I 'Luisteren' naar de tong om wijn te herkennen Nieuw keurmerk HR-ketels Hoest heeft beschermende werking Muziek en toneel op jaaruitvoering Apollc Zes keer straórieën in februari en maart Camerakasten terug op hun oude plaatsen ompi oren ïeuw Record aantal Zeeuwse vakantieboekingen 1997 Natuurgerichte recreatie Oosterschelde kan uitgebreid Happy hour met Marzas bij Hervormde gemeent' Bijeenkomst Waterschap in de Putmeet Scharendijke WOENSDAG 21 JANUARI 1998 Hf 7 EXTRA NIEUWSBLA Meesterkok geeft voorkeur aan Zuid-Amerikaanse wijnen ZIERIKZEE - ,,Je bent gestoord. Het wordt hier nooit wat," was de reactie van vrienden, toen Imko Binnerts een visrestaurant opende op een onwaar schijnlijke plaats: het industrieterrein van Uitlui den, recht tegenover de visafslag. Zij hadden onge lijk, het restaurant is avond-aan-avond volgeboekt. Net zo eigenzinnig als bij de keuze van de plek voor zijn restaurant, volgde de restaurateur zijn eigen ge voel en smaak bij de samenstelling van zijn wijn kaart. Een belangrijke plaats daar op is ingeruimd voor nieuwe wereldwijnen. waaronder een aantal uit Zuid-Amerika. „Verrassend. Fris en frui tig." omschrijft Binnerts zijn mening. De 41-jarige kok ont wikkelde zich van een autodi dact tot één van de topkoks in Nederland. ,,Ik begon met koken uit liefhebberij. In 1979 opende ik mijn eerste bi stro in Santpoort. Je kent het wel: grote lappen vlees, drie sausjes, stokbrood met knof look, slakken." Binnerts liep ook stage bij John Halvemaan in het Am- stel Hotel. „Van hem leerde ik alles over de moderne keu ken. In mijn eigen bistro ver anderde ik daardoor de menukaart, tot verrassing van mijn gasten. Toch werd het me daar na een tijdje te klein en ik ging ik op zoek naar wat anders. Binnerts werkte in de Orangerie in Alkmaar, in een Country-ho tel in Engeland. Hij was ruim drie jaar chef- kok bij Chagall in Leidschendam en ging naar België. Begin 1989 werd hij gevraagd om chef-kok te worden in het prestigieuze restaurant Ex celsior van Hotel de l'Europe in Amsterdam. De keuken brigade groeide onder zijn lei ding uit van 15 tot 25 man. ,,In deze periode ben ik geslaagd voor het examen 'Meester Kok1." Kloppend hart Toch begon het na ruim vijf jaar weer te kriebelen bij Bin nerts. ,,Ik wilde persé een er- gen visrestaurant. Begin 1994 hoorde ik van een nieuw bouwproject op het industrie terrein van IJmuiden, vlakbij Toprestaurateur Imko Bimierts. de vissershaven. Dit was de plek die ik wilde en ik ging erop af." Na vijf maanden ging Binnerts restaurant open. ,,Het is iedere avond vol. De lokatie is beslist niet romantisch en niet geijkt voor een restaurant. Je ziet hier het kloppend hart van Nederland, waar hard ge werkt wordt. Geen kapso nes." De wijnkaart van het restau rant is internationaal. „Over al op de wereld worden goede wijnen gemaakt. Minstens de helft van de wijnen van mijn kaart is afkomstig uit andere landen dan Frankrijk: Au stralië, Chili, Zuid-Afrika, Hongarije, Nieuw-Zeeland. Mijn uitgangspunt is dat het lekker moet zijn. Ik zoek steeds weer de spanning van het presenteren van een ver rassende wijn aan mijn gas ten. En zij gaan graag met mij op avontuur." Wijnen uit Zuid-Amerika zijn volgens de meesterkok een heuse ontdekking. „Chili brengt hele mooie, bijzondere wijnen voort. De technologie en de kennis zijn daar aanwe zig voor een goede vinificatie. Er komen steeds betere wij nen vandaan met een aange name, frisse smaak. De Char- donnay van mijn kaart lijkt sterk op de Franse Chablis, maar heeft meer frisheid en fruit." Prijs speelt een belangrijke rol. „Je kunt voor een relatief vriendelijke prijs een verras sende vondst doen. Voor een bedrag onder de tien gulden zijn in de winkel prachtige Zuid-Amerikaanse wijnen te koop. Zo kan je leren een goe de wijn te herkennen door te luisteren naar je tong, ook al heb je geen verstand van wij nen." Verlangen „Wat me opvalt aan Argen tijnse wijnen is de zuivere smaak. Zij