Lokale lasten minder hoog Groenlinks wil enorme investering in het milieu Arrestaties na rellen Grote schade windhoos Franse en Britse kusten Huisarts mag rokende patiënt niet weigeren Miljoenen extra voor promotie in Duitsland Dreigend tekort aan personeel in tuinbouw Verder functioneren was onmogelijk voor Veenstra WATERSTANDEN Verkeersdode Evacuatie bij brand Ikonenmuseum vrijgesteld van belastingen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van pagina 1 In dat schrijven beklaagden zij zich erover dat ze maanden van te voren vergeefs hebben aangekaart dat er tijdens de jaarwisseling meer politie op de been moest zijn. De agen ten voelden zich tijdens de, volgens hen voorspelbare, on lusten in de bewuste nacht in Arnemuiden volkomen mach teloos. Dat incident is de directe aan leiding geweest voor het overleg, meldden leiding en korps gisterenmiddag in een gezamenlijke verklaring. Het gesprek heeft geleid tot een aantal afspraken. Zo zal er ge werkt worden aan verbete ring van mobilofoon- en por tofoonverbindingen en het verlenen va» onderlinge bij stand. Ook wordt gezamen lijk gezocht naar oplossingen om beter met de beschikbare politiecapaciteit in Zeeland om te gaan. Emoties De Middelburgse burgemees ter L. Spahr van der Hoek en de politieleiding vermoeden dat emoties na de aanval op twee collega's bij het opstel len van de brief de overhand hebben gehad. Ook de mede deling van een politiewoord voerder in de betreffende nacht dat de politie anderhalf uur lang Arnemuiden niet in- durfde is volgens de politie leiding gedaan ,,in de emotie van het moment". „t>e politie was enige tijd niet midden in het dorp, maar wel in de om geving aanwezig. Uit strate gisch oogpunt is er bewust voor gekozen niet de confron tatie aan te gaan," aldus de Walcherse districtschef L. Im- minga. Na rellen in Groningse wijk GRONINGEN (ANP) - De woensdag opgestapte Gro ninger korpschef J. Veenstra vindt dat hij niet ver der kan functioneren gezien de ontstane commotie rond de rellen in de O os ter park wijk en het uitlekken van het uiterst kritische rapport-Bakkenist. Veenstra heeft „gemengde ge voelens" over zijn vertrek, zo zei hij donderdag op een pers conferentie in Groningen. De vertrokken korpschef aanvaardt de verantwoorde lijkheid voor het uit de hand lopen van de ongeregeldhe den in de Groningse wijk. Veenstra wilde niet inhoude lijk ingaan op de rapportage van Bakkenist Management Consultants die is opgesteld naar aanleiding van de affai re Lancee. Volgens het rap port- heeft Veenstra in deze zaak rond de oud-politiechef van Schiermonnikoog ge faald. Burgemeester Ouwerkerk van Groningen sprak tijdens de bijeenkomst van een „zwarte dag" voor Veenstra. Hij uitte het vermoeden dat het rapport van Bakkenist met opzet is gelekt. Veenstra heeft overigens zo wel vanuit het Groninger korps als vanuit andere poli tieregio's massaal adhesiebe tuigingen ontvangen. LILLE/BRIGHTON (AFP/DPA) - Een zware wind hoos heeft in de nacht van woensdag op donderdag aanzienlijke schade aangericht langs de Franse en Britse kust. Honderden huizen werden beschadigd en zes mensen liepen verwondingen op. Ook langs de Britse kust trok de „mini-tornado" een spoor van vernielingen. Het stadje Selsey, bij Brighton, is voor de helft verwoest. Daken vlo gen van gebouwen en ruiten sneuvelden massaal. Zo'n duizend huizen liepen schade op. Honderden mensen moes ten-Worden geëvacueerd. Een persoon moest met verwon dingen naar het ziekenhuis. In Frankrijk veroorzaakte de windhoos in vier dorpen bij Calais, met name in Saint- Omer-Capelle en Saint-Fol- quin, zware schade. Van de kerktoren van Saint-Omer- Capelle is niets meer over. Zonder stroom In totaal werden 220 huizen beschadigd. Het gebied kwam zonder stroom te zitten en talrijke bomen werden ontworteld. Woonwagens werden zes tot zeven meter de lucht in gesleurd. UTRECHT (ANP) -Een arts mag niet weigeren pa tiënten te behandelen die roken. Dit heeft de inspec tie voor de gezondheidszorg in Utrecht laten weten aan de basisarts Van Bunningen. De arts schreef in november in een ingezonden brief in de Volkskrant dat hij het ver spilde energie vindt aandacht te besteden aan gezondheids problemen van mensen die „willens en wetens hun hun eigen en andermans gezond heid schaden". Een arts mag patiënten echter niet weigeren omdat zij ro ken, aldus inspecteur Rem men: „Wanneer een arts zich op de gezondheidsmarkt be geeft, doet hij daarmee een