'Haamstede bv 'Jongeren, besmet met brandweervirus, blijven' 'Monumentale gevels komen nu prachtig uit' Trinity Tjongejonge... tjongejongejonge. Tjoooooongejonge! LIFE LINE 0111-413132 InttiiiSM/M,- Begin 1998 goed, ga DANSEN Nieuwjaarsvoorstelling door duo Rijn Trijn Gratis busvervoer in de nacht van oud op nieuw HAPPY NEW YEAR PARTY WOENSDAG 31 DECEMBER 1997 Bel de danslijn: VREUGDEVUUR RENESSE - Het traditio- nele vreugdevuur in He- nesse vindt dit jaar plaats op vrijdag 2 janu ari op het terrein Steur, tussen Delta Warenhuis en het Transferium. Verzameld wordt om 18.15 uur bij Bakkerij Everaers, waar alle kin deren een lampion krij gen. Om 18.30 wordt ver trokken, onder begeleiding van muziek vereniging Luctor et Emergo, voor een rond gang door het dorp. Aan sluitend zal het vreugde vuur worden ontstoken, waarbij ook pannenkoe ken en warme chocomelk worden aangeboden. Het inleveren van kerstbo men kan vrijdag 2 janu ari tussen 16.00 en 17.00 uur op de Dreef. In ruil daarvoor ontvangt ieder een een lot, waarmee waardebonnen kunnen worden gewonnen. WANDELEN MIDDELBURG - Wandel- sportvereniging 't Zand uit Middelburg houdt zaterdag 3 januari haar 22e Familie snert-puzzel-wandeltocht. De route van deze jaarlijks gehouden tocht voert door de Middelburgse binnenstad en is ongeveer vijf kilometer lang. Het startbureau is ge vestigd in wijkgebouw De Vergulde Baars aan de Baarsjesstraat 42 in Middel burg. Deelnemers kunnen starten tussen 13.30 en 14.00 uur. Informatie: 0118 - 637572 of 628602. Advertentie Als je in januari lid wordt Sporf- gi.zondhc.iJsuwtrm Hem 26a 4301 HR Zierikzee Advertentie - m KEUKENSTUDIO GOEDKOPER EN BETER KAN NIET! KEUKENS TEGELS BADMEUBELEN SCHOONMAAKMIDDELEN WITGOED SAUNA'S LOSSE INBOUWAPPARATUUR FINANCIERING Oponirtgttijfdwi: mo. t/m vr. van 09.00-17.30 iwr. Zo. ran 09.00-1700 uur. Rote rij 15 Burgh-Haamstede Tel. OW- 655455 Fax 0111-655456 Caljouw Rademaker VERHUIZINGEN Burgh-Haamsfede f? 0111-651237 Piano/vleugelvervoer Lessen starten in januari voor: KINDEREN-PAREN maar ook de nieuwste rages: CLIP DANCING STREETDANCE Jeugdbrandweer: kweekvijver van het grote korps BURGH-HAAMSTEDE - Om de week, op vrijdag, komen ze bijeen in de brandweerkazerne in Haam stede om 'te oefenen'. Een aantal leden van de jeugdbrandweer Haamstede/Renesse gaat al net zo bedreven om met de grote brandweerslangen als de 'echte brandweer'. Behalve basiskennis van het brandweervak leren de jeugdige brandweerlieden tijdens de oefenavonden ook wat de juiste instelling- is van een brandweerman of vrouw: Iemand met een positieve instelling die wat over heeft voor de ge meenschap." Dat zeggen postcommandant Simon de Feiter en hoofd jeugdbrandweer Rob van de Werfhorst van de blusgroep Haamstede-Renesse. Het was op hun initiatief dat in 1990 een groep jeugdbrand weer werd opgericht. ,,Toen heette het nog Jeugdbrand weer Westerschouwen." Bij de gemeentelijke herinde ling, in januari van dit jaar, werden ook de brandweer korpsen van Schouwen-Dui- veland samengevoegd. De lo kale brandweer bestaat nu uit 174 vrijwilligers, die zijn verdeeld over zes blusgroe- pen. Vrijwilligers De leden van de jeugdbrand weer zijn daarbij niet meege rekend. .Alleen deblusgroe- pen Haamstede-Renesse en Bruinisse hebben een jeugd