Minimale ijspret op straat Tweede kabelkrant per 1 februari op tv Geweldpleger aangehouden Betaling voorschot in tekort schap is nu feit Schri j fbij eenkomsten werkgroep Amnesty Versmalling Zeelandbrug bij Provinciale Staten Onderzoek onderbezetting in Zeeuwse verpleeghuizen Klachten riolering Diefstal auto AGENÓA VRIJDAG 23 JANUARI 1998 NR 26320 3 Radio Schouwen-Duiveland SCHOUWEN-DUIVELAND - De Stichting Radio Omroep Schouwen-Duiveland (ROSD) gaat zondag 1 februari met een tweede regionale kabelkrant van start. In een cyclus van 20 tot 25 mi nuten wordt de kijker lande lijk, regionaal en plaatselijk nieuws aangeboden. De om roep is hiervoor met een part ner - naar verluidt: Radio Maximaal - in zee gegaan. De medewerkers van de ROSD leveren het Schouwse nieuws bij deze partner aan, die dit gedeelte inpast in een vaste cyclus. ,,Er is een vast team dat de boel continu ververst," aldus voorzitter L. Blikman. Dit gebeurt zeven dagen in de week, tussen 8.00 en 23.00 uur. Vooralsnog zijn er geen plan nen tot grootscheepse feeste lijkheden. „Schouwen-Dui veland heeft al een kabelkrant, nu komt er een bij. We maken een langzame opstart en zullen er geleide lijk een Schouws gezicht aan gaan geven." Volgens Blik man ziet de kabelkrant er 'ge likt' uit. ,,Het wordt een hel dere kabelkrant die uitnodigt tot lezen." De omroep krijgt de beschikking over Tele tekst achter de kabelkrant. Wat de auditieve kant betreft is de keuze op Love Radio ge vallen. Kanaal 12 De kabelkrant van ROSD is te vinden op kanaal 12, 224.250 MHz. Dit kanaal is te ontvangen in gebieden waar de glasvezelkabel al is aange legd. De kabelkrant van de Zierikzeesche Nieuwsbode blijft te zien op kanaal 10. Bijna 250.000 gidden van de provincie MIDDELBURG - De provincie draagt bijna 250.000 gulden bij in het tekort van het Natuur- en Recreatie schap de Grevelingen over 1998. Het gaat om een te kort van bijna 2,5 miljoen. De oorzaken van het tekort zijn onder meer te wijten aan de hogere onderhouds- en be heerslasten die aan Staats bosbeheer moeten worden be taald. Dit door de door berekening van btw en de ge stegen kosten van natuur- en recreatiebeheer. De provincie ging akkoord met de begro ting en zegde een bijdrage van 246.886 gulden toe. De voor schotregeling komt uit vaste afspraken voort. Het ministerie van Binnen landse Zaken heeft, als reac tie op de in juni 1997 vastge stelde begroting, laten weten dat de begroting 1998 noch de meerjarenraming 1998-2001 aanleiding geven tot het ma ken van opmerkingen. Even min wordt in het tekort aan leiding gezien preventief toezicht in te stellen. Het pro vinciale voorschot wordt in vier termijnen aan het Greve- lingenschap betaald. Brieven voor kennisgeving aangenomen MIDDELBURG - De protestbrieven van Onder nemerskring Schouwen-Duiveland en de gemeen te Noord-Beveland tegen de voorgenomen ver smalling van de Zeelandbrug staan als ingekomen stuk op de agenda van de openbare vergadering van de Provinciale Staten op vrijdag 6 februari. Deze vergadering begint om 10.00 uur in de Statenzaal aan de Abdij 10 in Middel burg. In de commissieverga dering Waterstaat en Ver keer van november is besloten in de komende maanden nader onderzoek in te stellen naar onder meer de inrichting van het toekomstig dwarsprofiel van de weg in detail. ,,De in gekomen reacties van be langhebbenden zullen daar bij worden betrokken," melden de stukken. Voor stel van Gedeputeerde Sta ten is de binnnengekomen reacties alleen voor kennis