openbaar aanbod", aldus de inspecteur. Hij stelt zich dan beschikbaar voor iedereen. Voor de inspecteur is de zaak hiermee afgedaan. Hij gaat niet actief controleren of de arts nu wel rokende patiën ten in behandeling neemt. „Maar mochten hem signalen bereiken dat dat niet zo is, dan heeft Van Bunningen iets uit te leggen". De Stichting Rokersbelangen zal wel scherp in de gaten houden of Van Bunningen zich voegt naar de uitspraak van de inspectie. T Wurtz, di recteur van de stichting is ui teraard blij met het stand punt van de inspectie. De artsenorganisatie KNMG had al eerder laten weten dat art sen absoluut geen onder scheid mogen maken tussen patiënten. Voor de Stichting Rokersbe langen was de ingezonden brief destijds aanleiding een klacht in te dienen bij het Me disch Tuchtcollege in Amster dam. Maar dat wilde geen uit spraak doen. Tijden cn standen volgens getijdetabel Hydro-mctcoceninim Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd s(and tijd stand ZIERIKZEE 9 jan. 00.05 143 06.10 -115 12.30 140 18.45 -141 ROOMPOT BUITEN 9 jan. II. 10 142 05.05 -107 23.45 150 17.40 -134 BRU1N1SSE 9 jan. 00.00 156 06.10 -121 12.25 153 18.50 -148 WEMELDINGE 9 jan. 00.10 163 06.15 -127 12.35 160 18.50 -154 Springtij: 14 januari Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Stijging beperkt tot 1 procent door Zalmsnip RIJSWJK (ANP) - De stijging van de lokale lasten voor burgers en bedrijven blijft dit jaar beperkt tot ongeveer 1 procent. Dat lage percentage is vooral te danken aan de zogenoemde Zalmsnip. Was die er niet geweest, dan zouden de lasten veel meer stijgen. Dat blijkt uit donderdag ge publiceerde gegevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Gemeenten, waterschappen en provincies begroten de to tale opbrengst van hun heffingen dit jaar op onge veer 15 miljard gulden; een stijging van 6 procent. Daar bij is nog geen rekening ge houden met de effecten van de Zalmsnip, een korting van 100 gulden op de afvalstoffen heffing, de rioolrechten of de onroerende-zaakbelasting. Daarmee is een bedrag van 680 miljoen gulden gemoeid. Daar komt nog een bedrag van 120 miljoen gulden bij voor vermindering van de mi lieuheffingen voor het be drijfsleven. Door de Zalmsnip wordt de stijging van een groot aantal andere lokale lasten, zoals de bouwleges, parkeergelden en provinciale opcenten van de motorrijtuigenbelasting, vrijwel gecompenseerd. Hoe wel veel onroerende zaken (bij voorbeeld woningen) het afgelopen jaar hoger zijn ge waardeerd ligt het stijgings percentage van de onroeren- de-zaakbelasting nauwelijks hoger dan voorgaande jaren. Veel gemeenten hebben hun tarieven verlaagd. De totale opbrengst van de heffingen zegt nog niet zo veel over de ontwikkeling van de bedragen die burgers daad werkelijk kwijt zijn. De heffingen gelden immers niet alleen voor huishoudens, maar ook voor bedrijven. Daar komt bij dat de verschil len in hoogte van de bedragen tussen de verschillende ge meenten, provincies en wa terschappen behoorlijk uit een kunnen lopen. Pensioenen CDA en WD wijzen de voor stellen van topambtenaar Van Wijnbergen om de fiscale behandeling van pensioenen drastisch te wijzigen vols trekt van de hand. Van Wijnbergen, secretaris generaal van het ministerie van Economische Zaken, stel de'in het economenblad ESB voor de zogenoemde „pen- sioenomkeerregel" te schrap pen. Momenteel kunnen pen sioenpremies worden afge trokken van de belasting. De bedragen die werknemers sparen voor hun pensioen zijn niet belast. Gepensioneerden betalen wel belasting als hun pensioen wordt uitgekeerd. Omdraaien Van Wijnbergen wil de hele regeling als het ware om draaien. Met de miljarden die die operatie oplevert kunnen de tarieven voor de inkom stenbelasting drastisch om laag en kan aan werknemers die net boven het minimum loon verdienen een flink ex tra belastingvoordeel worden gegeven. Beide maatregelen zouden de werkgelegenheid een enorme impuls geven. Zestien miljard, deels weg te halen bij Defensie DEN HAAG (ANP) - GroenLinks wil in de volgen de regeerperiode een bedrag van 16 miljard gulden investeren in verbetering van het milieu. Een deel van de ruimte daarvoor vindt de partij in bezuini gingen op Defensie en de Rijksoverheid. GroenLinks wil in de komende kabinetsperiode zes miljard investeren in het openbaar ver voer (Archieffoto) kerheid zijn premieverho gingen voorzien. Door de strakke teugels voor het fi nancieringstekort te vieren komt 2 miljard