Burgers en bestuurders vaak ver van elkaar verwijderd 12 OUDEJAARSBIJLAGE DINSDAG 30 DECEMBER 1997 Thomasvaer Een pony werd te Nieuwekerk, verminkt aan staart en manen. Een snoodaard was die grote vlerk, mag zich nu lheld' wel wanen... Pieternel De fietskluis bij ons blanke strand, was zo de wens van veel toeristen. Wat, mensen, is nu aan de hand, dat vroeger wij zo'n kluis niet misten? Thomasvaer Renesse brak recreatie transferium open, het was primeur in Nederland. Ook elders blijft men nu maar hopen, dat dit bij hen ook eens belandt! Pieternel Restauratie van de Plompe Toren, nam meer tijd dan was voorzien. Ging toch nu weer niet verloren, blijft monument zo bovendien! Thomasvaer De geuzen namen Zierik- zee weer in, voor Prins Willem van Oranje, 't Spektakel had historisch zin, de Prince Admirael zorgde voor franje! Pieternel Een graancirkel formatie, te Nieuwer- kerk was mensenwerk. Werden getrokken bij de gratie van bijgeloof, dit bleek nog sterk. Thomasvaer Platform Musea Schouw en-Duiv eland werd opgericht met zeer groot elan. 'Samen sterk' werd hecht nieuwe band, wij horen hopelijk nog veel hiervan? Pieternel Korfbalclub met groot karakter, is All-Ready in Zierikzee. Bestond al dertig jaar, wie pakt er, zo'n staat ook op, doet alleen mee! Thomasvaer Burgh stond bol van de folklore,was Ot en Sien-dorp op z'n best. Oud klederdracht gaf veel furore, smeltkroes van culturen deed de rest. Pieternel Burgemeester-echtpaar kwam getreden, in zéér passende kledij! Een ieder was hiermee tevreden, dit hoog bezoek maakte hen blij. Thomasvaer Belastingdienst sloot nu de deuren, voorgoed aan 't Kerkhof te Zierikzee. Men kon dit gebaar betreuren, de PTT zat er maar mee. Pieternel Oud ambacht, braderie en vaartocht, was met tiende Zierikzeese Havendag Ook zang, muziek, alwat er mocht, vlaggende schepen, verlicht bij nacht. Thomasvaer Te Dreischor was een flinke brand, twee loodsen moesten het ontgelden. De brandweer was snel bij de hand, een buurman kon de brand vlug melden! Pieternel O. Ouwerkerk was in alarm, om 't zwemmen in de Oosterschelde. De zomer was ook even warm, zoals het weerbericht steeds.meldde. Thomasvaer Maar 't viel gelukkig wel weer mee, toch is het goed dat men attent is! Het water uit de buiten zee, is somtijds minder fris... Pieternel Op intocht volgde weer de uittocht, waar tussen lag het tro pisch weer. Het bad in zee, wat ge lukkig mocht, behaagde 't toerisme dan ook zeer. Thomasvaer Al was er even een alarmpje, het water bleek behouden goed. Zo werden Els en kleine Harmpje, heel mooi gebruind, zo als het moet. Pieternel Experiment zomeragen- teri, is te Renesse goed geslaagd. Dit schonk het eiland goede renten, 't criminele werd zo haast verjaagd! Dorpsraad: Brug of doolhof? In Dreischor wordt ALTIJD geklaagd over het groenonderhoud. Het liefst zouden de bewoners zelf de gifspuit ter hand nemen om orde op zaken te stel len. In Zonnemaire willen ze graag een praathuisje, maar daar zit weinig schot in. In Dreischor hebben ze wel een praathuisje, maar dat ligt er altijd vies en smerig bij. In Noordgouwe kampen ze met mols hopen rond de kerk en in Brouwershaven worden de looppaden vaak ten onrechte als fietspaden ge bruikt. In Nieuwerkerk hebben ze last van lan taarns met gaten en van agressieve ganzen, die de kinderen pikken. In Scharendijke willen ze dat die rondweg rond het dorp er nou eindelijk eens komt om de kern te verlossen van de bóvenmatige druk van het recreatie verkeer. Veel vertrouwen in het nieuwe gemeentebestuur hebben ze in Scharendijke niet.Je loopt tegen een muur op; er is nog maar weinig terecht gekomen van het beloofde slagvaar dige beleid." Onderwerpen en meningen uit de dorpsraden op Schou- wen-Duiveland. Lijn Labruyère, voormalig burgemeester van Brouwers haven, lanceerde in januari 1995 het initiatief tot instel ling van dorpsraden in de vier kernen van zijn gemeen te. Het tijdstip was perfect gekozen: de contouren van de gemeentelijke