Zeeuwse economie achterop ZOEKPLAATJE Meeste uren zon in Zeeland Laatste opstekertje voor Zeeuws Orkest Geen middelen voor cliëntenraden jeugd Vijfenzeventig mille voor het LAZ-project Project seksueel geweld krijgt ruim veertig mille Forse exportstijging dienstverlening in Noord- en Midden-Zeeland Ruim een ton van de provincie Wettelijke verplichting Volgens jaarrapport KNMI STREEKNIEUWS Voor opvang, registratie en advies Afstemming diverse scholen MUZIEKAGENDA VRIJDAG 2 JANUAR11998 NR 26308 5 ZIERIKZEE - De economische groei in Zeeland blijft achter bij de landelijke cijfers. Dat blijkt uit de En quête Regionale Bedrijfsontwikkelingen (Erbo), waaraan 2500 Zeeuwse ondernemers hebben deelge nomen. In Midden- en Noord-Zeeland vond een forse exportstijging plaats in de dienstensector. Hoewel er over het geheel ge nomen wel sprake is van groei, blijven de Zeeuwse cij fers op alle fronten achter bij het landelijke beeld. De om zet in 1997 steeg landelijk met 3,1 procent. In Zeeland daar entegen was slechts sprake van een stijging van een hal ve procent. Ook na een correc tie op grond van de structuur van de provinciale economie blijft de groei achter: 2,2 pro cent. Deze correctie is geba seerd op het gegeven dat in Zeeland relatief veel bedrij ven draaien die afhankelijk zijn van prijsontwikkelingen in het buitenland. De omzetstijging in het Zeeuwse bedrijfsleven is, met uitzondering van de sector landbouw en visserij, in alle sectoren terug te vinden. Landbouw en visserij lieten, als gevolg van de schadelijke nachtvorst in het voorjaar en tegenvallende prijzen, een daling zien van 13 procent; ge corrigeerd 7,2 procent. De krachtigste omzetstijging in Zeeland werd behaald bin nen de dienstensector (2,6 procent) en de detailhandel (2,4 procent). Wat dat laatste punt betreft blijft Nederland op Zeeland achter met een stijging van 0,3 procent. In 1997 werd door het Zeeuwse bedrijfsleven een totale om zet van 27 miljard gulden ge realiseerd. Wat werkgelegenheid betreft scoorde Nederland een groei van 3,1 procent. In Zeeland bleef de stijging beperkt tot 2,6 procent. Hiervoor is voor al het midden- en kleinbedrijf verantwoordelijk. Met uit zondering van de sectoren in dustrie en dienstverlening overtreffen de Zeeuwse cij fers de landelijke cijfers wat werkgelegenheidsgroei be treft. De geringe groei in de dienstverlenende sector zorgt echter voor een sterke kelde ring van het totale resultaat. In totaal kwamen er in Zee land over het afgelopen jaar meer dan tweeduizend ar beidsplaatsen bij Steeg de export voor heel Ne derland in het afgelopen jaar met 5,7 procent, in Zeeland was slechts een stijging van 0,4 procent waarneembaar. Aangezien Zeeuwse bedrij ven ongeveer 15 procent meer exporteren dan collega's el ders in Nederland, lijkt cor rectie op z'n plaats. De groei na correctie blijkt vier pro cent te bedragen. Opvallend is dat die groei te danken is aan bedrijven waar minder dan vijftig personen werk zaam zijn. Forse stijgingen zijn te zien in de dienstensec tor Midden- en Noord-Zee land (16,3 procent) en de bouwsector in Zeeuws-Vlaan- deren (33,5 procent). Investeringen Wat de groei van investerin gen betreft laat Zeeland een negatief cijfer zien, ondanks de forse stijging binnen de in dustriële sector. Er werd door De Zeeuwen exporteren verhoudingsgewijs meer dan hun collega's in de rest van het land. In Noord- en Midden-Zeeland was van een fikse exportstijging in de dienstensector sprake. de Zeeuwse industrie voor 11,3 procent meer geïnves teerd dan voorgaand jaar. Ne derland kende in diezelfde sector een daling van 2,2 pro cent. Voor het totale plaatje bleek deze inzet toch te wei nig te zijn. Landelijk was sprake van stabilisatie door een kleine groei van 0,1 pro cent. In Zeeland namen de,in-, vesteringen af met 3,9 pro cent. Volgens initiatiefnemer Ka mers van Koophandel in Zeer land was deze ontwikkeling, te verwachten. Vorig jaar was sprake van een investe ringsimpuls van meer dan 10 procent. Het percentage winstgevende bedrijven in Zeeland ligt net iets hoger dan het landelijk percentage (88,3 tegen 88,0). Ook is het percentage bedrijven met vol doende rendement in Zeeland hoger. Voor 1998 wordt