'Desinteresse bedreiging' Schouwen-Duiveland in symbolen op ambtsketen COMMENTAAR Eén milieuverslag per bedrijf is voldoende Van de Vondervoort komt op herhaling Demonstratie Java TM en Internet in Bibliotheek AGENDA Zeemanspot in actie voor eurokotter Cursussen yoga Opening van VW-kantoor DONDERDAG 8 JANUARI 1998 NR 26311 3 Maar liefst 950.000 gulden heeft de gemeente nodig om de brand op de afdelingen mi lieuzaken en bouw- en wo ningtoezicht te blussen. Tijds druk is er ook. Als de aanvragen niet tijdig worden verwerkt, verlangt het rijk zijn voorschotten terug. Na de euforie van de samenvoe ging valt de gemeente nu in de harde realiteit: het werk •komt niet af en er zijn ach terstanden. In de affaire Jannewekken ging het om 420.000 gulden en dat kostte wethouder Van der Wekken bijna de kop. Nu het om ruim twee keer zo veel geld gaat, is de politiek opmerkelijk mild. Wel wordt er gemord over het uitblijven van efficiencywinst en wordt er geroepen dat we het alle maal al hadden zien aanko menMaar het lijkt er toch op dat uiteindelijk iedereen akkoord gaat met meer amb tenaren. Het college zegt ronduit dat het geen goed zicht meer heeft op de zaak en laat een advies bureau onderzoek doen. Richtlijnen zijn er op dit ge bied niet. Volgens de Vereni ging van Nederlandse Ge meenten (VNG) moet elke ge meente naar eigen inzicht uit dokteren hoeveel personeel er nodig is. Dat heeft te maken met het aantal taken dat de gemeente uitbesteedt of pri vatiseert. Het fenomeen dat na herindeling blijkt dat er niet mindermaar juist meer ambtenaren nodig zijn, komt de VNG zeer bekend voor. Dinsdag werd duidelijk dat ook de afdeling financiën kampt met achterstanden. CDA-raadslid en zelfstandig ondernemer C. Legemaate vroeg toen of er roei eens is ge dacht aan overwerk of het niet opnemen van vrije da gen. Dat durft wethouder G. J. van der Salm zijn mensen kennelijk niet te vragen. De werkdruk is zo hoog dat hij dergelijke dingen absoluut niet voor wil stellen. Dan is het toch enigszins na vrant dat het gemeentehuis de dag voor Kerst sluit om pas op maandag 5 januari weer open te gaan. „Het jaar van de tolerantie is voorbij. Het jaar van de waarheid is aangebroken," merkt Lege maate dan ook volkomen te recht op. Samenwerking provincie en bedrijfsleven MIDDELBURG - Bedrijven kunnen vanaf het jaar 2000 volstaan met het maken van één milieuverslag in plaats van een verslag per instantie met daarop toegesneden informatie. Dit vanwege verregaande sa menwerking tussen het pro vinciaal bestuur en het be drijfsleven. De huidige praktijk is dat aparte verslagen moeten wor den gemaakt voor bijvoor beeld de provincie, het Rijks Instituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne (RIVM) en het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). Door de integrale aanpak kunnen het bedrijfsleven en de diverse overheidsinstan ties zo doelmatig mogelijk nagaan of doelstellingen uit beleids- en bedrijfsplannen worden gehaald en waar. mo gelijk extra activiteiten of in vesteringen moeten worden gedaan om niet gehaalde uit- ganspunten alsn'og te berei ken. Het wordt overigens wel ver plicht een overheids- en een publieksverslag te maken. Staatssecretaris houdt woord ZIERIKZEE - Staatssecretaris T. van de Vonder voort van Binnenlandse Zaken komt op woens dag 21 januari opnieuw naar Schouwen-Duive- land. Dit keer heeft zij voor haar werkbezoek aanzienlijk meer tijd ingeruimd dan op 1 december vorig jaar. Toen was zij anderhalf uur te gast van de gemeente. Van de Vondevoort was toen aanwezig om zich op de hoogte té stellen