Minder Kanker Sociaal-Economische Beleidsplan rdje ond Jff5 Provincie Zeeland Minder vet, meer groente en fruit AANBIEDINGEN HET EXTRA NIEUWSBLAD HOUDT U OP DE HOOGTE Stimuleringssubsidie Officiële Mededelingen am 0'7m" ~YJ95 Fa. Gebr. Vertonl 'WOENSDAG U JANUARI 1998 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland, ledactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 'flefoon (0118)63 13 92 Abdij Voor de vernieuwing van het landelijk gebied heeft de rijksover heid een aparte subsidieregeling. Aanvragen daarvoor moeten voor 16 februari binnen zijn. Vetig jaar zijn vier Zeeuwse pro jecten gehonoreerd met een totaalbedrag van ruim 1,2 miljoen golden. Het betrof de landschaps camping Zonnemaire, het project t>nnestraal, het dorpsbos Bier- et en het project vrouwen als F ondernemers in de kinderopvang te Tholen. In totaal hadden 35 Zeeuwse aanvragers zich gemeld bij de minister van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, de ver- L strekker van het geld. Jbort projecten De projecten moeten gericht op zijn natuur, recreatie, bos. land schap of cultuurhistorie. De pro jecten moeten landelijk tot voor beeld kunnen dienen. De doel stellingen zijn: L de streek en haar bewoners B er sociaal-economisch op vooruit te helpen, de samenhang tussen stad en plattelartb verbeteren, nieuwe vormen van beheer tot stand brengen voor bos, na tuur en landschap door bóe ren, boseigenaren en particu- L lieren. pEen combinatie van doelstellingen is nog beter, want daardoor ont staan samenhang en evenwicht in het landelijk gebied. Voor wie Subsidie kan worden aangevraagd individuele of samen werkende ondernemers (agrariërs, maar ook ondernemers in bijvoor beeld de bosbouw, recreatie en toerisme; ideële organisaties als natuurbeschermingsorganisaties. zorginstellingen, cultuurhistorische verenigingen en recreantenorgani saties; belangenorganisaties zoals coöperaties, landbouworganisa ties of hoveniersorganisaties; par ticulieren en landgoedeigenaren; openbare nutsbedrijven; een samenwerkingsverband van bovenstaande categorieën. Advies en begeleiding Wie ondersteuning wil hebben bij de uitwerking van het project kan terecht bij het Innovatiesteunpunt Wageningen, tel. 0317 491661. Informatie: Laser Het bureau Laser,.tel. 078 6395200, voert de subsidierege ling uit. Daar is ook een brochure en aanmeldformulier aan te vragen. In beroep EL Subsi door: W werki De Adviescommissie voor de bezwaarschriften komt dinsdag 20 januari bijeen om bezwaarma kers in de gelegenheid te stellen ingediende bezwaren mondeling toe te lichten. De zittingen van deze commissie zijn openbaar en vinden plaats in het provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg. Aan de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen is een subsi die in het kader van het Milieu fonds betaald. GS vorderen deze subsidie terug. De bond is het daar niet mee eens en heeft bezwaar gemaakt. De zaak dient om 14.00 uur Om 14.30 uur krijgt een inwoner van Axel de gelegenheid zijn bezwaar toe te lichten op de beslissing de Industrieweg en de weg Sassing in Terneuzen te ont trekken aan het openbaar verkeer in Terneuzen. Ook om 15.00 uur gaat het om de Industrieweg en de weg Sassing in Terneuzen. Maar dan krijgt de LTO-Raad Oost Zeeuwsch Vlaanderen gelegen heid haar bezwaar toe te lichten. Nieuws Commissies Maandag 19 januari, aanvang 13.45 uur, vergadert de staten commissie voor Algemeen Be stuur. De bijeenkomst is open baar en begint met spreekrecht voor het publiek. Bij de ingekomen stukken komen brieven over onder meer de volgende onderwerpen aan bod: bekostiging optnbaar vervoer; "Over emancipatie en perspectief gesproken"; Nieuwsbrief samen werking openbare veiligheid Zeeland; jaarplan openbare orde en veiligheid 1998. Andere onderwerpen die op de agenda staan zijn: notitie afschrij vingen; uitbreiden en verbeteren WEB-site provincie Zeeland; 2e wijziging investeringsplan 1998; Comité van de regio's; budgetfi nanciering Zeeuwse Milieufede ratie 1998 - 2001; "Boven