Windmolenpark omstreden Taxibranche pleit voor eigen keuze van cliënt Lkl Jachthaven bijna leeg 1 I II Provinciale subsidie natuurgebied de Val Belg zwaargewond van der have Bouw- en woninginspecteur voor controles buitendienst Geld voor onderzoek beeldkwaliteit AGENDA Directie hotel Zeeuwse Stromen genomineerd w GLTO verzet zich sterk tegen nieuwe varkenswet DINSDAG 30 DECEMBER 1997 NR 26307 3 Ter compensatie van onterechte heffing ZIERIKZEE - Waterschap Zeeuwse Eilanden krijgt een extra provinciale subsidie van ruim 24.000 gul den uitgekeerd voor natuurontwikkelingsgebieden de Val in Zierikzee en het Vroon in Westkapelle. Met dit bedrag wordt direct een gedurende twee jaar on terecht betaalde heffing over de kwelputten in de Cau- wers- en Weversinlaag ge compenseerd. Het water schap plaatste deze putten ten behoeve van het herstel van de watersystemen, in het kader van het toenmalig Re- giwa-project. Die kwelput ten zorgen ervoor dat zout grondwater versneld in de inlaag wordt gebracht. Vanaf begin 1995 werd een provinciale heffing ingesteld voor het onttrekken van grondwater. Het voormalig waterschap Schouwen-Dui- veland - dat in Zeeuwse Ei landen is opgedaan - maakte destijds bezwaar tegen deze heffing. Onder meer omdat de putten dankzij steun van de provincie tot stand waren gekomen. De provincie sloot zich bij de bezwaren aan. Als oplossing is ervoor gekozen de kwelputten in eigendom over te dragen aan de provin- Onterecht Het geld dat het waterschap onterecht had betaald - twee jaar lang op jaarbasisl2.320 gulden - zou bij een soortge lijk project gecompenseerd kunnen worden. De provin cie onttrekt het geld aan de post subsidies waterhuis houdingsplan 1997, waar nog ruimte is. Kosten 114.000 gulden ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil 114.000 gulden uittrekken om voor de duur van een jaar een inspecteur bouw- en woningtoezicht in te stellen. Stad en Lande, Vogelwacht én gemeente zien weinig in windmolens langs Delingsdijk De mogelijke locatie voor een windmolenpark op Schouwen-Duiveland: De Delingsdijk vanaf de kruising met Zwaardweg/Elkerzeeseweg tot aan Brouwershaven. ZIERIKZEE - Volgens de provincie is het gedeelte van de Delingsdijk vanaf de kruising met Zwaard- weg en Elkerzeeseweg tot Brouwershaven een goe de locatie voor een grootschalig windmolenpark. Wethouder C. Veerhoek, Stad en Lande en Natuur- en Vogelwacht denken daar heel anders over. De uiteindelijke beslissing provincie geeft alleen aan of er op genoemd gedeelte waar een dergelijk park - be- van de Delingsdijk al dan staande uit minimaal 22 en niet een grootschalig wind- maximaal 32 windmolens - molenpark komt wordt niet zou kunnen worden gereali- door de provincie, maar door seerd. de grondeigenaar - in dit ge val de gemeente Schouwen- De kans dat het windmolen- Duiveland - genomen. De park langs de Delingsdijk er In opzetten van CW-systeem ZIERIKZEE - Het district Zeeland van branche-or ganisatie KNV Taxi pleit voor invoering van een systeem van collectief vraagafhankelijk vervoer (CVV) waarbij de cliënt zelf kan kiezen uit het ver voerdersaanbod. Ook wordt structureel een beleidsmedewerker bouw en woningtoezicht aange trokken. Dit kost jaarlijks bijna 95.000 gulden. De uit breiding is noodzakelijk om dat uit de praktijk blijkt dat de inspecteurs bouw- en wo ningtoezicht niet toekomen aan taken als het controleren van bouwen zonder vergun