van de Vier delen gang van zaken rond de her indeling van de nieuwe ge meente. Ze kwam toen in die korte tijd onder de in druk van de enthousiaste wijze waarop de gemeente raad de herindeling had aangepakt. verde inspanningen. „Hoe gaat zo'n nieuwe gemeente nou om met alle vooronder stellingen? Waar loop je als gemeente tegenaan? Op dat soort vragen wil ik dan ant woord hebben," zei zij toen Aan haar wens om de ken- ninsmaking in een breder perspectief te zien wordt ge hoor gegeven. Het werd de staatssecreta ris in december wel snel dui delijk dat te tijd te kort was om een goed beeld te krijgen van alle op het eiland gele- De dag wordt in vier delen opgesplitst. Van de Vonder voort zal in ieder geval pra ten met vertegenwoordi gers van de dorpsraden, dè gemeentraad en de pers. Het vierde blok moet nog worden ingevuld. Open Universiteit MIDDELBURG - De Open Universiteit OU geeft donderdagavond 15 januari in de Zeeuwse Biblio theek aan de Kousteensedijk in Middelburg een de monstratie Java TM en Internet. De bijeenkomst duurt van 19.00 tot 21.00 uur. De demonstratie wordt ver zorgd door Kees Nolet, stu diebegeleider Technische we tenschappen en mede-auteur van de cursus Visueel pro grammeren met Java. Het is tegenwoordig mogelijk programma's te schrijven die kunnen worden gekoppeld aan Web-pagina's op het In ternet. Met een Web-browser, zoals Netscape Navigator of Internet Explorer, kan zo'n pagina in de eigen computer worden geladen, waarna het programma op de eigen com puter wordt verwerkt. Programmeertaal De programmeertaal die dit mogelijk maakt, heet Java. Het is een zuiver objectgeo riënteerde programmeertaal die in korte tijd zeer populair is geworden. De OU brengt sind kort een nieuwe pro grammeercursus uit die is ge baseerd op deze taal: Visueel programmeren met Java. Het bijzondere aan deze cur sus is niet alleen de taai Java, maar ook het gebruik van een visuele ontwikkelomgeving (Visual Café) voor het ont werpen van grafische gebrui kers-interfaces. Mogelijkheden Tijdens de demonstratie wordt getoond welke moge lijkheden Java biedt voor het internet en wordt ingegaan op de nieuwe cursus en het ge- bruik van de visuele omge ving. Donderdag 8 januari Brouwershaven CZAV-informatiebijeen- komst akkerbouw in het Ton- nenmagazijn. 19.15 uur. Vergadering commissie grondgebiedszaken, openba re werken en milieu in het stadhuis. 19.30 uur. Vrijdag 9 januari Zierikzee Vergadering PvdA-fractie. Vergaderkamer 78. Gemeen tehuis. 15.00 uur. Dance Night met DJ Serge in Brogum Zierikzee. 21.00 uur. Zaterdag 10 januari Zierikzee Showoptreden Jeans Seven, Theater Mondragon. 20.00 uur. Stoner Metal Avond met Si nister Footwear en Lost in Misery ito Brogum Zierikzee. 22.00 uur. Kerkwerve Sportvereniging WIK haalt oud papier op. 9.30 uur. Renesse Vesperconcert met Grego riaans gezang en orgelwer ken van Bach. Jacobuskerk. 19.00 uur. Brouwershaven Vlooienmarkt Luikse Markt. Tonnenmagazijn. 10.00 tot 16.00 uur. Zonnemaire Harmonievereniging Nut en Uitspanning haalt oud papier en karton op. 9.30 uur. Nieuwerkerk Contactbijeenkomst gehandi capten. Gebouw Salem. 14.15 uur. Maandag 12 januari Zierikzee Vergadering commissie grondgebiedszaken, ruimte lijke ordening en economi sche zaken in Theater Mon dragon. 19.30 uur. Dinsdag 13 januari Brouwershaven Vergadering commissie maatschappelijke aangele genheden in het stadhuis. 19.30 uur. Woensdag 14 januari Zierikzee Kreaclub SKW De Lichtboei. MFC. 13.30 tot 15.30 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB. Hervormd kerkcentrum. 