een verdere exportstijging ver wacht, met name vanuit Zeeuws-Vlaanderen. Wat om zetten, investeringen en werkgelegenheid betreft ziet het nationaal bedrijfsleven het komend jaar rooskleuri ger tegemoet dan de onderne mers in Zeeland dat doen. MIDDELBURG - Het Zeeuws Orkest kan voor de laatste keer op steun rekenen van provincie en rijk om het tekort van ruim 200.000 gulden weg te werken. De provincie legt 111.741 gulden bij. Met nadruk stelt de provin cie dat het de laatste keer is dat zij haar portemonnee trekt. Bij een eerdere radi cale reorganisatie heeft het bestuur de taak meegekre gen geen nieuwe tekorten meer te laten ontstaan. Dat is in de jaren 1995 en 1996 toch gebeurd. Volgens de provincie onder meer door al lang vastgelegde contrac tuele verplichtingen en te genvallende recettes. Naar aanleiding daarvan zegde de provincie het vertrou wen in het bestuur van het orkest op, werd een nieuw bestuur benoemd en zijn een aantal functioneringsvoor- waarden geformuleerd. Omdat de waarde van het Zeeuws Orkest door provin cie en rijk hoog wordt inge schat, zijn zowel provincie als rijk bereid gevonden op nieuw geld bij te leggen. Het orkest verzorgt jaar lijks zo'n tien tot twaalf concerten in Zeeland en vormt daardoor de enige constante factor als het gaat om het symfonische mu ziekaanbod. Ook het artis tieke peil van de musici is reden het orkest een warm hart toe te dragen. Tekort Het bestuur kan slechts 20.000 gulden neertellen om het tekort te dekken. Staatssecretaris onderwijs, cultuur en wetenschappen A. Nuis heeft 75.000 gulden toegezegd. De rest komt voor rekening van de pro vincie. MIDDELBURG - Voor het instellen van de wettelijk verplichte cliëntenraden in de Jeugdhulpverlening is extra geld nodig. Van het rijk valt op korte termijn op dit vlak niets te verwachten. In Zeeland gaat het om dertien raden. Door een wijziging op de Wet op de jeugdhulpverlening in verband met klachtrecht en medezeggenschap moet voor elke voorziening binnen de jeugdhulpverlening en voog dij- en gezinsvoogdij-instel lingen een cliëntenraad wor den ingesteld. Hiervoor is geen extra geld beschikbaar gesteld. Pas één jaar na inwerkingtre ding van de nieuwe wet zal een tussenrapportage worden opgemaakt, aan de hand waarvan moet blijken hoe het met het de kosten is gesteld. Het aanwenden van de doe luitkering jeugdhulpverle ning voor het instellen van cliëntenraden zou ten koste gaan van de uitvoering van de hulpverlening, zo stelt de pro vincie in een notitie aan de commissie Welzijn. Gedeputeerde Staten ver wachten dat het bij drie in stellingen - Centrum voor pleegzorg, kindertehuizen en medisch kinderdagverblijven - mogelijk moet zijn op korte termijn functionerende raden in te stellen, mits de aanvul lende financiering in orde is. Over de hoogte van de kosten van cliëntenraden bestaat wat onduidelijkheid. Uit er varing die in Zeeland is opge daan in een voorziening voor licht verstandelijk gehandi capte jeugdigen blijkt dat een raad op jaarbasis 12.500 gul den kost. Kosten Uitgaande van drie raden be tekent dit een bedrag van 37.500 gulden. Vijftien afzon derlijke raden zou neerko men op een bedrag van 187.500 gulden. Stichting het Klaverblad schat de kosten per raad op 3000 gulden, wat in het maximale geval een be drag van 45.000 gulden zou be tekenen. Met name de bege leiding van de jeugdigen kost geld. DE BILT - Zeeland was ook in 1997 de zonningste provincie van;Nédérlalicll Het KNMI,telde in Vlissip- gen 1945 uren zonneschijn. Met in De Bilt' 1690 uren zon neschijn, tegen 1477 uren nor maal, komt 1997 op de elfde plaats in de rij van zonnige ja ren van deze eeuw. Geduren de slechts 54 dagen liet de zon verstek gaan. Gemiddeld is dat jaarlijks 75 dagen het ge val. De zon scheen met 1635 uren het minst in Ede. Het afgelopen jaar hoort, sa men met 1988, tot de zes warmste jaren van de eeuw. In beide jaren bedroeg de ge middelde temperatuur in De Bilt 10,3 graden celcius. Kop loper is 1990 met een gemid delde van 10,9 graden. Volgen het KNMI was 1997 zeer warm, zeer zonnig en droog, hoewel het jaar begon met een koudegolf. Daardoor kon al op 4 januari de Elfste dentocht worden verreden. Kouderecord De eerste tien