Nieuwe auto voor blusgroep LTO vreest slot op veehouderij At Trouwen in Bruinisse Onderzoek naar gevolg van stijgend waterpeil INGEZONDEN STUKKEN STREEKNIEUWS Geslaagde bijeenkomst van de NVvH Drankrijders op de bon Aanhoudingen KNUPPEL MAANDAG 12 JANUARI 1998 NR 26313 5 Toezegging tijdens nieuwjaarsbijeenkomst brandweer Seharendijke/Kerkwerve SCHARENDIJKE - De blusgroep Kerwerve van de brandweer Schouwen-Duiveland kan een nieuwe au to tegemoet zien. Het college van B&W heeft een voorstel hiertoe gedaan aan de gemeenteraad, die hier eind januari over zal beslissen. Burgemeester J. Asselbergs maakte dit vrijdag bekend op de nieuwjaarsbijeenkomst van de brandweer Seharen dijke/Kerkwerve. Assel bergs was daar om de behaal de diploma's, certificaten en onderscheidingen uit te rei ken, maar maakte en passant ook dit collegevoornemen be kend. Postcommandant C. Dorre- man was niet verrast door de aankondiging van de burge meester. ,,Maar voor de troe pen is die toezegging wel van belang. Het is een bevesti ging dat het college achter de brandweer staat. Wat betreft de door Dorre man eveneens gewenste nieu we garage voor de eenheid Scharendijke wilde Assel bergs geen enkele toezegging doen. ,,Er zijn bij de verschil lende eenheden nog heel veel wensen en de financiële situ atie van de gemeente is niet zo dat ze allemaal vervuld kunnen worden. De zes post- commandanten moeten zelf hun prioriteiten stellen." De huidige auto van de post Kerkwerve werd aangekocht in 1979. Volgens comman dant F. Pijnenborgh krijgt de nieuwe bluswagen een grote taak als bijstandsauto voor Zierikzee. Vanuit Kerwerve is de monumentenstad - voor al in de zomermaanden - snel ler te bereiken dan vanuit bij voorbeeld Bruinisse of Burgh-Haamstede. ,,De aan schaf van de wagen moet je bekijken in het belang van het hele eiland en niet alleen dat van het verzorgingsge bied. We zijn nu een eilande- lijke brandweer," aldus Pij nenborgh. Tijdens zijn nieuw jaarstoespraak ging Dorre man in op het opvallend lage aantal uitrukken van het af gelopen jaar. Slechts twaalf keer werden zijn troepen op geroepen voor een brand. Geen enkele keer was assis tentie vereist bij een ongeval. Mensen zijn voorzichtiger met vuur. Er wordt meer aan preventie gedaan," aldus Dorreman. Problemeh Dorreman ging in zijn toe spraak ook in op de te ver wachten personele proble men voor de toekomst. De eenheden Kerkwerve en Scharendijke tellen nu samen 27 brandweermannen, maar de komende jaren zullen en kelen van hen afscheid moe ten nemen omdat zij de leef tijd van 55 jaar bereiken. „Dan heb je toch mensen no dig die het gat weer opvullen. De ideale bezetting is vijftien personen per uitrukeenheid. Het is moeilijk om mensen over te halen bij de brand weer te komen, maar wie er eenmaal bij zit, krijgt de smaak te pakken. De meeste klimmen op tot hoofdbrand wacht." Vraagtekens Grote hindernis om mensen aan de brandweer te binden, zijn de vele curcussen en di ploma's die tegenwoordig worden vereist. Dat kost veel tijd. ,,Waar ik persoonlijk grote vraagtekens bij zet, zijn de steeds hogere opleidingsei sen, gesteld door Binnenland- Hoofdbrandmeester P. Berrevoets (links) werd vrijdag gehuldigd omdat hij als vrijwilliger dertig jaar bij de brandweer zat. Op de foto krijgt hij de bijbehorende onderscheiding uitgereikt van postcommandant C. Dorreman. (Foto: Marieke Mandemaker) se Zaken. Naar mijn mening zal een gerichte training, zon der onnodige ballast, een gro tere bijdrage leveren aan het Project Versterking Brand weer dan een opleiding zoals door Binnenlandse Zaken voorgeschreven. Behaalde di ploma's geven niet altijd de zekerheid dat de betreffende persoon ook in geval