WSÊÊÊÊÊ 32 OUDEJAARSBIJLAGE DINSDAG 30 DECEMBER 1997 j IVV C1 1 de ijoute van de VVV's in Brouwershaven en Zierikzee ter gelegenheid van de Lan delijke Fietsdag. Deze wordt voor de 24e keer gehouden. Op Schouwen-Duiveland doen zo'n 160 fietsers mee aan het evenement. stratenmakers waeht aan de Burghseweg in Burgh- Haamstede. Deze weg is na veertien weken werk weer open. ,,We hebben allen gro te angst voor de bus, maar we hopen er het beste van," aldus omwonende S. Coom- ans. Net als alle andere strandpa viljoenhouders moet ook J. Kristelijn de fundering van zijn strandtent bij Kijkduin in oktober van het strand ha len. Verder mag deze strand tent niet groter zijn dan drie- •honderd vierkante meter. Dat bepaalt de president van dé rechtbank in Middelburg. 'De topambtenaren op het ge meentehuis zijn verrast door de drukte aan de balie. Er worden meer paspoorten, rijbewijzen en vergunningen aangevraagd dan verwacht. Er wordt ook meer getrouwd dan tevoren was ingeschat. Dat blijkt uit de eerste ma nagementrapportage van de sector Externe Contacten. De gemeente wil nog dit jaar onder de inwoners van Schouwen-Duiveland een en quête houden over (gevoe lens van) onveiligheid. Ook is het de bedoeling dat een dergelijk onderzoek onder toeristen gehouden wordt, maar het is de vraag of dat voor het komend zomersei zoen nog mogelijk is. De be volkingsenquête start in sep tember. Het Breed Overleg Deltawa teren (BOD) wil dat de stem van de waterrecreant duide lijk gehoord wordt voor wat betreft de plannen voor het uitroepen van de Ooster- schelde tot nationaal park. Dat schrijft het BOD in een reactie op het concept-advies over die plannen van de Voorlopige Commissie Na tionale Parken. Een mix van vissersschepen, plezierjachten en boten uit de bruine vloot, zoals je die in Frankrijk wel ziet. Zo wil het gemeentebestuur de Bru- se vissershaven inrichten als de grote kotters zijn ver huisd naar de Vluchthaven. De 36-jarige Frans Pijnen- borgh uit Assen wordt met ingang van 1 september de nieuwe commandant van het brandweerkorps Schouwen- Duiveland. Dat wordt door burgemeester J. Asselbergs bekend gemaakt. De overeenkomst die de ge meente Schouwen-Duive land wil aangaan met het Centraal orgaan opvang Asielzoekers (COA) voor het continueren van de opvang van 275 asielzoekers in Burgh-Haamstede onder vindt geen tegenstand van de inwoners. Dat blijkt tij dens een informatieavond. Aan het eind van dit jaar moet er een programma van eisen op tafel liggen voor de bouw van het nieuwe ge meentehuis in Zierikzee. De locatie is nog niet honderd procent zeker, maar het moet wel heel raar lopen wil het nieuwe stadhuis niet op de hoek van de Nieuwe Kool- weg en de Laan van Saint Hilaire komen. Er hebben zich 38 architecten aange meld als gegadigde voor het ontwerpen van het gebouw. Vloeibare architectuur of een intelligente sculptuur. Aan benamingen ontbreekt het niet bij de opening van het Waterpaviljoen, de nieuwste attractie van Wa terland Neeltje Jans. De er- varing die de bezoeker on dergaat laat zich minder makkelijk omschrijven. ,,Het doet iets met je gevoel van evenwicht. Je wordt in verwarring gebracht," meldt bezoeker C. Van Oers uit Yerseke. De grens voor vergoeding van het leerlingenvervoer blijft gehandhaafd op zes ki lometer. Dat besluit de ge meenteraad van Schouwen- Duiveland na een lange discussie. Een amendement van de SGP-fractie tot verla ging van de grens tot vier ki lometer behaalt geen meer derheid. 1. Oude begraafplaats Lange St. Janstraat 2. Reddingbootdag Burghsluis. 3. Waterpaviljoen Neeltje Jans. 4. Examen. 5. Dodenherdenking. 