het maaiveld", uitgangspunten van het provinciaal cultuurbeleid 1998 - 2000; eenmalige subsidie aan de vereniging het Zeeuws Orkest; decentralisatie openbaar vervoer en de provinciale regeling interlo kaal openbaar vervoer Zeeland; subsidie doorstart Mastersoplei- dingen; evaluatie activiteiten stich ting KCM; verdeelplan 1998 stads- en dorpsvernieuwing; reg lementering waterschap Zeeuws- Vlaanderen i.o. De vergadering vindt plaats in het provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg. De agenda en bijbe horende stukken liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Een evenwichtige groei en een duurzame ontwikkeling van de Zeeuwse economie. Daar draait het om in het nieuwe sociaal-economisch beleidsplan dat de provincie in de maak heeft. Het concept ligt er. Wie dat wil kan tot 4 februari reageren op het voorgenomen beleid dat gaat gelden tot 2002. Al is alertheid geboden bij het draaiend houden van de econo mie, voorzover een provinciebe stuur daaraan kan bijdragen zijn GS optimistisch gestemd over de economische toekomst van Zeeland. Algemeen is de verwach ting dat de groei van de werkgele genheid de komende jaren groter zal zijn dan die van de beroeps bevolking. Dat maakt dat de werk loosheid zal dalen. De ingrediën ten waarmee het provinciaal be stuur wil bijdragen aan de ver wachte groei zijn: meer samen werking en het optimaal benutten van de ruimte voor economische activiteiten, meer innovatie (tech nologische vernieuwing), meer aandacht voor het vestigingskli maat en het imago van Zeeland, meer scholing en minder werk lozen. Evenwicht en duurzaam De termen 'evenwicht' en 'duur zaam' gaan hand in hand in de beleidsplannen voor de toekomst. Evenwicht in de opbouw van de werkgelegenheid waarbij er met name-kansen liggen in de'zakelij ke dienstverlening maar ook in landbouw en visserij. Dat even wicht geldt ook voor de verschil lende regio's in Zeeland. Al zijn de verschillen onderling niet al te groot, gezien onder meer de werkloosheid en de bevolkingsont wikkeling zullen drie regio's extra aandacht krijgen: Oost- en West Zeeuwsch-Vlaanderen en het stadsgewest Middelburg Vlissingen. Voorwaarde is wel dat de drie regio's zelf concrete plan nen op tafel leggen. Evenwicht en duurzaamheid gaan vooral ook op in samenhang met andere beleidsterreinen dan ecor nomie. Met name het milieubeleid en het beleid op het terrein van de ruimtelijke ordening komen dan in beeld. Een van de doelstel lingen hierbij is, behoud van de kwaliteit van de leefomgeving. Vanuit deze optiek komen de accenten te liggen op een efficiën ter gebruik van ruimte en grond stoffen en terugdringen van de belasting van het milieu. Financiering Voor de financiering van het soci aal-economische beleid kunnen GS beschikken over eigen midde len en geld van externen: bijvoor beeld de rijksoverheid en de Europese Unie (EU). Wat de laat ste betreft krijgt "de provincie te maken met een tegenvaller. Het ziet er naar uit dat Zeeland vanaf 1999 buiten de boot zal vallen voor financiering vanuit de tot nu gebruikelijke Europese structuur fondsen. Maar wellicht dat in over leg met de rijksoverheid er ook Europese geld is te krijgen voor plannen die hebben te maken met het samenspel tussen milieu en economie. MKB Het beleid van de provincie is vooral voorwaardenscheppend. Dat wil zeggen dat GS er aan wil len bijdragen dat bestaande en nieuwe bedrijven een goede voe dingsbodem vinden voor de conti nuïteit van hun onderneming. Het Midden- en Kleinbedrijf (MKB) levert de grootste bijdrage aan de Zeeuwse bedrijfsvestigingen. Vandaar dat het provinciaal beleid een groot MKB-gehalte heeft. Landbouw De landbouw in Zeeland is aan het veranderen. Schaalvergroting, andere landbouwproducten en het leveren van producten en dien sten buiten de traditionele agrari sche bedrijfsvoering spelen daar bij een rol. Samen met gemeen ten en het bedrijfsleven willen GS .onder meer de start van nieuwe sectoren als melkveehouderij en glastuinbouw bevorderen. Ook vernieuwingen in de teelt