van cala miteiten goed leiderschap toont en de juiste beslissin gen neemt," aldus Dorreman in zijn speech. Door de brandweerlieden van de eenheid was het afgelopen jaar desondanks flink gestu deerd. Bij het uitreiken van diploma's en certificaten con stateerde Asselbergs tevre den dat er veel negens en tie nen waren behaald. Bij het uitreiken van de onderschei dingen ging de meeste aan dacht uit naar plaatsvervan gend postcommandant P. Berrevoets, die al dertig jaar in dienst is bij de brandweer. Ook J. Stouten en C. den Boer hebben al een lang leven als vrijwilliger achter de rug. Zij zijn al 20 jaar bij de brand weer. J. van Dongen en J. Louwerse werden onder scheiden voor 12,5 jaar brand weerdienst. Daarna deden de brandweerlieden zich tegoed aan een koud buffet. De volgende personen wer den vrijdag onderscheiden voor een of meer diploma's en/of certificaten: B. Baren- drecht, C. van der Bijl, M. Di- cou, J. van Dongen, A. Hage, J. de Jonge, J. Rentmeester, J. van de Velde en J. Wandel. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn.. Donderdag 8 januari konden we in de Zierikzeesche Nieuwsbode lezen dat in een commissievergadering beslo ten is het trouwen in Bruinis se mogelijk te maken. In het verslag stelde u dat de fractievoorzitter van het CDA, de heer Legemaate, het initiatief voor dit voorstel voor zijn fractie claimde, waarop de burgemeester re ageerde dat het volgens hem de heer Houtekamer van de SGP/GPV-fractie was die in één van de eerste vergaderin gen van de huidige raad het voorstel lanceerde. Waarop de heer Houtekamer weer op merkte: „Ach burgemees ter... niet die zichzelven prijst, maar die geprezen wordt." Naar aanleiding van dit ver slag wil ik ter toelichting het volgende opmerken: Reeds in het najaar van 1996 heeft de CDA-fractie in de gemeente raad van de toenmalige ge meente Bruinisse voorge steld te proberen te bewerkstelligen dat er in Bruinisse een trouwlocatie zou komen. Dit voorstel is toen door alle andere raads fracties, inclusief het college van B&W, unaniem afgewe zen. N.-P. DE DANSCHUTTER, voormalig CDA-raadslid in de gemeente Bruinisse. ZIERIKZEE Lezing diabetici De themacommissie van de afdeling Zierikzee van de AN- BO heeft voor donderdag 22 januari een lezing over diabe tici op het programma staan. Deze wordt gehouden in ge bouw Paternoster in de Pa ternosterstraat en begint om 14.00 uur. Sprekers zijn drs S. Adolfs en de heer Tucker, voorzitter van Diabetici Schouwen-Duiveland. BROUWERSHAVEN Bingo In de recreatiezaal van woon zorgcentrum Poortershof in Brouwershaven wordt woensdag 14 januari een bin go gehouden. Deze begint om 14.00 uur. Iedereen is van har te welkom. BRUINISSE Helpt Elkander De dames van de hervormde vrouwengroep Helpt Elkan der komen morgen, dinsdag, weer samen in het vereni gingsgebouw aan de Dee- straat. Diverse leden nemen de in vulling van het programma voor hun rekening. De bijeen komst begint om half acht eri gasten zijn ook van harte wel kom. VOGELBEURS MIDDELHARNIS - De Eerste Flakkeese Vogel Vereniging houdt zaterdag 17 januari een vogelbeurs in het Diensten centrum aan de Doetinchems- estraat 27 te Middelharnis. De beurs begint om 13.30 uur en duurt tot 16.