Een liter brandstof per kwartier Winnares van een reischeque m Poltieprevenffe Nederrock-avond met popgroep Blof Drie nieuwe bedrijfswagens dier in het vizier Joeri wil boer helpen Proef met AH bonus kaart WOENSDAG 21 JANUARI 1998 HET EXTRA NIEUWSBLAD Onder de naam Politlepreventje brengt de politie OoBterecheldebekken in deze rubriek een praktische tip of wenk onder uw aandacht. Het onderwerp kan gaan over, of heeft raakvlakken met, het verkeer, crimina liteit, openbare orde, milieu, algemene plaatselijke verordening en andere Zaken waar u als burger en wij als politie bij betrokken kunnen raken. Politie en milieu (Slot) 'Milieuvluchten' De politie surveilleert met auto's, motoren, fietsen, scoo ters enzovoorts. Maar regelmatig wordt er ook gevlogen, met een helikopter of een vliegtuigje. Een aantal politie mensen in Zeeland is opgeleid als zogenaamde 'opstapper'. Deze politiemensen hebben in hun dagelijks werk met het milieu te maken en hebben geleerd hoe je het beste de din gen van boven kunt bekijken. Uit de lucht kun je namelijk soms dingen zien die je van vanaf de grond niet kan waar nemen. Ik denk hierbij bijvoorbeeld aan illegale lozingen op het water of afval dat ergens midden in een bos of land is gedumpt. Vanuit een helikopter zie je ook ogenblikke lijk of een bedrijf er netjes uitziet of dat het een rommeltje is. Dit kan ook een aanwijzing zijn om eens verder op zo'n bedrijf te gaan kijken. Al een aantal jaren worden dus door de politie milieu- vluchten uitgevoerd. Het is niet alleen leuk om te doen, maar levert ook heel veel op. Je kunt in hele korte tijd een groot gebied goed bekijken. Van illegale situaties worden vaak foto's genomen. Eenmaal weer aan de grond, worden de dingen die geconstateerd zijn, verder bekeken en afge werkt. En reken er maar op, dat mensen die illegaal iets in het milieu willen laten verdwijnen, er niet blij mee zijn als ze de blauwe helikopter boven hun hoofd zien. En daar is een milieuvlucht natuurlijk voor bedoeld... Stationair lopende, koude motor nadelig voor milieu en portemonnee ABSINTTHEMA EXPOSITIE MIDDELBURG - In de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg zijn tot en met 7 maart objecten, schetsen en documentatie te zien over ab sint (alcoholische drank). Het betreft werk van de Schouw- se beeldend kunstenaar Tien Heestermans. De titel van de tentoonstel ling is: 'De Groene Muze'. Het werk wordt gekenmerkt door het gebruik van metalen als lood en zink in combinatie met glas. Een bezoek aan Bar celona in 1996 bracht een nieuw element in het werk van Heestermans; de in veel landen verboden alcoholische drank absint. Deze betover ende, geheimzinnige drank P staat centraal tijdens de ex positie in de Zeeuwse Bilio- theek. De openingstijden zijn: maandag van 17.30 tot 21.00, dinsdag tot en met vrij dag van 10.00 tot 21.00 en za terdag van 10.00 tot 13.00 uur. SUPERSTAR DANCE PALACE MIDDELHAHNIS - Bij Radio Superstar is voortaan op za terdagavond het nieuwe 'Su- perstar Dance Palace' te be- luisteren. Dit programma is bedoeld voor de liefhebbers van club, trance en techno- house. De samenstelling en presen tatie is in handen van diskjoc key Wim Tiggelman. de oud- presentater van 'Jukebox' en 'Love Express'. Hij behandelt onderwerpen als nieuwe rele ases en informatie over disco theken of party's .'Superstar Dance Palace' is er elke zater dag van 19.00 tot 22.00 uur. LEEFWERELD VAN TIENERS OUDDORP - Rob Baartse van de Stichting Chris geeft vrijdag 23 januari in het ge bouw van de Doopsgezinde Gemeente in Ouddorp een le zing over de leefwereld van I tieners van vandaag. De avond is bedoeld als handrei king om ouders van tieners te ondersteunen bij de opvoe ding. Stichting Chris is een christelijke instelling die een kindertelefoon beheert en een