Twee jaar in Tjoelkerzaak Melk brengt voor boeren iets meer op dan in '96 Politiebonden kraken onderzoek naar rellen Eerste homohuwelijk maandag al gesloten BZW tegen smallere brug Hergebruik is niet toegestaan Vuurwerk met statiegeld is waarschijnlijk verboden Bij opening Vakantiebeurs Uitbreiding van campagne tegen kindersekstoerisme Ontvoering WATERSTANDEN Rechter acht doodslag door twee verdachten niet bewezen Onder meer door grote vraag naar boter in Rusland Zwarte Piet voor burgemeester Nooit oude schoenen weggooien Vast in de trein 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van pagina 1 De ontwikkeling van de werkgelegenheid is volgens hem redelijk gunstig. „Niet temin blijft het naar onze mening van belang dat de structuur van het Zeeuwse bedrijfsleven wordt ver sterkt, met name door bedrij- venacquisities in de havens van Terneuzen en Vlissin- gen." Optimistisch Wat het bedrijfsleven zelf be treft in Van Nunen optimis tisch. „De voorwaarden voor een spoedige ontwikkeling zijn aanwezig en ik duid met name op de investeringsplan nen van de grote bedrijven in de kanaalzone. Dat geeft ver trouwen voor de toekomst." Volgens hem moet echter wel tegelijk aan andere voor waarden voor een gunstig on dernemingsklimaat worden gewerkt, zoals passende on derwijsvoorzieningen, een reëel en billijk milieubeleid en een professionele over heid. Van Gelder vroeg in zijn af scheidsrede van de overheid om het milieubeleid waar het gaat om vergunningverlening en -handhaving in alle rede lijkheid te blijven voeren en de zelfregulering in overleg met het bedrijfsleven vorm te geven. „Tegenwoordig is men tot het inzicht gekomen dat een waarachtig en doelmatig milieubeheer alleen mogelijk is op basis van samenwerking met het bedrijfsleven en met gebruikmaking van de des kundigheid die daar inmid dels in overvloedige mate aanwezig is." Verantwoordelijkheid Verder beklemtoonde hij de eigen verantwoordelijkheid van het Regionaal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening voor het beleid op de Zeeuwse arbeidsmarkt. Tenslotte wees de oud-voorzitter op het belang van een goed afge stemd promotie- en acquisi tiebeleid vanuit de provincie Zeeland. LANDGRAAF (ANP) - Het vuurwerk met statiegeld dat de Landgraafse vuurwerkhandelaar L. Rohan eind vorig jaar introduceerde, is mogelijk in strijd met de Vuurwerkwet. Volgens deze wet is herge bruik van vuurwerk niet toegestaan. De milieu-in spectie in Heerlen heeft een onderzoek ingesteld. Milieu-inspecteur P. van Brandenburg stelt dat de re cyclebare kartonnen huls die om de vuurpijlen zit op ter mijn zwakke plekken kan vertonen. Daardoor zou het vuurwerk aan de zijkant kun- qen exploderen. Rohan liet weten dat hij het onderzoek met vertrouwen tegemoet ziet. De milieu-in specteur heeft vorige week met zijn medeweten een stuk vuurwerk in beslag genomen. „Een beetje laat", vindt Ro han. „Ik heb in juni vorig jaar de keuringsdienst van waren .al op de hoogte gesteld. Toen vond men een onderzoek niet nodig." Dat vuurwerk ter plaatse door de gebruikers zelf niet hervuld mag wor den, vindt Rohan logisch. „Maar als dat op deskundige wijze bij ons in het bedrijf ge beurt, is er niets aan de hand. Wij zien het heus wel als een huls niet meer gebruikt kan worden. Ik ga mijn broodwin ning en goede naam toch niet op het spel zetten?", aldus de handelaar. De Landgraafse groothandel heeft vorig jaar tussen de 2000 en 2500 vuurwerkpijlen met statiegeld verkocht. Daarvan zijn er inmiddels al 400 naar de winkels