1997 Thomasvaer en Pieternel DINSDAG 30 DECEMBER Dit wordt nieuws in 1998 Verspreid over de pagina's van dit ka tern geeft P. C. Noordhoek uit Zierik- zee zijn dichterlijke visie op het afgelo pen jaar. De 83-jarige, gepensioneerde kapitein op de Rijnvaart koos hiervoor de verhalende vorm van het stel Tho masvaer en Pieternel. P. C. Noordhoek is een regelmatige contribuant van de rubriek Streekdichters in deze krant. Thomasvaer: Dag Pietemei! Pieternel: Dag Thomasvaer! Samen: Wij staan weer aan het eind van 't jaar! Thomasvaer Pieternel, zeg dat nu wel Pieternel Maar wij zijn ook een heel oud paar. Thomasvaer Toch zien wij blij de toekomst aan al blijft die duister op de drempel Het oude zal voorgoed nu gaan, maar drukt op veel onwisbaar stempel Pieternel In onze regio, voorwaar, zeg Thomasvaer, ik weet 't nog zeker Wierf men een raadhuis voor elkaar, voor burgers maar een bitt're beker. Thomasvaer O beste lieve Pieteriïel men ging toen veel maar samen smelten. Dit werd ook bijna nog een rel, het Stad en Lande kwam op stelten! Pieternel Maar een bestuurder, wel bij 't hoofd trok aan de bel naar alle kanten. Wat centjes waren al geroofd, een vreemde was't, die wist van wanten... Thomasvaer Maar uit de kruitdamp kwam omhoog onz' eigen steedse burgervader. Hij wist hier 't spannen van de boog zijn hand bracht nieuwe hoop weer nader. Pieternel Is al vernieuwing altijd goed? moet immerweer zichzelf bepleiten. Eén troost: houd ook dan goede moed, mijn Thomasvaer, laat je nooit bijten! Thomasvaer Die witte vlek aan stadsrand zeg, was tijdelijk gepland, m'n meisje. Een dubbel woonstee moet nog weg, dit kost alweer een aardig prijsje! Pieternel Daar moet dan komen 't nieuw Raadhuis om voort het eiland te besturen Eerst dacht men nog: dit is abuis, wat heeft men daar toch malle kuren! Thomasvaer Ook zamelt men in 'd Oude Haven, die doods voorheen te dromen lag. (En deze arbeid moet men staven!) wat schepen die men vroeger zag. Pieternel Nog bruist te Bru het vissersleven, 't mannenkoor zingt hymnen van weleer. Het was de Bruenaars nu niet gegeven, zelfstandig blijvend te leven zonder zeer... Thomasvaer De Zierikzeesche Nieuwsbode kreeg, wat groter jasje aan. Het was weer maatwerk, zéér ter deeg. die krant mag nooit vergaan! Pieternel Geef mensen altijd weer wat hoop, denk daar eens aan, m'n vrind. Daar is ter wereld al te koop, dit meldt die krant gezwind. Thomasvaer Den Haag was lief bij samenzwenking, van oud-gemeentes die ons eiland had. Eénendertig miljoen was zo de schen king waar men in stilte vaak om bad... Pieternel De wijze raden van de oude dorpen, heeft men, verstandig, toch weer aangesteld. Niet al het oude werd zo op de hoop geworpen, dit heeft zich daar nu alweer gemeld Het nieuws is nog niet gebeurd, of het staat al in de krant. Zo zou het moeten en dat is ook het streven van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Daarom volgt er nu vast een voorschot op het nieuws dat de lezer in 1998 kan verwachten. Een vooruitblik met een knipoog en een hoog 'koffiedik- en glazen bol- ge halte', dat wel. J A II U A k I 111 De overgang van oud naar nieuw verloopt rustig op Schouwen-Duiveland. Al leen in Renesse is veel jeugd bij elkaar gekomen om op luidruchte wijze de jaarwis seling te vieren. Ook worden op Nieuwjaarsdag in Zierik- zee nog enkele boetes uitge deeld wegens het afsteken van vuurwerk na 2.00 uur. Op de nieuwjaarsreceptie van de gemeente Schouwen- Duiveland krijgt de dialec- tengroep Jannes en Wanne- kei de lachers op zijn hand. Vooral wethouder Cees 'Transfeerhoek' moet het