Geen extra kracht dorpsraden COMMENTAAR Soroptimisten dragen bij aan leskisten voor natuur Zes keer straörieën in februari en maart Beachpop maakt uitstap op gebied van onderwijs Onderzoek glastuinbouw Sirjansland Zeventiende aanhouding in 'zaak' Arnemuiden Van den Dries promoveert op archeologisch systeem Misbruik van lichtkogels Hardrijders veelvuldig op de bon Zierikzeeënaar opgepakt op verdenking mishandeling AGENDA DONDERDAG 15 JANUAR11998 NR 26315 3 Kritiek op het functioneren vaii de commissie Maat schappelijke Aangelegenhe den, klachten over het onder zoek naar de theateraccommodatie in Zie- rikzee en boze reacties op het voorstel 8Q.000 gulden uit te trekken voor een extra func tionaris voor de dorpsraden. Wethouder P. Berrevoets- Ringelberg heeft vast wel eens leukere vergaderingen meegemaakt. Toch zal ze er aan moeten wennen dat de toon gaat verharden. De to lerantie is voorbij. Na een jaar van innemend glimlachen, moeten de belof ten nu worden waargemaakt. Niet alleen de raad, maar ook veel groeperingen binnen de samenleving wachten op wat komen gaat. In het welzijns- programma voor 1998 staat doodleuk dat over enkele za ken nog geen beslissing kan worden genomen wegens het Ontbreken van beleid.' Niet het meest indrukwekkende argument. „Er moet heel veel gebeu ren," zei de wethouder zelf deze week in de commissie vergadering. Daar heeft ze volkomen gelijk in. Er is ook zoveel beloofd het afgelopen jaar: een nota over het toe komstig beleid voor Brogum, een inventarisatie van alle podia op Schouwen-Duive land, een cultuurnota, een no ta ouderenbeleid, een nota jongerenbeleid. In alle geval len gaat het om zaken die geld kosten. Heel verklaarbaar dus, dat de wethouder deze beslissin gen op basis van gedegen on derzoeken ivil doen. Maar dan moeten die onderzoeken er wel een keer komen. De raadsleden zitten op het vin kentouw om vermanend de vlerk te heffen in de veron derstelling, dat ze het zelf al lemaal veel beter zouden doen. Partijpolitiek gekwet ter zorgt voor extra ruis op de lijn; daar lijkt de voortgang van het beleid trouwens ook, niet mee gediend. De wethou der doet er goed aan daar dui delijke standpunten en hel derheid van zaken tegenover te stellen. Geen U-bochten meer om iedereen te vriend te houden. Minder glimlach, maar eelt op de ziel. Als be stuurder kun je nou eenmaal niet altijd aardig gevonden worden. Oud-Zierikzeese: ZIERIKZEE - In de Senaatskamer van het Acade miegebouw in Leiden promoveert Monique van den Dries (1965), voormalig inwoonster van Zie- rikzee, woensdag 21 januari op het onderwerp Ar cheologie en kunstmatige intelligentie. Zij wist in haar onderzoek archeologie met informati ca te combineren. Een sa menvoeging die tot op he den nog niet grootschalig wordt toegepast. Tussen 1990 en 1994 zette Van den Dries zich in om de ge- bruikssporenanalyse - een analyse die wordt gebruikt om het specifieke gebruik van vuurstenen te achterha len - in een computerpro gramma te vatten. Met be hulp van dit systeem kunnen studenten archeolo gie de gebruikssporenana- lyse onder de knie krijgen. In de ontwikkeling van het expertsysteem is een Leidse gebruikssporenspecialist nauw betrokken geweest. In de testfase waren onder meer twee buitenlandse analisten betrokken. Het systeem wordt - behalve in Nederland - ook in Spanje en Australië gebruikt. ,,Het is wel de bedoeling het sys teem regelmatig te updaten, alleen al omdat de kennis van de expert steeds groter wordt," aldus Van den Dries. Van den Dries in inmiddels werkzaam bij een archeolo gische firma, die aan belan