'Het is een grote domper geweest' Roemeen Lan^asu onverwachte versterking DINSDAG 30 DECEMBER 1997 OUDEJAARSBIJLAGE 25 Piet Lonwerse, voorzitter Ronde van Midden-Zeeland, wilde in 1997 stoppen Schaakvereniging Zierikzee heeft met aanwinst goede kansen op kampioenschap GOES - Als er iemand in 1997 tussen hoop en vrees heeft g-eleefd, is het Piet Louwerse (60) wel, de in spirator achter de Ronde van Midden-Zeeland. Hoop omdat hij lang dacht dat de 38e editie van de wielerkoers door zou gaan. Vrees omdat hij ergens voelde dat het mis zou gaan. En inderdaad, er kwam geen profronde in 1997. Een reconstructie met Louwerse. De internationale profronde van Midden-Zeeland is zo'n beetje het laatst overgeble ven topsportevenement in de provincie van water en land, verbonden door bruggen en ponten. Figuurlijk heeft Louwerse in 1997 vele brug gen moeten bouwen en is hij aan boord van vele schepen geweest om de ronde van 1997 er te laten komen. Louwerse, al sinds 1974 voorzitter van de stichting internationale Ronde van Midden-Zeeland, heeft te veel eergevoel om de koers zomaar te laten varen en een punt achter zijn werk als preses te zetten. Op een pers conferentie in 1996, vooraf gaand aan de 37e uitgave van de prof koers, liet Louwerse zich ontvallen dat het onder hand tijd werd naar een op volger uit te kijken. Maar vindt eens een gek die als ka pitein op een zinkend schip wil stappen. Met het risico overboord te slaan. Louwer se weet er sinds 1997 alles van. De feiten op een rijtje. Geldgebrek Het begin van het einde zet zich eind februari in. Op een persconferentie in Zierikzee laat Louwerse weten met geldgebrek te kampen. Een maand hebben hij en het co mité om veertigduizend gul den - want om dit tekort gaat het - bijeen te schrapen. Red den Louwers cs. dat, luidde toen één van de vragen. ,,Er moet een engeltje uit de lucht vallen," legde Louwer se zich op voorhand er al bij neer dat zoveel geld op zo een korte termijn waar schijnlijk nergens los te peu teren was. Oud-wielrenner Wim Evert- se schatte toen de situatie goed in. ,,Er is in Zeeland weinig grote industrie. Dan is veertig mille veel geld.1 Eind maart is Louwers nog geen steek verder. Op een paar kleine sponsors na zijn er geen noemenswaardige bedragen op de rekening van het wielercomité gestort. ,,We kunnen een ronde fiet sen met 130.000 gulden," stelt Louwerse beteuterd vast. Maar een krappe twee maanden voor de start is niet bekend of die daadwerkelijk doorgaat. Half april kan Louwerse met het eerste goede bericht van 1997 komen. ,,Ik heb net de champagne op," spreekt hij als teken dat de Ronde van Midden-Zeeland definitief op 24 mei start. Het geldte kort blijft, maar is geslon ken tot 'slechts' twintigdui zend gulden. Andere datum Twee weken later kon Lou werse de kurk weer op de fles doen. Een slecht deelne mersveld noopte de organi satie uit te wijken naar een andere datum in augustus of september. Louwerse: „Wil je meetellen als je in de tweede categorie zit, kun je niet maken met dit deelnemersveld te star ten. Daar heeft niemand iets aan." Twee dagen na de oorspron kelijke datum van de wed strijd, maandag 26 mei, komt het nieuws dat eigen lijk niemand meer als nieuws bestempelde. Het en geltje uit de lucht was er al helemaal niet meer. Er is geen geschikte datum gevon den. „Het is niet zo mooi," zegt Louwerse in eufemistische bewoordingen, „maar ik was er de laatste weken al op berekend." Met enige me lancholie keek Louwerse te rug naar 24 mei. „Het was fantastisch weer, lekker windje en niet te warm. Het zou een fijne dag zijn ge weest." Het afgelasten van de inter nationale profkoers van tweede categorie was het 'hoogtepunt' in een Zeeuws wielerjaar vol malaise. Een seizoen dat ook Schou- wen-Duiveland diep trof. Voor het eerst in dertig jaar waren er geen A-amateurs bij het criterium in Bruinis- se, het rondje om de kerk werd in Burgh-Haamstede een jaar uitgesteld omdat aangebrachte verkeersdrem pels letterlijk en figuurlijk in de weg lagen. Het houdt niet op want de enige, nog actieve, eilande- lijke wielrenner, Arnold Duinhouwer, heeft helemaal geen opmerkelijke uitslagen gereden. De belangstelling voor citeria in Zeeland was over het hele jaar heel slap. De ronde van Zierikzee ont sprong als enige de dans met veel publiek, maar hier was door het machtsvertoon van Martin van Steen niets aan de wedstrijd te beleven. Redden Een wedstrijd die überhaupt niet doorging was de Delta Tour, een race voor