Herinde ling tekenden zich al duide lijk af. Eén gemeente Schou- wen-Duiveland: besturen op hoofdlijnen was de bood schap, maar als spookbeeld doemde de vrees op, dat de relatie burger/bestuurder daar zwaar averij door zou oplopen. Dorpsraden kon den uitkomst brengen. Ze konden als brug functione ren tussen de bevolking in de kernen en het gemeentebe stuur. Hebben de dorpsraden brug gen geslagen of zijn ze dood gelopen in een doolhof van goede bedoelingen en dis communicatie? ,,We zijn als nieuwe gemeen te nog wat te veel in onszelf gekeerd. Al die dorpsraden draaien als kleine satellieten om ons heen," zegt wethou der Pia Berrevoets-Ringel- berg tot wier portefeuille de dorpsraden behoren. ,,Het is een spel, dat wij als gemeen te nog moeten leren spelen," erkent wethouder Daan van der Wekken tijdens de op richtingsvergadering van de dorpsraad in Burgh-Haam- stede. Calimero-effect ,,Ik is klein en zij zijn groot en dat is niet eerlijk. O, neeeeeü." Het zogenaamde Galimero-effect: het kleine tekenfilm-eendje van de te levisie, dat zich immer pie pend beklaagt over het feit dat de grote eenden hem al tijd zo onheus behandelen en geen begrip hebben voor zijn kleine belangetjes. Soms heeft ie gelijk, niet altijd. Calimero kan ook ontzet tend zeuren. Dorpsraadsver gaderingen worden soms ge kenmerkt door het Calimero-effect: lekker bij mekaar in het dorpshuis en alle mogelijke klachten en ongemakken over het dorp op een grote hoop gooien en er de gemeente de schuld van geven. Ga daar als dorps- raadbestuur maar eens te genaan staan. Als je mede dorpsbewoners op alle slakjes zout gaan leggen, kunnen ze toch niet van je verwachten, dat je alles kunt verhelpen. Niet alles nee, maar af en toe een succesje zou natuurlijk wel leuk zijn. Maar dan moet je wel serieus genomen worden door het gemeentebestuur en daar is in de loop van dit jaar be hoorlijk wat twijfel over ge groeid. Dorpsraden moeten geen kleine-gemeenteraadjes worden, luidde de waarschu wing bij de start van het proefproject in de voormali ge gemeente Brouwersha ven. De instelling van de dorpsraden in Dreischor, Zonnemaire, Noordgouwe en de kern Brouwershaven werd serieus aangepakt. De provincie had er 12.000 gul den voor beschikbaar ge steld uit de pot voor regiona le leefbaarheidsprojecten. De vijf overige gemeenten op Schouwen-Duiveland hadden de aanvraag daar voor krachtig ondersteund. Immers de instelling van dorpsraden zou de belangen van de kleine kernen in die ene grote gemeente Schou wen-Duiveland strajks veilig kunnen stellen. Eerst dus maar eens ruim een jaar er varing opdoen met.de vier dorpsraden in Brouwersha ven en op basis van een gede gen evaluatie bezien of het initiatief moest worden uit gedragen. In die tussentijd verscheen ook het rapport van het on derzoeksbureau van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten over de afstand burger/bestuurder in het ka der van de gemeentelijke herindeling. De conclusies daarin benadrukten nog eens extra het belang van dorpsraden. Geen kleine gemeenteraad jes, hoewel ze soms een leuk alternatiefje lijken te bieden aan vroegere gemeente raadsleden, die door de her indeling buiten de boot zijn gevallen. Solliciteren Wie zitting wilde nemen in één van de vier dorpsraden in de gemeente Brouwersha ven kon naar die functie sol liciteren. Vrees, dat er zich te weinig kandidaten zouden aandienen, bleek ongegrond. Alleen over de samenstelling verschilde men wat van me ning: weinig jongeren en re- Hondenpoep, verkeersveiligheid, geluidsoverlast zijn zaken die dicht raken aan het vel van de dorpsbewoners. Al jaren Ellemeet kent al jaren een dorpsraad: een verworven heid uit het kleine kernen project. Dat is geen dorps raad, zoals de andere. Het gaat om enkele enthousiaste mensen, die bereid zijn acti viteiten ten behoeve van de dorpsgemeenschap te orga niseren: cursussen, dorps feesten, evenementen voor de jeugd en dergelijke. Bo vendien worden de dorpsbe langen wel