genbehartiging doet. In haar functie als beleidsme dewerkster is de voormalig Zierikzeese onder meer be trokken in de uitgave van een kwartaalblad. Zij begon haar carrière ooit op de Mal tarakkers in Zierikzee, waarna ze doorschoof naar de Johan Louis de Jonge- school. Op RSG Professor Zeeman volgde ze HAVO en VWO. Aansluitend studeer de ze een jaar geschiedenis in Leiden en begon in 1985 met haar studie archeolo gie. De ouders van Van den Dries wonen nog steeds in Zierikzee. Monique verde digt haar proefschrift om 15.15 uur. Stageplaatsen en een kunstopdracht RENESSE - De Stichting Beachpop gaat een poot uit zetten op onderwijsgebied. Gedacht wordt aan het creëren van stageplaatsen en het uitzetten van een kunstopdracht op scholen voor voortgezet onder wijs. Bij de provincie is subsidie aangevraagd om te komen tot de formatie van stageplaat sen. Streven van de stichting is de vaste medewerkers al lround te maken. Bovendien bestaat het plan met stage plaatsen te gaan werken. Op organisatorisch en publici- teitsgebied is er rondom het opzetten van het jaarlijkse evenement genoeg te doen. ,,Zie het als een soort opstap je voor de medewerkers. Die zitten dan toch wat dichter bij het vuur," aldus voorzitter van de Stichting Beachpop Marco Verseput. De organisatie wil zich ook bewuster gaan richten op leerlingen van het voortgezet onderwijs. ,,Een opdracht uit zetten op de verschillende scholen, die dan later op Be achpop wordt geëxposeerd. Wat dat betreft is het wel leuk dat Beachpop samenvalt met de Kunstschouw." Volgens Verseput kan er on eindig worden uitgebreid met het zomerse festival als uit gangspunt. Het kan geen kwaad daarbij een zekere voorbeeldfunctie in te willen nemen. ,,We worden toch een meer institutionele organisa tie, met vertakkingen in de samenleving. Het evenement is meer dan alleen een podi umpje opzetten. We kunnen zo een bijdrage leveren aan de vorming van jongeren, be langstelling wekken voor kunst. Als je kennis maakt met theater op het festival en je vindt het leuk, stap je ook sneller een keer bij een voor stelling binnen." Eerste keer zaterdag 14 februari SCHOUWEN-DUIVELAND - Het traditionele straö rieën komt er weer aan. Zaterdag 14 februari wordt het spits afgebeten in Renesse. In verschillende dorpen kan worden deelgenomen aan dit folkloristisch festijn, waarin in opdracht paard wordt gere den. Na Renesse is het de beurt aan Burgh-Haamstede, te weten op 21 februari. Za terdag 28 februari is de straö in Noordwelle. In maart staat er drie keer straörieën op de agenda. Za terdag 7 maart kunnen rui ters terecht in Ellemeet en za terdag 14 maart wordt het evenement gevierd in Scha- rendijke. De laatste straö vindt in Serooskerke plaats en wel op 21 maart. Meerderheid commissie voelt niets voorverbetertraject BROUWERSHAVEN - De communicatie tussen ge meente en de dorpsraden op Schouwen-Duiveland laat nog steeds veel te wensen over. Onderdeel van het 'verbetertraject' dat het college van B&W voor stelt is de aanstelling van een fulltime functionaris dorpsraden voor de komende twee jaar. De meerder heid van de commissie Maatschappelijke Aangele genheden (MA) blijkt daar echter niets voor te voe len. SGP, GroenLinks en D'66 brachten dinsdagavond in de vergadering een negatief ad vies uit; de VVD wil zich nog beraden en RPF, PvdA en CDA kwamen met een posi tief advies. Het voorstel leidde tot veel verwarring en irritatie bin nen de commissie. ,,Ik bof ook niet door als laat ste in het rijtje te zitten van commissies waar voortdu rend uitbreiding van de for matie aan de orde