S tr andgang er s weggejaagd' Animo is prima, het slaat aan' Waterpaviljoen genomineerd voor Zeeuwse architectuurprijs GOED KOOP •99 1 Expositie Prunier in Bewaerschole IP Regelmatige controle van politie op snelheid In memoriam W. Keikes 1 Schilder kiest voor avontuur Vanmiddag uitgereikt Ondernemersprijs voor Goedhart Cooling Tholen Oud-archivaris Zierikzee Horeca-ondernemerJ. Vroon overweegt schadeclaim richting gemeente: Rommelmarkt in Tonnenmagazijn Brouwershaven Aanrijding Inbraak SPA REINE OF BARISART A o AGENDA MAANDAG 12 JANUARI 1998 NR 26313 BURGH-HAAMSTEDE - In de Bewaerschole in Burgh-Haamstede zijn vanaf dit weekeinde zo'n twintig olieverfschilderijen te zien van Prunier. Op de eerste dag was er nog niet veel belangstelling, maar dat kwam mede omdat de kunstenaar had afge zien van een officiële opening. Prunier werd in 1946 geboren in Alkmaar, maar woont te genwoordig in Kortgene. Hij volgde onder andere de Aca demie voor Beeldende Kunst in Amsterdam. Net als de meeste kunste naars die vanaf hun prille jeugd schilderen, heeft Pr unier zich beziggehouden met kunsttradities en heeft hij geëxperimenteerd met diver se stijlen. Zo kan men in zijn schilderijen bijvoorbeeld ku bistische, expressionistische en abstracte uitdrukkings vormen terugvinden. Het gaat de kunstenaar er echter niet om door middel van bepaalde methodes een gedefinieerde stijlrichting te vertegenwoordigen. Hij ge bruikt de diverse methodes meer" om de verschillend be leefde 'werkelijkheden' weer te geven. Wanneer men deze kunste naar en zijn werk goed wil be grijpen, moet men boven op pervlakkige 'logische' stijlopvattingen uitstijgen en vertrouwd raken met datgene wat de kunstenaar met ieder schilderij opnieuw probeert: niet het oppervlakkig zicht bare afbeelden, maar uit drukking en vorm geven aan de diverse daaronder liggen de mogelijkheden om nieuwe werkelijkheden te creëren. ,,Het avontuur is voor mij de grond van het bestaan," zegt Prunier zelf. „Dat is wat er te beleven valt aan mijn werk. De rest zal de kijker, beschou wer, zelf kunnen invullen." De expositie van Prunier in de Bewaerschole is te zien tot 31 januari. De tentoonstel lingsruimte is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. SINT MAARTENSDIJK - De directie van Goed hart Cooling Equipment uit Sint Maartensdijk ontvangt vandaag, maandag, de Prijs voor Crea tief Ondernemerschap van de Kamer van Koop handel (KvK) voor Zeeland. Goedhart Cooling Equip ment is uitverkoren omdat het bedrijf in circa tien jaar tijd is uitgegroeid tot groot ste producent op het gebied van industriële koeltechni- sche apparatuur in Europa. Deze positie heeft de onder nemer verworven, zo bleek uit de toespraak van KvK- voorzitter L. van Gelder, door in een sterk concurre rende markt volumeproduc tie te combineren met maat werk. Al in een vroeg stadium heeft het bedrijf zich ingesteld op verande rende milieu-eisen, door de ammoniakinhoud terug te brengen. Bovendien heeft het bedrijf ook wat geluids overlast betreft belangrijke verbeteringen aangebracht. De directieleden van Goed hart werden bovendien ge prezen om de 'menselijke maat' in hun bedrijf. Veel aandacht is er, aldus Van Gelder, voor sociaal beleid en communicatie met mede werkers. Daarnaast krijgt het personeel ruimschoots de mogelijkheid kennis en ervaring op het gebied van metaalbewerking verder uit te bouwen. Een zeer ge ring werknemersverloop is het resultaat. Internatio