™yDE VLIEGER Geld geroofd bij Bakkerij Verwijs Vraag naar siervuurwerk van kwaliteit neemt toe ZIERIKZEESCHE 1 NIEUWSBODE W l At 1)^4^ - 37.1 g 1997 Onder invloed VW: VEEL VUURWERK OP VERGADERINGEN? Juut dé krant van schouwen - duiveland! s Markesteijn directeur van gefuseerde stichting OBZ Gewonde ZIERIKZEESCHE /^SEBIBÜOT^ ^POELB'J^ DINSDAG 30 DECEMBER 1 997 1 53e JAARGANG NR 26307 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 797-1S89 24 uur bereikbaar BRUINISSE DUIVELAND ZIERIKZEE 0111 - 64 15 62 autotel. 06 53 32 88 09 Ex-burgemeester W. den Boer voorzitter van gefuseerde toeristische organisatie Nieuwe VVV startklaar Zelfs al zou er niets nieuws geschapen worden, dan is er altijd nog een nieuwe combinatie. Henry Ford Af en toe regen HET WEER Veel bewolking en in de loop van de ochtend van het westen uit af en toe regen of motregen. Min.temp. ±6, max. temp. ±9 graden. Wind uit zuide lijke richtingen, matig tot vrij krachtig, rond kracht 4, aan de kust krachtig tot hard, 6 of 7. Overdag draaiend naar zuidwesten en geleidelijk afnemend. 2 BETUWELIJN Raad van State zal waarschijnlijk alle tracé's van Betuwelijn goedkeuren. 3 WINDMOLENS Plan voor windmolenpark langs Delingsdijk omstreden. 5 NIEUWSBODEREIS Nieuwsbodereizen 1998 voeren naar Engeland en Frankrijk. 7 VOETBALJAAR Voetbaljaar 1997 was voor Schouwen-Duiveland jaar van uitersten. Dit nummer bestaat uit 48 pagina's ZIERIKZEE - Tussen kerststol en oliebollen valt volgens goed Schouwen-Duivelands gebruik de ou- dejaarseditie van de Zierikzeesche Nieuwsbode op de mat. Een bloemlezing uit de bijlage van 1997: Het wel en wee van Schou wen-Duiveland in het afgelo pen jaar passeert de revue in ons traditionele jaarover zicht van groot en klein nieuws. In het sportkatern leest u voor welke sportman of -vrouw 1997 'top' was en voor wie het allemaal wat minder ging. Sportredacteur Peter Godrie vroeg ex- KNVB-bestuurder Dig Vleu gel het hemd van het lijf. Verder aandacht voor het zware jaar van de voorzitter van de Ronde van Zeeland en een aanstormend talent bij de schaakvereniging Zierik- zee. En vanzelfsprekend doet ook de sport aan terugblik ken. De twee reportagekaternen beginnen met een vooruit blik. Schrijf nu alvast in uw nieuwe agenda wat komend jaar nieuws gaat worden. Verderop vertelt een Bruse oud-brandweerman dat hij het niet kan laten, komen de de creatieve mannen van Zonnemaire aan het woord en wordt uitgelegd hoe twee verstandelijk gehandicapte broers carrière maken. Ook kijken we vooruit naar de festiviteiten bij 750 jaar stadsrechten in Zierikzee. In het tweede reportageka tern een achtergrondverhaal bij de nieuwe VW Schou wen-Duiveland, komt het 'Calimero-effect' van de dorpsraden aan de orde en vertellen Henk en Lenie Blom over de Zeeuwen die best wat trotser op hun 'tae- le' mogen zijn. Gemeentese cretaris Maarten Sas blikt te rug op het eerste jaar van de gemeente Schouwen-Duive land. En achter Sally's Boe tiek tenslotte, gaat heel wat meer schuil dan de etalage doet vermoeden. Redactie en acquisitie van de Zierikzeesche Nieuwsbode wensen hun lezers veel ple zier met deze 48 pagina's tel lende krant. HAAMSTEDE - Een 54-jari- ge man uit Haamstede is in de nacht van maandag op dinsdag aangehouden omdat hij onder invloed een auto bestuurde. Op het Zierikzeese politiebu reau moest de man een test ondergaan. Het bleek dat hij 635 microgram per liter blies, wat bijna drie keer zo veel is dan is toegestaan. De Haamstedenaar kreeg een rijverbod van zeven uur op gelegd. Bovendien werd zijn rijbewijs direct ingevorderd. