'Het zal heel veel vergen' Cursus ambtenaren om projectmatig te werken Plan alcoholpasje verdeeld ontvangen Winstgroei valt tegen bij Wegener Arcade Prins opent centrum voor de luchtvaart Roep om herinvoering controles aan grenzen Vergunning voor een nierdialyse blijft nodig CDA sluit aan bij WD 'Kerncentrale Borssele verdient nieuwe dialoog' Stijging aanvragen verwacht Schouwse varkenshouder over herstructurering van bedrijfssector: Om fouten a la Jannewekken te voorkomen Uitgever van onder meer PZC KERKBERICHTEN Boete TROS verlaagd Oudste man moet verhuizen 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DEN HAAG (ANP) - Net als de VVD wil ook het CDA dat Nederland de grenscontroles opnieuw invoert als andere maatregelen om de mogelijk komende stroom van Koerdische asielzoekers in te dammen niet hel pen. Een woordvoerder van CDA- leider De Hoop Scheffer heeft dat dinsdag bevestigd. Het CDA wil dat de regering eerst probeert om op interna tionaal niveau -in EU-ver- band of met de partners in het Verdrag van Schengen- de exodus van Koerden via Tur kije en Italië te stoppen. Als dat niet lukt, vindt De Hoop Scheffer dat de controles door de Marechaussee net achter de grenzen met België en Duitsland moeten worden geïntensiveerd. Indien ook dat niet afdoende blijkt te zijn, moet Nederland de echte grenscontroles weer invoeren, vindt het CDA. ,,Het kan niet zo zijn dat Nederland en Duitsland vol ledig opdraaien voor de op vang", aldus de woordvoer der. Ook de WD sluit herinvoe ring van de grenscontroles, op basis van een uitzonde ringsbepaling in het Verdrag van Schengen, niet helemaal uit. Woordvoerder Rijpstra liet maandag weten dat Ne derland daartoe moet over gaan als Frankrijk, Oosten rijk en Duitsland weer aan de grens gaan controleren. Heil Er is nog weinig te merken van een verhoogde „in stroom" van Koerden, zo lie ten de autoriteiten maandag weten. Delen van politiek Den Haag vrezen echter dat de Koerden die naar Italië vluchten niet in dat land wen sen te blijven. Zij zouden hun heil uiteindelijk voorname lijk in Duitsland, Frankrijk en Nederland willen zoeken. Directeur EPZ in Nieuwjaarstoespraak BORSSELE (ANP) - De vorig jaar aangepaste kerncentrale in Borssele verdient een hernieuw de en constructieve dialoog over haar toekomst. Directeur drs. H. van Mee- gen van de Elektriciteits- Productiemaatschappij Zuid-Nederland (EPZ) zei dit maandag tijdens zijn nieuwjaarstoespraak. De minister van Economi sche Zaken heeft de kern energie-eenheid in de Zeeuwse plaats een vergun ning verleend tot het jaar 2004. De directie van EPZ is daartegen niet in beroep ge gaan. „We achtten ons ge bonden aan afspraken die we in 1994 met de overheid hebben gemaakt", aldus Van Meegen. Mocht ook in de toekomst behoefte blijven bestaan aan de kerncentrale in Bors sele, dan behoudt de direc tie zich echter wel degelijk het recht voor om die beper king opgeheven te krijgen, waarschuwde de EPZ-direc- teur. De centrale is vorig jaar ruim vijf maanden buiten bedrijf geweest onder meer om zestien grondige verbe teringen aan te brengen. Se dertdien beschikt Borssele over een compleet -nieuwe regelzaal. Een renovatie die men eerder nergens ter we reld heeft aangedurfd, al dus Van Meegen. 