ZOEKPLAATJE Vragen staat vrij Meer mossels tegen hogere prijs geveild 'Roadblockcontroles gaan vaak niet door' STREEKNIEUWS Serie op basis van artikelenreeks in Weekblad Schuttevaer Ruim drie miljoen voor waterkeringen Jorritsma geeft startsein bouw tunnel Bijeenkomst over CAO ziekenhuis i Winterexcursie Neeltje Jans Singer Songwriters Festival Politie-personeelsblad Deltagolf: VRIJDAG 23 JANUARI 1998 NR 26320 De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn.. In 1997 ben ik uit de stuur groep Ondernemerskring Schouwen-Duiveland ge stapt. Na de nieuwjaarstoe spraak van de voorzitter te recht. Om even het geheugen op te frissen: Het ging om de pro blematiek van de N59. Mijn stelling was, en is nog steeds, dat een verbetering van de Noord-Zuid route- alternatief van E19 (A16) - noodzakelijk is. Het is voor Schouwen Duive- land van wezenlijk belang over deze ontwikkeling na te denken en indien mogelijk met aanvullende ideeën te komen. Mijn voorstel was en is nog steeds om samen met betrokken partijen hierover een visie te vormen. Eenvou dig gezegd, betalen alle be trokkenen vijftig gulden aan een op te richten stichting die een onderzoek instelt naar de huidige en toekomstige situ atie. Bij de presentatie van mijn plannen heb ik gewezen op de regelgeving met betrekking tot problemen van: de Zee- landbrug, drie banen, ver smalling door Europese re gelgeving etcetera. Meneer Warnar: „Wij praten met Pro vinciale Staten c.q. Rijkswa-< terstaat en er staan mooig dingen te gebeuren". Anno 1998 - twee jaar later - moch ten wij vernemen dat er bin nenkort een interessant rap port komt. Merkwaardig is de vraag over het bedrijfsgebouw. Een haalbaarheidsonderzoek is immers een absolute nood zaak of komt dat nog? Een dergelijk gebouw heeft een grote kans van slagen in sar menwerking met een kennis instituut. Bijvoorbeeld de universiteit van Rotterdam of Gent? Zeventig procent van de technologiestarters wordt nieuwe bedrijven, vijf procent hiervan groeit door. Tot de laatste reken ik mij: zelf. De volgende vraag aan mijn heer Veerhoek zou veel inte ressanter zijn: wanneer is het nieuwe industrieterrein klaar? Inmiddels ligt er een aanbieding bij Airpack op ta fel van 3000 m industrieter rein Goes voor 56 gulden per vierkante meter? Wie volgt? PIET WARNAR directeur Airpack Zierikzee ZIERIKZEE Spreekuur FNV De FNV houdt woensdag 4 fe bruari spreekuur in het MFC aan de De Huybertstraat in Zierikzee. Belangstellenden kunnen er tussen 10.00 en 12.00 uur terecht voor proble men op sociaal gebied. De FNV-leden kunnen bij ziekte of geen vervoer ook bij de mensen thuis komen. Voor het maken van een afspraak: telefoon 414263. Menselijk lichaam Wees zuinig op uw lichaam: u hebt er maar één! Onder deze titel organiseert de ZVU een korte cursus in RSG Profes sor Zeeman in Zierikzee. De cursus omvat twee avonden, de dinsdagen 10 en 17 febru ari, van 19.30 tot 21.30 uur. Tijdens de eerste avond wordt ingegaan op de belas ting en belastbaarheid van het menselijk lichaam. De tweede avond is praktisch in gericht: waarop moet men let ten bij het zelf inrichten van de werkplek? NIEUWERKERK Geslaagd Willem Goudzwaard uit Nieu- werkerk is geslaagd aan de Internationale Agrarische Hogeschool Larenstein in Velp. Hij volgde daar de stu die Bos- en Natuurbeheer, met als afstudeerrichting Na tuur- en Landschapstechniek. Vrijdag krijgt de geslaagde zijn papieren overhandigd. Oranjevereniging De Oranjevereniging Nieu- werkerk houdt donderdag 12 februari haar jaarlijkse le denvergadering bij mevrouw Spitholt aan de Plataanstraat 