'Oproer' moet jubileumjaar dragen 750jaar geleden kreeg Zierikzee stadsrechten DINSDAG 30 DECEMBER 1997 OUDEJAARSBIJLAGE 9 ne die plaats zal bieden aan zo'n duizend toeschouwers. Een deel van de begroting moet namelijk komen van de entreeprijzen. Maar volgens Möhlmann zal dat maar ,,een klein bedrag" zijn. Het jaar 1248 is een mijlpaal in de geschiedenis van Zierikzee. Op 11 maart van dat jaar werden door koning Willem II nieuwe stadsrechten verleend. In 1998 is dat 750 jaar geleden. Naar het zich laat aan zien geeft het jubileumjaar geen reden voor een enorm groot feest in de eilandelijke hoofdstad. Vier buitenopvoeringen van 'Het Oproer van Zierikzee' moeten, wat de gemeente betreft, het jubileumjaar dragen. En verder hier en daar misschien nog wat festiviteiten, daar moet de moderne Zierikzeeënaar het mee doen. Zierikzee was uitgaande van het jaartal 1248 de vierde stad in Zeeland die de stads rechten kreeg. Middelburg was in 1217 de eerste. Daar na volgden Westkapelle en Domburg, beide in 1223. Voor de dertiende-eeuwse inwoner waren de rechten van groot belang. De stad en dus ook zijn inwo ners kregen hierdoor tal van privileges. Zierikzee kreeg een baljuw als vertegen woordiger van de koning en er werden uit de bevolking schepenen aangesteld. Zo kon de stad een eigen recht spraak voeren, mocht ze een markt houden en was er vrij heid van tol. Vooral de ex porteurs van zout en mee krap konden profiteren en Zierikzee werd een welva rende stad op een moment dat bijvoorbeeld Rotterdam en Amsterdam nog piet eens bestonden. Een bijzonder privilege in het stadsrecht bepaalde ook dat letsel of schade, toege bracht aan een Zierikzese burger vergoed moest wor den volgens de maatstaf van een edelman. Dat wil zeggen: vier keer zo hoog als bij een gewoon burger. Er waren door de eeuwen heen talloze bedreigingen voor de stad. Zo werd Zee land in het begin van de 14e eeuw vrijwel geheel ingeno men door de Graaf van Vlaanderen. Zierikzee was de enige Zeeuwse stad die standhield. Dit pndanks verwoede pogingen van de Vlamingen om de stad bin nen te dringen. De Guldensporenslag op de Gouwe bracht in 1304 de be slissing. Zierikzee kreeg voor zijn standvastigheid vele voorrechten en mede dankzij die privileges begon een ongekende bloeiperiode. Er waren ook bedreigingen van ver weg. De stad behoor de sinds 1572 bij de opstan delingen tegen de Spaanse koning. Een dieptepunt was het jaar 1575, toen Zierikzee belegerd werd dooi4 Spaanse troepen onder leiding van Mondragón. Het bezit van Zierikzee was gewenst om zo de opstandige gewesten Hol land en Zeeland van elkaar te scheiden. In de zomer van 1576 waren de reserves uitgeput en volgde de over gave. Begin juli trokken de Spanjaarden de stad binnen. Enkele maanden later zou den zij hun buit weer terug geven. In de daaropvolgende jaren werd de stad als hoofdplaats voor Schouwen-Duiveland steeds belangrijker. De twee eilanden Schouwen en Dui- veland werden in 1610 aan elkaar verbonden door mid del van een dam in de Gou we. Na 1795, toen ons land door de Fransen was bezet, ging het bergafwaarts. Handel, koopvaardij en visserij werden vrij wel lamgelegd Vooral in de tweede helft van del9e eeuw was Zierik zee in veel opzichten een ver geten stad die was terugge worpen op haar bestaan als centrumplaats voor Schouwen-Duiveland. In de eerste helft van de 20e eeuw was de situatie weinig anders. Daarna leefde de stad, mede dankzij het toerisme, weer op. Een scene uit 'Het Oproer van Zierikzee Het Oproer van van Zierikzee wordt in juni waarschijnlijk vier keer opgevoerd als openlucht-spektakel. De vier avondvoorstellingen van 'Het Oproer' moeten zo rond half tien beginnen en tegen twaalven eindigen Daar zit dan wel een half uur pauze in. Dat is op het mo ment dat de