naal is het Thoolse bedrijf een even groot begrip als na tionaal. Ongeveer 75 pro cent van de producten wor den in het buitenland afgezet. ZIERIKZEE - Door de politie is dit weekeinde flink gecontroleerd op snelheid. Op Schouwen-Duiveland gingen 92 automobilisten op de bon. Zaterdag werd gecontroleerd op de Rijksweg N59 bij Nieu- werkerk. Van de 1190 voer tuigen die de meetapparatuur passeerden reden er 23 te hard. De hoogstgemeten snel heid was 109 kilometer per uur, waar tachtig is toege staan. Bij de Heuvelsweg in Kerkwerve werden zaterdag 234 voertuigen gecontroleerd. Ook hier reden 23 automobi listen te hard. Een van hen reed zelfs 116 kilometer per uur op deze 80-kilometerweg. Aan de Lange Blokweg in Zie- rikzee werden zaterdag 655 gepeild. Hier mag 70 gereden worden, maar 46 bestuurders hielden zich hier niet aan. De hoogst gemeten snelheid was 91 kilometer per uur. Zondag werden drie controles uitge voerd op de Provincialeweg bij Kats, de Postweg bij Ka- pelle en de Rijksweg N 289 bij Biezelinge. Van de ruim 1100 voertuigen die de meetappa ratuur passeerden reden er 96 te hard. Op de rijksweg bij Biezelinge, waar tachtig kilo meter als maximum geldt, reed één automobilist 132 ki lometer gemiddeld. GROUW - Geheel onverwacht is vrijdag in het Friese Grouw Wiebe Henricus Keikes, oud-archivaris van Zierikzee, overleden. Keikes werd 75 jaar. De in 1922 in Leeuwarden ge boren Keikes volgde na de la gere school het gymnasium, gevolgd door een archiefop leiding bij dr. A. Heerma van Voss. Keikes begon zijn loop baan als archivaris bij het Rijksarchief in Fireland. Daarna werkte hij bij achter eenvolgens het gemeentear chief in Kampen, de provin ciale archiefinspectie Friesland, het streekarêhiva- riaat Brabants Westhoek en het streekarchivariaat Noordoost Friesland. In 1968 werd hij aangesteld als ge meentearchivaris/museum conservator van de gemeente Zierikzee en later streekar chivaris van het Streekarchi variaat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland. In 1984 ging Keikes met pensioen en werd opgevolgd door H. Uil. Keikes keerde terug naar zijn geboortegrond en vestigde zich in Grouw. Hoewel gepensioneerd bleef Keikes bijzonder actief in de geschiedsschrijving. Regel matig verschenen artikelen van zijn hand in onder meer de Zierikzeesche Nieuwsbo de. Verder verschenen ook na zijn pensionering verschillen de door Keikes geschreven boeken. In april dit jaar ver schijnt een door de oud-archi varis geschreven boekwerk over het Friese paard. Eerder zagen publicaties in boek vorm over onder meer arres- leden het levenslicht. Keikes wordt woensdag in Goutum gecremeerd. Hij laat een echt genote en vier kinderen ach ter. Het transferium is volgens horeca-ondernemer J. Vroon zeker niet zo'n succes als de gemeente beweert, maar waar hij vooral problemen mee heeft is het betaald parkeren in de directe omgeving van zijn bedrijf. RENESSE - Volgens horeca-ondernemer J. Vroon uit Renesse heeft onder meer zijn bedrijf forse omzet- schade geleden door de invoering van betaald parke ren bij de strandovergangen. Vroon overweegt bij de gemeente een schadeclaim in te dienen. Dat schrijft Vroon in een jiit- gebreide brief aan zowel het college van B&W als de ge meenteraadsleden en de Stuurgroep Transferium. „De ingevoerde parkeerbe lasting heeft veel strandgan- gers weggejaagd, die voor heen in onze omgeving naar het strand gingen," stelt Vroon. Volgens