14.30 uur. Borstvoedingsinformatie avond. Mastgatstraat 90. 20.00 uur. Bruinisse Bijeenkomst soos Huize Ge zelligheid. Verenigingsge bouw, 14.30 uur. Donderdag 15 januari Zierikzee Start cursus sacrale dans. MFC. 19.45 uur. Begin cursus kunstgeschiede nis. De Driehoek. 20.00 tot 22.00 uur. Sirjansland Vergadering Reformatorisch Kontakt. Grote zaal Her vormde kerk. 19.45 uur. Vrijdag 16 januari Zierikzee Cabaretier Mare Scheepma ker met 'Struisvogel ont hoofd'.Brogum 20.30 uur. Renesse Officiële opening nieuwe kantoor VVV Schouwse Kust. Zeeanemoonweg. 16.00 uur. Dreischor Bloemschikles door Liesbeth Giltay. Molenweg 15. 19.30 tot 21.30 uur. Zaterdag 17 januari Zierikzee 'Het doorgezaagde weesmeis je' door Theater Kwark. Bro gum, 14.00 uur. Brouwershaven Hobby- en creatiefbeurs. Tonnenmagazijn. 10.00 tot 15.30 uur. Zonnemaire Nieuwjaarsborrel voor buurtbewoners. Restaurant De Gele Hoed. Van 16.00 tot 17.30 uur. Maandag 19 januari Zierikzee Nieuwjaarsbijeenkomst On dernemerskring Schouwen- Duiveland. Mondragon 17.00- 19.00 uur. Dinsdag 20 januari Nieuwerkerk Jaarvergadering van de NBvP afdeling Duiveland in het dorpshuis. 19.30 uur. Burgemeester Asselbergs in nieuwjaarstoespraak: gertjes. Daarom werden en worden enkele nieuwe door bestuur en inwoners wense lijk geachte overlegvormen ingesteld," zo kondigde As selbergs aan. „Momenten en gelegenheden voor hoor en wederhoor, voor verkenning van wensen, verlangens en ideeën." Asselbergs stak niet onder stoeien of banken dat het eer ste jaar van de gemeente Schouwen-Duiveland een moeilijk jaar is geweest. Hij maakte van de gelegenheid gebruik om de inwoners van de gemeente te vragen geduld te hebben met de nieuwe ge meente. „Want nadrukkelijk zeg ik u: Keulen en Aken zijn niet op één dag gebouwd en Schouwen-Duiveland ook niet. Er moet zorgvuldig gewerkt worden en we zijn er nog niet en we zullen er ook dit jaar nog niet komen, maar we ko men er wel." Transveerhoek STELLENDAM - De beman ning van reddingboot De Zee manspot moest dinsdag in ac tie komen toen de eurokotter GO 55 in problemen kwam. De GO 55 was half in het Slijkgat toen een op de bodem liggende draad in de schroef terecht kwam. Een in de buurt zijnde collega wilde het schip op sleeptouw nemen en naar de haven van Stellen dam brengen, maar de sleep- verbinding brak. Om 16.10 uur werd toen via de kustwachtpost Ouddorp de bemanning van de Stellen- damse reddingboot De Zee manspot opgeroepen. De red ders waren snel ter plaatse, namen het schip op sleeptouw en brachten het de haven van Stellendam binnen. Daar stonden duikers gereed om de draad uit de schroef te halen. Op dat moment was de Graaf van Bylandt, met thuishaven Burghsluis, met een soortge lijk karwei bezig. Het betrof hier een mosselkotter uit Yer- seke die naar de haven van Colijnsplaat werd gesleept. NOORDGOUWE - Docente Marianne Raad-van den Haak geeft vanaf deze maand de cursussen zwangerschap- syoga en Hatha-yoga in kuur oord de Schouw aan de Don- kereweg in Schuddebeurs. De cursus zwangerschapsyo- ga omvat twaalf lessen vanaf maandag 12 januari om 19.30 uur. Het bewust beleven van de zwangerschap staat cen traal. De deelnemers leren adem-, bewegings- en ont spanningsoefeningen. Adem haling en ontspanning zijn volgens de docente zowel van belang tijdens de zwanger schap als bij de bevalling. In de beoefening van Haltha yo ga vormen beweging, adem en ontspanning een eenheid en staat de eigen ervaring centraal. Het gaat om het vin den van een evenwicht tussen inspanning en ontspanning, controle en overgave, kracht en souplesse, waardoor er volgens Raad meer harmonie in het leven komt. Deze lessen worden vanaf maandag 28 januari gegeven, aanvang 21.00 uur. Voor na dere inlichtingen of aanmel ding: telefoon 401442. De grote zaal van Theater Mondragon kon de massaal toegestroomde bezoekers maar net herbergen. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Het is volgens burgemeester Assel bergs een slechte zaak dat veel mensen niet langer geïnteresseerd zijn in politiek. ,,Dat is jammer. En nog veel erger: het wordt uiteindelijk een bedreiging voor onze democratie en daarmee voor onze vrijheid en burgerrechten," aldus Asselbergs gisteren in Theater Mondragon in Zierikzee tijdens zijn nieuw jaarstoespraak. De gemeente vindt het, zo be toogde de burgemeester, drin gend gewenst om zowel de burgers als de leden van de ei gen organisatie en andere be langstellenden 'met de neus op de feiten te drukken'. „Dat klinkt ernstig en drammerig, maar het gemeentebestuur vindt betrokkenheid van de burger bij de lokale politiek dan ook een serieuze zaak. Het is dus niet voor niets dat college en gemeenteraad be stuurlijke vernieuwing na streven. Zoeken naar nieuwe ideeën en vormen." In dat streven past volgens de burgemeester het vaker pei len van meningen van de bur gerij en bedrijfsleven en de deskundigheid die zij hebben en de adviezen die ze geven beter benutten. „Om vervolgens behoefte'en beleid zo goed mogelijk op el kaar af te stemmen. Eilande- lijk teamwork dus, waarbij volgens goed democratisch gebruik de politiek beslist, nadat alle argumenten en fei ten in alle openheid zijn afge wogen." Vernieuwing Bestuurlijke vernieuwing, zo voegde Asselbergs daar aan toe, moet meer zijn dan een nieuwe gemeenteraad en een nieuw college. „Bestuurders, beslissers, mensen aan wie macht is toevertrouwd moe ten dat gezag niet als vanzelf sprekend beschouwen, moe ten dat gezag willen verdienen, moeten hun macht dan ook controleerbaar, in zichtelijk willen maken. En moeten daartoe zelf initiatie ven nemen." Daar moeten de inwoners van Schouwen-Duiveland meer dan nu het geval is bij betrok ken worden. „Daarom vinden wij de wettelijk verplichte in spraakmogelijkheden te ma- Wannes en Jannekee namen vervolgens in onvervalst dia lect het afgelopen jaar nog eens door en het gemeentebe stuur en anderen op de korrel. Van alles passeerde de revue: van de plannen voor de Vers markt in Burgh, via de open stelling van winkels op zon dag tot de omstreden Super-vestiging in Zierikzee en het Jannewekken-debacle dat wethouder Van der Wek ken bijna de kop kostte. Wethouder Veerhoeks gees- teskindje het transferium in Renesse was ook niet aan de aandacht van het wakkere tweetal - dat Veerhoek en pas sant omdoopte tot Transveer hoek - ontsnapt. De bijzonder natte opening ('De muziek verzoop bienae') werd geme moreerd evenals de goede verlichting van de mega-par- keerplaats: 'Bel, bel, bel, wat un licht, 't liekent wae of je Las Vegas binnen riedt. Het functioneren van het front en back office werd bondig om schreven: 'In tied van een aol- luf ure, sture je ze van 't kast je nae demure'. Met water als verbindend element Na het optreden van Wannes en Jannekee verwisselde burgemeester Asselbergs zijn oude ambtsketen voor die van de nieuwe gerdeente. Links kunstenares Hedy Bogaers en rechts Ju welier Richard Fabery de Jonge. (Foto: Marijke Folkertsma) RENESSE -J. de Jonge, vice- voorzitter van de VVV Schouwse Kust, verricht vrij dag 16 januari de officiële opening van het nieuwe VW- kantoor aan de Zeeanemoon- weg 4 in Renesse. Eind 1997 is het kantoor van de VW Schouwse Kust ver huisd van de Zoom naar