netwerk van vrijwilligers heeft dat hulp verleent aan jongeren met problemen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. THE TRAVELLERS STELLENDAM - In de Gere formeerde kerk in Stellen dam wordt zondag 25 januari een zangdienst gehouden waaraan het koor The Travel- Iers uit Spijkenisse mee werkt Op het programma staan psalmen, gezangen, lie deren uit de Johannes de Heer-bundel en opwekkings liederen Di. P. C. Koster uit Spijkenisse is de voorganger Hij vertelt over het thema 'Jezus zoekt ZacheÜs'. De dienst begint om 18 30 uur ZIERIKZEE - De Zeeuwse popgroep Blof en de Am sterdamse band Triplex staan centraal tijdens de Ne derrock-avond, die zaterdag 24 januari wordt gehou den in het podium voor muziek en theater, Brogum, in Zierikzee. Blof werd opgericht in 1992. De leden van de groep: Paskal Jacobsen, Bas Kennis, Chris- Götte en Peter Slager (uit Dreischor), delen een passie voor muziek, die tijdens de concerten van de band ge makkelijk overslaat op het publiek. Het debuutalbum 'Naakt onder de hemel' be zorgde de groep in 1995 grote bekendheid. Een jaar later werd Blof door het provinciaal bestuur on derscheiden met de Zeeuwse Aanmoedigingsprijs voor jong talent. In januari 1997 kwam het album 'Helder' op de markt. De titel van deze CD komt voort uit het feit dat de teksten van de nummers minder vaag zijn dan op de eerste CD. De Amsterdamse band Tri plex werd in 1995 opgericht als akoestisch trio, zonder drums. Aanvankelijk lag de nadruk van het repertoire op het theaterachtige lied. Eind 1995 werd een drummer toe gevoegd aan de band, waarna Triplex veranderde in een melodieuze, Nederlandstali ge rockband. Het repertoire bestaat volle dig uit eigen werk van de vier leden. De Nederrock-avond in Brogum begint om 22.00 uur. Ook de Amsterdamse, Nederlandstalige band 'Triplex' treedt zaterdag op in Brogum. Zaterdag 24 januari in Brogum ZIEIUKZEE/MIDDELHARNIS - Een bekend win- rters straatbeeld; het schoonkrabben ot' condensvrij maken van de autoruit in de vroege ochtend. Vaak gaat dit gepaard met het geronk van de draaiende motor. 'Dan wordt de auto vast warm' denkt menig automobilist. Maar niets is minder waar. Een statio nair draaiende motor na een koude start, levert na- jmelijk zo goed als geen warmte. Wel een behoorlijke hoeveelheid stank, geluidsoverlast en vervuiling van het milieu. Bovendien kost het onnodig benzine. Op koude winterochtenden is het niet aangenaam om in de auto te stappen. Het is daar net zo koud als buiten; de pidem condenseert en het stuur is eigenlijk niet zonder handschoenen vast te pak ken. De reactie van veel auto mobilisten is om de motor on middellijk aan te zetten, zodat de verwarming gaat werken. Ook wanneen eerst I nog gekrabd moet worden. Liter per kwartier Dat het stationair laten lopen van een koude motor gemid deld een liter benzine per 1 kwartier kost. weten veel mensen niet. Een koude mo tor verbruikt de eerste minu ten na de start twee keer zo veel brandstof als een warme motor. Bij een bepaalde tem peratuur is de verbranding van de benzine, LPG en diesel nog onvolledig en werkt de katalysator nog niet. Hierdoor komen veel meer dan onder normale omstan digheden. schadelijke stoffen in de lucht, als koolmonoxy- de en koolwaterstoffen. On derzoek door TNO toonde aan dat een koude motor de eerste vijf minuten net zoveel afval stoffen uitstoot als een warm- gedraaide auto die een af stand rijdt van honderd kilometer. Naast een hoger brandstofverbruik en meer milieuverontreiniging, ver- oorzaakt een koude start ex tra slijtage van de motor. Dikke olie Dit komt omdat in een koude motor de olie dikker is. waar door motoronderdelen langs elkaar wrijven met weinig smeerolie. Bovendien blijft bij een koude start of een kor te rit veel vuiligheid achter in de