amateurs die net als de Ronde van Midden-Zeeland over Schou- wen-Duivelands grondge bied gaat. Uitgerekend die Delta Tour had de Ronde van Midden-Zeeland kunnen red den, als je dat met zoveel te genspoed in een jaar zo kunt stellen. Als Louwerse ruim van te voren geweten had dat de Delta Tour gecanceled (van wege geldgebrek) werd, had 'zijn' ronde alsnog verreden kunnen worden. „Het was te kort dag," stelt Louwerse nu. De voorzitter erkent dat het met het wielrennen in Zee land armoe troef is. „Het is aan het afbrokkelen. Jam mer. Ik denk dat het overal wel een beetje zo is." fie Ronde van Midden-Zee land kampt sinds 1995 met problemen. Zorgen in die zin dat de financiën moeilijk rond te breien zijn. Louwerse: „Daar sukkelen we de laatste jaren toch wel mee." Volgens hem is Zee land niet zo 'geverig'. „Vee- nendaal-Veenendaal (ook een wedstrijd van tweede ca tegorie, red.) heeft een bud get van 350.000 gulden. Nou, daar ben ik zeker jaloers op." Voor die klassieker in het noorden/oosten van Ne derland is zelfs een gemeen te-ambtenaar aangesteld die veel voor de ronde regelt. „Dat is voor ons een utopie," constateert Louwerse. „Daar hebben ze voor spor ten meer geld over. Het is wel eens bijzonder verve lend als je de middelen niet kunt krijgen. Je organiseert iéts om de Zeeuwse provin cie te promoten. Dan vraag ik me toch wel eens af: 'waar ben ik nu mee bezig'. Slapeloze nachten," her haalt hij de vraag. „Ja, zon der meer. Dan komt de dom per dat drie ploegen afzeggen die in principe had den toegezegd. De aardig heid gaat er af, ook bij de an dere leden. Het is een grote domper geweest." Meer werk Het steeds maar uitstellen van de koers leverde eigen lijk alleen maar meer werk op. „Het is dubbel zo druk ge weest," aldus Louwerse. Vanwege de constante onze kerheid moest er van alles geregeld worden met KN- WU, UCI, wielermakelaar Gerrie van Gerwen en meer van dat soort instanties en mensen. Louwerse: „Dat vergt veel meer tijd dan wanneer de ronde wel doorgaat." Louwerse gaat er vanuit dat de 38e uitgave van de Ronde van Midden-Zeeland wel ge woon plaatsheeft. Even schrokken hij en het comité toen ze lazen dat tegelijker tijd met de Zeeuwse wieler koers het begin van de ronde van Engeland op het pro gramma staat. Ze waren snel van de schrik bekomen omdat de overzee se wedstrijd er één in de vijf de categorie is, een van een beduidend minder kaliber dan die Zeeland. Een telefoontje met Cees Piet Louwerse: „Ik heh me wel eens afgevraagd: 'waar hen ik nu mee bezig?'." Priem stelde Louwerse hele maal gerust. DeTVM-ploeg- leider zegde toe te komen en zei eveneens dat Engeland niet aantrekkelijk voor wielrenners is. Met de Tour l'Oise ervoor en Rundum den Henningerturm erna lijkt de Ronde van Midden- Zeeland gebeiteld te zitten. Als het aan Louwerse ligt, gaan alle renners via Zee land van Frankrijk naar Duitsland. Rond half januari wil Lou werse, van beroep notarieel medewerker in Kruiningen, weten waar hij aan toe is. Er moet minimaal een basisbe drag van 140.000 duizend gulden op tafel liggen. ZIERIKZEE - Schaakvereniging- Zierikzee bestond in 1997 85 jaar. Eind november vierde de vereniging dit met een onvergetelijke schaaksimultaan tegen Hans Böhm. Onvergetelijk, niet alleen omdat een internationaal schaakmeester en simultaanspeler van wereldniveau vijf remises in Zierikzee moest toestaan, maar vooral om het bloedstollende eind spel dat Böhm speelde met het nieuwste lid van de vereniging: Raul Lan^asu. In de rondes die Böhm langs de dertig uitverkorenen van de Zierikzeese schaakvereni ging tijdens de simultaan draaide, bleek al snel dat de stellingen van Langasu schaakmeester Böhm tot extra lang nadenken dwongen. Na een simultaanstrijd van ruim vijf uur, moest Langasu in Böhm uiteindelijk zijn meerdere erkennen. Gevraagd naar zijn meniflg over zijn eigen spel en dat van Böhm: „Ik ben zeer on der de indruk van het spel van Böhm. Ik wilde echt winnen. Ik stond ook op winst. Maar toen ik als enige was overgebleven en sneller moest gaan spelen, werd ik nerveus. Ik heb toen een enorme blunder gemaakt. Terecht verloren. Ik kende de faam van Böhm uit de verhalen uit de tijd dat hij met Jan Timman de wereld afreisde. Maar dat hij nog steeds op zo'n hoog niveau speelt, wist ik niet. Ik ben diep onder de indruk." Turkije Een leuke sportieve binnen komer natuurlijk als je als 'nieuweling' in het hart van Zierikzee meteen aan de bak kan tegen een kanjer als Böhm. Hoe raakt een 