hebben heel veel fruit en zijn vooral sappig. Witte Argentijnse wijn is op vallend plezierig met een mil de 'aandronk' en drinkt heer lijk droog af. Deze wijn doet je verlangen naar het volgen de glas. Een goede wijn vind ik een wijn die makkelijk dr inkt." „Het kenmerk van veel rode Argentijnse wijnen is de frui tige, bijna crispy smaak met een sprankelende frisheid. Zij zijn heel geschikt om te drinken bij visgerechten, om dat ze licht van smaak zijn, Vooral bij vis van de grill of barbecue zijn rode wijnen van 16 a 17 graden Celsius heerlijk. Even een half uurtje in de koelkast, perfect." Spel Volgens de restaurateur moet men zich bij de keuze van wij nen niet laten leiden door eventuele vooroordelen. „Ga proefondervindelijk op avon tuur in andere wijnproduce- rende landen dan alleen Frankrijk. Het is absoluut spannend om aan vrienden een wijn 'blind' te serveren. Etiket bedekken en zelf laten ondervinden hoe de wijn is. Laten raden waar deze van daan komt. Het is een spel." EXPOSITIE DOMBURG - Hermanns Ber- serik exposeert van 4 april tot ■en met 2 juni zijn schilderijen ^en etsen in het Marie Tak van Poortvliet museum in Dom- Durg. De kunstenaar schildert landschappen, waaronder waterschilderijen en soms in terieurs of stillevens. Berse- rik laat zich inspireren door de steeds wisselende Zeeuwse luchten en wolkenvelden. ,,De spiegeling van al dit schoons in het water houdt mij hevig bezig." Ook zette hij de natuur in het Voerdal en het land van Herve in Bel gië op het doek. De overzicht stentoonstelling is te bezich tigen van dinsdag tot en met zondag-van 13.00 tot 17.00 uur. TENNISTOERNOOI BURGH-HAAMSTEDE - In Sport- en Recreatiecentrum Westerschouwen in Burgh- Haamstede wordt zaterdag 14 maart het herentennistoer nooi Deluxe gehouden. De wedstrijden zijn van 19.00 tot 23.30 uur. Deelnemers kunnen zich aanmelden via telefoon 0111-652351. KNFIS NUKNFM ZIERIKZEÉ - De Koninklijke Nederlandse Federatie van Muziekverenigingen (KNF) wordt voortaan aangeduid als KNFM. Dat komt omdat de federatie werd samenge voegd met de Algemene Ne derlandse Unie van Muziek verenigingen (ANUM). Met ruim 2.500 aangesloten muziekkorpsen en groepen en ongeveer 100.000 individuele leden is de nieuwe Koninklij ke Nederlandse Federatie van Muziekverenigingen de grootste in haar soort. Het is de bedoeling om in de nieuwe, meer professionele opzet ken nis, ervaring en faciliteiten te bundelen. De fusie ontstond ook om in te spelen op het strakkere subsidiebeleid van de overheid. W IWNAABS PRIftVRAAG.' OPFNtNC» PlOMPF ToRFN OP MTFRDAr. lo OFCFMBFR 1997 EPIWF PR!|V VFRRFKI|KFR: C. M. Boer vJ. Graaf, Haamitede Twpfdf priiv bofr "Natuur in Zffiand" Roel Faut, Zlerikztr Dfrdf prm« fax) mft rofr Muite Timmerman*, Zierikstr t n Manja Faut, Zlerikze* Dl PlOMPI ToRFM IA DAGFIIfRA Jkf'iiiwrn Otiivrland ZIERIKZEE - Het kiezen van de juiste cv-ketel wordt gemakkelijker. De Stichting Gaskeur heeft samen met de Nederlandse ketelfabrikanten een nieuw kwaliteitsmerk voor HR-ketels ontwikkeld. Voortaan wordt in drie klassen aangegeven welk rendement voor welke HR-ketel geldt. De hoge stand van de tech niek heeft het mogelijk ge maakt deze verfijning aan te brengen. De technologie van HR-ketels is de laatste jaren enorm verbeterd. Er zijn in middels ketels die veel hoge re rendementen leveren dan de minimum-eis van het oude HR-label van negentig pro cent. Het aangeven van rende- mentsverschillen tussen HR- ketels onderling, verdeeld in drie klassen, betekent een be langrijke verbetering. De nieuwe HR-keurmerken zijn: Gaskeur HR 100, Gaskeur HR 104 en Gaskeur HR 107. Met het getal wordt duidelijk ge maakt hoeveel procent rende ment de HR-ketel biedt. Ook bij het bepalen van de Ener gie Prestatie Norm (in de bouw) zal het systeem van de nieuwe HR-keurmerken voordelen gaan bieden. Ren dementen boven de 100 pro cent klinken zijn mogelijk omdat het Nederlandse sys teem van meten aangepast aan dat