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Dhr./mevr. Naam Adres Postcode Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: ..Plaats: Geb.datum:. 2Z! Zend de bon in open envelop zorider postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. m Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee, zzn ZIERIKZEE - De nieuwe VVV Schouwen-Duiveland is zo goed als rond. De besturen van de vijf huidige VW's hebben zich kort voor Kerst akkoord ver klaard met de fusie. De algemene ledenvergaderin gen zullen naar verwachting in februari hetzelfde besluit nemen. W. den Boer, ex-burgemeester van Midden-Schouwen, wordt voorzitter van de samen gevoegde organisatie. Gezien de unanimiteit van de besturen, verwacht de-voor zitter van de fusiecommissie, notaris W. Klaassen, dat ook de ledenvergaderingen straks akkoord zullen gaan. Het besluit is inmiddels' neergelegd bij de Kamer van Koophandel. Eventuele schuldeisers van de oude VW's hebben nog een maand de tijd zich te melden, daarna worden de oude VW's opgeheven. Na de le denvergaderingen kunqen de statuten van de nieuwe or ganisatie worden gepas seerd. De VW Schouwen-Duive land krijgt een bestuur van vijf mensen onder voorzitter schap van de 61-jarige Den Boer, die na een dag beraad en een lang gesprek notaris Klaassen liet weten zijn taak te aanvaarden. Den Boer: ,,Ik zit nu een jaar thuis en heb wat afstand genomen. Ik wil me niet meer met ge meentelijke zaken bemoei en. De fusiecommissie wilde voor de WV een onafhanke lijke voorzitter met bestuur lijke ervaring. En ik wil weer wat voor de regio on dernemen in samenspel met het VVV-bestuur. De aankomend voorzitter heeft nog geen ideeën over de nieuwe organisatie. ,,Ik moet me nog compleet oriën teren en heb daarbij de steun nodig van de bestuursleden die op dit vlak beter inge voerd zijn,"aldus Den Boer. De andere bestuursleden van de nieuwe VW zijn: C. Lin- nenbank (directeur ING- bank), L. van der Graaf (na mens de Vereniging Camping en Bungalowbe- drijven VCB), J. Brongers (Horeca) en M. van Holthe tot Echten-Boomsma (namens de FOS). Raad van Advies De Raad van Advies van de WV Schouwen-Duiveland telt vijftien leden. Dat zijn voorzitter G. Beltman (direc teur Rabobank), M. Ruiten berg en H. Bode namens de VCB, namens de FOS: A. Verseput en J. Postma, na mens de Horeca: L. van Vliet en P. J. Landegent, verder M. van den Valk (namens de Po mona, de ex-fruitkwekers), M. van der Velde (namens de VeKaBo, Vereniging van Kampeer Boeren) en verder twee leden afkomstig van de VW Schouwse Kust, bij na me van D. Mooijaart en D. Kooman, J. van Baarle (WV Scharendijke), J. van Hoorn (WV Brouwershaven), M. W. den Boer: „Ik moet me nog compleet oriënteren. Holthy (VVV Zierikzee) en tenslotte B. Verkaik uit de VVV Bruinisse. Via deze Raad van Advies krijgen de ondernemers grote invloed op het beleid. De WV Schouwen Duive land krijgt een jaarbudget van 1,6 miljoen gulden, drie ton meer dan de oude WV's gezamenlijk tot hun beschik king hadden. Het extra geld komt voor 120.000 gulden van de gemeente, voor een ton van de aangesloten be drijven, onder meer door