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE - Met een optreden van Thomasvaer en Pieternel heeft de afdeling Wester- schouwen van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen vorige week het nieuwe jaar in geluid. Ruim zeventig leden kwa men in de Schutse in Burgh-Haamstede bijeen om elkaar een goed jaar te wensen. De presidente sprak een speciaal woord van welkom tot de in 1997 nieuw toegetreden leden, die voor deze middag per soonlijk waren uitgeno digd. Op zijn beurt stelde het bestuur zich voor aan de nieuwe leden. Het ge bruikelijke glaasje advo caat met slagroom liet zich daarna goed smaken. GOES - Vrijdagavond werden in Goes twee bestuurders be boet voor rijden onder in vloed. Een 32-jarige inwoner van Goes bleek twee keer de toe gestane hoeveelheid alcohol op te hebben. Hij kreeg een rijverbod van drie uur en een dagvaarding om zich bij de rechter te verantwoorden. Daarna mocht hij het politie bureau weer verlaten. Later werd een andere 32-ja- rige inwoner van Goes even eens achter het stuur van een auto vandaan geplukt. Na on derzoek bleek de bestuurder drie maal de toegestane hoe veelheid alcohol op te heb ben. Hij kreeg een rijverbod van zes uur en eveneens een dagvaarding. De man moest meteen zijn rijbewijs inleve ren, daar hij boven de grens van 1,3 promille alcohol zat. GOES - De politie van Goes heeft drie jongeren uit Goes aangehouden die op 28 decem ber betrokken waren bij een geval van openlijke geweld pleging. Het betreffen twee mannen van achttien jaar en één van negentien jaar oud. Een van de daders is na verhoor heen gezonden, de andere twee zijn in verzekering gesteld. Zij zullen mogelijk worden voor geleid aan de officier van jus titie. Het slachtoffer liep bij de openlijke geweldpleging een hoofdwond op. 'Provincie maakt economisch rendabele landbouw onmogelijk' ZIERIKZEE - Dat er ten aanzien van de veehouderij een pas op de plaats gemaakt moet worden, geeft de LTO-raad Zeeland grif toe. Niet eens is de organisa tie het echter met de wijze waarop de provincie haar beleid vormgeeft. Door fixatie op waterkwali teit zal in de toekomst in Zee land geen economisch renda bele landbouw meer mogelijk zijn, zo stelt de LTO-raad in een persbericht. Ze vreest een volledig slot op de varkens- en pluimveehou derij. „We hebben alle begrip voor structureringsmaatrege len. Dat is noodzaak en daar over valt ook niet te discus siëren. Het gaat ons meer om de wijze waarop de provincie het beleid wil vormgeven. Ze gaan met hun argumenten een heel andere kant op dan is gewenst," motiveert beleids medewerkster C. Michielsen van de LTO-raad Zeeland de kritiek van haar organisatie op de provinciale nota vesti gingsbeleid veehouderij. De provincie wil, volgens de LTO-raad, koste wat kost vasthouden aan de landelijke oppervlaktewaternormen voor stikstof. Wordt dit stre ven daadwerkelijk omgezet in beleid dan zal er in Zeeland op termijn geen economisch rendabele landbouw meer mogelijk zijn. „De LTO-raad krijgt dan ook de indruk dat deze normen enkel worden aangegrepen om een volledig slot te kunnen zetten op de uitbreiding van varkenshou derij en pluimveehouderij," aldus het persbericht. „Het heeft ook consequenties voor de overige sectoren; de akker- en tuinbouw," voegt Michielsen toe. „Ook voor Schouwen-Duiveland bete kent dit dat alles op slot gaat. Een akkerbouwer die bij voorbeeld een neventak wil en daar ook voldoende ruimte voor heeft, kan daar niks mee." Een betere manier om de ves tiging te sturen, is - volgens de LTO-raad - het streven naar grondgebondenheid van de vestiging veehouderij. Kort samengevat houdt dit in dat elke veehouder die zich in Zeeland vestigt - en dat bij voorkeur op een al bestaand bouwblok - de beschikking De LTO-raad vreest een volledig slot op de varkens- en pluimveehouderij. (Archieffoto) moet hebben over voldoende oppervlakte grond waarop de dierlijke mest volgens lande lijke normen kan worden af gezet. „In 1996 hebben we dat al aangegeven bij Gedepu teerde Staten. Daar was toen best oor naar en het leek er ook op dat er overeenstem ming over was," blikt Mi chielsen terug. In de provinciale nota hangt de provincie