Mare Scheepmaker en Kwark Weinig aanvoer op mosselveiling ZOEKP LAATJE Boüw in actie tegen regels voor carpoolen Mosselhandel bewaakt de Speelmansplaten Tweeëntwintig nieuwe werknemers provincie Concert Surrender in jongerencentrum Big S STREEKNIEUWS Provinciale studiemiddag duurzame stedenbouw EXPOSITIES 'Burgemeesters kunnen hun fax doorschakelen' Bijeenkomst van de Anbo I/RIJDAG 9 JANUAR11998 NR 26312 5 ZIERIKZEE Bezinningsdag dag 14 januari een bingomid dag in de Koebel in Burgh. De aanvang is om 14.30 uur. De bond van Christelijke Ge reformeerde Vrouwenvereni gingen houdt dinsdag 27 janu ari een bezinningsdag in de Christelijke Gereformeerde kerk in Zierikzee. Prof. dr. J. Maris geeft een lezing over 'Mens naar Gods beeld'. De bijeenkomst begint om 10.30 BURGH Bingo De ouderensoos houdt woens- BRUINISSE Vogelruilbeurs De Oost-Duivelandse Vogel vereniging De Nachtegaal houdt zaterdag 17 januari een vogelruilbeurs in het clubge bouw aan de Molenweg in Bruinisse. Er zijn ook vogels te koop. De inwendige mens kan ver sterkt worden met koffie. De ruilbeurs is van 10.00 tot 12.00 Bijeenkomsten onder meer in Goes R1JSWIJK/GOES (ANP) - De Bouw- en Houtbond FNV gaat haar leden mobiliseren voor een actie om bij staatssecretaris Vermeend (Financiën) een car poolregeling af te dwingen die minder desastreus uitpakt voor pendelende bouwvakkers. De carpoolregeling is onder deel van de Wet fiscale mi lieubescherming waarmee de Eerste Kamer onlangs heeft ingestemd. De wet bevordert het carpoolen tot 25 kilome ter van de woonplaats. Maar bouwvakkers leggen over het algemeen grotere afstanden naar hun werk af. Verhuizen biedt geen oplossing omdat de werkplek steeds veran dert. In de CAO is een regeling opgenomen om het carpoolen te stimuleren. Bouwvakkers die collega's meenemen, krij gen daarvoor een chauffeur stoeslag en een onbelaste ki- lomtervergoeding. Wettelijk mag dat niet meer. Wie colle ga's meeneemt naar het werk, kan er daardoor jaarlijks wel 4000 gulden bij inschieten. Er zijn ongeveer 15.000 bouw vakkers die als carpool chauffeur fungeren. Vakbonden en werkgeversor ganisaties vrezen dat de ani mo voor carpoolen zal afne men. De bouwwereld erkent dat ze de nadelige regeling in de wet te laat heeft ontdekt. Ook de Tweede Kamer merk te het niet op. Bijeenkomsten Vermeend heeft beloofd met de bouwsector te praten over een aanvaarbaarder carpool- regling. „Met de handteke ningenactie willen we hem onder druk zetten en duide lijk maken dat de'nieuwe me thode van tafel moet", zegt bestuurder J. van der Borgt van de Hout- en Bouwbond FNV. De bond deze maand overal in het land bijeenkom sten over het probleem van het carpoolen. De eerste zijn 10 januari in Etten Leur en Goes. In Middelburgse bibliotheek MIDDELBURG - In opdracht van de provincie Zee land wordt door de Zeeuwse Milieu Federatie en de Viba Zuid West een studiemiddag voorbereid met als thema 'duurzame stedenbouw'. De studiemiddag, die is be doeld voor gemeenteraadsle den en gemeenteambtenaren, wordt op maandag 16 febru ari gehouden in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. De middag moet een aanzet geven tot een permanent Zeeuws debat over duurzaam bouwen in brede zin. Het ligt in de bedoeling de komende twee jaar via werkgroepen verschillende thema's op z'n Zeeuws uit te werken. Via pu blicaties, studiebijeenkom sten en presentaties van Zeeuwse voorbeelden wil de provincie hier doorlopend pu bliciteit aan geven. Hoewel blijkt dat er tussen de verschillende Zeeuwse ge meenten nog veel verschil zit met betrekking tot het beleid voor duurzaam bouwen, staat ook bij gemeente het onder werp overal op de agenda. Vo rig jaar heeft een ambtelijke werkgroep van de provincie zich al gebogen over de moge lijkheden van duurzame ste denbouw. Het resultaat daar van is onlangs gepresenteerd in de vorm van het rapport 'Duurzaam bouwen, duur zaam ontwerpen'. De