Nieuwsbodereis in duplo Ria Geluk op driemaster door antarctisch gebied RESERVERINGSBON Hel is volop zomer bij Van Oeveren mmsMIB ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE k reisburo von oeveren STREEKNIEUWS MEDEDELING BESTEMD VOOR ABONNEES DINSDAG 30 DECEMBER 1997 NR 26307 5 Driedaagse arrangementen naar Brighton en naar Normandië Het in 1787 gebouwde Royal Pavilion in Brighton. (Foto: Brits Toeristenbureau) ZIERIKZEE - Telkens iets nieuws. De jaarlijkse Nieuwsbodereis komt dit keer in duplo. Het gaat om driedaagse, geheel verzorgde uitstapjes naar Brighton aan de Engelse zuidkust en naar het Noord-Franse Normandië. Naar beide bestemmin gen worden tussen half maart en begin april twee busreizen georganiseerd. De keuze uit twee reisbe- stemmingen is een nieuw fenomeen in de traditie van Nieuwsbodereizen. Het werd ingevoei'd op basis van en quêtes die vorig jaar aan het eind van de reizen naar Kent werden gehouden. Brighton en Normandië scoorden daarbij precies evenveel stemmen. „Maar ik verwacht dat er ook mensen zullen zijn die op allebei de reizen mee wil len," zegt reisleider Rinus van der Voorden van Tou- ringcarbedrijf Van Oeveren in Zierikzee. Nieuw is ook dat in de reissom alle entree gelden zijn inbegrepen. „Dat scheelt een hoop gedoe on derweg. De uitdaging van de ze reizen is ze leuk en betaal baar te maken," aldus Van der Voorden, die veel tijd en moeite investeerde in het sa menstellen van de arrange menten. De reis naar Brighton gaat via het veer Vlissingen-Bres- kens via Sluis door België naar Frankrijk. In Calais - deelnemers aan de vorige Nieuwsbodereis weten dat nog - wordt ingecheckt voor de Shuttle. Na een pauze voor een kopje koffie en eventueel enkele tax-free in kopen rijdt de bus langs de douane de trein in. Door de Kanaaltunnel bereikt het ge zelschap snel en comfortabel de Engelse krijtkust. Op weg naar Brighton wordt de typisch Britse badplaats Hastings met haar schilder- Vierentwintig uur per dag licht, fraaigevormde ijsber gen en onnoemelijk veel die ren. Het zijn enkele van de aspecten die de reis voor Ge luk tot nu toe tot een „schit terende ervaring" hebben ge maakt. Precies de helft van die reis zit er nu op. Port Lockroy De bootreizigers - dertig per sonen inclusief bemanning - deden zondag Port Lockroy aan, waar twee Engelsen een souvenirshop runnen. „Dat zullen na twee weken de eer ste buitenstaanders zijn die we ontmoeten buiten onze groep van dertig aan boord. Slechts een paar bevoorra dingsschepen hebben we ge zien - op afstand - en een paar onderzoekstations aan de achtige 'Old Town' aange daan. De ruïne Hastings Castle biedt een prachtig vergezicht. In de stad wordt verder de Marine Parade met de 300 meter lange Pier be zocht. De bus vervolgt zijn weg langs de kustroute naar Brighton voor diner en over nachting in hotel The Royal Albion. Vissersdorp De tweede dag wordt geheel in Brighton doorgebracht. Dit was ooit een arm en onbe duidend vissersdorp. Maar het kwam eind achttiende eeuw in de belangstelling toen het Britse koninklijk huis Brighton vanwege de schone lucht verkoos als va kantiebestemming. In Brigh ton worden bezocht: het in 1787 in opdracht van de Prin ce of Wales gebouwde Royal Pavilion met het prachtige Chinese interieur; de Dome, dat zijn de vroegere konink lijke stallen die in 1867 tot concertzaal werden ver bouwd; het bekende Theatre Royal; de Palace Pier en het intieme doolhof van steegjes, genaamd The Lanes. Op deze tweede dag wordt ook tijd in geruimd voor winkelen in het moderne Churchill Square Shopping Centre. Sprookjesslot De derde dag begint met een wal, ook met de verrekij ker," schrijft Geluk vooraf gaand aan het uitstapje in Port Lockroy. Elke dag wordt een bepaald traject afgelegd, waarna De Oosterschelde voor anker gaat. Havens zijn er niet. Er wordt op de motor gevaren. De wind is gering, de door gangen te smal en er moet flink gemanouvreerd wor den tussen ijsschotsen en - bergen. Met bijboten wordt vervolgens overgestoken naar de wal van steeds weer andere eilanden. Strand