Vrees voor overbewinkeling Dreischor krijgt aangepast onderhoud straten en groen Rust in de tent bij jeugdsoos Trump Koelversmaaltijden liefst aan eigen regio overlaten Veertien muskusratten op Schouwen-Duiveland Utlllll v' Insluiping in woning Onderzoek naar exploitanten fiets/voetveer Mediatheek ROC Zeeland geopend '--NDA DONDERDAG 22 JANUAR11998 NR 26319 Invulling in toekomst nog niet zeker Z1ERIKZEE - B&W voelen er weinig voor de betrok kenheid van de eilandelijke keukens bij de maaltijd- verstrekking van Tafeltje-dek-je op de helling te zet ten. Dat blijkt uit het antwoord van het bestuur op de vraag van D66 onderzoek naar koelversmaaltij den uit te voeren. Alle Tafeltje-dek-je maaltij den op Schouwen-Duiveland worden nu in de keukens op het eiland gemaakt. Deze keukens zijn hier qua capaci teit op berekend en zijn voor de economische exploitatie ook mede afhankelijk van de ze klus. ,,Als er overgestapt zou worden op een externe koelversleverancier zou dit hele systeem direct op de hel ling gezet worden, hetgeen het college minder wenselijk acht," antwoordt het college van B&W op de vraag van de fractie in de algemene be schouwingen. Een aantal ei- landelijke instellingen is wel, zo geeft het gemeentebestuur aan, in gesprek over de moge lijkheden centraal op het ei land een koelverskeuken neer te zetten. De gemeente staat hier echter op de zijlijn. Het werken met koelvers maaltijden die eens in de week bij de klant worden af geleverd, zien B&W niet als ideaal. Het contact tussen vrijwilliger en eter wordt drastisch beperkt, waardoor het sociaal isolement van de klant kan toenemen. Volgens de gemeente levert een derge lijk systeem ook niet direct een kilometerbesparing op. Voordelen zijn de keuzevrij heid voor de klant, ook wat betreft tijdstip dat er gegeten wordt. Bovendien vervalt de tijdsdruk bij het uitrijden. D66 deponeerde het verzoek tot duidelijkheid in verband met de stijgende kosten van Tafeltje-dek-je. Volgens B&W worden deze veroorzaakt door een sterke toename van aanvragen en de verscherpte hygiënenormen. De WD-fractie vraagt zich af of het systeem van inkomens afhankelijke bijdragen voor de maaltijden wel te rijmen is met het beleidsvoornemen van de gemeente inkomensaf hankelijke tarieven te ver mijden. B&W vinden echter dat hier geen sprake is van een dienst verleend door de gemeente, het gaat alleen om een dienst gesubsidieerd door de gemeente. Vrijwilligersor ganisaties hebben geen moge lijkheid tot het uitvoeren van een inkomenstoets. De ge meente heeft dat wel. yBuitengewoon zuiver gebied' SCHOUWEN-DUIVELAND - De muskusrat doet het goed in Zeeland. Op de landelijke lijst is Zee land er, na Friesland, het slechtste aan toe. Schouwen-Duiveland geldt echter als schoon ge bied. In 1997 werden slechts 14 ratten binnen dit gebied gevangen. Dat is weinig, afgezet tegen het totaal gevangen aantal binnen de provincie. In het afgelopen jaar waren dat er 19.608. „Schouwen-Duive land geldt als buitengewoon zuiver gebied. Dat heeft te maken met de geïsoleerde ligging en het feit dat een gedeelte van het gebied re delijk hoog ligt," verklaart hoofd van de afdeling mus- kusrattenbestrijding M. Geuze van het Waterschap Zeeuwse Eilanden. Het ge middelde van Zeeland wordt echter flink omhoog gejaagd door westelijk Zeeuws-Vlaanderen. De rat tenvangers vingen daar in 1997 11.916 exemplaren. Noord-Beveland bleek hele maal schoon te zijn (0) en ook Walcheren (156) en oos telijk Zeeuws-Vlaanderen (125) deden het niet slecht. Op Tholen werden 1079 muskusratten in de kraag gevat. Op Zuid-Beveland west (2561) en Zuid-Beve land oost (1307) vielen de ge tallen weer aanmerkelijk hoger uit. Afgezet tegen de cijfers van het jaar daar voor laat Zeeland een posi tieve ontwikkeling zien. In 