Voethaldier wil altijd dingen organiseren en perfectioneren DINSDAG 30 DECEMBER 1997 OUDEJAARSBIJLAGE 21 Dig Vleugel: Doordeweeks gevlogen, 's zondags op het nest lang geleden is Vleugel be noemd tot regioreporter. Een functie waarin hij zich bezighoudt met nieuwsvoor ziening van clubs naar de media. Het zal niemand verbazen dat de agenda van school meester - dat is het beroep waarmee hij de kost ver dient - van Vleugel weinig hiaten vertoont. Ter illustra tie een doodgewone week in december. Lachend: ,,Ik kan ook een drukke week uitzoe ken." De maandagochtend begint om tien over zes omdat hij zijn jongste dochter naar het station in Roosendaal moet brengen, overdag naar school, een bijeenkomst, maandagavond zat hij op school voor school. Dinsdag om half naar school, 's mid dags afspraak met de Zierik- zeesche Nieuwsbode, 's avonds een bijeenkomst van de KNVB en verslagen ma ken. Woensdag alleen 's och tend naar school, om één uur een jongetje (zijn ouders heb ben een vervoersprobleem) in Bruinisse oppikken om naar Oosterland te brengen, om drie uur in Breda zijn en om half zeven in Dordrecht voor een vergadering over schoolvoetbal. Donderdag overdag school, 's avonds nog niets maar er zijn altijd verslagen uit te werken. Vrijdag school en de avond thuis voor het eerst in vier weken. Zaterdag om acht uur op het voetbalveld van Bruse Boys om te zien of alles geregeld is. Vaak gaat Vleugel erna naar het G- voetbal in Zierikzee of even de brug over. 's Avonds ver zorgt hij de uitslagen van het jeugdvoetbal en wipt hij langs bij sportzaal de Vanger waar zijn dochters volley ballen bij Kwiek. Engelse hazensoep ,,De zondag houd ik in prin cipe vrij voor vrouw en kin deren." Vleugel vindt het on- zettend prettig om op de rustdag van oudsher met het 'cluppie' thuis te zijn. „Dat proberen we wel vol te hou den en dan eten we gezellig." Met Vleugel als culinair wonder in de keuken. Engel se hazensoep schijnt naar ei gen zeggen zijn specialiteit te zijn. Koken is zijn bezig heid op zondag en in de va kantie. „Ik ben er ooit eens mee begonnen. Ik vind het hartstikke leuk. Dat Vleugel graag kookt en van voetbal houdt, zal wel. Maar wie is Vleugel echt? Wie is toch die man, blauwe ogen, snordragend, bovenop een kaal plekje, stevig ro het onderwijs had gehad. Ie mand die in Rotterdam werkt en pas om half zeven thuiskomt en nog moet eten, draagt Vleugel aan als voor beeld, heeft voor de dingen die Vleugel allemaal op zich heeft genomen absoluut geen tijd. „Eh ja, inventief om gaan met je tijd," noemt hij het. „En lang doorwerken." Hij heeft wat mogelijkheden om te schuiven binnen zijn vak. Hij is elke dag om kwart over drie klaar met lesgeven en woensdagmid dag vrij. Bovendien hebben leerkrachten regelmatig va kantie. „Alleen," benadrukt hij, „heb ik altijd wel gepro beerd, en ik hoop dat ik daarin geslaagd ben, dat ik het werk waarmee ik de kost verdien niet te laten lijden onder mijn hobby. Dat is best eens gebeurd." Vorig jaar bijvoorbeeld bij het 75-jarige jubileum van de Zeeuwse KNVB-af deling. Vleugel: „Ik liet bepaalde dingen langer liggen. Ik moest dit nog doen, dat komt volgende week wel. Dan kreeg ik een stapel en dan moest ik me daar weer door heen werken. Het kostte te veel inspanning. In die tijd ging ik de andere dag naar bed" 's Ochtends vroeg was hij al op school present. „Je kunt het niet maken tegen over kinderen te zeggen 'ik heb je schrift van gisteren nog niet nagekeken want ik moest zonodig naar een ver gadering toe'. Dat is een principe wat ik heb. Dat spul moet de andere morgen klaar en dan ga ik gewoon een half uur eerder naar school toe." Zijn vader Zoveel werkzaamheden en zo weinig tijd. Vleugel had zich nog wel zo voorgenomen niet dezelfde kant op te gaan als zijn vader. Die zat als kleine zelfstandige in een kerkeraad, in een gemeente raad en was ook altijd op pad. „Dan word je eigenlijk met hetzelfde sop overgo ten." Maar de opmerking te gen zijn vader bij het verla ten van het ouderlijk huis, staat hem helder bij: „Ik zal niet dezelfde weg opgaan." Twee jaar later vroeg een vriend van Vleugel hem voor een project in Renesse. Hij ging meteen voor de bijl. De volgende 'klus' was de YM- CA. eerste in