Troon Soeharto wankelt Overheden werken slecht samen bij handhaving regels Klachten discriminatie in Randstad gestegen I Brandbrief verkeersvliegers 'Verzoek om veilig baan moet altijd gehoereerd' Geuzenpenning voor vijf mensenrechtenactivisten Deelname criminele organisatie Veertien Ajax-supporters moeten voor de rechtbank WATERSTANDEN Moslimleiders willen andere president voor oplossen economische crisis Soms ook gebrek aan professionaliteit Op snelweg Brussel-Luik Twee doden bij overval op geldtransport België Gewonden bij brand Vrouw (37) verongelukt In dt eattei slaat itn honaiop itn pftb warde doden btgna- een mordenIn die honai beemden z/th eier keenden i Wal is ten honai oro[essor 1 ten bona.i is ten teoodhut, en die slaat bJ ten begraafplaats ran de Oani eion ueEHDon Dat 2in dt antropoloog Blumtn- bath en Djong, plus dt heer onteotrders1 Ut hebben ie gteonden Hoge opkomst verkiezingen in Cuba ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE v uer.'andse Verkeersvlie- SCH1PHOL (AN°) - e ^leiding; van Schiphol een gers vinden dat de vejjj naar een veiligere landings- verzoek om uit te JXj,reren baan altijd me _en brandbrief Dit staat-hging van Neder- die de v Verkeersvliegers landr£estuurc* heett naar (V .eer Jorritsma van Ver- ïc en de Tweede Kamer. ,De verkeersleiders moeten niet alleen in noodsituaties een baan toewijzen die in de wind ligt", aldus VNV-presi- dent P. Griffioen. Hij ver wijst daarmee naar de Trans- avia-Boeing die op kerst avond op Schiphol veronge lukte. Het toestel moest bij zware zijwind op de Zwanen- burgbaan landen om geluids hinder te beperken. De HV 462 uit Las Palmas moest de veiligere Buitenveldertbaan links laten liggen. Griffioen: ,,Een toestel mag alleen maar uitwijken naar een gunstiger baan als het een haperende motor of een ander technisch mankement heeft." In de brandbrief staat verder dat het milieu volgens de VNV 's nachts boven de vei ligheid van passagiers wordt gesteld. ,,De windlimieten die overdag gelden, moeten ook voor de nachtelijke vluchten opgaan", vindt Grif fioen. Overdag mogen verkeerslei ders bij een dwarswind van vijftien knopen uitwijken naar een veiligere baan, ter wijl het 's avonds en 4s nachts, wanneer het milieu de hoog ste prioriteit heeft, 25 knopen moet waaien. „Als je vindt dat de overdag gehanteerde limieten redelijk zijn, moet je die ook bij nachtelijke vluch ten toepassen", stelt de VNV- president. 'Tot op grens' De piloten hebben de veilig heid van de Zwanenburgbaan al eerder aangekaart bij on der andere de Rijkslucht vaartdienst. Deze milieu vriendelijke baan zou volgens de VNV „tot op de grens" gebruikt worden. An derhalf jaar geleden landde een Boeing op de Zwanen burgbaan onder identieke omstandigheden als het Transavia-toestel op een vleugeltip en een motorgon del in plaats van het landings gestel. Ook Indonesische vakbondsvoorzitter VLAARDINGEN (ANP) - De Geuzenpenning wordt dit jaar uitgereikt aan vijf personen die zich hebben ingezet voor de mensenrechten. Onder hen is de Indo nesische vakbondsvoorzitter Muchtar Pakpahan. is aangenomen door de alge mene vergadering van de Ver enigde Naties. Voorzitter Pakpahan van de onafhankelijke vakbond SB- SI zal waarschijnlijk niet bij de plechtigheid in Vlaardin- gen aanwezig zijn. Hij is in 1994 gearresteerd en veroor deeld wegens subversie. On danks zijn ziekte en interna tionale protesten zit hij nAg steeds vast. De Geuzenpenning is een ini tiatief van de stichting Geu- zenverzet 1940-1945 in samen werking met Amnesty- InternationalMet de jaar lijkse onderscheiding worden mensen en instellingen geëerd die strijden tegen de verontmenselijking van de samenleving. Eerder werd de penning toe gekend aan onder meer ko ningin Wilhelmina (pos tuum), de toenmalige Duitse Bondspresident Von Weizsac- ker, de Anne Frankstichting en de Tjechische president Vaclav Havel. Uitzondering Dit jaar wordt de penning bij uitzondering verleend aan vijf personen uit vijf wereld delen omdat vijftig jaar gele den de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens Grote Kerk De andere mensenrechtenac tivisten die de penning krij gen zijn Vera Chirwa uit Ma lawi, Sergei Kovalyov uit Rusland, Noel Pearson uit Australië en Rosaline Tuyuc Velasquez uit Guatemala. De penningen worden 13 maart uitgereikt in de Grote Kerk in Vlaardingen. AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) in Amsterdam gaat veertien Ajax-supporters