Lasergun nieuw wapen in strijd snelheidsduivels AGRidee opnieuw boer op via media Brand in woning Kattendijke Opnieuw storing bij de kerncentrale Borssele Muziek en toneel op jaaruitvoering Apollo Kookwedstrijd Reiskosten voor gedeputeerden Bezwaar te laat STREEKNIEUWS Anti Discriminatie Bureau is nieuw leven ingeblazen MUZIEKAGENDA DONDERDAG 15 JANUARI 1998 NR 26315 5 HAAMSTEDE - In hotel Bom in Haamstede wordt maandag 19 januari de fi nale gehouden van de jaarlijkse kookwedstrijd van Zeeuwse horecaspe- cialisten. Vijftien koks gaan aan de slag met een of meerdere natuurzuivere vruchten- sappen. Ook kan deze avond kennis gemaakt worden met een aantal cocktails die door de ho reca onderwijsgroep van het Albeda College uit Rotterdam zijn samenge steld. De wedstrijd, een initiatief van de vereni ging van Zeeuwse Chef koks en Fruit- en Vruch tensapbedrijf Jus de Pommes, begint om 19.00 uur. Voor nadere inlich tingen: teléfoon 654517. MIDDELBURG - Leden van Gedeputeerde Staten van de provincie Zeeland die verder dan tien kilometer van het provinciehuis wonen, krijgen komend jaar een reiskosten vergoeding van 104,75. Het gaat hier overigens alleen om A. Dek uit Kapelle. G. de Kok uit Goes krijgt een vergoe ding van 78,75. De vergoeding is gebaseerd op de kosten voor openbaar vervoer in de tweede klasse, verminderd met 92,25. Hier door moeten D. Bruinooge (Vlissingen), L. Coppoolse (Middelburg), J. Hennekij (Breskens) en J. van Zwieten (Middelburg) het zonder reis kostenvergoeding stellen. Genoemde bedragen liggen beneden het resikostenfor- fait, zodat deze belasting vrij worden uitbetaald. RENESSE - De ANWB mag van de rechter geen aandui dingsborden plaatsen ten be hoeve van Buitenplaats Hof van Zeeland in Heinkens- zand. Eigenaar Eco Vakantie Parks BV uit Renesse had hiertoe verzocht, maar de provincie wees als eigenaar van de grond het verzoek af. Het gaat om twee locaties. Een be roep bij de arrondissements rechtbank in Middelburg werd deze week niet ontvan kelijk verklaard omdat het bezwaarschrift van het be drijf uit Renesse te laat was ingediend. GROENLINKS ZIERIKZEE - GroenLinks houdt vrijdag 16 januari haar algemene ledenvergadering in het MFC aan de De Huy- bertstraat in Zierikzee. De al gemene beschouwingen wor den besproken en er wordt teruggeblikt op 1997. De aan vang is om 19.30 uur. Belang stellenden zijn welkom. ZIERIKZEE Tiffany SKW De Lichtboei start is dinsdag met de cursus Tiffa ny gestart in het MFC in Zie rikzee. De cursisten krijgen voldoende basiskennis toege reikt om tot een goed resul taat te komen en zelfstandig thuis een werkstuk te kunnen maken. Tijdens de cursus, die bestaat uit vijftien lessen van twee uur, heeft de deelnemer de keuze uit het maken van verschillende werkstukken waaronder een wandlamp, raamhanger en klok. Ook is er mogelijkheid tot het vol gen van een vervolgcursus. De cursus wordt gegeven op dinsdagmiddag tussen 13.30 en 15.30 uur. Kleding maken SKW De Lichtboei start een cursus kleding maken voor beginners en gevorderden op dinsdagen en woensdagen van 20.00 tot 22.00 uur. Deze cursussen gaan vanaf heden in en zullen gegeyen worden in het MFC aan de De Huy- bertstraat 35 in Zierikzee. Willy Winkel is docent. Meer informatie is verkrijgbaar via:412075. De Arke Streekdrachtvereniging De Arke houdt woensdag 28 ja nuari haar jaarvergadering in het MFC aan de De Huybert- straat in Zierikzee. De aan vang is om 19.45 uur. KERKWERVE Midwinterfeest Voor de vijfde keer wordt dit jaar een Midwinterfeest ge houden, waarvan de op brengst bestemd is voor een eilandelijk goed doel. Dit maal staat de avond gepland op zaterdag 28 februari in het dorpshüis van Kerkwerve Tegen een kleine toegangs