PCOB-bestuur uit zijn zorgen Een rode pluim voor GroenLinks Lichte stijging veerdiensten Aankoop software start voor groenbeheersysteem Inf o-avond over relatie voeding en gezondheid Van der Sneppen bezorgd over afvoeren stortgrond Staatssecretaris bezoekt symposium in Middelburg Kaartdag 55-plussers Cursus fotografie AGENDA VRIJDAG 9 JANUAR11998 NR 26312 Voorwerpen verbrandingsoven in ZIERIKZEE - Amateur-archeoloog J. van der Snep pen maakt zich ernstig zorgen over het op korte ter mijn afvoeren van stortgrond. In de nieuwsbrief van de werkgroep Archeologie Schouwen-Duiveland roept hij het bestuur op tot afspraken te komen met de gemeente. Door het in hoog tempo af voeren van stortgrond naar afvalverwerkingsbedrijven gaan, volgens hem, veel kost bare en cultuur-historische voorwerpen de verbrandings oven in. Recent was dit het geval met grond die boven kwam bij rioolwerkzaamhe den in Brouwershaven. ,,Naar wat met de stortgrond uit Brouw op deze wijze een roemloos einde tegemoet ge gaan is, kan men slechts ra den," aldus Van der Sneppen in de nieuwsbrief Scaldis. Als reden wordt het argument 'historische vervuiling' aan gevoerd, wat volgens de schrijver onzin is. Weliswaar is een verhoogde concentratie metalen te vinden in bijvoor beeld Middeleeuwse stads- grond, maar dergelijke grond is overal in binnensteden te vinden en levert geen reëel gevaar op voor de volksgezondheid. Deze me ning ziet Van der Sneppen be vestigd door een milieudes kundige, die tevens ama- teurarcheoloog is. Bij de rio leringswerkzaamheden in de Poststraat en de Korte en Lange Sint Janstraat in Zie- rikzee, voorjaar 1997, was sprake van een goede samen werking tussen gemeente, uitvoerders en onderzoekers. Het resultaat was onder meel de vondst van een insigne van een hostiemirakel, een frag mentarische insigne van Ma ria met kind en wat kinder speelgoed. Het eerstgenoem de insigne is van bijzondere aard, meldt archivaris H. Uil in dezelfde nieuwsbrief. Het is de tweede pelgrimsinsigne die tot dusverre uit Zierikzee- se bodem is gehaald. Het insi- ge is gewijd aan een mirakel in Amsterdam in 1345. Een zwaar zieke man braakte in de haard van zijn huis een hostie uit, die onbeschadigd de hitte van het vuur door stond. Zijn huis werd een be devaartsoord. Vinder P. de Jongh heeft het voorwerp af gestaan aan het Stadhuismu- Over integrale veiligheid MIDDELBURG - Staatssecretaris van Binnen landse Zaken J. Kohnstamm maakt donderdag 22 januari zijn opwachting op het symposium Inte grale Veiligheid in het Informatiecentrum Pro vincie Zeeland in Middelburg. Kohnstamm geeft zijn visie op het onderwerp integrale veiligheid vanaf 10.00 uur. Het symposium wordt geo pend door commissaris van de Koningin in Zeeland W. van Gelder. Mede op initia tief van de staatssecretaris wordt sinds een aantal ja ren in veel gemeenten - bin nen en buitenZeeland - vormgegeven aan integrcle veiligheid. De resultaten van dit beleid worden rn Middelburg toegelicht aan gemeenten en betrokken in stanties. Bovendien is het de bedoeling te discussieren over de toepassing van inte grale veiligheid in de Zeeuwse gemeenten. Andere sprekers zijn burge meester R. Barbé van Ter- neuzen en mevrouw T. Slag- man-Bootsma, burgemeester van de Drenthse gemeente Ooster- hesselen. Zij is voorzitter van de projectgroep integra le veiligheid in haar provin cie. Ook korpschef A. Smeels van de regiopolitie Zeeland en directeur W. Kooiman van Bouwwinkel Zeeland Adviseurs houden een inleiding. De laatste spreker richt zich op het on derwerp integrale veilig heid in de woonomgeving. Platteland Het symposium richt zich onder andere op de bestuur lijke aspecten. Zowel de problematiek van de mid delgrote gemeenten