vervolgen wegens deelname aan een criminele orga nisatie. Ze moeten begin maart voor de rechter ver schijnen. De veertien maken deel uit van een groep van tientallen supporters die de politie in september en november op pakte. Dat gebeurde ook al op grond van artikel 140, deelna me aan een criminele organi satie. De veertien Ajax-aan- hangers die deel uitmaken van de harde kern, worden onder meer verdacht van drugshandel, wapenbezit en openlijke geweldpleging. Afspraken De politie arresteerde de groepen onder meer naar aan leiding van het treffen begin vorig jaar tussen aanhangers van Feyenoord en Ajax langs de AIO en later bij Beverwijk. Daarbij kwam Ajax-aanhan- ger Carlo Picornie om het le ven. Volgens justitie in Amster dam kan worden bewezen dat er afspraken zijn gemaakt over die vechtpartijen en or ganiseren van meerdere relle tjes. Het OM moet nog beslui ten wat er met de rest van de destijds opgepakte suppor ters gebeurt. Niet bewezen Mr. G. Hamer, advocaat van een aantal opgepakte suppor ters, denkt dat artikel 140 niet bewezen kan worden. De Haarlemse rechtbank achtte eerder deelname aan een criminele organisatie niet bewezen in de zaak rond de massale vechtpartij bij Be verwijk. Het OM in Haarlem heeft daar hoger beroep tegen aangetekend. Tijden en standen volgens gctijdctabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 13 jan. 04.00 164 09.55 -143 16.20 176 22.05 -124 ROOMPOT BUITEN 13 jan. 02.15 168 08.20 -148 14.25 183 20.40 -129 BRUINISSE 13 jan. 04.30 180 09.50 -152 16.50 192 22.05 -133 WEMELDINGE 13 jan. 04.00 188 09.55 -159 16.20 200 22.10 -141 Springtij: 14 januari Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 JAKARTA (RTR/ANP) - De twee belangrijkste mos limleiders in Indonesië menen dat president Soehar to het na het aflopen van zijn huidige termijn in maart voor gezien moet houden. Naar hun mening kan iemand anders beter de economische crisis op lossen waarin het land verkeert. De druk op Soeharto om te vertrekken neemt inmiddels ongekende vormen aan. Maandag riepen ook enkele studentengroeperingen om een nieuwe president. Afge vaardigden van moslim-, christelijke en hindoestuden tenorganisaties stuurden een verklaring naar de Raadge vende Volksvergadering (MPR) - die de nieuwe presi dent kiest- waarin zij zeggen dat de Soeharto te oud en te ziek is om het land nog langer te leiden. Zij vragen de MPR iemand anders kandidaat te stellen. Tot voor kort gingen waarnemers ervan uit dat Soeharto zich kandidaat zou stellen voor een zevende ter mijn als president. Maar het is niet duidelijk of hij in staat is de toenemende druk te weerstaan, van de 1.000 leden van de MPR zijn er 575 benoemd door Soehar to en aangenomen mag wor den dat de MPR als hij zich kandidaat stelt Soeharto op nieuw zal kiezen. Tot nu toe zijn er nooit tegenkandidaten geweest. Van groot belang is het standpunt van de strijd krachten. Die willen koste wat het kost onrust in het land voorkomen. Abdurrahman Wahid, hoofd van de organisatie Nahadla- tul Ulama, waarbij veertig miljoen Indonesische mos lims zijn aangesloten, zei: „Hij had al lang geleden moe ten opstappen, wij hebben an dere mensen nodig". Wahid beschuldigde de president er van te zijn teruggekomen op zijn afspraken met het Inter nationaal Monetair Fonds (IMF) om de grote economi sche belangen van .zijn fami lie te beschermen. „De regering is bereid tege moet te komen aan de verlan gens van het IMF, maar de president niet. Want voor de president betekent het vol doen aan die eisen het ont mantelen van zijn eigen eco nomisch imperium". Dertig jaar is te lang voor een land, voor elke leider, aldus Wahid. De Nahadlatul Ulama-leider neemt meestal geen blad voor de mond, maar staat niet be kend als anti-regeringsge zind. Bij de algemene verkie zingen van vorig jaar verscheen Wahid in het open baar met de oudste dochter van Soeharto. Kinderen De zes kinderen van Soeharto hebben zeer grote en wijdver breide belangen in de Indone sische economie, net als veel vrienden van de presidentiële familie. Volgens waarnemers zullen allen aanzienlijke fi nanciële schade ondervinden als de door het IMF geëiste hervormingen worden door gevoerd. Ook Amien Rais, hoofd van de twintig miljoen leden tel lende Muhammadiyah-groep, uitte in een interview met de Jakarta Post kritische gelui den. „Het is tijd dat Soeharto opstapt, als dit een vereiste is om uit de huidige crisis met haar vele dimensies te ko men", aldus