prijs kunnen dansliefhebbers genieten van de live-muzieki afgewisseld met verschillen de demonstraties. De organi: satie van het evenement is in handen van Hans de Jonge van de band Listen to the mu sic en Frans van Aken van de band Mixed-up. De zaal van het dorpshuis gaat om 19.30 uur open. HAAMSTEDE Gebedsviering In het kader van de week van eenheid en gebed van de christenen wordt woensdag 21 januari een gezamenlijke gebedsviering gehouden in de Rooms-Katholieke kerk in Haamstede. Het Hervormd Kerkkoor uit Renesse ver leent zijn medewerking. Het thema van de week is: 'De Geest komt onze zwakheid te hulp'. De liturgie voor deze gebedsweek is dit jaar samen gesteld door de Franse raad van kerken. De geschiedenis van de Franse oecumene is nauw verbonden met het leed gedurende de Eerste en Twee de Wereldoorlog. Gevluchte mede-christenen, veelal' uit Oost-Europa, zochten herken ning en streefden ernaar gees.- telijke gemeenschap te erva ren met de Franse kerken. De viering, een initiatief van de oecumenische werkgroep Sa men Verder, begint om 19.30 uur. Klaverjassen Klaverjasvereniging Haam stede houdt zaterdag 21 fe bruari een klaverjastoernooi in dorpshuis De Schutse in Haamstede. De aanvang, is om 10.00 uur. Belangstellen den kunnen zich inschrijven via telefoonnummer 653628. Sinds augustus veertig klachten binnen MIDDELBURG - Na een onderbreking van zo'n an derhalf jaar is het Anti Discriminatie Bureau Zee land (ADBZ) nieuw leven ingeblazen. Sinds de klach tenbehandeling in augustus opnieuw is opgestart zijn veertig meldingen binnengekomen. Dit zonder enige publiciteit, zo meldt de organisatie in een persbericht. Uit deze klach ten zijn al meerdere verzoe ken aan de commissie gelijke behandeling gedaan. Bovendien zijn beleidsaf spraken gemaakt met bedrij ven en gemeenten. Provincia le en gemeentelijke over heden, allochtone groeperin gen en maatschappelijke or ganisaties zijn er in de perio de van stilstand toch overtuigd van geraakt hoe onontbeerlijk een meldpunt voor discriminatie is, aldus het persbericht. In de nieuwe situatie is het ADBZ onder de hoede geno men van de Stichting Slacht offerhulp Zeeland, die zich naast kwesties van onjuiste bejegening ook richt op slachtoffers van misdrijven en verkeersongevallen.De ADBZ-coördinator heeft zicli in het rijtje van overige mede werkers van Slachtofferhulp gevoegd. Tweede keer deze maand BORSSELE - De kerncentrale Borssele heeft voor de tweede keer deze maand te kampen gehad met een storing. Tijdens reguliere beproevin gen van de elektronica dins- ig, schakelde het beveili gingssysteem de reactor uit. De oorzaak van de storing is intussen bekend en de een heid is weer opgestart, aldus stroomproducent EPZ dins dag. Het incident had geen noemenswaardige gevolgen. De storing is voorlopig inge deeld op niveau 0 van de In ternationale Nucleaire Ge- beurtenissenschaal (INES). Dat betekent dat de storing van geen belang is voor de nu cleaire veiligheid, aldus EPZ. Op 5 januari raakte de kern centrale ook buiten bedrijf, toen door een storing (niveau 0) in de meetapparatuur. Vol gens een woordvoerder van EPZ staan beide storingen los van elkaar. Na het eerste incident lag dé centrale enkele dagen plat. Bij de laatste storing was Borssele dinsdag in de loop van de nacht weer volledig operationeel. Tenzij anders vermeld, beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 24 januari: Tonnenmagazijn, Brouwershaven. Uitvoering Muziekvereniging Apollo. (19.30). 31 januari: Zeeuwse Muziekschool, Zierikzee. Karin Dolman en Ceacile Boschman (altviool en piano). Ars Musica 3. 7 maart: Sint Willibrorduskerk. Zierikzee. Madrigaalkoor en Strijkersensemble Zeeuwse Muziekschool. (20.30). Ars Musica 4. 