komt," grapte wethouder P. Berre- voets- Ringelberg (CDA). De commissie kon er niet om la chen. De extra functionaris dorpsraden kost de gemeente op jaarbasis 80.000 gulden. Die functionaris zou, volgens het voorstel, bij de sector MA aangehaakt moeten worden. Dat biedt de mogelijkheid tot nauw overleg met de huidige medewerkster dorpsraden E. Goossens-Smit. Het is de be doeling dat zij voor 0,8 forma tieplaats gaat werken als con tactfunctionaris dorpsraden. Zij neemt daarmee het werk over van staffunctionaris A. Walraven, die tot voor kort de 'draaideurfunctie' tussen ge- P. Berrevoets-Ringelberg (CDA):Er is ontzettend veel te doen." meente en dorpsraden was toebedeeld. Aan de 0,8 fte willen B&W nu dus nog een volledige ar beidsplaats toevoegen. ,,Er is ook ontzettend veel te doen. We hebben de kernen gemoti veerd dorpsraden op te rich ten. Dat schept verplichtin gen," aldus Berrevoets. Duimen draaien? ,,Maar wat gaat die nieuwe functionaris dan doen? Dui men draaien? of deed de voor gaande functionaris dat ook al?," informeerde WD- woordvoerster J. Bos. „Onze fractie is het hier hele maal niet mee eens. Dit is al het derde voorstel tot forma tie-uitbreiding; het is abso luut niet meer-aan de bevol king uit te leggen," aldus C. Flikweert (SGP/GPV). Ook R. Geluk (D66) wilde uitleg over de noodzaak van een tweede functionaris dorpsra den. De wethouder gaf een op somming van zaken als con- venanten, die met de dorpsraden afgesloten moe ten worden en een protocol dat ten behoeve van de zoge naamde binnengemeentelijke decentralisatie moet worden opgesteld en uitgevoerd. Zij ging ook uitgebreid in op het belang van de dorpsraden en hoopte dat er geen dorpsra den zullen afhaken door slechte ervaringen met de nieuwe gemeente. „Dat heeft hier toch allemaal niks mee te maken," vond Bos. „Wij bestrijden hier het belang van de dorpsraden toch niet," viel Flikweert haar bij. Twijfels over de noodzaak van het voorstel werden al leen maar groter toen de wet houder aangaf, dat in eerste instantie naar interne invul ling van de extra functie zal worden gezocht. „Waar is dit voorstel dan voor nodig als het intern ingevuld gaat wor den," vroeg H. de Vries (GroenLinks) zich verbaasd af. Er was een schorsing van de vergadering nodig om tot enige helderheid daarin te ko men. J. Cankrien, sector- hoofd MA, benadrukte dat de formatie op de afdeling Wel zijn, Sport en Maatschappe lijke Dienstverlening (WSMD) heel krap is. „Geeft u dan maar aan wat u wilt schrappen: accommodatiebe- leid, jeugdbeleid, ouderenbe leid?," aldus Cankrien. Met gemeentesecretaris M. Sas is uitgebreid gezocht naar een oplossing. Mogelijk dat er binnen de organisatie wel een geschikte kandidaat voor de functie kan worden gevon den, maar dan dient de daar door vrijkomende arbeids plaats te worden ingevuld. Een extra formatie blijft dus noodzakelijk. Niet alle commissieleden wa ren overtuigd van die nood zaak. „Ik weiger te accepte ren, dat onze organisatie zo J. Bos (VVD):,.Heeft die func tionaris zitten duimen draai- weinig flexibel is, dat dit niet intern kan worden opgelost," zei Geluk en adviseerde nega tief. De Vries en Flikweert volgde haar daarin en Bos wilde zich nader beraden bin nen haar fractie. E. O verbosch-De Reijger (Pv dA) zei een goede communica tie met de dorpsraden te koes teren en met de rug tegen de muur een positief advies uit te brengen. Dat deden ook M. Hack-Engel (CDA) en J. van den Berge (RPF). Meer subsidie nodig voor uitbreiding in regio ZIERIKZEE - „Dit is fantastisch," aldus een verras te coördinator van de