'Gelukkig mag tweedehands weer in de huidige trend' DINSDAG 30 DECEMBER 1997 OUDEJAARSBIJLAGE 17 lérlei aankopen." Leger des Heils kapitein G. Bot- Zandbergen uit Zierikzee zegt het met klem. Ze ziet de financiële nood binnen de samenleving de afge lopen jaren steeds groter worden.„Vooral jongere mensen hebben niet geleerd hoe om te gaan met ar moede." Zij vormen volgens Bot gewillige prooien voor postorderbedrijven en allerlei andere organi saties. Het doen van grote aankopen en betalen in termijnen wordt zo aantrekkelijk voorgesteld, maar de ervaring leert, dat velen er tot hun nek toe door in de schulden raken. De kapitein leidt samen met haar man het Leger des Heils korps in Zierikzee. De taken zijn onderling verdeeld. Tot die van haar behoort onder meer de coördinatie van Sal ly's Boetiek, de tweede hands kledingwinkel, die al ruim tien jaar gevestigd is in T het pand Poststraat 48 in Zierikzee. Het kapiteins echtpaar woont er boven. Sally's Boetiek is elke don derdag op drie dagdelen geo pend: 's ochtends van 8.30 tot 1*L00 uur; 's middags van 13.00 tot 15.00 uur en 's avonds van 19.00 tot 20.00 uur. Het assortiment is di vers: kostuums, broeken, japonnen, rokken, overhem den, blouses, jassen, jacks, truien, T-shirts, leggings, vesten, mutsen, sjaals, hoed jes, panty's, kindermallots, babykleertjes in alle soorten en maten, turnpakjes, bad kleding en sportbroeken. Voor iedereen is er vanaf de wieg tot het graf wel iets te vinden op die luttele vier kante meters oppervlakte van Sally's Boetiek. I Armoede De armoede binnen de Ne- derlandse samenleving is de afgelopen tien jaar enorm toegenomen. Overheden ge ven er met hun armoedeno- ta's blijk van dat uiteinde lijk ook enigszins te gaan beseffen. Hulpverleners bin nen het maatschappelijk werk wisten het al veel lan ger. Zij doen veelvuldig een beroep op instellingen als het Leger des Heils om men sen, die volledig klem raken in hun schulden, van een noodpakket kleding te voor zien. ,,Dat gaat buiten de normale winkeltijden om," zegt kapi tein Bot.Wij stellen die noodpakketten samen en zorgen soms ook voor volle dige kraampakketten. Ook voor asielzoekers, die niks anders aan kleding be zitten dan datgene waarin ze naar Nederland zijn ge vlucht, worden speciale kle- dingpakketten samenge steld. Soms echter overstijgt de vraag voor deze doelgroep het aanbod en dan is het dus een kwestie van verdelen over alle gegadigden. De onlangs opgerichte werk groep asielzoekers vanuit Sociaal Kultureel Werk (SKW) De Lichtboei heeft als specifieke taak asielzoekers, die redelijk goed voor zich- Elke maandag zijn twee vrijwilligsters de hele ochtend in touw voor het herinrichten van de schappen en de rekken. zelf kunnen zorgen, enigs- zins wegwijs te maken met de gang van zaken bij Sally's Boetiek. Als-j i j-j as-no d i g-hebtal- les-hier-te-halen," scandeert één van de vrijwilligers in het overvolle winkeltje. De donker getinte jongeman in zijn blauwe jackje schok schoudert en lacht wat verle gen. Hij lijkt het allemaal- nog niet zo te begrijpen. Bot vindt de ontwikkelingen Er is elke week wel weer wat nieuws te vinden in de tweedehands kledingwinkel van het Le ger des Heils. zorgwekkend. Mensen wach ten volgens haar vaak veel te lang voor ze aan de bel trek ken als ze tot aan hun nek in de schulden zitten. ,,De meesten schamen zich daar ontzettend voor en laten de boel maar op hun.beloop, maar als ze eenmaal in het circuit van sociale dienst en kredietbank zitten, duurt het vaak heel lang voor ze er wêer uitkomen. Preventief optreden