Roep om economisch beleid Creativiteit en lekkers in toetjes samengebald PTT Telecom plaatst zendmast op Roterij lA/ullum Onderzoek Zeelandbrug door gemeente Herdenking slachtoffers ramp 1953 Vrijdag 30 januari Installatie van commissie inrichting Schouwen-West Stijging van 2,8 procent Hogere vergoedingen voor wethouders en raadsleden AGENDA Wethouder C. Veerhoek pareert kritiekpunten Wim van Dalen van Hotel Bom wint tweede prijs DINSDAG 20 JANUAR11998 NR 26318 ZIERIKZEE - Als de provin cie vasthoudt aan het plan de rijbaanbreedte van de Zee landbrug te versmallen, komt wethouder C. Veerhoek met een voorstel aan de raad om door de gemeente Schouwen- Duiveland een onderzoek naar andere oplossingen te la ten uitvoeren. Aan de raad dan dus de beslis sing voor dat onderzoek een krediet beschikbaar te stel len. De gemeente Schouwen- Duiveland heeft zowel in een motie als in een mondelinge toelichting met de leider van het project Zeelandbrug argu menten aangedragen tegen de voorgenomen versmalling. Mocht de provincie ondanks deze argumenten niet met een aanvaardbare oplossing ko men, wil de gemeente dus zelf suggesties voor een andere technische oplossing aandra gen. OUWERKERK - Tijdens de watersnoodramp van 1953 verdronken op Schouwen-Duiveland 531 mensen, waarvan 443 in Duiveland. De slacht offers worden zaterdag 31 januari herdacht. Het college van B&W van Schouwen-Duiveland legt die dag kransen op de begraafplaatsen in Ou- werkerk, Nieuwerkerk, Oosterland en Sirjans- land. De eerste kransleg- ging is in Ouwerkerk om 14.00 uur. Vervolgens gaat het college naar Nieuwerkerk om daar om 14.20 uur op de begraaf plaats aan de burgemees ter Van Veenstraat een krans te leggen. In Oosterland wordt om 14.40 uur een krans ge legd en de laatste krans- legging tenslotte is in Sir- jansland omstreeks 15.00 uur. SEROOSKERKE - In het dorpshuis van Serooskerke vindt vrijdag- 30 januari om 10.00 uur de installatie vergadering plaats van de landinrichtingscommissie voor de herinrichting Schouwen-West. Deze commis sie gaat zich bezighouden met de ontwikkeling van dit landinrichtingsproject in voorbereiding. In 1998 wordt voor meer dan 28 miljoen gulden aan het Zeeuwse landelijk gebied verspijkerd. Het meeste geld zal omgaan in de grondver werving, voor landinrich tingsprojecten en de realise ring van natuurbeleid. Van de inrichtingsgelden landin richting gaat in 1998 vijf mil joen gulden naar de ruilver kaveling Walcheren. Dat is 25 procent meer dan in de oor spronkelijke programmering was opgenomen. Op Walche ren worden in 1998 ook recre atieve fietspaden en bossen aangelegd en verbeterd. Volgens de Dienst Landelijk Gebied (DLG) zullen de pro jecten rondom de Wester- scheldetunnel (met de aan voerende wegen), de herinrichting Hoek en de aan passingsinrichting Borssele veel aandacht krijgen. Een belangrijke doelstelling is het verminderen van het ge bruik van verschillende land- bouwkavels aan twee zijden van de nieuwe wegen. Voor het derde achtereenvol gende jaar is een prestatie-af spraak gemaakt tussen de provincie Zeeland en de Dienst Landelijk Gebied (DLG). Het gaat om de aan sturing bij de taken van DLG in het landelijk gebied. De be langrijkste taken van DLG zijn landinrichting, grond verwerving en agrarisch na tuurbeheer. De prestatie-af spraak wordt vrijdag 23 januari ondertekend in het landbouwcentrum aan de Westsingel in Goes. Aanvang 11.30 uur. ZIERIKZEE - De vergoeding voor overige kosten van wethouders wordt verhoogd, evenals de ver goeding voor werkzaamheden en de tegemoetko ming in de kosten voor raadsleden. De stijgingen zijn gebaseerd op de consumentenprijsin dex voor de maand septem ber. De prijsindex voor 1997 is 