30 OUDEJAARSBIJLAGE DINSDAG 30 DECEMBER 1997 de plaats tot het moment dat de vierde nota waterhuis houding er ligt. De intensieve controles op het traject Middelburg, Stormvloedkering, Bruinis- se van de afgelopen drie maanden hebben hun effect gesorteerd. Vooral op de Kraaijensteinweg in Burgh- Haamstede nam het aantal snelheidsovertredingen drastisch af. De Grevelingen is te zout, in de zomermaanden te druk en er moet meer toezicht op het water komen om de overlast door snelvarende - en veel la waai producerende - motor boten tegen te gaan. Dat zijn de belangrijkste conclusies van de evaluatiedialoog, een discussieavond waarbij ge bruikers van het meer hun zegje mochten doen over de pro's en contra's van het Grevelingenmeer en het be heer ervan door Rijkswater staat. De provincie staat in princi pe positief tegenover het plan een kanoroute te reali seren in de waterloop tussen Den Osse en Burghsluis. De ze waterloop is aangewezen als natte ecologische verbin dingszone, maar loopt niet rechtstreeks door kwetsbaar natuurgebied. De zeehondenpopulatie in Zeeland groeit, maar het gaat heel langzaam. Desal niettemin is er voor de pro vincie Zeeland geen reden om het huidige beleid aan te passen. Dat betoogt dr. ir. P. Reijnders van het Instituut voor Bos- en Natuuronder zoek (IBN) uit Texel tijdens een lezing in Middelburg. Reijnders geeft een lezing voor de leden van de com missie milieu van de provin cie Zeeland. Veel boeren op Schouwen- Duiveland vinden dat de overheid hen in de kou laat staan. Zij voelen zich steeds meer in het nauw gedreven door strengere milieuregels en de oprukkende verstede lijking. Dat blijkt in Zierik- zee tijdens een informatie bijeenkomst over het ontwerp-streekplan Zee land. In een brandbrief roept de provincie Zeeland alle ge meenten in Zeeland op om in het bestemmingsplan bui tengebied de regels voor in tensieve veehouderij aan te scherpen. De provincie is bang dat als dat niet gebeurt Zeeland te maken krijgt met een varkensinvasie. „Besloten vergaderingen moeten tot het absolute mi nimum worden beperkt. Dat zei burgemeester J. As- selbergs in Brouwershaven tegen de raadscommissie ex terne contacten. De gemeente Schouwen-Dui- veland onderneemt actie te gen de komst van de Unigro- supermarkt Super naar Zierikzee. De gemeente gaat om de tafel met Chassy BV uit Middelburg, de eigenaal* van het nieuw gebouwde be drijfspand aan de Boeren- weg. Strandpaviljoenexploitant J. Kristelijn moet de drieën dertig heipalen op het strand bij duinovergang Kijkduin weghalen. Het college van B&W geeft tijdens de raads vergadering in de Concert zaal in Zierikzee, een duide lijk antwoord op de vraag of er al dan niet permanent op strand mag worden ge bouwd. De gemeenteraad vindt dat het college te voortvarend bezig is door een landschaps architect opdracht te geven onder meer de recreatieve mogelijkheden van het Eer ste Weegje in Zierikzee te on derzoeken. Door een voorbe- reidingsbesluit in te laten gaan wordt de situatie al daar 'bevroren'. Er is in Zeeland ruimte voor acht experimentele land schapscampings. De aanleg van landschapscamping Kij kuit van de familie Deist in Zonnemaire krijgt steun van de gemeenteraad. 1. Zierikzee Zottenstad. 2. Opening gemeentehuis. 3. Werk aan Zeelandbrug. 4. Jachthaven Bruinisse. 5. Palen paviljoen Kristelijn. 6. Strao Renesse. De provincie Zeeland wil het onnodig autorijden te rugdringen en de verkeersveiligheid verbeteren. Dat gaat moeizaam. Het aantal auto's per vierkante kilometer steeg, het aantal voertuigkilometers steeg sterk en het verkeer eiste meer slachtoffers. Dat blijkt uit de Beleids Effect Rapportage Verkeer en Vervoer Zeeland. 