Dirk Verbeek Marco van Oeveren Astrid Koole Johnny Quaak SonjadeFeiter JAAROPVERZICHT SPORT 1997 DINSDAG 30 DECEMBER 1997 Voetbal Een periodetitel voor eventuele promotie naar de twee de klasse winnen, een beslissingswedstrijd voor degra datie naar de vierde klasse verliezen en je congé krijgen als trainer. Kees Joosse maakte het in krap acht maan den mee als coach van DFS. André Wurth is Joosse, die twee jaar en een paar maanden actief was bij de club uit Burgh-Haamstede, inmiddels'opgevolgd en een periode- titel behoort tot de mogelijkheden. „Het is niet prettig. Dat is duidelijk," reageert Joosse op de voor hem negatieve gebeurtenissen van zijn laatste periode op sportpark Van Zuijen. Volgens Middelburger Joosse kunnen zulke dingen in het leven van een voet baltrainer gebeuren. „Ik was er vrij snel overheen. Twee dagen." De zaterdag vrij beschouwt hij als heerlijk. „Lekker naar de voetbal van mijn kinderen kijken, Sin terklaas inhalen, dat soort dingen." Ook op de trainings avonden heeft Joosse zich geen seconden verveeld. Klus jes in huis en voorbereidingen voor het vijftigjarig jubileum van de zaak slokken zijn tijd op. Natuurlijk blijft hij DFS volgen, maar dat deed hij ook al met zijn twee vorige werkegevers, WIK en Seroosker- ke. Joosse heeft voor 1998 wel de ambities ergens aan de slag te gaan. „Ik heb nog geen contacten, maar ik ga er niet op wachten." Voetbal Half december 1997 speelde Marco van Oeveren zijn laat ste wedstrijd voor Zierikzee. Er werd met 0-1 gewonnen van Patrijzen. Toen nam hij een besluit: even stoppen en in januari weer trainen. Van Oeveren wilde wel, maar zijn lijf wilde niet. „Ik kon niet eens normaal meer trai nen," blikt hij terug op een voor hem bijna voetballoos jaar. Dat Van Oeveren ermee stopte, kwam niet als een grote verrassing. „Ik was al zes, zeven jaar aan het suk kelen. Het (zijn hamstring) werd van kwaad tot erger. Ik mis het heel erg." Nog een keer trok hij in 1997 de stoute schoenen aan. Met het vierde elftal van Zierikzee won hij met 2-6 van Domburg. „Wel leuk met al die oude voet balmakkers als Kees Verkaart en Wim Overweel. Ze verwachtten nog veel van je." Een vervolg zat er na die wedstrijd in september niet in voor de boekenverkoper. „Een dag later was ik stijf en tot de dag van vandaag heb ik niets gedaan." Zelf voetballen zit er niet, trainen van D-jeugd wel. Dat geeft hem net zoveel plezier. Met het af scheid van Van Oeveren degradeerde 'zijn' Zierikzee naar de vierde klasse. „Je voelt en weet dat ze degrade ren, maar er is niets aan te doen." Nu volgt hij de ver richtingen van zijn oude club niet meer zo, de betrokken heid wordt wat minder. „Ik heb een' gezin, twee kinderen en boeken. Daar kan ik ook mijn ei in kwijt." Volleybal Dirk Verbeek had zich ongetwijfeld een beter seizoen toegewenst toen hij in augustus 1996 aan zijn taak als trainer van het damesteam van WEA/MEVO'80 begon. Ai snel bleek dat de Zierikzeese vrouwen niet voldoende kwaliteit hadden. Het gebrek aan volleyballend vermo gen brak ze in 1997 op. De degradatie was een feit. Ver beek is is niet te beroerd om aan te geven dat hij mis schien niet alles uit de groep heeft kunnen halen. Met het stapje terug had Verbeek nog wel vrede. „Dat hoort bij de sport, want zonder degradanten zijn er geen kampioe nen." Minder genoegen had de coach over het uiteenval len van de MEVO-dames, waarmee een (voorlopig) einde kwam aan de NeVoBo-competitie in Zierikzee voor vrouwen. „Het is jammer dat het hele gebeuren wegvalt. Ik hoop dat ze het weer op poten krijgen." Van een uitge sproken slecht jaar wil Verbeek niet spreken. „Het ge voel is niet zo en een jaar duurt langer dan een seizoen," merkt hij op. Terecht, want na de zomer ging Verbeek 'aan de slag als trainer bij het Bruse Kwiek. Hij geeft vier teams training, één ploeg, de meisjes A-top, coacht hij. Dit doet hij met succes. De meisjesformatie staat aan kop in hun poule en verloor dit seizoen slechts een duel. Zijn sportieve doelstelling voor 1998 klinkt eerst vaag en dan helder. „Zo hoog mogelijk eindigen." Tennis De schrik