Hoe leuk is groot nog? DINSDAG 30 DECEMBER 1997 OUDEJAARSBIJLAGE 29 Hèt nieuws van 1997? Absoluut, zonder enige twijfel de dood van prinses Diana. Maandenlang overheerste dit ongeval de pagina's en de programma's. Met een humanisering van het Britse koningshuis en een strenge gedragscode van de En gelse schandaalpers tot gevolg. Korte tijd later overleed 's werelds meest huma ne non Moeder Theresa. Van beide bijna heiligen zijn beeldjes te koop - mooi voor in de kerststal -, want zo gaan wij met onze helden om. Nederland blikt terug op een economische opleving, al heeft lang niet iedereen - getuige de Bredase bisschop Muskens - daar profijt van. Verder werd het bin nenlandse nieuws bepaald door de voetbalveldslag bij Beverwijk, de uitzetting van de familie Gümüs, de beursfraude, de rellen rond de Eurotop en als meest recent thema: de koehandel van ambtenaren met sieraden van gedeporteerde jo den. Hier toont Nederland zich weer op z'n smalst, zowel in het feit als in de re acties daarop. Liggen in Zwitserland bergen Joods goud; in Holland gaat het om horloges, theelepeltjes en andere snuisterijen. Krijgen twee verslaggevers van de Groene Amsterdammer via connecties met krakers een deel van het archief in handen; prompt meldt Vrij Nederland zich in de kiosk met nog meer scanda leuze informatie. En minister Zalm stelt een onderzoek in. De joodse gemeen schap kan zich er - terecht - nauwelijks meer over opwinden. En bij ons op Schouwen-Duiveland? Wethouder D. van der Wekken redt het vege lijf nadat de verbouw van het gebouw Jannewekken 420.000 gulden te duur is uitgevallen. Eigenlijk verdient hij het vertrouwen van de raad niet meer, maar de oppermachtige VVD laat hem ongemoeid. De ploeg is nog tè jong en er is nog tè veel te doen om uiteen te gaan. Goed nieuws: wat nergens in den lande lukt, slaagt in Renesse: een transferium. Desnoods staan we politiesterkte af aan Goes, maar er komt géén coffeeshop op Schouwen-Duiveland. Dan liever de kop in het zand. De provincie ontwerpt een renovatieplan voor de Zeelandbrug. Door het ver vangen van de railing door beton, wordt de rijbaan veertig centimeter smaller. Bedrijfsleven en vervoersorganisaties staan op de achterste benen en - waar schuwen voor levensgevaarlijke situaties. Op het medische vlak gebeurt er ook het een en het ander. De Corneliastichting in Zierikzee reorganiseert. Een hele afdeling wordt overgeplaatst en enkelen moeten het veld ruimen. Directeur A. Schouw erkent dat er wat aan de hand is, maar van misstanden wil hij niet zoeten. Pas maanden later komen details aan het licht en volgt een golf van publiciteit. Volgens Schouw - en ik ben geneigd hem daarin gelijk te geven - gebeuren dergelijke zaken in vrijwel elk verpleegte huis. Maar hèt nieuws van Schouwen-Duiveland is de sluiting van de kraamkliniek in het Zweedse Rode Kruisziekenhuis. Niet vanwege het feit op zich, maar om dat het het kenmerk is van een teneur die al jarenlang gaande is. Als eerste sloot inmiddels geruime tijd geleden de christelijke scholengemeen schap. In 1993 verdween Zierikzee van de kaart als examenplaats voor het CBR. Vorig jaar verdween het waterschapskantoor en afgelopen jaar zagen we de CZ-groep verhuizen naar Goes en de belastingdienst naar Middelburg. Zo komt de schoolarts niet meer op school. De afbraak van voorzieningen vindt plaats onder het motto schaalvergroting. Van het bedoelde efficiënter werken is lang niet altijd sprake en waar dat wel het geval is, gaat het ten koste van de consument. Die mag naar Middelburg of met het jengelend kroost naar het MFC. Kleine makelaars tekenen kennelijk geen goede plannen en lokale juweliers smeden geen goede ambtsketens. Maar de eerste tekenen van de omslag dienen zich al weer aan. De wereld is niet langer een dorp, al hoeft het dorp gelukkig de wereld niet meer te zijn. Zoals gebruikelijk boven het jaaroverzicht mag ik u vertellen dat de Verenigde Naties 1998 hebben uitgeroepen tot het Jaar van de Oceanen en zal 1999 het in ternationale Jaar van de Ouderen worden. Namens alle medewerkers van de Zierikzeesche Nieuwsbode en Nieuwsbode TV wens ik u een gelukkig en gezond 1998 met veel kleinschalig nieuws. A. H. M. van den Nouweland Burgemeester J. Asselbergs zet voor de Schouwse kust in op méér dan een derde van dat bedrag. J. Eckhardt wordt nog dit kwartaal de nieuwe com mandant van de politie in het Oosterscheldebekken. Dat is het gevolg van de vrijwillige functieruil, of 'stoelendans', die