dagen van dit jaar waren zelfs een koudere cord. Maar daar stond tegen over dat februari en maart zeer zacht waren en augustus zelfs de warmste augustus in bijna 300 jaar was. In De Bilt was van 5 tot. en met 13 augustus sprake van een hittegolf, toen dagelijks de grens van 25 graden werd overschreden en 'het op 9 tot en met 13 augustus warmer werd dan 30 graden. De laagste temperatuur van het jaar, min 20,3 graden cel cius, werd op 2 januari geme ten op de vliegbasis Twenthe. Het warmst werd het in Vol- kel, waar het kwik op 25 au gustus tot 34,1 graden steeg. Regen Gemiddeld viel er in ons land 650 millimeter regen, terwijl het langjarig gemiddelde 792 millimeter bedraagt. Januari was, met slechts 4 millimeter neerslag, de droogste januari van de eeuw. NAAM VERKEERD ZIERIKZEE - De naam van de vertegenwoordiger van bas ketbalvereniging voor gehan dicapten D' Antilopen is in de krant van dinsdag 23 decem ber verhaspeld tot Dick Groe- newegen. De man heet echter Dirk Groenendijk. .Het arti kel ging over de overhandi ging van de opbrengst van de Nacht van het Biljart. NIEUWJAARSPARTY NIEUWERKERK - Bunga Marimba, van de Samen op Weg-gemeente, houdt zondag 4 januari een nieuwjaarspar ty voor jongeren van veertien tot achttien jaar. In het jeugdhonk bij de open bare basisschool aan de West straat worden spelletjes ge speeld en muziek gedraaid. Er zijn hapjes en drankjes verkrijgbaar. De party is van 19.30 tot 21.30 uur. Voor nade re inlichtingen: telefoon 642167. FOTO JOOP VAN HOUDT Achtentwintig inzendingen leverde het zoekplaatje in de krant van vrijdag 12 december op. En allemaal herkenden ze op de foto van Joop van houdt de nieuwbouwwijk van Brou wershaven tussen de Delingsdijk en de Kromwal. De meeste inzenders weten feilloos alle straten op te noemen die op de fo to zichtbaar zijn. Jacob Catsstraat, Kromwal, Burgemeester Gaststraat, Wethouder Dekkerstraat, Wethouder de Boer- straat, Meekrabstraat, De Lelie en De Ley. Eén van de inzen ders weet nog van de bouw van de wijk en de aanleg van het groen. „Als voorman van de plantsoenendienst heb ik alle bo men, struiken en bosschages helpen planten." ZIERIKZEE Borstvoeding Stichting La Leche League houdt woensdag 14 januari een borstvoedingsinformatie avond aan de Mastgatstraat 90. Het thema is: 'Voorkomen is beter dan genezen'. Aan de orde komen onderwerpen als tepelproblemen, borstontste king, te weinig melk, onrusti ge baby's en nachtvoedingen. Er is ook gelegenheid vragen te stellen en ervaringen uit te wisselen. Moeders mogen hun baby meebrengen. De bijeen komst begint om 20.00 uur. Voor nadere inlichtingen: te lefoon 417776. Workshop fotografie Docente fotografie Ine Bloe men geeft zaterdag 24 januari in het MFC een workshop over fotografie voor vrou wen. Dit in het kader van In ternationale Vrouwendag die zaterdag 7 maart wordt ge vierd. Motto van die dag is 'Vrouwen in beeld'. In Zierik- zee wordt dan een foto-expo sitie ingericht. De workshop duurt van 13.30 tot 16.30 uur. Voor informatie: Joke Ense- rink 415433. DREISCHOR Bloemschikken Liesbeth Giltay geeft vrijdag 16 januari een bloemschikles aan de Molenweg 15 in Drei- schor. De deelnemers maken een bloemstuk waarin zaad bollen, notennet, notenslin ger, appels en ander vogel- voedsel is verwerkt. De les is van 19.30 tot 21.30 uur. Voor nadere inlichtingen of aan melding: telefoon 402172. BRUINISSE Kerstbomen Op het havenplateau vindt maandag 5 januari de jaar lijkse kerstboomverbranding plaats. Afgedankte dennen bomen kunnen tot 19.15 uur bij de haven worden aangebo den aan de leden van de Bruse jeugdbrandweer. Om 19.30 uur gaat de fik er in. De jeugdbrandweer houdt een oogje in het zeil. MIDDELBURG - De provincie verleent een bijdrage van maximaal 46.000 gulden voor de voorbereiding in 1997 en start in 1998 van het experimentele steun punt seksueel en relationeel geweld. Door Stichting Centrum voor Telefonische Hulpverlening (SOS-THD) Zeeland en Stich ting Slachtofferhulp Zeeland (SSZ) is vanaf januari 1996 ge werkt aan de voorbereiding van dit steunpunt. Naast de functies van eerste opvang en laagdrempelige hulpverle ning zal het project de func ties vervullen van registratie, verwijzing, informatie, ad