'Lijden gaat voorbij, maar geleden hebben gaat nooit voorbij'. Die spreuk ge bruikt burgemeester J. As- selbergs om aan te geven dat het ook 44 jaar na dato nog steeds zinvol is de slacht offers van de watersnood ramp van 1953 te herdenken. Het college legt kransen in Ouwerkerk, Nieuwerkerk, Oosterland en Sirjansland. De eerste kennismaking met het traditionele strao-feest is burgemeester J. Asselbergs goed bevallen. „Ik ben hier echt van onder de indruk. Wat mij vooral aanspreekt is dat het een echt dorpsfeest is," aldus Asselbergs in Re- nesse. De wandelroute van Staats bosbeheer door het Kreken- gebied in Ouwerkerk is com pleet. Met behulp van een zware kraan wordt een twin tig meter lange stalen brug geplaatst. De gemeente Schouwen-Dui- veland wil een ambulance post in Burgh-Haamstede. Ze neemt hiermee het stand punt over, dat de gemeente Westerschouwen altijd in nam, nadat de post in Burgh- Haamstede gesloten werd. Volgens het college van bur gemeester en wethouders is de tijdelijke zomerpost van de ambulancedienst op Neel- tje Jans geen oplossing voor de problematiek in de West hoek. De realisering van een twee de jachthaven, of een uit breiding van de huidige, in Bruinisse 7s nabij. In de tweede helft van dit jaar worden de uitkomsten ver wacht van een onderzoek van het ministerie van Land bouw, natuurbeheer en vis serij (LNV). In de Grevelin gen bij Bruinisse is nog ruimte voor een jachthaven met achthonderd ligplaat sen. Van Geitegat tot Zottenstad. In twee verschillende plaat sen kunnen clowns, elfjes en tarzans voor een rondje polo naise terecht. „Volgend jaar wil ik proberen iedereen in Zierikzee mee te krijgen. Een paar dweilbandjes over straat en overdag wat activi teiten voor kinderen. Als ie dereen mee zou doen, zou het een stuk leuker zijn,denkt Fred Kramer van het Zierik- zeese café De Egelantier. Het nieuwe gemeentehuis aan het Hatfieldpark in Zie rikzee is onder grote belang stelling officieel geopend. Na even teruggeblikt te heb ben op het herindelingspro ces, zet burgemeester J. As selbergs direct een eerste stap in de toekomst van de nieuwe gemeente. Aan gede puteerde G. de Kok, die de openingshandeling verricht, doet hij het verzoek opnieuw in overleg te gaan over de overheveling van taken bin nen de provincie. •VVD-statenlid C. Veerhoek neemt afscheid van provin ciale staten. Reden voor dit besluit is de grote hoeveel heid werk die als wethouder van de gemeente Schouwen- Duiveland op hem afkomt. „De ondernemers moeten aan de weg timmeren, zeg gen de bestuurders, maar daar heb je wel spijkers voor nodig," verzucht B. Louwer- se, eigenaar van de gelijkna mige bouwonderneming aan de Dijkstraat in Scharendij- ke. Hij luidt de alarmbel over het concept-Woning bouwprogramma 1997-2006 van de provincie. Dat gaat ten koste van de werkgele genheid in de bouw op Schouwen-Duiveland, vreest Louwerse. 1977 was Eckhardt 'diender' op Schouwen-Duiveland. Eckhardt neemt in zijn nieu we functie de plaats in van L. Imminga. De ene dorpsraad is de ande re niet. Dat komt duidelijk tot uiting tijdens het kennis makingsbezoek van het col lege van b en w van Schou wen-Duiveland met de bevolking van Ellemeet. Ruim tien procent van de in woners van deze kleine kern komt naar het dorpshuis om te horen wat burgemeester en wethouders van de nieu we gemeente te vertellen hebben om formeel en infor meel vragen aan hen te stel len. Waddenzee. De visserijsec tor legt de aantijgingen voorlopig naast zich neer. Een grote schouwburg, die plaats biedt aan 950 toe schouwers op korte termijn is absolute noodzaak wil het publiek in Noord en Midden Zeeland niet blijvend versto ken raken van de grotere producties. Die schouwburg moet in Middelburg worden gebouwd. Theater Mondra- gon in Zierikzee mag nog niet worden afgeschreven. Dat zijn de belangrijkste conclusies in het rapport 'Bouwstenen en planken koorts' van raadgevend bu reau voor de kunsten STOA in Amsterdam. Minister Jorritsma van ver keer en waterstaat heeft zich persoonlijk gemengd in de discussie over de vraag of er op het strand en in het duin gebied al dan niet semi-per- manent mag worden ge bouwd. Jorritsma wil pas op Mikro Electro wordt de nieu we 'bewoner' van het Aldi- pand aan de Grevelingen- straat in Zierikzee. Met de verhuizing van Aldi en Lok ker én de - door de politiek goedgekeurde - vestiging van een versmarkt in het