van gewassen en biologische land bouw krijgen aandacht. Bij het verleggen van accenten gaan de gedachten onder meer uit naar agrarisch natuurbeheer, plattelandsvernieuwing, recreatie en toerisme en nieuwe activiteiten als zorgtuncties en levering van energie. Visserij De visserij heeft te maken met twee belangrijke beperkingen: de toegestane vangstquota en de (ruimte)claims vanuit andere be langen. In overlegsituaties met onder meer de rijksoverheid nemen GS als uitgangspunt het behoud van de bestaande visserij activiteiten en werkgelegenheid. En verder wil het dagelijks provin ciebestuur gunstige fysieke voor waarden bevorderen. Daarmee doelt het college op een goede kwaliteit van het water. Bijzondere aandacht gaat hierbij uit naar de Grevelingen vanwege het mogelij ke herstel van de teelt van de Zeeuwse oester. Recreatie en toerisme Ook hier geldt dat de overheid voorwaarden schept. GS stellen vast dat het imago van toeristisch Zeeland nog steeds vrij smal is. In algemene zin wil het college aan dacht geven aan verbetering van -de kwaliteit, vernieuwing en ver sterking. Dat is onder meer te bereiken door toename van de professionaliteit; gerichte toepas sing van de informatietechnologie is hiervan een voorbeeld. Het plat- telandstoerisme zal ook aandacht krijgen in andere beleidssectoren: landbouw, natuur en cultuurhisto rie. Wat de dagrecreatie betreft richten GS hun pijlen op het reali seren van een integraal routenet werk, gezondheidstoerisme, natuurgerichte recreatie, cultuur(historie) en sportieve recreatie. Industrie en diensten Industrie en diensten zijn goed voor ongeveer 87% van de werk gelegenheid. Behoud en verster king van die sectoren is dan ook een eerste vereiste. In zijn alge-, rneenheid gaat het daarbij om "een meer gelijkmatige spreiding van de werkgelegenheid over de bedrijfsdassen en sectoren, een groei van de werkgelegenheid, een zo groot mogelijke bijdrage per regio aan het regionaal pro duet en dat alles met inachtne ming van het streven naar een meer duurzame economie Om hieraan concreet vorm te geven heeft het dagelijks provin ciebestuur vijf beleidssporeri ont wikkeld: bedrijfsomgeving infrastructuur; transport en logis tiek; promotie en acquisitie; inno vatie en kennistransfer; arbeids markt en scholing. Wat de bedrijfsomgeving en infrastructuur betreft willen GS onder meer verspilling van de beschikbare ruimte voorkomen. De aandacht gaat vooral uit naar het opzetten van regionale bedrijfsterreinenvisies en ontwik keling, uitbreiding en inrichting van terreinen. Zo worden onder meer de Axelse Vlakte en Autrichepolder en de Mossel- banken verder ontwikkeld, maar ook de mogelijkheden die er lig gen in het oosten van de gemeen te Reimerswaal. Binnen 'transport en logistiek' gaat veel aandacht uit naar ha vens, kades en transportwegen. Maar ook naar zaken als vervoer per spoor, over water en in pijplei dingen. Informatie- en communica tietechnologie (de elektronische snelweg) zal een steeds grotere rol moeten gaan spelen m de logistiek. Bij promotie en acquisitie blijven GS hameren op de goede bereik baarheid van Zeeland, de ruimte, en het prettige leefklimaat. Samenwerking met gemeenten staat hierbij voorop. Informatie en inspraak Bij wijze van inspraak is het moge lijk schriftelijk te reageren op het concept van het Sociaal Econo misch Beleidsplan. Tot en met 13 februari kunnen belangstellenden hun reacties sturen naar GS van Zeeland, afdeling economische zaken, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Exemplaren van het beleidsplan zijn gratis verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de provin cie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 0118-631400. mmmrn Ruimtelijke Ordening Herhaalde bekendmaking Streekplan Zeeland De termijn voor het indienen van bezwaren tegen het Streekplan Zeeland wordt opnieuw opengesteld van 16 januari 1998 tot en met 26 februari 1998. Het Streekplan Zeeland is, door druktechnische problemen, pas eind december 1997 in verbeter de versie