Ouwerkerk vraagt vertrouwen Regels RWS dwars op plannen Haags Oibibio Eurodelegatie begint onderzoek in Algerije Vuurwerk tijdens jaarwisseling eist twaalfhonderd gewonden SOW-kerken bidden voor gedupeerden pedo-aff aire Dode bij brand WATERSTANDEN Wachtlijsten thuiszorg zijn onverantwoord lang Restauratie grootste sigaar ter wereld Titanic wint Golden Globes Jeltsin maakt zich kwaad over achterstallig salaris 2 I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Onnodige schade door uitspraak LEUSDEN (ANP) - In de drie Samen op Weg-kerken is zondag gebeden voor allen die door do zaak-Van Drimmelen onnodig zijn beschadigd. Daartoe hadden de besturen van de Nederlandse Her vormde, Gereformeerde en Lutherse Kerken de plaatse lijke gemeenten opgeroepen. Ook was de gemeenten ge vraagd te bidden voor de ex tra zitting van de gerefor meerde synode donderdag in Nijkerk. Daar wordt het rap port van een speciale commis sie besproken die nagaat wat er zo al in deze zaak is misge- gegaan. Ruim een week geleden pleit te ds. L. van Drimmelen, ad viseur van de gereformeerde synode en docent kerkrecht aan de VU, in Trouw voor ac ceptatie van pedofilie. Daar bij noemde hij zichzelf pedo fiel. Synodevoorzitter ds. R. Vissinga liet zich aanvanke lijk zeer lovend uit over dit pleidooi, maar draaide bij na dat Van Drimmelen ontkende pedofiel te zijn. Afgelopen week bleek dat Van Drimmelen had samen gewerkt met de gereformeer de predikant J. Huttenga, een goede vriend van een kerke lijk werker die vorig jaar tot 2,5 jaar cel werd veroordeeld wegens seksueel misbruik van kinderen. Die veroorde ling was de aanleiding van het stuk van Van Drimmelen. Neergelegd Inmiddels hebben Van Drim melen en Huttenga hun syno defuncties neergelegd. Vis singa maakte duidelijk dat hij niet als synodevoorzitter terugkomt. De zaak-Van Drimmelen heeft het maat schappelijk optreden van de Gereformeerde Kerken in Ne derland aangetast vindt prof. dr. R. Huysmans, voorzitter van de Raad van Kerken. Geen bebouwing in kustzone DEN HAAG (ANP) - Nieuwe richtlijnen van Rijks waterstaat dwarsbomen de plannen voor de bouw van een vestiging van het sprituele centrum Oibibio in Kijkduin. In een brief schrijft het minis terie van Verkeer en Water staat dat ,,de kustzone zoveel mogelijk gevrijwaard moet worden van permanente be bouwing". Het terrein bij Den Haag waar Oibibio een „organisch pand" wil neerzetten, ligt in deze zone. De nieuwe richtlij nen van het departement kwamen voor het centrum Vrij plotseling. Met de ge meente, de provincie en het Hoogheemraadschap Delft- land was alles zo goed als rond. „We stonden op het punt om handtekeningen te gaan zetten", verklaart Ro nald Jan Heijn, directeur van het Centrum voor persoonlij ke groei en ontwikkeling. Het ministerie en Oibibio be ginnen deze week met de on derhandelingen over een ves tiging in Kijkduin. Als het centrum zich niet op het ter rein van het voormalige Zee hospitium kan vestigen, ziet Heijn af van een Haags cen trum voor persoonlijke groei en bewustwording. Andere plekken in Den Haag komen wat hem betreft niet in aan merking. Het bosrijke Ocken- burg viel eerder af als alter natief omdat die plek volgens Heijn „minder geestverrui mend" was. Aantrekkelijk De Haagse gemeenteraad keurde het plan voor een Haagse centrum voor per soonlijke groei en bewust wording begin 1996 al goed. Het kuuroord is voor de Hof stad economisch aantrekke lijk. Het levert ongeveer zes tig arbeidsplaatsen op en moet een toeristische trek pleister worden. Hulp bestrijding terrorisme ALGIERS (ANP) - De Europese missie van ondermi nisters die zich met de bloedbaden in Algerije bezig houdt, arriveert vandaag, maandag, in Algiers. Het eendaags bezoek moet leiden tot uitbreiding van de politieke dialoog tussen de Europese Unie en het Noord- Afrikaanse land. Maar de Europese landen zijn voorzichtig met hun verwach tingen over het bezoek na de recente serie massaslachtin gen onder de Algerijnse be volking, waarbij 1100 tot 1400 mensen werden vermoord. De EU-delegatie zal „de vraag onderzoeken