pand van bakker Verwijs on- staat een complete herschik king van het winkelaanbod in Poortambacht. Er wordt gewerkt aan hei*- stel van de schade die de Zee landbrug tijdens de afgelo pen vorstperiode opgelopen heeft. Door de vorst is er te veel ruimte gekomen in de overgangen tussen de ver schillende brugdelen. De Waddenvereniging vindt dat minister Van Aartsen van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij de Natuur beschermingswet ontduikt bij het verlenen van vergun ningen aan vissers op kok kels en mosselzaad in de J. (Hans) Eckhardt is met in gang van 1 april de nieuwe chef van het district Ooster- scheldebekken van de poli tie Zeeland. De 4p~jarige commissaris is momenteel hoofd Beleidsontwikkeling en Kwaliteitszorg van poli tie Zeeland. Van 1966 tot De Land- en Tuinbouw Organisatie Nederland (LTO-Nederland) blijft verdeeld over de vraag of boeren door moeten gaan met het boycotten van mest- en mineralenboekhouding. Een meerderheid van het bestuur vindt dat de kwestie met praten op gelost moet worden, maar W. van den Brink, voor zitter van de vakgroep varkenshouderij, wil van geen wijken weten. Hij is aanwezig bij de GLTO/ZMO-ledenvergadering in Bruinisse. De nieuwe vestiging van Al di aan de Boerenweg in Zie rikzee wordt geopend. De gemeente Schouwen-Duive land gaat bestuursdwang toepassen om te voorkomen dat Aldis buurman Unigro- supermarkt Super in Zierik zee open gaat. Aan Chassey BV, de projectontwikkelaar, wordt een dwangsom opge legd voor elke dag dat de Super open is. Een uitslaande brand heeft een landbouwschuur aan de Weelweg bij Scharendijke totaal verwoest. Er raakt niemand gewond. De brand wordt ontdekt door bewoon ster mevrouw M. A. Gaan- derse. Het bestuurlijke fusieproces van Werkvoorzieningsschap de Zuidhoek in Zierikzee, werkvoorzieningsschap De Betho en de Stichting Besth- Werk in Goes loopt vertra ging op. Oorzaak is de ge meentelijke herindeling en dodaarmee gepaard gaande bestuurswisseling bij de Zuidhoek. De provincie Zeeland heeft het bezwaarschrift van transportondernemer L. Hendrikse uit Kerkwerve te gen de weigering om toe stemming te verlenen voor de uitbreiding van een par keerterrein aan de Zandweg ongegrond verklaard. De provincie volgt daarmee het advies van de bezwaarschrif tencommissie. De uitbreiding en renovatie van het politiebureau van het district Oosterschelde- bekken in Goes gaat na de zomer van start. Het ont werp van architect Jaap Dulfer, van het Rotterdamse architecten- en ingenieurs bureau Swinkels/Pas- schier/Bonneur/Westelaken, is goedgekeurd. Begin vol gend jaar moet het nieuwe bureau klaar zijn. Zoemende elektrocars in Re- nesse. Vanaf eind juni wor den de badgasten op deze manier vervoerd tussen het transferium en het strand. De ZWN en touringcarbe- drijf Carlier hebben er wel oren naar. Zij zijn in de race voor dit vervoerscontract, waarmee een kwart miljoen gulden is gemoeid. De gemeente Schouwen-Dui veland moet snel over een volkshuisvestingsplan be schikken. Niet alleen om een instrument in handen te heb ben om het beleid van de wo ningbouwverenigingen te toetsen. Maar ook om aan te kunnen tonen aan hoeveel woningen erbehoefte is in de gemeente." Dat betoogt wet houder C. Veerhoek tijdens de vergadering van de raads commissie maatschappelijke aangelegenheden. Over Schouwen-Duiveland gaat een bus rijden die deze zomer fietsers naar de toeris tische veerdiensten brengt. Eigenaar Th. Gephart van rondvaartboot De Friesland ervaart de vier gesubsidieer de veerdiensten in onze regio als oneigenlijke concurren tie. Hij gaat nu zelf ook siib- sidie vragen. Langs de N59 tussen Zierik zee en Haamstede zijn twee camerakasten vernield. Dat brengt het totaal aantal ver nielingen wat dit betreft op zes. Van meet af aan zijn de camerakasten - er staan er zes op Schouwen-Duiveland - bijzonder impopulair ge weest. In mei 1996 werd de eerste aanslag gepleegd. Gedeputeerde staten willen het aantal ligplaatsen voor de recreatievaart in de Oos- terschelde binnen drie jaar met vierhonderd