CDA eist sanering OM Eerste feestelijke homohuweli j ken Banenpoolers zijn in staking Inspectieteam blijft op basis in Bagdad D66 wil verplichte zwemles X Zaktelefoons rinkelen straks ook in de metro Slechts vijf landen klaar voor EMU In Kaatsheuvel en Amsterdam Voorwaardelijke straf voor ontucht jeugdtrainer WATERSTANDEN Met hoofdofficier Daverschot voorop Minister Zalm: In haven Rotterdam Taxichauffeurs opgepakt Henderson mag Rusland uit Brand verwoest deel school Doden door lawine in Iran 2. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE AMSTERDAM (ANP) - In Kaatsheuvel en Amster dam zijn een paar minuten na middernacht de eerste feestelijke homohuwelijken afgesloten. Ook donder dagmorgen geeft een aantal homoparen elkaar in di verse steden het ja-woord. In Kaatsheuvel „trouwden" zangeres Sugar Lee Hooper en haar vriendin Andrea van der Kaap even na twaalf uur. De burgemeester verrichtte de plechtigheid. In Amsterdam zeiden Anna Kreuger en Irma van Praag, ook een paar minuten over twaalf uur ja tegen elkaar in het Hiltonhotel. Het 38-jarige duo, een organisatiecomité en het stadsdeel Zuid maakten er een groots opgezet gespon sord feest van in het hotel en in discotheek Exit. Bij de plechtigheid waren zo'n driehonderd mensen aan wezig, waaronder veel verte genwoordigers van de lande lijke en de lokale politiek. „Een bijzonder feestelijke ge beurtenis, een mooie plech tigheid, een liefdeshuwe lijk", aldus voorlichter René Schalk van het stadsdeel Zuid. Bij de ceremonie zelf was geen pers toegestaan. Eerder woensdagmiddag vertoonden huisvrouw Irma en trambe stuurster Anna zich met veel poespas in het Hiltonhotel even aan de pers. Ze kwamen aanzoeven in een witte limou sine. Twee breedgeschouder de bodygards, compleet met oordop, begeleidden de da mes, vers gekapt en gehuld in zwarte galajurken. Volgens hen verdienen ze niets aan het huwelijk en maken de spon sors het feest mogelijk. Ze mogen de huwelijksnacht doorbrengen in de fameuze Yoko Ono suite. Het homohuwelijk is moge lijk door de Wet geregistreerd partnerschap die vanaf 1 ja nuari van kracht is. BAGDAD/NEW YORK (RTR/AFP/ANP) - Het VN- wapeninspectieteam, dat door Irak wordt verhin derd onderzoeken uit te voeren, is donderdag op zijn basis gebleven en niet verschenen voor een ontmoe ting met Iraakse functionarissen. Het is niet duide lijk of het team later op de dag zal proberen alsnog zijn missie uit te voeren. Deze ontwikkeling kwam een dag nadat Irak de Verenigde Staten en Groot-Brittannië ervan had beschuldigd de VN- inspectieploeg, waarvan de Amerikaan Scott Ritter lei der is, te overheersen en de sancties te verlengen. De leider van VN-ontwape- ningscommissie Unscom, Ri chard Butler, zei woensdag te overwegen het inspectieteam niet- langer op pad. te sturen om te zoeken naar Iraakse massavernietigingswapens. Dinsdag was voor de tweede opeenvolgende dag.de groep het werken onmogelijk ge maakt door de Iraakse autori teiten. Butler spreekt maan dag in Bagdad met de Iraakse leiding. De VN-Veiligheidsraad noemde woensdagavond het Iraakse besluit om de groep VN-controleurs tegen te hou den onaanvaardbaar en een „duidelijke schending" van eerdere VN-resoluties. In de motie werd echter niet ge sproken over eventuele con sequenties voor Irak. ROTTERDAM (ANP) - Een voormalig elftalleider is donderdag door de rechtbank in Rotterdam veroor deeld veroordeeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van zes maanden wegens ontucht met jonge voetballertjes. De 51-jarige L.G. (Groene- weg) was tot 1995 elftalleider