Veelbewogen jaar voor gemeente Verschillende bloedgroepen razendsnel uit organisatie verdwenen DINSDAG 30 DECEMBER 1997 OUDEJAARSBIJLAGE 15 terie duiken en dat komt de kwaliteit ten goede. Dae i - naast stelt de gemeente door de grootte ook veel meer voor," meent Beek. Het nu - of op termijn - spe- cialistischer kunnen wer ken, wordt door alle mede werkers als groot pluspunt aangehaald. ,,En het feit dat alles nu geconcentreerd is. Je kunt makkelijk over infor matie beschikken, want ie dereen zit bij elkaar," zegt Van der Laan. Sas weet eveneens een aan tal plus- en minpunten te be noemen. „Wat ik positief vind is dat er in korte tijd zo veel veranderingen zijn doorgevoerd. Daar is toch een zeker risico aan verbon den. Gemiddeld genomen denk ik dat er sprake is van een positieve sfeer en dat er tussen ambtenaren en be stuur respect en openheid be staat." Dat niet alle plannen voor honderd procent in het afge lopen jaar konden worden gerealiseerd en dat iedereen al voor langere tijd onder grote druk aan het werk is, ziet hij als minpunten in het proces. Tegelijkertijd ziet hij echter hier en daar ook wat puzzelstukjes in elkaar val len. Sas: „We gaan uit van het idee van een lerende or ganisatie. Allerlei trajecten van vernieuwing zijn inmid dels opgestart. Bijvoorbeeld op communicatiegebied, maar vooral ook op het ge bied van personeel en orga nisatie is al heel veel ge beurd." Jolanda Fokker, personeels functionaris bij de sector Grondgebiedzaken, beves tigt dit. „De werkdruk is bij mij wat aan het stabiliseren. Het gaat er wat geordender aan toe. Er komt meer duide lijkheid en rust in de tent en zelf krijg ik ook meer struc tuur in mijn werk." Fokker, die voorheen bij de gemeente Middenschouwen aan de slag was, ziet de toekomst helder der dan ooit tegemoet. Bij haar vorige werkgever was zij medewerkster perso neelszaken en onderwijsza ken, nam ze brandweerperi kelen voor haar rekening en was zij waarnemer van het hoofd financiën. „Een schaap met vijf poten. Dat heeft z'n charmes, maar vaak betekende het heel ad- hoc aan het werk zijn." De afdeling Personeel Or ganisatie heeft in het afgelo pen jaar volgens haar al heel wat voeten aan de grond ge kregen. „Eigenlijk zijn we al vanaf juli opbouwend bezig. Natuurlijk krijgen we wei eens klachten. Het kan altijd beter. Maar als ik zie wat er in dit jaar gebeurd is, dan denk ik dat er veel werk is verzet." Het loslaten van de oude ver trouwde gemeente blijkt voor de meesten minder pro blematisch te zijn dan zij aanvankelijk hadden ver wacht. De Bruse Van Oos- tenbrugge is daar heel duide lijk iri. „Ik woon er nog steeds, dus ik mis Bru niet. Ik ben een hele lange tijd met heel veel plezier elke dag naar het gemeentehuis in Bruinisse gegaan. Nu ga ik met evenveel plezier naar Zierikzee." En de toekomst? „Het eerste jaar is toch een soort van mijlpaaltje. Lek ker doorgaan, zou ik zeggen. Het is nog in ontwikkeling, maar als we zo doorgaan gaat het goed," voorspelt Beek. Tekst: Esme Soesman Foto's: Marijke Folkertsma nen en het per sector instel len van een bedrijfsbureau zijn enkele andere kenmer ken van het nieuwe 'bedrijf'. Als een gevolg van de veran deringen ontstonden nieuwe functies en werden ook ande re eisen aan oude functies ge steld. Via bijeenkomsten en spreekuren werden werkne mers over de mogelijkheden geïnformeerd. „De eerste stap van de res- huffeling was eigenlijk het solliciteren. Iedereen kon aangeven waar hij of zij het liefst wilde gaan werken. We hebben mensen ingepast op basis van wat zij kunnen en wat zij graag wilden. Wel hebben we gekeken of er niet gelijk op één afdeling een he le voormalige gemeente te recht kwam," beschrijft Sas de eerste stappen in het inte gratieproces. Vanaf het mo ment dat functies hun invul ling kregen, werden de eerste ontwikkelingen inge zet. Door middel van trainin gen wordt ook nu nog voort durend verder gewerkt aan het op een hoger plan bren gen van de volledige organi satie. Op 2 januari 1997 kon de nieuwe gemeente daadwer kelijk gaan draaien in het tijdelijk neergezette gebouw in Zierikzee. Voor de ambte naren betekende dat