brandweer want iedere blus groep is vrij in de oprichting hiervan," aldus Simon de Feiter en Rob van de Werf horst. Het brandweerwerk op Schouwen-Duiveland wordt uitgevoerd door vrij willigers. Alleen de comman dant en een administratieve' kracht worden voor hun werkzaamheden betaald. „De laatste jaren heeft de jeugdbrandweer binnen de organisatie aan betekenis ge wonnen, ook landelijk ge zien. Men ziet steeds meer hetjbelang in van een goede jeugdbrandweer. Het lande lijke brandweerinstituut Ni- bra zorgt daarom voor gede gen lesmateriaal en verzorgt speciale opleidingen tot jeugdinstructeur." De jeugd brandweer is volgens De Fei ter en Van de Werfhorst een goede kweekvijver voor het grote korps. w Behalve oefeningen en in structieavonden omvatten de bijeenkomsten van de jeugdbrandweer ook de nodi ge ontspanningsactiviteiten. ,,Er worden excursies, film avonden en discoavonden ge houden.Er is een eigen jeugd blad; 'In Vuur en Vlam', dat grotendeels door de jeugd zelf wordt samengesteld. Verder staat de jeugdbrand weer regelmatig op brade rieën en bij andere festivitei ten met voorlichtingsmateriaal En dan zijn er de landelijke en onderlinge Zeeuwse wed strijden voor jeugdbrand- weergroepen." In de brandweergarage in Haamstede werd een eigen honk gecreëerd voor de jeugdbrandweer. Daar be vindt zich ook een deel van het materiaal, waarover de jeugbrandweer kan beschik ken. Onder meer een eigen jeugdbrandweerauto, die ook wordt gebruikt voor het vervoer naar excursies of wedstrijden. Het jeugdbr and weerkorps Haamstede/Renesse is opge splitst in twee leeftijdsgroe pen: de junioren (van 11 tot 15 jaar) en de aspiranten (van 16 tot 18 jaar). ,,Bij de junioren ligt bij de brandweeropleiding veel na druk op getraind en gecoörd ineerd werken met brand slangen; de beheersing van het zogenaamde aflegsys- teem. Bij de aspiranten wordt tactiek en techniek be nadrukt. De jeugdbrand weer heeft dezelfde struc tuur als het 'grote' korps. Materialen en regelingen, die door de brandweer worden gebruikt, komen ook bij de jeugd aan de orde, zowel iri theoretisch als praktisch op zicht. Dit met uitzondering van de perslucht- en adembe- schermingsapparatuur. De jeugdbrandweer wordt getraind voor brandpreven tie- en brandbestrijding. Bij de wedstrijden, die jaarlijks worden gehouden, wordt al deze kennis getoetst. „Tij dens die wedstrijden kan een theoretische en praktische toets worden gedaan, waar mee een officieel certificaat kan worden behaald. De laatste keer slaagden zes van de zeven kandidaten van on ze jeugdbrandweer. Controlelijsten Tijdens landelijke brand weerwedstrijden werd de Westerschouwse brand weer- jeugd drie keer derde, één keer vierde en één keer ze vende. Bij die wedstrijden én bij de Zeeuwse kampioen schappen ziet een vakkundi ge jury toe op zaken als be heersing van het aflegsysteem, toezicht op Leden van de jeugdbrandwee veiligheid, samenwerking en de algemene uitvoering van de taak die de blusgroep is toegedicht. Voor jurering worden landelijke controle lijsten gehanteerd. „De jeugbrandweer wordt nooit opgeroepen bij echte branden en werkt zowel bij wedstrijden als bij trainin gen alleen met fictieve vu ren. De leden krijgen wel een volledig bluspak met helm en een jeugdbrandweerte- nue bestaande uit