beschikbaar gekomen en om die reden wordt de termijn opnieuw opengesteld. Bezwaren die eerder zijn inge diend, na de publicatie in de huis- aan-huisbladen van 26/27 novem ber 1997, worden meegenomen. Deze bekendmaking wordt ge plaatst in de Zeeuwse huis-aan- huisbladen onder de provinciale informatierubriek Abdijnieuws en in de Staatscourant op 15 januari 1998. Provinciale Staten van Zeeland hebben op 12 september 1997 het Streekplan Zeeland en de Antwoordnota Zienswijzen vastge steld. In het plan staat het provin ciaal beleid voor de komende tien jaren op het gebied van de ruimte lijke ordening. Er wordt een visie gegeven op de toekomstige ruim telijke ontwikkeling van Zeeland en er wordt aangegeven welke uit voeringsacties worden onderno men. Het Streekplan Zeeland vormt tevens de basis voor de provinciale beoordeling van plan nen van andere overheden zoals met name bestemmingsplannen. Het streekplan 1988 en de nota Ruimtelijk Beleid Landelijke Gebieden 1994 alsmede enkele in het Streekplan nader genoemde streekplanuitwerkingen en -afwij kingen zijn ingetrokken. In het Streekplan zijn de essen tiële streekplanelementen als besluit in de zin van de Algemene wet bestuursrecht aangemerkt. Niet uitgesloten is dat de rechter (ook) andere onderdelen van het Streekplan, waaronder de in het plan opgenomen beleidsregels, als voor bezwaar en beroep vat bare besluiten zal aanmerken. Het Streekplan Zeeland, de Ant woordnota Zienswijzen en de be kendmaking liggen van 16 januari 1998 tot en met 26 februari 1998 ter inzage bij de Directie ruim te, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg, werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd bui ten kantooruren, in het provinci- - aal informatiecentrum, Abdij 9, Middelburg, werkdagen van 9.30-12.30 en 13.30-16.30 uur en bij de gemeenten op de voor hen gebruikelijke tijden. Daarna tot het einde van de beroepstermijn liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen en tijden. Voor het inzien buiten de kantooruren, mondelinge toelichting en kopieën van ter inlage gelegde stukken kunt u zich te wenden tot de Afdeling ruimtelijke ontwikke ling (tel.0118-631794 of 0118- 631934). ledereen kan tegen deze besluiten tot en met 26 februari 1998 schriftelijk gemotiveerd bezwaar maken bij Provinciale Staten van Zeeland, postbus wm i wfwiiiiiiga—bm— 6001, 4330 LA Middelburg. Het bezwaar moet naam en adres van de indiener bevatten, ondertekend en gedagtekend zijn. Ook moet duidelijk zijn tegen welk besluit het bezwaar zich richt, Op grond van artikel 8.81 Algemene wet bestuursrecht kan degene die bezwaar maakt een verzoek doen tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het verzoek dient te worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, postbbs 20019, 2500 EA Den Haag. Het Streekplan en de Antwoordnota Zienswijzen (kosten f 10.en/of de samenvattende brochure(gratis) kunnen worden opgevraagd bij het provinciaal informatiecentrum, Abdij 9, Middelburg (tel.0118-631400). Bi) één op de drie menden die in ont land aan kanker overlijden, is deze riekte vooral het gevolg van voedingsgewoonten. De Nederlandse Kankerbestrijding besteedt uw geld aan onderzoek over preventie en behandeling van kanker, Giro 26000. Meer informatie? Rel 0800 022 66 22 (gratis). HET EXTRA NIEUWSBLAD DAAR GA JE EIKE WOENSDAG EVEN VOOR ZITTEN Sonnema Hartevell jonge reilas Port sibv'Usvnv 1,75 liloi tirotjna zeker _k uw blik zal vallen op f> £«aV fUL wat wordt aangeboden, want dat is ons t namelijk zelf ook overkomen, k Dan is het prettig te constateren Idat het om vertrouwde merk- I producten gaat n hoge Ml >sj lSAAR miWflCM kwaliteit. 1006 QuaUtfWMi i\.f j. Berrnbuig Jubileum" Pc Kuvpcr Cilrocnbrandcsvijn 1R96 Rcroicb Rernkaslel Q.b.j Fm heldor-blanke wijn mcl de ivjwhr geur van bloemen. Hij n bovendien fniitig en milddroog JP C TKöHm Hoppe Al» Tweewielors Schoenen S11',c,rWS^^1| Kerkstraat 1 4328 LH Burg-HaamstedeUrSjfJ^j Telefoon: 0111-651324 I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 13