Wim Hofman houdt van letters Verhaal over waarheid van de man aan dé bar NS willen aparte CAO's voor onderdelen bedrijf Sporen brandstichting slachterij in Barneveld Onderzoek naar fraude door Nijmeegse uroloog Zaken met privé-kliniek Lezing over gevaren en mythe rond absint Minister Pronk pleit voor Afrikaanse vredesmacht Prins Charles breekt rib tijdens jacht Gevoelig punt bij vakbond FSV Rooie Haan claimt brand Beurshandel met geld ziekenhuis Grotere omzet van frisdrank Celstraf voor dodelijke klap met biljartkeu Vanwege moorden in Rwanda Zeeuwse schrijver vertelt schooljeugd over zijn werk Fred Delfgaauw in Theater Mondragon 1 LONDEN (AFP DPA ANP) - De Britse kroon prins Charles heeft bij de vossenjacht een rib gebro ken, aldus een woord voerder van het konink lijk huis vrijdag. Hij viel van zijn paard tijdens een jacht in het noorden van Wales vorige week. De prins rust uit in het Schotse kasteel van Bal moral, de residentie van zijn grootmoeder. Zijn fy siotherapeute is uit Aus tralië teruggeroepen om hem bij te staan. Charles' bezoek aan Sri Lanka, Nepal en Bhutan vanaf 2 februari gaat gewoon door. Het is niet de eerste keer dat de troonopvolger gewond raakt bij sportac tiviteiten. In 1990 brak hij zijn arm tijdens een polowedstrijd. Drie jaar later verwondde hij op nieuw zijn arm tijdens het paardrijden. Ook is hij herhaaldelijk wegens rugklachten behandeld. Prins Charles is al zeker twintig jaar een fervent jager. Toch liet hij in no vember weten dat hij be reid was de vossenjacht op te geven om tegemoet te komen aan de wil van het volk. Het parlement had kort tevoren met een overweldigende meerder heid ingestemd met een verbod op de jacht met honden op vossen. UTRECHT (ANP) - De overkoepelende NS-CAO, die voor alle bedrijfsonderdelen geldt, is wat de spoor wegdirectie betreft volgend jaar verleden tijd. Elk onderdeel - Reizigers, Materieel, Verkeersleiding en dergelijke - moet een eigen collectieve arbeidsover eenkomst krijgen. Met dit voorstel komen de NS aan een gevoelig punt. De spoorwegvakbond FSV vindt dat de spoorwegen-top veel te hard van stapel loopt. De NS willen af van de een- heids-CAO, de zogenaamde raam-CAO, waarin de belang rijkste arbeidsvoorwaarden zoals loon en vakantiedagen zijn geregeld. Er blijft hoog uit een centrale regeling over voor VUT en pensioen. „Elk NS-bedrijf moet zich in de ei gen bedrijfstak met de daar opererende concurrenten kunnen meten. Dat kan al leen met arbeidsvoorwaar den die passen in de eigen be drijfstak", zo schrijft het NS-orgaan De Koppeling. FSV-voorzitter G. Hardeveld vreest de betekenis van die woorden. Hij wijst op de werkplaatsen van het spoor, verzameld in NS Materieel, die financieel slecht draaien. De werknemers zullen daar in de toekomst met veel min der loonsverhoging genoegen moeten nemen dan de machi nisten en conducteurs, vreest hij. 'Forceren' „Op termijn valt er niet te ontkomen aan splitsing van de CAO. Maar de NS gaan nu veel te snel door de bocht. Ze gaan het nu forceren. Ik heb ze in december al gezegd dat dat zeer onverstandig is", al dus Hardeveld. Hij herinnert aan de moeilijkheden tijdens de vorige CAO-onderhande- lingen, toen het systeem van de raam-CAO's met daaron der deel-CAO's is uitgevon den. Die onderhandelingen leidden bijna tot een sppor- staking. BARNEVELD (ANP) - De miljoenenbrand bij pluim veeslachterij BPC in Barneveld op 4 januari, waarbij negen vrachtwagens uitbrandden, is mogelijk aange stoken. De technische recherche van de politie heeft sporen van brandstichting gevonden. Ac tiegroep De Rooie Haan had de brand eerder al opgeëist in een brief aan een krant. Over het onderzoek naar deze ac tiegroep is nog niets bekend. Het was de derde keer dat het bedrijf getroffen werd door een