geving aan te nemen. De Ondernemerskring Schouwen-Duiveland geeft in haar schrijven aan ver baasd en teleurgesteld te zijn over de plannen tot ver smalling. Het creëren van extra knel punten op deze voor Schou wen-Duiveland belangrijke route is volgens bestuur en de circa 120 leden van de kring onaanvaardbaar. „Wij zullen ons met kracht tegen dit plan verzetten en doen een klemmend beroep om dit plan niet uit te voe ren en constructief te zoe ken naar een oplossing voor het vervangen van de huidi ge geleiderails zonder dat daarvoor de rijstroken wor den versmald," aldus het bestuur van de onderne merskring. De gemeente Noord-Beve land laat via een brief over hetzelfde onderwerp weten steun te betuigen aan de eer der ingediende motie van de gemeente Schouwen-Duive land. Agendapunten Andere agendapunten van de vergadering zijn onder meer de eenmalige - laatste - subsidie aan het Zeeuws Or kest, de nota Boven het Maaiveld over het provinci aal cultuurbeleid tot 2000, het natuurcompensatiepro gramma Westerschelde en. de provinciale regeling in terlokaal vervoer Zeeland. Op 26 en 27 januari SCHOUWEN-DUIVELAND - De werkgroep van Am nesty International op Schouwen-Duiveland houdt in januari nog enkele schrijfbijeenkomsten. Zoals maandag 26 januari van 19.00 tot 20.30 uur in de Gereformeerde kerken in Burgh-Haamstede en Brou wershaven. En op dezelfde dag en tijdstip kunnen men sen uit Ouwerkerk brieven schrijven bij de familie Van de Nagel in de Krammer straat 36 in Zierikzee. 12.00 uur. Vaste briefschrij vers uit andere kernen krij gen brieven thuisgestuurd. Mensen die belangstelling hebben kunnen contact opne men met Lia de Keijser: 482436. Dinsdagochtend 27 januari kunnen schrijvers terecht bij familie Murphy aan de Dr. Wortmanstraat 23 in Noord- gouwe. Op deze locatie wordt geschreven tussen 10.00 en Abonnement Ook een abonnement op voor gedrukte kaarten is mogelijk. Geschreven wordt deze maand naar de autoriteiten van Iftdia, Mexico en de ver enigde Emiraten. Woongeriefonderzoek VAC brengt minpunten aan het licht Veste niet optimaal De VAC boog zich een paar jaar geleden over de bouwtekeningen van De Veste. Het woongeriefonderzoek geldt als toets aan de hand van de ervaringen van de bewoners. (Archieffoto) ZIERIKZEE - Een slechte ventilatie, een moeilijk toegankelijke tuin en een galmende gemeenschaps ruimte. Aan de servicewoningen van De Veste in Zie rikzee zou flink wat verbeterd kunnen worden. Dat blijkt uit een woongeriefonderzoek dat de Vrouwen Advies Commissie (VAC) Schouwen-Duiveland heeft uitgevoerd onder de negendertig bewoners van het complex. Wat situering van het gebouw betreft blijkt vooral het ont breken van openbaar vervoer in de nabijheid van De Veste een doorn in het oog van de bewoners. Van de negenen dertig ondervraagden re ageerden zevenendertig men sen negatief. Ook weinig wandelmogelijkheden in de omgeving (10 negatieve reac ties) en geen bankjes die een rustmogelijkheid bieden tij dens die wandeling (13) bleek een aantal van de geënquê teerden te storen. Wel tevre den was het merendeel over de nabijheid van brievenbus dan wel postkantoor (35), winkels (34), arts/apotheek (33) en kerk (34). Wat de rol stoeltoegankelijkheid betreft gaven alle bewoners een posi tief antwoord. De gemeenschappelijke ruim ten van De Veste blijken op een aantal punten uiterst ne gatief en op andere punten ui terst pojsitief te worden aan geslagen. Voorzieningen als kapper,: pedicure of huisarts komen in het