in andere landen in Europa. Ons oude HR-rende- ment van 90 wordt volgens de Europese meetmethode nu 100: een kwestie van anders meten. De belangrijkste re den om mee te gaan met het Europese systeem is om de Nederlandse ketels goed te kunnen vergelijken met ke tels, die in andere landen op hun rendement worden geme ten. De nieuwe HR-keurmer ken zullen dit najaar voor het eerst op de ketels te zien zijn. ,Het oude, vertrouwde HR- merk maakt de komende tijd dus plaats,voor zijn 'drie op volgers'. De periode van over gang zal nog wel enige tijd in beslag nemen. Het Gaskeur-label heeft zich de afgelopen jaren ontwik keld tot een belangrijke in formatiebron om tot de juiste keuze voor ketels en warm watertoestellen te komen. Vorig jaar werd het label Gas keur CW (Comfort Warm water) geïntroduceerd: een k waliteits/inf ormatielabel waarmee eenvoudig tot een persoonlijke keuze voor de beste warmwatervoorziening kan worden gekomen. Eerder ontwikkelde men kwaliteits/informatielabels als Gaskeur SV (Schonere Verbranding) en Gaskeur NZ (Naverwarming Zonneboi lers). De Stichting Gaskeur streeft er naar de komende ja ren te komen tot uitbreiding met nog meer nieuwe labels. Slijmhoest en kriebelhoest ZIERIKZEE - Hoesten is een afweerreactie van het lichaam. Onze luchtwegen proberen zich op die ma nier te bevrijden van vreemde deeltjes. Met andere woorden, hoest heeft een beschermende werking. Dat neemt niet weg dat het hinderlijk kan zijn. Apo theek en drogist hebben middeltjes om de last te ver zachten. Maar men kan er ook zelf iets aan doen. Hoest is er in twee soorten. In de eerste plaat's de slijm hoest, waarbij, de naam zegt het al, slijm meekomt. Dat slijm zit de ademhaling in de weg en wordt door het hoes ten verwijderd. Daarnaast is er de kriebelhoest, ook wel droge hoest of prikkelhoest genoemd, waarbij niets wordt opgehoest. Meestal wordt deze hoest veroorzaakt door een virusinfectie, zoals griep. Met een eenvoudige hoest hoeft men in het alge meen niet naar de huisarts. Alleen als de hoest na twee weken nog niet over is of een stuk is verminderd, is een be zoek aan de huisarts aan te ra den. Omdat hoest kan wor den veroorzaakt door bijna alle aandoeningen van longen en luchtwegen, is het niet ver standig om langer dan een paar dagen op eigen houtje een hoestmiddel te proberen. Slijmhoest met wit slijm gaat meestal vanzelf weer over. Het is niet nodig om er een middeltje voor te gebruiken. Probeer vooral niet de hoest- prikkel te onderdrukken: het teveel aan slijm moet immers uit de longen. Eventueel kan een lepel hoestdrank worden geslikt om de keel wat te ver zachten. Een lepeltje honing in de mond laten smelten heeft trouwens hetzelfde ef fect. Als het slijm taai is of vastzit, kan het worden ver dund om het gemakkelijker ophoestbaar te maken. In de apotheek zijn hiervoor tabletjes te koop.. Stomen met heet water (met bijvoor beeld kamille) of een hete douche wil ook nog wol eens helpen. Is het slijm groen en heeft de patiënt, koorts, dan is er een ontsteking in het spel. In dat geval is hot wel raad zaam even naar de huisarts te gaan. Een kriebel- of prikkelhoest wordt veroorzaakt door irri tatie van de bovenste lucht weg. Omdat er geen slijm hoeft te worden opgehoest, is deze hoest niet nuttig. Vaak treedt zo'n kriebelhoest 's nachts op; het kan iemand uren uit de slaap houden. Voor het geval de hoest erg hinderlijk en pijnlijk is, heeft de apotheek een paar middel tjes die de last enigszins kun nen verlichten. Deze dempen de hoestprikkel en werken verzachtend voor de keel. Ook zonder medicijnen kan hoest worden bestreden. Veel drinken geeft tijdelijke ver lichting. Roken is uit den bo ze: het verergert de hoest en kan ook hoesten veroorza ken, doordat het de longen prikkelt. Zorg verder voor goede ventilatie. Een kriebel hoest kan samenhangen met een te droge atmosfeer in huis. In dat geval kan de luchtvochtigheid thuis (of op het werk) worden verhoogd door een paar bakjes met wa ter neer te zetten. Hoesten is een afweerreactie van het lichaam. De 6.250.000 boekingen van 1997 werden bij de Vakantieboe- kingscentrale Zeeland gevierd met een taart. 