46. Op de agenda staan onder meer Koninginnedag 1998, di verse verslagen en een be stuursverkiezing. Van het huidige bestuur treedt nie mand af. Wel worden de dames M. Pan- kow en Y. van der Wielen als nieuw bestuurslid benoemd. De vergadering begint om 20.00 uur. BRUINISSE Soosbijeenkomst De soos Huize Gezelligheid uit Bruinisse komt woensdag 28 januari bijeen in het ver enigingsgebouw in Bruinisse. Aanvang: 14.30 uur. Prins Dingemanse hoogste met 190 gulden BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 12 tot en met 17 januari werden twintig ladingen mossels op de veiling in Yerseke aangevoerd, met een totaal ge wicht van 6.903 ton netto. Dat is ongeveer 1.200 ton meer dan in de voorgaande week. Deze werden alle aan de handel verkocht. De gemiddelde prijs bedroeg 114,57, circa dertien gulden meer dan een week eerder. Prins Dingemanse voteerde de hoogste prijs van ƒ190,61, voor een partij met een stuks tal van 150 bij èen vleesge wicht van 26,6 kilo. De verzending was volgens opgave van het Mosselkan toor: België 5.291 ton, Frank rijk 4.491 ton, binnenland 2.682 ton en diverse landen 1.182 ton. Maandag 12 januari draaide de mosselklok voor de verkoop van 1.321 netto- ton. De ZZ 7 (J. Schot bv) deed de grootste lading (402 ton) van de hand aan Hollestelle. De lading bevatte bij een stukstal van 177 een vleesge wicht van 23,5 kilo. Goud schelp drukte het hoogst af voor 381 ton van de BRIJ 8 (Fa. J. en C. Padmos), met een stukstal van 179. Deze mosse len kookten een vleesgewicht van 22,8 kilo. De volgende dag gaven zes vaartuigen acte de presènce met in totaal 2.416 nettoton. De YE 19 (Barbé) bleek als enige goed voor 1.322 ton uit het noorden. De vracht uit het Inschot (in twee partijen) werd overgenomen door Zee- lands Roem en Aqua Mossel. Het gemiddelde stukstal kwam uit op 158, het vleesge wicht op 28 kilo. Op woens dag waren vier vaartuigen van de partij, waaronder de YE 50 (Bom) en de BRU 24 (Fa. Hoogerheide-Elenbaas) van de Waddenzee. De YE 50 viste 608 ton in de Balgen met een stukstal van 231 en een vleesgewicht van 20 kilo. Barbé drukte hiervoor het hoogst af. Prins Dingeman se bleek de royaalste bieder voor 1.170 ton van de BRU 24 met stukstallen van 150 en 146. Het vleesgewicht van de ze partij uit het Inschot be droeg 26,6 kilo en 27,8 kilo. Het vlaggenschip BRU 19 (Fa. N. L. en L. de Keijser) viste voor rekening van de BRU 9 (De Waal-Stouten) 144 nettoton met een stukstal van 161. Goudschelp kwam hier voor het scheutigst uit de bus. Tijdens de laatste veildag op donderdag waren het trio BRU 8. BRU 68 (W. Okkerse bv) en YE 96 (Prins Dinge manse) van de partij. Geza menlijk verschenen deze aan voerders met 961 nettoton. Vette Verhaert betaalde de hoogste prijs voor 435 ton van de BRU 68 met een stukstal van 186. Deze lading noteerde een vleesgewicht van 25,8 ki lo. Krijn Verwijs sleepte 334 ton van de BRU 8 in de wacht, met een stukstal van 196. Zeeuwsche Banier tenslotte werd voor 75 gulden per ton eigenaar van een lading met een stukstal van 159 bij een vleesgewicht van 22,2 kilo. Bruenaren in boekvorm MIDDELBURG - De provin cie stelt 3.714.500 gulden be schikbaar aan de Zeeuwse waterschappen voor onder houd aan de waterkeringen. Dit bedrag is opgenomen in de begroting 1997 van de pro vincie. Het eerste voorschot van 928.625 gulden wordt overge maakt. In mei, augustus en november verleent de provin cie het tweede, derde en vier de voorschot. Het bedrag van 928.625 gulden is als volgt over de waterschappen ver deeld1: Waterschap Zeeuwse Eilanden ontvangt 658.025 gulden, Hulster