spijker broek met commandotrui. Zij ondergaan ook een sport '■iaamstede/Renesse tijdens ee\ keuring." Bij de selectie van jeugdleden wordt erop gelet of ze het juiste karakter heb ben. „Kameraadschap is bij ons uiterst belangrijk," aldus Si mon de Feiter en Rob van Werfhorst. Ook voor meisjes De jeugdbrandweer is vol gens hen niet alleen een orga nisatie voor jongens. „Vier van onze achttien jeugdleden zijn meisjes. Zij worden, zo oefening. wel bij de training als de op leiding ten opzichte van de mannelijke collega's niet ontzien. Meisjes en vrouwen zijn welkom bij het jeugd brandweer én het korps." Volgens De Feiter en Van de Werfhorst blijkt in de prak tijk dat jongeren die met het brandweervirus zijn besmet daar niet meer zomaar vanaf komen. „Bij de blusgroep Haamstede zijn nu vier van de manschappen van de brandweer afkomstig uit ei gen kweekvijver.." Een beeld dat ook bij andere (Foto: Marijke Folkertsma) brandweerkorpsen is te zien. De Feiter en Van' de Werf horst hopen daarom dat in de toekomst ook op een loka- tie halverwege Schouwen- Duiveland een jeugbrand- weerkorps wordt gerealiseerd. „Daarnaast streven we naar een gebruikt blusvoertuig, dat door alle jeugdbrandweerkorpsen op het eiland voor meerdere doelen is te gebruiken." Voor nadere informatie over de jeugdbrandweer kan tele fonisch contact worden opge nomen via 0111-652586. Een scene uit de theatervoorstelling Sneeuwwitje en de ze ven dwergen'. (Foto: Pieter Honhoff) BRUINISSE - 'Sneeuwwitje ven de zeven dwergen' is de titel van de voorstelling die het duo Rijn Trijn zaterdag 3 januari prësenteert in het Durps- huus in Bruinisse. Het betreft een optreden voor jong en oud, want wie denkt dat sprookjes alleen voor kinderen zijn komt, vol gens Rijn Trijn, bedrogen uit. Zij spelen alle rollen in de uitbundige familievoor stelling zelf. Ook die van de zeven dwergen en Marie, de dienstmeid; een nieuwe ver schijning in het sprookje. Het verhaal blijft, zoals ie dereen dat kent. Wie de rol van de prins zal vervullen blijft geheim tot aan het slot van de voorstelling. En ook of het hem zal lukken de be tovering van de boze stief moeder té doorbreken. Kaarten voor de voorstelling kunnen telefonisch worden besteld via 0111-413905 en, zover nog voorradig, worden gekocht voor aanvang van de voorstelling aan de zaal. 'Sneeuwwitje en de zeven dwergen' begint om 15.00 uur. Advertentie Steeds meer gevelverlichting in Zierikzeese binnenstad RENESSE - Traditiegetrouw verzorgen de Stichting Horeca Renesse (SHR) en de ZWN weer gratis bus vervoer van en naar Renesse in de nacht van oud op nieuw. Naar Renesse toe vertrekt vanaf de Burghse kerk bus 133 om 00.20 uur. Deze bus komt 00.35 uur in Renesse aan. In Bruinisse vertrekt de eerste bus - nummer 133 - om 00.30 uur. Via Oosterland (00.36), Nieuwerkerk (00.41), Zierikzee (00.51), Seroosker- ke (01.02) en Noordwelle (01.05) arriveert deze bus om 01.09 uur in het uitgaanscen trum van Renesse. Om 00.45 uur vertrekt bus 134 uit Zierikzee. Deze bus rijdt naar Renesse via Schud- debeurs (00.50), Noordgouwe (00.52), Zonnemaire (00.56), Brouwershaven (01.01), Looperskapelle (01.07), Scha- rendijke (01.10) en Ellemeet (01.14). Ditzelfde parcours wordt om 01.30 uur nog een keer afgelegd. De aaï}ko2nst- tijd in Renesse