studie middag is hier een vervolg op. Tijdens de middag zulleTi er enkele inleidingen worden gehouden en daarna worden de aanwezigen verdeeld in verschillende werkgroepen. Deze groepen gaan zich bezig houden met de onderwerpen: consumenten en woonomge ving, bouwstenen voor duur zame stedenbouw, duurzaam ruimtegebruik en functie menging en vervoer. YERSEKE - De gezamenlijke mosselhandelaren hebben de permanente radarbewaking op de verwaterpercelen uitge breid. Sinds kort worden op de ra darpost in Yerseke naast de Yerseke Bank ook de Speel mansplaten geobserveerd door wachtsman J. van Stee. „Het was de wens van de han del dat er meer preventieve bewaking kwam," zegt San- der Zoeteweij van de hande- larenvereniging. De controle post werd in het begin van de negentiger jaren in het leven geroepen toen de prijzen van de mosselen de pan uitvlogen. Voor het toezicht op de Speel mansplaten 20 percelen van vijf hectare) is op de Bergse- diepsluis een stéunzender ge plaatst. De Speelmansplaten liggen onder de rook van de Oesterdam. Zierikzee Zierikzee Zierikzee Tot 11 januari Werken van Joke Blom, Rob Jansen, Rijn- hard Schregardus en Samia. Stubs Art Gallery. Donderdag tot en met zondag van 14.00 tot 17.30 uur. Tot en met zondag 18 januari Schilderijen Ytsen Engelsma. Atelier 4b. Verrenieuwstraat 32. Vrijdag tot en met zondag van 12.00 tot 17.00 uur of na telefo nische afspraak via 0111-414912. Tot en met vrijdag 30 januari Aquarellen en tekeningen Arie Berkulin. Galerie Galerij. Tijdens schooluren. Theateriueekeinde bij 25-jarig bestaan van Brogum Zierikzee CdK over stormwaarschuwing MIDDELBURG (ANP) - De burg-emeesters van Zeeland hebben het aan zichzelf te danken dat de stormwaarschuwing per fax zonddg in lege ge meentehuizen terechtkwam. Zij moeten er dom weg voor zorgen dat berichten buiten kantoortijd worden opgevangen. Dat heeft de Zeeuwse Com missaris van de Koningin (CdK) drs. W. van Gelder de burgemeesters in een brief kenbaar gemaakt. Hij schrijft zich erover ver baasd te hebben dat de Zeeuwse burgemeesters er niet voor hebben gezorgd dat faxen ook buiten kan toortijd opgevangen wor den. Hij wijst er op dat de apparatuur kan worden doorgeschakeld. Ook kan een tweede faxnummer, van bijvoorbeeld het huisadres van de burgemeester of van politie of brandweer, door gegeven worden aan de pi ketambtenaar van de pro vincie. De meeste Zeeuwse burge meesters vernamen zondag avond via het televisiejour naal dat zij waren ge waarschuwd. Ze beklaag den zich over de werkwijze. Ook vonden een aantal van hen de waarschuwing over dreven en verwarrend om dat de stormverwachting al gemeen bekend was en er geen verhoogde waterstand of dijkbewaking was aange kondigd. Van Gelder meldt de burge meesters dat het Landelijk Coördinatiecentrum van het ministerie van Binnen landse Zaken de provincies die het aangaat altijd waar schuwt bij windkracht tien of hoger. Zondag is dat meermalen gebeurd. „Het faxbericht van de provincie aan u heeft daar op gewe zen, niet meer en niet min der dan dat", schrijft Van Gelder aan de burgemees ters. MIDDELBURG - Het provinciaal bestuur van Zee land werft in één keer 22 nieuwe medewerkers. De personeelsuitbreiding is het gevolg van verkorting van de arbeidsduur naar 36 uur per week. Het gaat om deeltijd- en vol- tijdsbanen. Doordat de vol- tijdsbanen ook door meerde re deeltijders kunnen worden vervuld kan het aantal nieu we werknemers bij de provin cie nog hoger uitpakken. Van wege de personeelopbouw van het provinciaal apparaat is de werving gericht op schoolverlaters en pas afge studeerden. Na drie tot vijf jaar moeten zij zover zijn doorgestroomd in de provin ciale organisatie dan wel el ders banen hebben gevonden dat hun plekken opnieuw voor schoolverlaters en pas afgestudeerden beschikbaar komen. De functies die vervuld moe ten worden zijn verspreid over de hele provinciale orga