KNF is nu KNFM Geslaagd theaterweekend in jubilerend Brogum Doordacht onbeholpen RECENSIE All Pankow - DRIE MILJOEN Extra personeel nodig voor aanslag reinigingsrechten Dan trouwen in stadhuis Zierkzee Huwen in Slot Moermond kost 450 gulden extra 'VW-kasteel' voor 'Queen Mary' officieel geopend Twee keer uitverkocht huis MAANDAG 19 JANUARI 1998 NR 26317 5 Laten we eens aannemen dat u over het lezen van deze eerste regel vijf seconden doet. Tijdens deze door u zo nuttig bestede tijd zijn er op het gemeentehuis weer twee kopieën bij gemaakt. Maar nu we weer een regel verder zijn is het aantal al tot vier opge lopen. En zo kun je doorgaan. Zes, zeven, acht. Er wordt daar als gekken gekopieerd. Vraag het maar aan de burgemeester. En dat moet maar eens minder worden, zegt-ie te recht. De hele zaak is daar aangetast door het kopieervirus. Zodra je een ambtenaar een A4-tje in handen geeft, loopt hij in een reflexbeweging vanzelf naar een kopieerap paraat. Ook met servetten en zelfs met wc- papier schijnt deze proef te lukken. Drie mil joen kopieën spuugden de overspannen gemeentelijke kopieerapparaten vorig jaar uit. En dat was een record. Het jaar daar voor, toen we nog vijf gemeentehuizen had den, vijf burgemeesters, vijf gemeentesecre tarissen en bakken vol wethouders werden er twee miljoen zeshonderdduizend kopieën ■gemaakt. Elk normaal mens zou verwachten dat zo'n astronomisch getal met maar één gemeentehuis gigantisch zou dalen. We zijn toch niets voor niets gefuseerd. Maar blijk baar werkte de wederzijdse kopieerlust be vruchtend. Een recordaantal werd vorig jaar bereikt: 3.000.000. (Inmiddels is tijdens uw leestijd het aantal van twintig gepasseerd.) B W willen honderdduizend gulden bezui nigen op kopieer- en printkosten, lazen we in de krant. Maar zo'n bedrag zegt me geen fluit. Je gaat er pas anders tegen aankijken als je alle drie miljoen kopieën voor ogen probeert te houden. Drie miljoen kopieën per jaar! Dat betekent dat, zodra het gemeentehuis 's morgens opengaat, er een werkweek lang onafgebro ken gekopieerd wordt met een aantal van 1 per 2, 5 seconde. Kortom, er is geen moment dat er niet op het gemeentehuis naar hartelust vermenigvul digd wordt. Drie miljoen kopieën per jaar! En dat allemaal ten bate van de ruim 30.000 in woners van Schouwen-Duiveland. U dacht dat de gemeente niets voor u deed? Maar reken eens uit. Voor elke inwoner van ons ei land worden er per jaar maar liefst 100 ko pieën gemaakt. Drie miljoen kopieën per jaar! Leg ze eens al lemaal naast elkaar, de blaadjes van bijna 30 centimeter per stuk. Leg ze keurig achter el kaar en begin bij het gemeentehuis, ga dwars door de stad, ga over de Zeeland- brug. Blijf maar leggen. Blaadje voor blaadje. Een lang wit lint. Allemaal werk van het ge meentehuis. Nou ja, hier en daar ontdek je- clandestien het clubnieuws van de bowling- baan, een programma van een familiereünie of een uitnodiging voor een Tupperware- party, maar het meeste gaat toch over Schouwen-Duiveland. Inmiddels bent u al in Bergen op Zoom. Maar u begint pas. De Bel gische grens, Antwerpen. De kopieën van het gemeentehuis Schouwen-Duiveland gaan dwars door België, Duitsland en Oos tenrijk. Over de Alpen klimmen we en einde lijk, puf, puf, legt u in de buurt van Milaan het laatste blaadje neer. Basta! De kopieervrucht van een jaar Schouwen-Duiveland. Drie miljoen kopieën per jaar! In plaats van naast elkaar gaan we ze eens op elkaar, leg gen. Vijfhonderd blaadjes zitten er in een pak. Dat betekent dat er maar liefst 6000 pakken papier per jaar bij het gemeentehuis worden afgeleverd. Maar dan vraag ik u die pakken eens op elkaar te leggen. Elk pak is bijna zes centimeter hoog. Dat