vrij (een te kort van 2 procent van het bruto binnenlands product in 2002). De partij van leider Ro- senmöller wil verder de in komens van mensen met een minimumloon of een -uitke ring in jaarlijkse stappen van 2,5 procent in totaal ver hogen met 10 procent, het geen een kleine 6 miljard gulden kost. Een ander in grijpend voorstel van Groen Links is de invoering van een soort van basisinkomen van, om te beginnen, 250 gul den per maand. De belas tingvrije voet zou daarvoor omgezet moeten worden in een negatieve inkomstenbe lasting voor iedereen. Een flink deel van de milieu- investeringen (6 miljard) moet ten goede komen aan het openbaar vervoer. Daar naast reserveert GroenLinks in de donderdag gepresen teerde financiële onderbou wing van haar verkiezings programma vele miljarden vóór onder andere herstruc- tering van land- en tuin bouw, energiebesparing en de overgang naar duurzame energiebronnen. Voor investeringen in de in frastructuur heeft Groen Links aanzienlijk minder over dan het huidige kabinet beoogt. De aanleg van wegen moet er bij GroenLinks voor 2 miljard gulden aan gelo ven. Vertraging van de aan leg van de Betuwe-spoorlijn levert in de berekeningen 4 miljard op. Voor een bedrag van 2 miljard wil de partij private investeerders vin den. In totaal denkt GroenLinks dat er in de komende regeer periode 19,4 miljard gulden extra is te verdelen. Ruim vijf miljard haalt de partij uit een jaarlijkse economi sche groei van 2 procent (het „behoedzame scenario" van het Centraal Planbureau). Defensie moet er voor een •bezuinigingsbedrag van 3 miljard gulden aan geloven. Dat geldt in nog zwaardere mate voor de Rijksoverheid. Die krijgt wat GroenLinks betreft 4,5 miljard minder te besteden. GroenLinks ziet, net als het CDA maar anders dan de huidige regeringspartijen, niets in een lastenverlich ting voor iedereen. In tegen deel, de lasten voor de hoge re inkomensgroepen kunnen met 2,5 miljard gulden om hoog, vindt de partij. Het aantal aftrekposten moet worden beperkt en voor ver beteringen in de gezond heidszorg en de sociale ze- GroenLinks heeft ook op een groot aantal terreinen rede lijk dure wensen. Voor on derwijs verlangt de partij 1,5 miljard extra, voor de zorg 2 miljard (een jaarlijkse groei van 2,3 procent), voor ont wikkelingshulp 1,6 miljard en voor de sociale zekerheid 1,75 miljard. Stagnatie toeristische bezoeken AMSTERDAM (ANP) - Het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) steekt dit jaar drie miljoen gulden extra in activiteiten om het bezoek van Duitse toeristen naar Nederland op te krikken. In totaal trekt de organisa tie voor dat doel in 1998 tien miljoen gulden uit. Het NBT voert de promotie op, omdat de belangstelling van de Duitse vakantiegan ger voor Nederland door stagnatie van de Duitse eco nomie is afgenomen. Het aantal Duitse toeristen daalde in 1996 met 8 pro cent. In 1997 steeg het aantal overnachtingen van Duit sers volgens het NBT weer met een 1 procent. Met grootschalige acties in vooral de deelstaat Nordr- hein-Westfalen zal het NBT doorlopend aandacht vra gen voor Nederland als va kantiebestemming. De start van de promotiecampagne is tijdens Boot Düsseldorf, de grootste watersportex positie ter wereld van 17 tot en met 25 januari. Vaargebieden Van de ruim zes miljoen bui tenlandse toeristen die Ne derland jaarlijks bezoeken, komen er ruim 2,3 miljoen uit Duitsland. Onder hen zijn minimaal 250.000 wa tersporters. Speciaal voor hen geeft het NBT met me dewerking van de ANWB een brochure uit met de be langrijkste vaargebieden. Schaalvergroting zal vertragen DEN HAAG (ANP) - Als werkgevers, vakbonden en onderwijsinstellingen in de tuinbouw niet op korte termijn iets doen aan het tekort aan personeel in de tuinbouw, zal de noodzakelijke schaalvergroting en specialisatie in de sector vertraging oplopen. Verbetering van het imago van werken in de tuinbouw is een van dè manieren om het personeelstekort in de sector in de sector tegen te gaan. Deze boodschap liet J'. van der Veen, voorzitter van het Productschap Tuinbouw, donderdag horen tijdens zijn nieuwjaarstoespraak. Uit een door het Productschap uitgevoerd onderzoek blijkt dat het nu al bestaande perso neelstekort de komende tijd zal groeien. Er dreigt een gebrek aan zo wel hoog als laag gekwalifi ceerd personeel. De vraag naar hoog opgeleid personeel groeit als gevolg van de tech nologische ontwikkelingen op de moderne tuinbouwbe drijven. Van der Veen vindt