ontgelden. Voor de reizigers met het openbaar vervoer begint het jaar minder goed. De strip penkaart is een kwartje duurder. Ook voor het lenen van een bibliotheekboek wordt een bijdrage van 25 cent gevraagd. Fop Fonteine uit Burgh- Haamstede wint half januari de marathon op de nat uurijs baan van Zierikzee. De ledenraad van de WD keurt de kieslijst voor de Kamerverkiezingen goed. Jan Geluk uit Schuddebeurs behoudt zijn 29e plaats. Staatssecretaris T. van de Vondervoort keert terug op Schouwen voor een werkbe zoek van een dag en roemt nogmaals de eendrachtige samenwerking tussen de raadsleden. Guus Meeuwis geeft een spetterend concert in de Bru- se sportzaal De Vanger. Het is de afsluiting van de de- cemberactie van de winke liersvereniging aldaar. Leon van der Wielen verbe tert bij wedstrijden in Heer enveen nogmaals zijn per soonlijk record op de 1.500 meter en rijdt een tijd van onder de twee minuten. Op 1 februari is het 45 jaar geleden dat de Watersnood ramp Zeeland h^rd trof. Ter herdenking wordt in de caissons bij Ouwerkerk een expositie geopend over dit onderwerp. Eind februari wordt einde lijk begonnen met de bouw van de luxe-appartementen op de hoek Jannewekken- Driekoningenlaan in Zierik zee. De petroleumvervuiling is inmiddels opgeruimd. De verwarming in het tijde lijke gemeentehuis begeeft het. De ambtenaren klagen hun nood over de onwerkba re situatie die dit met zich meebrengt. In Brogum wordt een Braziliaans carnaval met lange benen en strakke tanga's gehouden. Er komt dit jaar definitief geen Elstedentocht. De dooi valt een paar dagen te vroeg in. :sfz. Schouwen-Duiveland kan voor de eerste keer dit jaar naar de stembus. Ruim veer tig kandidaten strijden om drie plaatsen in het bestuur van Waterschap Zeeuwse Ei landen. De opkomst is over al laag. Op 11 maart is het precies 750 jaar geleden dat Zierik zee zijn stadsrechten kreeg. Burgemeesters Asselbergs houdt een toespraak en de inwoners van Zierikzee kun nen op receptie in Mondra- gon. Schrijver Ronald Giphart bezoekt Brogum. De thema avond wordt uitstekend bezocht. Vooral door scholieren die zijn boeken op hun examenlijst hebben staan. In Noordgouwe wordt be gonnen met de herbouw van de in de jaren 50 verdwenen muziektent. De authentieke tekeningen zijn inmiddels gevonden. In Kerkwerve wordt met een groter project gestart. Daar wordt de grond rijp gemaakt voor de bouw van dertien koopwoningen. lil Het opladen van de Zeeland kaart is vanaf de eerste dag van deze maand niet meer mogelijk. Wegens de onduidelijke voorlichting De renovatie van de Zeelandbrug zorgt in 1998 voor veel overlast. tie, maar wint de Zierikzee sche Nieuwsbode Trofee. In de finale wordt Zierikzee •verslagen. Op een rommelmarkt in Zie rikzee wordt een oude ets van Rembrandt ontdekt. De koper is een man uit Renes se. Peter van Vossen, die als Feyenoorder zijn oude vorm weer haalt, is lang kandi daat om door bondscoach Guus Hiddink opgenomen te worden in de WK-selectie. Hij valt echter op het laatste moment af. In alle kernen van het eiland geldt vanaf deze maand een maximumsnelheid van 30 ki lometer per uur en de vracht wagens moeten in het ver volg buiten de centra parkeren. Brazilië wordt in Frankrijk wereldkampioen voetbal door in de finale Engeland met 2-1 te verslaan. Neder land verliest al in de achtste finales van Duitsland. De zomerpolitie klaagt over een te hoge werkdruk en assistentie aan de col- n Goes en Middel- Ë'H'I P'Wl l'E H' Muziek Monumentaal biedt als onderdeel van Zeeland Festivals een drie dagen du rend programma rond de monumentendag