Kwaaitaal-vloeren aangepakt PCB's in alen uit Haringvliet Gerard van Maasakkers treedt samen op met Vaste Mannen DICHTERS STREEKNIEUWS Initiatief Zeeuwse Volksuniversiteit Cursussen kleur en stijl, patchwork en oud schrift Gemeente dicht de gaten Discussie over echte en oneigenlijke taken politie Spreekuur voor bedrijven 'Kwart van Kwaaitaalvloeren op Schouwen-Duiveland is aangetast' Op zondag niemand aanwezig Stormwaarschuwing in verlaten gemeentehuis Cheque voor aanschaf leskisten Soroptimistclub steunt werkgroep schoolbiologie In Dorpshuis in Rilland DINSDAG 6 JANUARI 1998 NR 26310 5 Opslag van varkensdarmen SIRJ ANSLAND - Het col lege van B en W van Schouwen-Duiveland heeft een bedrijf aan de Lageweg in Sirjansland toestemming gegeven voor de opslag van (var- kens)darmpakketten. Aan deze gedoogbeschik- king zijn voorwaarden verbonden ter bescher ming van het milieu. Het gaat hier om de opslag van darmpakketten af komstig van zogeheten 'welzijnsvarkens' die in het kader van de EU-op- koopregeling zijn gedood en vernietigd moeten worden. De beschikking geldt tot 14 februari. ZIERIKZEE Vrijwilliger Kreaclub Sociaal Kultureel Werk De Lichtboei is op zoek naar een creatieve vrijwilliger. Deze helpt de kinderen van de Kre aclub op woensdagmiddag met activiteiten als papier- maché verwerken, dieren- schrijfborden maken en van blikjes dieren maken. De vrijwillliger dient voor mini maal een jaar actief te zijn. Voor nadere inlichtingen: te lefoon 412075. Kreaclub In het MFC in Zierikzee wordt woensdag 14 januari een kreaclub bijeenkomst ge houden voor kinderen.Tij- dens het evenement staan spelletjes centraal. Het gaat om een initiatief van skw De Lichtboei. De kreaclub is van 13.30 tot 15.30 uur. Nieuwjaarsbal Volksdansvereniging Neha- lennia houdt vrijdag 23 janu ari een nieuwjaarsbal in ge bouw De Driehoek. De groep Cosninix verleent medewer king aan deze avond. De zaal is vanaf 19.30 uur geopend. Op het programma staan in ternationale dansen voor alle niveaus. In de pauzes kan er gedanst worden op cassette-; muziek. Bezoekers kunnen hun eigen lievelingsdans meebrengen. KERKWERVE Oud papier Leden van sportvereniging WIK halen zaterdag 10 janu ari vanaf 9.30 uur oud papier op. Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te zetten. BRUINISSE Oliebollenverkoop De oliebollenverkoop van de CJV in Bruinisse heeft 2408,55 gulden opgebracht. Alle oliebollen waren binnen een uur verkocht. ZIERIKZEE - De Zeeuwse Volksuniversiteit start deze maand in Zierikzee diverse cursussen. De cursus oud schrift omvat het lezen van oude hand schriften. Er wordt onder meer aandacht besteed aan de inhoud en de vorm van ver schillende stukken en hun be lang voor historisch onder zoek. De cursus begint maandag 26 januari in het ge meentearchief van het stad huis aan de Meelstraat en om vat twaalf bijeenkomsten van 20.00 tot 22.00 uur. De kennismakingsavond is maandag 19 januari om 20.00 uur. Tijdens de cursus patchwork en quilten voor gevorderden maken de deel nemers een woon- of wand- quilt. Deze zes bijeenkomsten zijn vanaf woensdag 21 janu ari van 9.15 tot 11.15 uur in het MFC aan de De Huybert- straat. Eveneens in het MFC wordt vanaf woensdag 28 ja nuari de vijf ochtenden om vatten cursus persoonlijk heid, kleur en stijl gegeven. Aan de orde komen onder meer: kleuren herkennen, mengen en combineren, keuze' van make-up, kapsel en bril en combineren van kleding. De bijeenkomsten zijn van 8.45 tot 12.15 uur. Voor nadere inlichtingen of aanmeldin gen: telefoon 0118-634800. BROUWERSHAVEN - Bij de politie Zeeland wordt