Gemeenten op Internet-pad 1998 beslissend jaar voor Koninklijke Schelde Groep Cliënten tevreden over de thuiszorg Buurthuizen te arm voor Internetgebruik Films in 't Beest Science fiction-party Koppermaandag na Goes in Etten-Leur op agenda STREEKNIEUWS Excursie in Prunjegebied MUZIEKAGENDA DONDERDAG 8 JANUARI 1998 NR 26311 5 'Goede communicatie is belangrijk en Internet hoort daar onherroepelijk bij' ZIERIKZEE - Op Limburg en Overijssel na hebben alle Nederlandse provincies een eigen website op het Internet en inmiddels zijn al ruim driehonderd Ne derlandse gemeenten de elektronische snelweg opge gaan. Ook de gemeente Schouwen-Duiveland heeft plannen in die richting. „Goede communicatie tussen de gemeente en haar burgers is belangrijk en Internet hoort daar onherroepelijk bij," stelt wethouder G. J. van der Salm, beheerder van onder meer de portefeuilles informatisering en automati sering. De Internet-plannen van de gemeente Schouwen- Duiveland staan, zo bena drukt de wethouder, nog in de kinderschoenen, maar wat hem betreft gaat de gemeente nog tijdens deze raadsperiode - dus voor het jaar 2002 - het Internet op. „We zitten nu nog in het voor bereidende stadium. We zijn bijvoorbeeld bezig met het ontwikkelen van een raadsin- formatiesysteem wat het voor raadsleden mogelijk maakt om thuis via de com puter bijvoorbeeld stukken in te zien," aldus Van der Salm. Onder de werktitel 'Di- gischouw' wordt gewerkt aan het pakket dat uiteindelijk via het Internet beschikbaar komt voor iedereen met een abonnement op de elektroni sche snelweg. Niet overhaast Over de kosten die voor een gemeente verbonden zijn aan een eigen plaats op het Inter net is volgens Van der Salm nu nog geen zinnig woord te zeggen. „Het hangt er maar net vanaf hoe leuk je het wilt maken. Wij willen in ieder ge val niet overhaast te werk gaan en de ontwikkelingen op dat gebied gaan ook enorm snel," aldus de wethouder. Volgens een onderzoek van VB Managements Consul tants uit Nieuwegein vormen de gemeenten met een eigen plaats op Internet een zeer di verse groep. „De grootste ge meente heeft meer dan 700.000 inwoners, de kleinste nog geen duizend." Gemeen telijke websites zijn er vol gens de onderzoekers in aller lei maten en soorten. „Meer dan andere organisa ties experimenteren gemeen ten met het digitale democra tisch functioneren. Zij presenteren niet alleen het college van B&W en de raads leden, voorzien van foto, adressen en telefoonnum mers of zelfs de persoonlijke E-mail'adressen van ambtena ren en politici. Zij roepen bij voorbeeld ook burgers, maat schappelijke organisaties of bedrijven op om interactief te participeren bij het verder ontwikkelen of vormgeven van het gemeentelijk beleid.' Huursubsidie Volgens de onderzoekers maakt de technische stand van zaken voor wat betreft Internet nu ook al 'interactie ve dienstverlening' mogelijk. Vrij vertaald: vanachter je ei gen computer een bezwaar schrift indienen tegen - bij voorbeeld - een geweigerde De gemeente Tilburg is een van de driehonderd Nederlandse gemeenten met een eigen website op Internet. Via het Internet kun nen bezoekers van de site een kijkje nemen in het archief, maar ook een lijst met evenementen op hun scherm toveren. bouwvergunning. „Daar naast verschijnen er reken programma's waarmee de burger, anoniem, thuis kan uitrekenen of hij in aanmer king komt voor subsidie of hoeveel belasting hij moet be talen." Hoewel er technisch gezien interessante mogelijkheden op het Internet zijn voor ar chiefdiensten neemt de meer derheid ervan volgens de on derzoekers een afwachtende houding aan. „De meerder heid van het personeel bij overheidsarchiefdiensten heeft weinig affiniteit met In formatie