als van het platteland worden be licht. Ook gaat veel aan dacht uit naar het belang van een goede samenwer king met overige partners in het veiligheidsveld, zoals politie en woningbouwver enigingen. De bijeenkomst duurt van 10.00 tot 12.30 uur en wordt gehouden in het in formatiecentrum aan de Ab dij 9. Door autoriteit in natuurgeneeskunde OUDDORP - De relatie tussen voeding en gezond heid of ziekte. Dat is het thema van een voorlich tingsavond, die maandag 19 januari vanaf 20.00 uur wordt gehouden in gebouw Dorpstienden in Oud- dorp. Het onderwerp wordt belicht door natuurgeneeskundige J. M. Bergsma uit Tilburg. Hij staat in Nederland bekend als een autoriteit op het gebied van natuurgeneeskunde. Bergsma gaf op Goeree-Over- flakkee al eerder lezingen over zijn vakgebied. Zijn the rapie, die mensen van chroni sche en hardnekkige proble men kan afhelpen, bestaat uit voedingsupplementen en phyto-therapeutica; tinctu ren, tabletten of capsules, die zijn bereid uit geneeskrachti ge planten en kruiden. Middelen die onder de noe mer 'voeding' vallen, hoewel ze niet direct tot de dagelijkse voeding horen. Voeding heeft volgens Bergsma grote in vloed op de gezondheid of het ontstaan van ziekte. Voe dingsupplementen en phyto- therapeutica zijn hoogwaar dige voedingsprodukten, die kunnen worden toegepast om de gezondheid te verbeteren. De lezing van Bergsma is be doeld voor mensen die kam pen met gezondheidsproble men én voor mensen die hun goede gezondheid willen be houden. OUDE-TONGE - In het SWO-Infocentrum in Ou- de-Tonge wordt maandag 19 januari een kaartdag gehouden voor 55-plus sers. Belangstellenden kunnen zich via telefoonnummer 0187-641344 opgeven voor de onderdelen klaverjas sen of jokeren. Aanvang .9.30 uur. Het evenement is een initiatief van de Stichting Welzijnswerk Oostflakkee. MIDDELHARNIS - Theo Mastenbroek geeft vanaf maandag 19 januari in het Diekhuus in Middelharnis een cursus fotografie voor be ginners. Deelnemers vanaf zestien jaar maken kennis met de ba sistechnieken van de fotogra fie. Aan de orde komen zaken als licht, contrast, positie en verhoudingen. Aanvang 20.00 uur. De cursus wordt gegeven op zeven maandagavonden en een zaterdagochtend. Voor nadere inlichtingen of aan melding: telefoon 0187- 482400. Vrijdag 9 januari Zierikzee Dance Night met DJ Serge in Brogum Zierikzee. 21.00 uur. Zaterdag 10 januari Zierikzee Showoptreden Jeans Seven. Theater Mondragon. 20.00 uur. Stoner Metal Avond met Si nister Footwear en Lost in Misery in Brogum Zierikzee. 22.00 uur. Kerkwerve Sportvereniging WIK haalt oud papier op. 9.30 uur. Renesse Vesperconcert met Grego-' riaans gezang en orgelwer ken van Bach. Jacobuskerk.. 19.00 uur. Brouwershaven Vlooienmarkt Luikse Markt. Tonnenmagazijn. 10.00 tot 16.00 uur. Zonnemaire Harmonie vereniging Nut en Uitspanning haalt oud papier en karton op9.30 uur. Nieuwerkerk Contactbijeenkomst gehandi capten. Gebouw Salem. 14.15 uur. Maandag 12januari Zierikzee Vergadering commissie grondgebiedszaken, ruimte lijke ordening en economi sche zaken in Theater Mon dragon. 19.30 uur. Dinsdag 13 januari Brouwershaven Vergadering commissie maatschappelijke aangele genheden in het stadhuis. 19.30 uur. Woensdag 14 januari Kreaclub SKW De Lichtboei. MFC. 13.30 tot 15.30 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB. Hervormd kerkcentrum. 14.30 uur. Borstvoedingsinformatie avond. Mastgatstraat 90. 20.00 uur. Burgh Bingomiddag ouderensoos. De Koebel. 14.30 uur. Bruinisse Bijeenkomst soos Huize Ge zelligheid. Verenigingsge bouw, 14.30 uur. Donderdag 15 januari Zierikzee Start cursus sacrale dans. MFC. 19.45 uur. Begin cursus kunstgeschiede nis. De Driehoek. 