miljoenenbrand. Bij de eerste keer in 1995 hield de politie het op kortsluiting. De oorzaak van de tweede brand in 1997 is nooit duidelijk ge worden. Alle branden braken uit op een zondagmorgen in januari. De recherche heeft de brokstukken van de volledig uitgebrande vrachtwagens onderzocht nadat de verzeke ring die had vrijgegeven. Vol gens de politie zijn er resten van vluchtige stoffen gevon den die kunnen wijzen op brandstichting. NIJMEGEN (ANP) - De besturen van het Radboud ziekenhuis en de Katholieke Universiteit Nijmegen hebben een onderzoek laten instellen naar de finan ciële zaken van uroloog prof.dr. F.D. Hij geldt als verdachte in de beursfraudezaak. De bestu ren willen weten in hoeverre D. mogelijk gebruik heeft ge maakt van middelen die toe behoren aan de twee academi sche instellingen. Dat heeft ziekenhuiswoordvoerder R. Jongma vrijdagochtend be vestigd. Er gaan sterke ge ruchten dat D. met andere middelen dan zijn eigen geld op de beurs zou hebben ge handeld. Dat geld zou naar een Zwitserse privé-rekening zijn verdwenen. Externe fi nanciële deskundigen spitten sinds enkele weken alle boe ken door van het ziekenhuis, de universiteit en de afdeling urologie, waar D. hoofd van is. Het is nog niet bekend wanneer het onderzoek afge rond is. D. is internationaal vermaard als uroloog. Onder zijn leiding is in Nijmegen baanbrekend werk verricht in het onderzoek naar met na me blaas- en nierkanker. Hij heeft ook naam gemaakt met de behandeling van impoten tie en incontinentie bij man nen. D. is de tweede mede werker van het ziekenhuis die genoemd is in de affaire. Een andere verdachte is Th. van K., tot drie jaar geleden financieel directeur van het ziekenhuis. Van K. is ver trokken toen hij directeur van Holland Casino's kon worden. Hij is de eerste ver dachte die in de zaak voor, de rechter moet komen. Justitie verdenkt hem van belasting fraude en valsheid in ge schrifte. Hij zou 1,75 miljoen gulden aan het oog van de-be lasting hebben onttrokken via een coderekening bij ef fectenkantoor Leemhuis Van Loon. AMSTERDAM (ANP) - Drie Amsterdamse zieken huizen willen dat privé-kliniek Jan van Goyen spe cifieke operaties en kleine ingrepen voor hen gaat doen. Het gaat bijvoorbeeld om oogoperaties. De ziekenhui zen en de kliniek hebben vrij dag met de zorgverzekeraars een intentieverklaring voor de samenwerking onderte kend. Het betreft het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis, het Sint Lucas Andreas Zieken huis en het Slotervaartfcib- kenhuis. De drie instellingen hopen er voordeel van te heb ben dat bepaalde ingrepen straks op één plek kunnen worden uitgevoerd. Deskun digheid en apparatuur kun nen volgens hen dan beter worden ingezet. ROTTERDAM (ANP) - De frisdrankindustrie heeft vorig jaar goed geboerd. De Nederlander dronk gemid deld ruim 85 liter fris, 8 pro cent meer dan in 1996. Ook de consumptie van mineraalwa ter steeg flink: van 14,7 naar 16 liter per persoon. Dit blijkt uit voorlopige cij fers van de vereniging Neder landse Frisdranken Industrie (NFI). De marktaandelen van de populairste smaken ble ven stabiel. Cola's zijn het meest populair (51 procent), gevolgd door sinas (22) en le- mon/lime (11). Het aandeel van de light- drankjes in de totale con sumptie steeg van 16,6 naar 17 procent. De export van fris dranken daalde vorig jaar van ruim 403 miljoen naar ruim 382 miljoen liter. VRIJDAG 23 JANUARI 1998 NR 26320 ALMELO (ANP) - De recht bank in Almelo heeft vrijdag de 22-jarige A.A. uit Hengelo veroordeeld tot 2,5 jaar cel straf. De Hengeloër sloeg in de nacht van 15 augustus vorig jaar de 25-jarige Arco Loonen uit Borne met een biljartkeu op het hoofd. Het slachtoffer overleed daardoor. Loonen was die nacht met een vriend wezen stappen. Enigszins aangeschoten