Werkgroep Schoolbiologie me vrouw J. Lanting. Zij ontving gisterenavond in de Driehoek in Zierikzee uit handen van oud-presidente C. Schaap-Anker van ae Soroptimistclub Schouwen- Duiveland een cheque van 2500 gulden voor de aan schaf van leskisten voor het basisonderwijs. Een zeer welkome bijdrage, volgens Lanting en de voor zitter van de begeleidings commissie werkgroep school biologie M. Buis. Volgens de laatste niet alleen om het geld zelf, maar ook om de waarde ring die uit de aandacht van de Soroptimisten blijkt. Meer geld is overigens dringend nodig. De werkgroep heeft een aanvraag bij de gemeente ingediend voor een subsidie van 60.000 gulden. Tot dus verre ontving de club rond de 30.000 gulden per jaar. De ac tiviteiten van de werkgroep beperken zich echter tot op heden tot Zierikzee, Wester- schouwen en - heel voorzich tig - richting Brouwershaven. Wil het hele eiland van de kennis en mogelijkheden van de werkgroep kunnen pro fiteren, zijn meer structurele middelen noodzaak. Jaarlijks zijn er nu zo'n twee duizend kinderen die gedu- rend een ochtend of middag kennismaken met de werk zaamheden van de Werkgroep Schoolbiologie. Gewerkt wordt onder meer met leskis ten, aan de hand waarvan leerlingen spelenderwijs kunnen kennis maken met de natuur. Die leskisten hebben betrekking op verschillende onderwerpen. Zo komen on der meer schelpen, bodemdie- ren, vogels, bomen en sloten aan bod. De binnenkist kan door de leerkracht zelf wor den ingezet in het lespro gramma, de buitenkist draait op vrijwilligers van de werk groep. Zij trekken er op vaste locaties met de kinderen op uit, om - aan de hand van de kist - de natuur te ontdekken. „De opbouw van de binnen kist is vooral informatief van aard. Er worden plaatjes ge tekend, er is een diaserie en over bodemdieren wordt bij voorbeeld een kringgesprek gehouden. De buitenkisten zijn meer op het doen gericht. De kinderen gaan zelf naar zaken op zoek en bekijken de ze vervolgens," licht Soropti- mist en werkgroeplidMatty de Groot toe. 1 Het zelf bekijken en onder zoeken, het meer kunnen zien doordat je er meer van af weet en het aan de gang zijn met een vergrootglas of mi croscoop zijn enkele van de kenmerken van deze manier van onderwijs die het bij de leerlingen goed doen. Voor de Soroptimistclub Schouwen- Duiveland reden om een steentje aan de financiën van de werkgroep bij te dragen. Deze serviceclub voor vrou wen die werken - de naam be tekent letterlijk: zusters die het beste nastreven - zet zich jaarlijks in voor één of meer dere goede doelen. Bij voor keur iets dat bijdraagt aan de positieversterking van de vrouw. De doelen kunnen we reldwijd zijn opgezet. Zo werd vorig jaar geld ingeza meld voor een vrouwenpro ject in Suriname. Dit jaar werd bewust gekozen voor een regionaal project. „Vaak is het toch iets dat ver van je bed is. Dichtbij is wat dat be treft ook wel eens leuk. De man van de vorige presidente is bij de werkgroep betrok ken en ikzelf ook. Zo hoor je natuurlijk toch wel eens dat er bepaalde dingen nodig zijn," aldus De Groot. Drie leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool verzorgden op klarinet en viool de muzikale om lijsting op de bijeenkomst. Dat de combinatie spel en educatie erg interessant kan zijn, laat één van de jonge muzikanten zien. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Adviesbureau Waal Partners gaat het voorbereidend onderzoek doen naar de uitbreiding van de glastuinbouw in Sirjans land. Zoals bekend, mag de glas tuinbouw in Sir worden uit- gebereid naar veertig hecta ren, mits de kassen landschappelijk goed worden ingepast. Sirjansland wordt in Zeeland samen met twee locaties in Zuid-Beveland overloopgebied voor het Westland. De gemeente heeft voor on derzoek 150.000 gulden op de plank liggen. Waal Part ners heeft een offerte ge maakt van 73.000 gulden. De rest van het bedrag denkt de gemeente nodig te hebben voor eigen onderzoek. „Ik heb grote twijfels bij de haalbaarheid van allerlei on derzoeken die de gemeente laat doen. Ik heb liever dat we dat zelf doen," zei PvdA- er A. van den Berge in de raadscommissie Ruimtelijke Ordening. Hij bleef alleen in zijn kritiek na het antwoord van wethou der C. Veerhoek dat kassen bouw op deze schaal een nieuw fenomeen is voor het gemeentebestuur en dat Waal Partners op dit gebied zijn sporen ruim heeft verdiend. Twaalf mensen nog ingesloten ARNEMUIDEN - Het onderzoek naar de geweldple ging tijdens de jaarwisseling in Arenmuiden ver loopt volgens de politie voorspoedig. Dinsdagavond werd een zeventiende aanhouding verricht. Het betreft een 16-jarige in woner van Arnemuiden die na verhoor weer op vrije voe ten is gesteld. In totaal twaalf mensen zijn nog ingesloten. De aangehouden verdachten hebben inmiddels veelal hun eigen betrokkenheid bij de vernielingen op oudejaars dag, de mishandeling van twee politiemensen en brand stichting in de Langstraat be kend. Het onderzoek is vol gens de politie zo goed als rond. Het onderzoeksteam wordt afgebouwd tot zes mensen. Het tèam hoopt be gin volgende week het onder zoek af te kunnen ronden, waarna het proces-verbaal zo spoedig mogelijk naar het Openbaar Ministerie wordt gestuurd. Het OM wil de ver dachten zo spoedig mogelijk berechten. Het merendeel van hen is minderjarig en op hen is in beginsel het jeugd strafrecht van toepassing. HERRINGEN - De reddings boot Griend van de kust- wachtpost Ouddorp is de af gelopen dagen tweemaal voor niets uitgevaren. Beide keren werden rode lichtkogels boven de Greve- lingen gesignaleerd, in de buurt van Herkingen. Er werd zowel dinsdag als woensdag een zoekactie on dernomen, welke niets ople verden. Ook de politie heeft de omgeving van de havens gelegen aan de Grevelingen afgezocht. Bij de kustwacht bestaat het vermoeden dat de lichtkogels vanaf de wal zijn afgescho ten. Zoals bekend worden ro de lichtkogels gebruikt als noodsignaal door mensen in nood op het water. Misbruik van het geven van dergelijke noodsignalen is strafbaar. INBRAAKPOGING ZIERIKZEE - Een 30-jarige inwoner van Zierikzee deed aangifte van een poging tot inbraak in zijn woning aan de De Jongestraat. De man hoor de in de nacht van dinsdag op woensdag omstreeks 03.00 uur lawaai en hoorde mensen wegrennen. Toen hij ging kij ken zag hij dat ter hoogte van het deurslot de ruit van de voordeur was ingetikt. Uit de woning was niets weggeno men. SEÏtOOSKEKKE - Bij snelheidscontroles op verschillende locaties op Schouwen-Duiveland werden 52 hardrijders be trapt. Van 07.50 tot 10.00 uur werd gecontroleerd op de Serooskerkseweg bij Se rooskerke. Totaal 655 voertuigen werden gecon troleerd. Negentien be stuurders lapten de daar geldende maximumsnel heid van 80 kilometer per uur aan de laars. De hoogst gemeten snel heid was 124 kilometer per uur. Van 10.40 tot 11.40 uur stond de radar- apparatuur opgesteld langs de Nieuwe Kooiweg bij Zierikzee. Alle 198 weggebruikers die de ap paratuur passeerden hiel den zich aan de maxi mumsnelheid. De Weg naar de Val was de derde locatie waar snelheidscontroles wer den gehouden. Van' de 1015 voertuigen die pas seerden reden 33 te hard. De hoogst gemeten snel heid