dat de verantwoordelijkheid voor dit probleem bij de sec tor zelf ligt. Een campagne met aandacht voor het leuke werk in de tuinbouw is een van de oplossingen, meent hij. De economische resulta ten in de tuinbouwsector in 1997 waren goed, zo meldde Van der Veen in zijn toe spraak. De productiewaarde, de hoeveelheid product ver menigvuldigd met de prijs, passeerde voor de eerste keer in de geschiedenis de grens van 14 miljard gulden. De to tale exportwaarde bedroeg voor het eerst meer dan 20 miljard gulden, in beide ge vallen een groei van 4 procent ten opzichte van 1996. WEERT (ANP) - Door een ern stig verkeersongeval in Weert is woensdagavond laat een 33-jarige vrouw uit Weert om het leven gekomen. Twee auto's reden even voor tienen tegen elkaar, nadat een 19-jarige automobist door rood licht was gereden. De brandweer moest eraan te pas komen om inzittenden uit de wrakken te bevrijden. Over de toestand van de jongeman die door de politie verant woordelijk wordt gehouden voor het ongeval, is nog niets bekend. BLADEL (ANP) - Ruim twin tig bewoners van bejaarden tehuis Kempenland in het Brabantse Bladel zijn don derdagmorgen in alle vroegte korte tijd geëvacueerd ge weest, nadat brand was uitge broken in een van de kamers. De bewoner daarvan is met ademhalingsmoeilijkheden naar het ziekenhuis gebracht. De brandweer van Bladel rukte met groot materieel uit. Korpsen uit de omgeving ver leenden assistentie. De GGD stuurde uit voorzorg drie am bulances naar Bladel. Suske en Wiske 'DE MOMPELENDE MUMMIE' door Willy Vandersteen Verwachting t/m maandag 12 januari WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht zuid 4 Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht zuid 4 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 130% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht z.west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 9 jan. Zon op 08.46, onder 16.47 Maan op 14.30, onder 05.07 Volle maan: 12 januari (18.25) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een aantal droge dagen staat op het programma. Vanavond en vannacht miezert het nog wat, met name in het noorden van het land. Morgen overdag hebben we de regen gehad en met wat geluk houden we dat tot na het weekeinde vol. Het dro ge weer hangt samen met een hoge- drukgebied. Dit ligt boven Midden- Europa en zorgt in veel landen voor rustig weer. De ski-fanaten kunnen zich verheugen op flink wat zon in de Alpen, maar ze zijn wel aangewezen op de hogere pistes. De temperatuur ligt namelijk abnormaal hoog: op 1500 meter wordt het maar liefst plus 10 graden. Gelukkig is de lucht vrij droog, zodat het met de papperig heid wel mee zal vallen. Van verse sneeuw is natuurlijk voorlopig geen sprake. Ook in ons eigen land ligt de temperatuur ver boven het gemiddel de van januari. Normaal schommelt het kwik tussen 0 en 5 graden, deze week tussen 4 en 9 graden. Morgen komen we plaatselijk zelfs boven de 11 graden uit. Dit gaat dan wel ge paard met veel wolken en in de och tend nog een stevige wind. Vanaf za terdag breekt de bewolking mefr en meer en houdt de wind zich koest. Een droge, vrij rustige periode breekt dan aanr DEN HAAG (ANP) - Het mi nisterie van Financiën heeft de Stichting Odigia, die een ikonenverzameling beheert, de status toegekend van Mu seum met een collectie van nationaal belang. Mensen die het Haagse muse um tussen Noordeinde en Mo lenstraat ikonen willen schenken of nalaten kunnen dat nu vrij van schenkings- of successierecht doen. Odigia denkt over uiterlijk vijf jaar voldoende kunstwer ken te hebben om een vol waardig museum te worden. De collectie aan het Noor deinde breidt zich al uit en er zijn inmiddels al toezeggin gen van gulle gevers binnen Odigia bereidt drie grote ten toonstellingen voor. Een daarvan bestaat uit een grote particuliere collectie met een selectie uit 500 ikonen en meer dan duizend metaal-iko- nen van een Duitse verzame laar. Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 -453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertljden advertenties - Maandagkrant vrijdag - Dinsdagkrant maandag - Donderdagkrant woensdag -Vrijdagkrant donderdag tot 13.00 uur tot 11.30 uur tot 11.30 uur tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 78 cent. Kontrakttarieven op aanvraag ..Successes" (t/m 4 regels) 7.80 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/?% B T W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 2