echter een ande re invalshoek aan. Een in valshoek die niet klopt, meent het platform van land bouworganisaties. Zo heeft het instituut voor bodem vruchtbaarheid IB-DLO aan gegeven niet akkoord te gaan met de door de provincie aan gehangen berekeningen van de mineralenruimte. Eenzijdig De opzet van deze rekenme thode klopt volgens de LTO wel, maar de uitvoering er van is te eenzijdig. Op basis van een praktijkproef op één locatie heeft de provincie haar oordeel over deze mate rie geveld. „De uitkomsten zijn zeer beperkt. Je moet de Zeeuwse situatie erin betrek ken. Op vele plaatsen hier speelt kwel een rol," aldus Michielsen. Met nadruk meldt de LTO- raad dat er sprake is van een duidelijk verschil in mening tussen de insteek van de pro vincie en het streven van de raad. De organisatie wordt, onder meer door overleg van plaatselijke afdelingen met gemeenten, geconfronteerd met de aanname dat LTO zou hebben ingestemd met de no ta vestigingsbeleid. „Het uit gangspunt van de koppeling van het vestigingsbeleid aan de door u berekende minera lenruimte is nimmer door ons onderschreven," stelt LTO in haar brief aan de provincie. In Westerschelde YERSEKE (ANP) - Het Nederlands Instituut voor Oecologisch Onderzoek gaat een onderzoek doen naar de effecten van de stijging van het waterpeil in de Westerschelde. Het onderzoek richt zich met name op de gevolgen voor de schorren langs de oevers van de vaargeul, aldus onderzoeker Tom Cappenberg. Het waterpeil zal door de vo rig jaar begonnen verdieping van de riviermonding binnen enkele jaren maximaal tien centimeter stijgen. Dat is te vergelijken met de stijging van de zeespiegel door het broeikaseffect binnen 200 jaar. De onderzoekers grijpen dit effect aan voor een experi menteel onderzoek in de Wes terschelde. De bedreigde schorren zijn beschermde natuurgebieden, belangrijk voor vogels en kraamkamer voor vissen en garnalen. Ook kunnen ze een waterzuiverende werking hebben. Maar schorren zijn bijzonder gevoelig voor zee spiegelstijgingen. Vooral de planten op de hogere delen kunnen zich waarschijnlijk •moeilijk handhaven bij een hogere waterstand, stellen de onderzoekers. Ze willen na gaan of de schorren wellicht in staat zijn „mee te groeien met het waterpeil". Ook be kijken de onderzoekers de ge volgen voor planten, dieren en micro-organismen. De onderzoekers hopen met hun experiment tevens beter te kunnen voorspellen wat de gevolgen van dc stijgende zee door het broeikaseffect zijn. Tot nu toe konden hierover alleen maar theoretische voorspellingen worden ge daan aan de hand van simula tiemodellen. De knuppel. Kledder. In hoenderhok Haam stede. Nou ja, het waren wel wat oudere hoenders. Maar ze fladderden toch op. De PCOB-monden die zich verlekkerden in de .wachtende Bingo-taart vielen open van ver bazing toen voorzitter Van der Wekken - niet zijnde de wethouder - het woord nam. In normale gevallen is een nieuwjaarstoespraak een saaie onderbreking van de hapjes, maar die ieder, dankzij een glas wijn in de hand, geduldig aanhoort. Dit keer had Van der Wekken nog maar wat verlate zevenklappers meegenomen die de muren van de toch zo degelijke Haamsteedse Gereformeerde kerk deden trillen. Ik kan me voorstellen dat de zorgeloze lezer niet begrijpt waar zijn of haar columnist dit keer over raaskalt. Er komt in uw leven altijd een moment, beste lezer, dat u joggend over straat gaat en tot uw verba zing wordt aangesproken: voel jij niets voor de ouderenbond? 'Ben je zestig?' roep je kwaad. 