complex niet voor. Ook zitplaatsen en spie gels in de lift blijken te ont breken. Die spiegels kunnen de angst voor een lift vermin deren. Zevenentwintig men sen spreken zich negatief uit over het licht en ook tuin (26) en logeerkamer (31) kunnen de toets der kritiek niet onge schonden doorstaan. De ge meenschappelijke tuin wordt slecht onderhouden en het schelpenpad in de tuin blijkt moeilijk begaanbaar te zijn, met name voor mensen die slecht ter been zijn. De logeer kamer wordt als onveilig ge zien. Bij brand ontbreekt de mogelijkheid tot vluchten. Ventilatie Ook de ventilatie laat be hoorlijk te wensen over, zo blijkt uit de cijfers. Het ont breken van ramen die open kunnen is hier debet aan. Wat de ventilatie in de gemeen schappelijke ruimten betreft gaven 33 mensen een negatief oordeel. De eigen woning (39), de slaapkamer (27) en de keu ken (30) scoorden op ditzelfde aspect eveneens slecht. Wel tevreden zijn de bewoners on der meer over de automati sche deuren (32), de vloerbe dekking (37), de breedte van de gangen (37), de veiligheid (35), de branddeuren (31) en de hulp van de conciërge (26). Al leen buiten diensturen is hij - doordat hij elders woont - moeilijk bereikbaar, consta teert de VAC. Over de eigen woning zijn de bewoners over het algemeen - met uitzondering van de eer der genoemde ventilatie - po sitief. Zo telde de VAC 31 po sitieve reacties met betrek king tot het inbraakveilig zijn van sluitwerk, 33 wat be treft het goed kunnen openen van ramen, 29 wat schoonma ken van de ramen betreft en 39 personen spraken zich po sitief over het uitzicht naar buiten uit. Bij een rondgang door de afzonderlijke woon ruimtes kwamen er nog wel wat minpunten aan het licht. De slaapkamer wordt bij voorbeeld door 25 bewoners als te klein ervaren, evenals de kastruimte in het slaap vertrek (29). Andere minpun ten in deze ruimte zijn de vreemde uitbouw - door de leidingenkoker -, het ontbre ken van een trekschakelaar, te weinig stopcontacten en het ontbreken van tv- en tele foonaansluiting. In de badka mer blijkt de warmwater voorziening door 29 mensen negatief te zijn beoordeeld. Doordat de warmwatervoor ziening centraal is geregeld, komt het water van ver. Toch oordelen 37 bewoners positief over de badkamer en het weg lopen van het water kon zelfs ieders goedkeuring wegdra gen. In de keuken bleek opnieuw de ventilatie het grote min punt te zijn. Verlichting en stopcontacten werden - in bei de gevallen - door 21 onder vraagden bekritiseerd. Over het scheiden van het huisvuil en de grootte van de keuken spraken echter alle bewoners zich positief uit. In het totaal oordeel bleken zevenendertig mensen tevreden over hun keuken. En ook het toilet blijkt het goed te doen. Zowel over de verhoogde pot als de handgrepen zijn alle bewo ners tevreden. Kwaliteitsverbetering Het woongeriefonderzoek is in november vorig jaar uitge voerd. De VAC, dat zich sterk maakt voor een kwaliteits verbetering van het wonen, boog zich in een eerder stadi um over de bouwtekeningen - niet de installatietekeningen - van het complex. Naar goed gebruik van de organisatie wordt een aantal jaren na bouw een vervolgonderzoek ingesteld. Onderzocht wordt wat de ervaringen van de ge bruikers van het pand zijn. De uitkomsten worden door gesluisd naar gemeente, wo ningbouwvereniging Beter Wonen, architect en eventueel andere betrokkenen. De VAC gebruikt de uitkom sten bovendien om de bewo ners te adviseren en om lering uit te trekken bij de bouw van