en Communicatie Technologie en de mogelijk heden van Internet. Het op slaan van gegevens gebeurt meestal nog in bestaande sys temen zoals dossiers, kaar tenbakken en dergelijke." Waterschap Zeeuwse Eilan den zit nog niet op het inter net, maar waarschijnlijk vol gend jaar gebeurt dat wel, zo meldt voorlichter A. van der Wel. De Unie van Water schappen werkt aan het Inter- netpakket 'Waterring'. In eer ste instantie is dat bedoeld voor waterschappen om on derling informatie uit te kun nen wisselen, maar op ter mijn wordt de Water- ring-website voor iedereen opengesteld. GOES - In 't Beest in Goes worden deze maand enkele films vertoond. Vrijdag 9 januari en zaterdag 10 januari is 'The English Pa tient' te zien. De film is geba seerd op het gelijknamige boek van Michael Ondaatje. De hoofdrolspeler stort neer in een vliegtuigje, samen met een mooie dame die slap over de rand hangt. Het is echter niet het einde van deze graaf Almasy. Hij belandt als ger oosterd brood, totaal ver brand en aan geheugenverlies lijdend, in de armen van ver pleegster Hana. Ondertussen viel er een aantal doden tij dens een veldslag in de Twee de Wereldoorlog. 'Floating Life' op donderdag 15 en vrijdag 16 januari gaat over het verlangen naar een thuis. Ieder is op zijn manier op zoek naar wat hij verloren heeft of vergeten is. Een gezin uit Hong Kong emigreert naar Australië. Beide films beginnen om 20.30 uur. GOES - In podium 't Beest in Goes wordt zaterdag 17 janu ari een science fiction/fanta sy party gehouden. Een avond vol jungle, drum'n bass en chemical beats. Er wordt opgetreden door de Beats Op je Fiets Crew. Zij hebben onlangs hun eerste vier-tracks Jungle EP uitge bracht. Deze heeft de titel 'We eat tulips for breakfast' mee gekregen. Aanvang 21.00 uur NIEUWJAARSRECEPTIE ZIERIKZEE - De nieuwjaars bijeenkomst van Onderne merskring Schouwen-Duive land wordt gehouden op maandag 19 januari. Plaats van handeling is Theater Mondragon in Zierikzee. De bijeenkomst duurt van 17.00 tot 19.00 uur. Voorzitter P. Schotte zal het woord voeren en daarbij informatie ver strekken over het wel en wee van ondernemend Schouwen- Duiveland. FIBROMYALGIE GOES - De Fibromyalgiever- eniging wil een oefengroep voor fibromyalgiepatiënten opstarten. Daarom wordt op dinsdag 20 januari een bijeen komst in Ter Valcke aan de Valckeslotlaan in Goes ge houden. Fibromyalgie is een reuma-aandoening. Bewegen in groepsverband heeft vol gens de vereniging bewezen een positieve uitwerking te hebben op het ervaren van pijn. De aanvang is om 14.00 uur. In Vlissingen vindt don derdag 22 januari in de Pet- ruskerk aan de Dr. Otteman- straat een opstartbijeen- komst plaats. Voor nadere in lichtingen: telefoon 0113- 655621. Voor derde keer jaar met verlies afgesloten VLISSINGEN (ANP) - De Koninklijke Schelde Groep uit Vlissingen heeft voor het derde opeenvol gende jaar verlies geleden. Het komende jaar wordt dan ook beslissend voor het voortbestaan van de bou wer van schepen, industriële constructies en syste men. Bestuursvoorzitter R. van den Heuvel verklaarde op de nieuwjaarstoespraak dat 1997 het slechtste jaar was uit de geschiedenis van het in 1875 gestichte bedrijf. Na een verlies van enkele tientallen miljoenen is de kas bijna leeg. Daar staat tegenover dat de orderportefeuille van alle be drijfsonderdelen met in to taal 1,35 miljard nog uit te voeren werk goed is gevuld. Volgens Van den Heuvel is het voortbestaan van het be drijf dan ook niet acuut in ge vaar. Wel wordt het komend jaar beslissend, want een nieuw verlies zal De Schelde niet overleven. „Dan gaan we, om het maar eens duide lijk te zeggen, naar de klote." Het bedrijf boekte in 1996 een verlies van f 3,4 miljoen, ter wijl dat een jaar eerder f 6,8 miljoen was. De werkgele genheid liep terug van 3200 begin 1995 naar 2500 nu. Vakbondsbestuurder J. Kei ler van De Unie deelt de ana lyse van Van den Heuvel. „Dit jaar wordt het eï'op of er onder. Het geld zal binnen moeten komen, maar ik be twijfel of de door Van den Heuvel voorspelde winst van tien miljoen gulden haalbaar is." Een woordvoerder van De Schelde houdt vol dat „dit bedrag absoluut reëel is." 