hem is er sprake van concurrentiever valsing: „Daar waar onze col lega's in het dorp zijn getrak teerd op een gratis parkeerterrein met bewaking en andere toeters en bellen op loopafstand worden wij ge confronteerd met de situatie dat tot zes uur 's avonds al on ze eet- en drinkwaren met parkeergelden worden be last. Simpelweg omdat de dichtstbijzijnde gratis par keerplek zo'n anderhalve ki lometer verderop ligt. Het bedrijf van Vroon - Café restaurant-speeltuin 'Schou wer Hoeck - ligt naast het par keerterrein in de hoek tussen Laone en Ramp weg. „Ook op dit terrein zijn dit jaar par keerautomaten geplaatst. Ik verzoek u met klem u ervoor te willen inspannen deze au tomaten daar weg te krijgen, want ze bezorgen ons heel veel schade," aldus Vroon. Hij stelt dat op stranddagen de bezetting van dit terrein - vergeleken met de situatie voor de invoering van be taald parkeren bij de strand overgangen - meer dan gehal veerd is. Veeg1 teken „Normaal stond het op zulke dagen al om tien uur 's och tend ramvol. Afgelopen jaar is het slechts op twee dagen zo ongeveer volledig bezet ge weest. „Maar ook dan liep het pas in de loop van de middag vol, als de laatkomers op zoek waren naar de laatste plek jes. Een veeg teken overigens, dat die laatste plekjes bij ons nog te vinden waren. Dat geeft aan dat onze hoek voor wat betreft de aantrekkelijk heid zo ongeveer achteraan de rij is beland." Ontoereikend Het gratis busvervoer vanaf hét transferium naar het strand is volgens Vroon abso luut ontoereikend. „Er stap pen inderdaad mensen voor onze deur uit de bus, en daar zijn wij ook blij mee, maar dat staat in geen enkele ver houding tot wat wij missen vanaf het parkeerterrein." Vroon vindt verder dat de verdeling van passagiers over de diverse strandlijnen 'hoogst onevenwichtig' is uit gepakt. „De kortste lijn met de minste tussenstops is die richting het strand aan de Jan van Renesseweg. Die lijn is dan ook veruit het popu lairst. Ruim driekwart van de strandgangers zie je daar mee vertrekken en dat maakt dat wij hier dus knap geïso-- leerd zijn komen te liggen," omschrijft Vroon het in zijn visie structurele probleem. Volgens Vroon staat als een paal boven water dat het transferium met gratis ver voer naar het strand absoluut geen bruikbaar alternatief is voor de bezoekers van de Kop van Schouwen. „Niet voor gasten van buiten het eiland, niet voor onze eigen burgers en niet voor verblijfstoeris- ten elders op het eiland," al dus de boze horecaonderne mer die de gemeente beschul digt van het naar buiten bren gen van onjuiste informatie als het gaat om'aantallen pas sagiers in de gratis bussen én de bezetting van het transfe rium. „Die getallen raakten kant noch wal. Dat is zonne klaar voor een ieder die deze bussen de hele zomer voorbij heeft zien gaan en over mini maal drie gram hersenen be schikt." Wethouder C. Veerhoek was vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. BROUWERSHAVEN - Hijman van den Handel uit Hellevoetsluis had zaterdag geen klachten. Bij het organiseren van zijn eerste rommelmarkt/Luikse markt in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven had hij op zo'n driehonderd bezoekers gerekend, maar nog voor twaalf uur had hij er al 250 binnen. ,,Ik ver wacht er zeker vijfhonderd." „De eerste keer is het een beetje proberen. Maar de ani mo is prima, het slaat aan," concludeerde Van den Handel al snel. „Al had ik wel wat meer aanvragen voor