106,1, hetgeen een stijging inhoudt van 2,8 procent ten opzichte van 1996. Wethou ders in gemeenten met meer dan 18.000 inwoners ontvan gen dit jaar maximaal 8.274 gulden als vergoeding voor overige kosten. Raadsleden in de gemeente Schouwen-Duiveland, een gemeente met meer dan 30.000 inwoners, ontvangen dit jaar 14.805 gulden als vergoeding voor hun werk zaamheden. Verder krijgen de raadsleden maximaal 2.818 gulden als tegemoet koming in de door hen ge maakte kosten. Het Ministerie van Binnen landse Zaken heeft verder een maximumbedrag vast gesteld voor presentiegeld voor leden van gemeentelij ke commissies. Per vergade ring ontvangen zij in de ge meente ZIERIKZEE - Als de gemeenteraad akkoord gaat met de bestemmingsplanmatige procedure plaatst PTT Telecom binnenkort een zendmast op bedrijven terrein De Roterij in Burgh-Haamstede. uit te voeren om de plaatsing van de zendmast mogelijk te maken.Stedenbouwkundig gezien past de zendmast, vol gens het voorstel aan de raad, op het bedrijventerrein en es thetisch gezien heeft de Wel standscommissie geen be zwaar tegen het plan. De kosten van de artikel 19-pro- cedure worden conform de le gesverordening doorbere kend aan de aanvrager. De commissie Ruimtelijke Ordening heeft zich reeds ak koord verklaard met het voorstel. PTT Telecom wil het bestaan de net verbeteren om te kun nen voldoen aan de toene mende behoefte aan mobiele communicatie. Gebleken is dat de radiotechnische bedek king op Schouwen-Duiveland volstrekt onvoldoende is om in de huidige en de te ver wachten toekomstige behoef te te voorzien. De aanvraag voor het bouwen van een zendmast met een hoogte van 37,5 m en een apparatuurhuis- je is in strijd met het bestem mingsplan. B&W zijn bereid er een artikel 19-procedure KNEELE VIII Nae 'n paer daehen zei In de Wind, want zoo noemde z'n, zei mè Siem, want zoo noeme ze m'n. Jé da's hoed. Zei jie dan mè Kneele, want dat bin'k hewend. 't Viel aomae vee mee, 'n prae ter was Siem nie. Vee eisend aok nie, 'n rustige man. Ze zurg de vö 't eten in drienken. Dee nog wat kleine karwei tjes. Éérlijk, ze wist mee t'r lehen tied heen raed. Ze docht, noe za'k 't nog hoed kriehe op m'n ouwendag. Waeterleiding was t'r nog nie. Mè dae stieng wè 'n pompe in de keuken. Op de rehenbak, dat was makkelijk dan oef je nie mee waeter te slepen. Mêêsta zat ze bie z'n in uus kousen te stoppen, want die waere d 'r henoeg in de fe- mielje. Mè die zaete wè wat om öóhe noe Kneele bonde was. Ze konne noe heen be roep op d'r doe, zöö as anders. Siem aode nooit trouwd wist. Vee in 't butenland werkt. Lanhe tied weg, maen- den an 'n stik. Ie aode vee ver diend, in 'n opmaeker wassen nie. Zóó doende aoden noe 'n mooi uus in nog wat sentjes. Ze vröóg an Siem waerom bin jie ier bie ons op 't durp kom- me weune?Jie bin toch 'n 01- lander. JS Kneele, ik weune liever op 't platteland, 'n Stad is vö mien vee te druk. De hrond was ier spot hoekööp buten in Olland. Dat schol nog a wat. Nae a je 'n Ollander bin praet je nog a plat. Ja, mè nie zöö as julder. Nee dat nie, mè dat vaol mien vee mee. Dat komt op 't wérk waere vee plattelanders. In wae a je mee omme haet, dae öör je deu besmet. Of nie? Noe ik mee dat been zitte bin ik an uus bonde. Anders was ik vee weg. 'k Ao nog vee beken de wae ak jaeren mee wérkt ao. In die hae'k wè is opzoeke. Die paer neven in nichten van m'n, die zie ik nooit. Ik kennfe ze krap. Vroeher kwaeme ze wè bie m'n ouwe lui. Mè ja, wat mot je bie 'n man allene doe. Noe jie ier bin is 't anders ööre. Noe aok aoles op z'n tied. In 't waerm eten schoot er wel is bie in. Dae aode ik aoltied heen zin in om dat klae te maeken. Ik kan wè ko- ke Mè allene ete vin 'k aok nie hezellig. Saeme zöö as noe, dan is 't net of a je meer eet. Raor is dat In noe jie ier bin hae de daehen aok vlugher omme. Ja Siem, ik aoder tehen op zie om ier te kommen. Dat mag je éérlijk wete. Mè 't is mien aoles mee vaole. A je dan mien uusje ziet tehenover dat van joe is 't miene mè 'n openderkot. Za'k êêst je been doe? Doe dat. 