blijkt moeilijk, zolang men zijn fi nanciële nood verzwijgt. „Bovendien," vult Bot nog aan: „je ziet meestal niet aan hun neus dat mensen niet kunnen rondkomen en bij wie je wel wat aan hun neus ziet, zijn vaak degenen, die wel kunnen rondkomen." Stigma Schroom weerhoudt onge twijfeld nog veel mensen er van om op donderdag bij Sally's Boetiek binnen te stappen. Bot betreurt dat, maar ziet als positieve ont wikkeling dat het stigma steeds meer verdwijnt. Im mers naast de toenemende armoede binnen de samenle ving valt er ook een andere ontwikkeling te signaleren. Velen maken er een sport van zich op zo goedkoop mo gelijke wijze zo leuk moge lijk te kleden. „De trend is dat tweedehands weer mag tegenwoordig. Er zijn klan ten, die hier elke week iets van hun gading komen zoe ken. Vaak iets kopen en daarna bijvoorbeeld soms nog naar Holty gaan voor Broekenrokken, jassen, jurken, truien, t-shirts, ondergoed, schoenenhet assortiment in Sally' Boetiek is zeer divers. iets anders," aldus de kapitein. De vermenging van pu blieksgroepen werkt onge twijfeld drempelverlagend. De hele organisatie van Sal ly's Boetiek staat of valt met de inzet van een kleine groep vrijwilligsters, slechts zeven in totaal én bij de aanvoer van kleding natuurlijk. .Over dat laatste bestaat ech ter geen zorg. Over dat eer ste wel. Ook dat heeft, vol gens Bot, te maken met een maatschappelijke ontwikke ling. Er zijn steeds minder vrijwilligsters beschikbaar voor werk waar ontzettend veel behoefte aan bestaat. Veel vrouwen zien zich ge noodzaakt ten behoeve van het gezinsinkomen een be taalde baan te zoeken en meestal blijft er dan weinig tijd over voor onbetaald werk. Zo moest er wegens gebrek aan vrijwilligers ook een einde komen aan het op zich succesvolle huiskamerpro ject in de Leger des Heilszaal aan de overkant van Sally's Boetiek. Dat voorzag in de mogelijkheid informeel on der het genot van een kopje koffie of thee even wat men sen te ontmoeten en met el kaar een praatje te maken over koetjes en kalfjes of desgewenst over onderwer pen van zwaarder kaliber. Als je als korps zoiets goed wilt doen, zijn er mensen voor nodig, die het praktisch en inhoudelijk begeleiden. Maar die worden dus schaars <bf ontbreken geheel. Bomvol De zeven vrouwen achter Sally's Boetiek zetten zich nog steeds ten volle in. Bij toerbeurt wordt er door twee van hen op maandag hard ge werkt aan het uitzoeken van het assortiment en het ver nieuwen van de collectie in de schappen en aan de rek ken. De beperkte ruimte, het grote en gevarieerde aanbod en anderzijds natuurlijk ook de ruime belangstelling dwingt hen elke vierkante centimeter optimaal te be nutten. De schappen tegen de wanden zitten bomvol met kleding, alles netjes ge sorteerd en afgeprijsd. De ruimte onder de toonbank is volledig benut voor het op slaan van ondergoed, hand schoenen, sjaals en vele an dere accessoires. Bovenop de schappen staan hoog en droog talloze plastiek bakjes door middel waarvan het as sortiment zoveel mogelijk wordt uitgesplitst. Die werkwijze biedt de klant in elk geval een duidelijk over zicht. Van de klant op zijn of haar beurt wordt ook verwacht zich aan de spelregels te hou den. Dat wil in de eerste plaats zeggen, dat er wel naar hartelust gesnuffeld mag worden, maar dat er niet in een mum van tijd een zwijnenstal van gemaakt mag worden. Wie er toch een grote janboel van maakt. wordt dan ook vriendelijk verzocht de stapels in ere te herstellen. „Lastige klanten zijn er na tuurlijk ovêral, ook bij Sal ly's Boetiek. Daarom is het ook wel