of en hoe Europa zou kunnen helpen het terrorisme te bestrijden", verklaarde de Britse minister van Buitenlandse Zaken Cook. De delegatie staat onder lei ding van de Britse staatsse cretaris van Buitenlandse Za ken Derek Fatchett. Algerije stemde donderdag alsnog in met de komst, nadat het eer der bezwaar had gemaakt te gen de ambtelijke status van de delegatie. Het bewind in Algerije heeft steeds gezegd dat het alleen wil spreken over hulp van Europa bij de strijd tegen het terrorisme. De regering in Algiers be schuldigt moslimextremisten van de massaslachtingen. Maar verscheidene zijden zeg gen dat ook Algerijnse veilig heidstroepen zich schuldig maken aan bloedbaden. Het geweld in Algerije brak uit na het ongeldig verklaren van de verkiezingsoverwinning van de fundamentalistische partij FIS in 1992. Naar schatting zijn al 65.000 tot 100.000 do den gevallen. ROTTERDAM (ANP) - Een 25-jarige Rotterdammer maandagochtend vroeg in het ziekenhuis overleden, kort nadat hij daar was binnenge bracht na een brand in zijn huis. De man woonde op de boven ste verdieping van een huis aan de Vroesenlaan. Daar brak om kwart voor zes door nog onbekende oorzaak brand uit. De brandweer vond de bewoner en twee do de honden tijdens het blus sen. Hij werd gereanimeerd en daarna overgebracht naar het Zuiderziekenhuis. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-mcteoccntrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN WEMELDINGE Datum 20 jan. 20 jan. 20 jan. 20 jan. Hoogwater tijd stam 07.55 20.25 06.50 19.15 08.10 20.40 08.05 20.30 135 135 131 128 147 148 154 152 Laagwater tijd 01.45 14.10 00.40 12.55 01.45 14.05 01.50 14.15 stand -115 -139 -108 -131 -122 -145 -128 -151 Doodtij: 22 januari Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Sim mar up mij. Verwachting t/m vrijdag 23 januari ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODElöa Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Be) dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor hel einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 78 cent Kontrakttaneven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels)/ 7,80 De advertentieprijzen zijn exclusief 17i/?% B.T.W Ual ben ik bl'jjrpzondrn wel I Jk daiht dat hel mei ens wwtnien'. Dit haóiltthï I attelonen u/as a/lopen weel je hunnen Door warmer weer 100 meer dan vorig jaar Het afsteken van vuurwerk tijdens de jaarwisseling heeft volgens de stichting Consument en Veiligheid 1200 gewonden opgeleverd. (Archieffoto) AMSTERDAM (ANP) - De afgelopen jaarwisseling zijn 1200 mensen in een ziekenhuis behandeld voor ongevallen met vuurwerk. Dat zijn er honderd meer dan het jaar ervoor. De Stichting Consument en Veiligheid schrijft de stij ging toe aan het zachte weer. Bijna de helft van de letsels (47 procent) bestond uit brandwonden aan armen, vingers en benen. Het aantal verwondingen aan hoofd en ogen daalde van 42 naar 32 procent. Vuur werk kostte aan twee men sen het leven, een minder steken van vuurwerk. 28 Procent van de slachtoffers werd getroffen door vuur werk van anderen. dan in de voorgaande jaar wisseling. Ziekenhuisopname Van de gewonden was 3 pro cent er zo ernstig aan toe dat ziekenhuisopname noodza kelijk was. Ongeveer 60 pro cent van de ongevallen werd veroorzaakt door het zelf af- Toegenomen Het is de tweede achtereen volgende jaarwisseling dat het aantal ongelukken met vuurwerk is toegenomen. Tijdens de jaarwisseling '96- '97 steeg het aantal ongeval len nog forser: van 800 naar 1100. Tijdens de jaren daar voor was er sprake van eën flinke daling. LOS ANGELES (RTR) - De film Titanic over de onder gang van het gelijknamige passagierschip in 1912 is on derscheiden met vier Golden Globe-filmprijzen, waaron der die voor de beste film van het jaar en beste regisseur. De 400 miljoen gulden kosten de rolprent, die aanvankelijk door de langdurige productie en hoge kosten leek te gaan zinken, is meteen één van de grote kanshebbers voor de Oscar-prijzen in maart. De Belgische film Ma vie en rose van Alain Berliner won de prijs voor de