't Haet helokkig 'n stik beter mee m'n been. WULLUM Dinsdag 20 januari Burgh-Haamstede Hoorzitting voorontwerp-be stemmingsplan Burgh. Sport- en recreatiecentrum Westerschouwen. 19.30 uur. Nieuwerkerk Jaarvergadering van de NBvP afdeling Duiveland in het dorpshuis. 19.30 uur. Woensdag 21 januari Zierikzee Begin cursus striptekenen kinderen 8 tot 13 jaar. Multifunctioneel centrum. 13.30 tot 15.00 uur. Mini-instuif CJV. De Drie hoek. 14.00-16.00 uur. Kerkwerve Ledenvergadering NCVB met diapresentatie over Bra zilië. Verenigingsgebouw Hervormde kerk. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Bijeenkomst Ned. Ver. van Huisvrouwen. Dorpshuis de Schutse. 19.30 uur. Haamstede Gebedsviering week van een heid en gebed christenen. Rooms-Katholieke kerk. 19.30 uur. Nieuwerkerk Verkoping lingerie, keuken- textiel en nachtkleding t.b.v. Stichting Adullam. Zaal kerk Stationsstraat. 19.30-21.00 uur. Donderdag 22 januari Zierikzee ANBO-themamiddag over diabetici. De Paternoster, aanvang 14.00 uur. Jaarvergadering afdeling Schouwen NBvP. Havenzaal Mondragon. 14.00 uur. Vergadering Pvd A-fractie: Vergaderkamer 78. Gemeen tehuis. 19.30 uur. Vrijdag 23 januari 7.ipriK7PP Start cursus Tai Chi. MFC. 10.00 uur. Nieuwjaarsbal volksdans vereniging Nehalennia. Gebouw De Driehoek. 20.00-24.00 uur. 'Het Verdriet van Tilburg' met liedjes over liefdesleed. Lustrumviering Vrouw Ge loof Samenleving. MFC 20.15 uur. Zaterdag 24 januari Zierikzee Workshop fotografie voor vrouwen in het MFC. Van 13.30 tot 16.30 uur. Nederrock-avond met Bief en Triplex. Brogum. 22.00 uur. Kerkwerve Ganzenexcursie in Prunjege- bied. Start Café De Heere keet 9.30 uur. Bruinisse Verkoopexpositie olieverf schilderijen. Durpsuus. 10.00 tot 17.00 uur. Concert Guus Meeuwis Vagant. Sport- en recreatie centrum De Vanger. 20.00 uur. Zondag 25 januari Zierikzee Prijsklaverjassen. Sportcafé Onderdak. 13.00 uur. Concert door het Mondriaan Kwartet. Theater Mondra gon. 15.00 uur. Burgh Happy hour met Mar van der Veer van de Hervormde ge meente Burgh in café de Westhoek. 15.30 uur. Dinsdag 27 januari Zierikzee Bezinningsdag Christelijke Gereformeerde vrouwenver enigingen. Christelijke Gere formeerde kerk. 10.30 uur. Lezing Geloven en de wereld van jongeren door T. van Tey- lingen. Kerkcentrum Haven plein. 19.45 uur. Brouwershaven Vergadering commissie ex terne contacten in het stad huis. Aanvang 19.30 uur. Woensdag 28 januari Zierikzee Kreaclub; wasknijperbeesten maken kinderen 6 tot 10 jaar. MFC. 14.00 uur. Jaarvergadering streek- drachtvereniging De Arke. MFC. 19.45 uur. Kerkwerve Jaarvergadering Oranje comité. Consistorie Neder landse Hervormde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Vergadering commissie grondgebiedszaken, openba re werken en milieu in het stadhuis. Aanvang 19.30 uur. Een geanimeerd onderonsje tijdens de nieuwjaarsreceptie van de Ondernemerskring Schouwen-Duiveland. (Foto: Marieke Mandemaker) ZIERIKZEE - Weinig economisch beleid, trage ont wikkelingen en het ontbreken van regelmatig over leg. Dat waren de kritiekpunten, die de voorzitter van de Ondernemerskrhig Schouwen-Duiveland P. Schotte maandagmiddag in petto had voor het ge meentebestuur in zijn nieuwjaarstoespraak in theatercafé Mondragon. Wethouder C. Veerhoek bleek direct paraat op deze bijeen komst van de Ondernemers kring om die kritiekpunten te pareren. Schotte beklaagde