met stenen of rots, mossen, heu vels en verder alleen ijs en sneeuw. „Uitzicht op baaien, vol met de meest fantastisch gevormde ijsbergen, in een kleurenpracht van heel diep blauw tot bijna zwart." Va rende in de Gerlache Street prachtige rit door West- en East Sussex naar het sprook jesslot Bodiam Castle uit 1385. Dit fotogenieke en prachtig gelegen kasteel werd in 1917 gerestaureerd en nagelaten aan The Nation al Trust. Door de Kanaaltun nel keert het gezelschap te rug naar het Continent, waar via Antwerpen de thuisreis wordt gemaakt. Uiteraard wordt de reis besloten met een uitstekend verzorgd af scheidsdiner. The Royal Albion Hotel heeft een kwalificatie van drie sterren. Alle kamers zijn voorzien van bad of dou che, toilet, televisie, telefoon en koffie/thee-faciliteiten. Er is een lift, een smaakvol ingericht restaurant en een gezellige bar. Het hotel ligt op loopafstand van het cen trum en tegenover de Palace Pier. Verblijf op basis van halfpension (Engels ontbijt en drie gangen keuzemenu) Normandië De andere Nieuwsbodereis gaat naar het Franse Lisieux in Normandië. Via Brugge, Calais en Boulogne wordt de aan de Seine gelegen stad Rouen aangedaan voor een bezoek met stadswandeling. In deze historische stad vin den we onder meer de der tiende eeuwse kathedraal Notre Dame met het beeld van Jeanne d'Arc en het Grós Horloge, het uit 1389 date rende stadssymbool. Hierna rijdt de bus verder naar het einddoel Lisieux, de beroem de bedevaartplaats van de heilige Thérèse Martin die het al even beroemde 'Histoi- re d'une ame' schreef en die op haar sterfbed beloofde een regen van rozen op de aarde te laten neerdalen. Ho- („Waar aan de zuidkant de Bahai Paraiso van Noord- hoek ligt.") komen de reizi gers buitruggen tegen. Niet de enige dieren die indruk maken. „We wandelen tus sen tientallen tot tienduizen den pinguïns," schrijft Ge luk. Met name de kleintjes maken indruk: „Zo komisch en zo levensecht, je kan er echt een uur naar gaan zitten kijken zonder een moment verveling." Stormachtig De reis begon vanuit Ushu- aia ofwel Vuurland. Geen makkelijk begin. „De be ruchte oversteek van de Dra- kepassage was vooral in het begin stormachtig, dus zee zieken en veel te kooi." Na de vier dagen durende over steek - waarin ruim 500 mijl werd afgelegd - bereikte de bemanning van De Ooster schelde daadwerkelijk ant arctisch gebied. „Licht is het hier 24 uur. Het is nu zomer en de zon gaat weliswaar on der om 23.00 en op om 3.00 uur, maar licht blijft het" Die zomer levert overigens gemiddelde temperaturen op van rond de nul graden. Zon en sneeuw wisselen elkaar af. Samengevat? „Deze reis is uniek, wat een land, wat een schitterende ervaring," besluit Geluk. tel 'De la Place' staat bij de beroemde basiliek met de permanente expositie van de Carmel van Sainte Thérèse. De tweede dag staat geheel in het teken van D-Day 1944. Allereerst wordt in Bayeux het indrukwekkende muse um 'La Bataille de Norman dië' bezocht. Vervolgens gaat de bus langs de landings stranden Sword Beach, Juno Beach en Omaha Beach met de beruchte Pointe de Hoe. Verder een bezoek aan Arro- maches met de Winstonha- ven, waar men met behulp van caissons een kunstmati ge haven aanlegde. De cais sons kregen na de oorlog een tweede leven in onder meer Ouwerkerk en bij de Schelp- hoek. Normandië was met de landing van 2,5 miljoen sol daten, 500.000 voertuigen en vier miljoen ton materieel de sleutel tot de bevrijding van Europa. Kortrijk De slotdag van deze Nieuws bodereis voert door het dal van de Somme en Frans Vlaanderen naar Kortrijk voor een bezoek aan deze mooie Vlaamse stad. We vin den er de Broeltorens, een dertiende eeuws Belfort (zo als er ook een staat in het Zeeuws-Vlaamse Sluis) de WOMEN'S AGLOW GOES - De vrouwen van de Women's Aglow Fellowship Goes komen woensdag 14 ja nuari bij elkaar in de Ooster- kerk aan de Bergweg in Goes. De bijeenkomst is in terkerkelijk en heeft onder andere als doel vrouwen te bemoedigen en op te bouwen in geloof en relatie met Jezus Christus. De aanvang is om 9.30 uur. Voor