Ambacht 56.000, De Drie Ambachten 55.075 en Het Vrije van Sluis 159.525 gulden. TERNEUZEN - De minister van Verkeer en Waterstaat A. Jorritsma geeft maandag 26 januari het officiële startsein voor de bouw van de Wester- scheldetunnel bij Terneuzen. Deze handeling staat om streeks 15.30 uur gepland. Jorritsma houdt vanaf 17.00 uur een toespraak in het ge meentehuis van Terneuzen. Verder staan inleidingen op het programma van onder an deren Commissaris der Ko ningin W. van Gelder en R. Barbé, burgemeester van Ter neuzen en ir. M. Buis van de NV Westerscheldetunnel. Het programma begint om 14.00 en duurt tot 18.00 uur. TERNEUZEN - De AbvaKabo houdt maandag 26 januari een ledenraadpleging in het afdelingskantoor aan de Wil lem Alexanderlaan in Ter neuzen over de nieuwe CAO- ziekenhuiswezen. Leden kunnen laten weten wat zij vinden van deze ar beidsovereenkomst. Maan dag 2 februari is eenzelfde bij eenkomst voor de afdeling Oosterschelde in het kantoor aan de Naereboutstraat in Goes. Dinsdag 3 februari vindt de raadpleging plaats in Het Gasthuis aan het Noordpoortplein in Middel burg. Alle bijeenkomsten be ginnen om 16.00 uur. BRUINISSE - 'Bist du benaauwd, Geert?'. Deze vraag* werd in een ver verleden door een Groningse kapitein aan Gerard Oomens uit Bruinisse gesteld. De vraag werd uitverkoren als titel van het eerste deel van de boekenreeks Voorwaarts; een serie waar in artikelen uit Weekblad Schuttevaer zijn samenge bracht. Naast het levensverhaal van binnenschipper Oomens komt scheepssloper en dorpsgenoot Rienus yan der Marei aan bod. Beide verhalen zijn opgete kend door Bruenaar Barend van Lange. „En volgens de plannen van de uitgever zullen nog meer mensen uit Bruinisse aan het woord komen," voorspelt au teur Van Lange. De bedoeling is jaarlijks één twee deel tjes in de Voorwaarts-boe- kenserie uit te brengen. Üe verhalen, die stuk voor stuk gaan over mannen en vrou wen die vroeger op en rond het water hebben gewerkt, waren eerder in wekelijkse afleveringen in Weekblad Schuttevaer te lezen. Die se rie loopt nog steeds, de bron is.- nog niet opgedroogd. ,,Maar het was eigenlijk ge lijk, toen de serie startte, al de bedoeling er later nog eens iets meer mee te gaan doen," blikt Van Lange terug. - b Dat heeft nu geresulteerd in een 132 pagina's tellend eer ste boek, waarin naast oude foto's ook recentere prenten van de Zierikzeese fotografe Marijke Folkertsma zijn te rug te vinden. Bovendien is een hoofdstuk gewijd aan ou de: advertenties voor scheeps motoren. Over zo'n twintig pagina's zijn - veelal geteken de - advertenties te zien die tussen 1900 en 1910 in Week blad Schuttevaer werden ge publiceerd. Motorenkenner Wouter van Gulik heeft deze advertenties van commen taar voorzien. Het motto van het boek is Voorwaarts, maar niet verge ten...En al lezende blijkt dat er inderdaad maar weinig vergeten is. De verhalen ma ken tot in de details duidelijk hoeveel er door de jaren heen veranderd is. Op werkgebied, maar zeker ook op persoon lijk vlak. De lezer wordt niet alleen ingewijd in de beroe pen, maar krijgt ook meer zicht op de levensloop van de in het boek beschreven perso nen. Naast de twee in Bruinis se wonende mannen komt de Scheveningse haringvisser Cor de Kruis aan het woord. Willem den Heijer is auteur van dit vierde gedeelte. Persoonlijk Beide schrijvers hebben kans gezien zeer persoonlijke por tretten vast te leggen. Zo heeft Van Lange niet alleen de indrukwékkende opkomst van het slopers- en aanne mersbedrijf van Van der Ma- rel aan het haventje van Via- ne beschreven, maar ook