1996 kwamen de bestrijders nog met 22.468 muskusrat ten thuis. Die daling was vooral te danken aan extra inzet in het gebied Zuid-Be veland oost. Het aantal ge vangen exemplaren in dit gebied werd van ruim 4000 naar 1307 teruggebracht. „Daar is een goede eerste klap uitgedeeld," kijkt Geuze terug. Met extra maatregelen wordt nu ook geprobeerd in Zeeuws- Vlaanderen korte metten met de beesten te maken. Geuze: „Het afgelopen jaar is daar iemand extra be noemd. Meer mankracht be tekent ook meer vangst." Van de provincie ontvangt het waterschap dit jaar een subsidie van 835.100 gulden. Daar zit extra geld in van het rijk. Die stelde ruim 2 miljoen extra beschikbaar om te verdelen over de ver schillende provincies. AANRIJDING 'S-GRAVENPOLDER - Bij een aanrijding woensdag op de kruising Gravenstraat/ Raadhuisstraat in 's-Graven- polder ontstond materiële schade. Èen automobilist die vanaf een woonerf kwam, verleen de geen voorrang aan een bromfietsêr. TASJESROOF GOES - De politie heeft woensdag een 19-jarige inwo ner van Goes aangehouden in verband met tasjesroof. De man heeft maandagavond om 23.00 uur samen met een an der in de Wijngaardstraat in Goes met geweld een tas van iemand afgepakt. De ver dachte is ingesloten. Als gevolg van nieuwe afspraken BROUWERSHAVEN - Het gaat goed met de Brouw- se jeugdsoos The Trump. Nieuwe afspraken hebben geleid tot rust in de tent, zo meldt het ouderbestuur. Dit is aanleiding om jongeren uit te nodigen zaterdag 24 januari een kijkje te komen nemen. voren gekomen. Alcohol mag niet worden verkocht en ook niet worden meegenomen. Voor drugs geldt dezelfde af spraak. Vanaf eind november zijn deze afspraken ingegaan en volgens het ouderbestuur houden de bezoekers zich er goed aan. Die avond vindt een DJ- avond plaats, waarbij de bes te DJ van Brouwershaven zal worden gekozen. Het feest is toegankelijk voor jongeren van 12 tot en met 1,7 jaar. Deze verlaagde leeftijd maakt deel uit van de nieuwe afspraken die zijn gemaakt, naar aanlei ding van de problemen die zich voordeden. Zo was er sprake van vernielingen, waar vooral ook de scouting - met wie het gebouw gedeeld wordt - grote problemen mee had.Uit gesprekken tussen de Stichting Jeugd, de gemeen te. de scouting, het jeugd- en ouderbestuur van The Trump en de bezoekende jongeren zijn nog meer afspraken naar Welkom „Bovendien zijn er geen ver nielingen meer," aldus het ouderbestuur. Kinderen die ook eens een kijkje willen ko men nemen, zijn de 24e wel kom vanaf 20.00 uur. De avond duurt, zoals gebruike lijk, tot 24.00 uur. Veel kritiek tijdens drukbezochte hoorzitting over plan verstheater Burgh i Terwijl mevrouw Meijerink het woord voert, maakt-wethouder C. Veerhoek notities tijdens de hoorzitting over het verst heater. (Foto: Marijke Folkértsma) BURGH-HAAMSTEDE - De panden die vrijkomen na realisatie van het verstheater in Burgh kunnen opnieuw worden verkocht als winkel. Mede op grond hiervan wordt gevreesd voor overbewinkeling in de ze kern. Dat is één van de conclusies uit de drukbe zochte hoorzitting dinsdagavond in het Sport- en Re creatiecentrum Westerschouwen. Het gevaar van overbewinke ling in Burgh werd aan de or de gesteld do9r mevrouw T. Polderman en' de heer Maas. Volgens Maas is als voor waarde bij het verstheater opgenomen dat de winkel panden die de vier versspe cialisten uit Burgh en Haam stede achterlaten een andere bestemming krijgen. Maas: „Maar denkt u dat die tonnen kostende panden straks een woonbestemming krijgen? Nee, zo zal het niet gaan." Iets daarvan staat wel in een voorbereidend onderzoek vermeld, antwoordde wet houder C. Veerhoek. „Maar het is geen explicitiete voor waarde en ik vraag me af of dat voor Haamstede ook wel zo verstandig is." Meerdere aanwezigen voer den het Ruimtelijk