motor zelf. Pas na onge veer een kilometer rijden heeft een katalysator de tem peratuur bereikt (meer dan 300 graden) waarbij hij begint te werken. Er zijn nog steeds automobi listen die denken dat het inte rieur en de motor vast warm worden door de motor statio nair te laten lopen tijdens het krabben. Maar deze mensen hebben het mis.Omdat de mo tor niet belast wordt op dat moment, wordt hij ook nau- Eerst de ruiten krabben of condensvrij maken en dan pas starten. welijks warm. Na een kilo meter ï-ijden is de motor al warmer dan tien minuten sta tionair di-aajen. Eerst krabben Het advies is dus: eerst krab ben, dan starten. Het is ver der aan te x*aden de verwar ming pas na een kilometer rijden aan te zetten zodat de motor zichzelf zo snel moge lijk opwarmt. Uiteraard moet de ventilator op een ho ge stand (defi-ost) op de voor ruit gericht staan om con- densvorming te voorkomen. Wanneer men 's ochtends meteen in een warme auto wil stappen, kan men bijvoox- beeld een ventilatorkacheltje gebruiken. Wanneer dit een half uur voor vertrek op de stoel wordt gezet en de war me luchtstroom op de voor ruit wordt gericht, laat het ijs los en wordt het interieur warm zonder dat daarmee brandstof gemoeid is Handchoke Oudere auto's met een carbu rateur met handchoke zijn het meest vervuilend. De cho ke zorgt na de koude start voor veel vieze uitlaatgas sen.Wie staat te krabben ter wijl de choke aanstaat, ruikt dit meteen. Ongeveer één op de drie auto's heeft een choke die met de hand moet woi'den bediend. In de praktijk maken mensen te veel en te lang gebi'uik van de choke. Dit komt doordat ze niet weten hoe de choke pre cies werkt of omdat ze bang zijn dat de motor afslaat. Zelfs 's zomers wordt de handchoke vaak gebruikt zonder dat dit echt nodig is. Bij een echt koude start kan de choke helemaal worden uit getrokken. Induwen Zodra de motor loopt kan de choke een stuk ingeduwd worden. Het is even aftasten in hoeverre dit kan, zonder dat de motor afslaat. Na ruw weg twee kilometer zijn de meeste motoren voldoende opgewai'md en kan de choke helemaal worden uitgezet. Het is aan te raden het toeren tal van de motor zo laag mo gelijk te houden bij het ge bruik van de choke. Autorijden is dus in de winter veel vervuilender en duurder dan in de zomer. Korte ritjes kunnen op koude winterda gen het beste met de fiets of lopend worden gedaan. En de auto mot worden gebruikt, denk dan aan de vijf tips voor een energiebewuste koude start: 'Eerst krabben, dan starten. Laat een koude mo tor nooit stationair 'warm' draaien. Gebruik de handcho ke zo kort mogelijk. Een dak hoes over de auto voorkomt ruiten krabben. En gebruik de auto niet voor korte af standen. De winnares met haar dochtertje en Rabobankdirecteur Den Hartog, die haar de reischeque overhandigde. (Foto: Marijke Folkertsma) Ter waarde van 999 gulden OUDDORP - Een reischeque ter waarde van 999 gul den. Dat was de hoofdprijs in de december-actie van de Ondernemers Vereniging Ouddorp (OVO). De che que werd gewonnen door Corrie Struijk uit Oud dorp, Zij werd vorige week per taxi thuis opgehaald en vervoerd naar de het bankkantoor van de Rabobank West-Flakkee aan de Hofdijksweg. Daar werd een feestelijke bijeen komst gehouden, met als hoogtepunt de overhandiging van de hoofdprijs door bank directeur Den Hartog aan de gelukkige winnares. De decemberactie werd bij die gelegenheid omschreven als 'zeer geslaagd'. Het betrof een kassabonactie waaraan heel veel inwoners uit de ge meente Goedei'eede en daar buiten mee deden. Er werden ruim 11.000 enveloppen inge leverd. Gedurende een periode van zes weken werden wekelijks zes boodschappenmanden ter waarde van vijftig gulden verloot onder deze groep. Verder was er een grote hoofdprijs, een reischeque die beschikbaar werd gesteld