was 111 kilometer per uur. ZIERIKZEE - De politie van het district Oosterschel- debekken heeft afgelopen dinsdag en woensdag vijf mensen aangehouden op verdenking van openlijke geweldpleging en mishandeling. De vijf verdachten zijn vier jongeren uit Goes in de leef tijd van 13 tot en met 15 jaar en een 16-jarige jongen uit Zierikzee. Zij hebben bekend vrijdag 19 december in een tijdsbestek van nog geen uur twee jongeren te hebben mis handeld. Beide mishandelin gen vonden overdag plaats op de Vogelzangseweg in Goes. Het eerste slachtoffer betrof een 14-jarige jongen uit Yer- seke. Een uurtje later werd een 17-jarige jongen uit Hein- kenszand mishandeld. Er was voor de vijf geen enkele aan leiding voor de mishandelin gen. Drie van de vijf waren bij beide mishandelingen be trokken. Tegen alle vijf wordt proces verbaal opgemaakt terzake openlijke geweldpleging en mishandeling. Donderdag 15 januari Zierikzee Start cursus sacrale dans. MFC. 19.45 uur. Begin cursus kunstgeschiede nis. De Driehoek. 20.00 tot 22.00 uur. Sirjansland Vergadering Reformatorisch Kontakt. Grote zaal Her vormde kerk. 19.45 uur. Vrijdag 16 januari Zierikzee Cabaretier Mare Scheepma ker met 'Struisvogel ont hoofd'. Brogum. 20.30 uur. Renesse Officiële opening nieuwe kantoor VVV Schouwse Kust. Zeeanemoonweg. 16.00 uur. Dreischor Bloemschikles door Liesbeth Giltay. Molenweg 15. 19.30 tot 21.30 uur. Ouwerkerk Workshop vogelvoedertaart. Boerderij De Stelle, Stelweg 3. 9.30 uur. Oosterland Jaarvergadering SGP-Stu- dievereniging Schouwen- Duiveland. Consistorie Gere formeerde Gemeente. 19.45 Zaterdag 17 januari Zierikzee 'Het doorgezaagde weesmeis je' door Theater Kwark. Bro gum, 14.00 uur. Nieuwjaarsbijeenkomst ANBO-afdeling Schouwen- Duiveland. Theaterzaal Theater Mondragon. 14.00 uur. Muziekavond in Nieuwe Kerk m.m.v. jongerenkoor Con Amore uit Melissant. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Concert Surrender in jonge rencentrum Big S. 22.00 uur. Haamstede Concert Suitcase full of blues. Muziekcafé Branden- burgh. 21.00 uur. Brouwershaven Hobby- en creatiefbeurs Tonnenmagazijn. 10.00 tot 15.30 uur. Zonnemaire Nieuwjaarsborrel voor buurtbewoners. Restaurant De Gele Hoed. Van 16.00 tot 17.30 uur. Bruinisse Vogelruilbeurs De Nachte gaal. Clubgebouw Molenweg. 10.00-12.00 uur. Zondag 18 januari Haamstede Meditatieve gebedsdienst m.m.v. Taizé-zanggroep. Ge reformeerde kerk. 19.00 uur. Maandag 19 januari Zierikzee Nieuwjaarsbijeenkomst On dernemerskring Schouwen- Duiveland. Mondragon 17.00- 19.00 uur. Lezing over edelsteenthera pie door Ineke Zwol in het kerkcentrum achter de Gast- huiskerk. 20.00 uur. Brouwershaven Koffieochtend. Recreatiezaal Poortershof. 10.00 uur. Dinsdag 20 januari Burgh-Haamstede Hoorzitting voorontwerp-be stemmingsplan Burgh. Sport- en recreatiecentrum Westerschouwen. 19.30 uur. Brouwershaven Spelmiddag. Recreatiezaal Poortershof. 14.00 uur. Nieuwerkerk Jaarvergadering van de NBvP afdeling Duiveland in het dorpshuis. 19.30 uur. Woensdag 21 januari Zierikzee Begin cursus striptekenen kinderen 8 tot 13 jaar. Multifunctioneel centrum. 13.30 tot 15.00 uur. Burgh-Haamstede Bijeenkomst Ned. Ver. van Huisvrouwen. Dorpshuis de Schutse. 19.30 uur. Donderdag 22 januari Zierikzee ANBO-themamiddag over diabetici. De Paternoster, aanvang 14.00 uur. Vergadering PvdA-fractie. Vergaderkamer 78. Gemeen tehuis. 19.30 uur. Vrijdag 23 januari Zierikzee Start cursus Tai Chi. MFC 10.00 uur. Nieuwjaarsbal volksdans vereniging Nehalennia. Gebouw De Driehoek. 20.00-24.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 3