korpschef A. Smeels heeft voorgesteld. Muziek- en theaterpodium Brogum in Zierikzee bouwt zowel letterlijk als figuur lijk aan de toekomst. Er worden nieuwe kleedkamers aangebouwd en daarmee is de op één na grootste wens vervuld. Bovenaan de ver langlijst staat nu bestrating van het terrein voor Brogum. Liefst voordat Any wave daar gaat plaats vinden. Het waterschap Zeeuwse Ei landen staat permanente be bouwing van het strand toe. Ondernemer J. Kristelijn is al begonnen met de bouw van een strandpaviljoen op betonnen palen. Op het ge meentehuis wordt verrast gereageerd. „Dit is ons over komen. We gaan het onder zoeken," is de reactie van wethouder C. Veerhoek. De circa 104 komborden die langs alle toegangswegen naar de verschillende kernen zijn geplaatst, hebben in de afgelopen week een kleine metamorfose ondergaan. Over de namen van de voor malige gemeenten zijn sti ckers met de tekst 'gemeente Schouwen-Duiveland' ge plakt. Supermarkt Aldi Best in Zierikzee wordt voordeur deler met de.Super, een supermarkt "die onderdeel uitmaakt van levensmidde lengroothandel Unigro. On der Zierikzeese middenstan ders is commotie ontstaan over de onverwachte combi natie. Het nieuwe onderko men van Aldi en Super ver rijst aan de Boerenweg. Het college komt om kennis te maken met de inwoners van Bruinisse en nog voor de bijeenkomst van start gaat krijgt burgemeester Assel bergs al een goede raad. „Je mo mae niet te lange praete, want dan gae je onzin verta- le". De kennismakingsbij eenkomst in jeugdherberg De Stoofpolder wordt door naar schatting ruim zestig mensen bezocht. 7. Nieuwe kleedkamers Brogum. 2. Sporthal De Vanger 3. Aanpassing schoolgebouw Jannewekken. 4. Zomerwoningen Stichting Renesse. 5. Strenge Winter. 6. Elfstedentocht. landen verleent geen toe stemming voor het gebruik van de waterlopen tussen Ouwerkerk en Nieuwerkerk voor het realiseren van een kanoroute. De kans op een rijkssubsidie van 21.000 gul den gaat door die afwijzing ook in rook op. Het bestuur van de Anbo- Regioraad Schouwen-Duive land heeft bij de reinigings dienst bezwaar aangetekend tegen de dit jaar ingegane tariefsverhoging. De Anbo pleit voor naleving van het principe 'de vervuiler be taalt'. De oppositiepartijen binnen kapt tijdens reconstructie werkzaamheden van die weg. Volgens hen worden ook gezonde bomen gekapt. Een woordvoerder van de ge meente en de aannemer ver klaren dat er niet onnodig bomen worden gekapt. De beslissing moet nog geno men worden, maar nu al heeft Delta Nutsbedrijven de rekening klaarliggen voor de minister van Ver keer en Waterstaat. Delta heeft uitgerekend dat het on gelimiteerd inlaten van zout zeewater in het Haringvliet, voor haar een strop van on geveer 65 miljoen betekent. De gemeente Schouwen- Duiveland krijgt in totaal 31 miljoen gulden van het rijk voor de gemeentelijke herin deling. Dat is iets meer dan waarmee vooraf rekening werd gehouden. De gemeente heeft overeen stemming bereikt over de koop van bijna veertig hec tare grond aan de Straal weg 'in Zierikzee voor de uitbrei ding van het industrieter rein de Zuidhoek. Met de koop van de gronden is een bedrag van ruim 3,8 miljoen gulden gemoeid. Het bestuur van Oranjever eniging Juliana heeft er g enoeg van. Het treedt en bloc af, omdat er voor de activi teiten die zij organiseren zeer weinig tot geen animo meer bestaat. Nieuwvestiging van inten sieve veehouderij in het bui tengebied van de voormalige gemeenten Zierikzee en Mid- denschouwen kan niet bij voorbaat worden tegenge houden en is dus wel moge lijk. Dat is .de mening van wethouder C. Veerhoek (ruimtelijke ordening). Volgens G. van Heukelom uit Nieuwerkerk, Zeeuws statenlid voor de SGP, wordt de SGP onterecht buiten colleges gehouden. „Vaak met het idee van 'wat moet je met zo'n SGP'er'. En dat doet pijn," aldus Van Heukelom tijdens een bijeenkomst van de SGP- studievereniging in Oosterland. In de kantine van sporthal De Vanger in Bruinisse is niet iedereen meer welkom op zaterdagavond. De tekst op een groot bord bij de in gang luidt: „Sporthal én kantine ALLEEN voorle den, gasten én supporters V.V Kwiek." Mensen die drugs gebruiken worden ge weerd. De huurders van zomerwo ningen van de Stichting Renesse hebben geen recht op huurbescherming. Dat heeft de rechtbank in Mid delburg bepaald. De recht bank vernietigde het eerdere vonnis van kantonrechter A. Melens waarin deze stelt dat de huurders wél recht hebben op huurbescherming. 