een discussie gevoerd over echte en oneigenlijke ta ken voor de politie. Voor allerlei evenementen zoals wielerronden en avondvierdaagsen wordt vaak van zelfsprekend een beroep gedaan op de politie Daar dienen op termijn nade re afspraken met de gemeen ten over te worden gemaakt. Dat zei burgemeester J. As- selbergs maandagavond in de vergadering van de commis sie Algemene Interne Zaken (AIZ). Hij deed dat naar aan leiding van vragen van com missielid G. van den Ouden- Zwart (WD). Ze concludeerde uit het ver slag van het districtscollege, dat diverse taken door de ge meente worden overgenomen en signaleerde ook zaken, die niet kunnen worden inge vuld, zoals men dat volgens het Integraal Veiligheidsplan graag zou willen. ,,Wat is des polities, wat is des gemeen tes?," vroeg zij zich af. Asselbergs zei het spanning- punt, wat Den Ouden aan droeg, wel aan te voelen. „Al- s wat niet gedaan kan worden, blijft liggen. Er moe ten voortdurend prioriteiten worden gesteld," aldus de burgemeester. Hij zei niet op timistisch te zijn dat er op korte termijn meer politie komt, maar wellicht zullen recente ontwikkelingen in den lande alle politieke par tijen eens tot handelen aan zetten. Hij signaleerde, dat Schou wen-Duiveland in de zomer periode ten aanzien van de politiesterkte soms door het minimumniveau heenzakt. Anderzijds stelde Asselbergs vast, dat lagere overheden steeds meer zaken geregeld willen hebben en daarvoor een beroep doen op de politie. Van de politiezijde komt nu vaker de reactie: „sorry dat willen en kunnen we niet." Binnen het distxctscollege zal derhalve aangegeven dienen te worden wat de kerntaken van de politie zijn. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland start- nog deze maand met een nieu we activiteit: een spreekuur voor bedrijven. Dit spreekuur past - zo stelt de gemeente - in het streven naar een éénbedrijvenloket. Ondernemers met vragen over wat er allemaal kan en mag kunnen voortaan iedere maandag tussen 09.00 en 11.00 uur terecht bij bedrijfscon- tactfunctionaris C. van dér Wilt. Klein versje Een rover kwam in dwergenland. en dacht: wat is hier aan de hand? Mij is dit alles veel te klein, laat mij m'n roof bij "groten" zijn,... Zo hielden dwergen 't mijn en dijn! P. C. Noordhoek, Zierikzee Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren Wie denkt een ot meer geschikte gedichten te hebben kan deze op sturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus 1 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wei of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfspre kend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. Schuurbrand door spelende kinderen SOMMELSDIJK - De brand in een schuur achter het Kor- teweegje in Sommelsdijk, on geveer twee weken geleden, onstond doordat twee kinde ren van 9 en 10 jaar met 'stinklucifers' speelden. Dat blijkt uit onderzoek door de politie. Waarschijnlijk zijn na het spel vuurresten achter gebleven die via een smeul- proces de brand veroorzaak ten. De schuur werd daarbij zwaar beschadigd. GEHANDICAPTEN NIEUWERKERK - In gebouw Salem in Nieuwerkerk wordt zaterdag 10 januari een con tactbijeenkomst gehouden voor gehandicapten en hun ouders, begeleiders of verzor gers. Het betreft een initia tief van de afdeling Flakkee- Schouwen-Tholen van Helpende Handen. De bijeen komst begint om 14.15 uur^n wordt ingevuld met het ver tellen van een bijbels ver haal, het huldigen van de mensen die jarig waren en een postbode, die vertelt over zijn werk bij de posterijen. KOORZANG ZIERIKZEE - Opvang voor dak-en