mensen van de tribune op het Havenplein naar de Oude Haven moeten lopen. Daar kunnen ze getui ge zijn van de komst van de hertog en de daarbij geplan- de fakkeloptocht. Voor Möhlmann hoeft het niet bij vier opvoeringen van het oproer te blijven. ,,Mijn voorstel is, dit jaar proef draaien en, als het goed gaat, er een jaarlijkse traditie van maken, net zoiets als het Leids Ontzet. Zierikzee heeft er het decor voor.' Goede reden Er is overigens een goede re- den om weinig tot geen fees telijkheden te houden met betrekking tot het 750 jaar hebben van stadsrechten. 1248 wordt namelijk vooral genoemd als jaar waarin de stadsrechten van Zierikzee werden herbevestigd. Dit be tekent dat Zierikzee in dat jaar al in het bezit zou zijn van zijn stadsrechten. Het is alleen onduidelijk door wie zij dan wel zijn verstrekt en wanneer. Historici hebben het over de periode van 1217 tot 1222. Er zijn echter geen documenten meer die dit be vestigen. Wel bestaat er een document uit 1222 met daar op een stadszegel van Zierik zee. Maar op een onduidelijke da tum is geen feestjaar te plan nen en wie wil feesten vindt in de geschiedenis echt wel een datum. Zo'zou in 1999 het 1150 jarig bestaan van Zie rikzee gevierd kunnen wor den, want het toenmalige dorp Ziericse, Zerixe, Zier- icxzee of Sirixe werd al in 849 gesticht d.oor de welbe kende Zieri'k. Tekst: Peter van den Belt Foto's: Marieke Mandemaker Zierikzee Actief wil het cen trum van de stad in augus tus voor één weekeinde een Middeleeuws aanzien geven. Heenvliet en Kattendijke en Simonszoon komen die dag vertellen dat de belastingen op de eerste levensbehoef ten, graan, zout en bier, die dag omhoog gaan. Het over leg dat zij hierover voeren met het vroedschap van de stad wordt ruw verstoord door de woedende inwoners. Zij stormen onder aanvoe ring van pater Pier Kaacke de weeskamer van het stad huis binnen. Hier moet de pater met lede ogen toezien hoe het volk zich aan het tweetal vergrijpt. Straf Hertog Karei de Stoute dreigt de stad plat te bran den, maar zover komt het niet. Dat Zierikzee gespaard blijft is wellicht te danken aan de smeekbede van de be volking aan het adres van de hertog. Karei spaart de stad maar verbindt daar harde ei sen aan. Er moet een flinke boete worden betaald, een groot deel van de privileges wordt afgenomen en de poortdeuren van de stad moeten worden verwijderd. De straffen die Karei de Stoute de stad oplegde wer den later verminderd. Maar de stad had nog lange tijd te lijden onder de maartegelen van de hertog. Buitenspektakel Eind 1996 werd 'Het Oproer' al zeven keer succesvol opge voerd in theater Mondragon in Zierikzee. Dit keer moet het een buitenspektakel worden dat zijn weerga in de lange geschiedenis van de stad niet kent. Dat er voor vier zaterdagen in juni is gekozen en niet voor vier optredens binnen één week heeft volgens re gisseur Cees Mölhmann niet alleen met economische iho- tieven (spreiding van het toeristenseizoen) te maken. Wanneer je vier voorstel lingen binnen een week geeft, kun je het treffen dat het net die week geen mooi weer is. Door het over vier weken te spreiden is de kans op een paar keer mooi weer een stuk groter. De techni sche voorbereidingen wor den overigens wel zo uitge voerd dat de voorstelling tegen een buitje kan." Voor de buitenopvoeringen is het stuk voor een groot deel herschreven'. Eind 1996 was het 'Oproer' zoals dat binnen werd opgevoerd nog geen avondvullend program ma. Dat wordt het nu wel. Verschillende scènes zijn aangepast en er zitten enkele nieuwe gedeelten in. Möhl mann: ,,We willen meer la ten zien van de onderlinge handel in die tijd. Ook wil len we het hele eiland er bij betrekken. Het is in 1998 wel een beetje het feestje van ^-Zieri^z&e, maar de resLvan het eiland hoort