op 12 sep tember. Vooral de Hongaar se band Ando Dom, die swin gende zigeunermuziek brengt, valt zeer in de smaak. Eind deze maand is er een feestweek in het kader van de viering van 750 jaar stads rechten Zierikzee. Voor één zaterdag is de binnenstad ge heel autovrij. Vanaf de par keerplaatsen aan de rand van de stad, rijden paard en wagens af en aan. De gemeenteraad neemt het besluit om de meededelin- genpagina volgend jaar weer in het Extra Nieuwsblad te plaatsen. Tijdens een najaarsstorm spoelt er een potvis aan op het strand bij Burgh-Haam- stede. Het dier trekt veel be kijks. Uit een onderzoek van de bi bliotheek blijkt dat door de invoering van het kwartje leengeld er veel minder boe ken geleend worden. Om de stijgende kosten toch te dek ken denkt men aan een ver goeding van 50 cent per boek. Bert Pentury staat onder druk bij Zierikzee nu de ploeg in de derde klasse slechts vier punten uit de eerst zeven duels heeft ver gaard. Erik de Bruijn begint bij de caissons in Ouwerkerk met de opnames van zijn speel film 'Wilde Mossels'. In eer ste instantie was het de be doeling om met Schouwse acteurs te werken, maar tij dens de audities dienden er zich geen ontluikende talen ten aan. De dolfijn Renee die vorig jaar december aanspoelde op het strand van Noordwelle, is op Neeltje Jans weer vol doende aangesterkt om naar zee terug te keren. Met veel vlagvertoon wordt afscheid genomen van Renee die zich op het attractiepark tot pu bliekslieveling heeft ont popt. Het is nog niet gebeurd, of het staat al in de krant. Het wordt een spetterend en knallend 1998. ■M.77:: nan >1 uit Utrecht aan het project Zeeuws Meisje. Hij wil Zeeuwse meisjes in kleder dracht portretteren op origi neel boter-verpakkingspa- pier. Maurice van Ham uit Zierik zee gaat naar RKC Waal wijk. Emiel Dorst verruilt RBC uit Roosendaal voor FC Den Bosch. De wielerronde van Zierik zee wordt gewonnen door Wilfried Bastiaansen uit Hoogerheide. De gekozen rondemiss past uitstekend bij de kernbegrippen van de gemeente. Ze is welgevormd, aantrekkelijk en kernge- zond. De populatie zeehonden voor de kust van Burgh-Haamste- de wordt steeds groter en de zeehonden komen tot grote vreugde van de toeristen steeds dichter bij het strand. Eindelijk wordt een begin gemaakt met de bouw van het nieuwe politiebureau in Zierikzee. Alex de Brauwer tekent als nog bij als coach van de handballers van Delta Sport. ,,Ik heb de afgelopen jaren de jeugd mogen oplei den en klaarstomen voor het grote werk. Nu wil ik ook met die jeugd presteren." Onder de genomineerden voor de Electra's, de toneel prijzen in Zeeland, bevinden zich ook dit jaar weer enige Schouwse kandidaten. Eugén^ Totté (Toneelgroep Ouwerkerk) wordt genomi neerd in de categorie manne lijke hoofdrol voor zijn rol van Theo Vandaele in het toneelstuk 'Thuis', van Hugo Claus. In de categorie 'opmerkelijke vormgeving' wordt de jongerenvoorstel- ling 'Deirdre en de zonen van Usnach' van theatergroep Zierick genomineerd. De gemeenteraad worstelt met de begroting, vooral de onvoorziene uitgaven vallen hoger uit dan verwacht. In Scharendijke wordt be gonnen met de bouw van een seniorenwoningencomplex. Beter Wonen maakt bekend dat voor 1999 nog drie van dergelijke projecten op de agenda staan. Tevens be trekt de woningbouwvereni ging deze maand haar nieu we onderkomen: het voormalige belastingkan toor in Zierikzee. De recreatie krijgt een ge weldige impuls. In dezelfde maand word begonnen met de aanleg van de kanoroute in Den Osse en de bouw van een wildwaterbaan in Burgh-Haamstede. regent het