'Werk genoeg' De werkgelegenheid van de resterende 2500 werknemers staat volgens de woordvoer der niet ter discussie, „want we hebben werk genoeg." Ook Keiler heeft „geen aan wijzingen dat er een nieuwe ontslagronde voor de deur staat." Wel liet Van den Heuvel tij dens zijn nieuwjaarstoe spraak weten dat „we nieuwe reorganisatieplannen niet meer kunnen betalen". Aankloppen Berichten als zou De Schelde voor financiële steun bij grootaandeelhouder de Rijks overheid aankloppen „beves tigt noch ontkent" het be drijf. Van den Heuvel zou compensatie eisen voor het verlies op de order voor een amfibisch transportschip voor de marine in 1993. Ver der wil hij alsnog geld uit een steunregeling die in de afge lopen vijf jaar gold voor (ci viele) scheepsbouwers. De Schelde zag daarvan af in ruil voor opdrachten van Defen sie. Die bleken echter verlies gevend. Bij het bedrijf werken onge veer 2500 mensen, van wie 2000 in Vlissingen. „Het was een enorme vuurzee, een prachtig gezicht." J. Boogert van de organiserende Oranjevereniging was tevreden over de jaar lijkse kerstboomverbranding aan het einde van de Wilgenstraat in Oosterland. De Oos- terlandse jeugd leverde maar liefst negentig bomen in bij het bestuur van de Oranjevereni ging. De bomen werdén op een stapel gelegd en in de brand gestoken. Het veroorzaakte grote hitte," vertelt Boogert. Het tafereel werd gadegeslagen door zo'n tweehonderd toeschouwers. De brandweer hield ondertus sen een oogje in het zeil. De kinderen kregen een kwartje per ingeleverde boom en een loot je, waarmee zij kans maakten op een taart. Colinda Ista sleepte deze lekkernij in de wacht. Het was voor ongeveer het tiende jaar dat in Oosterland de kerstboomverbranding plaats vond. (Foto. Marijke Folkertsma) Conclusie onderzoek GOES - Cliënten zijn in het algemeen tevreden over de thuiszorg. Dat blijkt uit het onderzoek dat Oosterschelde Thuiszorg, Thuiszorg Walche ren en Thuiszorg Zeeuws-Vlaanderen afgelopen jaar hebben gedaan onder hun cliënten. Dagelijks zijn honderden thuiszorgmedewerkers werkzaam bij hun cliënten. De zorg die ze verlenen pro beren ze zo goed mogelijk uit te voeren. Dat lukt, zo blijkt uit het onderzoek, goed. Cliënten blijken zeer tevreden over de omgang met de thuiszorgmedewer kers, het respect dat de hulpverleners tonen, de ma nier waarop de privacy wordt gewaarborgd en de mate waarin rekening wordt gehouden met de wensen van de cliënten. Ook geven de meeste cliën ten aan zich op hun gemak te voelen bij de hulpverle ner. Verder blijkt dat de zorg meestal aansluit bij de verwachting die de cliënten er van hebben. Zij zijn te vreden over het werk dat door de thuiszorg wordt verricht en vinden dat de medewerkers zorgvuldig en hygiënisch werken. Ook zijn de cliënten content met de hoeveelheid wijkverple ging of gezinsverzorging die ze krijgen en de tijd die de medewerker voor hen heeft. De thuiszorgorganisaties hebben een kleine 850 cliën ten benaderd. Dit waren cliënten die op dat moment hulp hadden van de 'wijk verpleging of de gezinszorg. Circa zeshonderd cliënten - 71 procent - hebben de vra genlijst ingevuld en terug gezonden. Er komen uit het onderzoek ook punten naar voren die naar het idee van de cliënten voor verbetering vatbaar zijn. Het gaat