van de nationale K4-jeugdranglijsttoernooien heette in 1997 Johnny Quaak. De tennisser uit Burgh- Haamstede won het afgelopen zomerseizoen zeven toer nooien en bleef ruim dertig partijen op rij ongeslagen. In Zwijndrecht, Maassluis, Eindhoven, Tilburg, Bruinisse (tweemaal) en Zoetermeer wist niemand van hem te win nen. Zijn toernooizege in Zwijndrecht beschouwt Quaak achteraf als de mooiste. Zijn verklaring: „Omdat ik daar voor het eerst een K4-toernooi won." Het K4-evenement in Eindhoven staat hem ook helder voor de geest. „De halve eindstrijd was tegen Mare Jacobs. Het was span nend en ik stond op het punt te gaan verliezen" Quaak zegevierde toch in drie bedrijven. „En de finale mocht er ook wel wezen," voegt de tennisser eraan toe. Hét hoog tepunt voor Quaak was uiteraard de deelname aan de nationale kampioenschappen in Velp tot en met veertien jaar. „Dat had ik nooit verwacht met mijn K4-toernooi- en." Op het NK werd hij jammerlijk inde eerste ronde in drie sets uitgeschakeld. Quaak is deze winter druk - hij traint vier keer per week - bezig aan zich voor te berei den op 1998. De eerste winst heeft hij al te pakken.. Hij is rechtstreeks toegelaten op de K3-toernooien in Rotter dam en Geldrop tot en met zestien jaar. Zijn mijlpaal voor 1998? „Top vijftig en misschien nog wel beter." Paardensport Sonja de Feiter zorgde voor het meeste aanzien op hip pisch Schouwen-Duiveland. Daar zag het echter in eerste instantie helemaal niet naar uit. Met weinig zelfvertrou wen toog ze met één van haar twee paarden, Kingsley, naar de Zeeuwse kampioenschappen in Axel voor de Ml- dressuur. „Ik had nog geen winstpunten gereden, dus ik had niet het idee eerste te worden. Er waren nog zoveel andere goeden," herinnert De Feiter zich. Na de eerste proef was de amazone uit Burgh-Haamstede degene met wie ernstig rekening gehouden moest worden. Ze kreeg van de jury maar liefst 186 punten en dat is heel hoog in de Ml-kiasse. Een Zeeuwse titel gloorde, toch? „Nou," zegt ze, „de tweede proef moet je altijd nog rijden." Van de acht overgebleven deelnemers won ze de titel. De Zeeuwse titel betekende afvaardiging naar de nationale kampioenschappen in Ermelo. Het NK, waar De Feiter knap vierde werd in een deelnemersveld van twintig combinaties, beschouwt ze als haar sportieve hoogte punt in 1997. Als enige Zeeuwse deelnemer vond ze de ti telstrijd 'heel leuk en apart om mee te maken'. Over haar paarden kan De Feiter meer dan tevreden zijn. Met Kingsley promoveerde ze van de Ml - naar M2-klasse en met Leon van de B- naar L-categorie. Haar doel voor 1998 is promotie met Kingsley naar de Z-klasse. Korfbal Voor Astrid Koole ging in 1997 een jeugdwens in vervul ling. Met PKC won ze de nationale zaalkorfbalfinale in het Rotterdamse Ahoy', dat volgepakt zat met achtdui zend knotsgekke supporters. Koole, woonachtig in Zie rikzee, versloeg het Deetos van Scharendijker Dennis Voshart. Vanzelfsprekend was debvinst in Ahoy' het hoogtepunt van haar loopbaan tot nu toe. „Toen ik 1990 naar Swift ben gegaan, heb ik nooit voor ogen gehad dat ik de zaalfinale zou halen. Dan sta je daar en dan wjn je hem nog ook," geniet ze zelfs in december - de wedstrijd was in april - nog na van het succes. „We hebben als ploeg gevochten en gewerkt om Ahoy' te halen." De zaalcompetitie van dit seizoen verloopt eveneens voorspoedig. De werkwijze van de oude trainer van Vos- hart. Jan-Sjouke van de Bos, slaat aan in Papendrecht. „We zijn vroeg in vorm," weet Koole. „Dat moeten we vijftien wedstrijden (inclusief finale) zien vast te hou den. Het gaat altijd een keer fout. We moeten alert blij ven en punten pakken. Het is nog lang." Koole vindt het jammer dat PKC in 1998 niet aan de Eu ropa Cup meedoet. Dit is een besluit van de club. „Het is voor 99 procent zeker dat we niet gaan. Jammer dat ik dat niet kan bijschrijven." Het spreekt voor zich dat Koole volgend jaar weer in Ahoy' wil staan. Colofon Teksten: Peter Godrie Frans Evers Foto's: Marieke Mandemaker Marijke Folkertsma Joop van Houdt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 19