21 maart: Theater Mondragon. Jaaruitvoering Kunst en Eer. 24 april: Bethlehemkerk, Scharendijke. Koor- en samenzangavond. m.m.v. de koren Sursum Corda, VZOS (St. Annaland), instru mentalisten van de Zeeuwse Muziekschool en Kees Groenleer, orgel en piano. (19.45). Muziek- of zangverenigingen wordt verzocht om zo spoedig mogelijk na het bekend worden van de datum van hun con cert/uitvoering deze uitsluitend schriftelijk door te geven aan M. van der Veer. Mastgatstraat 12. 4301 WG Zierikzee. Aanleg parkeerplaatsen en plaatsing toiletten en zitbankjes bepleit Duikcorridors geslaagd ZIERIKZEE - Het in 1996 gestarte experiment met duikcorridors - bedoeld om sportduikers en beroeps vissers uit eikaars vaarwater te houden - is geslaagd. De provincie wil de corridors nog aantrekkelijker maken door parkeervoorzieningen te treffen en toi letten en zitbankjes te plaatsen. Zaterdag 24 januari BROUWERSHAVEN - Muziek - van zowel brass band als drumband - en toneel. Dat staat zaterdag 24 januari op het programma tijdens de jaaruit voering van Muziekvereniging Apollo in het Ton nenmagazijn in Brouwershaven. De leden van brassband en drumband hebben - zo meldt Apollo in een persbe richt - de afgelopen maan den hard gewerkt aan een gevarieerd muzikaal pro gramma terwijl de leden met toneeltalent zich stort ten op het instuderen van het blijspel Nog vele jaren! De muzikale kwaliteit van Apollo gaat langzaam maar zeker omhoog. Handicap is echter dat de brassband niet over voldoende goede in strumenten beschikt. Dat neemt niet weg dat dankzij een gift van het Anjerfonds en de opbrengst van de Gro te Clubactie enerzijds en een zuinige penningmeester anderzijds tijdens de jaar uitvoering twee nieuwe ba ritons worden gepresen teerd. ,,Het begin is er," aldus het persbericht. Verder wordt gemeld dat de brassband nog steeds drin gend versterking nodig heeft op trombone, hoorn en cornet. Met de drumband gaat het volgens het persbe richt de goede kant op, maar ook daar ken men nog best wat nieuwe leden gebrui ken. ,,De sombere wolken van een paar jaar.geleden zijn echter verdwenen." Onder leiding van dirigent J. Knuist speelt de brass band tijdens de jaaruitvoe ring onder meer werken als Waltz for a beguiling lady, Don't cry for me Argentina, Matrimony en Vivo per Lei. De drumband treedt voor het voetlicht met onder meer American Drums en het bekende Treinritme. De jaaruitvoering begint om 19.30 uur. Er is Bal na met medewerking van Fran- kie's Combo. Communicatie met agrariërs beter GOES - AGRidee gaat opnieuw actief de boer op. Door een teveel aan opdrachten en een tekort aan mankracht was de communicatie met de agrariërs op een laag pitje gezet. AGRridee is een samenwer kingsverband van de LTO- raad Zeeland en de provincie. Beide organisaties leveren een coördinator aan voor twee dagen in de week. Door het uitvallen van de LTO-functionaris kon niet op volle kracht worden gewerkt. Het aantal al opgestarte pro jecten vergde te veel tijd, waardoor besloten werd de communicatie met de boeren minimaal te houden. Een nieuwe LTO-kracht wordt in middels ingewerkt. Via land bouwbladen zal gewerkt wor den aan de bekendheid van AGRidee. De organisatie heeft tot doel laagdrempelige hulp te bie den aan agrarisch onderne mers die plannen hebben op het gebied van bedrijfsont wikkeling, recreatie, toeris me en agrarisch natuurbe heer. Met behulp van de kennis van de AGRideemede- werkers kan gekeken worden in hoeverre de plannen reali seerbaar zijn en w»lke (subsi- die-)bronnen hiertoe kunnen worden aangeboord. Tot het punt van idee-uitwerking kan AGRidee - gratis - terzij de staan, hetgeen de onderne mer kosten Voor een advies bureau