hijsen we niet met een brandweerladder. We hebben de hulp nodig van 's werelds grootste kraanwa gens. Journaal en SBS6 zijn er getuigen van We bereiken een duizelingwekkende hoogte van driehonderdvijftig meter. Driehonderd vijftig meter! Een wolkenkrabber. Ga eens voor de Dikke Toren staan. En kijk omhoog. Een toren van zestig meter. Maar denk er nog eens een toren bovenop. En nog een. En nog een. En nog een Bijna zes dikke to rens hoog met alleen maar papier. En dat is nog maar van één gemeentehuis in Neder land. Dertig jaar geleden konden ze nog zonder een kopieerapparaat het land besturen. Van daag zijn we er allemaal aan verslaafd. Een nieuwe godsdienst. Kopiëren ofwel: de kopie eren. Moet het dan verboden worden? Ja. Op een ding na. Elke goede ambtenaar wordt geacht de Nieuwsbode te lezen. Maar zoniet, dan mogen ze morgen als enige dit stukje onder de grijze flap leggen. Omdat je dan tenminste iets nuttigs in handen hebt De column is overigens nu afgelopen. Op het gemeentehuis komt de honderdste kopie in zicht. Mare Scheepmaker met 'Struisvogel onthoofd' in Brogum, Podium voor mu ziek en theater, Zierikzee, vrijdag 16 januari. Hij stottert mooi getimed, hij staat net even naast de licht bundel van de speciaalspots, hij plukt met regelmaat aan zijn broeksriem en heeft het hoofd lichtjes tussen de schouders getrokken: Mare Scheepmaker, aankomend cabaretier die met zijn door dachte onbeholpenheid de toeschouwers snel voor zich weet te winnen. Scheepmaker heeft iets verte- derends, weet dat van zich zelf en maakt er handig ge bruik van. Hij straalt geen pretenties uit, maar weet als dappere underdog een golf sympathie bij zijn publiek los te weken. Zo gebeurde het vrijdag- a vond ook in een zeer goed be zet Brogum. Overigens weet de cabaretier zijn onbehol penheid goed te doseren, zo dat hij ook weer net niet een typetje wordt. Dat hij het vroeger als stotterend basis schoolkind moeilijk heeft ge had met een spreekbeurt wil je als toeschouwer direct ge loven. Evengoed gun je hem de flair als hij zichzelf kort daarop omschrijft als 'de Bru ce Lee van de Nederlandse poëzie.' Scheepmaker maakt merk waardige gedichten, ze zijn vooral kort en hebben vooral ook een verrassende wen ding. Zijn 'crematie-gedicht' ter illustratie: 'Oost, west; as best.' Kostelijk Een kostelijk verhaal ont staat met de autobiografische beschrijving van zijn aller prilste herinneringen: de zaadlozing en de ontmoeting met het eitje, die voorafgin gen aan zijn wording. De grapdichtheid voor - de pauze is bijzonder groot. *Na de pauze worden de onder werpen wat langer uitgespon nen en lijkt het iets moeilij ker rode draad en schwung erin te houden. Zo duurt de ontmoeting in café 'Het man ke zeepaardje' wel wat lang, terwijl de geschetste confron tatie met iemand die weet dat hij binnenkort doodgaat een aanpak op het scherp van de snede verdient. Hier en daar blijven er ook wat losse draadjes hangen, die bijeen gebracht een meer waarde zouden bieden. Scheepmakers totaalconcept is sober: de onbeholpenheid, de plotseling opvlammende flair en de maffe gedichtjes zijn de pijlers van zijn optre den. Voorlopig blijkt het voL doende om het publiek een puik avondje theater te bie den. Maar de concurrentie binnen het cabaretaanbod is enorm, dus om te overleven zijn veel pijlen op de boog no dig. Wellicht is Scheepmaker er al een paar aan het aan scherpen. ZIERIKZEE - De Koninklijke Nederlandse Federatie van Muziekverenigingen (KNF) wordt voortaan aangeduid als KNFM. Dat komt omdat dè federatie werd samenge voegd met de Algemene Ne derlandse Unie van Muziek verenigingen (ANUM). Met ruim 2.500 aangesloten muziekkorpsen en groepen en ongeveer 100.000 individuele