'Ik ben pas vijftig!' Sinds ik ontdekt heb dat deze vraag al over enkele jaren op me kan afkomen doe ik niets anders dan alles lezen wat maar met ouderenbonden te maken heeft. Zowel van de ANBO als de PCOB sla ik geen letter meer over. Neem nu de nieuwjaarsrecepties. De PCOB schenkt koffie in de zaal ener reformatorische kerk. De ANBO heft het glas in het 'Grand Café Mondragon'.' In het laatste schenklokaal, waar ik overigens gaarne kom, zult u naar het Liedboek voor de kerken tevergeefs zoe ken. Daar zit dus een verschil. De ANBO- leden gaan elkaar pas deze week het goede wensen vandaar dat ik in deze bespiegeling mij tot de PCOB moet beperken. Het viel voor Van der Wekken niet mee om in april zijn voorganger op te volgen. Die had een naam om jaloers op te zijn: De 'Jonge' van de Ouderenbond. De start was echter daverend. Unaniem werd hij gekozen en na een halve vergadering kreeg hij al in het openbaar de complimenten. 'De voorzitter weet met smaak een boodschap te bren gen.' Maar zijn eerste toespraak bleek een profetie te zijn. 'Ik kom van Schouwen en dat is een gebied waar het moeite kost overeind te blijven en waar je altijd moet vechten met de natuurelementen.' Een half jaar later werd het waarheid. Van der Wekken is een bevlogen voorzitter die van zijn hart geen moordkuil maakt. Hij is niet van het moderne slag grijze muizen dat alleen maar redelijk samenvat. Hij stamt nog uit de tijd waarin een voorzitter vurig en vast beraden was. Zijn persoonlijke noot bleek een persoonlijke nood. 'Als ik het niet goed doe moet u nu al naar een nieuwe voorzitter uitkijken' sprak hij tot de verbaasde schare. Er gaan dingen in de ouderenbonden dus niet goed. 'De PCOB uit zijn zorgen' kopte de Nieuwsbode. Het woordje 'uit' is een werkwoord, en helaas geen voorzetsel. Het artikel beschrijft Ridder van der Wekkens strijd met de natuurelementen: Het bestuur moet alleen de kar trekken. De leden doen te weinig. Zelfs voor een leuke nieuwjaars voordracht meldt hond noch hoender zich aan. Nieuwe leden krijg je niet. De een voelt zich te veel jong en de ander veel te oud. Maar is dit typerend voor een ouderenbond? Welnee. Misschien is het wel: jong niet ge leerd, oud niet gedaan. Ik stel dan ook voor de toespraak te vermenigvuldigen en vol gend jaar te laten voordragen op alle andere verenigingen en clubs, waar het bestuur de benen uit het lijf loopt, de rest mokt, maar geen poot uitsteekt. 'Vergeet maar wat ik ge zegd heb'. Een prachtige slotzin. De bedoe ling is duidelijk. 'Vergeet het maar', maar ik moest het wel even zeggen. Vergeet het dus maar niet. Het is waar: ook sombere zaken weet hij met smaak te brengen. Is er nog toekomst voor de ANBO en de PCOB? We leven in een krankzinnige we reld. Zodra men bij een omroepster een rim peltje ontdekt wordt ze eruit gemieterd. Zelfs bij een EO-uitzending moeten de jongeren in het bereik van de camera zitten. Als je jong bent, word je 24 uur per dag opgezweept. Dertigers scheuren met hun portable-tele foon over de snelwegen. Op jacht naar de top. Ten prooi aan stress en hartaanvallen. Als je vijftig bent, word je uitgespuugd en mag je 'verdiend' met je caravan gaan sjok ken over de Veluwe. Je bent uit het spel ge knikkerd en doet niet meer mee. Op de ANBO en PCOB mag je je bezig gaan hou den met onderwerpen die maar zelden met de positieve kant van ouderdom te maken hebben: thuiszorg, huisvesting, meer bewe gen, mantelzorg en andere zorgelijke zaken. Een gevaar voor ouderenbonden is dat, als je je tot zulke onderwerpen beperkt, je onge wild meewerkt aan deze idiote tweedeling. Vandaar dat ik Van der Wekken adviseer om het komende jaar ook eens 'drugs en jeugd criminaliteit' aan de orde te stellen. Omdat je als oudere wis en waarachtig wat te zeggen hebt. Ik zou nog maar even doorgaan, Cor.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 5