Econo misch Ontwikkelingsplan van de voormalige gemeente Westerschouwen aan. Dit plan heeft eerder geleid tot afwijzing van initiatieven van ondernemers omdat het aantal toegestane vierkante meters winkelruimte werd overschreden. „Wat toen maatgevend was, is dat nu ook. Vijftien procent over schrijding vinden wij onver antwoord," verwoordde de heer Remmerswaal het stand punt van de vereniging Vrien den van Westerschouwen. Volgens Maas en drogist L. Kik heeft het onderzoeksbu reau IMK een rapport ge schreven dqt alle cijfers inter preteert ten gunste van' het verstheater. Maas: „Het is heel gevaarlijk kerncijfers van een branche te gebruiken voor een seizoensgevoelig 'be drijf. Ik kan op grond van de zelfde gegevens een uiterst negatief rapport samenstel len." Kik heeft ook marktonder zoek laten doen - uiteraard met een geheel andere ut- komst - en beklaagde zich over het feit dat de gemeente de resultaten van dit onder zoek niet heeft gebruikt en dat van de versgroep wel. Veerhoek erkende dit en zeg de toe dat hij de andere onder- zoékeh ook nog eens tegen het licht zal houden. Even ontspon zich een discus sie over de vraag of de consu lent van het ministerie van Economische Zaken nu wel of niet op de hoogte is van de plannen in Burgh. Volgens te lefonische informatie van me vrouw Polderman dinsdag is dit niet het geval. Veerhoek hield vol dat zijn ambtenaren die met een verzoek om ad vies naar Den Haag hebben gestuurd. Applaus Maas hield een betoog dat veel applaus en bravo-geroep oogstte. „Het IMK-onderzoek doet geen recht aan de eigen inwoners. Die willen in de winter niet geholpen worden in een grote, lege zaak. De bulk kopen ze bij Albert He- ijn en voor de rest willen ze persoonlijk geholpen worden in een ouderwetse familie zaak. Het verstheater js ei genlijk een AH in het klein. Dat grootschalige raakt zo langzamerhand achterhaald. Je ziet het ook bij de gemeen te. Die heeft nu al weer steun punten in de kernen. Straks hebben we gewoon weer een eigen gemeentehuis." Ruim honderd De hoorzitting werd dinsdag avond door ruim honderd in woners van Burgh-Haamste- de bezocht. Voorstanders van het verscentrum, voor zover aanwezig, voerden niet het. woord. Als toehoorders wa ren enkele leden van de raadscommissie ruimtelijke ordening aanwezig alsmede J. van Veldhuizen van de Al- bert Heijn. De vijfde wijziging van het bestemmingsplan Burgh ligt nog tot 2 februari ter inzage. Er wordt een normale - arti kel 10 - procedure gevolgd. Het ontwerpplan wordt eind februari of begin maart ter vi sie gelegd. Daarna is er vier weken gelegenheid om be zwaar in te dienen. Na behan deling in de raadscommissie Ruimtelijke Ordening volgt nog een officiële hoorzitting, waarna beroep bij Gedepu teerde Staten mogelijk is. Klagen over groenbeheer helpt DREISCHOR - Klagen helpt. In Dreischor wel in elk geval. Daar heeft de bevolking de afgelopen jaren zo veel geklaagd over het onderhoud van straten en ópenbaar groen, dat de gemeente besloten heeft het huidige onderhoudsplan voor Dreischor aan te pas sen, vooruitlopend op een groenbeheersplan voor de hele gemeente. Dat deelde wethouder G. van der Velde-de Wilde dinsdag avond mee tijdens een zeer druk bekochte dorpsraadver gadering. De gemeente had een zware delegatie 'groen- deskundigen' naar Dreischor afgevaardigd om op zoveel mogelijk vragen vanuit de bevolking antwoord te kun nen geven. De wethouder gaf een toelich ting op de bestuurlijke kant van het gemeentelijk groen beheer. Zij erkende dat het in Dreischor in het verleden niet helemaal goed is gegaan met dat groenbeheer. Tijdens het kernbezoek van het college vorig jaar uitte de bevolking talloze klachten. Klachten, die door de gemeente serieus werden genomen, meende de wethouder, gezien de in