goed, dat er altijd twee verkoopsters tegelijk zijn, dan kunnen ze elkaar steunen in de voorwaarden die hier gesteld worden," al dus Bot. Niet ruilen Zo loodzwaar zijn die nou overigens ook weer niet. Ge woon de boel een beetje net jes houden dus en accepteren dat er absoluut niet kan wor den geruild. Aan die regel wordt strikt de hand gehou den. Er wordt ook geen uit zondering op gemaakt bij voorbeeld voor de vrouw, die haar man nou eenmaal niet meekrijgt naar Sally's Boetiek en toch graag een pantalon voor hem zou ko pen. „Zelf een broek als voorbeeld voor de maat mee brengen," luidt dan het ad vies. Verder wordt er ook niks ge reserveerd, ook de kleding vanuit de etalage niet. Vrij wel elke week richt een van de vrijwilligsters de etalage op maandagmiddag opnieuw in. Daaruit wordt de donder dag daarop niet verkocht en ook niks gereserveerd dus. Zodra de etalage weer wis selt, is de kleding weer be schikbaar en dan is het dus een kwestie van wie het eerst komt... Over de aanvoer van tweede hands kleding en schoenen hoeft de kapitein zich, zoals aangegeven, geen zorgen te maken. Vrijwel dagelijks worden er zakken vol kle ding neergezet in de hal van het pand Poststraat 37. „Dat kan wel heel sterk wisselen. De ene dag zijn het er drie, de andere dag misschien wel twintig," aldus Bot. Welkom Alle kleding is van harte welkom, ook vodden. De vrijwilligsters splitsen het aanbod uit in bruikbare goe deren voor Sally's Boetiek en de rest wordt opgeslagen als vodden totdat het wordt opgehaald door een vracht wagen van de afdeling Her bestemming van Goederen in Zoetermeer van de lande lijke Leger des Heils organi satie. Oude kleren, die niet meer bruikbaar zijn worden verwerkt in de textielindus trie en het Leger des Heils- korps ontvangt er een kilo prijs voor. Tussen vodden en bruikbare, gave tweehandskleiding be stemd voor de boetiek zit nog een categorie. De kle ding die twee keer per jaar aan zendingsgroepen wordt overgedragen en naar de Derde Wei-eld wordt ge stuurd. „Alles wat hier aan kleding of schoenen wordt ingele verd, brengt dus zijn geld op," benadrukt Bot. Het Thomasvaer Om zetels in het waterschap, bleek het nu dringen geblazen. Men hield graag vinger inde pap, nam men ons toch te grazen? Pieternel Angst om minder leefbaarheid, kregen burgers van Bur gh-H aamstede. Verstheater zag dit in toekomst geheid, in de Schutse deelde men dit mede. Thomasvaer Tweespalt ondernemend Bru, bij jaarlijkse december verkoopactie. Dit was toch nu weer even cru, zo vormt men nimmer goede fractie! Pieternel Voor koopochtend te Zie rikzee, werkten allen nu gezwind te samen. Veel oudjes waren zéér tevree, waarbij ook gehandicap ten kwamen! Thomasvaer Zeelandbrug mocht echt niet smaller, van onze wijze gemeenteraad. Met het verkeer werd het steeds maller, niemand werd hiermee gebaat! Pieternel Van der Bijl mocht aan de slag, met ter plaatse landschapscamping. Als het aan Zonnemaire lag, ging elk protest nu in een demping! Thomasvaer Over De Vliedberg te Zierikzee, trok een publiciteitsrim- peling. Maar dat viel gelukkig weer wel mee: 280 mensen bleken ter bres voor de simpeling! Pieternel Door renovatie/nieuw bouw, kwam te Zierikzee noodhospitaal tot stand. Een jaartje moest men zo in touw, dan zou 't project geheel aan kant...! Thomasvaer Stichting Renesse royaal, dacht aan streekmuseum voor landbouw. Met een cheque van f 70.000 totaal, kwam Dreischor heerlijk weer in touw! Pieternel Dolfijntje Renee werd gerad, bijna had hij moeten sterven. Eerst werd hij hier met water gebet, te Harderwijk