'Concurrentievervalsend, schaalvergrotend en afbreuk doend aan een gebied wat nu nog aantrekkelijk en waar devol is'. Met die weinig vleiende woorden omschrijft R. van de Erve uit Zonne- maire tijdens de vergadering van de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland de plannen van N. Deïst om aan de Rietdijk in Zonnemaire een landschapscamping te beginnen. H. Zeegers, directeur van het verzorgingscentrum Borren- damme, mag niet worden ontslagen. Zo luidt de beslis sing van kantonrechter A. Melens. De eis van Zee gers om binnen twee dagen zijn werkzaamheden weer te kunnen hervatten, wordt eveneens afgewezen. De Zeeuwse kustgemeenten krijgen van minister Dijk stal zo goed als zeker een miljoen gulden voor politie bijstand in het hoogseizoen. Willemina Diane (roepnaam Daniëlle) van de Velde is de eerste boreling van de nieuwe gemeente Schouwen-Duiveland. Zij wordt in de nacht van 1 januari om 1.52 uur geboren in het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee. Zij is de vierde dochter van Jan van de Velde en Katja van de Velde-Den Boer uit Dreischor. „We zijn apetrots op jullie. Ook op hen die het niet haal den." Burgemeester J. Assel bergs steekt zijn bewonde ring voor de Schouwen- Duivelandse deelnemers aan de Elfstedentocht niet onder stoelen of banken. Ze worden in de Vierschaar van het Zierikzeese stadhuis gehuldigd. De aanpassing van het schoolgebouw aan het Jannewekken in Zierikzee is begonnen. Bouwvakkers hebben bezit genomen van de gemeenteraad willen dat de gemeente Schouwen- Duiveland mensen die riool belasting, reinigingsrechten of de aanslag onroerende zaak belasting (OZB) niet kunnen betalen niet 95 maar de volle 100 procent van de betreffende aanslag kwijt schelden. Over de kreek langs de Oost- weg in Ouwerkerk wordt een nieuwe brug geplaatst. Deze overspanning vormt de laatste schakel in de volledi ge wandelroute van Staats bosbeheer rond het Kreken- gebied van Ouwerkerk. De nieuwe brug vervangt de oude, die destijds volledig werd vernield. Het proces daarover tussen Staatsbos beheer en jeugdige vanda len, die als de daders worden aangemerkt, loopt nog steeds. „Wij weten niet eens wat ze willen en toch moeten we nu wethouders kiezen. En ter wijl de formateur eerder zei dat voor zijn partij de aan stelling vijf wethouders on bespreekbaar was, moeten we er nu toch vijf kiezen. Dat was kort samengevat het betoog van D66- fractie leider J. van der Veer tijdens de eerste vergadering van de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland. De N59 en N57 blijven, wat het nieuwe collegeVah bur gemeester en wethouders be treft, éénbaans autowegen. Wel wordt de capaciteit op gevoerd van 12.000 voertui gen naar 18.000 voertuigen per etmaal. Flessenhalzen, zoals de sluis bij Bru, wor den aangepakt. Wellicht komt er een transferium bij Zierikzee en eveneens wel licht komt er meer horeca in Zierikzee. Dat zijn enkele opvallende punten uit het programma 1997-2002 van het nieuwe college. De scholekster legt massaal het loodje langs de kust en de oevers van de Ooster- schelde. Het door de vorst ontstane voedselgebrek is volgens de Nederlandse Vogelbescherming, afdeling Deltagebied nog eens versterkt door overbevis- sing door de kokkelvisserij. Voorzitter D. Luteijn van de kokkelsector ontkent dat. Volgens hem hebben de vissers zich nauwkeurig aan de quota gehouden. het gebouw. Volgend school jaar moet het gebouw gebruiksklaar zijn voor de VSO-afdeling van de Beatrixschool, peuterspeel zaal Harlekijn en de sector DAS van het ROC Zeeland. De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) heeft berekend dat de mini ma zeker 250 gulden extra nodig hebben om de koude winter te kunnen betalen. In zijn nieuwjaarstoespraak in Ons Dorpshuis in Nieuwer kerk, roept J. van Wezel - voorzitter van de ANBO, ge west Zeeland - de gemeente Schouwen-Duiveland op de afrekening op een waardige manier af te handelen. Er komt voorlopig geen woontoren op recreatiepark Aquadelta in Bruinisse. Ge deputeerde staten van Zee land keuren dit onderdeel van de opwaarderingsplan nen van het park af. De poli tie heeft in Zierikzee en Bruinisse in totaal drie hen nepkwekerijen ontdekt. Drie mensen, twee mannen en een vrouw, werden aange houden. Het Waterschap Zeeuwse Ei- Omwonenden van de Hoge- weg in Burgh-Haamstede zijn verontrust over de tien tallen bomen die worden ge- FR1ESE KRUI5 [nAflUH<»CN UIUWARPC OOK HUIS WDPKU' HlNtelOFli "STAVOREN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 29