ning, kwalitatief woningon- derzoek, handhaving be stemmingsplannen en werkzaamheden die voort komen uit het convenant duurzaam bouwen. Ook de controle op het gebruik van permanente en tweede wo ningen komt door de werk druk in de knel. Tot dusverre hebben de in specteurs die belast zijn met bouw- en woningtoezicht zich alleen nog maar bezig kunnen houden met 'interne' zaken als vergunningverle ning, contacten brandweer, bezwaar- en beroepschriften en aanvragen subsidies wo ningverbetering en techni sche advisering van Wvg- aanvragen. De buitenactiviteiten zijn be perkt gebleven tot het slaan van eerste palen, het uitzet ten van nieuw te bouwen wo ningen en het controleren van wapeningen in funderin gen. De 114.000 gulden moet ten laste worden gebracht van de post reserve bouw grondexploitatie. De com missie externe contacten buigt zich over deze kwestie op dinsdag 6 januari. Zo blijkt uit de notitie Mobi liteit in een nieuw perspec tief die door KNV Taxi on langs aan de provincie is aangeboden. Bovendien wenst de taxibranche een be langrijke rol te spelen in het opzetten van een dergelijk systeem. Dit omdat taxibedrijven - zo wel in het aanbieden van in dividueel als collectief perso nenvervoer - jarenlange ervaring hebben. Steeds meer worden finan ciële middelen voor doel- groepenvervoer gebundeld en het vervoer in gecombi neerde systemen onderge bracht. Ook het openbaar vervoer kan hiervan in 1998 deel uit gaan maken. De branche-organisatie vreest dat bij omvangrijke pakket ten de - individuele en sa menwerkende - zelfstandige bedrijven geen bod meer kunnen doen, waardoor aan daadwerkelijk komt acht wethouder C. Veerhoek bij zonder klein. ,,Ik vind het in ieder geval fout om op zo'n belangrijke plaats windmo lens neer te zetten. Ik ver baas me er zeer over dat deze locatie in de MER overeind is gebleven. Dit is nota bene midden in het open polder landschap. Ik snap ook niet dat de provincie ageert tegen een appartementencomplex van 29 meter hoog bij Brui- nisse en - dat ook nog eens verscholen ligt - maar wel veel hogere windmolens midden in de polder neer wil de vervoerderskant maar en kele aanbieders overblijven. KNV Taxi zou liever zien dat er van marktwerking sprake is, door de klant zelf te laten kiezen tussen diverse ver voerders. Een chipcard zou het mogelijk moeten maken dat de gebruiker elke keer opnieuw weer een keuze maakt voor de best passende vervoerssoort. De financie ringsstromen zijn zo eenvou dig zichtbaar te maken, waarop de overheid op haar beurt de subsidie afstemt. Het te ver doorvoeren van collectief vervoer zou boven dien tot gevolg kunnen heb ben dat uiteindelijk niemand zich meer thuisvoelt binnen zetten." De Vereniging Stad en Lande is mordicus tegen windmolens in het open pol derlandschap. „Wij hebben eerder ook gevochten tegen dat windmolenparkje bij Dreischor. Dat hebben we moeten accepteren," aldus woordvoerder D. Schorer van de vereniging. Hij hoopt dat de gemeente Schouwen- Duiveland nee zegt tegen het plan. „Wij willen geen wind molens op het oude land. Wij hebben een voorkeur voor windmolens op eilandjes in de Noordzee." Ook de Na tuur- en Vogelwacht staat het vervoerssyteem. De ge bruikers staan centraal, meent KNV Taxi, en grote omrijroutes en lange reistij den doen daar geen goed aan. Gedeputeerde staten zijn van plan de komende maanden samen met gemeenten te ko men tot de ontwikkeling van CW-systemen, waarin