uitbreiden. Bruinisse krijgt bij de verde ling van deze plaatsen eerste trekkingsrecht. Het nieuwe politiebureau in Zierikzee wordt zes ton duurder dan geraamd, name lijk 2,6 miljoen. Ook de an dere nieuwe politiebureaus in Zeeland vallen duurder uit. In totaal moet de politie Zeeland ruim 66,6 miljoen neertellen voor alle bouw plannen. Dat is zeven mil joen meer dan waarop twee jaar geleden werd gerekend. Buurtschap Zijpe keert zich tegen de verplaatsingsplan nen van Maaskant Shipy ards naar de Veerhaven in Bruinisse. De exploitanten van restaurant De Vluchtha- ven en omwonenden willen de rust in hun omgeving be waard zien. Hun hoop is ge vestigd op het bestuur van de jonge gemeente Schou wen-Duiveland. „We waren zo kwaad en voelden ons zo machteloos tegenover de voormalige gemeente Bru." Wethouder C. Veerhoek wil het vrachtverkeer van de Ca- landweg in Zierikzee weren door middel van een soort sluis waar alleen personen auto's en bussen doorheen kunnen. Voor de bussen moet hiertoe op afstand be- dienbare obstakels worden aangebracht. „Het moet veel rechtstreek ser. En vooral veel opener. Het lijkt nu wel een soort tunnel." K. Hoogerhuis van het Delta Warenhuis in Re- nesse - en met hem enkele mede-ondernemers langs de Hogezoom - is niet blij met de manier waarop het voet pad van het transferium naar het centrum van Renes se wordt gerealiseerd. Politici, politie en het toeris tisch bedrijfsleven zouden eens na moeten denken over het instellen van een toeris tische politie. Die aanbeve ling doet Commissaris van de Koningin W. van Gelder in Sas van Gent. Het gaat 'de goede kant op' met de aan vraag van een miljoen gul den voor extra politie tij dens het hoogseizoen. Het college van burgemees ter en wethouders trekt dit jaar op de begroting maar 250.000 gulden uit voor nieuw beleid. Vier miljoen gaat uit naar infrastructure le werken. Dit veroorzaakt mede dat de sector grondge biedzaken (GGZ) het zwaar ste drukt op de financiële po sitie van de gemeente. Aan reserves heeft de gemeente 64 miljoen gulden. „Vroeger was het makke lijk. Je stapte naar Hendrik- se, Padmos en daarvoor naar Deist. Die directe aanspreek punten ben je kwijt. Daarom is goede communicatie met de gemeente zo belangrijk." Dat zegt J. Geluk van de dorpsgemeenschap Noord- welle. Het dorp krijgt het college van b en w van Schouwen-Duiveland op be zoek. Bomen kun je zien, ruiken, horen, voelen en proeven gaf K. Koenraadt van de Plant soenendienst Schouwen-Dui veland aan tijdens de start van de Boomplantdag aan de Deltastraat op industrieter rein De Zuidhoek in Zierik zee. Hij speelt daarmee in op het thema van deze eenen veertigste nationale Boom plantdag. In deze regio ne men er twintig basisscholen aan deel. De gemeente Schouwen-Dui veland gaat op een rijtje zet ten waar op het eiland spra ke is van onveiligheid. Vervolgens moet er een spe ciale stuurgroep komen die de gegevens die uit die in ventarisatie komen analy seert. Uiteindelijk doel is het opstellen van een inte graal veiligheidsplan. De Renesser taxi-onderne mers De Keijzer en Van der Slikke willen graag inge schakeld worden voor het vervoer van recreanten van het transferium - het mega- parkeerterrein aan de rand van Renesse - naar het strand en vice versa. „Ik vind dat wij in ieder geval een kans moeten krijgen," aldus N. van der Slikke van het gelijknamige taxibe drijf. Vanwege de naderende ver kiezingen en het begin van het toeristenseizoen staat de Londense politie op scherp. Voor de ogen van een aantal deelnemers aan de Nieuws- bodereis wordt onder veel wapenvertoon een IRA-con- trole gehouden. De veertien de Nieuwsbodereis - via de Kanaaltunnel naar Kent - valt bij de eerste reizigers- groep goed in de smaak. De gemeente Schouwen-Dui veland past bestuursdwang toe op JKristelijn voor het verwijderen van de beton nen heipalen op het strand bij Kijkduin in Renesse. Doet hij dat niet binnen drié weken, dan treedt de ge meente zelf op. Dat maakt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 30