een volgend soortgelijk complex. SINT ANNALAND - Een 23-jarige man uit Sint An- naland is woensdag aangehouden op verdenking van mishandeling van verschillende personen. Bij de politie in Sint Anna- land kwamen diverse meldin gen binnen van mishande ling. De politie ging er meteen op af en trof op de Voorstraat twee mensen aan die, als gevolg van schoppen en klappen, gewond waren in het gezicht. Terwijl de politie in de Voor straat was kwam er opnieuw een melding dat de betreffen de'geweldpleger zich op dat moment ophield in de Oost- straat waar hij het ook weer met een buurtbewoner aan de stok had. Een paar minuten later werd de 23-jarige aangehouden in de Ooststraat. Hij verzette zich hevig tegen zijn aanhou ding en schopte en sloeg naar de betreffende surveillanten maar kon uiteindelijk wor den ingesloten. Onder invloed Het is niet de eerste keer dat de Sint Annalander voor der gelijke feiten wordt aange houden. De man was volgens de politie zwaar onder in vloed van alcohol. Het is nog wat magertjes, maar wie het kleine niet eert - is het grote niet weerd. Dat moeten ook deze twee jongens uit Oosterland gedacht hebben. Zij leven zich uit.op een klein bevro ren watertje in de straat van hun dorp. De fietsen zijn er even voor aan de kant gelegd, want wat is nu eigenlijk leuker dan het ma ken van wat glijders? En of dat nu kleine of grote glijders zijn, maakt de pret van de jon gens er blijkbaar niet minder om. Gezien de weersverwachtingen blijft deze plas nog wel een aantal dagen bevroren. De kans is echter groot dat de jongens het dit jaar met deze mi nimale ijsbaan moeten doen. Misschien dat de autobezitters op dit moment nog wel het meeste wintergevoel ervaren. Iri de vroege ochtenduren moeten er heel wat ramen wor den schoongekrabd. (Foto: Marijke Folkertsma) Door Stichting Scoop MIDDELBURG - Om inzicht te krijgen in onderbe zetting in verpleeghuizen boven de Westerschelde wil de provincie dat Stichting Scoop een onderzoek hiernaar instelt. De provincie hoopt via een in ventarisatie antwoord te krij gen op vragen als in welke mate er onderbezetting voor komt, of het aantal mogelijk heden tot. opname in ver pleeghuizen de afgelopen jaren gestegen is en of er spra ke is van toe- of afname van plaatsingen vanuit verzor gingshuizen of de thuissitu atie. Daarnaast is de tot standkoming van protocollen noodzakelijk die kunnen worden^toegepast bij beant woording van de vraag of een bepaalde voorziening voor een bewoner nog noodzake lijk is. Uit enkele besprekingen die de laatste maanden hebben plaatsgevonden in verband met het plan ouderenzorg is gebleken dat sprake is van onderbezetting in de ver pleeghuizen. Op initiatief van de CZ-groep is dit ver schijnsel ook besproken in de stuurgroep ouderenzorg. Er bleek binnen de stuurgroep geen duidelijk inzicht in de mate waarin onderbezetting voorkomt en over de oorza ken daarvan. Als er inderdaad structurele onderbezetting voorkomt dan kan het volgens de pro vincie voorkomen dat het geld voor het instandhouden van niet gebruikte plaatsen in verpleeghuizen niet nuttig besteed,wordt. Om eventuele maatregelen te nemen wil de provincie eerst meer te weten komen over aard en omvang van de onderbezetting. DREISCHOR - De riole ring in de Bogerdhof en in de Welleweg in Dreischor functioneert niet naar be horen. Bij flinke regen buien blijkt de afvoer on voldoende. De bewoners krijgen dan te kampen met het om hoog komen van het riool- afvoer in de toiletten. Het probleem