zich over het feit, dat er sinds de ge meentelijke herindeling slechts tweemaal overleg is geweest met de verantwoor delijke personen binnen de gemeentelijke organisatie. „Dat klopt. In het eerste half jaar is het er niet van geko men," geeft Veerhoek toe. „Ik kreeg ook te maken met een geheel nieuwe organisa tie; het leek af en toe wel ont wikkelingswerk." Inmiddels hebben gemeente en onderne mers wel twee keer overleg gevoerd en is het de bedoeling dat elk kwartaal te gaan doen. Daarnaast zal er extra overleg gevoerd worden over zaken als de Structuurvisie Schouwen-Duiveland. De eerstvolgende ontmoeting staat in'februari op de agen da. Schotte hoopt, dat binnen dat overleg de vrijblijvendheid plaats maakt voor concretere afspraken. Veerhoek benadrukt en pas sant, dat hij dan misschien wat weinig tijd had voor ge structureerd overleg, maar zich wel op andere wijze in zette voor de regionale econo mie. Met het binnenhalen van het glastuinbouwproject bij voorbeeld. Eénbedrijvenloket Het éénbedrijvenloket is per 1 mei operationeel, zo heeft het college van B&W toege zegd. „Wel wat traag na an derhalf jaar," vindt Schotte. Reactie van Veerhoek: „De provincie is er al vijf jaar mee bezig en het is er nog niet." Ook het uitblijven van een bedrijfsverzamelgebouw in Zierikzee zint Schotte geens zins. Veerhoek speelt de bal meteen terug: „Uit een en quête onder de ondernemers bleek dat er nul belangstel ling is voor vestiging in een bedrijfsverzamelgebouw. Dat gegeven biedt echter geen maatstaf volgens de voorzit ter van de Ondernemers kring. „Gevestigde bedrijven hebben er geen belangstelling voor. Een bedrijfsverzamel gebouw heeft een tandwiel functie. Als het er eenmaal is, trekt het startende onderne mers aan, die dan uit kleine werkplaatsjes en schuurtjes weg kunnen." Veerhoek licht toe, dat de ge meente vooral uit financiële overwegingen met betrek king tot de keuze van een ar chitect strenge eisen heeft ge steld aan de projectont wikkelaar. Te streng zo is ge bleken, want projectontwik kelaar Property Conversion haakte uiteindelijk af. „Maar de trein gaat verder en weinig beleid nu breekt straks op," waarschuwde Schotte. „Binnen een half jaar zal er duidelijkheid zijn over het bedrijfsverzamelgebouw zegde Veerhoek ten slotte toe. Veel leden van de Onderne merskring betreuren het, dat de gemeente Schouwen-Dui veland veelvuldig buiten de eigen regio gaat winkelen. Dat wil zeggen orders plaatst bij bedrijven buiten Schou wen-Duiveland. Veerhoek: „We vragen altijd offertes van bedrijven binnen de regio en daarbuiten. Dat doen we doelbewust om de concurrentie scherp te hou den." Schotte kwalificeerde zijn uitspraak daarover in de nieuwjaarstoespraak als 'een schot voor de boeg.' Hij stak op dit punt de hand ook in de eigen boezem van de Onder nemerskring eq drong aan op vakkundig en ambitieus ac- quisitiewerk. Schotte sprak verder zijn zor gen uit over de Midden-Zee landroute. Hij wees op het binnenkort te presenteren rapport van het Nederlands Economisch Instituut (NEI- rapport), waarin de MZ-route als belangrijkste interne Noord Zuid-verbinding maar ook als dé transportas wordt aangemerkt. Het aandeel vrachtverkeer ligt er, volgens dit rapport boven het Neder lands gemiddelde en de prog noses van het Centraal Plan Bureau (CPB) geven tot 2015 een sterke toename (mogelij ke 80 procent) van het vracht vervoer aan. De voorgenomen versmalling van de Zeelandbrug noemde hij in dit verband 'bizar'. Eén infrastructurele doorsnijding acht hij ook minder belastend voor het milieu. De MZ-route biedt in zijn optiek bij een ef ficiëntere doorstroming ook mogelijkheden voor bebou wing en economische activi teiten in de directe omgeving. Die