teruggebracht. om andere redenen vaak in het buitenland vertoeven. Daartoe zal contact worden gezocht met onder meer Bui tenlandse Zaken, Defensie en ontwikkelingsorganisaties UTRECHT (ANP) - De campagne tegen kindersek stoerisme gaat zich behalve op de doorsnee vakantie ganger voortaan ook richten op zakenlui, diploma ten, militairen, truckers en ontwikkelingswerkers. Dat heeft organisator Ecpat- NL dinsdag meegedeeld tij dens de start van de Vakan tiebeurs in Utrecht. Epcat-NL is de Nederlandse tak van een internationale beweging tegen sekstoeris me, met hoofdzetel in Bang kok. De Nederlandse afdeling presenteert op de beurs een lijst met reisorganisaties die zich in het afgelopen jaar ac tief hebben ingezet in de cam pagne. Met deze opsomming wil Epcat-NL toeristen hel pen in hun keuze tussen de verschillende reisorganisa ties. In het voorjaar van 1997 gaven minister Sorgdrager (Justitie) en de reisbranche het startsein voor een „label- folder-actie". Hierbij krijgen toeristen een folder uitge reikt met informatie over kinderprostitutie en de gevol gen daarvan. Intussen zijn zo'n 80.000 folders verspreid via reisorganisaties, bibliot heken en GGD's. Vijfendertig touroperators en reisagenten hebben via de balie of reisbe- scheiden de campagne onder steund. Behalve op de „gewone" toe risten wil de organisator zich nu ook richten op mensen die VENLO (ANP) - Twee kinde ren uit Venlo zijn al vier maanden spoorloos. De 4-jari- ge zoon en 2-jarige dochter van de Venlose P. Huizinga zijn meegenomen door hun vader, de ex-vriend van de vrouw. Door onder andere het ver spreiden van affiches pro beert de vrouw achter de ver blijfplaats van de kinderen te komen. Ze is ook al in Frank rijk geweest, waarvandaan de vader enkele briefkaarten heeft gestuurd. De politie heeft de zaak sinds het begin van de ontvoering in onder zoek, maar volgens een woordvoerder zit er weinig schot in de zaak. Tegen de man loopt een internationaal opsporingsbevel. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ZIERIKZEE ROOMPOT BUITEN BRUINISSE WEMELDINGE Springtij: 14 januari Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 7 jan. 10.00 134 03.45 -110 22.50 143 16.20 -147 8 jan. 11.10 134 04.55 -109 17.35 -142 7 jan. 08.55 134 02.30 ■106 21.35 142 15.10 -142 8 jan. 10.05 133 03.40 •104 22.40 143 16.20 -135 7 jan. 10.10 147 03.45 ■119 22.55 156 16.15 ■154 8 jan. 11.20 147 04.45 116 17.30 •148 7 jan. 10.15 154 03.50 •124 23.00 163 16.25 •160 8 jan. 11.25 153 04.55 122 17.35 •154 Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 LEEUWARDEN (ANP) - De rechtbank in Leeuwar den heeft de twee hoofdverdachten in de Tjoelker zaak veroordeeld tot twee jaar celstraf voor openlij ke geweldpleging. Dat Meindert Tjoelker (30) door het schoppen en slaan van de 27-jarige P. de W. en de 25-jarige M. ten C. is overleden, acht de rechtbank niet bewezen. De officier van justitie eiste tegén de twee hoofdverdach ten drie jaar gevangenisstraf. Beiden werden eerder na de rechtszitting op vrije voeten gesteld. Het Openbaar Minis terie slaagde er niet in te be wijzen welke mishandeling van De W. en Ten C. direct de dood van Tjoelker tot gevolg had. Volgens de rechtbank was er daarom geen grond meer voor hun voorarrest. Direct na de uitspraak ont stond de nodige rumoer in de rechtszaal. Een groep mensen riep dat de uitspraak een bla mage voor de rechtsorde was. De luide protesten leidden verder niet tot ongeregeldhe den. Een derde verdachte, de 24-ja- rige P.W., is door de recht bank tot een jaar