'Uitstekende staat' De kernenergie-eenheid behoort nu tot de meest vei lige kerncentrales ter we reld. Zij voldoet aan de vei ligheidseisen die gelden voor nieuw te bouwen nu cleaire eenheden. Omdat bovendien alle hoofdcom ponenten in uitstekende staat verkeren, staat in Borssele een centrale die op zijn minst een hernieuwde en constructieve dialoog over haar toekomst ver dient", vindt Van Meegen. DEN HAAG (ANP) - Nier dialyse moet aan een ver gunningenstelsel gebonden blijven. De komende vijf jaar valt een forse stijging te verwachten van het aantal patiënten. Uit breiding van de capaciteit is dan ook nodig, maar het is geen goed idee om daar geen voorwaarden meer aan te stellen. Dit is in het kort het advies dat de Gezondheidsraad heeft uitgebracht aan minister Borst van Volksgezondheid. In het kader van het streven naar deregulering leeft de ge dachte het huidige vergun- ningenssysteem los te laten. De raad vindt dit geen goed idee. Zij is bang voor een zo danige versnippering dat de kwaliteit van de zorg in het gedrang komt. Versnippering kan ook tot een stijging van de kosten leiden. Loslaten van het vergunningenstelsel brengt verder met zich mee dat commerciële instellingen zich op de dialysemarkt kun nen begeven. De raad vindt dat een onwenselijke ontwik keling. In de Verenigde Sta ten is de dialyse versnipperd over vele ziekenhuizen. In en kele gevallen is de behande ling op commerciële basis op gezet in samenwerking met de industrie. De kwaliteit laat volgens de raad soms te wensen over. Nu is nierdialyse in Neder land voorbehouden aan onge veer vijftig centra die aan nauwkeurig omschreven ei sen voldoen. Zij behandelen ruim 4100 mensen die zijn aangewezen op nierdialyse. In 2002 zijn dat er naar ver wachting tussen de 5200 en 5700. Er komen met name meer patiënten van 65 jaar en ouder. Het is de vraag of de bestaan de centra die toename aan kunnen. Een geringe uitbrei ding van het aantal centra, ligt voor de hand. DEN HAAG (ANP) - De eventuele invoering van een leeftijdspasje voor jongeren van 18 jaar en ouder die alcohol willen kopen is voor de Registratiekamer ac ceptabel. De Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) is daarentegen aanmerkelijk te rughoudender. De horeca branche moet er op haar beurt helemaal niets van weten. Maandag lanceerde een hoge ambtenaar van VWS naar Brits voorbeeld het idee voor een alcoholpas, intussen ook al pintenpas" gedoopt. Deze pas moet de handhaving be ter mogelijk maken als de leeftijd voor het kopen van alcohol omhoog gaat van zes tien naar achttien jaar. Deze opzet van het kabinet komt binnenkort in de Tweede Ka mer aan de orde. Daar bestaat overigens al enige tiid twijfel over de wijze waarop vooral het leeftijdscriterium in de praktijk gecontroleerd moet worden. ZIERIKZEE - Als één varkensbedrijf kans heeft de herstructurering te overleven, dan is het wel de Groen Labelhouderij van Agrigroep Zeeland in Zie- rikzee. „Maar het zal wel heel veel vergen," blikt be drijfsleider Huib van Dijk vooruit. In 1998 zal het be drijf van haar productierecht van 36.000 kilo al 5 procent moeten inleveren. In 2000 gaat er nog eens 15 procent vanaf. In totaal zal de varkensonder nemer zo'n 7000 kilo aan productierechten moeten op geven. Voor de huidige prijs van 75 gulden per kilo bete kent dat sowieso al een ver liespost van ruim 500.000 gul den. GLTO kondigde recent aan de herstructure ringsplannen aan te gaan vechten op juridische gron den. „Ik denk dat dat reëel is. Het is niet logisch om mensen eerst te laten investeren en het ze dan af te pakken. Je zegt ook niet tegen een winke lier dat hij zoveel van zijn schappen leeg moet houden of een bepaald oppervlakte van zijn winkelruimte leeg moet laten staan," motiveert Van Dijk. Op de productierechten le vert de varkenshouder al bij aankoop flink in. „Het wordt direct met 25 procent afger oomd. Dus je koopt voor hon derd kilo, maar je mag maar voor 75 kilo produceren. Maar goed, dat weet je