om de frequentie van wisseling van hulpverleners en het feit dat cliënten onvoldoen de op de hoogte zijn van de plaats waar ze met eventu ele kritiek terecht kunnen. Traditie vanuit gilden ETTEN-LEUR: Op de eerste maandag na Driekonin gen is het Koppermaandag. Dat is een feestdag, die in de Middeleeuwen door alle gilden werd gevierd. De traditie is in ere hersteld en de organisatie valt dit keer te beurt aan de gemeente Ettei^Leur. Goes ging de Brabantse gemeente daarin voor. Gilden hadden in de Middel eeuwen de goede gewoonte om een dag per jaar in 'ledig heid en vrolijkheid' door te brengen, waarbij 'de kop' (drinkbeker) vrolijk van hand tot hand ging. Toen de politieke betekenis van de gilden afnam, verdwe nen ook de 'gewoonten die met de gilden te maken hadden. Dit lot trof ook de Kopper maandagviering. Het druk- kersgilde echter hield deze viering in ere. Kopperprent Uniek bij het drukkersgilde is het vervaardigen en aan bieden van een rijm- of kop perprent. Oorspronkelijk werden de prenten door de ge zellen aan hun 'heersers en meesters' aangeboden om op die wijze hun kennis en kun de te tonen. Kopperprenten waren en zijn het levende be wijs van het grote potentieel aan technische, ambachtelij ke en artistieke kwaliteiten van de grafische industrie. Later werden de prenten aan geboden aan de plaatselijke notabelen, om uitdrukking te geven aan de sterke verbon denheid van de drukkers met de lokale gemeenschap. Te genwoordig is dat de burge meester van een plaats, waar de grafische industrie een rol van betekenis vervult. De uitreiking van de Kopper- maandagprent zal dit jaar plaatsvinden in de raadzaal van het gemeentehuis in Et ten-Leur in samenwerking met het Grafisch Historisch Centrum in Etten-Leur. ZIERIKZEE Cursussen Bij Sociaal Kultureel Werk De Lichtboei in het MFC aan de De Huybertstraat wordt vanaf vrijdag 23 januari de cursus Tai Chi gegeven. Tai Chi is een eeuwenoude bewe gingsleer voor gezondheid en meditatie. De langzame be wegingen bevorderen de ba lans tussen lichaam en geest, versterken het zenuwstelsel en verbeteren de bloedcircu laties. Daarom is Tai Chi vol gens de initiatiefnemers heil zaam voor mensen die in chronische stress leven. De lessen zijn om de veertien da gen, tussen 10.00 en 12.00 uur. Donderdag 5 februari start de cursus Mandala's schilderen, eveneens in het MFC. Manda la betekent 'magische kring' of 'cirkel',vertaald uit het Sanskriet. Verbinding ma ken met het eigen 'mandala' kan volgens de initiatiefne mers een mogelijkheid zijn tot bewustwording, een nieuw Jicht werpen op de le vensweg. De lessen zijn van 13.30 tot 16.30 uur. Voor nade re inlichtingen: telefoon 0111- 412075. Computercursus In het MFC aan de Dë Huy- bertstraat wordt vanaf vrij dag 30 januari de computer cursus windows '95 voor be ginners gegeven. De lessen zijn van 13.00 tot 14.30 uur. De cursus is een initiatief van So ciaal Kultureel Werk De Lichtboei. Voor nadere in lichtingen of aanmelding: te lefoon 412075. SIRJANSLAND Reformatorisch Kontakt Het Reformatorisch Kontakt houdt donderdag 15 januari een vergadering in de grote zaal van de Nederlandse Her vormde kerk in Sirjansland. Ds. Ruijgrok, Nederlands Hervormd predikant in Mid- delharnis, geeft een lezing over het onderwerp 'Volhai- ding der Heiligen'. De avond begint om 19.45 uur. Alle be langstellenden zijn welkojp. BRUINISSE Huize Gezelligheid De soos Huize Gezelligheid uit Bruinisse komt op woens dag 14 januari weer bij el kaar. Dit gebeurt in het ver enigingsgebouw in Bruinisse en het aanvangstijdstip is 14.30 uur. Zaterdag 24 januari ZIERIKZEE - De Natuur- en Vogelwacht Schouwen- Duiveland houdt zaterdag 24 januari een ganzenex- cursie in het