bespaart. De organisatie heeft ook op Schouwen-Duiveland een aantal projecten lopen, waar onder Zonnestraal en het wa tersnoodmuseum in Ouwer- kerk. INBRAKEN GOES - In Goes is in de nacht van maandag op dinsdag in drie woningen ingebroken, aan de Steenenwei, de Sleu- telkensweg en de Vlijekreek. Uit de verschillende wonin gen werd een aantal fototoe stellen, flitser, paspoort, geld. bestek, een klok en ste reoapparatuur gestolen. De waarde van de gestolen goe deren is niet bekend. Alleen uit de woning aan de Steenen wei is niets meegenomen. De vijf duikcorridors werden in 1996 aangelegd bij de Zee- landbrug, De Val, Strijenham en twee bij de Bergsche Diep- sluis en voorzien volgens de provincie in een behoefte. Zij ziet zich daarbij gesteund door de Zeelandcommissie voor de Duiksport die even eens tevreden is. Wel vindt de commissie dat de corridors nog een stuk beter zouden werken als er extra voorzie ningen voor de individuele duiksporter bij zouden ko men. Achterliggende gedach te is dat goed geoutilleerde duiklocaties uitnodigend werken waardoor problemen elders kunnen worden voor komen. Ook de voorlichting over de corridors moet verbe terd worden in de visie van de provincie. Niet alleen voor de sportduikers is dit belang rijk, maar ook voor de vis sers. „Zodat die op de hoogte zijn van wat er speelt bij de Sportduikers en serieus be trokken worden bij de oploss ingen van de problemen waaraan ook zij medewer king moeten willen geven," aldus de provincie. Zitbankjes Per locatie is inmiddels een globaal inrichtingsplan opge steld. In dit plan wordt uitge gaan van verbetering van de parkeervoorzieningen en de plaatsing van toiletten en af valcontainers. Ook zouden er goede informatie-panelen ge plaatst moeten worden en zo wel aan de land- als de water zijde trappen aangelegd danwel verbeterd moeten worden. Verder op het verlanglijstje staat de aanleg van een goede verlichting, de plaatsing van zitbankjes aan de waterzijde en het maken van leuningen in het water die het te water gaan van de duikers moeten vergemakkelijken. Verder zouden de grenzen van de cor ridors duidelijker gemar keerd moeten worden en moet de bevestiging van de onderwaterlijn verbeterd worden. Gehandicapten Op één locatie zouden ook voorzieningen getroffen moe ten worden voor gehandicap te duikers. Welke locatie dat wordt is volgens een woord voerster van de afdeling eco nomie van de provincie nog niet bekend. Evenmin is dui delijk of en wanneer genoem de voorzieningen aangelegd en/of verbeterd worden. Een ingenieursbureau heeft in middels wel een globale kos tenraming opgesteld. Voorlo pig wordt uitgegaan van een In augustus 1996 werden de vijf experimentele duikcorridors - waaronder een op Schouwen-Duiveland bij de Zeelandbrug - gebruik genomen. (Foto: Joop van Houdt) investering van 750.000 gul den. Voor beheer en onder houd zou jaarlijks 25.000 gul den nodig zijn. De provincie hoopt echter dat zij niet dat hele bedrag op tafel zal hoe ven leggen. Veertig procent van de sportduikers die naar Zeeland komen bezitten de Belgische nationaliteit dus., zo wordt geredeneerd, mag er in interregionaal verband ook best door de Belgen aan meebetaald worden. Door het Comité van Toezicht voor het Interreg Il-programma is in middels een budget van 218.000 gulden toegezegd. De provincie wil voor de plannen geld putten uit de jaarlijkse begrotingspost voor de duik sport, ad 60.000 gulden. In 1997 bleef van die 60.000 gul den 45 mille ongebruikt over. Aan de Zeeuwse staten wordt voorgesteld dat bedrag over te hevelen naar het budget voor 1998. Inzet ook op Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - Ook op Schouwen-Duiveland wil de politie gebruik