nisatie waarbij de opleidings eisen variëren van mbo- tot academisch niveau. Ook de diversiteit aan werkzaamhe den is groot. Zo wordt zowel een serveerster gevraagd als een chemisch analist en zowel een juridisch medewerker be drijven als een aankomend medewerker bouwkunde. De werving gebeurt via adver tenties in regionale kranten en in een landelijk verschij nend blad dat vooral gericht is op academici. De hele ope ratie kost de provincie op jaarbasis ruim een miljoen gulden. Door de banen open te stellen voor jong afgestudeerden en schoolverlaters kan aan meer mensen een baan worden g boden, want de salarissen lig gen op een lager niveau dan wanneer zou zijn gekozen voor mensen met werkerva ring. ZIERIKZEE - De Algemene Nederlandse Bond van Oude ren, afdeling Schouwen-Dui- veland, houdt zaterdag 17 ja nuari zijn nieuwjaarsbijeen komst in grand-café Mondra- gon in Zierikzee. Gewestelijk voorzitter J. van Wezel blikt terug op het oude en doet enkele prognoses voor het nieuwe jaar. Tot le ring en vermaak geven Tho- masvaer en Pieternel hun vi sie op het voorbije 1997. De bijeenkomst begint om 14.00 ZIERIKZEE - Cabaret en kindertheater zijn de on derwerpen van het theaterweekeinde in het Podium voor Muziek en Theater Brogum in Zierikzee. Het theaterweekeinde op vrijdag 16 en zaterdag 17 janu ari is de derde activiteit in het kader van 25 jaar Bro gum. 'Peerock uut Zuud-Bev eland' BURGH-HAAMSTEDE - Jongerencentrum Big S in Burgh-Haamstede viert zaterdag 17 januari het 29-ja- rig bestaan met een optreden van de Zeeuwstalige band Surrender. Alle partijen verkocht BRUINISSE/ZIERIKZEE - Op de veiling werden in de periode van 22 december tot en met 3 januari acht ladingen mosselen aangevoerd, met een totaalge wicht van 3.256 ton. Alle partijen werden verkocht. De verzending was volgens opgave: België 4.779 ton, Frankrijk 4.559 ton, binnen land 2.301 ton en diverse lan den 546 ton. Dinsdag 23 december arri veerden de YE 19 en de YE 161 elk met twee ladingen uit het noorden. De YE 19 loste 1.319 nettoton met een stuks tal van 150 bij een vleesge wicht van 27 kilo. De YE 161 was goed voor 864 ton met stukstallen van 170 en 191, bij vleesgewichten van respec tievelijk 26,1 en 24,8 kilo. Vette Verhaert nam deze vier partijen over voor prij zen tussen 80 gulden en 153,33 gulden per ton. De volgende, dag gaven de BRU 14 en de YE 69 acte de présence. De YE 69 verscheen uit de Meep met 827 nettoton. Deze schelpdieren kookten bij een vleesgewicht van 22,1 kilo. Op 30 december meerde de YE 88 als laatste in 1997 voor de veilingdeur af. Deze Zeeuwse loonwerker korde voor rekening van de BRU 62 124 nettoton op een perceel in de Oosterschelde. Het stukstal bedroeg 203, het vleesgewicht 21,5 kilo. De prijzen varieerden tussen 36 gulden en 154 gulden per ton. Surrender begon zo'n vijftien jaar geleden als hardrock band en speelde in die begin periode covers van werk van bekende hardrockbands. Tus sendoor werd al een enkele keer in Zeeuws dialect gezon gen en langzaam maar zeker werd het Engelstalige werk losgelaten en schakelde Sur render volledig over op wat ze nu zelf de 'eihentaelerock' noemen. In 1993 werd onder de titel 'aons bin de Zeeuwen' de eer ste cd uitgebracht en zeker in de eigen provincie sloeg het zilveren schijfje goed aan. Surrender beweert zelfs dat de titelsong 'Sons bin de Zeeu wen' voor sommige inwoners van Zeeland een soort van volkslied geworden is. In 1995 kwam de tweede cd van Surrender op de markt met de veelzeggende titel 'De stikken derof' en onlangs werd 'Bie heweld'- de derde cd - uitgebracht. Die laatste schijf is door de fans goed ont vangen volgens Surrender. „De meeste vinne um stikken leuk'. Surrender heeft inmiddels een ijzersterke reputatie als live-band opgebouwd. De peerockers hebben inmiddels al in het voorprogramma van Rowwen Hèze gespeeld. Het concert in Big S begint om 22.00 uur. De