de weg terug. Aan het einde rest te Van der Marei vooral ook teleurstelling, omdat de Oos- terscheldewerken hem de kop kostten en hij daarin alleen bleek te staan. Daardoor werd het onmogelijk grote zeeschepen op voordelige ma nier naar Viane te halen. Ja renlang hoopte ik dat ze de Roompotsluis in de storm vloedkering van een beweeg bare brug zouden vo.orzien. Dat deden ze niet. Toen dat vaststond was ik 'klaar'. De Roompotsluis was te smal, de brug daarover te laag en daar door was ook mijn droom, het zelf wereldwijd ophalen van sloopschepen ^n langs de kortste weg afleveren voor de Gerard Oomens (1915) bracht een groot deel van zijn leven op het water door. Aanvankelijk als matroos, later als zelfstandig binnenschipper. (Foto: Marijke Folkertsma) werf in Viane, uit," laat Van der Marei het verleden herle ven. In 1985 valt het doek voor zijn bedrijf dat hij met hart en ziel opgebouwd had en waar grootheden als de ra diopiraat Veronica, Norfolk Ferry en de Schelde een tijde lijke of laatste ligplaats had den gevonden. Dat er aan die gouden periode moeilijker tijden vooraf zijn gegaan, blijkt uit Van der Ma reis herinneringen aan onder meer de Watersnoodramp, toen hij duizenden kadavers opruimde. Die goede en slechte tijden komen ook in het verhaal van Oomens naar voren. Voor de oorlog voer hij jarenlang tus sen Groningers en Oostfrie zen op de kustvaart, een dia lect dat hij - getuige de titel van het boek - nog steeds be heerst. Dat was niet de enige ervaring die hij opdeed. De van oorsprong van Flakkee komende schipperszoon voer als matroos jarenlang op de binnen-, kust- en grote vaart alvorens als zelfstandig bin nenschipper te beginnen. Met de Vijf Gebroeders begon hij uiteindelijk zijn eigén toko, waarmee hij goede zaken Wist te doen. Later toen zijn vrouw Marie heupproblemen kreeg vond de ondernemer in de sportvisserij een alterna tief. Het eerste deel van de Schut- tevaerboekenserie (ISBN 90- 5577-008-6) is verkrijgbaar bij de boekhandel voor 29 gulden 50. NEELTJE JANS - Be langstellenden kunnen zondag 1 februari deelne- hien aan een winterwan- deling door het natuurge- bied van Neeltje Jans. ï.Het gebied wordt geken merkt door steile duin randjes, glooiende hellin gen en ribbelige zandbodems. In de duin- doornstruiken overwin- i tert de rups van de bas- taardsatijnvlinder. De basis van het natuurge bied is zo aangelegd dat verschillende kustland schappen te herkennen zijn. Aan de Oosterschel- dezijde zijn diverse soor ten duinen en valleien te t »zien. Er ligt een duinmeer in, een uitgeschuurde nat te geul en er is een stukje klifkust. De excursie vanaf de parkeerplaats -van Waterland Neeltje 1 Jans start om 14.00 uur. GOES - Podium 't Beest in Goes zoekt muzikanten die mee willen doen aan het Sin ger Songwriters Festival. Dit evenement staat gepland op zaterdag 21 maart. Deelnemers moeten zich aan een aantal regels houden. Zo mag er tijdens het festival al leen akoestisch worden opge treden. Bovendien moet er uit eigen werk worden geput, want covers zijn niet wel kom. Muzikanten krijgen fnaximaal 20 minuten de tijd zich op het podium te presen teren. Voor alle deelnemers is een kleine onkostenvergoe ding beschikbaar. Het is voor de derde keer dat het Singer Songwriters Festival op het programma staat. Belangstel lenden kunnen zich opgeven - of informatie aanvragen - bij William: 0113-228142. Opge ven kan tot 15 februari. BLIJSPEL NOORDWELLE - De Dorps gemeenschap Noordwelle presenteert zaterdag 24 janu ari een toneelvoorstelling in het dorpshuis, gemaakt door de eigen toneelvereniging. Gekeken