Uithaal ANBO naar politiek GOED KOOP Voorrang bedrijven die banen aanbieden Muziekavond geen doel maar middel Stichting Ontmoeting CS3 Bijeenkomst van het district Waterschap Part-time jeugdwerker voor duur van half jaar Twee tankautospuiten nodig voor Zierikzee Salaris peuter leidsters moet worden aangepast Groenbeheer weer op agenda dorpsraad Te sloom AGENDA MAANDAG 19 JANUAR11998 NR 26317 3 Bestrijding werkloosheid door gemeente ZIERIKZEE - Bedrijven van wie de vestiging op Schouwen-Duiveland nieuwe banen met zich mee brengt zouden een streepje voor moeten krijgen bij de uitgifte van bedrijfsterrein op Schouwen-Duive land. ZIERIKZEE - Burgemeester en wethouders willen 30.000 gulden beschikbaar stellen voor het aanstellen van een part-time jeugdwerker voor de periode van een half jaar. L. Anceaux over de zorgzame samenleving: 'Zorg is handelswaar geworden' Gewestelijk Anbo-voorzitter J. van Wezel:Lastenverhoging aanmerkelijk hoger opgeschroefd dan 2,4 procent inflatie. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - 'Zorg is handelswaar geworden Dat constateerde ANBO-voorzitter L. Anceaux zaterdag tijdens een drukbezochte nieuwjaarsbijeenkomst van de afdeling Schouwen-duiveland van de Algeme ne Nederlands Bond voor Ouderen (ANBO) in Zierik- zee. Gewestelijk voorzitter J. van Wezel was even min te spreken over de politiek. De ANBO is een bloeiende ze. Hij constateerde dat de vereniging. Meer dan 300 le- zorgzame samenleving dreigt den uit heel Schouwen-Duive- te veranderen, en dan niet in land waren zaterdagmiddag positieve zin. „Zorg is han- naar de jaarlijkse nieuw- delswaar geworden. Van ne- jaarsbijeenkomst in Mondra- gen tot vijf, betaald." aldus gon gekomen. Van kwieke Anceaux. „Waar is het panne- vijfenvijftigers tot minder .tje soep gebleven voor de zie- valide negentigers. Voorzit- ke?" vroeg hij zich hardop af. ter L. Anceaux verwelkomde Gastspreker was gewestelijk 'Mensen bewust maken van nood dak- en thuislozen' ZIERIKZEE - Mensen aan de zelfkant van de samen leving vanuit een bijbelse opdracht de helpende hand bieden. Dat is het doel van de Stichting Ont moeting, een reformatorische stichting voor hulp aan thuislozen. Om mensen bewust te maken van de nood van dak- en thuislozen en om geld in te zamelen voor het werk van de stichting werd zaterdag in de Nieuwe Kerk een muziekavond gehouden. Niet als doel, maar als middel. Dat idee brengt het college van burgemeester en wethou ders naar voren als suggestie om de werkloosheid op Schouwen-Duiveland te be strijden. Het college reageert daarmee, in haar beantwoor ding op de algemene beschou wingen, op een vraag van de SGP/GPV-fractie. Die wil weten wat het gemeentebe stuur doet om de werkloos heid in de gemeente terug te dringen. Behalve bovenge noemde suggestie noemt het college een aantal initiatie ven die reeds lopen. Bijvoor beeld het streven naar de re alisatie van een Het college reageert daarmee op een verzoek van de Stich ting Jeugd Schouwen-Duive land en positieve reacties daarop van de D66- en de Pv- dA-fractie. De nieuwe jeugd werker zou zich vooral bezig moeten houden met de jeugd- sozen. Op die manier kunnen excessen worden voorkomen, zoals die zich voordeden bij de Brouwse jeugdsoos The Trump. De suggestie van de D66-frac- tie om 50.000 gulden op de be- bedrijvencentrum aan de Boerenweg in Zierikzee en uitbreiding van de glastuin bouw in de polder bij Sirjans- land met twintig hectare. Dat laatste levert ongeveer hon derd arbeidsplaatsen op. Verder wijst zij op haar plan nen voor realisatie van tien hectare extra bedrijventer rein in Bruinisse