deed de man onderweg naar huis een kof fieshop in de Hengelose bin nenstad aan om daar een pak je sigaretten te kopen. A., die daar als bezoeker aanwezig was, stoorde zich aan diens gedrag en aan opmerkingen die volgens hem discrimine rend bedoeld waren. Hij volg de Loonen naar buiten en gaf hem daar een por en een slag in de nek met een biljartkeu. De rechtbank achtte doodslag echter niet bewezen, wel zwa re mishandeling de dood tot gevolg hebbend. In kader expositie Tien Heestermans MIDDELBURG - De gevaren en de mythe rond de Franse drank absint staan centraal in de lezing, die Madame Marie-Claude Delahaye vanavond, vrijdag, geeft in de Zeeuwse bibliotheek in Mid delburg. Zij doet dat in het kader van de expositie 'De Groene Muze' van Tien Heestermans uit Noordgouwe. Deze tentoonstelling is tot en met 7 maart te zien in de Zeeuwse Bibliotheek. De expositie bestaat uit objec ten, schetsen en documenta tie betreffende absint. Het is een heldergroene likeur met zestig tot tachtig pro cent alcohol, die uit alsem werd gestookt. Dat is een licht giftig en bijzonder taai onkruid, dat op de geëro deerde vlaktes als laatste overblijft. Het drankje werd rond 1790 voor het eerst gestookt in de met al sem overdekte Franse en Zwitserse Jura. Om de in tens bittere smaak te ver zachten, werden er anijs, koriander en andere krui den aan toegevoegd. Aura Rond deze drank ontstond een aura van genot en ge vaar, een mythe die lag te wachten op ontdekking door de bohémiens in- Pa rijs. De cultus rond Ta fée verte' werd ook vastgelegd door schilders als Manet, Van Gogh, Picasso, Degas en Toulouse-Lautrec. Veertig jaar lang zou de li keur Frankrijk in haar greep houden. Nadat in 1906 een Zwitserse absintdrin- ker een bijl pakte en zijn vrouw en kinderen de her sens insloeg, kwam er een referendum om de absint- handel te verbieden. Een jaar later werd absint inder daad verboden. Marie-Claude Delahaye is oprichtster van het Musée de l'Absinth in Auvers sur Oise, het dorp waar Vincent van Gogh de laatste maan den van zijn leven door bracht. Zij doceert ook cel lulaire biologie aan eerstejaarsstudenten in de medicijnen aan de Univer- sité Pierre et Marie Curie in Parijs. Delahaye geeft haar lezing in het Frans. De bijeen komst begint om 20.00 uur. HILVERSUM (ANP) - Een Afrikaanse vredesmacht is de laatste kans om een einde te maken aan de nieu we golf van volkerenmoord in Rwanda. In het land is de laatste maanden sprake van een onhoudbare si tuatie". Minister Pronk (Ontwikke lingssamenwerking) verge leek de toestand in Rwanda vrijdag voor het Radio 1 Jour naal met die in 1993 vlak voor de eerste genocidegolf. Toen vonden een miljoen mensen de dood in de strijd tussen Hutu's en Tutsi's. De interna tionale gemeenschap heeft toen niet ingegrepen. Thans dreigt eenzelfde volke renmoord in het land. „In 1997 was er sprake van een in ternationale vredesmacht voor Rwanda, maar de mili tairen vonden het plan niet uitvoerbaar. Nu vallen er we kelijks weer honderden do den", zei Pronk. De bewinds man acht het uitgesloten dat de westerse gemeenschap aan een vredesmacht meedoet. Een Afrikaanse vredesmacht is daarom volgens hem de laatste kans iets aan de volke renmoord te doen. 