contributieverhoging exi voor 80.000 gulden uit effi ciencywinst vanwege de fu sie. De gemeente bouwt haar subsidie jaarlijks met 40.000 gulden af tot het niveau van vóór de fusie. Het is de be doeling dat de ondernemers dit gaan aanvullen. Promotie, marketing en ver huurbemiddeling zijn de ta ken die binnen de nieuwe (Foto: Marijke Folkertsma) VW het meeste aandacht krijgen. Voor promotie wordt jaarlijks een ton uitge trokken. In de organisatie is voorzien in 14,4 formatie plaatsen. Een directeur is nog niet benoemd. Zie ook pagina 11 van de Ou- dejaarsbijlage. Bestuur stelt zich voorop receptie BROUWERSHAVEN - Directeur van Zorgcen trum De Wieken in Zierikzee P. Markesteijn zal vanaf 1 januari werkzaam zijn als directeur van de nieuwe gefuseerde organisatie, waar De Wie ken en Woonzorgcentrum Poortershof in Brou wershaven deel van uitmaken. Deze gefuseerde organisa tie gaat verder onder de naam Stichting Ouderen huisvesting en -verzorging Brouwershaven en Zierik zee en omstreken (OBZ). Di recteur en bestuursleden stellen zichzelf aan mede werkers en bewoners voor tijdens een nieuwjaarsre ceptie op woensdag 7 janu ari in het Brouwse Poor tershof. Twee dagen eerder zal het bestuur haar op wachting maken bij de nieuwjaarsreceptie in De Wieken. Het dagelijks bestuur wordt gevormd door T. Hekman uit Zierikzee (voorzitter), A. Boogert uit Zierikzee (penningmeester) en C. Padmos uit Brouwers haven (secretaris). Het al gemeen bestuur bestaat uit P. Bambelt en»W. de Leeuw - beiden uit Zierikzee -, G. van der Schaaf uit Brou wershaven en J. Weil uit Burgh-Haamstede. Positieversterking De fusie tussen de twee voormalige beheerders is tot stand gekomen met de bedoeling een positiever sterking te bewerkstelli gen. Bovendien kan een be ter en flexibeler aanbod worden gecreëerd. Voorals nog gaat het om een be stuurlijke fusie. Op de werkvloer blijft de oude situatie voorlopig gehand haafd. Verdere samenwer king met andere instellin gen blijft op het actiepun tenlijstje staan. De nieuw jaarsreceptie in Poorters- hof begint om 16.00 uur. Man graait uit kassa ZIERIKZEE - In de winkel van Bakkerij Verwijs in Zierikzee heeft een nog onbekende man geld uit de kassa gestolen. Hij deed dit in bijzijn van het win kelmeisje en een klant. De man kwam de winkel bin nen om brood te kopen en wilde daarna geld wisselen. Hij stapte achter de toon bank en greep een aantal bankbiljetten uit de kassa. Het winkelmeisje greep het geld razendsnel terug, maar 's avonds bleek dat de man toch nog een aanzienlijk be drag buit had weten te ma ken. Op het moment dat de man achter de kassa stond kwam een vrouw de winkel binnen, waarna de man er vandoor ging. De vrouw en het winkelmeis je hebben nog met elkaar over de man gepraat. Het ging om een Engels spreken de. vermoedelijk van Zuid- Europese afkomst zijnde, man. De vrouw of eventueel andere getuigen worden ver zocht contact op te nemen met de politie: 414055. GOES - Een 16-jarige Goese bestuurster van een perso nenauto raakte gisteren be trokken in een ongeluk. Op de Ringbaan-West in haar woonplaats zag zij een brom fietser over het hoofd. De bromfietser reed ov^r het naast de Ringbaan-West gele gen fietspad in de richting van de nieuwe rotonde. De jeugdige automobiliste kwam vanaf de Van Hoogen- dorplaan en wilde de Ring baan-West oversteken rich ting Klein