Prunjegebied. Het vertrekpunt is om 9.30 uur bij Café De Heerenkeet aan het haventje Flaauwers. In de Prunje en aangrenzende gronden zijn alle op Schou wen overwinterende soorten meestal wel te vinden. Onder leiding van mensen van de vo gelwerkgroep kan heel ge richt gekeken worden naar allerlei specifieke aspecten en worden er veel bijzonder heden verteld over deze noor delijke gasten. De deelne mers wordt aangeraden warme kleding aan te doen en een verrekijker mee te ne men. Pleidooi voor '1000-computersplan' ZIERIKZEE - Buurthuizen als De Lichtboei in Zie rikzee kunnen een belangrijke rol spelen bij het via Internet de burger toegang bieden tot overheidsin formatie. Knelpunt daarbij is echter het chronische geldgebrek bij het buurt- en clubhuiswerk. Dat concludeert VB Manage ment Consultants uit Nieu wegein in het onderzoeksrap port 'Achter de Internetsite'. De financiële knelpunten zou den volgens de onderzoekers in principe deels kunnen wor den weggenomen door een 1000-computersplan. „Alleen eenmalig PC's in buurthuizen neerzetten is niet genoeg." Volgens de onderzoekers dr eigen ouderen en haanlozen de aansluiting op de informa tiemaatschappij te missen omdat zij geen computer heb ben en daardoor geen toegang tot elektronische informatie. Ware het niet dat er een dicht netwerk van scholen, bibliot heken, buurt- en gemeente huizen bestaat in Nederland. Daar staan wel de computers die toegang bieden tot Inter net waarmee ook de 'digibe ten' de kans krijgen om digi taal informatie op te vragen en thuis te raken op de elec- tronische snelweg. Beperkt budget Buurthuizen kampen echter vaak met hetzelfde probleem als de 'digibeten': er is onvol doende geld voor de aanschaf van dure multimedia-compu ters en Internet-abonnemen- ten. „De meeste buurthuizen" hebben een beperkt budget dat ook nog eens behoorlijk onder druk staat," conclude ren de onderzoekers. Drempelverlagend Willen de buurthuizen in <3- toekomst een drempelveria gende rol vervullen in het toe gankelijk maken van over heidsinformatie via Internet dan moet er volgens de onder zoekers nog heel wat gebeu ren. „Te denken valt aan een combinatie van het beschik baar stellen van cursusacti /i- teiten, ondersteuning en goedkope computerfacilitei ten." Bij sommige buurthuizen ont breekt het volgens de onder zoekers verder aan kennis van Internet en de juiste men taliteit om ermee aan de slag te gaan. Dat probleem zou kunnen worden opgelost door een campagne die zowel het belang van nieuwe media als van Internet benadrukken. Tenzij anders vermeld, beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 10 januari: Jacobuskerk, Renesse. Triplum-concert St. Willibrorduskoor (Grego riaans), Sietse van Wijgerden, orgel. (19.00). 24 januari: Tonnenmagazijn, Brouwershaven. Uitvoering Muziekvereniging Apollo. (19.30). 31 januari: Zeeuwse Muziekschool. Zierikzee. Karin Dolman en Ceacile Boschman (altviool en piano). Ars Musica 3. 7 maart: Sint Willibrorduskerk, Zierikzee. Madrigaalkoor en Strijkersensemble Zeeuwse Muziekschool. (20.30). Ars Musica 4. 21 maart: Theater Mondragon. Jaaruitvoering Kunst en Eer. 24 april: Bethlehemkerk, Scharendijke. Koor- en samenzangavond, m.m.v. de koren Sursum Corda, VZOS (St. Annaland), instru mentalisten van de Zeeuwse Muziekschool en Kees Groenleer, orgel en piano. (19.45). 25 april: Zeeuwse Muziekschool, Zierikzee. Ronald Slager, hoorn (met pianobegeleiding). Ars Musica 5. Muziek- of zangverenigingen wordt verzocht om zo spoedig mogelijk na het bekend worden van de datum van hun con cert/uitvoering deze uitsluitend schriftelijk door te geven aan I M. van der Veer, Mastgatstraat 12, 4301 WG Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 5