'Moeilijke weg' Pronk: „Het is een hele moei lijke weg. Er zijn veel mensen voor nodig om een scheiding tussen de strijdende partijen te kunnen aanbrengen. En er zal geld vanuit het Westen moeten komen. Maar andere wegen zijn langzamerhand uitgesloten". RENESSE - Wim Hofman houdt van woorden, maar vooral ook van losse letters. Die hebben hem van jongs af aan gefascineerd. Die uitleg gaf de Zeeuwse schrijver donderdag op openbare basisschool 't Stae- pel'of in Renesse op de vraag van de leerlingen waar om hij eigenlijk schrijver is geworden. Hofman vertoefde een dagje op deze school om aan alle groepen van zowel obs 't Stae- pel'of als obs De Stove uit Noordwelle uitleg over zijn vak en inzicht in zijn werk te geven. Hij deg.d dat op uitno diging van deze beide scholen in samenwerking met Etina van der Sluijs van de Biblio bus 'Rosegaert.' Hofman gaf grappige voor beelden van zijn liefde voor letters. Zo tekende hij uit, dat de letter B al vaak de vorm heeft van de woorden, die er mee beginnen: bal, bol, buik, borsten, billen. Als kind zag hij soms geen enkele logica in hoe woorden worden samen gesteld. Het woord 'oog' bij voorbeeld schrijf je met twee o's, terwijl je 'ogen' weer met één o schrijft. „Dat vind ik niet logisch," aldus Hofman. Hij is net terug van een ver blijf van twee maanden in Aruba, waar hij vaak vijf le zingen per dag over zijn werk gaf aan talrijke groepen kin deren: van kleuters tot Havo leerlingen. In Renesse trof hij prima voorbereide groepen aan. De Bibliobus leende ruim hon derd boeken van hem uit aan de betrokken scholen en die gingen er voorafgaand aan dit bezoek enthousiast mee aan de slag. Spanning Van Hof mans hand versche nen onder meer: 'Het Vlot', 'Wim', 'De Stoorworm', 'Gro te Pien en Kleine Pien' 'De Kerstreis', ABC-boeken en 'Zo zwart als inkt.' Hofman paste donderdag zijn uiteenzetting uiteraard voortdurend aan bij de leef tijd van zijn gehoor. Hij legde uit, dat het bij het schrijven van boeken vooral aankomt op een spannend verhaal en spannend woordgebruik. Zonder conflict, komt er geen spanning en heb je geen ver haal. Als voorbeeld analyseerde hij in het kort vier bekende sprookjes: Roodkapje, Klein Duimpje, Sneeuwwitjê en Hans en Grietje. Volgens Hof man zijn deze sprookjes de ar chetypes van een horror. Het eigen huis wordt verlaten en de spanning ontstaat in het bos. Dat gegeven gaat voor al le vier op. De schrijver las ook enkele passages voor uit zijn ver schillende boeken en gaf de leerlingen steeds ruimschoots de tijd een veelheid aan vra gen op hem af te vuren. Zo kwamen de groepen van 't Staepel'of en van De Stove veel over Wim Hofman te we ten. Dat hij vooral schrijft om zichzelf dingen duidelijk te maken bijvoorbeeld. Dat hij nog maar achttien jaar was toen hij zijn eerste boek schreef. Het heeft lang bij de uitgever gelegen, maar uit eindelijk werd het in 1969 echt uitgegeven. Zelf las en leest Hofman graag het boek 'Huckleberry Finn' van Mark Twain. Hij las het voor het eerst op zijn tiende en heeft er tussentijds vele versies van gelezen; on langs een nieuwe Engelse vertaling. Verder leest hij veel gedichten en levensbe- Wim Hofman tijdens zijn uitleg aan de groepen vier, vijf en zes van obs De Stove uit Noordwelle en groep zes van obs 't Stae pel'of in Renesse. (Foto: Marijke Folkertsma) schouwingen van admiraal Nelson bijvoorbeeld en van de schrijver Louis Caroll (van 'Alice in Wonderland'). Ook leest hij nog steeds sprookjes. „Op het ogenblik het sprook je over Blauwbaard, die grie zel." Ik-vorm Hofman schrijft meestal in de ik-vorm hetgeen bij enkele leerlingen de vraag opwekte of hij ook echt alles wat er in zijn boeken staat, zelf heeft meegemaakt. „Nee," liet hij weten, „het meeste is fanta sie, zomaar verzonnen." Op de vraag waar hij het liefste werkt, gaf hij aan geen voor keur te hebben. „Je kunt overal schrijven. Het enige wat je nodig hebt is een pen of potlood en een stuk papier." Hofman benadrukte dat ie dereen ideeën krijgt en het enige wat iemand tot een schrijver maakt, is dat hij z'n ideeën opschrijft. Etina van der Sluijs was blij met het verloop van deze dag. Het is de eerste keer, dat van uit de Bibliobus het initiatief tot dit schrijversbezoek werd genomen. „Het is ook een kwestie van kiezen tussen al lerlei activiteiten, want we hebben een