Boer wil kostendekkende prijs Borsato wint Popprijs Miljoenen guldens extra voor bewaking grenzen Schouwse kust Wiegel en Brinkman in raad van toezicht SBB Ambtenaren in de font Ietsje meervrouwen op verkiesbare plaatsen Om toestroom illegalen in te perken 'Ingenieur moet niet bang zijn voor vuile handen' Arrestaties gewelddadige jongeren 1 MAANDAG 12 JANUARI 1998 NR 26313 DEN HAAG (ANP) - Zowel VVD-coryfee Wiegel als voormalig CDA-leider Brinkman gaat zich in de toe komst bezighouden met Neerlands bos en heide. Mi- nistèr Van Aartsen (Natuurbeheer) heeft beiden na melijk met succes aangezocht voor de nieuw op te - richten raad van toezicht van Staatsbosbeheer. Wiegel wordt voorzitter, Brinkman „gewoon" lid. Daarnaast komen ook Koop- mans, hoogleraar economie aan de rijksuniversiteit Gro ningen en voormalig Grolsch- topman Snoep in de raad, al dus het ministerie vrijdag. Staatsbosbeheer is met in gang van 1 januari verzelf standigd en daarom niet lan ger onderdeel van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. De raad van toezicht, die verge- lijkbaarbaar is met die van een raad van commissarissen bij een commercieel bedrijf, heeft in de eerste plaats tot taak toezicht uit te oefenen op de leiding van Staatsbosbe heer. Daarnaast moeten Wie gel, Brinkman en collega's de instelling met raad en daad terzijde staan. Voor Wiegel, die momenteel voorzitter is van Zorgverzekeraars Neder land en lid van de Eerste Ka mer, is het lidmaatschap van de raad van toezicht een bij baan. Dat geldt ook voor Brinkman, die tegenwoordig voor het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB) werkt.' UTRECHT (ANP) - Het aantal vrouwen op een verkiesbare plaats voor de Tweede Kamer is ver geleken met de vorige verkiezingen in 1994 licht gestegen. In 1994 was 34 procent van de gekozen Kamerleden vrouw, bij een zelfde zetelaantal zal dit in 1998 37 procent zijn. Dit blijkt uit een onderzoek van de Nederlandse Vereni ging voor Vrouwenbelan- gen. De politieke partijen stellen deze weken hun ver kiezingslijsten defintief vast. Vrouwenbelangen heeft de concept-lijsten voor de studie gebruikt en geke ken naar de huidige zetel verdeling. De grote uitschieter is de PvdA. Het percentage vrou wen zal van 27 procent (10 vrouwen) naar 51 procent (19 vrouwen) stijgen. De D66-fractie zal, los van de verwachte vermindering van het aantal zetel, uit veel minder vrouwenbestaan. In 1994 waren de vrouwen nog in de meerderheid (54 pro- cent), Vrouwenbelangen komt voor 1998 uit op een derde. Het CDA heeft ietsje meer vrouwen (3 procent) gekan- didateerd dan vier jaar gele den. Bij de WD en Groen- Links is er niets veranderd. Het percentage vrouwen op verkiesbare plaatsen blijft respectievelijk 32 en 60 pro cent. AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam zijn vorig jaar en deels in 1996, rond de vijftig ambtenaren betrapt" op fraude en corruptie. Dat blijkt uit de eerste rap- portage~vkii'lhet Centraal Registratiepunt Fraude ën Corruptie van de gemeente. Het registratiepunt is vorig jaar ingesteld als een van de middelen om de strijd aan te binden met fraude en corrup tie onder Amsterdamse amb tenaren. Daarover is in de hoofdstad veel te doen sinds het rapport Van Traa. Al eer der werd bekend dat in de af gelopen vijf jaar meer dan 130 ambtenaren in Amsterdam zich schuldig maakten aan fraude, corruptie of onoirba- re handelingen. In het eerste rapport van het registratie punt staan achttien zaken be schreven, waarbij rond de vijftig ambtenaren zijn be trokken. Een aantal van hen is inmiddels geschorst of ont slagen. Een aantal zaken komt naar verwachting bin nenkort voor de rechter. Vaak gaat het om verduiste-, ren van geld. Zo ging eep ambtenaar er in de zomer van 1997 vandoor met 23.000 gul den. Hij liet een briefje achter met de mededeling dat hij na zijn vakantie een afbetalings- regeling zou treffen. Een an der deed betalingen aan een stichting en familieleden voor ruim 162.000 gulden. In 1996 bleken ongeveer zeven ambtenaren frauduleuze af spraken te maken met aanne mers. Het draait daarbij vooral om aanbestedingspro cedures. Verschillende ver dachten hebben zich met ton nen verrijkt. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft vrijdag beslo ten de bewaking aan de grenzen met 250 man uit te breiden om de toestroom van illegalen in te perken. Daarnaast komt er versterking van het mobiele toe zicht achter de grenzen. Zo komt er tweehonderd man marechaussee en tweehonderd man douane bij. Toe die laatste maatregel, waarmee 50 miljoen gulden is gemoeid, had het kabinet al eerder besloten. Die wordt nu gericht uitgevoerd om de mensensmokkel aan te pak ken die de toeloop van illega le vluchtelingen via Itali~ e veroorzaakt. De uitbreiding van 250 forma tieplaatsen waartoe de rege ring vrijdag heeft besloten is bedoeld om de nieuwe „blau we grenzen", aan de kust en op de rivieren, beter te bewa ken. Voor de maatregel is 25 miljoen uitgetrokken, zo kon digde premier Kok na afloop van het kabinetsberaad aan. Voorop moet echter staan dat het beleid voor politieke vluchtelingen die naar Neder land komen, niet verandert. „Ook al komt het ons slecht uit. omdat het er nu zoveel zijn, die mensen moeten ge woon worden opgevangen", onderstreepte Kok. Schengen Hij heeft de afgelopen dagen nauw contact onderhouden met bondskanselier Kohl en de Franse regering over de aanpak van de toestroom Koerden. Kok blijft erbij dat ieder land dat aangesloten is bij het Verdrag van Schengen in beginsel fcelf voor de bewa king van zijn grenzen moet zorgen. Hij wees erop dat Ita lië bij het overleg deze week in Rome de andere Schengen- landen ook nigt gevraagd heeft om bijstand. Hij vroeg zich af of een Euro pese politiemacht wel soelaas kan bieden. „Naast Italië zou die dan ook Griekenland en al haar eilanden moeten bewa ken, dat is haast niet te doen." Kok wil de vloedgolf van vluchtelingen via Italië niet dramatiseren. „Wij staan niet op onze achterste benen, maar wel moeten wel alert zijn." Het komt erop aan dat de be trokken landen onderling goede afspraken maken over de grensbewaking, maar ook over de te volgen juridische procedures. De besluiten die iri Rome genomen zijn, „zijn een stap in de goede rich ting," aldus Kok. EIGENHUIS AMERSFOORT (ANP) - De bezitters van een eigen huis gaan er dit jaar volgens de Vereniging Eigen Huis' op achteruit. Het nadeel kan va- riëen van 20 tot bijna 100 gul den per maand. Oorzaak is de verschuiving van de belas tingdruk naar premiedruk. Die zou volgens het kabinet voor nagenoeg iedereen posi tief uitvallen. Maar werkne mers met een woninghypo theek worden éénzijdig benadeeld, stelt de belangen- club van huiseigenaren. FOTO MARIEKE MANDEMAKER Uiteindelijk beter voor het boereninkomen dan aanvulling met toeslag UTRECHT (ANP) - Boeren willen dat de consument een kostendekkende prijs voor hun producten be taalt. Dat is uiteindelijk beter voor het boereninko men dan wanneer de boer een lage prijs voor zijn pro duct ontvangt en zijn inkomen aangevuld krijgt met een toeslag. „Moderne techniek is on denkbaar zónder computers. Maar als we doorslaan lopen we wel het gevaar van een te analytische ingenieur. We zijn op de verkeerde weg als we beeldscherm-ingenieurs afleveren zonder gevoel voor de fysische werkelijkheid." Meningsverschillen „De installatie-ingenieur is onder de vloer geweest en constructieontwerper weet hoe jong beton ruikte", zei Blaauwendraad vrijdag tijdens de dies natalis (ver jaardag) van de TU. Blaau wendraad legde na onoverko melijke meningsverschillen het rectoraat neer. Hij is op gevolgd door ir. K. Wakker, die ook zijn voorganger was. Hij schetste het beeld van de vernieuwde opleiding aan de universiteiten. Volgens Blaauwendraad is het een uit daging om niet-technische vaardigheden daarin een gro tere plaats te geven. Daarbij doelt hij op inzicht in hoe pro cessen van maatschappelijke besluitvorming werken. Onderhandelen „De ingenieur gaat een mo dern autonoom en volwassen publiek dienen dat niet lan ger vanzelfsprekend grote in frastructurele projecten ac cepteert. De uitbreiding van een mainport, het plan voor een nieuwe haven en hoge snelheidslijn komen er niet meer op basis van alleen technische overwegingen." Volgens Blaauwendraad moet de moderne ingenieur ook kunnen