efficiëntere doorstro ming komt er pas als de knel punten worden opgelost: voor 100 miljoen gulden bij Brui nisse, voor eenzelfde bedrag bij Kats en nog eens 10 a 15 miljoen gulden per ongelijk vloerse kruising. „Wie pakt dit nu verder op?" vroeg Schotte zich af. Wethouder Veerhoek in elk geval, zo bleek uit diens reactie. Die zal als lid van de Econo mische Projectgroep gedepu teerde Bruinooge wijzen op het belang van die ene asver- binding en op de argumenten in het NEI-rapport. pioenschap. De drempel om mee te doen aan een landelij ke wedstrijd ligt toch veel ho ger. Niet dat je echt af kunt gaan hoor. Maar om nu af te gaan voor jezelf op landelijk niveau of je doet dat binnen je eigen club, dat scheelt wel." De deelnemers leverden hun creaties - in tweevoud - bij het hotel af. Één exemplaar voor de showtafel en één 'proef exemplaar voor de jury. Als juryleden waren aanwezig Ron Henderikse van Michel- inster-draagster Groot Para dijs in Middelburg en Jan de Pree van De Eetkamer in Middelburg. „Hij doet zelf ook vaak aan wedstrijden mee, dus weet ook goed waar je op ïhoet letten." Op zes cri teria werd het mooi ogende lekkers vervolgens beoor deeld. Opmaak, kleur, creati viteit, smaak, verkoopbaar heid en uitvoerbaarheid speelden een rol. „Mijne kon iets minder zoet, dat was een minpuntje. Voor de rest kreeg ik ruim voldoende," blikt Van Dalen terug. Hij maakte zijn dessert strak op met on der meer chocola. Ook de uit voerbaarheid werd kritisch onder de loep genomen. Het uren werken aan een des sert is in de praktijk niet haalbaar. „In precies de juis te uitvoering zou het bij ons bijvoorbeeld in de zomer niet kunnen. Daar is geen tijd voor. Qua smaak komt het wel overeen, maar wat op maak betreft pas je de uitvoe ring aan," aldus Van Dalen. De koks moesten aan de slag met natuurzuivere vruchten sappen van medeorganisator van de wedstrijd Fruit- en Vruchtensapbedrijf Jus de Pommes uit Melissant. Deze natuurlijke sappen kunnen, door hun zuiverheid, veel bij dragen aan het eindproduct. Hoewel nog in hoofdzaak in Zeeland en Zuid-Holland le vert dit bedrijf aan 180 hore cazaken in Nederland. HAAMSTEDE - Een appel/kersenbavarois- omringd door met honing gegratineerde appels. Sous-chef Wim van Dalen van Hotel Bom in Haamstede wist met deze creatie gisterenavond de tweede prijs in de wacht te slepen bij de jaarlijkse kookwedstrijd van de Vereniging van Zeeuwse Chefkoks. Deze wed strijd vond plaats in Hotel Bom. Onder de in totaal twaalf deelnemers bleek Schouwen- Duiveland goed vertegen woordigd te zijn. Naast Van Dalen streden Marco de Braai (Gouwe Geit, Zierikzee), Ben Willemsen (Schouwse Pot, Westenschouwen) en Ray mond Broekhuis (Walcherse Dolfijn, maar wonend in Haamstede) om de eer en de bekers. „Alleen de eerste drie ontvingen een prijs, maar de rest van de deelnemers zat daar ook heel dicht tegen aan. Dat verschil is klein," aldus Van Dalen. De eerste en derde prijs vie len in handen van de kok van Badhotel Domburg en de kok van het Middelburgse Hotel Arneville De Vereniging van Zeeuwse Chefkoks houdt jaarlijks een kookwedstrijd, waarbij steeds wordt gezocht naar een originele invulling. Eerder waren de thema's winter, knoflook en vegetarisch bij voorbeeld kapstok in de strijd. De vereniging pro beert hiermee - volgens Van Dalen, die in het bestuur van de club zit - af te wijken van het landelijk gangbare. Vaak worden bij landelijke wed strijden schotels gemaakt. „Dit is echt een clubkam- Juryleden Ron Henderikse (links) en Jan de Pree, beiden koks met wedstrijdervaring, beoor deelden het lekkers onder meer op uitvoerbaarheid. (Foto: Marieke Mtindemaker)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 3