nadere inlich tingen: telefoon 0118-602835. Sint Maartenskerk en het prachtige gotische stadhuis. Door het Waalland en de Kennedytunnel keert de bus terug naar Zeeland. Ook deze reis wordt vanzelfsprekend besloten met een goed diner. Ook het hotel De la Place heeft drie sterren. Alle ka mers hebben bad/douche, toilet, televisie en telefoon. In het fraai vernieuwde hotel is een lift, een verrassend smaakvol restaurant en een bar. Ook hier verblijf op ba sis van halfpension (ontbijt buffet en drie gangen menu) Van der Voorden heeft in dit hotel een Europees ontbijt buffet bedongen: „Dus 's morgens géén stuk trapleu ning met jam," aldus de reis leider. Reserveren Reserveren voor één of meer dere Nieuwsbodereizen kan via de bon elders op deze pa gina. Abonnees van de Zie rikzeesche Nieuwsbode ge nieten korting. Indien gewenst kan voor het bedrag van 9 gulden per persoon een reisverzekering worden af gesloten. De Nieuwsboderei zen zijn een initiatief van de Zierikzeesche Nieuwsbode in samenwerking met Tou- ringcarbedrijf Van Oeveren in Zierikzee. YPSILON 'S-HEER HENDRIKSKIN DEREN - Ypsilon, een ver eniging van ouders en andere familieleden van chronisch psychotische of schizofrene mensen houdt dinsdag 6 ja nuari een bijeenkomst in het Heer Hendrikhuis in 's-Heer Hendrikskinderen. De aanvang is om 19.30 uur. Voor nadere inlichtingen: te- lef oon 0114-682217 ZIERIKZEE Ledenvergadering ANIB Mede dankzij het optreden van het Bruinisser Vissers koor is de Algemene Leden vergadering van de ANIB-af- deling Schouwen-Duiveland een groot succes geworden. De samenkomst vond plaats in het MFC. In de ochtendu ren werd de huishoudelijke vergadering gehouden. Voor zitter J. Noordhoek - die in dezelfde vergadering voor een nieuwe zittingsperiode herkozen werd - richtte een bijzonder welkomstwoord aan de delegatie van de afde ling De Bevelanden, waar mee in de afgelopen periode op bestuurlijk niveau is sa mengewerkt. In zijn toe spraak stond hij bovendien even stil bij de vele wijzigin gen in de wetgeving, die van belang zijn voor gehandicap ten en uitkeringsgerechtig den. Adviseur J. Landman deed een beroep op de aanwe zigen bij problemen gebruik te maken van de speciaal daarvoor opgeleide en lande lijk erkende adviseurs. Se cretaris mevrouw Timmer man maakte in het tweede gedeelte van de vergadering een al lang gekoesterde wens waar. Zij heette het Bruinis ser Visserskoor welkom. Dat hun optreden in de smaak viel, bleek uit het applaus. Filmdag CJV Het CJV Samen Verder houdt zaterdag 3 januari een vakantie-filmdag in de grote zaal van het gebouw De Drie hoek in Zierikzee. Met de vertoning van twee films probeert het CJV voor de kinderen een prettig slot van de vakantie te verzorgen. Voor kinderen vanaf vier jaar wordt de Disneyfilm Klokkenluider van de Notre Dame vertoond. De voorstel ling begint om 14.00 uur en eindigt omstreeks 16.00 uur. 's Avonds is er een vertoning voor de jeugd vanaf 9 jaar. Om 19.00 uur begint de kerst komedie Jingle all the Way, waarin de hoofdrol voor re kening van Arnold Schwar zenegger komt. Deze verto ning duurt tot circa 21.30 uur. Bij beide voorstellingen gaat de zaal een kwartier voor aanvang open. Ingang via het plein. FNV-spreekuur In het Multi Functioneel Centrum in Zierikzee wordt woensdag 7 januari een gra tis FNV-spreekuur gehou den, tussen 10.00 en 12.00 uur. Alle problemen kunnen besproken worden. Bij ziek te of geen vervoer komt de FNV ook aan huis. Een af spraak maken is mogelijk via: 414263 of 420303. HAAMSTEDE NVvH De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen (NVvH) afdeling Westerschouwen vierde dinsdag 16 december kerstfeest in de zaal van de Gereformeerde kerk in Haaamstede. De bijeen komst ging goed van start met een glaasje warme wijn. De middag werd opgeluis terd met zang van het koor van de Nederlandse Vereni ging van Plattelandsvrou wen uit Zierikzee, onder lei ding van mevrouw C. van der Linde. Zij zongen Neder lands-, Frans-, Duits- en En gelstalig repertoire. Boven dien kon genoten worden van het kerstverhaal en