dan van te voren. Nu is het zo dat je de investering al hebt ge daan. De overheid neemt het af en er staat niets tegenover. Je zult alleen een enorm be drag moeten investeren om productierechten terug te ko- pen." In aantallen varkens gespro ken betekent de maatregel voor Van Dijk dat hij vijftien honderd varkens minder in zijn stallen heeft liggen. Mo menteel telt de varkenshou derij zo'n 7500 exemplaren. Afgelopen zomer nog maar werd het bedrijf fors uitge breid, wat met de nodige in vesteringen gepaard is ge gaan. Toch zit Agrigroep er, in tegenstelling tot vele ande re bedrijven, nog redelijk warm bij. Bedrijven die niet onder het Groen Label vallen, leveren in 1998 direct al tien procent in. Minimaliseren Het Groen Labelprincipe houdt in dat de stallen er vol ledig op ingericht zijn de am- moniakuitstoot te minimali seren. Bij de familie Van Dijk kent één van de drie stallen een koeldeksysteem, dat er voor zorgt dat de mest ge koeld wordt door grondwa ter. Het gevolg daarvan is dat de uitstoot wordt beperkt. De twee andere stallen zijn uit gerust met een spoelgootsys- teem. Twee keer per dag wordt de mest uit de stallen afgevoerd naar silo's. Door deze snelle afvoer krijgt de ammoniak geen kans. Bedrijven die pro ductierechten willen terugko pen, dienen het predikaat Groen Label te dragen. „Dat begin is dus voor iedereen hetzelfde, of je nu veel of wei nig varkens hebt. Maar met een grotere capaciteit heb je wel .de mogelijkheid de kos ten over meer varkens te ver delen, dus dat scheelt nogal wat investering betreft," licht Van Dijk de onmogelij ke positie van de kleine varkensondernemer toe. Voor alle bedrijven geldt dat van de vijftien in te leveren Varkenshouder Huib van Dijk uit Zierikzee,,Als dit het niet trekt, kan geen enkel bedrijf het volhouden (Foto: Marijke Folkertsma) procenten in 2000 vijf procent kan worden terugverdiend door met het mineralenspoor - het terugdringen van mine ralen in het voer - mee te doen. Oplossing Vooral voor de kleinere on dernemers ziet Van Dijk de toekomst somber in. Be drijven die qua omvang en opzet eender zijn als het Zie- rikzeese bedrijf hebben vol gens Van Dijk goede kans te overleven. „Als dit het niet trekt, kan geen enkel bedrijf het volhouden." De herstruc turering ziet hij echter niet als oplossing voor de bestaan de problemen. Bovendien loopt de concurrentiepositie van de Nederlandse var- kensboer ernstig gevaar. „Wij krimpen in, maar twee meter over de grens stampen ze de stallen uit de grond." Zware tijden zijn in de agrari sche sector niet uitzonderlijk meer. Dat de klap nu hard aankomt, heeft volgens be drijfsleider Van Dijk veel te maken met het abrupte ka rakter van de maatregelen. „Als ik dat nu vergelijk met de vleeskalverensector in 1993. Toen is afgesproken dat de sector in 2004 op groeps- huisvesting moest overgaan. Dan heb je als ondernemer een jaar of tien de tijd om over te schakelen. Ook dan zullen er altijd mensen zijn die je tekort doet, omdat ze bijvoorbeeld net geïnves- teeerd hebben in boxen. Maar zelfs zij hebben nog tien jaar de tijd om op de nieuwe plan nen in te spelen." De familie Van Dijk heeft nog maar twee maanden geleden haar intrek in het bedrijf aan de Lange Blokwëg genomen. Samen met vrouw en twee kinderen verhuisde Van Dijk van Rosmalen naar Zierikzee. In zijn voormalige woon plaats kwam hij, als gevolg van de varkenspest, zonder werk te zitten. „Rampzalig," blikt Van Dijk terug. BROUWERSHAVEN - Ambtenaren van de gemeente Schouwen-Duiveland moeten leren om projectmatig te werken. De commissie Algemene Interne Zaken (AIZ) adviseerde maandagavond