gang gezette verbeteringen het af gelopen half jaar. Inventariseren Voordat het uniforme groen beheersplan voor de hele ge meente gemaakt kan worden, moet het totale groenbezit geïnventariseerd en gedigita liseerd worden. Pas op basis van al die computergegevens kunnen er diverse werkplan nen voor het onderhoud wor den opgesteld. Daarnaast zal de raad een discussie moeten voeren hoe dat onderhoud dient te gebeuren: gifvrij, gi- farm en deels gifvrij of volle dig gifarm. Thans bestaan.er binnen de gemeente nog grote verschillen binnen het groen onderhoud. Op termijn zal er een zekere uniformiteit moe ten komen. Van de Velde ver wacht dat daar binnen de be staande budgetten een redelijk niveau mee te berei ken is. Vooruitlopend daarop is er voor Dreischor een aangepast onderhoudsplan opgezet vooral ten behoeve van de be stratingen. De wethouder liet de cultuur-technische toelich ting aan haar ambtenaren over. Uit de toelichting bleek dat het geheel gifvrij spuiten wordt verlaten. De straten krijgen ergens in april een preventieve spuitbeurt en in dien nodig zal er later in het jaar nog curatief worden ges poten. Cultuur-technisch adviseur J. Doeswijk meent dat het des tijds door de gemeente Brou wershaven vastgestelde beeldbestek best idealistisch en heel doordacht was, maar dat het welslagen ervan voor al afhankelijk was van het ac ceptatievermogen van de be woners. De aanpassing wil niet zeg gen, dat er nu weer met che mische middelen gespoten De nieuwe bestrating van de Heshuijzenstraat in Dreischor is bijna gereed. Tijdens de Boom- plantdag op woensdag 25 maart zullen hier met medewerking van de schoolkinderen ook nieu we bomen worden geplant. (Foto: Marijke Folkértsma) gaat worden, maar vooral dat er vaker geschoffeld gaat worden. Bomen Uit de talrijke gedetailleerde vragen, die op de gemeentelij ke delegatie werden afge vuurd, bleek dat de bevol king van Dreischor zeer veel waarde hecht aan degelijk groenbeheer. Ook bomen prijken hoog op het verlang lijstje van Dreischor. Aan die wens wordt binnenkort enigszins tegemoet gekomen met het planten van bomen in de Heshuijzenstraat, waar van de herbestrating bijna ge reed is. De bomen in de Hes huijzenstraat worden geplant op de Nationale Boomplant- dag op woensdag 25 maart. Dat gebeurt met medewer king van de Dreischorse schooljeugd. De boom, die het dorp krijgt aangeboden van de commis sie Open Tuinendag, krijgt een plekje bij het bushokje aan het begin van de dorps kom. GOES - Bewoners van een woning aan de Beestenmarkt in Goes troffen dinsdag bij thuiskomst een onbekende man aan in hun woning. Later bleek dat hij de hele woning had doorzocht. Er werd niets vermist. De man trachtte te vluchten, maar werd door de bewoners tegengehouden. Nadat hij een zakmesje uit zijn broekzak had getrokken wist hij te ont komen. Het betreft een man met een licht getinte huids kleur. Zijn leeftijd wordt op ongeveer 23 jaar geschat Hij sprak gebrekkig Nederlands en droeg een spijkerbroek, een donkerbruine suède jas met daaronder een wit/grijze wollen trui en een zwarte muts. De politie stelt een on derzoek in en verzoekt even tuele getuigen zich te melden op het politiebureau in Goes MIDDELBURG - Op initia tief van de provincie wordt een onderzoek gestart naar mogelijke exploitanten voor het fiets/voetveer Vlissingen. Streekvervoersmaatschappij ZWN heeft zich als gegadigde aangemeld. Het extern bureau Traffic Test uit Veenendaal gaat het onderzoek uitvoeren. De pro vincie wil inzicht krijgen in het aantal geïnteresseerde partijen en met name de voor waarden waaronder zij het fiets/voetveer willen gaan ex ploiteren. ZWN schrijft in een brief aan het college van Ge deputeerde Staten dat zij de nodige ervaring heeft; in het opzetten en realiseren van