6. Open dag Asielzoekerscentrum. De Stichting Uit op Schouwen-Duiveland heeft er genoeg van. De stichting laat in een schrijven aan het gemeentebestuur, de beheersstichting Theater Mondragon en de Zeeuwse Theaterexploitatie Stichting (ZTES) weten een punt te zetten achter haar werk ten behoeve van de professionele podi umkunsten op Schouwen-Duiveland. Tijdens een informeel-getin- te bijeenkomst in verzor gingshuis De Wieken in Zie rikzee is de AVO-stoel, een gratis rolstoel voor bezoe- k,eys van de stad, officieel in gebruik genomen. Op aan dringen van de directeur van list verzorgingshuis, P. Mar- kesteijn, maken gemeente en De Wieken op korte termijn afspraken over de voorwaar den van uitlening en onder houd. Volgens de Zierikzeese On dernemers Centrale zijn de straten in het centrum van Zierikzee feitelijk niet ge schikt voor de functies die ze nu hebben: winkelen, wonen en verkeer. „Zeker in het toeristisch seizoen gaan deze fqqcties niet goed samen," schrijft de ZOC in haar Nieuwsbrief. zich positief te manifeste ren," aldus H. van der Aa, plaatsvervangend directeur van het AZC in Burgh- Haamstede. Het leed gedenken, maar niet stilstaan. Dat staat cen traal bij de dodenherdenkin gen in Renesse, Zierikzee en Bruinisse zondag. De plech tigheid in Renesse wordt bij gewoond door een groep Duitse jongeren. De dames A. Plandsoen-Aal- brecht uit Renesse en J. Mes- Zwolle uit Burgh-Haamste de ontvangen uit handen van burgemeester J. Asselbergs de eerste twee gemeentegid- sen van de gemeente Schou wen-Duiveland. Een gids op A-4 formaat, die in nauwe samenwerking met LnO drukkerij/uitgeverij in Zie rikzee tot stand komt. „Deze schuur kan samen met de Plompe Toren en het Re creatief Milieu Centrum een triootje vormen in de West hoek. Drie bezoekerspilots die elkaar versterken." Die wens uit voorzitter C. Veer- hoek van de Stichting Renes se bij de opening van de op nieuw ingerichte excursieschuur van Staats bosbeheer in de Domeinen. 'Een leuk en gevarieerd rondje'. Dat is de meest ge hoorde reactie zaterdag op De eindexamens voor leer lingen van vwo, havo, mavo en vbo gaan van start ge gaan. Spanning alom. Voor al zo'n eerste ochtend: een half uur van tevoren aanwe zig zijn, dat decorum van het laten controleren van de ver zegelde envelop en de toe spraak van de rector; het verhoogt allemaal de plech tigheid. In het Multifunctioneel Cen trum in Zierikzee komen naar schatting ruim hon derdvijftig medewerkers van alle zorginstellingen op Schouwen-Duiveland bijeen om de jaarlijkse Dag van de Verpleging gezamenlijk te vieren. De WV-post op het transfe rium Renesse wordt toch 'be mand' met twee informatri- ces. Het exploitatietekort van de megaparkeerplaats moet worden gedekt door opbrengsten uit parkeergèl- den, sponsoring en verpach ting van de fietsenverhuur. Recreatie-ondernemers die te veel kampeerders toelaten op hun bedrijf krijgen voor taan een dwangsom opge legd. Ontruimingen zijn ver leden tijd. De stringente controles die sinds jaar en dag in de Westhoek worden gehouden, vinden dit jaar voor het eerst plaats op ge heel Schouwen-Duiveland. Dreischor heeft klachten over de communicatie'met het nieuwe gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland. Onbegrijpelijke zaken op het gebied van groenbeheer vormen daar onder meer het gevolg van. De begraaf plaats ligt er slecht onder houden bij. Gras dat rond de kerk is gemaaid, werd achte loos op een parkeerplaats ge stort en over de kwetsbare ondergrond van de ijsbaan reden twee grote trekkers met rupsbanden. Bij graafwerkzaamheden in de Lange Sint Janstraat in Zierikzee is een eeuwenoude begraafplaats gevonden. De gevonden stoffelijke resten zijn hoogstwaarschijnlijk van kloosterlingen van de orde der Jacobijnen, ook wel bekend als de Predikheren. Slingers, bier met bolussen en een pannenkoekenmaal. Dat is de ontvangst die de In Burghsluis wordt de Na tionale Reddingbootdag ge houden. „De meest gestelde vraag?'Of ze nog mee konden varen". K. Groeneveld van de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij zegt het met een brede grijns op het gelaat, want wie mee heeft gevaren met een hyper moderne reddingboot als de Graaf van Bylandt is in de regel danig onder de indruk. Integratie