het provinciale bestuur, toen onder landelij ke vlag. „Automatisch rol je erin. Ik vind het leuk om al tijd dingen te organiseren en te perfectioneren. Dat is al tijd mijn streven geweest." Vleugel is niet het type dat tijdens een vergadering slechts een toehoorder is. Vaak komt hij met ideeën, plannen en nieuwe opzetjes. Na iedere bijeenkomst gaat hij niet wachten op de vol gende vergadering. Hij be denkt zelf schema's, maakt boekwerken en schrijft ver slagen waarop qndere kun nen 'schieten'. „Je moet con stant vooruit blijven kijken," zegt Vleugel. „Als je produkt niet goed is, ko men ze niet meer." Er is volgens Vleugel nog veel voor verbetering vat baar op allerlei terreinen. Als een marktman prijst hij de produkten maar al te graag aan. Het G-voetbal is één van de verkoopwaren. Slechts één Zeeuwse club, SSV'65 uit Goes, heeft teams op drie niveau's. Alle andere verenigingen moeten zich 'behelpen' met één of twee ploegen. Schouwen-Duiveland heeft twee teams in de G-competi- tie. Vaak is er te weinig be geleiding, zeker als twéé elf tallen op dezelfde dag moeten spelen. Stel dat ie mand tijdens een wedstrijd een epileptische aanval krijgt, wat dan? Vleugel heeft dus zijn handen vol om voor het G-voetbal een goede prijs krijgen. Voor het schoolvoetbal is in heel Zeeland een markt want er deden vorig jaar dertig duizend kindei'en aan mee. „Het kan nog beter," weet Vleugel. Hij noemt plaatse lijke werkgroepen en uit bouwen in gebieden waar weinig deelname is. Van die dertigduizend zijn er acht duizend niet lid van een voetbalclub. Van dit aantal vormen meis jes de hoofmoot. Daarom is het schoolvoetbal een goede manier om het meisjesvoet bal te promoten. De meisjes van Zierikzee zijn hier een goed voorbeeld van. Vleugel beschouwt het schoolvoetbal niet als basis voor de wortel van later talenten. „Het is een leuk aspect erbij. Het is in de tijd opgezet als promo tie-activiteit omdat er geen E- en F-pupillen waren." Wrevel Wanneer goede jeugd naar een andere, betere club gaat, heeft Vleugel daar alle vrede mee. Maar die andere, betere clubs zijn in Zeeland dun ge zaaid. Maar van de ene naar de andere amateurclub wil nogal eens wrevel veroorza ken. „Daarom vind ik het ontzettend jammer dat de BVO (Betaald Voetbal Orga- Dig Vleugel als schoolmeester. Dig Vleugel als supporter van Bruse Boys. Vleugel zegt met klem niet veel verstand te hebben van; het voetbalspelletje, want hij houdt zich meer met de breedte bezig. „Als die breedte maar groot is, heb je veel voetballertjes en veel talent." Het moet, zegt Vleu gel, een doel en een streven zijn talenten bij een betaalde club af te leveren. „Het is voor anderen een sti mulans binnen zo'n regio. Het is best mogelijk dat je hier van Schouwen-Duive land op niveau gaat spelen. Ik denk bijvoo2-beeld dat Zeeuwse voetballers als Pe ter van Vossen, Danny Blind en De Nooijers een goede uit straling op het Zeeuwse voetbal hebben gehad. Het is mogelijk de top en Europese top te halen. Daarvoor hoef je niet Rotterdam geboren te worden." De top bereik je niet door een slechte instelling. „Soms heb ik mijn bedenkingen bij de mentaliteit," zet Vleugel uiteen. „Als ik zo kon voet ballen, zou ik er meer ambi tie voor over hebben. Ga eens niet op vrijdagavond naar je vriendin. Ga eerst maar voetballen.'Dat is toch een beetje de mentaliteit van deze tijd." Door minder aandacht voor het voetbal laat je volgens Vleugel je teamgenoten in de steek. „Waarom voetbal je," vraagt Vleugel zich af. ..Dan moet je gaan hardlopen en je bij Delta Sport aanmelden. Kun je crosses gaan lopen, baanwedstrijden lopen. Je bent altijd in je eentje. En als je dan niet gaat, heb je ah leen jezelf maar. Als je team sport doet. vind ik dat je ver antwoordelijkheid ten opzichte van medespelers hebt." Leven zonder voetbal Zelf denjkt Vleugel nog lang mee te spelen. „Een lqven zonder voetbal? Dat zou ik me op dit moment niet voor kunnen stellen. Als ik ooit zeventig hoop te worden, mag je niet meer in functie zijn. Ik denk dat ik dan toch* ergens nog wel op de achter-; grond iets zou doen bij de club, mee zou denken en pra ten. Je houdt van een bepaal de sport of bezigheid. Er zijn mensen die stoppen hun hele hebben en