Rais. Beide moslimleiders zeggen dat zij oppositieleidster Me gawati Sukarnoputri steunen in haar streven zich kandi daat voor het presidentschap te stellen. Zij geven de oudste dochter van wijlen president Sukarno echter weinig kans om Soeharto op te volgen om dat zij, ondanks aanzienlijke aanhang onder de bevolking, op weinig steun kan rekenen van de gevestigde belangen in Indonesië, zoals het leger. Ontruiming op een Schouwse camping nadat is vastgesteld dat er te veel plaatsen zijn ver huurd. (Archieffoto) DEN HAAG (ANP) - Het ontbreekt overheden niet aan bevoegdheden om regels te handhaven. Het gaat bij de handhaving van regels vaak mis door onvoldoende samenwerking tussen verschillende overheidsorganen, door onvoldoende nadruk op handhaving en soms door gebrek aan professiona liteit. Dat zijn de belangrijkste conclusies van het rapport „Handhaven op niveau", dat maandagmiddag in Den Haag is aangeboden aan mi nister Sorgdrager (Justitie). Het rapport werd opgesteld door een commissie onder leiding van de Amsterdamse hoogleraar staats- en be stuursrecht, prof. mr. drs. F. Michiels. De commissie onderzocht de handhaving van regels op tien verschillende beleid sterreinen: horeca, Europese subsidies, vliegtuiglawaai, afvalstoffen, gemeentelijke' samenwerking, kamperen, bouwvergunningen, water schapskeuren, arbowet en leerplichtwet. Op veel ter reinen schiet het toezicht te kort. Op geconstateerde overtredingen volgt lang niet altijd een sanctie en op gelegde sancties worden vaak niet uitgevoerd. De sa menwerking tussen justitië le en bestuurlijke overheids organen noemt de commissie nog volstrekt onvoldoende. Ook werken bestuursorga nen onderling onvoldoende samen, aldus het rapport. De commissie constateert verder dat de bestuurlijke en politieke controle de moge lijkheid van strafrechtelijk optreden niet overbodig maakt. De strafrechter als stok achter de deur kan nadelen hebben als bij straf rechtelijk optreden bij voor beeld de verhouding tussen bestuur en justitie verstoord raakt. Maar, zo voegt de commissie daar direct aan toe, die nadelen kunnen wor den ondervangen. Bovendien kan het Open baar Ministerie op grond van het opportuniteitsbeginsel zelf afwegen of vervolging op zijn plaats is. De commissie pleit voor een wetswijziging om vervol ging van overheden moge lijk te maken. Zij maakt daarbij geen onderscheid tussen de centrale overheid en lagere openbare licha men. De commissie gaat daarin verder dan de Hoge Raad, die in het onlangs gewezen Pikmeer-2 arrest de moge lijkheid van strafrechtelijk optreden beperkte tot lagere overheden en dan alleen nog op die terreinen waar het openbaar bestuur geen ex clusieve bevoegdheden heeft. LUIK (BELGA/AFP) - Naar schatting vier gewa pende overvallers hebben maandagmorgen rond zeven uur een geldtransport overvallen toen het in Borgworm autosnelweg E40 tussen Brussel en Luik verliet. De chauffeur en een begeleider van het transport werden gedood. Het is nog onduidelijk of de overvallers erin zijn ge slaagd het voertuig open te krijgen en hoe groot de eventuele buit is. Volgens een politiewoordvoerder hadden de overvallers uni formen aan van het inter ventieteam van de rijks wacht en reden zij in een politie-Volvo met blauw zwaailicht. Om hun vlucht te dekken strooiden de overvallers spijkers op het wegdek. Tientallen auto's kregen daardoor een lekke band. Het ging om een geldtrans port van het bedrijf Brinks- Ziegler. Het was de tweede dodelijke overval op een geldtransport in een korte tijd. Vorige maand werd eveneens een geldkoerier van deze onderneming ge dood bij een roof in een win kelcentrum in St Lam- brecht-Woluwe. De vakbonden van werkne mers van waardetransport- bedrijven hadden vorige week een ontmoeting mpt minister van Binnenlands^ Zaken Van de Lanotte om te praten over betere veilig heid voor de bewakers, zo als kogelwerende vesten en bewapening van de koe riers. In 1996 werden ongeveer veertig overvallen op waar detransporten gepleegd. Sinds die tijd wordt er niet meei* 's nachts gereden en worden veel transporten be geleid door de politie. DORDRECHT (ANP) - Het aantal klachten over dis criminatie in de Randstad is de afgelopen twee jaar ongeveer 10 procent gestegen. Dat melden anti-dis- criminatiebureau's in Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Dordrecht. In Rotterdam daarentegen zijn er minder klachten ge weest dan in 1996. Landelijke cijfers over discriminatie