beperkt budget. In dit geval hebben de scholen ook een bijdrage geleverd en dan is het mogelijk om een schrijver uit te nodigen," al dus Van der Sluijs. Ook directeur P. Stal van obs 't Staepel'of toont zich en thousiast over dit project. Dat houdt meer in dan deze ene dag, dat Hofman op be zoek was. Veel van zijn boe ken zijn gelezen. Er zijn me ningen over uitgewisseld tussen de leerlingen onder ling. De kinderen hebben ge zocht naar kenmerken in het werk van Hofman en naar op merkelijke dingen, die daar ,weer haaks op staan. Na zijn uitleg donderdag zullen Hof- mans boeken met deze extra kennis nog eens nader wor den geanalyseerd. ZIERIKZEE - 'Een illusie met als enige waarheid die van de man aan de bar,' aldus luidt de ondertitel van de voorstelling 't Gelag, die acteur/poppenspeler Fred Delfgaauw zaterdagavond 31 januari geeft in Theater Mondragon. Delfgaauw vertolkt in 't Ge lag de rol van Drabbe: zoon van een kastelein. Tot groot ongenoegen van zijn vader heeft Drabbe het voormalig café verbouwd tot feestarti kelenwinkel. Drabbe slijt zijn dagen tussen' de koop waar: maskers, feestneuzen en andere snuisterijen. -„Met feestartikelen kun de oorlog niet winnen," vindt Drabbe's vader. „Nee, maar misschien kun je er de oorlog mee voor komen," reageert Drabbe. Als de winkel veertig jaar la ter op het randje van het fail lissement staat, denkt hij te rug aan zijn vader. Aan zijn adviezen, het slepende con flict en de waarheden van mannen aan de bar. En zo ke ren de vele stemmen uit voor malig café 't Gelag terug. Delfgaauw weet op verras sende wijze de aanwezige rek wisieten tot volkomen vol waardige tegenspelers te transformeren. De humoristi sche dialogen die zo ontstaan zorgen voor een specifieke magie. Fred Delfgaauw ver toeft in de zomermaanden vaak op Schouwen-Duive- land. Tijdens de eerste twee edities van het Festival Zon- nemaire Buitengewoon gaf hij korte impressies van zijn eerdere succesvolle voorstel lingen. Hij heeft al veel suc cessen op zijn naam staan, zo als: 'Macbeth', 'King Lear' en 'Mozart. In juni vorig jaar werd hij met laatstgenoemde voorstelling winnaar van de monologenserie in de Stads schouwburg in Heerlen. Delfgaauw is van mening, dat ontroering eén even grote amusementsfactor is als de lach. Vooral de combinatie doet wonderen volgens hem en hij toont dat in zijn optre dens ook voortdurend aan. Het verbaast hem soms als het publiek na afloop zegt, dat ze de ontroering van de voorstelling zo beklemmend vond, dat ze op de andere mo menten niet durfde te lachen. Delfgaauw houdt er juist van als er gelachen wordt. „Ster ker nog....de stilte en ontroe ring nadien voelen juist daar door zo goed." 't Gelag draagt de twee-een heid ontroering/lach sterk in zich. De hoofdpersoon Harry heeft alle reden om niet meer te lachen en toch is het lachen hem nog lang niet vergaan. „Juist 'daardoor voel je als publiek veel beter aan hoe wij omgaan met onze verlie zers die eigenlijk winnaars hadden moeten zijn. Als Har ry zichzelf als verliezer zou presenteren, zou de strijd al gestreden zijn. We zien dan niet wat de mensheid hem aandoet, maar wat hij zich zelf aandoet. Het contrast maakt zichtbaar wat door eenzijdigheid verborgen blijft. Dus die lach voedt de ontroering en die laat zich weer ontladen door de lach," aldus de toelichting van Delf gaauw. De gang naar het onvermijde lijke duldt in 't Gelag geen onderbreking, vandaar dat het een voorstelling zonder pauze is geworden. Kaarten voor dit optreden op zaterdag 31 januari in Theater Mondra gon zijn in voorverkoop ver krijgbaar bij het theater, van maandag tot en met vrijdag van 11.00 tot 14.00 uur, tele foon: 412670. Fred Delfgaauw in 't Gelag. (Foto: Gerard Schriemer)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 7