kon hij nieuw leven werven! Thomasvaer Veel plannen bleven aan de bomen hangen, nog door geen zuchtje wind beroerd. Een volk dat leeft blijft steeds verlangen, naar hoger plan. die wil ont roert. Pieternel Door geld gebrek kon men niet plukken, wat door de tijd daar rijp voor was. Is t niet vandaag, 't kan morgen lukken, geduld komt hierbij zeer van pas! Thomasvaer Het nieuwe jaar gaan wij zo tegen, hoop doet leven is bekend. Wij wensen allen heil en zegen, dat 't komend jaar ons maar verwent! Pieternel Maarniet gaan rusten op wat lauwer, de wereld is nog te groot! Ons wel verlaten op De Bouwer, die veler onzer blijdschap bood. Thomasvaer Pieternel, het was ons streven, jaaroverzicht te brengen toch? Hiervoor heb jij je wel gegeven, met rein van woord, zo zonder poch! Pieternel Thomasvaer, jij was toch met mij. 'k ben met jouw inbreng ook content! Daarom blijf ik o zo blij. met zo'n fijne ferme vent. Samen Lieve beste brave men sen. misschine tot 't volgend oude jaar? Ons blijft er ook nog veel te wensen, vooreerst: gezondheid met elkaar! Sally's Boetiek lenigt nood ,;ïk zou het wel van de daken willen schreeuwen: Mensen doe het niet! Verleid de mensen niet tot ah wordt de vrijwilligsters ove rigens wel wat gemakkelij ker gemaakt bij het sorte ren, als degene, die de kleding inlevert op de zak al kenmaar maakt wat bruik baar is en wat voor vodden moet doorgaan. De kapitein is beslist niet ontevreden over de kwali teit van het aanbod. Het overgrote deel is direct ge schikt om zo een plekje in Sally's Boetiek te krijgen. Desalniettemin zou het pret tig zijn als er zich nog wat vrijwilligers zouden aanmel den specifiek voor het her stellen van kleine manke mentjes en voor het wassen en strijken van sommige kle dingstukken. Voor de prijs van de kleding houdt men in Sally's Boetiek enigszins de richtlijnen aan van de afdeling Herbestem ming van Goederen, maar permitteert men zich wel de vrijheid daar vanaf te wij ken als de kwaliteit van de kleding het rechtvaardigt daar nog een luttel bedrag bovenop te zetten. Feestkleding Speciale feestkleding wordt in de loop van het jaar zoveel mogelijk apart gehouden, om die tijdens een speciale verkoopdag in december kort voor de feestdagen apart aan te bieden. Dat ge beurde dit jaar op zaterdag 13 december, niet in Sally's Boetiek, maar in de grote zaal aan de overkant. Het kledingassortiment werd aangevuld met geschenkarti kelen uit Booth Bazar, het tweedehandswinkeltje van het Leger des Heils aan de Oude Haven met meubels, gebruiksartikelen en allerlei snuisterijen anders dan kle ding. In voorgaande jaren werd er ook weieens een speciale mo deshow gewijd aan die feest kleding, maar....ook daar is vrijwillige inzet voor nodig en die is dus niet in ruime mate beschikbaar. Kapitein Bot is al blij, dat er elk dagdeel op donderdag in Sally's Boetiek twee ver koopsters zich vrijwillig in zetten. Zij hebben een be langrijk aandeel in de gezellige en ontspannen sfeer in het winkeltje. Ze ad viseren de klanten, moedi gen een schuchtere asielzoe- kende vrouw aan die fraaie bontjas toch eens te passen. Als de vrouw er ook nog een bijpassende bontmuts bij op gezet krijgt, begint ze plots te glunderen en kijkt blij in de spiegel. Zo kan ze de Hol landse winter wel aan. En van het allergrootste be lang is natuurlijk, vindt Bot, dat er tijd overblijft voor een persoonlijk gesprekje, want dat is vaak nog veel be langrijker dan een broek verkopen Tekst: Ali Pankow Foto's: Marijke Folkertsma

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 17