van de bewoners in de samenleving. Dat is wat het asielzoekerscentrum Burgh-Haamstede wil en één van de middelen om dat doel te bereiken is de inmiddels traditionele jaarlijkse open dag. „Voor de bewoners is het een heel goed middel om Haven De Val bij Zierikzee wordt niet geschikt gemaakt voor mosselvissers uit Brui nisse. Dat heeft het college van burgemeester en wet houders besloten. De voor zitter van de plaatselijke vissersvereniging toonde zich teleurgesteld over dit besluit. De bodembescherming van de Oosterscheldekering in de stroomgeul Schaar-Oost moet, in tegenstelling tot eerdere verwachtingen, wor den versterkt door middel van steenbestortingen. Na afronding van het afstorten langs de rest van de kering, eind mei, wordt deze laatste stroomgeul onder handen ge nomen. Langs de N57 komen op het traject Serooskerke - Haamstede parallelwegen tussen de Stolpweg en de Luchtenburgseweg. De aansluiting van de Stolp weg op de N57 vervalt. Bij de Koetenisseweg wordt een nieuw kruispunt aangelegd. Het tankstation aan de zuidkant van de weg wordt driehonderd me ter verlegd. De PvdA dreigt uit het colle ge van burgemeester en wet- höüders van Schouwen-Dui veland te stappen, als de aanvallen op PvdA-wethou- der D. van der Wekken door de coalitiegenoten WD en CDA niet stoppen. Zo niet, dan is het „over en uit met dit college," aldus bestuurs voorzitter G. Bosman. De provincie is het eens met de door de gemeente Schou wen-Duiveland ingediende plannen tot aanleg van een rotonde ten behoeve van de ontsluiting van het recre atiegebied Den Osse aan de Delingsdijk in Brouwersha ven. De patiënt moet centraal ko men te staan in de gezond heidszorg in Nederland en het Ziekenfonds mag best uitgroeien tot een soort ba sisverzekering. Dat ver klaart Tweede Kamerlid Rob Oudkerk van de PvdA op een bijeenkomst in Zie rikzee. Creatiever omgaan met plat telandsvernieuwing. Dat is de visie die wethouder C. Veerhoek en gedeputeerde J. van Zwieten op het Land- bouwsymposium in Nieu- werkerk ventileren over de economische mogelijkheden van het buitengebied. H. van der Maas, voorzitter van de LTO-raad Zeeland be kritiseert de regelgeving waar boeren tegenaan lopen. Veerhoek pleit eveneens voor meer ruimte tot aanpas sing. De gemeenteraad gaat an derhalf miljoen uitgeven aan voorzieningen voor gehandi capten. Het gaat daarbij om de aanleg van liften in ver zorgingscentra, aanpassin gen aan woningen en aan 'knelpunten' zoals de ontoe gankelijkheid van openbare gebouwen. Wie een bezoek wil brengen aan het Waterpaviljoen van Waterland Neeltje Jans, kan dat beter even uitstellen. Het paviljoen kampt met technische problemen. Niet alles werkt al. Bovendien zijn door het water, dat over al stroomt, de vloeren op sommige plekken gevaarlijk glad. Woordvoerder Ted Sluijter omschrijft de moei lijkheden als 'kinderziek tes'. Wethouder G. van de Velde- De Wilde neemt in de Noord- Hollandse gemeente Zijpe vier blauwe vlaggen in ont vangst als honorering voor de hoge kwaliteit van de jachthavens in Scharendijke en Brouwershaven en de stranden van Renesse en Westenschouwen. De inwoners van Seroosker ke willen graag het strandje aan de Schelphoek terug. Wethouder C. Veerhoek zegt die boodschap begrepen te hebben en mee te zullen ne men naar de besprekingen met Staatsbosbeheer over de herinrichting van dit gebied. De rand van het dorp is Drei schor vijf vlaggen rijker. In het midden wappert die van de Koninklijke Maatschap pij Tuinbouw en Plantkunde Deze vereniging, in dè volksmond beter bekend als Groei en Bloei, viert dit jaar haar 125-jarig bestaan. In dit kader is Dreischor een maand lang Bloemendorp. Gedeputeerde J. van Zwie ten verricht de opening. De man kijkt wat ver dwaasd om zich heen. „Wanneer is het Paarden markt in Zierikzee?,"vraagt hij aan een voorbijganger woensdagochtend op de Balie. „Vandaag," luidt het ant woord." De man begrijpt het niet: „Maar die was toch al