zijn niet bekend. Die zijn moeilijk te achterhalen door de ver schillende manieren van regi stratie. Ook over de oorzaken van de stijging bestaat geen eenduidigheid. Het Landelijk Bureau Racis mebestrijding (LBR) in Utrecht is bezig een landelijk registratiesysteem op te zet ten, maar daarmee wordt pas dit jaar geëexperimenteerd. Coördinator M.Rubio van het Steunpunt Anti-Discrimina tie (STAD) in Utrecht. Hij wijt de stijging met 10 pro cent tot 220 aan de komende verkiezingen waaraan ook extreem-rechts meedoet. J. Silversmith van het Meld punt Anti-Discriminatie Am sterdam (ACB) noemt een toe name van eveneens zo'n 10 procent. In 1996 werden 617 klachten ingediend en afgelo pen jaar ging het om 701 klachten. ROTTERDAM (ANP) - Bij een brand in een woning in Rot- terdam-Overschie in de nacht van zondag op maandag zijn een man en een vrouw ge wond geraakt. Beiden hebben rook inge- amend en zijn in een zieken huis opgenomen. De toestand van de man is kritiek. De man lag te slapen in de kelder van het huis, toen er door kort sluiting brand ontstond in het plafond. Er was niet veel vuur, maar wel een enorme rookontwikkeling. Dat heeft een woordvoerder van de brandweer meegedeeld. ALKMAAR (ANP) - Een 37- jarige vrouw uit Alkmaar is in de nacht van zondag op maandag overleden nadat zij zondagavond in Alkmaar was aangereden door een automo bilist. De vrouw en haar 7-jarig zoontje staken op de fiets de straat over toen een auto hen schepte. De bestuurder, een 44-jarige vrouw uit Bergen aan Zee. bleek onder invloed van alcohol. De jongen raakte ernstig gewond. Suske en Wiske 'DE MOMPELENDE -MUMMIE" door Willy Vandersteen Verwachting t/m vrijdag 16 januari WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht z.west 5 Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht zuid 5 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 60% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht n.west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 13 jan. Zon óp 08.43, onder 16.53 Maan op 18.07, onder 08.45 Laatste kwartier: 20 januari (20.41) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het kan ook bijna niet an ders, zou je denken. Na het fraaie weer van het afgelopen weekeinde 'moet' de atmosfeer het de komende week wel over een andere boeg gooi en. Er] dat gebeurt ook. Vanaf woens dag krijgen we van tijd tot tijd regen en de wind wakkert aan. Maar een drastische terugval in de temperatuur betekent het niet. Over een paar da gen is het 's middags een graad of 7; en dat blijft te hoog voor een 'norma le' louwmaand. Morgen wordt een begin gemaakt met het andere weer. We mogen blij zijn als de zon nog even doorbreekt want wolkenvelden overheersen de hele dag. 's Middags zijn ze zo dik dat er wat regen uitvalt. Dit gebeurt het eerst in Zeeland, het laatst in Groningen. Het is verre van koud: de minimumtemperatuur ligt vannacht rond 6 graden, het maxi mum morgenmiddag iets onder de 10. En dat alles bij een vaak matige zuidelijke wind: de kust maakt mor- genoverdag kans op een krachtige wind. HAVANA (AFP) - De Cuba nen zijn zondag massaal naar de stembus gegaan voor de verkiezing van 601 afgevaar digden in het nieuwe parle ment en nieuwe regionale parlementen. Nog vóór sluiting van de stemlokalen maakte de natio nale kiescommissie zondag avond bekend dat meer dan 97 procent van de acht mil joen kiezers hun stem hebben uitgebracht. De communisti sche regering van president Fidel Castro legt een hoge op komst uit als steun voor haar beleid. Hoewel er geen stem plicht is, worden stemgerech tigden daarom onder druk ge zet om naar het stemlokaal te gaan. Castro en zijn broer Raul, die minister van de Re volutionaire Strijdkrachten is, stemden in Santiago de Cu ba, in het zuiden van het land. Hoewel de oppositie de moge lijkheid had om kandidaten voor een zetel te stellen, was er voor elke zetel in het parle ment slechts één kandidaat die is benoemd door de natio nale kandidaturencommis- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 5 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag - Dinsdagkrant maandag - Donderdagkrant woensdag -Vrijdagkrant donderdag tot 13.00 uur tot 11.30 uur tol 11.30 uur tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 78 cent Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.80 De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vj% B T W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 2