haar nieuwe onderkomen. Op deze locatie is tevens een Uitwin kel gerealiseerd. De bijeen komst is van 16.00 tot 18.00 uur. ZIERIKZEE - ,,Met deze ambtsketen om weten men sen meteen wie ze voor zich hebben. Dat kan niet missen." Burgemeester J. Asselbergs is zeer in zijn nopjes met zijn nieuwe ambtsketen. Gisteravond werd het door kunstenares Hedy Bogaers uit Zierik zee en juwelier/zilversmid Richard Fabery de Jonge uit Goes ontworpen en gemaakte teken van waardig heid gepresenteerd. De ambachtelijk uit massief zilver vervaardigde ambtske ten is er een vol symbolen ge worden. En tevens eentje die qua vormgeving duidelijk an ders en moderner is dan de meeste ambtsketens. En dat was ook precies de opdracht die Bogaers en Fabery de Jon- ge meekregen van de gemeen te Schouwen-Duiveland: maak een moderne ambtske ten met een heel eigen identi teit. Niet terug, maar vooruit kijken was daarbij het credo. Eendrachtig werkten Boga ers en Fabery de Jonge aan een ontwerp, daarbij elkaar aanvullend. „Want je kunt natuurlijk wel iets heel moois ontwerpen, maar het moet ook technisch uitvoer baar zijn," aldus de Goese ju welier/zilversmid. Van de nieuwe ambtsketen is geen schakel gelijk aan de andere. Uitgangspunt voor de vorm geving van de schakels is de vorm van het eiland Schou wen-Duiveland geweest, ge bed in een trapeziumvormige ondergrond. De schakels links en rechts zijn daarbij el- kaars spiegelbeeld. Geploegde akker Op elke schakel zijn vervol gens symbolen gegraveerd. De visserij wordt gesymboli seerd door een visnet, de landbouw door een gestileer de geploegde akker. De be scherming die Schouwen- Duiveland haar inwoners biedt tegen het water is in de vorm van een rij strandpalen op een van de schakels gegra veerd terwijl een zeilschip op een andere schakel staat voor de recreatieve mogelijkheden die het eiland bewoners en be zoekers biedt. De factor arbeid wordt uitge beeld door een baksteen en het rusten na gedane arbeid door een tuinbankje. Op een andere schakel prijken gesti leerd vogels en vissen als symbool van de natuur ter wijl op weer een andere scha kel een van de bekendste mo numenten van Schouwen- Duiveland de rijke geschiede nis van het eiland uitbeeldt. De 26 woonkernen van Schou wen-Duiveland zijn als stip pen terug te vinden op een schakel. Zes van die stippen zijn extra gemarkeerd en symboliseren de zes gemeente die tot die ene gemeente Schouwen-Duiveland samen gesmeed werden. Ook de be volking van het eiland is in gestileerde vorm terug te vin den op een van de schakels. Zeelandbrug De linker en rechterrij scha kels monden uit in een ver bindingsstuk waarin de pen ning - met aan de ene zijde het koninkrijkswapen en aan de andere zijde het wapen van Schouwen-Duiveland - ver vat is. Een gestileerd brug- deel van de Zeelandbrug om geven door water siert het verbindingsstuk. De penning kan door middel van een inge nieus systeem snel omge draaid worden als de omstan digheden dat vereisen. Bij het uitreiken van een koninklij ke onderscheiding bijvoor beeld dient het koninkrijks wapen zichtbaar te zijn. De ambtsketen van de gemeente Zierikzee - die volgens Assel bergs nu in het 'rariteitenka binet' kan - moest in dergelij ke gevallen in zijn geheel omgedraaid worden. De nieuwe ambtsketen - die tijdens de nieuwjaarsreceptie van de gemeente in Theater Mondragon voor het eerst aan den volke getoond werd - heeft de gemeente Schouwen- Duiveland 12.000 gulden ge kost en weegt 800 gram. De keten telt 20 schakels waar van zestien symbolen dragen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 3