en de landin richtingsprojecten Schou- wen-West en Schouwen-Oost. Op langere termijn zou de aanleg van de tunnel onder de Westerschelde een gunstig ef fect kunnen hebben op de werkloosheid op Schouwen- Duiveland. groting te zetten voor het aan stellen van een extra jeugd werker, gaat het college te ver. Burgemeester en wet houders willen niet vooruit lopen op de Jeugdnota, die er aan komt. In de beantwoor ding van de algemene be schouwingen laat het college weten wel te voelen voor het idee van de PvdA om een jeugdwerker aan te stellen op basis van een project. Het be treft de periode van juli tot en met december. De Stichting Ontmoeting werd in 1988 opgericht door reformatorische kerkgenoot schappen. Aanleiding daar voor was de nood onder dak en thuislozen. „Die is enorm," aldus voorlichter A. Schouten. „Alleen al in Rot terdam zijn er naar schatting 5000 a 8000 dak- en thuislo zen. En het aantal dak- en thuislozen in heel Nederland wordt geschat op 30.000 a 50.000. Wat wij proberen is die mensen hulp te bieden door hen onderdak te bieden en te helpen weer terug te ke ren in het maatschappelijk le ven." In Rotterdam richtte de stichting een dienstencen trum op, een vorm van laag drempelige dagopvang en hulpverlening aan dak- en thuislozen. Gemiddéld ko men er volgens Schouten 3 tot 40 mensen per dag naar het dienstencentrum aan de 's- Gravendijkwal. Maatschap pelijk werkers, zo'n beetje de enige betaalde krachten van de stichting, bemiddelen bij het zoeken naar onderdak, verwijzen eventueel door naar een afkickcentrum, ver lenen psycho-sociale hulp en proberen de bezoekers van het dienstencentrum te moti veren om mee te doen aan de door de stichting georgani seerd dagactiviteiten. In Epe werd door de stichting een woon-werkcentrum voor dak- en thuislozen en ex-gede tineerden gerealiseerd. In dit woon- en werkcentrum wor den bewoners zodanig bege leid dat zij leren om zelfstan dig een plaats in de maatschappij in te nemen. Helemaal vrijblijvend is de geboden hulp in het woon- en werkcentrum niet. Bewoners ervan worden verplicht om eenmaal per week een kerk dienst bij te wonen. Daar naast worden ook bezinnings- voorzitter J. van Wezel, het politiek geweten van de oude ren op ons eiland. Zoals ver wacht haalde hij stevig uit naar de politiek. Hij signal eerde verschil tussen woor den en daden van alle politie ke partijen. „Schone beloften in de verkiezingsprogram ma's over weinig of geen las tenverhogingen," constateer de Van Wezel. Dit terwijl, zo vervolgde hij, uit een onder zoek van de ANBO blijkt dat de lastenverhoging aanmer kelijk hoger opgeschroefd is dan de 2.4 procent inflatie. Om niet te spreken over de Reinigingsheffing, die met fl 100,- maar liefst 23% hoger avonden gehouden. De stich ting, zo vertelt Schouten, krijgt op geen enkele manier subsidie. „Wij zijn afhanke lijk van de giften van dona teurs en de opbrengsten van evenementen zoals deze mu ziekavond." Deze worden op poten gezet door plaatselijke comités. Op Schouwen-Duiveland wordt gewerkt aan de oprichting van een comité Schouwen- Duiveland van de Stichting Ontmoeting. Vrijwilligers zijn de kurk waarop de Stich ting Ontmoeting drijft. „En er is ook i.n onze eigen refor matorische achterban toch nog veel onwetendheid met betrekking tot de nood van dak- en thuislozen," aldus Schouten. Koorzang In de Nieuwe Kerk in Zierik zee kregen de bezoekers van de muziekavond een pro gramma voorgeschoteld met koorzang door het 100 leden tellende jongerenkoor Con Amore uit Melissant onder leiding van dirigent W. den Hertog uit Dirksland en im provisaties op orgel door