unaniem daar een bedrag van 34.365 gulden voor uit te trekken. Twaalf ambtenaren gaan de opleiding projectmatig wer ken van Twijnstra en Gudde volgen. Tot nu toe gaat dat binnen de gemeentelijke or ganisatie onvoldoende ge structureerd. Dat is één van de conclusies van de onder zoekscommissie, die de bud getoverschrijding bij de verbouwing van het schoolge bouw Jannewekken 19 heeft onderzocht. Het is de bedoeling, dat be trokken ambtenaren leren om heldere afspraken te ma ken en hoe taken, verant woordelijkheden en een reële planning van te voren dienen te worden opgesteld. Werkdruk De commissie kon zich vin den in het voorstel, maar zo wel C. Legemaate (CDA) als G. van den Ouden-Zwart (VVD) vroegen zich wel af wat het volgen van de cursus voor de werkdruk binnen de organisatie betekent. Wethouder G. J. van der Salm (PvdA) erkende dat er extra problemen kunnen ontstaan bij deze toch al overbelaste afdeling. Toch wil hij priori teit geven aan deze opleiding, omdat de resultaten daarvan op termijn tot verbetering van de situatie zullen leiden. „Anders blijven we in onze ei gen staart bijten," aldus Van der Salm. Zijn fractiegenoot A. van den Berge drong bij herhaling aan op een duidelijke doorbereke ning van de uren, die de amb tenaren aan de opleiding be steden. „Zo krijgen we een reëel overzicht van de totale kosten," meende de PvdA- woordvoerder. Van der Salm achtte een der gelijk overzicht zinloos. „Ik zoek dat verder ook niet. Het leidt tot niks en het verhoogt de werkdruk alleen nog maar meer." J. van der Veer (D66) verbaas de zich over de grote verschil len in de offertes, die vijf organisaties hebben uitge bracht. Zo offreerde Twijns tra Gudde de opleiding voor 34.365 gulden, terwijl KPMG met een bedrag van 95.600 gulden kwam. „Is de formulering van de op dracht wel duidelijk ge weest?," informeerde Van der Veer. Hij betreurde het dat KPMG uit de boot valt, omdat deze organisatie ook andere opleidingstrajecten voor de gemeente verzorgt. Handleiding J. Roukema (RPF) drong aan op een duidelijke handleiding als nazorg voor de ambtena ren, die de opleiding volgen, maar ook als mogelijk na slagwerk voor degenen, die niet aan de cursus deelnemen. Van der Salm zal dit verzoek opnemen met Twijnstra Gud de. Legemaate vond dat er wel wat veel ambtenaren mee doen met de opleiding, ter wijl H. de Vries (GroenLinks) juist blij zei te zijn met zo'n grote deelname. Sinds de start van de nieuiue gemeente begin vorig jaar ligt er een grote werkdruk op de orga nisatie. Toch moet er nu voor twaalf ambtenaren tijd worden vrijgemaakt voor een cursus pro jectmatig werken. (Foto: Marijke Folkertsma) APELDOORN (ANP) - De winstgroei bij mediacon cern Wegener Arcade is vorig jaar tegengevallen. Er was een stijging van ruim 12 procent tot ongeveer f 78 miljoen. In augustus ging het concern nog uit van een toeneming van 14,6 procent, het percen tage waarmee het resultaat in de eerste zes maanden was toegenomen. Belangrijkste boosdoener voor de tegenval lende uitkomsten was mu- ziekpoot Arcade. In zijn nieuwjaarstoespraak zei bestuursvoorzitter J. Hou- wert niet tevreden te zijn. En kele concernonderdelen ble ven immers vooral in het tweede halfjaar achter bij de verwachtingen. De belasting druk was daarbij hoger door fiscaal niet compensabele verliezen in het buitenland. Enkele incidentele baten uit desinvesteringen beïnvloed den verder het resultaat. In de muzieksector was spra ke van een achterblijvende omzet in cd's. Ook in 1996 was er al sprake van achteruit gang. De omzetdaling ging in 1997 gepaard met margever- krapping. Ook bij de tijd