thuislozen. Dat goede doel wordt zaterdag 17 janu ari gediend met massale jon gerenkoorzang in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Aan de avond werkt mee jon gerenkoor Con Amore uit Me lissant. Koororganist deze avond is Ron van Ommen. Het jongerenkoor bestaat nog maar twee jaar maar is in middels uitgegroeid tot een club met een kleine 100 en thousiaste. Het is het eerste optreden op Schouwen-Dui veland van het koor. De koorzangavond begint om 19.45 uur. MIDDELBURG (ANP) - Een stormwaarschuwing- van de provinciale coördinator Rampenbestrij ding aan de Zeeuwse burgemeesters, is zondag via de fax in totaal verlaten gemeentehuizen terecht gekomen. De meeste burgemeesters vernamen pas zondagavond via de televisie dat zij wa ren gewaarschuwd. Een aantal burgemeesters reageerde maandag laco niek op de vruchteloze alarmmelding, omdat alge meen bekend was dat er een stevige storm aankwam. Maar sommige ambtgeno ten zijn boos over deze ma nier van waarschuwen. Zij zullen tijdens het regulier overleg over de rampenbe strijding in Zeeland de noodzaak en handelwijze van de coördinator ter dis cussie stellen. De Zeeuwse coördinator Rampenbestrijding P. Mer- sie zegt zich wel degelijk te hebben gerealiseerd dat een fax naar het gemeentehuis op zondag niet meteen gele zen wordt. „Een afschrift van de waarschuwing is daarom naar politie en brandweer gefaxt, want daar zijn op zondag wel mensen aanwezig", zegt Mersie. Volgens Mersie zijn politie en brandweer in feite de uit voerende instanties. Het rampenbestrij dingsorgaan kan deze diensten echter geen opdracht geven, omdat die taak is voorbehouden aan burgemeesters. „Van daar dat er voor de vorm dus ook naar hen een be richt is gegaan", verklaart Mersie. Volgens de coördinator Rampenbestrijding wordt de burgemeester persoon lijk verwittigd zodra diens inzet 'a la minute nodig is. „Maar in dit geval vonden wij dat wat overdreven", zegt hij. Automatisch De provincie krijgt dit jaar de beschikking over een au tomatisch alarmsysteem. Een ingesproken boodschap gaat dan telefonisch per computer naar alle gepro grammeerde instanties. Wordt daar niet opgenomen dan zoekt het systeem auto matisch naar geregistreerde vervangende telefoonnum mers, net zolang tot de boodschap wordt aangeno men. ZIERIKZEE - Meer leskisten, excursies en projecten op school. Daar wordt het geld dat de Werkgroep Schoolbiologie krijgt van de Soroptimistclub Schou wen-Duiveland aan besteed. Midden vorig jaar ontstond bij de Soroptimistclub - een serviceclub van vrouwen - het idee om iets te doen voor de Werkgroep Schoolbiologie. De leden van deze werkgroep, die voornamelijk uit vrijwil ligers bestaat, zijn al vele ja ren actief ten behoeve van het (basis)onderwijs in Zierikzee en Westerschouwen. Hele eiland Door de samenvoeging van de gemeenten leek het een logi sche stap het werkterrein uit te breiden tot het hele eiland, maar dat vergde dan ook uit breiding van materialen. Vooral de aanschaf van meer leskisten eist echter nogal wat financiële middelen. De cheque van de Soropti mistclub wordt woensdag 14 januari tijdens een bijeen komst in de grote zaal van ge bouw De Driehoek in Zierik zee overhandigd aan me vrouw J. Lanting, coördina tor van de werkgroep. Zij ver zorgt aansluitend een dia-pre sentatie over de activiteiten van de werkgroep schoolbio logie. Ook worden materialen ten toongesteld. ZIERIKZEE - Half februari wordt een begin ge maakt met de renovatie van slechte Kwaaitaal-sys- teemvloeren in de Zierikzeese wijk Poortambacht. Kristalijn Beton Service uit Zierikzee gaat in op