gevangenis- straf veroordeeld, waarvan een half jaar voorwaardelijk. Het onvoorwaardelijke deel wordt omgezet in een werk straf van 240 uur. Tegen hem was zes maanden celstraf geëist. Het OM heeft van vervolging van een vierde verdachte af gezien. Tot verbijstering van velen bleek tijdens de zitting echter dat zijn rol mogelijk groter is geweest, dan aan vankelijk gedacht. Deskundi gen zeiden dat mogelijk de schoenafdruk van de 18-jari- ge D.S. in de hals van Mein dert Tjoelker is te zien. Dit kan de fatale schop zijn ge weest. Klacht Jennifer Zijlstra, de vriendin van Tjoelker, heeft bij het ge rechtshof in Leeuwarden een klacht ingediend tegen het niet vervolgen van de 18-jari- ge Leeuwarder. De advocaten van de jongste verdachte zeg gen dat de klacht te laat is in gediend en daarom geen kans maakt. Hun cliënt is al op de hoogte gesteld dat hij niet zal worden vervolgd. De Hoge Raad heeft bepaald dat er dan geen mogelijkheid meer is om te vervolgen tenzij er nieuwe feiten boven tafel komen. Het verhaal over de schoenafdruk is al vanaf het begin van het onderzoek be kend. De nabestaanden van Meindert Tjoelker hoorden pas op de rechtzitting dat de vierde verdachte niet ver volgd zal worden. 'Lamgeslagen' De nabestaanden van Mein dert Tjoelker zijn „volkomen lamgeslagen" na de uit spraak van de rechtbank in Leeuwarden in de Tjoelker zaak. Dat zei Fred Busfing, woord voerder van de familie Tjoel ker. Laag „De politiek moet nu ingrij pen", zo verwoordt hij de ge voelens van de nabestaanden. Het kan volgens hem niet zo zijn dat niemand zich hoeft te verantwoorden voor de dood van Meindert. De veroorde lingen rusten nu alleen op openlijke geweldpleging. Daardoor zijn de opgelegde straffen relatief laag. Dat is voor de familie onverteer baar. De boer kreeg vorig jaar 2 cent per kilo meer voor zijn melk dan in 1996. (Archieffoto) RIJSWIJK (ANP) - De prijs die boeren in 1997 voor hun melk betaald kregen, lag gemiddeld 2 cent per kilo hoger dan in 1996. Deze gunstige ontwikkeling is onder andere te danken aan de grote vraag naar boter in Rusland, de hoge dollarkoers en een ach terblijvende Europese melkproductie. Afhankelijk van het vet- en eiwitgehalte in de melk kre gen de boeren vorig jaar ge middeld ruim 76 cent per ki lo, zo maakte G. van den Berg, voorzitter van het Pro ductschap Zuivel dinsdag be kend tijdens zijn nieuw jaarsrede. De stijging ten opzichte van 1996 is vooral in de tweede helft van 1997 tot stand geko men. Het verschil tussen de melkprijs eind 1997 ten op- Verhoogd zichte van eind 1$96 bedroeg zelfs meer dan een dubbeltje per kilo, zo blijkt uit gege vens van het Productschap Zuivel. Volgens Van den Berg was 1997 in het alge meen een gunstig jqar voor de zuivelindustrie. Daar door steeg de bruto-op- brengst van 10,2 miljard gul den in 1996 naar 10,5 miljard in 1997. Met name de ontwik kelingen op de botermarkt hebben voor de gunstige ont wikkelingen gezorgd. Door de stijgende vraag kon in Nederland de productie met 7 procent verhoogd wor den. Van den Berg verwacht dat ook de komende jaren de h consumptie van boter stabiel blijft en niet verder daalt zo als de afgelopen jaren. Een verbetering van het gezond heidsimago en de hoge smaakwaardering van boter zijn daarvan de oorzaak. Werk Ook de werkgelegenheid in de zuivelindustrie vertoonde in 1997 een gunstig beeld. Anders dan voorgaande ja ren gingen er in de zuivelin dustrie vorig jaar nauwe lijks banen verloren. Voor de komende jaren verwacht Van den Berg echter een an der beeld. Als