van voetbalclub Excelsior in Rotterdam. Hij heeft bekend jarenlang drie pupillen sek sueel te hebben misbruikt. Daarvan heeft de man ook pornografische foto's ge maakt. De jongens, tussen de 14 en 17 jaar oud, lieten de man zijn gang gaan in ruil voor snoepgoed en kaartjes \jpor voetbalwedstrijden en popconcerten. De trainer stond al in oktober 1995 voor de rechtbank. Te gen hem werd toen een cel straf van twaalf maanden, waarvan vier voorwaarde lijk, geëist. De rechtbank be sloot echter de strafzaak te gen de Rotterdammer aan te houden zodat de verdachte kon deelnemen aan een trai ningsprogramma voor ple gers van seksuele delicten. Dat heeft de man nu ruim twee jaar gedaan en volgens de reclassering met succes. Officier van justitie mr. F. van Heijningen eiste donder dag tegen de voofmalige jeugdtrainer 290 dagen cel, waarvan 180 dagen voor waardelijk. De rechtbank be sloot direct uitspraak te doen, omdat de verdachte ih een nieuwe baan wil gaan be ginnen. ROTTERDAM (ANP) - Bin nen enkele maanden zijn pas sagiers van de Roterdamse metro ook ondergronds mo biel bereikbaar. De vervoersmaatschappij RET is deze week begonnen met de aanleg van een specia le kabel die dit mogelijk moet maken. Rotterdam is daar mee volgens de RET de eerste grote Europese stad die een volledige ondergrondse dek king van het GSM-netwerk heeft. In de tunnels van het Rotterdamse metronet komt een „stralende kabel" die het mogelijk maakt om onder gronds te bellen en gebeld te worden. Volgens de RET is dit een „welkome uitbreiding van het service- en diensten pakket voor de reiziger". Tijden en standen volgens getijdctabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand zierikzee 16 jan. 05.50 162 11.55 -150 18.10 168 23.50 -117 roompot buiten 16 jan. 04.10 167 10.25 -151 16.30 176 22.35 -117 bruinisse 16 jan. 06.20 169 11.45 -159 18.35 176 wemeldinge 16 jan. 05.50 J85 11.55 -165 18.15 191 Doodtij: 22 januari Actuele Informatie over afwijkingen 06-9771 DEN HAAG (ANP) - De CDA-fractie vindt dat minis ter Sorgdrager van Justitie de leiding van het parket in Groningen, met hoofdofficier van justitie Daver schot voorop, moet saneren. Volgens woordvoerder Koek koek heeft ook hoofdrolspe ler Ouwerkerk gefaald, niet alleen als korpsbeheerder maar ook burgemeester van Groningen. In die functie heeft hij volgens Koekkoek niet adequaat gereageerd op de rellen in de Oosterpark wijk. Minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken moet hieraan consequenties ver binden. „De tijd van afwach ten en vooruitschuiven is voorbij", zei Koekkoek. De Groninger procureur-ge neraal Steenhuis is woensdag aangesloten in de rij van in opspraak geraakte functiona rissen van de Groninger poli tie en justitie. Hij blijkt een betaalde bijbaan te hebben als adviseur bij het bureau Bakkenist in Amsterdam. Juist dat bureau stelde een zeer omstreden rapport op dat de vloer aanveegt met vooral de politie in Gronin gen. Zowel Bakkenist als het col lege van procureurs-generaal ontkende woensdag dat Steenhuis bemoeienis had met het rapport over de be stuurlijke verhoudingen in de politieregio Groningen. Mi nister Sorgdrager van Justi tie, opdrachtgever voor het rapport, heeft evenwel oud- Kamervoorzitter Dolman ge vraagd diepgaand onderzoek te doen naar de mogelijke be trokkenheid van Steenhuis bij de opstelling van de rap portage. Volgens CD A-woordvoerder Koekoek had Sorgdrager moeten weten dat procureur- generaal Steenhuis een advi seur is van het bureau-Bakke nist, dat onderzoek deed naar de bestuurlijke problemen in de