wer den enkele gedichten voorge dragen. Aansluitend werd genoten van een drie gangen diner, verzorgd door s gerij Polderman uit Burgh. De avond werd besloten met het gezamenlijk zingen van het lied Ere zij God. RENESSE Bejaardensoos De Bejaardensoos van Re- nesse vierde vorige week dinsdag kerstfeest in het dorpshuis van Renesse. Na een welkomstwoord werd de kerstliturgie afgewerkt. Be halve samenzang en gedich ten en bijbelteksten die door de leden werden voorgedra gen was er een overdenking van ds. P. Godijk. Onder zijn leiding werd ook een kerst musical uitgevoerd door kin deren van de basisschool. Mevrouw N. van de Boogert las het kerstverhaal voor. Met een luxe broodmaaltijd werd de samenkomst afge sloten. Dinsdag 6 januari wordt begonnen aan de nieu we reeks soosmiddagen. OOSTERLAND Oud papier Ten bate van de zending van de Gereformeerde Gemeen ten wordt zaterdag 3 januari oud papier in Oosterland op gehaald. De ophalers starten om 8.30 uur. Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te zetten. BRUINISSE EHBO Help uw medemens helpen. Onder dat motto start de Ro de Kruis afdeling in Bruinis- se na de jaarwisseling op maandagavond weer een cur sus eerste hulp bij ongeluk ken. Er zijn nog enkele plaat sen vrij. Voor deelname en/of informatie kan contact worden opgenomen met M. van Meurs-de Ronde: 482266. Wat een land, wat een schitterende ervaring ANTARCTICA - Ze heeft nog twee weken toeren voor de boeg. Ria Geluk - onder meer bekend als D66-raadslid en horeca-ondernemer - vaart momen teel met driemastschoener De Oosterschelde rond in het zuidpoolgebied. „Weliswaar slechts aan de rand van dit immens grote ijs-continent, maar zo indruk wekkend. Ongelooflijk," laat ze per fax weten. voor de lezersreis van de Zierikzeesche Nieuwsbode JA, ik meld mij aan als deelnemer aan de lezersreis naar Engeland en/of Frankrijk: Geb. datum Man/Vrouw 1 2 3 4 Ik kies voor de Frankrijkreis van: donderdag 19 t/m zaterdag 21 maart 1998 donderdag 2 t/m zaterdag 4 april 1998 Ik kies voor de Engelandreis van: donderdag 26 t/m zaterdag 28 maart 1998 O maandag 6 t/m woensdag 8 april 1998 Ik ben wel/geen*) abonnee van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Ik betaal de reissom vooraf na ontvangst van een acceptgirokaart. De reissom bedraagt 355,- p.p. (niet-abonnees 380,-). Correspondentie-adres: Naam: Straat: WoonplaatsPostcode: Telefoonnummer: Ik wens wel/geen*) éénpersoonskamer (toeslag 75,-). Ik wens wel/geen*) reisverzekering af te sluiten. Doorhalen wat niet van toepassing is. Deze reserveringsbon zenden aan: Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee, of afgeven aan de receptie van de krant aan het Jannewekken 11 te Zierikzee. Advertentie Met ingang van 1 januari 1998 zijn de abonnements tarieven als volgt aangepast: Maand-abonnement: - met automatische betaling 19,50 Kwartaal-abonnement: - met automatische betaling 52,50 - zonder automatische betaling 55,00 Halfjaar-abonnement: - met automatische betaling 99,00 - zonder automatische betaling 104,00 Jaar-abonnement: - met automatische betaling 188,00 - zonder automatische betaling 198,00 Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Tel. 0111-453535 u_j LU QL C/} Nieuwjaarswensch Alle menschen willen wenschen Heil en zegen in dit jaar; Ook wij wenschen allen menschen, Veel geluk in 't Nieuwe Jaar. Rustig leven; veel te geven Aan den arme en den wees; Goede dagen, zonder plagen; Vrij te wand'len zonder vrees. Boeken lezen, moog' steeds wezen U tot vreugd en ons tot last, God geef zegen op uw wegen En genot zooveel U past. Uwe vrinden mogen vinden, Wat gij smaakt: tevredenheid; En bij 't sterven moogt gij erven 't Rein genot der zaligheid. van de Jongens der Drukkerij P. D. J. Quanjer Zierikzee, den 1 Januarij 1855. Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfspre kend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. Advertentie Haal voor de feestdagen uw reisgidsen in huis L Dam 3 - Zierikzee - Telefoon 0111 -451000 a

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5