gevolg van fu sies bij een aantal zuivelcoö- peraties zullen banen verdwijnen, aldus Van den Berg. RIJSWIJK/HILVERSUM (ANP) - De politiebon den hebben dinsdag- uiterst kritisch gereageerd op de rapportage van de Groninger korpschef Veenstra over de recente rellen in de Oosterpark wijk. Volgens de ACP is vooral het niet adequaat ingrijpen van burgemeester Ouwer- kerk van Groningen reden voor het volstrekt uitde hand lopen van de ongere geldheden. De ACP meent dat Ouwer- kerk de eindverantwoorde lijkheid te snel en te gemak kelijk afschuift op de politie. Volgens de bond heeft Ouwerkerk gefaald, omdat hij als eerstverant woordelijke had moeten zorgen voor voldoende poli tiepersoneel. „De ACP ver wacht dat Ouwerkerk daar aan consequenties verbindt", aldus de bond. De Nederlandse Politie bond (NPB) is ook ontevre den over de rapportage. Volgens NPB-voorzitter Van Duijn blijven er veel vragen onbeantwoord en is het „nog onmogelijk te be oordelen wat er nu precies is gebeurd". Van Duijn „barst nog van de vragen", zo zei hij dinsdagmorgen voor het Radio-l-Journaal. Hij gaat ervan uit dat er nog nader onderzoek komt naar de oorzaken van het in vele ogen falende politieoptre den. Korpschef Veenstra kondigde maandagavond maatregelen aan om herha ling van de ernstige ongere geldheden zoals in de nacht van 30 op 31 december te voorkomen. Zowel Veens tra als burgemeester Ou werkerk van Groningen er kende maandag tijdens een vergadering van een raads commissie dat de politie tij dens de bewuste nacht niet juist heeft opgetreden. RIJSWIJK (ANP) - Het eerste homohuwelijk van Ne derland blijkt al maandag officieel te zijn gesloten. Het gaat om een homostel dat anoniem wil blijven. De kantonrechter maakte het mogelijk om eerder dan offi cieel is toegestaan het huwe lijk te laten registreren. Eén van de partners ligt op ster ven. Dit heeft hoofdredacteur H. Krol van de Gay Krant dinsdag bekendgemaakt. De nieuwe wet geregistreerd partnerschap, die het homo huwelijk mogelijk maakt, is sinds 1 januari van kracht. Normaal gesproken duurt het minimaal twee weken voor dat de acte van het geregis treerde partnerschap kan worden omgezet in een homo huwelijk. De twee mannen die als eerste in het homohu welijk stapten hebben al veertig jaar een relatie. Het maandag versneld afgesloten homohuwelijk heeft een ein de gemaakt aan een wedren onder homo's en lesbiennes over wie zich het eerste offi ciële homopaar van Neder land mag noemen. Zonder versnelde procedure was het voor het eerst op 15 januari mogelijk om elkaar voor de wet het ja-woord te geven. Op deze dag staan homohuwelij ken gepland in onder meer Deventer, Amsterdam en Kaatsheuvel. Henk Krol zegt blij te zijn dat er nu een eind is gekomen aan „een kolde rieke race". ROTTERDAM (ANP) - De grote schoonmaakwoede van zijn vrouw heeft een 41-jarige Rotterdammer 50.000 gulden gekost. De echtgenote bracht in huis een kast op orde en gooide in haar enthou siasme ook maar een paar oude schoenen van haar man in de vuilniszak. Niet wetende dat manlief daarin 50.000 gulden had verstopt, zette ze het af val buiten klaar voor de vuilnisman. Toen de man ontdekte wat er was ge beurd, was het al te laat. De zak was al verbrand in de oven van de reinigings dienst. De aangifte van verlies bij de politie maandag was dan ook snel afge handeld. JELTSIN MOSKOU (AFP) - Het bezoek van de Russische president Jeltsin aan India, dat voor de ze maand was voorzien, is uit gesteld. zo deelde het Krem lin dinsdagochtend mee. Suske en Wiske 'DE