leden is de nieuwe Koninklij ke Nederlandse Federatie van Muziekverenigingen de grootste in haar soort. Het is de bedoeling om in de nieuwe, meer professionele opzet kennis, ervaring en fa ciliteiten te bundelen. De fu sie ontstond ook om in te spe len op het strakkere subsidiebeleid van de over heid. Elke maand vertraging kost 20.000 gulden ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland heeft extra personeel nodig voor het gereed ma ken en verzenden van de aanslag reinigingsrech ten. Voorgesteld wordt één tijdelijke kracht ex tra in dienst te nemen. Eigenlijk was het de bedoe- ling dat de aanslag reini gingsrechten via de afdeling financiën van de gemeente aangemaakt en verstuurd zou worden. Door 'omstan digheden' lukt het deze af deling volgens het college niet de aanslagen tijdig te versturen. Elke maand ver traging die optreedt kost de gemeente naar schatting 20.000 gulden aan renteder ving. De tijdelijke extra kracht kost de gemeente eenmalig 67.000 gulden. De totaalopbrengst van de aanslag reinigingsrechten wordt geraamd op zes mil joen gulden. Inmiddels is besloten om de heffing rei nigingsrechten voortaan weer in handen te geven van de afdeling reiniging. Deze afdeling beschikt volgens het college over alle beno digde kennis én een nage noeg bijgewerkt belasting programma dat voor de gemeentelijke herindeling gebruikt werd voor het hef fen van de reinigingsrech ten en de afvalstoffen heffing. De afdeling reiniging zit nog wel met het probleem dat alle aangeleverde muta ties tot en met juni 1997 op nieuw doorgelopen moeten worden omdat er onvolledi ge uitdraaien van het CIOB geleverd zijn. Dat houdt in de praktijk in dat de afwer king van de heffingen 1997 in het jaar 1998 moet gebeu ren. Het voorstel om een extra kracht in te huren voor de verwerking van de aansla gen reinigingsrechten komt woensdag 28 januari aan de orde tijdens de vergadering van de commissie grondge biedszaken, openbare wer ken en milieu (GGZ/OW- MIL). De vergadering wordt gehouden in het stadhuis in Brouwershaven en begint om 19.30 uur. ZIERIKZEE - Wie in Slot Moermond in Renesse wil trouwen moet 450 g;ulden meer op tafel leggen dan een bruid en bruidegom die hun huwelijk in het stad huis in Zierikzee laten voltrekken. Wie op maandag- of woens dagochtend tussen 09.00 en 12.00 trouwt is het goed koopst uit: op die tijden is het gratis. Het afsluiten van een huwelijk op alle andere dag delen dat de afdeling van de burgerlijke stand van de ge meente open is kost 310 gul den. Wie op een tijdstip bui ten die openingsuren het huwelijk wil laten voltrek ken, is het dubbele kwijt. Op zaterdag trouwen is het duurst. Dan dient 925 gulden op tafel gelegd te worden. Voor het op laten tekenen van een partnerschapsregistratie worden dezelfde tarieven ge hanteerd. Wie iets wil laten opzoek in oude bestanden van de gemeente is, als de ge meenteraad akkoord gaat met de nieuwe legestarieven, straks duurder uit. Tot op he den werd daarvoor het be drag van 10,30 per persoon in rekening gebracht, ongeacht de tijd die de betreffende ambtenaar daarmee kwijt was. Dat is in de praktijk een voor de gemeente dure ma nier van werken geweest. Daarom wordt straks voor elk kwartier dat gezocht wordt 32,50 in rekening ge bracht. Aangezien die niet zo vaak voorkomt zal de meeropbrengst die hierdoor ontstaat niet zo groot zijn,' aldus het college. Het voor stel tot aanpassing van de ta- rieventabel legesverordening 1998 komt dinsdag 27 januari aan de orde tijdens de verga dering van de commissie Ex terne Contacten (EC). De ver gadering wordt gehouden in het stadhuis in Brouwersha ven en begint om 19.30 uur. 