klachten bij de verstrekkers van de kaart. Er wordt een begin gemaakt met de renovatie van het wegdek van de Zeelandbrug. Dit leidt tot veel opstoppin gen in het verkeer. De gemeente Schouwen-Dui veland opent een bedrijven- loket. Ondernemers kunnen hier terecht met hun speci fieke vragen. De lintjesregen op Schou wen-Duiveland blijft be perkt tot een buitje. Slechts vier mensen krijgen een lin tje. Wastersportvereniging Zie rikzee neemt de nieuwe stei ger in gebruik. De kosten van de aanleg komen maar een fractie hoger uit dan de begrootte 380.000 gulden. Op Koninginnedag is de be langstelling vooral in Renes se erg groot. Oranjevereni ging Juliana viert tevens het zestigjarig bestaan en heeft daarvoor veel extra evene menten op de agenda staan. doen hun intrede op Schou wen-Duiveland. Het is nog even wennen. Jan Geluk uit Schuddebeurs wordt benoemd tot lid van Tweede Kamer. Hij belooft zich sterk te maken voor een snelle verbetering van de Midden-Zeelandroute. Als eerste dient het knelpunt bij Bruinisse, waar een tunnel moet komen, te worden aan gepakt. De eerste land schapscamping in Zonnemai- re wordt geopend. De nieuwe dienstregeling van Zuid-West Nederland zorgt voor enige verwarring op het eiland. Uiteindelijk blijkt de commotie mee te vallen. In de recreatiesector gaan deze maand de eerste men sen aan de slag met de zoge naamde Melkertbanen. Bruse Boys doet het goed in de nacompetitie, maar mist nipt promotie. Het eerste voetbalteam van Zierikzee viert het kampioenschap dat wel promotie oplevert: naar de derde klasse. ,,De laatste wedstrij den verloren we veel punten, maar gelukkig bleek het net genoeg voor de titel", aldus de trotse trainer Bert Pentury. Minder plezie rig is de stemming in Brou wershaven, waar de lang verwachte degradatie een feit wordt. WSSSGSSSSÈ l De openluchtuitvoeringen van het 'Oproer van Zierik zee' rond het Havenplein worden een daverend succes. Alleen de vierde en laatste uitvoering wordt geteisterd door zomerse buien. Bruse Boys, mist dan wel de promotie via de nacompeti- De verkiezingen geven op Schouwen-Duiveland een zelfde beeld te zien als in de rest van Nederland. D66 ver liest fors en er is ruime winst voor WD en Groen Links. In de Schouwse raad stellen WD-wethouder Van de Vel de en raadslid De Vries van Groen Links voor vervroeg de gemeenteraadsverkiezin gen te houden omdat de hui dig® raad geen juiste afspiegeling meer is van de eilandelijke politieke ver houdingen. De eerste recreatieteams 1 U'EUl IUI b IJ H Tijdens pakjesavond vindt er tussen Brouwershaven en Kerkwerve een botsing plaats tussen twee Sinterk lazen. Ze spelen elkaar de Zwarte Piet toe. De gemeenteraad beslist dat de gemeentelijke belastin gen voor 1999 niet meer mo gen stijgen dan de inflatie en die is slechts 1,5 procent. Ook voor 1999 krijgen de burgers een rijks vergoeding van honderd gulden op de OZB-belasting. Consternatie op Schouwen- Duiveland wanneer een storm vlak voor de kerst veel schade aanricht aan de sfeerverlichting in de win kelgebieden. Na hun nominatie in de cate gorie 'demo van het jaar' in 1997 wordt de Schouwse pop groep Skiff dit jaar winnaar in dezelfde categorie tijdens de uitreiking van de Zeeuw se popprijzen. Nu met hun in maart 1998 opgenomen nieu we demo. De band maakt plannen voor een cd. 31 december is de laatste dag waarop de Zeelandkaart kan worden gebruikt. Bruse Boys wint de Zierikzeesche Nieuwsbode Trofee 1998. Tekst: Peter van den Belt Foto's: Marieke Mandemaker Marijke Folkertsma Joop van Houdt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 39