gaan maken van de lasergun, als mid del in de strijd tegen snelheidsduivels. Groot voor deel van dit instrument is de flexibele inzet. Het pistool dat al op grote af stand - tot 1300 meter - té hoge snelheden kan signaleren, wordt in het voorjaar in ge bruik genomen. Vermoede lijk in eerste instantie op Walcheren, omdat de politie daar het initiatief oorspron kelijk heeft opgestart. „Maar het gaat meer om een samen werking. Per toerbeurt zal de lasergun vervolgens in ver schillende districten worden gebruikt," zegt politiecoördi- nator verkeer W. Dek. De lasergun kan op verschil lende manieren door de poli tie worden ingezet. „Het meest ideale is natuurlijk om iemand met het pistool neer te zetten en dan een eindje verderop weer iemand die voor de opvang van hardrij ders zorgt. Maar het zou ook kunnen dat een motorrijder van de politie direct achter de hardrijder aangaat," schetst Dek. Wanneer een motorrij der of automobilist wordt be trapt op het overtreden van de toegestane maximale snel heid met meer dan zeventig kilometer per uur kan diens voertuig direct in beslag wor den genomen. „Het maakt dan niet uit of het om een lea se-auto of je eigen auto gaat of dat die auto geleend is van je schoonmoeder." Vliegensvlug Het apparaat kan individueel worden meegenomen en be diend, waardoor het mogelijk is vliegensvlug te verkassen. Bovendien maakt, aldus Dek, de kleine stralenbundel van het laserprincipe het moge lijk in een korte flits een hardrijder te signaleren en te pakken. Volgens hem is er nog geen duidelijkheid over de precieze toepassing. De politie zou zich hierbij, volgens secretaris A. Lodder van Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland (ROVZ), kunnen baseren op de lijst van achtenveertig meetpunten in de provincie. Zeven daarvan zijn gelegen op Schouwen-Duiveland. „Eens in het kwartaal wordt hier veertien dagen lang ge meten, waardoor je weet waar en wanneer hard gere den wordt." Ook bij klachten over bepaalde locaties kan het pistool tevoorschijn wor den gehaald. De lasergun is zowel overdag als 's nachts in te zetten. De aanschaf van de lasergun ligt in handen van het RVOZ. „In het kader van het Gericht Verkeerstoezicht (GVT) is door de politie het probleem van de snelheidsduivels aan gekaart. De lasergun maakt het mogelijk die groep effec tief aan te pakken," licht se cretaris A. Lodder van de ROVZ toe. „Maar het zou te ver gaan om zoiets vanuit het politiebudget aan te schaf fen." Voor het apparaat telt het ROVZ circa 15.000 gulden neer. Uitgetest Op dit moment worden vijf verschillende typen appara ten uitgetest op politiemoto ren. Volgens de ROVZ-secre- taris zal in maart meer duidelijkheid zijn over het definitief aan te schaffen ty pe. Bovendien moet het geko zen pistool dan nog aan een keuring worden onderwor pen. Vermoedelijk wordt de lasergun in het voorjaar voor het eerst officieel gebruikt. „We willen er twee jaar mee aan de slag. Daarna zullen we kijken of er nog meer aange schaft zullen worden." De lasergun is een nieuw wapen in de strijd tegen snelheidsovertreders. Met name de extreme overtreders kunnen nu aangepakt worden. (Archieffoto) KATTENDIJKE - Bewoners van een woning aan de Oude Zeedijk in Kattendijke con stateerden gisteren dat de schuur, welke aan de woning was gelegen, in brand stond. In eerste instantie hebben de bewoners met hulp van om wonenden de brand zelf ge tracht te blussen met behulp vart tuinslangen. Het gelukte hen de brand onder controle te houden. Nadat de brand weer ter plaatse kwam, was de brand snel geblust. De oor zaak van de brand is door de politie onderzocht, maar tot op heden nog niet bekend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 5