veelal een nieuwe functie binnen een 'ongekend' grote ge meente, voor het merendeel onbekende collega's en een werkwijze die in alle opzich ten verschilde van de manier van werken zoals men dat gewend was. Het eerste af tasten en aanpoten draaide na circa driekwart jaar dan ook onherroepelijk uit op een terugslag. „Na negen maanden ont stond er zo'n moment van be zinning. Die viel toevallig net samen met de plannen voor een personeelsdag. Daarmee hadden we de mo gelijkheid de energiedip weer om te zetten,aldus Sas. Die personeelsdag vond begin september plaats. Col lectief werd in de ochtendu ren gebrainstormd over zes tien beleidspunten, de middag werd met gezellige activiteiten opgevuld. „Een methode om samen te kun nen zijn én om mensen te b^ trekken bij het beleid. Er zijn ook punten naar voren gekomen, die teruggebracht zijn bij het college. Daar is bijvoorbeeld het idee van een servicelijn uit ont staan." Ondanks deze grondige aan pak, is gemeente Schouwen- Duiveland in de overgang naar haar tweede jaar nog lang niet uitontwikkeld. „De organisatie is veel log ger dan een kleine gemeen te," stelt Kees Uitterhoeve - senior beleidsmedewerker ruimtelijke ordening en eco nomische zaken - vast. Uit terhoeve was in de voormali ge gemeente Westerschouwen werkzaam als hoofd ruimtelijke orde ning en recreatie. „De lijnen moeten korter, zodat er sneller besluiten kunnen worden genomen. Het bestuur moet zich alleen nog op de grote beleidslijnen richten. De rest, daar heb je specialisten voor. Dat is je grote winstpunt. Maar zoiets heeft tijd nodig om te groei en." Ook de inspraakmoge lijkheden voor de burger remmen de slagvaardigheid van de gemeente vooralsnog af, zo constateert hij. „In spraak is hardstikke goed. Je kunt beter vooraf dan achteraf om de mening van mensen vragen. Maar de schaduwzijde ervan is dat je veel overlegsituaties krijgt. Wat dat betreft hebben we nog veel te leren." Ghering bevestigt dit: „De interne communicatie is nog niet op timaal, terwijl er anderzijds veel wordt gedaan om de burger in alles te betrek ken." Hans Beek, projectmedewer ker nieuwbouw gemeente huis en voorheen in Brou wershaven werkzaam als hoofd ruimtelijke ordening, wijst net als Uitterhoeve de lange lijnen als minpunt van de nieuwe organisatie aan. „Werd vroeger een idee ge boren, dan had je 's middags al een voorstel bij B&W lig gen. Nu moet je plannen, het moet over verschillende schijven gaan." Andere kant van de medaille is de kundigheid binnen de nieuwe gemeente. „Vroeger bemoeide je je met alles, nu is het werk veel specialisti- scher. Je kunt echt in de ma Na één jaar gemeentelijke herindeling lijkt er wei nig bewaard te zijn gebleven van de culturen van de zes verschillende gemeenten van weleer. Een kwes tie van radicaal de knop omdraaien, denkt gemeen tesecretaris Maarten Sas. ,,Het is soms makkelijker om op nul te beginnen en rigoureus te veranderen, dan dat je een verandering geleidelijk aan door voert." Voor de betrokkenen van de gemeentelijke organisatie was 1997 een veelbewogen jaar. De volgende essentiële stap in de ontwikkeling was de formulering van een basisfi losofie. Hierin staan uit gangspunten opgenomen die betrekking hebben op zowel het functioneren van de ge meente richting burger als ook op de gang van zaken binnen de gemeentelijke or ganisatie zelf. Zo konden in woners van Schouwen-Dui- veland in het afgelopen jaar onder meer kennis maken met het principe van front en back-office en werden ge meenteraadsleden en poli tiek belangstellenden voor het eerst met de tussentijdse managementrapportages (Marap's) geconfronteerd. „Enerverend," vat Astrid Ghering de afgelopen twaalf maanden samen. Bij de voor malige gemeente Zierikzee was zij als beleidsmedewer ker betrokken bij milieuza ken. In de gemeente Schou- wen-Duiveland ging zij begin vorig jaar als beleids medewerker verkeer en ver voer aan de slag. Voor haar betekende de nieuwe organi satie dan ook vooral een ver andering in aandachtsveld. „We hebben de kans gekre gen onze eigen voorkeuren terug te vinden. We hebben heel veel nieuwe mensen ontmoet. Als je ander