tijd hier?" Was, inderdaad. Twee jaar geleden al kwam er een einde aan die eeuwen oude traditie met de ver plaatsing van de Paarden markt naar Oude Haven en Havenpark. Alle fracties spreken tijdens de commissievergadering grondgebiedzaken, openbare werken en milieu hun verba zing uit over de te lage bera ming van de reconstructie van de Ring en de Noord straat in Haamstede. Ge twijfeld wordt aan het nut van een adviesbureau, nu blijkt dat de kosten 240.000 gulden hoger uitvallen dan gepland. De statenfractie van de PvdA heeft zich positief uit gesproken over uitbreiding van de glastuinbouw bij Sirjansland. De wens van de gemeente Schouwen-Duiveland om de huidige 20 hectare tot 40 te verdubbelen beoordeelt de statenfractie, na een werk bezoek aan Schouwen-Dui veland, als 'redelijk posi tief'. Een aantal inwoners van Sirjansland maakt bezwaar tegen de 20 hectare glastuinbouw bij Sir. Zij typeren de kassen als landschapsvervuiling. De gemeente werkt onder tussen hard aan een rapport dat de provincie moet over tuigen van uitbreiding tot 40 hectare netto glas. Sleutelwoord daarbij is landschappelijke inpassing. De hechte betrokkenheid van de eigen bevolking bij de totstandkoming van sporthal Onderdak in Zie rikzee manifesteert zich 25 jaar na dato nog steeds. Voor en door jong en oud wordt het 25-jarig bestaan van On derdak gevierd met een ge varieerd feestprogramma. Het is de week van de Zie rikzeese wandeltochten. De eerste - en grootste - van de drie tochten die zich in en rondom het historische stad je voltrekken gaat van start. Zo'n 1450 wandelaars trek ken de stoute schoenen aan en schrijven zich in voor de 52e Zierikzeesche Avond vierdaagse. Als het aan de meerderheid van de commissie maat schappelijke aangelegenhe den ligt, gaat de gemeente Schouwen-Duiveland voor de komende vijf jaar een overeenkomst aan voor de voortzetting van het Asiel zoekerscentrum (AZC) in Burgh-Haamstede. Het omstreden Verstheater in Burgh gaat door. Samen met de uitbreiding van Al- bert Heijn, het Zeeuwse pro ductenparkje van Landegent en slijterij Verton moet Burgh een aantrekkelijk winkelgebied in de food-sec tor worden. Drogist Kik vreest sluiting van tiental len winkels in Haamstede als gevolg van dit plan. Gedeputeerde J. van Zwie ten vindt dat de midden stand en recreatiebedrijven zich sterker moeten maken voor de verbreding van het toeristisch product. Over de inzet van de gemeen te Schouwen-Duiveland is hij tevreden. De gedeputeer de zegt dit na afloop van de presentatie van de Maritie me Stadsontdekkingstoch- ten in het stadhuis van Zie rikzee. Met de ingebruikname van de Hogeweg Campingboule vard in Burgh-Haamstede wordt het grootste 'turn- key'project in Zeeland afge rond. „Voor ons was het een echte uitdaging," aldus C. de Ne ve, rayonmanager van Ra- senberg wegenbouw BV. „Voor bedrijven hebben wij dit eerder gedaan, maar nog niet eerder op deze schaal voor een gemeentelijke over heid." De Stichting Kunstschouw Westerschouwen heeft er in burgemeester J. Asselbergs een pleitbezorger bij. De twijfels bij de provincie over het niveau van de meerdaag se kunstmanifestatie deelt hij niet. Hij vindt dat de Kunstschouw zeker subsidie van de zijde van de provincie verdient. Zowel in Kerkwerve als in Sirjansland heeft het minis terie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij vries cellen gehuurd voor de opslag van stoffelijke resten van varkens die in verband met de varkenspest - uit voorzorg - gedood zijn. Deze blijven daar maximaal an derhalf jaar liggen. Het gaat om niet besmet vlees. Er is in Noord-Zeeland be hoefte aan een ambulance helikopter. Gedeputeerde G. de Kok zegt overtuigd te zijn van de noodzaak van een dergelijke voorziening en zal binnen het college van gede puteerde staten pleiten voor het beschikbaar stellen van een bedrag van 'enkele tien duizenden guldens' vooreen y. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 32