onderhandelen en overleggen. De verdachten behoorden tot een groepje jongeren die na een avondje stappen op het Raamplein zonder enige aan leiding twee vrouwen in het gezelschap van het slacht offer uitscholden. Toen de man hier wat van zei, werd hij niet alleen geslagen en ge schopt, maar kreeg hij ook een mes in zijn rug. Het wa pen ging vlak langs zijn lon gen. De man is niet in levens gevaar. NIEUW GEVAL BSE PARIJS (RTR/AFP) - In het noord-oosten van Frankrijk is een nieuw geval van gekke- koeienziekte BSE ontdekt. Na ontdekking van de zieke vierjarige koe bij de gemeen te Saint-Hilaire du Harcouet is het afgelopen weekeinde de hele kudde van 135 dieren vernietigd, aldus het ministe rie. Marco Borsato is uitgeroepen tot winnaar van de Popprijs 1997. Borsato voegt zich daarmee bij een illuster rijtje van eerdere winnaars als Mathilde Santing, Claw Boys Claw, The Nits en Urban Dance Squad. De prijs van 10.000 gulden en een beeldje hebben stichting Cona- mus en de BV Pop (Kunstenbond FNV) be stemd voor de band of artiest die dat jaar het meest heeft bijgedragen aan de popmuziek. Het succes van Borsato was nog nooit in het land vertoond. Zijn „cruciale" derde cd bleek een groot artistiek en commercieel succes. (Foto: Marieke Mandemaker) Deze boodschap hebben het Nedez-lands Agrarisch Jonge ren Kontakt (NAJK), de Ne derlandse Akkerbouw Vak bond (NAV) en de Nederlandse Melkveehou ders Vakbond (NMV) overge bracht aan minister Van Aartsen van Landbouw. Zij willen dat de minister bij zijn collega's in Brussel pleit voor een landbouwbeleid dat gericht is op productiebeheer- sing. Dit wijkt af van de plan nen die de Europese Commis sie heeft voor een nieuw Europees landbouwbeleid. In de beleidsnota Agenda 2000 kiest de Europese Com missie namelijk voor lage productprijzen om zoveel mo gelijk op de wereldmarkt kwijt te kunnen. De boeren krijgen via toeslagen aanvul ling op hun inkomen. Het NAJK, de NAV en de NMV zijn hier tegen. Ze zijn bang dat onder politieke druk die toeslagen makkelijk verdwij nen. Verder wijzen ze er op dat dit beleid van inkomenstoesla gen en lage prijzen, dat nu voor de akkerbouw al geldt, niet goed uitpakt. De akker bouwers hebben slecht ver diend de laatste jaren, aldus het NAJK. Daarentegen heb ben de melkveehouders de laatste jaren goede inkomens gehad. En dat is vooral het ge volg van het bestaan van de melkquotering, een vorm van productiebeheersing, meent het NAJK. Uit onderzoek van het Land bouw Economisch Instituut (LEI), in opdracht van de or ganisaties, blijkt dat het boe reninkomen in het scenario van de productiebeheersing 9 procent hoger is ten opzichte van het huidige beleid. Ook ontstaat een besparing van 25 procent op de EU-landbouw- uitgaven. Een nadelig gevolg van het scenario van productiebe heersing is dat de Europese consument per jaar 120 gul den meer betaalt voor zijn voedselpakket. Minister Van Aartsen toonde zich bereid de studie serieus te bestuderen. Wel had hij enkele kritische kanttekeningen. Zo gaat de studie uit van een extra kor ting op het melkquotum van 5 procent. Volgens Van Aartsen is het „bloedlink" om in Europa de discussie over melkquota te De akkerbouwers hebben de laatste jaren weinig verdiend. beginnen. Dat zal altijd lei den tot inleveren van quota omdat bij voorbeeld de Italia nen extra melk zullen clai men, aldus de minister. Ver der is het volgens hem onre alistisch een heffing op graanvervangers in te stellen. Dat is in het kader van de li berale wereldhandel niet mo gelijk, meent Van Aartsen. De minister toonde zich wel (Archieffoto) bereid het onderzoek serieus te bekijken. Zijn ministerie heeft ook mee betaald aan het LEI-rapport. Scheidend rector-magnificus: DELFT (ANP) - Een ingenieur moet niet bang zijn vuile handen te maken. Prof. dr. J. Blaauwendraad, scheidend rector-magnificus van de Technische Uni versiteit Delft, bedoelt het letterlijk. AMSTERDAM (ANP) - De po litie in Amsterdam heeft zon dag twee jongeren van 18 en 20 jaar gearresteerd op ver denking van zware mishan deling en poging tot doodslag op een 38-jarige man.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 7