P. Wildeman uit Tholen. Ds. H. Korving sprak de bezoekers toe en voorlichter Schouten verzorgde een appél woord. uitkwam. Schouwen-Duive land is hiermee volgens het ANBO-onderzoek de een na duurste gemeente van geheel Zeeland. Op het herhaald ver zoek om een lagere heffing voor alleenstaande ouderen, die weinig afval produceren, wordt volgens Van Wezel niet gereageerd. De beslissing om gemeentelijke tarieven voor aanleunwoningen met 300 procent te verhogen om schreef hij als een klap in het gezicht van ouderen. Wethouder D. van der Wek ken is geen vriend van Van Wezel, zo bleek nog eens dui delijk uit het verhaal van de DREISCHOR - Het groenbe heer is morgenavond, dins dag, wederom onderwerp van discussie tijdens de vergade ring van de dorpsraad in Dreischor. Wethouder G. van de Velde- de Wilde verzorgt samen met hoofd cultuurtechniek A. Verschoor en hoofd civiel- techniek W. de Visser een toe lichting op het Groenbeheers- plan 1998 van de gemeente Schouwen-Duiveland. Gezien het onderwerp - in Dreischor een hot item - ver wacht de dorpsraad een grote opkomst. „De koffie is gratis, de verwarming ook en uw me ning/advies zeer waardevol," aldus het bestuur van de dorpsraad. De vergadering wordt gehouden in het dorps huis aan de Mr. P. Mogge- straat en begint om 20.00 uur. KORTGENE - Een wat merk waardige aanrijding zater dagmiddag op de provinciale weg N255 bij Kortgene. Een 37-jarige inwoner van het Belgische Kapellen reed naar de mening van een 25-jarige inwoner van Veere niet snel genoeg. De man uit Veere haalde de Belg in en remde hard om hem tot stoppen te dwingen en 'aan te spreken' •over zijn rijgedrag. De Belg reed daarop achterop de auto van de man uit Veere waardoor beide auto's be schadigd werden. Man uit Terneuzen ernstig mishandeld TERNEUZEN - Een 31-jarige man uit Terneuzen werd za terdagavond zo ernstig mis handeld dat hij moest worden opgenomen in het universi tair ziekenhuis in Gent. De man is inmiddels buiten le vensgevaar. Het slachtoffer werd om streeks 22.45 uur die avond zwaargewond afgezet bij zie kenhuis De Honte in Terneu zen. Daar werd gezien de aard van de verwondingen beslo ten de man over te brengen naar het ziekenhuis in Gent. Waar en waarom de man is mishandeld, is op dit moment nog niet duidelijk: De politie heeft onmiddellijk een team van veertien rechercheurs sa mengesteld dat belast is met een onderzoek naar de zaak. gewestelijk ANBO-voorzit ter. Van der Wekken was als wethouder ook voorzitter van zorgcentrum Borrendamme. Om voor ouderen hun aan leunwoning bereikbaar te houden is een lift nodig. De ANBO zit hier al jaren achter heen. Op 26 juni 1997 werd de zaak in de gemeenteraad be handeld en kreeg hoge priori teit. Brief Omdat er niets gebeurde, schreven de ouderenorganisa- ties in september een brief. Van Wezel: „Van der Wekken is nu, na vier jaar, tot de ont dekking gekomen dat Bor rendamme geen eigendom van de gemeente is. Deze kan er dus niets aan doen en zegt Van der Wekken: 'de ouderen moeten eens ophouden met mieren'." In diezelfde raadsvergade ring besliste de raad dat ge handicapte inwoners, waar onder veel ouderen, de door hen betaalde eigen bijdrage inzake de Wet Voorziening Gehandicapten terug krijgen. „Die hebben er nog niets van gemerkt," zo stelde Van We zel. Hij besloot met de ANBO aan te sporen niet te lief te zijn: „We moeten ons niet in slaap laten sussen, klantvriende lijkheid is een mooi streven. Wij vragen om daden." Dialect Jannes en Wannekee, A. Damman en H. Blom, gaven vervolgens in de dracht van Walcheren en Schouwen, hun visie op het gebeuren van 1997. In dialect, vlot