20.00 tot 22.00 uur. Sirjansland Vergadering Reformatorisch Kontakt. Grote zaal Her vormde kerk. 19.45 uur. Vrijdag 16 januari Zierikzee Cabaretier Mare Scheepma ker met 'Struisvogel ont hoofd'.Brogum 20.30 uur. Renesse Officiële opening nieuwe kantoor VVV Schouwse Kust. Zeeanemoonweg. 16.00 uur. Dreischor Bloemschikles door Liesbeth Giltay. Molenweg 15. 19.30 tot 21.30 uur. Zaterdag 17 januari Zierikzee 'Het doorgezaagde weesmeis je' door Theater Kwark. Bro gum, 14.00 uur. Brouwershaven Hobby- en creatiefbeurs. Tonnenmagazijn. 10.00 tot 15.30 uur. Zonnemaire Nieuwjaarsborrel voor buurtbewoners. Restaurant De Gele Hoed. Van 16.00 tot 17.30 uur. Bruinisse Vogelruilbeurs De Nachte gaal. Clubgebouw Molenweg. 10.00-12.00 uur. Maandag 19 januari Zierikzee Nieuwjaarsbijeenkomst On dernemerskring Schouwen- Duiveland. Mondragon 17.00- 19.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Voorzitter Van der Wekken voegt 'persoonlijke noot' toe aan vergadering Staartje aan eerdere discussie BROUWERSHAVEN - GroenLinks heeft onlangs een groene pluim weggegeven, maar ik geef deze fractie nu een rode pluim." Dat zei C. Legemaate (CDA) donderdagavond in de commissie Grondge biedzaken, Openbare Werken en Milieu. Hij deed dat naar aanleiding van het negatieve advies van GroenLinks ten aanzien van het voorstel 466.500 gulden uit te trekken voor het uitbe steden van 500 achterstallige milieucontroles door de ge meente Schouwen-Duive land. De overige fracties brachten alle een positief ad vies uit. Het voorstel betreft een onderdeel van de eerder deze week in de commissie Externe Contacten gevoerde discussie over tijdelijke uit breiding van deze sector. Voorgesteld' wordt de dek king van genoemd bedrag ten laste te laten komen van de Reserve Milieu. Fractievoor zitster H. de Vries van Groen Links stemde toen en nu te gen. ,,Wat denkt mevrouw De Vries dan te doen als de ge meente straks niet aan de ver eiste milieucontrole kan vol doen?," wilde J. van der Veer (D66) weten, waarop Lege maate kwam met zijn 'rode pluim'. Chantage De Vries voerde aan, dat haar fractie van begin af aan de na druk heeft gelegd op een goed personeelsbeleid en al in vroeg stadium gepleit heeft voor onderzoek door een or ganisatiedeskundige. Ze vindt dat er te gemakkelijk tijdelijk extra personeel wordt aangetrokken. ,,Dat is slecht beleid en dat mag u niet als chantagemiddel tegen onze partij gebruiken," hield zij Legemaate en Van der Veer voor. Zij zag de uitbrei ding van de formatie nog lie ver structureel ingevuld dan met een 'hap-snap-beleid.' De Vries kreeg in haar conse quente stellingname begrip van SGP-woordvoerder P. van der Meide. Zelf zei Van der Meide bepaald niet vro lijk te worden van het be treffende voorstel. Hij vindt dat er te laat is gereageerd op signalen vanuit de organisa tie en sprak over gebrek aan kritische zelfreflectie met als doel efficiënter te werken. Het staartje aan de eerder de ze week gevoerde discussie bleek over het algemeen een herhaling van zetten met dit keer wethouder G. van der Velde-De Wilde, die het boe tekleed kreeg aangereikt, maar niet echt aantrok. Wel erkende zij dat het niet een voudig is om met een derge lijk voorstel naar buiten te treden. Verder voerde zij echter aan, dat de gemeente Schouwen- Duiveland het op milieuge bied helemaal niet zo slecht doet. Van der Meide toonde zich weinig onder de indruk van het feit, dat Schouwen- Duiveland wat betreft sociale duurzaamheid bouwen en wo nen in het peloton vertoeft. Als gevolg van de nota Secun daire Afvalstoffen ziet hij nog extra taken op de ge meente afkomen. Hij stemde wel in met het voorstel, maar had voor de gevolgde procedure weinig goede woorden over. Brandbrief Hoofdambtenaar afdeling Bouw- en