schriften ging het niet naar wens. Bij de regionale dagbladen ging het over algemeen zeer goed. De betaalde oplage sta biliseerde zich en de adver tentieomzet steeg. Mede daar door waren er ook in de krantenproductiebedrijven hogere omzetten en resulta ten. De papierkosten lagen beneden die van 1996. Het nieuwe jaar wordt er één waarin informatietechnolo gie een dominante rol gaat spelen. In de krantensector worden nieuwe automatise ringssystemen ingevoerd. De ze diepte-investeringen ver gen grote bedragen. De besparingen, waarbij 150 ar beidsplaatsen betrokken zijn, treden pas in 1999 op. SOESTERBERG - Prins Willem-Alexander opent op 3 februari de nieuwbouw van het Nationaal Lucht en Ruimtevaartgeneeskundigr Centrum (NLRGC) in Soesterberg:. Tevens onthult de prins dan de nieuwe naam die het insti tuut vanaf dat moment zal voeren. Het NLRGC voert medische keuringen uit en verzorgt trainingen en oplei dingen van personeel in de militaire en de burgerlucht vaart. Ook selecteert het cen trum (kandidaat)vliegers en aspirant-luchtverkeerslei ders. Het instituut is boven dien betrokken bij het opstel len van beleidstukken van Defensie (Koninklijke Lucht macht) en Verkeer en Water staat (Rijksluchtvaart dienst). De nieuwbouw was noodzakelijk in verband met de samenwerking tussen het centrum en de Koninklijke Luchtmacht. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Reeuwijk: Joh. van Holten te Zalk-Veecaten; te Monster: A. D. Goijert te Bunschoten. Beroepbaar: W. H. Slob, An na Paulownastraat 40A, 9725 JT Groningen, tel.: 050- 5272754. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Aalten (beiden part-time): drs. W. A. Andela en mw. drs. M. A. An- dela-Hofstede te Renkum en Heelsum (beiden part-time) (verbeterd bericht). Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Tenvolde-De Vecht: J. Kareis te Oudemir- dum. HILVERSUM (ANP) - Het Commissariaat voor de Me dia heeft een boete van 140.000 gulden voor de TROS verlaagd tot 60.000 gulden. De Raad van State had eerder het Commissariaat opgedra gen opnieuw naar de hoogte van de boete te kijken. Die boete was opgelegd we gens een uitzending op 29 no vember 1992 van het pro gramma Aktua in bedrijf. Dat was een wervend pro gramma voor onder meer cd's, dat vlak voor Kerst werd uitgezonden. De Raad van State signaleerde ver mijdbare en ongeoorloofde reclame-uitingen, maar vond dat niet het gehele program ma daar de sporen van droeg. Het mediacommissariaat heeft de boete daarop gema tigd. VRIES (ANP) - De oudste man van Nederland, de 108-jarige F. Rijkens, maakte dinsdagochtend voorlopig de laatste gang van zijn kamer naar de re creatiezaal in verzor gingshuis Kornoeljehof te Vries. 's Middags staat namelijk een noodgedwongen ver huizing op het program ma. Evenals z'n gemid deld 87 jaar oude medebewoners krijgt Rij kens tijdelijk onderdak in verzorgingshuis het Hunzerheem te Gronin gen omdat het Kornoelje hof wordt gerenoveerd. De renovatie duurt naar schatting een jaar. Daar na mogen de bewoners de „grote stad" weer verrui len voor het lieflijke Drentse brinkdorp, waar in ze al vele jaren met ple zier wonen. De huisarts van de hoog bejaarden, R. Niermeyer uit Vries, heeft in de re gionale media reeds kri tiek geuit op de verhui zing: „Oude bomen moet je niet verplanten", vindt hij. De directie van het Kornoeljehof kon echter geen beter alternatief be denken. Zij beaamt dat er grote spanning onder de bewoners heerst. Tijdens de verhuizing zijn cr ongeveer zestig fami lieleden en vrijwilligers in touw om de bejaarden bij te staan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 6