berijmd en professioneel gebracht. Bijval werd hun deel. Na de pauze bracht de afdeling Goes van de Zonnebloem, on der leiding van F. Soeters en E. Priem een vlotte medley van welbekende meezingers uit de afgelopen 30 jaar. Een feest van herkenning met meezingende en -klappende aanwezigen. Drieënnegentig hardrijders beboet ZIERIKZEE - Bij snelheids controles zaterdag op ver schillende locaties op Schou wen-Duiveland werden 93 hardrijders op de bon geslin gerd. Van 11.00 tot 13.00 uur stond de radarapparatuur opge steld langs de Nieuwe Kool- weg bij Zierikzee. In totaal 689 voertuigen werden gecon troleerd. Eenentwintig be stuurders duwden het gaspe daal te diep in. De hoogst gemeten snelheid was 104 ki lometer per uur. Vervolgens werd van 13.05 tot 14.05 uur gecontroleerd op de Heuvelsweg bij Kerkwer- ve. Hier passeerden 220 voer tuigen de radarwagen waar van veertien met een te hoge snelheid. De hoogst gemeten snelheid was 109 kilometer per uur, daar waar 80 kilome ter per uur het toegestane maximum is. Op de Serooskerkseweg bij Serooskerke, waar van 14.10 tot 15.50 uur gecontroleerd werd, liepen 58 hardrijders tegen de lamp. Een van hen kan een vette prent verwach ten Hij/zij werd geklokt op 122 kilometer per uur ofwel 42 kilometer te hard. Advertentie DIXAN WASPOEDER vat 6 kilo EG59 i8.98 KIPFILET iKÜSl^fto 500 gram py O 99 NU NU Jl AARDAPPELEN jin BINTJE 117 rak i 5 kilo A Aanbiedingen gfid>g van m» 19 jan t/m jan 1998 A&P SefWn BV IH 035-5463333 ELKE DAG GOED NIEUWS S Maandag 19 januari Zierikzee Nieuwjaarsbijeenkomst On dernemerskring Schouwend Duiveland. Mondragon. 17.00-19.00 uur. Lezing over edelsteenthera pie door Ineke Zwol in het kerkcentrum achter de Gast- huiskerk. 20.00 uur. Haamstede Finale kookwedstrijd Zeeuwse horecaspecialistén. Hotel Bom. 19.00 uur. Bruinisse Verkoping de Schutse. Kerkzaal Gereformeerde Gemeente in Nederland. 19.00-21.00 uur. Dinsdag 20 januari Burgh-Haamstede Hoorzitting voorontwerp-be stemmingsplan Burgh. Sport- en recreatiecentrum Westerschouwen. 19.30 uur. Brouwershaven Spelmiddag. Recreatiezaal Poortershof. 14.00 uur. Nieuwerkerk Jaarvergadering van de NBvP afdeling Duiveland in het dorpshuis. 19.30 uur. Woensdag 21 januari Zierikzee Begin cursus striptekenen kinderen 8 tot 13 jaar. Multifunctioneel centrum. 13.30 tot 15.00 uur. Kerkwerve Ledenvergadering NCVB met diapresentatie over Bra zilië. Verenigingsgebouw Hervormde kerk. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Bijeenkomst Ned. Ver. van Huisvrouwen. Dorpshuis de Schutse. 19.30 uur. Haamstede Gebedsviering week van een heid en gebed christenen. Rooms-Katholieke kerk. 19.30 uur. Nieuwerkerk Verkoping lingerie, keuken- textiel en nachtkleding t.b.v. Stichting Adullam. Zaal kerk Stationsstraat. 19.30-21.00 uur. Donderdag 22 januari Zierikzee ANBO-themamiddag over diabetici. De Paternoster, aanvang 14.00 uur. Jaarvergadering afdeling Schouwen NBvP. Havenzaal Mondragon. 14.00 uur. Vergadering PvdA-fractie. Vergaderkamer 78. Gemeen tehuis. 19.30 uur. Vrijdag 23 januari Zierikzee Start cursus Tai Chi. MFG.! 10.00 uur. Nieuwjaarsbal volksdans vereniging Nehalennia. Gebouw De Driehoek. 20.00-24.00 uur. 'Het Verdriet van Tilburg' met liedjes over liefdesleed. Lustrumviering Vrouw Ge loof Samenleving. MFC 20.15 uur. Zaterdag 24 januari Zierikzee Workshop fotografie voor vrouwen in het MFC. Van 13.30 tot 16.30 uur. Nèderrock-avond met Blof en Triplex. Brogum. 22.00 uur. Kerkwerve Ganzenexcursie in Prunjege- bied. Start Café De Heere keet 9.30 uur. Bruinisse Verkoopexpositie olieverf schilderijen. Durpsuus. 