kraam pjes van mensen van Schou wen-Duiveland verwacht. Maar het is pas de eerste keer en de aanloop was wat aan de korte kant." Van den Handel organiseert rommelmarkten en hobbybeursen Voor zijn be roep. „De standhouders beta len gemiddeld een tientje. Dat dekt de zaalhuur. Mijn brood moet ik halen uit de en treeprijzen." Dat hij daarbij niet het onder ste uit de kan haalt, blijkt bij de ingang, want voor twee gulden mogen de belanstel- De meeste bezoekers konden zaterdag in Brouwershaven wel iets van hun gading vinden. (Foto: Marieke Mandemaker) lenden naar binnen. Daarbij maakt iedereen die entree be taald kans op het winnen van een slagroomtaart. Het publiek kan een ronde maken langs zo'n vijftien kraampjes. „Dat aantal is ge middeld. Ik geef niet om gro te sporthallen. Ik hou van een leuke regionale markt De gecombineerde rommel en Luikse markt lijkt in ieder geval aan te slaan bij het pu bliek. Van den Handel: „Luiks is oud en nieuw. Alles door elkaar. Postzegels, mun ten, brocante. En nieuw is vooral 'crea', want ik wil geen problemen met de mid denstand in Brouwersha ven." Toch misstaan de stands met electriciteitsbenodigheden de passe-partouts en de kin derkleding (want die zijn er toch) een beetje bij de overige tweede hands 'rommel'. De handelaren trekken ook min der belangstelling dan de kraampjes met boeken of ge bruiksvoorwerpen met parti culieren erachter. En juist daar kan bijna iedereen wel iets van zijn gading vinden. Want er zijn cd's en lp's van uiteenlopende genres, veel boeken met een hoog Bou- quetreeks- of streekroman gehalte, video's waarvan de onderwerpen varieren van Donald Duck tot seks, strip boeken en modelspooronder delen. En dat voor kleine prijsjes. Volgende week. op 17 januari, is er in het Ton nenmagazijn een hobby- en creatiefbeurs. Op 2 mei is er weer een rommelmarkt in Brouwershaven. NEELTJE JANS - Het waterpaviljoen van attractie park Waterland Neeltje Jans is genomineerd voor de Zeeuwse architectuurprijs. De Zeeuwse architectuurprijs is oktober 1997 uitgeschreven door de stichting Het Zeeuw se Gezicht. Die wil hiermee brede aandacht vragen voor architectuur. De eerste Zeeuwse architectuurprijs heeft 23 aanmeldingen opge leverd. De aangemelde pro jecten bestonden uit straat- meubilair en gehouwen of complexen. Een onafhanke lijke jury koos uit 23 inzen dingen vier gebouwen. Het is de eerste keer dat de architec tuurprijs wordt uitgereikt. De architecten van het pavil joen zelf spreken daarom over een sculptuur in plaats van een gebouw. De glimmen de, roestvrijstalen buitenzij de van het bouwwerk en het feit dat het zichtbare gedeelte van smal naar breed en van klein naar groot, kronkelig in het water uitloopt, roept ver schillende associaties op. Een kikkervisje, een walvis, een gestolde druppel en een dol fijn zijn slechts enkele bena mingen. De architecten Maurice Nio, Lars Spuybroek en Kas Oos terhuis maakten al vanaf de eerste schets gebruik van een driedimensionaal model, waaraan met behulp van computertechniek werd ge kneed, gebogen, gestrekt en geschaafd. Het waterpaviljoen moet de concurrentie aangaan met De Compagnie aan de Los wal in Middelburg, een woning aan de Rosenburglaan te Vlissin- gen en woningen aan het Von delingplein in Vlissingen. De winnaar zal donderdag 19 februari bekend worden ge maakt. SOMMELSDIJK - Een 16-ja- rige inwoner uit Sirjansland en een 20-jarige inwoner uit Sommelsdijk kwamen zater dag met hun brommer met el kaar in botsing op de Stavers- weg in Sommelsdijk. Doordat de een te hard remde kon de tweede een aanrijding niet voorkomen. Beide be stuurders raakten ten val, waarbij de inwoner van Sir jansland gewond raakte. Hij werd ter plaatse door de GGD behandeld. 