dracht van particuliere huiseigenaren de aangetaste betonvloeren in vijftien woningen repareren. Gerard van Maasakker doet aan de Zeeuwse kust vaak inspiratie op voor zijn liedteksten. ZIERIKZEE - Aal uit het Ha- ringvliet-West bevat een hoe veelheid PCB's die de con sumptienorm overschrijdt. Het gehalte in aal uit het Ha- ringvliet-Oost benadert die norm. Dat meldt de Organisatie ter Verbetering van de Binnen visserij .in haar kwartaal blad. De onderzoeken zijn uit gevoerd door het Rijks Instituut voor Visserij Onder zoek (RIVO). Verhoogde PCB- concentraties zijn aangetrof fen op vijf locaties in het stroomgebied van Rijn, Maas en Roer. Overschrijdingen van de consumptienorm ko men, behalve in hel Haring vliet-West. voor in het Hol lands Diep, de Nieuwe Merwede, bij Malden in het Maas-Waalkanaal en bij Vlo drop in de Roer. De norm wordt dicht benaderd in de Lek bij Culerpborg, de Maas bij Keizersveer en de Waal bij Tiel. Gezondheidsrisico be staat volgens het RIVO alleen bij consumptie van een 'lief- hebbershoeveelheid' uit de sterkst verontreinigde loca ties. Consumptie van zowel aal als schubvis uit de Roer wordt af geraden. Vis uit deze rivier wordt pas beter van kwaliteit als een van de vervuilende kolenmijnen in Duitsland wordt gesloten. De in september in deze krant verschenen berichten over aangetaste betonvloeren ver baasden Kristalijn niet. „Tussen 1973 en eind zeventi ger jaren is er op Schouwen- Duiveland heel veel gebouwd en ook heel veel gebruik ge maakt van Kwaaitaal-sys- teemvloeren," aldus Krista lijn. Hij benadrukt dat een Kwaaitaal-systeemvloer niet per -definitie slecht is. De slechte vloeren zijn die waar bij calcium-chloride gebruikt werd om het verhardingspro ces van het beton te versnel len. ;,Dat was de ene dag stor ten en de andere dag op die vloer doorwerken, terwijl een betonvloer normaal ge sproken minstens twee volle dagen uit moet harden. Door het gebruik van de ver hardingsversneller werd de stalen bewapening aangetast en ging oxideren. „Je moet bedenken dat iedere millime ter staal die oxideert door dat oxideren uitzet tot wel een centimeter. Daardoor wordt de beton weggedrukt en gaat afbrokkelen," legt Kristalijn uit. Paniekverhalen over 'door de vloer zakken' ver wijst hij naar het rijk der fa belen. „Dat gebeurt echt niet zomaar. Maar dat neemt niet weg dat de vloer wel gerepa reerd moet worden, want er komt steeds meer beweging in en bijvoorbeeld plavuizen- vloeren kunnen daardoor gaan scheuren." Een. betonnen systeemvloer waarvan de bewapening aan- getast is brokkelt langzaam maar zeker verder af en raakt zo steeds meer draagkracht kwijt. Kristalijn schat dat on geveer een kwart van alle in woningen op Schouwen-Dui veland aangebracht Kwaai- taal-systeemvloeren is aange tast door het gebruik van calcium-chloride. Het hoeft niet zo te zijn dat een vloer he lemaal is aangetast. De Kwaaitaal-systeemvloer be staat uit gemiddeld achttien elementen en het kan best zijn dat in één en dezelfde' vloer goede en slechte stuk ken zitten. „De schade kan variëren van 1000 tot ruim 20.000 gulden," geeft Krista lijn aan. De schade kan volgens hem met spuitbeton afdoende ge repareerd worden. „Er zijn meer systemen voor reparatie van aangetaste vloeren, maar dit is een systeem dat zichzelf in de praktijk heeft bewe zen," beargumenteert Krista lijn zijn keuze voor het ge bruik van spuitbeton. Eén van de grootste voordelen van dit reparatiesysteem is dat de bewoners hun huis niet uit hoeven tijdens de repara tiewerkzaamheden die - af hankelijk van de omvang van de schade - in duur