10.00 tot 17.00 uur. Concert Guus Meeuwis Vagant. Sport- en recreatie centrum De Vanger. 20.00 uur. Zondag 25 januari Burgh Happy hour met Mar van der Veer van de Hervormde ge meente Burgh in café de Westhoek. 15.30 uur. Dinsdag 27 januari Zierikzee Bezinningsdag Christelijke Gereformeerde vrouwenver enigingen. Christelijke Gere formeerde kerk. 10.30 uur. Lezing Geloven en de wereld van jongeren door T. van Tey- lingen. Kerkcentrum Haven plein. 19.45 uur. Brouwershaven Vergadering commissie ex terne contacten in het stad huis. Aanvang 19.30 uur. Woensdag 28 januari Zierikzee Jaarvergadering streek- drachtVereniging De Arke. MFC. 19.45 uur. Hoogwerker investering voor 1999 ZIERIKZEE - Vanwege de vele grote en monu mentale gebouwen in Zierikzee, zoals het zieken huis, zorgcentra en hotels, moet de brandweer daar kunnen beschikken over twee tankautospui ten. Dat blijkt uit de Handleiding Brandweerzorg van het Ministerie van Binnenlandse Zaken. Daarom is het college van burgemeester en wethou ders van mening dat een ex tra tankautospuit moet worden aangeschaft voor de Zierikzeese brandweer. Zij schrijft dat in haar beant woording van de algemene beschouwingen van de frac ties. Op de begrotingslijs ten, die bij de beantwoor ding zitten, prijkt ook een hoogwerker (aanschafkos ten 1,2 miljoen) en een hulp verleningswagen, die 200.000 gulden kost. Voor de aanschaf van een tweede tankautospuit 600.000 gulden nodig. Een bedrag dat de gemeente in drie jaar wil afschrijven. Het college verwacht dat de komende jaren op Schou wen-Duiveland nog vol doende vrijwilligers bereid zijn om zich in te zetten voor de brandweer. Nieuwe le den komen voort uit de twee jeugdbrandweerkorpsen op Schouwen-Duiveland en, naar verwachting, uit een wervingscampagne die het komend voorjaar wordt ge houden. Daarbij richt de ge meente zich vooral op vrou wen en mensen die spontaan solliciteerden voor een functie bij de brandweer. Nog niet in 1998 ZIERIKZEE - De leidsters van alle peuterspeelzalen op Schouwen-Duiveland moeten op basis van dezelf de regels worden uitbetaald. Dat schrijft het college van burgemeester en wethouders in haar beantwoor ding van de algemene beschouwingen. Als gevolg van het feit dat Schouwen-Duiveland tot vooor kort was ingedeeld in zes gemeenten, zijn de grond slagen waarop de peuter speelzalen subsidie en de leid sters uitbetaald krijgen nog steeds verschillend. Het colle ge is van mening dat niet moet worden gewacht op het verschijnen van de Jeugdnota om dit gelijk te trekken. Het wil zo spoedig mogelijk be leidsregels opstellen vopr het jeugdbeleidswerk, maar vindt het te 'vooruitstrevend' een bedrag op te nemen in de begroting 1998. „Dat bedrag is afhankelijk van het beleid waarvoor wordt gekozen." SCHARENDIJKE - In de Put- meet in Scharendijke wordt maandag 9 februari de jaar lijkse districtsbijeenkomst van het Waterschap Zeeuwse Eilanden gehouden. Het waterschap wil op deze manier in contact komen met de mensen voor wie het zijn taken uitvoert. Gebiedsge- zworene L. J. Klompe vertelt tijdens de bijeenkomst welke werkzaamheden het Water schap het afgelopen jaar uit voerde op Schouwen-Duive land en wat de plannen zijn voor dit jaar. Die toelichting wordt geïllustreerd met een film over de werkzaamheden van het Waterschap. Ook wordt aandacht besteed aan de verkiezingen voor het Waterschap die worden ge houden op woensdag 4 maart. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Gast-organist Peter Wildeman uit Tholen verzorgde tijdens de muziek avond in de Nieuwe Kerk orgel improvisaties.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 3