'S-GRAVENPOLDER - Een dubbelloops jachtgeweer met patronen, een naaimachine, een radiocassetterecorder en een magnetron. Dat was de buit die het die vengilde wist te bemachtigen bij inbraak in een woning aan de Magnoliastraat in 's-Gra- venpolder. Het totale schade bedrag van de goederen is on bekend. Na verbreking van een raam wisten de daders te woning binnen te dringen. Dat ge beurde halverwege vorige week. Advertentie fles 1,5 liter van •5SÏ7A FRITES xak 1000 gram van JZ23 DEL MONTE BANANEN kilo iinjn van ma 12 |w Um n O jan 1998 M.P Services 8 V tel 035-5*83333 ELKE DAG GOED NIEUWS 8 Maandag 12 januari Zierikzee Vergadering commissie grondgebiedszaken, ruimte lijke ordening en economi sche zaken in Theater Mon- dragon. 19.30 uur. Dinsdag 13 januari Brouwershaven Vergadering commissie maatschappelijke aangele genheden in het stadhuis. 19.30 uur. Woensdag 14 januari Zierikzee Kreaclub SKW De Lichtboei. MFC. 13.30 tot 15.30 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB. Hervormd kerkcentrum. 14.30 uur. Borstvoedingsinformatie avond. Mastgatstraat 90. 20.00 uur. Burgh Bingomiddag ouderensoos. De Koebel. 14.30 uur. Brouwershaven Poortershof, recreatiezaal. Bingo. 14.00 uur. Bruinisse Bijeenkomst soos Huize Ge zelligheid. Verenigingsge bouw, 14.30 uur. Donderdag 15 januari Zierikzee Start cursus sacrale dans. MFC. 19.45 uur. Begin cursus kunstgeschiede nis. De Driehoek. 20.00 tot 22.00 uur. Sirjansland Vergadering Reformatorisch Kontakt. Grote zaal Her vormde kerk. 19.45 uur. Vrijdag 16 januari Zierikzee Cabaretier Mare Scheepma ker met 'Struisvogel ont hoofd'. Brogum. 20.30 uur. Renesse Officiële opening nieuwe kantoor VVV Schouwse Kust. Zeeanemoonweg. 16.00 uur. Drei.schor Bloemschikles door Liesbeth Giltay. Molenweg 15. 19.30 tot 21.30 üur. Zaterdag 17 januari Zierikzee 'Het doorgezaagde weesmeis je' door Theater Kwark. Bro gum, 14.00 uur. Nieuwjaarsbijeenkomst An- bo Schouwen-Duiveland in Theater Mondragon. 14.00 uur. Brouwershaven Hobby- en creatiefbeurs. Tonnenmagazijn. 10.00 tot 15.30 uur. Zonnemaire Nieuwjaarsborrel voor buurtbewoners. Restaurant De Gele Hoed. Van 16.00 tot 17.30 uur. Bruinisse Vogelruilbeurs De Nachte gaal. Clubgebouw Molenweg. 10.00-12.00 uur. Maandag 19 januari Zierikzee Nieuwjaarsbijeenkomst On dernemerskring Schouwen- Duiveland. Mondragon 17.00- 19.00 uur. Lezing over edelsteenthera pie door Ineke Zwol in het kerkcentrum achter de Gast- huiskerk. 20.00 uur. Dinsdag 20 januari Nieuwerkerk Jaarvergadering van de NBvP afdeling Duiveland in het dorpshuis. 19.30 uur. Woensdag 21 januari Burgh-Haamstedc Bijeenkomst Ned. Ver. van Huisvrouwen. Dorpshuis de Schutse. 19.30 uur. Donderdag 22 januari Zierikzee ANBO-themamiddag over diabetici. De Paternoster, aanvang 14.00 uur. Vergadering PvdA-fractie. Vergaderkamer 78. Gemeen tehuis. 19.30 uur. Vrijdag 23 januari Zierikzee Start cursus Tai Chi. MFC. 10.00 uur. Nieuwjaarsbal volksdans vereniging Nehalennia. Gebouw De Driehoek. 20.00 - 24.00 uur. 'Het Verdriet van Tilburg' met liedjes over liefdesleed. Lustrumviering Vrouw Ge loof Samenleving. MFC 20.15 i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 3