moderne veerverbindingen. De vervoersonderneming verwijst daarbij naar de fast- ferry verbinding, die dit jaar tussen Dordrecht en Rotter dam gaat varen. Deze verbin ding wordt geëxploiteerd door HSF, een onderneming waarin de rederijen Doeksen en Heymen en de vervoerders SVD en ZWN samenwerken. GOES - In de vestiging van het Oosterschelde College aan de J. P. Coen- straat in Goes is de me diatheek van het ROC Zeeland dinsdag officieel geopend. Deze mediatheek biedt studenten aan één van de opleidingen van de school de mogelijkheid via mo derne media informatie voor de studie te verga ren. Naast het traditione le studieboek hebben zij nu bijvoorbeeld de be schikking over Internet en instructievideoban den. Het onderwijs in de sector BVE (beroepson derwijs en volwassenene ducatie) is de laatste ja ren ingrijpend veran derd. Uitgangspunt is dat de student zelfstandiger zijn weg moet kiezen. De nieu we mediatheek staat hier in centraal. De opening is verricht door voorzitter A. Buijs van het College van Bestuur van het ROC Zeeland. Donderdag Zierikzee iar' Vergadering P\ Vergaderkamervactie. tehuis. 19.30 uur/^meen-' Vrijdag 23 januari Zierikzee Start cursus Tai Chi. MFc 10.00 uur. Nieuwjaarsbal volksdans- vereniging Nehalennia. Gebouw De Driehoek. 20.00-24.00 uur. 'Het Verdriet van Tilburg' met liedjes over liefdesleed. Lustrumviering Vrouw Ge loof Samenleving. MFC 20.15 Zaterdag 24 januari Zierikzee Workshop fotografie voor vrouwen in het MFC. Van 13.30 tot 16.30 uur. Nederrock-avond met Blaf en Triplex. Brogum. 22.00 uur. Kerkwerve Ganzenexcursie in Prunjege- bied. Start Café De Heere- keet 9.30 uur. Renesse Inzamelen oud papier door Luctor et Emergo aan de Dreef. 10.00 tot 11.00 uur. Brouwershaven Dj-avond in jeugdsoos The Trump. 20.00 uur. Bruinisse Verkoopexpositie olieverf schilderijen. Durpsuus. 10.00 tot 17.00 uur. Concert Guus Meeuwis Vagant. Sport- en recreatie centrum De Vanger. 20.00 uur. Zondag 25 januari Zierikzee Prijsklaverjassen. Sportcafé Onderdak.-13.00 uur. Concert door het Mondriaan Kwartet. Theater Mondra- gon. 15.00 uur. Burgh Happy hour met Mar van der Veer van de Hervormde ge meente Burgh in café de Westhoek. 15.30 uur. Dinsdag 27 januari Zierikzee Bezinningsdag Christelijke Gereformeerde vrouwenver enigingen. Christelijke Gere formeerde kerk. 10.30 uur. Lezing Geloven en de wereld van jongeren door T. van Tey- lingen. Kerkcentrum Haven plein. 19.45 uur. Brouwershaven Vergadering commissie ex terne contacten in het stad huis. Aanvang 19.30 uur. Bruinisse Bijeenkomst Hervormde vrouwenvereniging Helpt El kander. Verenigingsgebouw, Deestraat. 19.30 uur. Woensdag 28 januari Zierikzee Kreaclub; wasknijperbeesten maken kinderen 6 tot 10 jaar. MFC. 14.00 uur. Jaarvergadering streek- drachtvereniging De Arke. MFC. 19.45 uur. Kerkwerve Jaarvergadering Oranje comité. Consistorie Neder landse Hervormde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Vergadering commissie grondgebiedszaken, openba re werken en milieu in het stadhuis. Aanvang 19.30 uur. Bruinisse Informatie-avond borstvoe ding. Dijkstraat 10. 20.00 uur. Donderdag 29 januari Bommenede DB-vergadering van Natuur- en Recreatieschap de Greve- lingen in Bommenede. 14.00 uur. Noordgouwe Ledenvergadering ijsvereni- ging Schuddebeurs. Dorps- hyis. 20.00 uur. Vrijdag 30 januari Zierikzee Start computercursus Win dows '95 voor beginners. MFC. 13.00-14.30 uur. Vergadering PvdA-fractie. Vergaderkamer 78. Gemeentehuis. 15.00 uur. Westenschouwen Maffia-avond bij Schouwse Tapperij en restaurants Bella Vista en De Schouwse Pot. Vanaf 19.00 uur. Zaterdag 31 januari Zierikzee Ars Musica concert violiste Karin Dolman en pianiste Caecilia Boschman. Zeeuwse Muziekschool. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 3