door de Rabobank West-Flak kee. De nieuwe AH bonuskaart is er ook in de vorm van een sleu telhanger. Kaart wordt in loop van dit jaar ingevoerd ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Met hulp van de ei gen medewerkers houdt Albert Heijn momenteel een grootschalige proef met de All Bonus kaart, dc nieu we klantenkaart van Albert Heijn. De nieuwe klantenkaart geeft vaste klanten van Al- bert Heijn te zijner tijd recht kortingen en speciale aan- proef wil AH haar medewerkers niet alleen kennis laten maken met de voordelen die aan de AH Bonus kaart verbonden zijn, maar hen ook leren om gaan met dit voor Albert Heijn nieuwe medium. Naast de AH Bonus kaart, ontvingen zij ook twee sleutelhangers die dezelfde faciliteiten Die den als de kaart zelf. Ervaringen De ervaringen van de mede werkers worden meegeno men bij de definitieve invul ling van de kaart. Gedurende de proefperiode kunnen zij gebruik maken van honderd speciale aanbiedingen die in een folder staan vermeld Wanneer de caissière de AH Bonus kaart of de sleutelhan ger scant wordt de korting bij dc kassa automatisch verre kend. De totale korting wordt op de kassabon ver meld. Gratis De AH Bonus kaart wordt in de loop van 199ft landelijk geïntroduceerd. Do Albert Heijn-klant. kan de kaart gra tis aanvragen en vervolgens van aanbiedingen profiteren. Met behulp van do AH Bonus kaart wil Albert Heijn haar vaste klanten belonen voor hun trouw en extra laten pro fiteren van het ael ie-annbod Automobielbedrijf 'De Nobel poort' B1/ (Foto: Marijke Folkcrlsvun De kruising bordercollie Joeri uit het dierenasiel in Zierikzee wordt zaterdag 14 februari vijfjaar. Een eigen, eonsequenJe baas die hem goed leiding geeft zou volgons asielbeheerster Jolnnda Meerman een leuk verjaardagscadeau zijn. De zwarte hond niet witte borst is het best op zijn plaat sop een boerderii Joeri beeft namelijk behoefte aan veel ruimte en bewoging Dt boer helpen inct het binnendrijven van bijvoorbeeld de koeien en schapen is een geliefde bezigheid van de trouwe viervoeter Joeri is een langharig type, dat een goede verzorging nodig beeft. De vrij rustige hond iuislert goed en is erg waaks. Mn soortgenoten en oudere kinderen kan hij goed opschieten. Kat ten ziet Joeri liever gaan dan komen. Belangstellenden die do bond uit hot asiel willen halen, kunnen contact opnemen vin telefoonnummer 0111-417013. Er verblijven veert ion katten en twee honden. Kater Timo, die vorige week in de krant stond, is geplaatst ZIERIKZEE - De weersomstandigheden waren niet geweldig, maar drie nieuwe bedrijfswagens stonden te glanzen toen ze, woensdag, officieel werden afge leverd door automobielbedrijf'De Nobelpoort' BV in Zierikzee. Bedrijfsdirecteur Robert van Ast presenteerde twee nieu we Peugeot Partner bestel wagens, die waren besteld door de eigenaar van de servi cebouwmarkt Fixet in Zie rikzee, Koert Walhout. De au to's zijn gespoten in 'Fixet-geel' en uitgerust met betimmering, kunststof bin- nenvloer en trekhaak. Een van de bestelwagens is voor zien van een imperiaal. De nieuwe voertuigen worden door Fixet onder meer inge zet voor klantenservice. Taxibedrijf Van Dongen uit Scharendijke koos voor een nieuwe Peugeot Boxer in de kleur 'taxi-blauw'. Het fami liebedrijf verzorgt onder meer incidentele taxiritten en contractvervoer. De nieuwe Peugeot- Boxer taxi is ingericht is met negen zitplaatsen voor personen vervoer en heeft twee plaat sen voor rolstoelvervoer. Dit laatste betreft een nieuwe vorm van dienstverlening van taxibedrijf Van Dongen. De directeur van automobielbedrijf 'De Nobelpoort' BV, Robert van Ast, leverde nieuwe be drijfswagen» af aan de servicebouwmarkt. Fixet 7Aerikzee en taxibedrijf Van Dongen uit Scha rendijke (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 15