vies en consultaties. Beide stichtingen zullen samenwer ken ten behoeve van dit pro ject. Met de realisatie van het steunpunt voorzien SOS- THD en SSZ volgens de pro vincie in een behoefte gezien dit hiaat in de hulpverlening. Dat is ontstaan sinds het weg vallen van de coördinator van de Vereniging tegen seksuele kindermishandeling in het gezin en de stichtingen Tegen haar wil en Vrouwen bellen vrouwen (1995). Bovendien zal het steunpunt een functie vervullen in het zorgpro- gramma slachtoffers van sek sueel geweld van de Stichting VMC. Motivatie Een tweede belangrijke moti vatie voor het experimentele steunpunt is de behoefte om meer zicht té krijgen op het voorkomen van seksueel en relationeel geweld in Zeeland en zodoende op de hulpvraag. Het steunpunt speelt een rol in de verwijzing naar andere instellingen. Doordat cliën ten in het geval van verwij zing van nabij zullen worden gevolgd, is dit voor het steun punt een mogelijkheid om zicht te krijgen op lacunes in de hulpverlening. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten stellen de commissie economie en welzijn voor 75.000 gulden beschikbaar te stellen voor het project Longitudina le Aansluiting Zeeland (LAZ). De Stuurgroep Aansluiting VO/HBO Zeeland heeft vol gens GS in de afgelopen twee jaar veel werk verzet om het LAZ-project mogelijk te ma ken, dat bedoeld is voor alle instellingen voor voortgezet onderwijs, regionale oplei dingscentra en hoger beroeps onderwijs in Zeeland. Het doel van het plan is dat de ge noemde onderwijsinstellin gen de vakinhouden, de peda- gogisch-didactische aanpak, de verschillende leerstijlen, de nodig geachte vaardighe den en hun onderwijsorgani satie zo op elkaar afstemmen dat voor leerlingen en studen ten ononderbroken leerwe gen ontstaan. De opzet van het project is op 16 oktober besproken in de mini-conferentie die door de stuurgroep is georganiseerd voor alle directeuren die aan het project kunnen deelne men. Ook gedeputeerde L. Coppoolse heeft aan deze con ferentie deelgenomen. Vanaf dat moment hebben GS het initiatief om de volgende re denen gesteund. In de eerste plaats is het plan op provin ciale schaal opgezet. Verder mag de projectopzet op brede steun rekenen. Vervolgens was het college aangenaam verrast dat het LAZ-project op stapel was ge zet. Tenslotte verdienen de in het subsidieverzoek vermel de effecten die van het project worden verwacht voor de ver betering van het productie milieu en de versterking van het onderwijsvoorzieningen- niveau van Zeeland de steun van de provincie. Start Het project gaat op 4 februari van start met de onderteke ning van de intentieverkla ring en de installatie van de beleidsadviesgroep, het dage lijks bestuur en de drie stuur groepen. Uit de stapel goede oplossingen werd die van H. J. van Don gen, Mastgatstraat 24, 4301 WG Zierikzee getrokken. Hij/zij krijgt de cadeaubon van vijfentwintig gulden toegestuurd. Wie denkt te weten waar fotograaf Joop van Houdt boven staand Zoekplaatje heeft geschoten kan zijn of haar oplossing per brief op briefkaart sturen naar: redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1. 4301 AA Zierikzee. Inzendingen kun nen ook in de brievenbus van de Nieuwsbode aan het Janne- wekken 11 in Zierikzee worden gedeponeerd. Inzendingen moeten voor woensdag 7 januari binnen zijn. Tenzij anders vermeld, beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 10 januari: Jacobuskerk, Renesse. Triplum-concert St. Willibrorduskoor (Grego riaans), Sietse van Wijgerden, orgel. (19.00). 24 januari: Tonnenmagazijn, Brouwershaven. Uitvoering Muziekvereniging Apollo. (19.30). 31 januari: Zeeuwse Muziekschool, Zierikzee. Karin Dolman en Ceacile Boschman (altviool en piano). Ars Musica 3. 7 maart: Sint Willibrorduskerk. Zierikzee. Madrigaalkoor en Strijkersensemble Zeeuwse Muziekschool. (20.30). Ars Musica 4. 21 maart: Theater Mondragon. Jaaruitvoering Kunst en Eer. Muziek- of zangverenigingen wordt verzocht om zo spoedig mogelijk na het bekend worden van de datum van hun con cert/uitvoering deze uitsluitend schriftelijk door te geven aan M. van der Veer, Mastgatstraat 12. 4301 WG Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 5