houwen in de scouting. Gelukkig zijn er zulke mensen. Plezier is het belangrijkste en dat je eigen lijk nooit voor jezelf moet doen." Dig Vleugel, bekend van de voetbalbobo's in Breda tot de G-voetballers op Schou wen-Duiveland. Met de voet balpiefen heeft hij weinig op, des te meer met met de G-teams. Ook dat is bekend. Zoals iedereen weet is Vleu gel eind vorig jaar uit de KNVB gestapt omdat hij zich niet kon verenigen in de gevolgen van de herindeling van het district. Spijt van die stap heeft hij nooit ge had, hij had wel het gevoel iets te missen. Hij kon zijn ideeën, plannen en voetbal kronkels niet kwijt. Vleugel kwam in 1997 terug, maar heeft staat nog steeds achter zijn kritiek van toen. „Er zijn een aantal dingen gebeurd, waarvan ik op dat moment zei: 'binnen die or ganisatie voel ik me op dit moment helemaal niet thuis'. Je moet het met ple zier doen of helemaal niet." Een bestuurslid benaderde Vleugel vrij snel na het ver trek. „Ik wilde best wat doen, maar dan moet het be stuur ook willen," oordeelde Vleugel. Dan stellig: „Ik heb nog steeds dezelfde mening als in oktober 1996. Alleen je kijkt nu wat genuanceerder tegen de zaken aan. Je zult wat beter op je tellen passen. Aan de andere kant is mijn mening over het voetbal en de hele KNVB exact hetzelf de gebleven. Absoluut!" Vrije tijd Door zijn achteraf tijdelijke vertrek kreeg Vleugel wat meer vrije tijd. Zowel Bruse Boys als de Regio Kommis sie Schouwen-Duiveland wisten hem snel te vinden. Bruse Boys, zijn eigen club, porde Vleugel voor voorzit ter van het jeugdbestuur dat hij samen van Leo van Galen en Cees Willemse vormt. De Regio Kommissie stelde hem aan als voorzitter en hij volgde hiermee Piet Bal op. Spoedig erna trad Vleugel weer toe tot de KNVB waar door hij het weer steendruk kreeg. Naast de twee 'Schouwse' banen zit Vleugel in de com missi e voetbaltechnische za ken KNVB. Van hieruit is hij voorzitter werkcommissie voetbalontwikkeling. Ver der zit hij de werkgroep schoolvoetbal voor en maakt hij deel uit van de werk groep G-voetbal. Al deze functies vloeien in elkaar over, maar toch. O ja, niet zo maar kan." In 1967 verdraai de Vleugel zijn knie. Omdat de medische kennis eind ja ren zestig niet vergelijkbaar is met die van nu, sukkelde hij door. Later verwijderden de artsen een binnen- en bui tenmeniscus en kreeg hij last van een beginnende hernia. Opgebroken Sport bedrijven in Bruinisse beperkte zich tot een partij tje voetbal in Bruse Boys 5 en badmintonnen bij Net over 't Net. Tegenwoordig hebben de lichamelijke on gemakken hem opgebroken. Zelfs zoiets simpels als een sportdag met school doet hem gebroken thuiskomen. „Ik kan gewoon niet spor ten," stelt Vleugel vast. „Ik heb het veel te druk met an dere dingen." Vleugel is de eerste om toe te geven dat alle functies in het voetbal niet kunnen worden vervuld als hij geen baan in hisatie Vlissingen, red.) ka- pot is gegaan. Als ze daar heen gaan, heeft iedereen er' vrede mee." kend, vaak gekleed in een spijkerbroek met blazer, al tijd een sjaal om en, de mo derne tijd volgend, in het be zit van een GSM? Uit welk nest komt hij? Vleugel zag op 8 juli 1946 het levenslicht in Oud-Sabbin- ge, een kleine plaats bij Wolfaartsdijk. Als zoon - hij was enig kind- van een melk boer volgde hij de lagere school, de ULO en de Kweekschool. „Ik heb nooit iets anders gewild," legt Vleugel zijn keuze voor het onderwijs uit. Na wat tijde lijke baantjes in het onder wijs, reageerde hij op een sollicitatie op de Bruse ba sisschool Op Dreef. „Ik ben 1968 gekomen en niet meer van plan weg te gaan." BRUINISSE - Als voetballer stond hij linksback. „Maar ik was zo rechts als het maar kan." Als leraar staat hij al bijna dertig jaar voor de klas. „Ik heb nooit iets anders dan onderwijzer gewild." Als voetbalbestuurder staat hij voor organiseren en perfectioneren. „Dat is altijd mijn streven geweest." Een leven zonder voetbal? „Dat kan ik me op dit moment niet voorstellen." Sporten deed Vleugel voor dat hij naar Bruinisse toog. „Ik heb bij Wolfaartsdijk ge voetbald en we hebben het tot de vierde klasse gevoet bald. Ik stond linksback, maar was zo rechts als het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 21