er nadruk kelijk bij." Mar van der Veer schreef bo vendien de teksten voor een paar nieuwe liedjes. Zoals enkele kroegliederen en een lied voor de vrouwen die het volk bewegen actie te onder nemen. ,,Een beetje in ope rastij 1 geschreven", stelt Möhlmann. Door het inpassen van de nieuwe stukken en de ver huizing naar buiten zullen er ook meer mensen meespelen. Möhlmann denkt er 130 no dig te hebben. Acteurs en ac trices die vrijwel allemaal van Schouwen-Duiveland af komstig zullen zijn. ,,We pro beren ook met levende have te werken: varkens, paarden en geiten", vertelt Möhl mann enthousiast. ,,Qua beelden is er heel veel te zien. Die beelden zijn al een gebeurtenis op zich." De locaties voor de open lucht uitvoering zijn het Ha venplein, de Beuze en de Ou de Haven. Möhlmann: ,,De grote marktscène wordt ge houden op het Havenplein. Daarin zit onder andere de executie. De Stadhuisscène vindt plaats onder de Beuze, net als de overval. De specta culaire intocht van Karei de Stoute moet in de Oude Ha ven komen. Het liefst met schepen, maar dan moet het tij wel meewerken." En alsof de opvoering van 'Het Oproer' op zichzelf nog niet spectaculair genoeg is, wil Möhlmann eindigen met een vuurwerk. Alle vier de avonden. Vooralsnog wordt er door de gemeente hard gewerkt om de financiën rond te krijgen. Möhlmann; „Half februari moeten we uiterlijk met de voorbereidingen beginnen. Dan moet ook de financie ring rond zijn. Anders moe ten we ervan afzien." Op het Havenplein komt een tribu Op 1 januari 1997 ging de ge meente Zierikzee op in de ge meente Schouwen-Duive land. „Het gemeentebestuur \'an de voormalige gemeente Zierikzee heeft toen erg veel teruggeblikt", weet burge meester J. Asselbergs. „De nieuwe gemeente heeft niet het voornemen om verdere initiatieven te ne men. Mochten er vanuit de bevolking ideeën komen, dan kunnen we altijd nog bekijken of en op welke wijze we die ondersteunen." Vuurwerk Ergens ver in de achterhoof den van de raadsleden en de ambtenaren broeien wel een paar ideetjes, maar concreet is er niets. Zelfs voor de dag van 11 maart, wanneer het precies 750 jaar geleden is dat de rechten zijn verleend, staat er nog niets op het pro gramma. Zierikzee Actief, een club van mensen die zich inzet voor allerhande activiteiten ter promotie van Zierikzee, is nog het verst in de plan nen. De vereniging wil een actieweek in de maand sep tember of oktober. „De bedoeling is Zierikzee gedurende die periode Mid deleeuws aan te kleden," stelt John Pantekoek. Hij wil terug in de tijd met oude kleding, oude beroepen en vee op het Havenplein. „Het zwaartepunt van de ac tiviteiten moet op een zater dag vallen. Het liefst willen we de binnenstad van Zie rikzee dan een keer autovrij hebben. Paard en wagen zou den de mensen vanaf bepaal de punten naar het centrum moeten vervoeren." Afsluitend zou er in de plannen van Zierikzee Actief een vuurwerk moeten komen. Pantekoek: „Maar alles sfaat of valt met het budget en de bereidheid van de men sen om mee te helpen." De plannen van Zierikzee Actief behelzen ook de in voering van een jubileum paspoort. Dat moet dan ver gelijkbaar zijn met de penning die vorig jaar in Veere is uitgegeven. Via bon nen of een stempeltje kan er gebruik worden gemaakt van aanbiedingen van win kels en horeca-ondernemers. Ook deze plannen zijn echter nog erg prematuur. De vereniging Stad en Lande heeft nog geen concrete plan nen. Het bestuur wil in sa menwerking met het stads archief nog wel kijken wat er gedaan kan worden. „Als w.e iets doen, zou het een pu blieke actie moeten zijn. Dan wordt het ook een evene ment dat later in het jaar wordt gehouden," aldus een bestuurslid. Het Oproer De geringe daadkracht van het gemeentebestuur met het oog op de viering van het 750-jarig jubileumjaar van de stadsrechten wil overi gens niet zeggen dat de ge meente Schouwen-Duive land helemaal geen historisch besef zou hebben. Want als één front maken B&W en de gemeenteraad zich sterk voor de openlucht uitvoeringen van 'Het Op roer van Zierikzee.Op vier zaterdagen in de maand juni. 