kan worden naar een kluchtig blijspel in drie bedrijven, getiteld Allemaal komedie. Na afloop is er gele genheid tot dansen onder mu zikale begeleiding van Trio Lennard Hoekman. De avond begint om 19.30 uur. MIDDELBURG - Het komt te vaak voor dat road blockcontroles niet doorgaan. „Jammer, want ze le veren een goede bijdrage in de bestrijding van de cri minaliteit," zo wordt gesteld in een artikel in Deltagolf, het personeelsblad van de politie Zeeland. Vaak bestaat er volgens het blad een heel legitieme reden voor het afgelasten van een geplande roadblockcontrole. Als er zich belangrijker zaken voordoen wordt daar priori teit aan gegeven. „Toch be staat de indruk dat dit niet al leen de reden is waarom men de controle^ soms nalaat," al dus het artikel in Deltagolf. Het project Roadblock draait in het district Oosterschelde- bekken ruim een jaar en, zo meldt Deltagolf, met succes. Een roadblockcontrole is pre cies wat de naam aangeeft: de weg wordt daadwerkelijk versperd door de politie en pas na een uitgebreide contro le kunnen weggebruikers de ze passeren. Door deze, meestal in de nachtelijke uren uitgevoerde, controles hoopt de politie meer inzicht te krijgen van wie er met wat minder goede bedoelingen ge regeld- in een bepaald gebied actief is. De tot nu toe gehou den roadblockcontroles zijn steeds via de media aange kondigd. Volgens Deltagolf om verschillende redenen. Ten eerste om de 'doodgewo ne brave burger' die bij nacht met de beste bedoeling op de weg zit te laten weten dat hij zich niet ongerust hoeft te maken. Het is immers niet om hem begonnen. Ten tweede geldt de aankon diging als een waarschuwing aan het adres van de minder brave burger die wat van plan is en ten derde kan de burgerij er op die manier ken nis van nemen dat de politie daadwerkelijk iets doet aan de bestrijding van criminali teit. Het nut van de roadblockcon troles is volgens Deltagolf niet in cijfers uit te drukken. De vraag of er dankzij het project zaken opgelost zijn die anders onopgelost waren gebleven is volgens Deltagolf moeilijk te beantwoorden. „Natuurlijk zijn er bij die controles zaken aan het licht gekomen. Hoewel de aan dacht er niet speciaal op ge richt was kwam men autobe stuurders tegen die teveel gedronken hadden, waren au to's en andere voertuigen niet in orde en kwam de politie nog andere zaken op het spoor. Alleen al daarom zijn de controles een goede zaak," luidt de eindconclusie van Deltagolf. FOTO JOOP VAN HOUDT Het Zoekplaatje in de krant van vorige week leverde een forse stapel inzendingen, vierenveertig mensen stuurden hun oplos sing in en allemaal herkenden ze op de foto van Joop van Houdt het Haringvlietplein in Zierikzee. Te zien zijn Deurloo Intermeubel, bibliotheek De Stolpe, het voorsorteercentrum van de PTT, de kegelbaan en een accountantskantoor. „Uit 't 'Kotje' rechtsboven vertrekken ook heel wat Nieuwsbodes," meldt een van de inzenders. Uit de stapel goede oplossingen werd die van H. J. van Don 't gen, Mastgatstraat 24, 4301 WG Zierikzee getrokken. Hij/zij krijgt de cadeaubon van vijfentwintig gulden toegestuurd. Wie denkt te weten waar fotograaf Joop van 'Houdt boven staand Zoekplaatje heeft geschoten kan zijn of haar oplossing per brief op briefkaart sturen naar: redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4301 AA Zierikzee. Inzendingen kun nen ook in de brievenbus van de Nieuwsbode aan het Janne- wekken 11 in Zierikzee worden gedeponeerd. Inzendingen moeten voor woensdag 28januari binnen zijn. k

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 5