werk bent gaan doen, houdt dat je natuurlijk sowieso al erg be zig. Maar zelfs als je hetzelf de werk bent blijven doen, is het toch anders. Je hebt op eens te maken met een veel groter grondgebied." Dat de nieuwe organisatie in geen enl^el opzicht vergelijk baar is met één van de zes voormalige gemeenten be vestigt ook Maarten Sas. „De filosofie was om hele maal opnieuw te beginnen. Met alles. Qua opzet, auto matisering, hulpmiddelen en ook wat huisvesting be treft." Met name dat laatste punt lijkt de integratie veel goed te hebben gedaan. „Je hoort eigenlijk nooit: wij deden dat vroeger anders. Iedereen is tamelijk enthousiast en staat open voor andermans ideeën. Ik denk dat met na me de kantine hieraan een positieve bijdrage heeft gele verd. In het begin zat je al leen met je oude collega's aan tafel, maar in de loop van het jaar werd dat steeds meer gemengd," is de me ning van sectormanager al gemene en interne zaken Teun van Oostenbrugge. Voorheen was hij als ge meentesecretaris werkzaam bij de gemeente Bruinisse. Van een 'typische' nieuwe cultuur bij de gemeente Schouwen-Duiveland is vol gens hem nog geen sprake. „Geen eenduidige cultuur, nee. Het hoeft natuurlijk ook geen eenheidsworst te zijn, maar mensen moeten zich wel met de organisatie waar ze voor werken kunnen vereenzelvigen.11 De oude culturen lijken weg gevaagd en hier en daar wor den zelfs alweer wat nieuwe 'bloedgroepen' gesignaleerd. „Grappig, daar had ik het laatst nog met iemand over. Die zei als er een nieuwe cul tuur aan het ontstaan is, dan is dat toch vooral per afde ling of per gang. Voor de he le organisatie? Daar is denk ik vreselijk veel tijd voor no dig, zegt Ghering. „Politiek gezien bestond er best een groot verschil tus sen de gemeenten. Zo kende Duiveland een grote stro ming christelijk orthodox," blikt Joop van der Laan - voormalig hoofd van de af deling bestuurszaken van de gemeente Duiveland en nu werkzaam als senior beleids medewerker huisvesting - te rug. „En ambtelijk had ook ieder z'n eigen cultuur. Daar is niets meer van terug te vinden, maar per sector of afdeling gaan nieuwe cultu ren wel groeien. Maatschap pelijke Aangelegenheden bijvoorbeeld is een vrij klei ne sector. Je ziet dat daar al bepaalde gewoontes zijn ont staan." Volgens gemeentesecretaris Sas is die capaciteit om je aan een nieuwe organisatie aan te passen, zo vreemd nog niet. „Natuurlijk zijn er al tijd mensen die verandering als bedreigend ervaren, Het onder één dak aan het werk zijn en samen lunchen in de kantine heeft de integratie veel goed gedaan, menen de ambte naren. Binnen de gemeentelijke or ganisatie zelf werd de lijn in gezet bevoegdheden zo laag mogelijk in de organisatie onder te brengen. Het stre ven te besturen op hoofdlij Maarten Sas: ,,Ik geloof heilig in de kracht die uit doelstellingen voortkomt. maar voor heel veel mensen betekende verandering in dit geval ook de kans om een carrièrestap te maken. Bin nen de vorige gemeenten hadden ze die mogelijkheid niet of veel minder. Daar voor moesten ze bij een gro tere organisatie zijn." Dit perspectief is wat hem betreft tekenend voor de ontwikkeling in het afgelo pen jaar. „Al vrij snel is ge zegd: als het moet, laten we hét dan goed doen. Laten we niet vanuit het negatieve bij elkaar gaan zitten. Daar heb ben we doelen voor opge steld. Ik geloof heilig in de kracht die uit doelstellingen voortkomt," geeft hij aan. Het vlotte veranderproces heeft ook zijn schaduwkan ten. Het is algemeen bekend dat de ambtenaren van de jonge gemeente met een gro te werkdruk te kampen heb ben. Oud beleid moet wor den afgehandeld en nieuw beleid opgezet. Tüssendoor moet de boel ook nog draai ende worden gehouden. „Hoe beheers je die drie stro men? Dat is moeilijk en dat vraagt van iedereen ook veel. Want in je hart wil je eigenlijk alleen maar met vernieuwing bezig zijn, maar je werkt je kapot aan het wegwerken van achters tanden. Dat is soms frustre rend," erkent Sas. Van Oostenbrugge zegt: „Iedereen heeft stevig moe ten aanpakken. Af en toe is er door de burger ook echt terecht geklaagd. Maar wat er fout ging, lag niet