25-jari- ge Roemeen in Zierikzee ver zeild? „Ik werkte voor een groot emballagebedrijf in Turkije, toen ik werd gevraagd om zes maanden stage te komen lopen bij Interbulk in Brui- nisse. De baas daar vertelde me dat er in Zierikzee een schaakvereniging was." Langasu loopt stage in Brui- nisse omdat het in de bedoe ling ligt dat er een dependan ce van het Bruse bedrijf wordt opgestart in Turkije of Roemenië. Achter de computer houdt hij zich in Bruinisse bezig met fabrieksinrichtingen en prijscalculaties. Logistiek en cijfers, typisch de achtergrond van een schaker. „Nee," schudt Langasu zijn hoofd, „mijn passie ligt bij de klassieke literatuur. Ik heb een universitaire oplei ding klassieke talen afge rond. Maar van het salaris van leraar kon ik mijn huur niet betalen. Toen ben ik mijn brood in de internatio nale handel gaan zoeken." Naast zijn moedertaal spreekt de Roemeen vloei end Turks en Engels. Een ta lenknobbel met een goed ontwikkelde schaakknob bel. De wonderen zijn de we reld niet uit. „Op de middelbare school was ik ook goed in wis- en natuurkunde. Toen schaakte ik veel. Ik ben er mee begon nen toen ik een jaar of elf, twaalf was. Maar op mijn veertiende ben ik me er echt in gaan verdiepen. Ik ben er toen veel over gaan lezen. Ik trainde iedere dag één tot met banden met Schouwen- Duiveland. Met daartussen een heen en weer reizende schaakgrootmeester in de dop. Schaakvereniging Zierikzee is zeer content met Langasu. Voorzitter Johan Hoogstrae- te bijvoorbeeld is heel blij met de denker uit het voor malige Oostblok. „Maar om hem in te delen is best moeilijk. Hij begint zo als iedereen onderaan de ranglijst. Alleen hij zal har der stijgen. Hij komt natuur lijk sneller tegen sterke te- genstaiiders te spelen." Hoewel het eerste team van de Zierikzee al vast stond, heeft Han van der Made di rect zijn plaats beschikbaar gesteld aan de talentvolle Roemeen. Rooskleurig Met een man als Langasu ziet de toekomst van de Zierik zeese schaakclub er roos kleurig uit. „We spelen op dit moment eerste klasse met ons eerste team en ik verwacht dat we kampioen worden. We kunnen Luncasa daarbij natuurlijk heel goed gebruiken," spreekt de 66-ja- rige voorzitter glunderend. En verder met pretogen: „Schaken leeft op dit mo ment in Zierikzee. We geven op dit moment op tien basis scholen schaakles. Je ziet steeds meer jeugd geïnteres seerd raken in de schaak sport." Lanqasu zelf staat versteld over zoveel belang stelling van de jeugd op een doordeweekse clubavond. „Dat kennen wij in Roe menië niet. In Rusland had je vroeger speciale schaak- scholen waar de talentvolle jeugd werd opgeleid. Lachend: „Dit hier lijkt daar een beetje op. Let op over 'een paar jaar komt de Neder landse schaaktop uit Zierik zee." twee uur. Plus dat ik met klasgenoten twee tot drie keer per week wedstrijdjes met de klok van één tot twee uur speelde. In mijn middel bare schooltijd deed ik aan de toernooien mee. Grote toernooien in Duitsland en Rusland. Daar heb ik veel geleerd. De Russen spelen traditioneel zeer sterk. Die zorgen er altijd voor dat ze in de rug gedekt zijn. Mijn hoogste rating dateert uit die periode: 2250. Later, op de universiteit en toen ik in Istanboel werkte, ben ik gezakt naar rond de 2100." Beroep Langasu heeft nooit overwo gen van de populaire denk sport zijn beroep te maken. „Niet echt. Goed geld verdie nen is slechts weggelegd voor een handjevol toppers. Van de Turkse grootmeester Luat Atalik (met een ELO- rating 2630) weet ik hoe moeilijk het is om als scha ker financieel rond te ko men. Zit je bij een groot toer nooi in Amerika niet bij de top drie, dan kun je naar huis met vijfhonderd dol lar." Dus blijft over een em ballagebedrijf in Roemenië Raul Lancasu achter het schaakbord op een clubavond. ,,Dat kennen wij in Roemenië niet. In Rusland had je vroeger speciale schaakschoten waar de talent volle jeugd werd opgeleid. Louwerse: „Ik denk dat het haalbaar is." Dat er al veel door hem is af gedacht het laatste jaar, geeft hij onmiddellijk toe. „Je moet ze toch motiveren actief te blijven. Ik heb er best wel vertrouwen in." Dat is maar goed ook, want Louwerse wilde na de ronde van 1997 alles vaarwel zeggen. „Ik was stellig van plan te stoppen," aldus Louwerse, die dit jaar ook bij tennisvereniging De Bongerd in Kloetinge na zestien seizoenen de voorzit tershamer overgaf. „Het wordt wel eens tijd dat er iemand anders komt." 1»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 25