vrijdagavond staat met Mare Scheepmaker in het te ken van cabaret. Scheepma ker won in 1995 het Leids Ca baretfestival en is vast lid van de Comedy Train. Verder verzorgt hij een wekelijkse column in het AVRO-radio- •programma 'Zaterdagmid dag Café'. Kenmerkend voor Mare Scheepmaker is zijn droge humor met verrassende kwinkslagen. Grappen over de actualiteit wisselt hij af met korte gedichten als: „Wat zouden de sterren wensen bij bet zien van vallende men sen" en: „Ik heb een zwak voor mollige meisjes, en vice versa vinden mollige meisjes mij zwak." Scheepmaker brengt vrijdagavond in Bro gum een reprise van zijn show 'Struisvogel onthoofd'. De titel is gebaseerd op een kort bericht in De Telegraaf. Een al enige dagen vermiste struisvogel van kinderboer- 1 derij De Beestenboel is ont hoofd teruggevonden. Het voorval heeft met name on der peuters grote verslagen heid teweeg gebracht. De cabaretier diept de achter gronden van dit nieuws ver der uit. Wat wist deze struis vogel wat hij beter niet had kunnen weten? En: Hoe gaan de desbetreffende peuters dit traumatiserende voorval ver werken? Samen met zijn pu bliek probeert Scheepmaker antwoord te krijgen op deze prangende vragen. Volgens critici is Scheepmaker een sullig' mannetje met rare ge dichtjes, waarvan je meteen gaat houden. Weesmeisje „Toen, tussen de dozen, was de wereld van mij. Avontu rier! Jawel meneer. Verliefd in diepste stilte, bang dat zelfs een trillende wimper mij verried. Daar tussen die dozen, voor eeuwig kamera den. Geur van warm, vochtig karton en kinderscheten." Dat gevoel heeft regisseur Willem Huijbreghs weten te leggen in de kindervoorstel ling 'Het doorgezaagde wees meisje' van het theaterduo Francois Vervaet en Oscar Postema, ook bekend onder de naam: Theater Kwark. 'Het doorgezaagde weesmeis je' is familietheater vanaf ze ven jaar en gaat over een avontuurlijke woensdagmid dag op zolder. Francois en Os car hebben samen een gehei me club en dankzij hun ongebreidelde fantasie bele ven ze tussen oud speelgoed, hoeden, mantels, gereed schap en afgedankt huisraad de wildste avonturen. Hoog tepunt van deze middag op zolder is de truc van het door gezaagde weesmeisje. Het theaterweekeinde is een activiteit in het kader van 25 Mare Scheepmaker: ,,Ik heb een zwak voor mollige meisjes en vice versa vinden mollige meisjes jaar Brogum en de nieuwe programmering van dit Podi um voor Muziek en Theater. Het optreden van cabaretier Mare Scheepmaker is op vrij dagavond 16 januari, aan vang 20.30 uur. De toegangs prijs bedraagt Fl. 12,50. Kindertheater Kwark speelt zaterdagmiddag 17 januari om 14.00 uur. Deze entreeprijs is vastge- mij zwak. (Foto: Frits Falkenhagen) steld op vijf gulden. Vanwege het jubileum van Brogum wordt aan de kassa een gratis consumptiemunt verstrekt. FOTO JOOP VAN HOUDT Sportweg 3, 4308 AE Sirjansland getrokken. Hij/zij krijgt de cadeaubon van vijfentwintig gulden toegestuurd. Wie denkt te, weten waar fotograaf Joop van Houdt boven staand Zoekplaatje heeft, geschoten kan zijn of haar oplossing per brief op briefkaart sturen naar: redactie ZieTikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4301 AA Zierikzee. Inzendingen kun nen ook in de brievenbus van de Nieuwsbode aan het Janne- wekken 11 in Zierikzee worden gedeponeerd. Inzendingen moeten voor woensdag 14 januari binnen zijn. i 1 Het huis dat afgebeeld stond op het zoekplaatje in de krant van vorige week vrijdag werd door zesentwintig inzenders herkend als zijnde het pand Rijksweg 8 bij Oosterland. ,,Ik ben er geboren in 1934 en heb er tot 1954 gewoond," schrijft mevrouw Kristelijn, tegenwoordig woonachtig in het Gro ningse Uithuizen. Zij meldt dat het huis gebouwd is om streeks 1850. Een ander zegt zich af te vragen of er nog steeds waakhonden rondlopen. Uit de stapel goede oplossingen werd die van M. A. Krabbe. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 5