'We zitten op A-lokatie' RENESSE - Een voorbeeld voor andere VVV-kanto- rén, een kasteel, een winkel op een A-locatie. De su perlatieven waren vrijdagmiddag' niet van de lucht bij de opening van het nieuwe kantoor van VVV Schouwse Kust. „Alleen jammer dat het niet meteen het hoofdkantoor van de nieuwe VVV Schouwen- Duiveland is geworden," was een kritische kantte kening van A. Verseput, voorzitter van de Onderne mersvereniging Renesse. Negentien jaar geleden be trok wat toen nog de VVV-Re- nesse heette een kantoor aan de rand van De Zoom. ,,We dachten toen voor heel veel jaren onderdak te zijn. Maar het voldeed gewoon niet meer," schetste vice-voorzit- ter J. de Jonge van WV Schouwse Kust de voorge schiedenis van de verhuizing van De Zoom naar de Zeeane- moonweg. ,,De organisatie is van een amateurorganisatie gegroeid naar een professionele orga nisatie," aldus De Jonge. Hij voegde daar aan toe dat de WV zeker tevreden kan zijn met het ruime, modern inge richte en goed geoutilleerde WV-kantoor annex Uit-win- kel. D. Mooijaart, voorzitter van de WV Schouwse Kust sloot zich daar geheel bij aan. ,,We zitten nu op een A-locatie," nieent Mooijaart. ,,En daar om heeft dit kantoor een meerwaarde voor de steeds kritischer wordende toerist." Mooijaart maakte van de ge legenheid gebruik om op te merken dat de WV Schouw se Kust verstandig is omge sprongen met het geld van haar leden. De 'oude' balies uit het kantoor in Haamstede en het kantoor in Renesse zijn met beleid gesloopt en nu <veer hergebruikt in het nieu we kantoor in Renesse. ,>We zijn zuinig geweest, en ik wou dat er meer waren die dat deden." Mooijaart doelde daarmee, zo legt hij desge vraagd uit, op verschillende projecten van de gemeente die veel meer kostten dan aanvankelijk was gepland. ,,Bij ons zal dat niet voorko men. Het is ook de taak van de voorzitter om dat soort toestanden te voorkomen." Burgemeester J. Asselbergs stak de loftrompet ov^r het nieuwe kantoor. ,,Het is een gigantische verbetering. Ik ben bijzonder onder de in druk van de ruimte en de warmte die het kantoor uits traalt. De burgemeester vergeleek de ontwikkelingen binnen de VVV-organisatie met die binnen de gemeente. Beide organisaties hebben grote veranderingen onder gaan. Zes gemeenten smolten samen tot één, vijf VW's worden aaneengesmeed tot één VW. De gemeente zit in een - weliswaar tijdelijk - nieuw onderkomen en zowel de WV-kantoren in Zierik zee als die in Brouwershaven en Renesse zijn nu verhuisd naar een nieuw onderkomen. Volgens Asselbergs kunnen de geschetste ontwikkelingen niet anders dan ten goede ko men aan de kwalitatieve ont wikkeling van de toeristische sector. „En dan volgt de kwantiteit vanzelf," aldus de burgemeester. 'Kritisch volkje' Ook A. Verseput, voorzitter van de Ondernemersverenig- nig Renesse, bleek in zijn nop Voorzitter van VVV Schouwse Kust D. Mooyaart sprak de genodigden toe na de officiële opening door vice-voorzitter J. de Jon ge (Foto: Marijke Folkertsma) jes met het nieuwe kantoor. Hij stelde dat de onderne mers - volgens Verseput een 'kritisch volkje' - de ontwik kelingen binnen de VVV-or- ganisatie op de voet gevolgd en zonodig bekritiseerd te hebben. „En wij zijn als on dernemers de VW dankbaar dat ze goed naar ons hebben geluisterd. Ze is niet verhuisd naar het transferium, maar in het centrum zijn gebleven. Dat is de beste plaats voor een WV-kantoor," aldus Verseput. Hij besloot zijn toe spraak,, met de VVV goede za ken te wensen. „Want dan gaat het met de ondernemers ook goed." De VW-huisde negentien jaar in het pand aan De Zoom. Dat pand is inmiddels ook al weer grondig verbouwd en binnenkort opent daar een winkel de deuren. Het nieu we onderkomen biedt de VVV ruim twee keer zoveel ruimte