bij de mensen. Die hebben zich voor honderd procent inge zet. De herindeling genereert nu eenmaal extra werk." Van der Laan sluit zich hier bij aan. „Er wordt veel van ons verwacht wat je niet in één jaar kunt waarmaken," is zijn mening. „Eerst zullen we toch dingen uit de oude gemeenten moeten oplossen en pas daarna kun je meer lijn aan gaan brengen. Dat stagneert de frisse nieuwe opzet. Al komt dat goed, daar ben ik van overtuigd. In zijn specifieke functie werd Van der Laan in het voorbije jaar vooral gecon fronteerd met kwesties die nog geen duidelijke plaats binnen de organisatie had den gekregen. „Alles wat maar enigszins raakvlak met huisvesting had, kwam bij mij terecht. Als een soort vergaarbak. Ik had de nei ging vanwege mijn denken vanuit een kleine gemeente om steeds te zeggen: oh, dat pak ik wel even op. Maar dat heb ik snel afgeleerd." Na de vaststelling door de provincie, september 1994, van de ontwerp-herinde- lingsregeling van Schouwen- Duiveland werden al vrij snel de eerste initiatieven opgestart. De zes toenmalige gemeenten - Bruinisse, Dui veland, Brouwershaven, Zie rikzee, Middenschouwen en Westerschouwen - moesten tot één daadkrachtiger orga nisatie worden samenge smeed. De gezamenlijke ge meentesecretarissen bogen zich over een plan van aan pak. Uit dit eerste plan kwam de Stuurgroep - be staande uit de zes colleges van B&W -voort. Thomasvaer De ambtsketen voor onze gemeente, werd hier ontworpen, in Goes gemaakt. Dacht men: die stad is ook van ons gesteente?, neen toch, zo werd menig hart geraakt! Pieternel De edelsmeden van ons eiland, zagen met spijt het keten aan. Hier hadden zij geen enk 'le band, voelden hun aandeel van de baan... Thomasvaer Europese toeristenprijs viel, Wateland Neeltje Jans ten deel. Zo houdt men water onder kiel: bravo!; de inzet daar was veel! Pieternel Ouwerkerks Aollegaertje, bestond voorwaar twintig jaar. 't Is een krant dus met 'n staertje, men kreeg het daar wel voor elkaar! Thomasvaer Dorpsraden namen in aantal toe, zo kon een kern zich steeds beraden. Met eigen mensen, want die wisten hoe, 't betreden van de nieuwe paden. Pieternel In de Boswachterij Westerschouwen. werden de dennetjes flink uitgedund. Wij moeten hier deskundigheid ver trouwen, de blijvende den werd zo meer ruimte'gegund. Thomasvaer Okkerse, oud-mosselkweker, beklom zijn honderste levensjaar. Bruinisse wist het toen heel zeker: met 'de metsen' in 't Opper kwam 't voor elkaar! Pieternel Benzine-oorlog werd voorkomen, men trok kortingsaanbod toch maar in. Zo voorkwam men benzine stromen, naar ons eiland, 't had geen zin. Thomasvaer De bruinvissen Marco en Roy, kozen weer het ruime sop. Hun verzorging was heel mooi. in zee lag toch hun ware job! Pieternel De pony's in het Zeepeduin, kregen de tweede jaarzorg. Anders wordt 't met hen maar puin, gelukkig staat men hiervoor borg. Thomasvaer Vernielzucht scheen een nieuwe ziekte, is dit de toekomst nu voor jeugd? De misdaad die genoeg al piekte, wenst geen volk van eer en deugd! Pieternel Gemeenteraad klom op de bres, voor behoud van kraamkliniek. Mocht te Zierikzee niet op de fles. bezwoerde men warempel kwiek! Thomasvaer Dorpsraad werd door b en w, blijkbaar niet serieus genomen. Verhouding stemde niet tot vree: hier moest verandering in komen! Pieternel Op snijvak van de lach en traan, was 't feest bij Corneliastichting. Hoe zou het daar nu verder gaan, en koos men weltke richting? Thomasvaer Alle heffingen op één aanslag halen, was de opzet van b en w. Men mocht dan in termijn betalen, zo besliste men te Zierikzee. Pieternel Een bruidegom met hogen hoed. moest niet voortijdig door de knieën Te Bru ging men met grote spoed, de hogen hoed meer ruimte bie'en! Thomasvaer Aantrekkelijk, welgevormd en kernge zond, werden hoofdscenario's gemeen telijk beleid. Dit was het wat b en w nu vondde vraag is, waarvoormen 't hardste strijdt? Pieternel Begroting 1998 van de gemeente, ging uit van tarief stijging belasting, zeg! Dit treft de burger weer tot in 'l gc beente. hij is het die steeds boksen moet met pech!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 15