Milieuzaken M. Rouw lichtte wederom toe, dat de gezamenlijke milieu ambtenaren van de voormali ge gemeenten naar aanleiding van de in het functieboek aan gegeven formatie al een brandbrief hadden geschre ven. Van de 14,25 bestaande formatieplaatsen voor mi lieuzaken in de voormalige gemeenten kwamen er im mers maar 8 terug. Ondanks dit signaal hield de Stuur groep herindeling vast aan het functieboek en in de prak tijk werden er voor de totale afdeling Bouw, Milieu, Pachtzaken en Bedrijfscon- tacten zelfs twee formatie plaatsen minder ingevuld. Reserve Milieu De wethouder erkende tot slot, dat er niet regelmatig ge put kan worden uit de Reser ve Milieu, zoals thans wordt voorgesteld, omdat deze re serve in de eerste plaats is be doeld voor te saneren loca ties. KRUININGEN - Het aantal automobilisten dat in 1997 van het veer Kruiningen- Perkpolder gebruik maakte is licht afgenomen. Dit blijkt uit een door de PSD verstrekt overzicht. In 1997 vervoerde het veer 1.203.309 auto's tussen Kruin- ingen en Perkpolder. Dat wa ren er 37.000 minder dan in 1996. De daling komt vooral voor rekening van de maand december toen er een tijd lang slechts één boot ingezet kon worden. Van het veer Vlissin- gen-Breskens werd vorig jaar meer gebruik gemaakt. 1.572.186 automobilisten lie ten zich hier vervoeren tussen Walcheren en Zeeuws-Vlaan- deren, Zo'n 40.000 meer dan in 1996. Het totaal aantal overtochten is licht gestegen (0,5 procent) en komt in 1996 op 2.775.495. gepland van de leden, maar secretaris C. van der Maas had geen enkele aanmelding gekregen. Vandaar de roep om nieuwe en actieve leden. Van der Wekken: ,,Het zou mooi zijn als we een volgende keer een grotere zaal moeten huren. Ik zelf heb ook een paar keer geprobeerd leden te werven, maar de ene helft voelt zich te oud en de andere helft nog te jong." Van der Wekken verklaarde later op de middag dat leden vanaf vijftig jaar welkom zijn bij de vereniging. Ook de secretaris uitte in een toespraak zijn zorgen. Al wa ren die van een heel andere aard. Hij zette vraagtekens bij het zogenaamd succesvol le poldermodel en noemde de huidige regering een 'rege ring van bijdragen'. Ook bij het gedwongen zorgabonne- ment in wooncentra voor ou deren werden nogmaals vraagtekens gezet. Samenwerking Om in de toekomst de proble men van de ouderen te lijf te gaan wil het bestuur aanstu ren op een nauwere samen werking met de ANBO. Van der Wekken: „Samen bereik je meer en sta je sterker, maar een echt samengaan zit er niet in. Daar is de tijd niet rijp voor. Als we dat zouden doen, zouden we zo'n zeventig pro cent van onze leden kwijtra ken." Over het ouderenbeleid van de gemeente Schouwen-Dui veland kon Van der Wekken nog weinig zeggen. „Het is nog te vroeg om te zeggen, 'het valt tegen, of het valt mee'. Wethouder Berrevoets belooft veel, maar de rest moeten we afwachten. Ze heeft ons in iedere geval alle medewerking beloofd." De PCOB zal begin dit jaar tijdens thema-middagen aan dacht besteden aan de veran deringen in het ziekenfonds en aan sociale voorzieningen. In februari is er ook een ge westelijke bijeenkomst over euthanasie. Krediet van 250.000 gulden nodig BROUWERSHAVEN - Om te komen tot een goed groenbeheersysteem moet al het openbaar groen in de gemeente Schouwen-Duiveland eerst geïnventari seerd en gedigitaliseerd worden. Voor de aanschaf van de software daarvoor is een krediet van 250.000 gulden nodig. De commissie Grondgebied zaken, Openbare Werken en Milieu bracht daar donder dagavond een unaniem posi tief advies over uit. „Dit is het beginpunt van hoe we het groen straks gaan be heren," aldus wethouder G. van de Velde-de Wilde (VVD). Over hoe de gemeente dat wil gaan doen - ecologisch, gif- vrij of gedeeltelijk gifvrij - zal dit jaar een beslissing moeten worden genomen. Het huidige groenbeheer is gebaseerd op het beleid van de voormalige gemeenten. Met de aanschaf van software voor 250.000 gulden wordt de locomotief in gang gezet om een groenbeheersysteem ope rationeel te maken. Het in ventariseren zal voor een deel handmatig moeten gebeuren om een duidelijk zicht te krij gen op omvang en diversiteit van het openbaar groen. Vragen van de commissiele den of aanschaf van deze soft ware invloed heeft op de per soneelsformatie zei de wethouder in dit stadium nog niet te kunnen beantwoor den. W. Jumelet (WD) had graag gezien dat wat meer offertes dan de voorliggende twee wa ren aangevraagd voor aan schaf van de betreffende soft ware. J. van der Veer (D66) vond het jammer, dat er geen excursie was gemaakt naar een gemeente, die al met dit pakket werkt. Van de Velde liet weten, dat de huidige twee offertes komen van spe cifiek op deze materie gerich te bedrijven en dat met diver se gemeenten intensief telefonisch contact is geweest over het gebruik van de be treffende software. „Wat wil de gemeente nu ei genlijk met het groenbeheer. Het is iets waar de mensen het meeste over klagen?," in formeerde E. Overbosch-De Reijger (PvdA). Op die vraag kan, volgens de wethouder, pas een antwoord worden ge geven als er definitieve keu zen zijn gemaakt. Het groenbeheer op Schouwen-Duiveland is nu nog gebaseerd op het beleid van de voormalige gemeenten. Dit jaar moeten er definitieve keuzen worden gemaakt. (Archieffoto) BURGH-HAAMSTEDE - De afdeling Schouwen-Dui veland van de Protestants Christelijke Ouderen Bond heeft nieuwe leden nodig. Vooral actieve leden. „Want ik krijg wel eens de indruk dat alles van het bestuur moet komen", stelde voorzitter C. van der Wekken. Hij uitte gisteren op de nieuwjaarsbijeen komst tevens zijn ongerustheid, want achter zijn rug had hij kritiek gehoord op zijn functioneren. Een half jaar geleden nam Van der Wekken (65), eerst voor een periode van een jaar, het voorzitterschap over van K. de Jonge. „Ik ben daar on der bepaalde voorwaarde met enthousiasme aan begonnen en dat terwijl tal van leden veel bekwamer zijn dan ik. Ook dames, want die mogen ook in het bestuur. Ik kende de structuur van de PCOB ook niet, maar het enthou- siamse van de overige be stuursleden heeft mij enorm geholpen." Maar het plezier van de voor zitter is de laatste maanden afgenomen en daarom vond hij dat hij in een 'persoonlijke noot' aan het eind van zijn openingswoord even stil moest staan bij zijn gevoe lens. „Ik voel een kloof tus sen mij en de vergadering. Deze afstand heb ik ergens anders nooit zo gemerkt, maar ik hoop dat ik het me verbeeld. Achter mijn rug hoor ik ook wel eens kritiek en dat doet verrekt veel zeer. Indien julie vinden dat ik niet funtioneer als voorzitter, zeg dat dan eerlijk in mijn ge zicht. Als julie over een half jaar een nieuwe voorzitter willen, is nu het tijd om een nieuwe te zoeken." De zaal schrok er zichtbaar van, maar ging over tot de bingo na een oproep van de voorzitter zijn woorden maar weer 'snel te vergeten' en er een gezellige middag van te maken. „Maar ik moest het even kwijt, want anders krop je je gevoelens maar op. Geen aanmeldingen Zo'n vijftig leden van de PCOB waren gisteren in de Gereformeerde kerk van Haamstede aanwezig. Tussen het openingsgebed en de nieuwjaarstoespraak van de voorzitter aan het begin van de middag en de bingo aan het eind stonden voordrachten De leden van de PCOB luisteren op de nieuwjaarsbijeenkomst aandachtig naar het openingswoord van voorzitter C. van der Wekken. (Foto: Marijke Folkettsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 3