MOMPELENDE MUMMIE" door Willy Vandersteen 6a dan naar Smak, hit dorp uaarm ut dt b turnen pedepor- herd hebben. Om ut uren zullen ut jullie daar meteen andere heli hooter komen haten! deer en uit Isn het zo goed, meneer daan ze ons nu a/staihten, meneer \Ue ueten noj atljdniet ual er met mm vriend BI urnen bath en met Ojonf is oebeoró. [Missthien kan de hoofdman ons het pen Verwachting t/m zaterdag 10 januari WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 40% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht z.west 6 Vrijdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 30% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht zuid 5 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 20% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 7 jan. Zon op 08.47, onder 16.44 Maan op 13.17, onder 02.42 8 jan. Zon op 08.46, onder 16.46 Maan op 13.51onder 03.56 Volle maan: 12 januari (18.25) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De zuidwestenwind voert ook de komende dagen zachte lucht aan. Zachte lucht, maar ook storin gen; de eerstvolgende speelt ons vanaf vanavond tot morgenmiddag parten. Na een vrij rustige en overwe gend droge dinsdag, neemt de be wolking vanuit het zuidwesten toe, en volgt in de loop van de avond de re gen. De wind steekt daarbij weer op en wordt aan zee hard, kracht 7, bo ven land matig tot vrij krachtig. Win terse perikelen blijven achterwege, ook gezien een temperatuur die roet het passeren van de storing lang zaamaan oploopt. Vanavond wordt het een graad of 4, morgenochtend wijzen de thermomenters ongeveer 7 graden aan. De maxima liggen mor gen rond 9 graden, dat is het dubbele van de waarden die we normaal be gin januari mogen verwachten. Maar ook morgenoverdag moet er nog steeds rekening worden gehoudèn met de nodige nattigheid. Pas in de loop van de middag klaart het voor zichtig van het westen uit op. Na mor gen zijn er ook wat opklaringen, maar de kans buien blijft bestaan. Af en toe waait het stevig, maar dat doet niets aan de bovenmaatse temperatuur. NIEUW-VENNEP (ANP) - Ongeveer honderd treinreizi gers moesten in de nacht van maandag op dinsdag noodge dwongen ongeveer twee uur in een bij Nieuw-Vennep ge strande trein blijven. De trein had de bovenleiding stuk getrokken en omdat de stroomdraden over het voer tuig lagen, mocht niemand de trein in of uit, totdat zeker was dat de stroom was uitge schakeld. Een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwe gen heeft dat dinsdag meege deeld. Op de stroomdraden van de spoorwegen staat een dodelijke spanning van 1500 volt. „Daarom moet absoluut zeker zijn dat de stroom eraf is, voordat mensen de trein in- of uitgaan, als de stroom draad over de trein ligt. Dat kost zeker in de nachtelijke uren enige tijd. De stroom er af halen is geen kwestie van een knop omdraaien. Dat moet door speciale mensen volgens bepaalde protocollen gebeuren", zo verklaart de woordvoerder de lange wachttijd voor de reizigers. ZIERIKZEESCHE RS NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O.Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1.25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag - Dinsdagkrant maandag - Donderdagkrant woensdag -Vrijdagkrant donderdag Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm prijs 78 cent Kontraktlaneven op aanvraag ..Succesjes" (t/m 4 regels) 7.80 De advertentieprijzen zijn exclusief 17i/,% B T W tot 13.00 uur tot 11.30 uur tot 11.30 uur tot 11.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 2