beste niet-En- gelstalige film. GESPREK AZIZ Burgemeester onwetend van rellen in Groningse Oosterparkwijk GRONINGEN (ANP) - Burgemeester Ouwerkerk vraagt de gemeenteraad van Groningen het vertrou wen in hem uit te spreken. Voorafgaand aan het de bat over zijn positie, woensdag, schrijft de burge meester in een brief aan de raadscommissie Veiligheid: ,,Ik hoop dat u mij dat vertrouwen kunt en wilt geven. Ik zal mij inzetten om dat waard te blijven". Ouwerkerk erkent dat het vertrouwen van de burgers in de overheid een „forse deuk" heeft opgelopen. Hij herhaalt nogmaals bij onvoldoende steun te zullen opstappen. Het vertrouwen van de helft plus één zou te mager zijn om burgemeester te kunnen zijn, vindt Ouwerkerk. Het ver trouwen van een ruime meer derheid acht hij noodzake lijk. Als korpschef Veenstra van de regiopolitie Groningen dinsdagavond 30 december was ingelicht over de onlus ten in de Oosterparkwijk, dan had burgemeester Ou werkerk de situatie „wezen lijk anders" beoordeeld. Ou werkerk is er „haast zeker van" dat Veenstra dan zelf contact met hem zou hebben opgenomen. De burgemeester had de berichten over de rel len in dat geval „zwaarder" beoordeeld. Het regiokorps liet zijn chef Veenstra in de relnacht echter geheel onwetend van de on lusten; de politiebaas vernam de gebeurtenissen pas woens dagochtend via de kabel krant. Doordat niet de korpschef of districtschef maar de officier van dienst de burgemeester belde, ging Ouwerkerk er van uit dat de politie „de toestand onder controle" had. „Ik heb er geen moment reke ning mee gehouden dat de po litie ondanks dringende ver zoeken van buurtbewoners niet in actie zou komen. Als ik dat geweten had, zou ik on middellijk met de districts chef contact hebben opgeno men", antwoordt Ouwer kerk. Ouwerkerk heeft volgens voormalig commissaris der koningin in Utrecht P. Bee- laerts van Blokland in de napht van 30 op 31 december veel te weinig ondernomen om zich op de hpogte te stel len van de situatie in de Oos terparkwijk. Ouwerkerk gaf even voor twaalven toestemming de mobiele eenheid in te zetten. De rest liet hij aan de politie over. Volgens Beelaerts, die op ver zoek van het Groninger colle ge van B en W het politieop treden onderzocht, had „een vervolgstap in de rede gele gen". Steenhuis Een andere hoofdrolspeler in de Groninger affaire, procu reur-generaal mr. D.W. Steen huis, heeft al zijn betaalde en onbetaalde nevenfuncties neergelegd gedurende het on derzoek naar zijn handelen, zo heeft Justitie zondag mee gedeeld. Kijkje nemen Oud-korpschef Jan Brand van de regiopolitie Haaglan den is maandag begonnen met zijn tijdelijke baan als korpschef van de regiopolitie Groningen. Brand gaat nog vóór de raads commissie Veiligheid van aanstaande woensdagavond een kijkje nemen in de Oos terparkwijk. Maandagoch tend heeft Brand gesprekken gevoerd met verscheidene burgemeesters in de politiere gio. Volgens de UnieKBO DEN BOSCH (ANP) - De wachtlijsten in de thuis zorg zijn onverantwoord lang. Het budget voor de thuiszorg moet jaarlijks met 3 procent omhoog om hier iets aan te doen. Dat vindt de Unie KBO, de grootste ouderenorganisa-, tie in Nederland, die een landelijk onderzoek heeft ingesteld naar de wachtlijs ten in de thuiszorg. De bond wil op korte termijn een ge sprek met, staatssecretaris Terpstra (VWS) over het „ontluisterende beeld" dat uit het onderzoek naar vo ren komt. Ouderen moeten soms maanden wachten voor zij de gevraagde gezinszorg krijgen. Op huishoudelijke hulp moeten velen meer dan een jaar wachten. De verschillen per regio zijn groot omdat de verdeling van het beschikbare geld niet deugt. Bovendien voe ren de regionale thuiszorg instellingen een eigen be leid voor de verdeling van de hulp. Rantsoenering Rantsoenering in de thuis zorg is een gewoonte gewor den, zo concludeert de unie. Daardoor ontvangen oude ren structureel minder hulp dan waar zij recht op heb ben. Mensen konden in het kader van het onderzoek op een speciaal telefoonnummer klachten melden. Boven dien heeft de bond een en quête gehouden onder vijf tien regionale thuiszorgin stellingen. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Mln.temp. -2 graden Mid.temp. 2 graden Windkracht n.oost 3 Donderdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. -4 graden Mid.temp. 2 graden Windkracht n.oost 3 Vrijdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. -3 graden Mid.temp. 2 graden Windkracht n.oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 20 jan. Zon op 08.37, onder 17.04 Maan op 00.30, onder 11.48 Laatste kwartier: 20 januari (20.41) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het lijkt dan toch te gaan gebeuren: winterkou in Nederland. Voor het zover is, hebben we nog te maken met wind en regen. Vanavond en vannacht vallen enkele pittige win terse buien. Dat zijn buien die moge lijk met hagel, natte sneeuw of on weer samen gaan. Daarbij waait het hard, uit het noordwesten, wind kracht 5 tot 8, en er is kans op storm, windkracht 9. Ook morgenochtend is het nog nat en onstuimig. In de loop van morgenmiddag wordt het rusti ger en droger en breekt de zon af en toe door. De temperatuur ligt tussen de 2 en 4 graden, een stuk lager dan we gewend zijn. En die temperatuur daalt nog verder. Vanaf woensdag komen we 's nachts 2 tot 4 graden onder het vriespunt. Overdag reikt het kwik even een paar graden boven nul. Dat alles betekent dat zich lang zaam een ijslaag kan gaan vormen. Het bijbehorende weer is overigens droog, vrij rustig en vrolijk met gere geld de zon erbij. KAMPEN (ANP) - Een si garenmaker uit Kampen start binnen een maand met de restauratie van de grootste sigaar ter we reld. Het gevaarte van vijf me ter lang ligt momenteel in het Kamper Tabaksmuse um. De supersigaar, met een doorsnede van 44 cen timeter en een gewicht Van 260 kilo, vertoont scheurtjes in het dekblad. Volgens een woordvoer der van het museum zijn de scheurtjes ontstaan door vocht, waardoor het rokertje krimpt en uitzet. GERED ZURICH (RTR) - Een Itali aanse bergbeklimmer die in de Zwitserse Alpen een val van 400 meter had gemaakt, heeft zijn avontuur overleefd dankzij zijn wegwerpcamera. De man wist de aandacht van en reddingsploeg te trekken door de flitser van zijn foto toestelletje te gebruiken. Suske en Wiske "DE MOMPELENDE MUMMIE" door Willy Vandersteen MOSKOU (ANP) - De Russische president Jeltsin heeft maandagochtend, nog maar net weer aan het MANAMA (AFP/DPA/RTR) - Het hoofd van de speciale VN - ontwapeningscommissie voor Irak, Richard Butler, is maandagochtend in Bagdad gearriveerd. Hij gaat daar praten over het Iraakse dreigement de wape ninspecties onmogelijk te ma ken. Tijdens Butlers ontmoeting met vice-premier Tarek Aziz komt het Iraakse bezwaar te gen de samenstelling van de teams van ontwapeningsex perts aan de orde. i werk, zijn regering scherp bekritiseerd omdat die er nog steeds niet in geslaagd is de achterstallige amb tenarensalarissen uit te betalen. narissen van de centrale bank tot in de kleine uurtjes door. „Vandaag of, als de regio's daarin niet slagen, meteen na nieuwjaar, zal iedereen zijn geld krijgen", verzekerde Nemtsov toen. Na vijf weken afwezigheid door ziekte en vakantie is Jeltsin vandaag, maandag, weer aan het werk gegaan. Jeltsin beëindigde zaterdag een twee weken durende va kantie in- het Valdaj-gebied ten noordwesten van Mos kou, waar hij verder herstel de van de ernstige luchtweg infectie die hem op 10 december in het ziekenhuis deed belanden. De regering had beloofd dat dat voor het einde van het jaar in orde zou zijn. Sommi ge mensen hadden al een half jaar geen geld gekregen. „Het afgelopen jaar was een mis lukking als het gaat om onze verplichtingen", zei Jeltsin volgens het persbureau Itar- Tass tegen premier Tsjerno- myrdin en de vice-premiers Tsjoebais en Nemtsov. Op oudejaarsdag 1997 maakte de regering bekend dat de betalingsachterstand was weggewerkt. Het laatste pak ket van 3 biljoen roebel (f 1 miljard) was toen naar de re gio's gestuurd. Om aan de or ders van president Jeltsin te voldoen, werkten de functio-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 2