'Het Oproer' verhaalt dan wel niet over het verkrijgen van de stadsrechten. Het haalt wel het moment terug in de geschiedenis van de stad Zierikzee, waarop Zie rikzee zijn stadsrechten bij na kwijt zou zijn geweest. Het oproer van 1472 is een van de meest opzienbarende en betekenisvolle gebeurte nissen uit de geschiedenis van de stad Zierikzee. Zie rikzee was toen een stad van zo'n vijfeneenhalf duizend inwoners. Een bloeiende stad, vermaard in de hele- (toenmalig bekende) wereld. Vanwege de hoge belastin gen die de mensen moesten betalen voor het bekostigen van de oorlogen van de her tog, rommelde het echter on der de bevolking. Dat rom melen slaat op 20 november van dat jaar om in een heus oproer. De hoge heren Van Thomasvaer ZOC-ondememers en hun personeel, 4 hielden weer dag van het winkel- werk'. Kijk, dit was toch origineel, zo te getuigen: 'Samen zijn wij sterk Pieternel De FOS verlange bouwlocaties, even wichtig verdeeld, niet op los zand. Want door alle vernieuwingsoperaties, moest toch verarming blijvend uitgeband! Thomasvaer In weerwil van het Streekplan Zeeland, had FOS een eigen beleids plan klaar. Want voor 't vergaderen was men wat aangebrand: zelf brengt men beter 't juiste voor elkaar Pieternel Renesse wilde weereen dorpspomp, net zoals in Nieuwerkerk. Helaas, financiële rompslomp, belemmerde dit nu weermaals sterk. Thomasvaer Toch bleek er nog een gaatje, waaruit men centjes tov'ren kon. Zo wachtte men op 't fotoplaatje, waar Renes' de pomp herwon. Pieternel Forellenvijver in Kerkwerve. beoogde een toeristenlokken. Aqrarièr mocht qeen toekomst derve' recreatie werd zijn nieuwe fokken. Thomasvaer Nachtvorst bleef te la?ig weer hangen, aan onze nieuwe voorjaarsdis. Bloesem kon dit niet verdrongen, 't ging met vruchtboom weer eens mis. Pieternel Fruit kan men nu eenmaal niet ontberen, voor volksgezondheid num mer één! Is de prijs niet te verteren, klaagt men weermaals steen en been. Thomasvaer Bede was: Polder moet open blijven, daar stond Schouwen-West voorop de bres. Wel. wel, wat moet een mens al niet be kijven, dit leerde weer ook deze les. Pieternel Teveel aan landschap viel als offer, aan recreatie, industrie, bouwactiviteit. De mens was hiermee zelden boffer, rust, smog, uitzicht, is dit kleinigheid? Thomasvaer Stichting Boompjes nam het werk, van de Oranjevereniging over. Dit bleek waarempel niet meer sterk, was dit nu juist ontluikend lover? Pieternel De tijd zal 't leren beste man, verandering van spijs doet eten. Wij blijven Oranje trouw als 't kan, laat men nu maar voorgoed dit weten! Thomasvaer Scharendijke kreeg z'n dorpsraad, in kernen is dit niet zo slecht. Als brug van oud naar nieuw is baat, voor de burger wel zijn recht! Pieternel Politiek is als een vijmver, waar elke soort van visje zwemt. Elkander etend met veel ijver, niemand heeft dit ooit geremd... Thomasvaer Pieternel. moetje eens horen, Schouwestrand kwam weer eens schoon! Scholieren wasten daar de oren, en vonden dit ook heel gewoon. Pieternel Renesse had weerlost van paarden, die beesten hadden toch geen schuld? Berijdster weten toch de waarden, van schone straten, heb geduld.. Thomasvaer In oude stadjes moet men fors. vrachtwagenverkeer verbieden Met ruimte lukt daar geen gemors, vraagt nu wel heel wijze lieden. Pietemei De Nationale Reddingbootdag. te Burghsluis vroeg aller aandacht. Het was weer veelwat men daar zag. altijd ligt er een boot op wacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 47