is dan 2.05 uur. Een kortere weg voor Zierikzeeënaren is er om 01.30 uur. Bus 133 rijdt dan vanaf het ZWN-station via Serooskerke (01.41) en Noordwelle (01.44) recht streeks naar Renesse. Naar alle genoemde plaatsen wordt later in de nacht terug gereden. Bus 133 naar Burgh vertrekt om 4.00 uur uit Re nesse. De 133 naar Bruinisse vertrekt om 4.00 en om 5.00 uur. Bus 134, die via de klei ne kernen terugrijdt naar Zierikzee, vertrekt eveneens om 4.00 en om 5.00 uur. Advertentie Café Renesse Zaterdag 3 januari BIER VOOR 98 CENT! Advertentie Advertentie ZIERIKZEE - Hij kan er intensief van genieten dat steeds meer monumentale gevels in de Zierikzeese binnenstad zijn versierd met Dura-light; flexibele plastic slangen waarin vele tientallen kleine lamp jes zijn verwerkt. M. L. Nodelijk uit Zierikzee nam het initiatief om deze nieuwe feestverlichting aan te bieden aan de ondernemers in de Zierikzeese bin nenstad. Hij is zeer te spreken over het resultaat. „Het is een prachtig gezicht. De contouren van die monu mentale trap- en halsgevels komen heel goed tot hun recht in het donker. De Zie rikzeese binnenstad is bij uitstek geschikt voor dit soort gevel verlichting. De Zierikzeeënaar, die een klus senbedrijf runt, zag de nieu we verlichting voor het eerst in een toeristisch centrum in Italië. „Toen vond ik het direct al een leuk idee, dat ik in mijn achterhoofd wilde houden." Enkele maanden geleden kwam het daaruit tevoor schijn. Nodelijk kocht een hoeveelheid Dura-light snoe ren in en ging ermee naar alle ondernemers in de Zierikzee se binnenstad. „In nam voor iedereen een snoertje mee met een lengte van een meter of acht. De een na de ander werd enthousiast." Dat had tot gevolg dat de af gelopen weken steeds meer buitengevels op een sprook jesachtige manier werden ge accentueerd. „Ongeveer vijftig procent van de men sen waar ik ben geweest heeft de verlichting ook aan geschaft." Nodelijk zegt veel positieve reacties te hebben gehad van de ondernemers. „Onder meer van leden van de Zierikzeese Ondernemers Centrale (ZOC)." „A. Deurloo van Deurloo Woontextiel vertelde dat de 20C probeert om de Zierik zeese ondernemers ertoe over te halen hun zaak te ver lichten, bijvoorbeeld met een afbeelding van de Nobel- poort. Hij zei: Ons lukte dat tot nu tot niet en jij doet het gewoon." De verlichting van de gevelcontouren is volgens Nodelijk niet alleen bedoeld voor de periode rondom Kerst en Nieuwjaar. „Het is een blijvende ver lichting, waarmee de monu menten bij bijzondere evene menten aangelicht kunnen worden. Bijvoorbeeld op koopavonden of tijdens de Havendag. De verlichting kan heel goed op de gevels blijven zitten. Overdag zie je er zo goed als niets van, ter wijl het in de schermer en in het donker een prachtig ef fect geeft." Nodelijk hoopt dat de ge meente Schouwen-Duive land door al die verlichte mo numentale gevels ook wordt geïnspireerd. „Het zou na tuurlijk prachtig zijn, wan neer ook de Beuze, het Gra vensteen en de witte brug over de Oude Haven licht- contouren kregen. De bin nenstad van Zierikzee vraagt daarom." De binnenstad van Zierikzee krijgt door het toenemende aantal verlichte, monumentale ge vels een feeëriek aanzicht. (Foto: Marieke Mandemaker)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1