kwam dinsdag avond aan de orde binnen de vergadering van de dorpsraad. Een opzichter van de gemeente heeft vo rige week tijdens een con trole geconstateerd, dat het riool inderdaad hele maal vol staat. Hij heeft er contact over opgeno men met Waterschap Zeeuwse Eilanden. Er zit, volgens de gemeente, blijkbaar iets niet goed met het gemaal in Drei schor. HEINKENSZAND - Vanaf de Slaakweg in Heinkenszand werd donderdag tussen 10,00 en 10.30 uur een blauwe Volkswagen gestolen. De waarde van de personen auto bedraagt ongeveer 6500 gulden. Het kenteken is SR- 13-XH. Eventuele getuigen wordt verzocht contact op te nemen met de politie in Hein kenszand, telefoon 0113- 561500. BEKEURING GOES - Een 46-jarige inwoner van Goes werd in de nacht van woensdag op donderdag door de politie bekeurd, om dat hij in een personenauto reed, terwijl hij een ontzeg ging opgelegd had gekregen. De politie hield de man aan, die na verhoor weer in vrij heid werd gesteld. Omdat hij niet in zijn eigen auto reed nam de politie het voertuig niet in beslag. Vrijdag 23 januari Zierikzee Nieuwjaarsbal volksdans vereniging Nehalennia. Gebouw De Driehoek. 20.00-24.00 uur. 'Het Verdriet van Tilburg' met liedjes over liefdesleed. Lustrumviering Vrouw Geloof Samenleving. MFC 20.15 uur. Zaterdag 24 januari Zierikzee Workshop fotografie voor vrouwen in het MFC. Van 13.30 tot 16.30 uur. Nederrock-avond met Bief en Triplex. Brogum. 22.00 uur. Kerkwerve Ganzenexcursie in Prunjege- bied. Start Café De Heere keet 9.30 uur. Renesse Inzamelen oud papier door Luctor et Emergo aan de Dreef. 10.00 tot 11.00 uur. Brouwershaven Dj-avond in jeugdsoos The Trump. 20.00 uur. Bruinisse Verkoopexpositie olieverf schilderijen. Durpsuus. 10.00 tot 17.00 uur. Concert Guus Meeuwis Vagant. Sport- en recreatie centrum De Vanger. 20.00 uur. Zondag 25 januari Zierikzee Prijsklaverjassen. Sportcafé Onderdak. 13.00 uur. Concert door het Mondriaan Kwartet. Theater Mondra- gon. 15.00 uur. Burgh Happy hour met Mar van der Veer van de Hervormde ge meente Burgh in café de Westhoek. 15.30 uur. Dinsdag 27 januari Zierikzee Bezinningsdag Christelijke Gereformeerde vrouwenver enigingen. Christelijke Gere formeerde kerk. 10.30 uur. Lezing Geloven en de wereld van jongeren door T. van Tey- lingen. Kerkcentrum Haven plein. 19.45 uur. Brouwershaven Vergadering commissie ex terne contacten in het stad huis. Aanvang 19.30 uur. Bruinisse Bijeenkomst Hervormde vrouwenvereniging Helpt El kander. Verenigingsgebouw, Deestraat. 19.30 uur. Woensdag 28 januari Zierikzee Kreaclub; wasknijperbeesten maken kinderen 6 tot 10 jaar. MFC. 14.00 uur. Jaarvergadering streek- drachtverenfging De Arke. MFC. 19.45 uur. Kerkwerve Jaarvergadering Oranje comité. Consistorie Neder landse Hervormde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Vergadering commissie grondgebiedszaken, openba re werken en milieu in het stadhuis. Aanvang 19.30 uur. Bruinisse Bijeenkomst van soos Huizé Gezelligheid in het vereni gingsgebouw in Bruinisse. 14.30 uur. Informatie-avond borstvoe ding. Dijkstraat 10. 20.00 uur. Donderdag 29 januari Bommenede DB-vergadering van Natuur- en Recreatieschap de Greve- lingen in Bommenede. 14.00 uur. Noordgouwe Ledenvergadering ijsvereni- ging Schuddebeurs. Dorps huis. 20.00 uur. Vrijdag 30 januari Zierikzee Start computercursus Win dows '95 voor beginners. MFC. 13.00-14.30 uur. Vergadering PvdA-fractie. Vergaderkamer 78. Gemeentehuis. 15.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 3