6250.000 in afgelopen jaar MIDDELBURG - Ruim 6.250.000 mensen boekten in 1997 een vakantie in Zeeland. Dat waren er een kwart miljoen meer dan het jaar daarvoor toen de Vakantieboekingscentrale Zeeland ongeveer zes mil joen boekingen registreerde. Deze recordomzet werd bij de Vakantieboekingscentrale in Middelburg gevierd met een grote taart. De centrale is een van de bedrijfsonderdelen van het Bureau voor Toeris me Zeeland. Volgens de me dewerkers van de centrale werd de toename vooral ver oorzaakt door meer 'weder verkoopboekingen'. Dat zijn boekingen van va kanties die mensen doen via VVV's, ANWB-kantoren, AN- VR-reisbureau's of banken. Met een omzet van zes mil joen boekingen in 1996 kwam de Vakantieboekingscentrale Zeeland reeds op de eerste plaats van de negen VVV-boe- kingscentrales die landelijk samenwerken. Doordat het aantal boekingen voor va kanties in Zeeland vorig jaar nog verder steeg behaalde de Zeeuwse centrale in 1997 op nieuw die eerste plaats. A-merk De negen samenwerkende va- kantieboekingscentrales in Nederland presenteren zich met ingang van 1998 met een nieuwe merknaam en een nieuw logo: 'VVV Vakanties'. Het doel is om een kwalita tief hoog A-merk op de markt te brengen en de wederver koop op die manier te stimu leren. Ook de Zeeuwse cen trale participeert in de gidsen, waarin onder meer een groot aantal vakantie in Zeeland wordt aangeboden. Rapport begeleidingscommissie: ZIERIKZEE - Op de voormalige eilanden rond de Oosterschelde zijn mogelijkheden voor verbetering en uitbreiding van op natuur gerichte vrijetijdsbe steding. Dat blijkt uit een rapport van de begelei dingsgroep natuurgerichte recreatie Oosterschelde. Het. rapport, is opgesteld met het oog op toekomstige aan wijzing van de Oosterschelde tot Nationaal Park, maar vooruitlopend daarop kan wat de begeleidingscommis sie betreft nu al begonnen worden met het creëren van meer mogelijkheden voor na tuurgerichte recreatie aan de Oosterschelde. Een belangrijk onderdeel van die natuurgerichte recreatie is informatie en educatie. Dat kan via folders en informa tiepanelen, maar ook excur sies en routebeschrijvingen zi jn wat dat betreft belangrij ke instrumenten. Genoemd worden boot-, duik-, spit-, en struinexcursies. Voor wat betreft de infra structuur wordt gepleit voor het uitbreiden van het aantal fiets-, wandel-, en natuurpa den en trappen op de dijken. Belangrijk daarbij is een goe de bébording. Verder kunnen er volgens de begeleidings commissie meer kijk- en ob servatiehutten gerealiseerd worden en bestaande (kijk)schermen of matten ver vangen. Geconcentreerd Bij dit alles staat voorop dat voorzieningen zoveel moge lijk geconcentreerd moeten worden, dit om te voorkomen dat omringende natuur ver stoord wordt. Wandel- en fietspaden moeten zo worden aangelegd dat ze niet tot ver snippering van natuurgebie den leiden. Zaterdag 24 januari BROUWERSHAVEN - Muziek - van zowel brassban aLs drumband - en toneel. Dat staat zaterdag 24 jtffc ari op het programma tijdens de jaaruitvoering va Muziekvereniging Apollo in het Tonnenmagazijn i Brouwershaven. De leden van brassband en drumband hebben - zo meldt Apollo in een persbericht - de a/gelopen maanden hard ge werkt aan een gevarieerd mu zikaal programma terwijl de leden met toneeltalent zich stortten op het instuderen van het blijspel Nog vele ja ren! De muzikale kwaliteit van Apollo gaat langzaam maar zeker omhoog. Handicap is echter dat de brassband niet over voldoende goede instru menten beschikt. Dat neemt niet weg dat dankzij een gift van het Anjerfonds en de op brengst van de Grote Clubac tie enerzijds en een zuinige penningmeester anderzijds tijdens de jaaruitvoering twee nieuwe baritons worden gepresenteerd. „Het begin is