zo wel openbaar vervoer als doelgroepenvervoer zijn op genomen. Het plan is daarbij aan te sluiten bij de nu al be staande Wvg- en ouderenver- voersystemen in de verschil lende regio's. Wel geven GS aan dat niet alle doelgroepen gecombineerd kunnen reizen en dat aan de lengte en duur van omrijden grenzen moe ten worden gesteld. De aangenomen wet is onmo gelijk te accepteren. Het af pakken van rechten van var kenshouders is onrecht vaardig en leidt niet tot het gewenste doel, zo stelt de or ganisatie in een persbericht. Tien procent minder dieren houden betekent, volgens GLTO, dat het inkomen van veel bedrijven wegvalt. Be drijven met latente produc tierechten worden zelfs nog veel erger dan die tien pro cent getroffen. Het gaat hier om rechten die door de var kenshouders (nog) niet benut worden, bijvoorbeeld omdat ze nog bezig zijn met de bouw van stallen. De herstructure ringswet is echter ook hierop van toepassing. Voor vele be drijven betekent dit het fail lissement, aldus GLTO. Tij dens de behandeling van de herstructureringswet in de Tweede Kamer is geen aan dacht geweest voor de gevol gen op individuele bedrij ven, meent GLTO. ,,Er is een politiek steekspel gevoerd niet te juichen bij het idee dat er langs de Delingsdijk zo'n rij windmolens zou ko men. „Op zich hebben wij ons nog niet over dit plan ge bogen," stelt Vogelwacht- voorzitter baron mr. A. van Harinxma Thoe Sloten. „En op voorhand zijn wij hier niet tegen, maar wij vinden wel dat het 'landschap niet aangetast mag worden." De provincie geeft zelf in de MER toe dat er landschappe lijk gezien bezwaren kleven aan de locatie Delingsdijk. Hoewel windmolenparken volgens de provincie wel een steeds gewoner verschijning in het landschap worden, vormen de stalen bouwsels wel een contrast met de na tuur. „Windturbines hebben een schaalverkleinend effect op het landschap. Ze tasten de weidsheid en openheid 'aan," aldus de MER. Daar staat tegenover, zo wordt geschetst, dat wind molens energie leveren waardoor er minder conven tionele soms nog kolenge- stookte, energiecentrales ge bouwd hoeven te worden. Hoewel de provincie liefst voor 200 megawatt aan wind molens wil wegzetten in Zee land wordt ook een 100 mega watt-alternatief genoemd. De locatie Delingsdijk scoort in dat alternatief goed op zo wel het gebied van milieu vriendelijkheid als mens vriendelijkheid. De verkeersveiligheid op de Delingsdijk wordt volgens de provincie niet negatief beïnvloed door een groot schalig windmolenpark. Een pré van de locatie Delings dijk is dat er langs dat ge deelte van de dijk weinig huizen staan en deze boven dien op redelijke afstand van de dijk gebouwd zijn zodat er volgens de MER geen sprake zal zijn van geluidsoverlast. Ook is er ter plaatse geen vliegverkeer dat -hinder kan hebben van eventuele wind molens. ZIERIKZEE - Ten behoe ve van het beeldkwali teitsonderzoek voor de kern Zierikzee krijgt de gemeente Schouwen- Duiveland van de pro vincie maximaal 15.000 gulden subsidie uitge keerd. Dit plan sluit aan bij het provinciaal beleid aan dacht voor beeldkwali teit te stimuleren. On langs is hierover overleg gevoerd tussen wethou der C. Veerhoek en gede puteerde G. vanZwieten. De provincie gaat er van uit dat het onderzoek maximaal een jaar in be slag zal nemen. Daarbij wil de provincie wel een vinger in de pap houden. Het beeldkwaliteitsplan is onder meer nodig voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis en de aan leg van bedrijventerrein Straalweg. over de rug van de varkens houders." GLTO laat dit beleid niet on- bevochten. De organisatie gaat de wet juridisch toet sen. Juristen van de regiona le organisaties en het PVE zijn hiermee al aan de slag gegaan. De juridische bezwa ren zullen bij de Eerste Ka merleden onder de aandacht worden gebracht. Ook zal aan de kamerleden duidelijk worden gemaakt waarom de ze maatregel - waarvoor het draagvlak volgens GLTO ontbreekt - gedoemd is te mislukken. Voorts worden de knelpunten nogmaals bij de minister onder de aan dacht gebracht, met de be doeling een regeling voor knelgevallen te treffen. Om de leden te informeren houdt de Vakgroep Varkens houderij van GLTO een aan tal bijeenkomsten. Op 5 ja nuari in De Meern, 7 januari in Varsseveld/Heelweg, op 12 januari in Bentelo en op 13 januari in Raalte. Dinsdag 30 december Zierikzee Mountainbike-parcours in sporthal Onderdak voor jeugd van 6-12 jaar. Aanslui tend maaltijd en vrij zwem men. Bruinisse Vergadéring van Koninklij ke Schippersvereniging Schuttevaer in café-restau rant De Meeuw. 20.00 uur. Woensdag 31 december Zierikzee Oudejaarsviering bij Chris tengemeente Zierikzee in het MFC. Vanaf 20.00 uur. Donderdag 1 januari Bruinisse Nieuwjaarsparty. Jongeren centrum De Pul. 20.00 uur. Vrijdag 2 januari Zierikzee Vaardagtocht met wande ling op Neeltje Jans. Vanaf 't Luitje Nieuwe Ha ven. 13.00 uur. Renesse Vreugdevuur. De Dreef. ±19.00 uur. Lampionoptocht. Vertrek bij bakkerij Everaers. 18.30 uur. Zaterdag 3 januari Burgh-Haamstede Nieuwjaarsfeest m.m.v. Combo Joop Kort, The New Orphians en Crossshead and the Southside Horns. De Schutse. 20.30 uur. Burgh Nieuwjaarsconcert Stichting Westerschouwen Kultureel met koperkwintet Timbres Divers. 16.00 uur. Bruinisse Rondvaart op het Grevelin- genmeer met 'De Veerman'. Start vanuit de haven. 13.00 uur. Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen door Rijn en Trijn. Dorpshuis. 15.00 uur. Maandag 5 januari Brouwershaven Vergadering commissie Al gemeen Interne Zaken in het stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 6 januari Zierikzee Workshop stempelen. Ca deauwinkel Goudswaard, Poststraat. 19.00-22.00 uur. Burgh-Haamstede Nieuwjaarsbijeenkomst Ned. Ver. van Huisvrouwen. Dorpshuis De Schutse. 14.00 uur. Renesse Nieuwjaarsreceptie van de NBvP afdeling Noordwelle en omstreken in het Wapen van Zeeland. 10.00 uur. Brouwershaven Vergadering commissie Ex terne Contacten in het stad huis. 19.30 uur. Oosterland Kerstboomverbranding. Wilgenstraat. 19.00 uur. Woensdag 7 januari Zierikzee Gratis FNV-spreekuur in het MFC. Van 10.00 tot 12.00 uur. Nieuwjaarsbijeenkomst NBvP. Mondragon. 19.00 uur. Donderdag 8 januari Haamstede Nieuwjaarsbijeenkomst van PCOB in Gereformeerde kerk. 14.15 uur. Brouwershaven CZAV-informatiebijeen- komst akkerbouw in het Tonnenmagazijn. 19.15 uur. Brouwershaven Vergadering commissie grondgebiedszaken, openba re werken en milieu in het stadhuis. 19.30 uur. Maandag 12 januari Zierikzee Vergadering commissie grondgebiedszaken, ruimte lijke ordening en economi sche zaken in Theater Mon dragon. 19.30 uur. Dinsdag 13 januari Brouwershaven Vergadering commissie maatschappelijke aangele genheden in het stadhuis. 