politieregio Groningen. „Ze had het moeten weten, maar ze wist het weer niet", aldus Koekkoek. Aan de onafhankelijkheid van het Bakkenist-onderzoek moet worden getwijfeld, al dus Koekkoek. Niettemin stelde hij vast dat het rapport er niet om liegt, als het gaat om het functioneren van hoofdofficier Daverschot. Volgens de CDA-woordvoer- der valt er ook een ander aan te merken op de toezichthou ders, procureur-generaal Steenhuis en de Groningse commissaris van de koningin Alders. Zij hebben zich vol gens Koekkoek te afzijdig ge houden van de bestuurlijke problemen in de politieregio. Verbijsterd Kamerleden reageerde ver bijsterd op de nieuwste ont wikkelingen, die volgens hen de geloofwaardigheid van het rapport aantasten. Donder dagmorgen debatteert de Ka mer over de situatie. De beide politieministers hebben ter voorbereiding de Kamer woensdagavond een dik pak correspondentie toegestuurd over de problemen in Gronin gen. Het nieuws over de bij baan van Steenhuis dreigt het debat dat de ministers graag hadden willen beperken tot een eerste algemene inschat ting van oorzaak en gevolg, nu volledig te overschadu wen. De andere hoofdrolspelers in de zaak, burgemeester Ou werkerk van Groningen en de Groninger hoofdofficier Da verschot, zien intussen geen reden op te stappen naar aan leiding van de ophef. Beiden zeiden woensdag na een ge sprek met de ministers Dijk stal (Binnenlandse Zaken) en Sorgdrager dat er niet over hun positie is gesproken. D66 wil dat kinderen op de basisschool weer verplicht leren zwemmen. Ook moet een sportleraar voortaan de gymlessen geven, in plaats van de klasseleerkracht. D66 is be zorgd over het groeiend aantal jongeren zonder zwemdiploma, zei lijsttrekker Borst woensdag tijdens een partijbijeenkomst in De Bilt. Sinds een aantal jaren is zwemles niet meer verplicht. Gemeenten mogen zelf bepalen of zij hier geld aan willen uitgeven. Vooral kinderen van allochtone ouders blijken va ker niet te kunnen zwemmen. „Maar ook voor ouders die allebei werken, is het goed als. kinderen via school hun diploma kun nen halen. Voor deze ouders is het vaak moeilijk om, in hun al drukke leven ook nog eens kinderen naar het zwembad te bren gen", zéi Borst. (Archieffoto) DEN HAAG (ANP) - Slechts vijf landen zijn al klaar voor toetreding tot de Europese muntunie, de EMU. Daarbij gaat het om Nederland, Finland, Denemar ken, Luxemburg en Ierland. Van Denemarken staat niet vast of dat land wil toetreden. De overige EU- lidstaten kampen nog met een te hoog financierings tekort. Dat blijkt uit een brief van minister Zalm van Financiën aan de Tweede Kamer. Als criterium voor toetreding geldt een maximaal tekort van 3 procent van het bruto binnenlands product. De Tweede Kamer had om de brief gevraagd na een publi catie waarin werd gesteld dat Zalm heeft gedreigd op te stappen als de Nederlandse regering instemt met toetre ding van Italië tot de EMU. Dé bewindsman heeft met klem ontkend dat dreigement te hebben geuit. In de brief doet hij dat opnieuw. Ook het bericht dat Nederland bij de Duitse regering heeft gepro beerd steun te verwerven voor afwijzing van Italië ver wijst Zalm eens te meer naar het rijk der fabelen. Volgens hem kan de regering nog helemaal geen standpunt hebben. De definitieve cijfers over 1997, op basis waarvan over toetreding wordt beslo tenkomen pas eind februari beschikbaar. Daarna volgt nog een uitgebreide periode van besprekingen alvorens de Europese regeringsleiders en staatshoofden begin mei be slissen welke landen mogen meedoen aan de EMU. Zalm erkent wel dat de ont wikkelingen op dit gebied „uiteraard" in contacten met buitenlandse collega's wor den besproken. „Daarbij kan geen sprake zijn van stand punten namens de Nederland se regering over individuele lidstaten aangezien die stand punten niet bestaan", schrijft de minister. ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse banen poolers zijn donderdag-morgen begonnen aan een twee dagen durende staking. De staking is een on derdeel van een landelijke estafetteactie tegen de weigering van de werkgever (de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, VNG) om hogere lonen uit te keren. Banenpoolers, mensen met een gesubsidieerde baan, verdienen het minimum loon of iets meer. De bonden willen dat dit wordt ver hoogd tot 120 procent van het minimumloon, het maximale dat de wet toe staat. De VNG wil niet ver der gaan dan 110 procent. •Volgens de VNG leidt inwil liging van de vakbondseis tot verlies van gesubsidieer de banen. De vergoedingen die bedrijven betalen voor een banenpooler moeten dan zoveel omhoog dat die inleners dan zullen afhak ken, vreest de VNG. Abvakabo-bestuurster L. Groen van de vindt de vrees ongegrond. „Instellingen betalen maar 5000 gulden per jaar als bijdrage aan een banenpooler. Het alterna tief, uitzendkrachten, is veel duurder", zegt ze. De Rotterdamse banenpool ers, die vooral werken als stadswacht, tramconduc teur en in andere toezicht houdende functies, houden donderdagmorgen een ac tiebijeenkomst in Rotter dam-zuid. Daar hebben en kele honderden banenpoo lers zich als staker inge schreven. Volgens Groen hebben 1500 van de 3500 Rotterdamse banenpoolers het werk neergelegd. Dat de overige banenpoolers zich niet bij de actie hebben aangeslo ten, wijt ze onder meer aan intimidatie door chefs. De Abvakabo-bestuurster zegt dat banenpoolers door hun meerderen zijn gewaar schuwd dat ze eruit vliegen als zij aan de staking deel nemen. De vakbond heeft hierover aan de bel getrokken bij het Rotterdamse college van B. en W.Het merendeel van de banenpoolers werkt bij ge meentelijke instellingen. Donderdagmiddag praat de Rotterdamse gemeenteraad over de banenpoolers. UTRECHT (ANP) - Ongeveer 200 taxichauffeurs uit Rotter dam, Amsterdam, Den Haag en Utrecht hebben woensdag in Utrecht gedemonstreerd tegen plannen van het kabi net voor het taxiwezen. De politie arresteerde vier men sen die kwaad werden omdat de weg werd geblokkeerd. Zij zijn inmiddels op vrije voeten gesteld. De demonstranten wilden een petitie aanbieden aan minis ter Wijers (Economische Za ken), die in Utrecht woont. Aangezien de bewindsman niet thuis was, werd het pro- testschrijven aan burgemees ter Opstelten van Utrecht ge geven. De chauffeurs de monstreerden tegen plannen voor een nieuwe opzet van het taxiwezen. Minister Jorrits- ma (Verkeer) is onder andere van plan de tarieven vrij te geven en het verkrijgen van een vergunning te vergemak kelijken. ZEGVELD/MOSKOU (ANP) - De van drugssmokkel be schuldigde Nederlandse Ka ren Henderson (19) uit Zeg veld mag Rusland verlaten. Volgens een familielid is de straf van de jonge vrouw in hoger beroep verlaagd van zes jaar tot 23 maanden. Die tijd heeft zij al volgemaakt. Vorige week al werd Hen derson uit de Russische ge vangenis ontslagen. Ze moest wel in de Russische hoofdstad blijven in afwachting van de uitspraak in het hoger be roep. De Zuid-Hollandse Henders on, die van Britse afkomst is, werd twee jaar geleden op het Moskouse vliegveld Sjermet- jevo opgepakt met 4,5 kilo co caïne in een dubbele bodem van haar koffer. Ze was in