er," aldus het persbericht. Verder wordt gemeld dat c brassband nog steeds dri gend versterking nodig h' op trombone, hoorn en'i net. Met de drumband ga; het volgens het persbericht c goede kant op, maar ook das ken men nog best wat nieuw leden gebruiken. „De somb re wolken van een paar jar geleden zijn echter verdr Onder leiding van dirigent Knuist speelt de brassban. tijdens de jaaruitvoering oi der meer werken als Waltz fcfl a beguiling lady, Don't crH for me Argentina, Matrimonii en Vivo per Lei. De drum band treedt voor het voelj* met onder meer America Drums en het bekende Treiifl ritme. De jaaruitvoering bdtl gint om 19.30 uur. Er is Bal n met medewerking van Frair I kie's Combo. U In café de Westhoek BURGH - In café de Westhoek in Burgh staat zonda 25 januari Mar van der Veer, onder meer bekend va de column Marzas, centraal tijdens het happy hou van de Hervormde gemeente Burgh. Dit happy hour is een nieuwe loot aan het kerkenwerk. waarbij mensen tussen de 20 en 40 jaar elkaar in een onge dwongen sfeer kunnen ont moeten. Van der Veer is be reid gevonden om in een soort talkshow zich te laten onder vragen over zijn drijfveren. Wat beweegt hem als leraar op school, als schrijver van columns en als componist van musicals? Gitarist Dik de Ko ning verzorgt het muzikale deel. Na afloop van de talk show bestaat de gelegenheid met elkaar te praten over eventuele voortzetting van dit initiatief. Hoewei er niet op een enkel jaartje wordt gekeken is*. I happy hour bewust bedoel voor de leeftijdcategorie 2 tot 40 jaar. Het initiatief i namelijk een vervolg op eej onderzoek onder jongeren i deze leeftijd. Vaak bestaat ej genoeg interesse voor gelooi en kerk, maar belemmert he. levenspatroon kerkgang, is de drempel voor het bijWy nen van de gewone kerk dienst te hoog. Happy hour en duurt tot is aanwezig Kerkstraat de Westhoek de Weeldeweg Eerste keer zaterdag 14 februari SCHOUWEN-DUIVELAND - Het traditionele straórieën komt er weer aan. Zaterdag 14 februari wordt het spits afgebeten in Renesse. In verschillende dorpen kan worden deelgenomen aan dit folkloristisch festijn, waarin in opdracht paard wordt gereden. Na Renesse is het de beurt aan Burgh- Haamstede, te weten op 21 februari. Zaterdag 28 febru ari is de straö in Noordwel- le. In maart staat er drie keer straórieën op de agenda. Za terdag 7 maart kunnen rui ters terecht in Ellemeet en zaterdag 14 maart wordt het evenement gevierd in Scha rendijke. De laatste straó vindt in Se- rooskerke plaats en wel op 21 maart. SCHARENDIJKE - In de Putmeet in Scharendijkï wordt maandag 9 februari de jaarlijkse districtsbij eenkomst van het Waterschap Zeeuwse Eilanden houden. Het waterschap wil op deze manier in contact komen met de mensen voor wie het zijn taken uitvoert. Gebiedsge- zworene L. J. Klompe vertelt tijdens de bijeenkomst welke werkzaamheden het Water schap het afgelopen jaar uit voerde op Schouwen-Duive- land en wat de plannen zijn voor dit jaar. Die toelichting;, wordt geïllustreerd met een film over de werkzaamheden van het Waterschap. Ook wordt aandacht besteed aan de verkiezingen voor het W tersehap die worden gel* den op woensdag 4 maartDc bijeenkomst begint om 19.30"- uur. SCHOUWEN-DUIVELAND - De wegen op Schou- wen-Duiveland zijn nog even camerakastvrij. In de loop van de deze week worden alle camerakasten o hun oude plaatsen teruggeplaatst. Dat is iets later dan gepland. Do kasten zijn door heel Zee land voor het begin van de kerstvakantie weggehaald Dit om te voorkomen dat de kasten doelwit van (vuur- werk-)vandalisme zouden worden. De bedoeling was ze begin januari terug te plaat sen. Rijkswaterstaat heeft echter van de gelegenheid ge bruik gemaakt om de voet platen tc vervangen. Do.-e moesten worden aangepast in verband met de verzakkin) die optrad. De voetplaten zijn nu stabie ler uitgevoerd. wat vorhlpro blemen in de toekomst zal voorkomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 10