die voor het overgrote deel ten dienst staat aan het pu bliek. De Uit-winkel kent een breed assortiment aan souve nirs, kaarten en brochures maar biedt ook streekeigen produkten ter verkoop aan. ZIERIKZEE - Met twee keer een uitverkocht huis kan Podium voor Muziek en Theater Brogum in Zie rikzee terugzien op een geslaagd theaterweekend met vrijdag cabaret van Mare Scheepmaker en zater dag kindertheater door Theater Kwark. In Brogum trof het kinder theaterduo ongeveer 110 kin deren die vol enthousiasme de avonturen van Oscar en Francois op hun rommelzol der volgden. Het theaterduo verweefde tijdens de voor stellingen eigen jeugdherin neringen met improvisaties gebaseerd op de reacties van uit het kinderpubliek én de attributen op de rommelzol der. Levensecht werd het ge drag van twee kinderen die zich volledig onbespied wa nen en opgaan in hun spel neergezet, variërend van köt- tekwaad als een fikkie sto ken, sterke verhalen over strenge nachtzusters in hét ziekenhuis en fantasieën ovdr wat ze later allemaal gaarl\ doen. Rode draad in het verhaal is het (wees)meisje Sylvia, ver beeld door een Barbie-pop. In hun fantasie redden Oscar en Francois Sylvia die vastge bonden op de rails ligt voor een aanstormende trein en ontmoet ze G. I. Joe. (G. I. Joe: Hé Sylvia, strak pakje heb je aan). Maar ook Star Trek (Beam me up, Scotty) en Indiana Jones passeren de re vue, evenals passages uit re clamespotjes waarbij onder meer wijlen Frank Govers ('Kleuren inspireren mij enorm') nagespeeld wordt. In Het doorgezaagde wees meisje is ook plaats inge ruimd voor kinderlijke maar veelzeggende bekentenissen. Zo vertelt Francois over het ziekenhuis en zegt tussen neus en lippen door dat hij toch wel veel aan thuis moest denken. En Oscar na een af mattende fietstocht: „Ik mocht toen ik thuiskwam in mijn pyjama TV kijken. Gaaf man. Eerst het Klokhuis en toen Goede tijden. Toen be gonnen mijn vader en moeder in de keuken ruzie te maken. Toen heb ik de TV maar wat harder gezet." Ook thema's als pesten komen aan de orde, deels in het spel en deels in het liedje waarin Oscar zingt: 'Van binnen ben ik bang, maar niemand mag het we ten'. Kritisch Kindertheater Kwark werd twee jaar geleden opgericht door Francois Vervaet en Os car Postema. Vervaet maakte eerder deel uit van het theatergezelschap Het Hond je van De Ruyter en daarvoor had hij een eigen poppen theater in Zeeuws-Vlaande- ren. Toen het Hondje van de Ruyter ter ziele ging wilde Vervaet toch graag doorgaan met kindertheater. Simpel weg omdat hem dat nu een maal meer aanspreekt dan volwassenentheater. Dat door sommigen wat wordt neergekeken op kin dertheater deert Vervaet en Postema niet. De critici die zoiets hebben van 'ach, het is maar kindertheater' zitten er volgens hen deerlijk naast. „Kinderen zijn heel kri tisch," aldus Vervaet. Zij ge dragen zich bij een theater voorstelling heel anders dan volwassenen. Als volwasse nen hebben betaald voor een voorstelling zitten ze die ook uit. Ook al valt het tegen. Kinderen niet. „Als die er niets aan vinden gaan ze zit ten klieren. Voor ons is het dan de uitdaging om ze toch weer bij wat wij doen te be trekken." Vervaet en Postema spelen hun jongste programma 'Het doorgezaagde weesmeisje' vaak in kleine zalen. „We zijn ook actief in het scholencir cuit," legt Postema uit. „Dan speel je soms wel voor een zaal vol kinderen die er niet zitten omdat ze het leuk vin den maar omdat het moet van de meester. Toch is het heel erg leuk om voor basisschool kinderen te spelen." De kinderen vermaakten zich in Brogum kostelijk bij Kindertheater Kwark, bestaande uit Francois Vervaet en Oscar Postema. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 5