gezelschap van een Veenendaalse, bij wie een zelfde hoeveelheid verdoven de middelen werd aangetrof fen. De twee maakten op Sjermetjevo een tussenstop op weg van Cuba naar Wars chau in Polen. De Veenen daalse bekende en werd tot zes jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Henderson kreeg dezelfde straf, maar bleef ontkennen iets van de cocaïne af te weten. Suske en Wiske Kik, Ojeni. z'J zullen deze hmii nooit betreden. Ui'lopen geen teznr, de woud geesten L zullen om besthermen 'DE MOMPELENDE MUMMIE" door Willy Vandersteen De twee dit Blumenbnh en Dj eng ontvoerden Uur zdn ze, sthurhen In de h om i Help onst lunb/k, binden kevel hen emsMzeïpby^^ f Kom, Suske, wj pan min mrnden beur oden. de luie dnderen(V.., I Uur eerst moeten we ui de ndio dt inter- f miicnite pers op dt hoogtetrenzen Verwachting t/m maandag 19 januari WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 5 graden Windkracht west 5 Zondag Zonneschijn 20% Kans-op néerslag'50% Min.temp. 0graden Mid.temp. 3 graden Windkracht zuid 4 Maandag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 4 graden Windkracht zuid 5 ZON- EN MAANSTANDEN 16 jan. Zon op 08.41. onder 16.57 Maan op 21.20, onder 10.18 Laatste kwartier: 20 januari (20.41) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weerbeeld verandert de komende dagen niet, maar de tem peratuur wel. Morgenmiddag is het nog 7 graden, terwijl zondag het kwik op 3 graden uitkomt. In de nachten moeten we dan langzaam weer gaan denken aan lichte vorst. De daling van de temperatuur levert geen ver andering van weertype op. Morgen en de dagen daarna blijft het wissel vallig weer met elke dag regen. Van nacht en morgen valt de neerslag in de vorm van buien. Dit houdt in dat de neerslag een lokaal karakter heeft. Enkele buien gaan samen met on weer en stevige windstoten. Morgen overdag laat soms de zon zich zien. Zaterdag wordt voorlopig de beste dag. In de ochtend kan er vooral in de kustprovincies nog een enkele bui vallen. Later op de dag laat de zon zich flink zien. Zondag gaat het weer enige tijd regenen. HEERHUGOWAARD (ANP) - Brand heeft in de nacht van woensdag op donderdag een deel van het Alkwaard Colle ge in Heerhugowaard ver woest. De school voor be roepsonderwijs bestaat uit een aantal complexen. Het vuur legde een gedeelte van een daarvan in de as. De brandweercommandant sprak van een grote brand, waarbij alle wagens werden ingezet. Over de oorzaak van de brand en het schadebedrag kon hij donderdagochtend vroeg nog niets zeggen. TEHERAN (AFP/RTR) - Door een lawine op een bergweg in het noorden van Iran zijn ten minste 32 mensen gedood. Reddingsploegen zijn op zoek naar meer slachtoffers. Bergers hebben vanonder de sneeuw inmiddels een auto bus en twee auto's gehaald. Daarin zaten de slachtoffers van de lawine, die zich voord eed op de weg van Teheran naar Amol aan de Kaspische Zee. Door de zwaarste sneeuwval in tien jaar zijn in het westen en noorden van Iran meer dan duizend dor pen van de buitenwereld af gesloten. ZIERIKZEESCHE HH NIEUWSBODE H Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O.Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie {na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag - Dinsdagkrant maandag - Donderdagkrant woensdag -Vrijdagkrant donderdag tot 13.00 uur tot 11.30 uur tot 11.30 uur tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm prijs 78 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.80 De advertentieprijzen zijn exclusief 17«/j% B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 2