Frankrijk. Zij schepte daarbij de bromfiet ser, die ze niet had gezien. Hij werd naar het Ooster- scheldeziekenhuis gebracht. Totale verkoop ongeveer gelijk aan vorig jaar ZIERIKZEE - Het aandeel siervuurwerk in de tota le vefkoop van vuurwerk neemt ook dit jaar weer toe. Dit is een trend die twee a drie jaar geleden in gang is gezet. Er wordt vooral veel kwaliteitssie- rvuurwerk verkocht. Knallers boeten behoorlijk aan populariteit in. „Ondanks dat het niet goed koop is, is er veel vraag naar professioneel siervuurwerk uit de Diamond-collectie. Dit is prachtig vuurwerk. De kwaliteit hiervan is een stuk verbeterd," vertelt P. van de Kassteele van de gelijknami ge rijwielhandel uit Noord- gouwe. „De knalverkoop loont niet de moeite." Men sen kopen bij hem voor ge middeld 50 a 75 gulden. Hij heeft ook veel klanten uit omliggende dorpen als Drei- schor, Zonnemaire, Kerwer- ve en Nieuwerkerk waar geen verkooppunten van vuurwerk zijn. Hij verwacht dat de omzet op hetzelfde ni veau ligt als vorig jaar. Ook R. Everwijn van Delta Warenhuis uit Renesse ver koopt veel siervuurwerk. „Het loopt als een trein. Nieuwe soorten als Skyline en Royal Class worden goed verkocht. Dit is eerste klas siervuurwerk. Het brandt langer en ziet er mooier uit dan het gewone vuurwerk. We verkopen bijvoorbeeld potten met een diameter van 20 centimeter. Dat is heel groot," vertelt Everwijn. Volgens hem kopen de mees te mensen voor 50 a 100 gul den, met één uitschieter naar 500 gulden. Hij denkt vol doende voorraad te hebben voor de drie dagen dat vuur werk verkocht wordt. A. Goudzwaard van J. de Jonge Tweewielers uit Zie rikzee is eveneens tevreden. Hij denkt dat er meer vuur werk, vooral kwaliteits vuurwerk, verkocht wordt dan vorig jaar. „Het is maar één keer in het jaar, dan ge ven' de mensen gemakkelij ker geld uit. Het hoort er ge woon bij." Volgens hem wordt siervuurwerk vooral door volwassenen gekocht. „Jongeren blijven knallers kopen." Hij schat dat men sen voor gemiddeld veertig gulden vuurwerk kopen. Goudzwaard denkt dat er ge noeg vuurwerk in voorraad is. M. Haeck uit Bruinisse heeft ook niet te klagen. Hij ver wacht dat het merendeel van wat hij heeft ingekocht ver kocht wordt. „Het is ieder jaar een beetje hetzelfde." Ook deze ondernemer ver koopt meer siervuurwerk dan knalvuurwerk. Hij schat dat klanten voor gemiddeld veertig gulden kopen. Een van de minder aangena me kanten van vuurwerk is- overlast. Volgens C. Priem van de politie in Zierikzee is daar tot nu toe vrijwel geep sprake van. „We hebben éen telefoontje van een mevrouw uit Oosterland gehad die en kele jongens had aangespro ken, waarna ze zelf waren weggegaan." Het afsteken van vuurwerk is weer begonnen. Jongeren knallen graag, volwassenen verkie zen siervuurwerk(Foto: Marijke Folkertsma) ■Dginwekken 5 Renésse .Reserveren: f t Ólkl 462040 18.00 uur op oudejaarsdag tot in de kleine uurtjes: Sylvesterparty! In informele sfeer met een welkomstcocktail, koude en warme buffetten in café en restaurant, livemuziek; het nostalgische programma "Sentimental Journey" van Willem van Haren in het restaurant en van The Evergreens (pianist met zangeres) in het café, oliebollen, om 24.00 uur champagne en... r:- li vuurwerk. 3Een complete. 'j gezellige avond uit Jj' voor 95,00 fiper persoon.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1