19.30 uur. Woensdag 14 januari Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB. Hervormd kerkcen trum. 14.30 uur. Donderdag 15 januari Zierikzee Start cursus sacrale dans. MFC. 19.45 uur. Voor horeca-manager van het jaar RENESSE - Directeuren C. Dogger en L. van Vliet van hotel De Zeeuwse Stromen in Ren esse zijn genomineerd voor de titel Horeca-manager van het Jaar. De bekendmaking is op 5 jauari bij de opening van de Horeca-vakbeurs in Amster dam. Van Vliet en Dogger zijn voorgedragen door het dis trict Zuid-Nederland van Horeca Nederland. Samen met het management van De Zeeuwse Stromen zijn nog zes andere directies ge nomineerd. Criterium voor de nomina tie is wat Horeca Neder land omschrijft als 'mar kant management', ofwel het invoeren van vernieu wing en verandering. „Wij hebben andere opvattingen over hoe een horecabedrijf eruit moet zien. Verder vin den we dat het product ho tel/congrescentrum aan vernieuwing toe is en ten slotte zeggen veel bedrij ven dat ze klantgericht werken, maar dat gaat lang niet altijd op," motiveert L. van Vliet desgevraagd zijn nominatie. STELLENDAM - Een Belgi sche chauffeur van een truck met oplegger werd zwaar ge wond overgebracht naar het Dijkzigt Ziekenhuis in Rot terdam, na een ongeluk op de N215 bij Stellendam, dins dagmorgen. Het ongeluk gebeurde om on geveer 07.00 uur toen de man, volgens de politie met te ho ge snelheid, de S-bochten doorreed die bij Stellendam in de weg liggen. Het voer tuig, dat ongeladen was, be gon te schuiven, kwam aan de linkerkant van de weg te recht om vervolgens te scha ren. De truck met oplegger belandde vervolgens op zijn kop en zijkant in de sloot, waarbij de chauffeur be kneld kwam te zitten in de cabine. Hij werd uit zijn be narde positie bevrijd door mensen van de brandweer, de ambulance en omstan ders. DURE AANSTEKER GOES - Een prijzig aanste- kertje. Daarmee loopt een onbekende in Goes op dit mo ment rond. Bij een sigaren magazijn in deze stad werd in de vroege maandagmor gen de etalageruit vernield. De dader nam alleen een aan steker van vijfentwintig gul den mee. De schade van de ruit bedraagt circa 1500 gul den. Advertentie Wij wensen u veel voorspoed en geluk in 1998 St. Joostdijk 45 Oosterland Telefoon 0111-641743 b.g.g. 643166 Op twee boten na is het gedeelte van de jacht haven Zierikzee dat gebruikt wordt door Wa tersport Vereniging Zierikzee leeg. In febru ari start de gemeente daar met sloopwerkzaamheden, waarna er nieuwe steigers zullen worden geplaatst. Ook de stroomkasten en de tappunten voor water voorziening worden gerenoveerd. De bedoe ling is dat voor aanvang van het nieuwe vaar- seizoen, begin april, de verbeterde haven in gebruik kan worden genomen. De zeventien zeilboten en twaalf kleinere boten kunnen zolang gebruik maken van de steigers van de Koninklijke Zeil- en Roeivereniging De Maas uit Rotterdam. Één lid van de watersportver eniging heeft dit geweigerd en blijft voorals nog liggen waar hij ligt. Daarnaast maakt op dit moment nog een passant gebruik van de haven. De vereniging heeft er bewust voor gekozen voor kerst te vertrekken. Daarmee willen ze het vorst- en stormschade, zoals vo rig jaar het geval was, voorkomen. (Foto: Marijke Folkerlsma) Herstructurering is onrechtvaardig' ZIERIKZEE - GLTO heeft aangekondigd zich maxi maal te zullen verzetten tegen de herstructurerings plannen voor de varkenshouderij. Het hoofdbestuur en de Vakgroep Varkenshouderij van GLTO vinden de herstructurering onrechtvaardig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3