kunnen variëren van een paar dagen tot maximaal veertien dagen voor een complete vloer. „Al zullen ze wel wat last hebben van het lawaai van het hak ken." Allereerst wordt de aangetas te bewapening uit de vloer verwijderd. Vervolgens wordt nieuwe bewapening Een detailopnhme van een aangetaste Kwaaitaal-systeemvloer. Doordat de bewapening onder invloed van het gebruikte cal cium-chloride oxideert zet het uit en brokkelt dientengevolge het beton af. aangebracht die vervolgens met een laag spuitbeton be dekt wordt. Deze speciale zeer fijne betonsoort wordt onder een druk van 5 tot 6 bar tegen de onderzijde van de vloer gespoten totdat de vloer weer op de gewenste dikte is en de bewapening goed be schermd. Kristalijn raadt mensen die een huis willen kopen zeker aan om een kijk je onder de vloer te nemen. „Aantasting door calcium-ch loride is makkelijk te herken nen. Gewone roest is bruin, maar oxidatie veroorzaakt door calcium-chloride zwart." Kristalijn kan desgewenst de schade volledig in kaart bren gen en de kosten van herstel schatten. Tot dusverre heeft de Zierik zeese ondernemer alleen nog opdrachten van particulieren die hun Kwaaitaal-systeem vloer gerenoveerd willen heb ben, maar hij heeft nog een ij zer in het vuur. Wo ningbouwvereniging Beter Wonen maakte vorig jaar be kend aangetaste vloeren van huurhuizen te zullen laten herstellen. Voorlopig gaat de woning bouwvereniging daarbij uit van 150 ernstig en nog eens 150 licht beschadigde vloeren die gerepareerd moeten wor den. Kristalijn is één van de gegadigden voor dat karwei. RILLAND - De Brabantse troubadour Gerard van Maasakkers treedt zaterdagavond 10 januari op met zijn begeleidingsgroep 'De Vaste Mannen' in dorps huis Luctor et Emergo in Rilland. Het optreden be gint om 20.00 uur. Gerard van Maasakkers en zijn Vaste Mannen prijzen zich gelukkig: ze zitten in het zelfde schuitje. Alle vier de len ze de liefde voor Franse chansons, tex mex, country, jazz, reggae en Zuidameri- kaanse ritmes. Dat voerde hen naar hun theaterconcert 'Boot 7', vernoemd naar een fameus kermisschuitje. Boot 7 zwiert van ingetogen chans ons naar uitbundige ballades. In hun schuitje bezingen Van Maasakkers en de drie muzi kanten tal van zaken: grote liefdes, verloren vriend schappen, studentenjaren, volksprocessies, de cadans van de seizoenen, de invloed van allochtonen, de vergan- kelijkheid van geluk en pech. De toon is wisselend: serieus, lakoniek, weemoedig, kri tisch maar mild. Gerard van Maasakkers ont popte zich bijna twintig jaar geleden als chansonnier van Brabantse liedjes. In 1989 wijzigde hij zijn koers enigs zins. Al zal hij zijn land van zand nooit verloochenen, zijn horizon eindigt niet langer bij de brug tussen Breugel en Ne- derwetten. In Boot 7 legt Van Maasak kers aanzienlijk minder na druk op de akkers en meer op de MaasEn die voert ver. Enkele teksten en melodieën van Boot 7 zijn ontleend aan het werk van onder anderen Jo Lemaire, Jacques Brei en Willem Vermandere. De Vaste Mannen, de drie mu zikale companen van Gerard van Maasakkers zijn Bart de Win (piano en acordeon), Cor Mutsers (gitaar en percusie) en Rinus Raaijmakers (con trabas), die na het conserva torium ieder hun staat van dienst opbouwden bij ver schillende artiesten, zoals: Harry Sacksioni, Mathilde Santing, Rob Hoeke en Rosa King.Kaarten voor het optre den zaterdagavond 10 januari kunnen telefonisch besteld worden onder de nummers: 0113-395326 (buro burgerza ken) en bij de Stichting Eve nementen Reimerswaal: 0113- 551552.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 5