in de gaten ge houden, wordt er met regelmaat gepleit voor wo ningbouw en voor maatrege len in het kader van de ver keersveiligheid bijvoorbeeld. Maar de advi sering aan de gemeente is niet officieel vastgelegd in een convenant met rechten ,,Het is natuurlijk wel zo, dat we serieus genomen moeten worden 1: Aanspreekpunt en spreek buis zijn zonder dat de adj visering vastligt in een convenant; 2: Gevraagd en ongevraagde advisering op basis van een door beide partijen on dertekend convenant met de gemeente en 3: bovengenoemde vastge legde advisering plus be heer en exploitatie van dorpshuis c.q. gymzaal. De meeste dorpsraden heb ben inmiddels te kennen ge geven te kiezen voor model 2, omdat model 3 een veel te grote aansprakelijkheid met zich meebrengt en bovendien heel wat tijd vergt. Het schrappen van de ambte lijke ondersteuning en de beëindiging van de presen tiegelden zijn niet met ge juich ontvangen, maar wat het meeste steekt is het ge voel van niet serieus te wor den genomen door de ge meente. Een groep enthousiastelingen latief ook weinig vrouwen. Wel of geen vertegenwoordi ger van de middenstand en waarom geen vertegenwoor diger van de muziekvereni ging? Na het afronden van dit soort geneuzel in de mar ge, werden de vier dorpsra den officieel geïnstalleerd. Wethouder Ger van de Vel- de-De Wilde gebruikte het woord 'onontbeerlijk' ten aanzien van de ambtelijke ondersteuning voor het goed functioneren van de dorpsra den. Daarmee zou immers ook de band met de gemeen te gewaarborgd zijn. De ambtelijk secretaris moest er zelfs nog meer tijd in ste ken dan begroot, waardoor de kosten ruim 16.000 gulden hoger werden. Daar kon ech ter de pot 'Sociale Vernieu wing' voor op aangesproken worden. Ook de begroting van 16.000 gulden aan pre sentiegelden bleek te laag in geschat; er was 23.000 gulden voor nodig. Dorpsraadsle den kregen 84 gulden per persoon per officiële verga dering. Het voorafgaand overleg met het dagelijks be stuur van de dorpsraad werd niet vergoed. Het gifvrij groenonderhoud van de gemeente Brouwers haven kwam in alle dorpsra den onder vuur te staan, maar Dreischor spande in dat opzicht de kroon, hoewel in Zonnemaire ook werd voorgesteld om de groene vlag maar halfstok te han gen. Andere onderwerpen in die beginperiode waren: de ta rieven van het dorpshuis in Brouwershaven, de plaat sing van een ideeënbus in Noordgouwe, een praathuis je in Zonnemaire, verkeers veiligheid en de kwaliteit van de bestrating. Doorgaan De gemeenteraad van Brou wershaven gaf in december 1996, net voor het scheiden van de markt, het signaal af vooral door te gaan met de dorpsraden, ook binnen de nieuwe gemeente Schouwen- Duiveland dus. Het evalu atierapport gaf alle reden voor zo'n positief advies. In dat rapport werd wel gesig naleerd, dat het wat beter zou kunnen met de commu- De raad heeft het college in middels een standje gege ven: ,,Ga serieus om met de dorpsraden. Het zijn enthou siaste, gemotiveerde men sen. Die moeten snel ant woord krijgen op hun vragen en reacties en in een vroeg stadium betrokken worden bij plannen, die hun woonge bied aangaan." Gemotiveerde mensen in de dorpsraad, Klaas Mandema- ker bijvoorbeeld: hij be steedde een hele zaterdag aan het goed laten verlopen van de ouderendag. Mande- maker zette daarna nog even door en bracht de aankondi gingen voor de dorpsraad vergadering van die week in datzelfde weekend nog even huis-aan-huis rond op het dorp. Tijdens de vergadering werd geklaagd: Waarom zoiets nou op zondag in de bus ge gooid moest worden; sommi ge mensen hadden daar aan stoot aan genomen. „Een complimentje lijkt me meer op zijn plaats," was zijn weerwoord, waarin hij door andere aanwezigen werd gesteund. Mandema- ker is overigens nog steeds gemotiveerd. Tekst: Ali Pankow Foto's: Marijke Folkertsma Wethouder Berrevoets maakte een snelle manoeu vre en stelde voor de veror dening voorlopig tot 1 janu ari 1998 van kracht te laten zijn om tijdig te kunnen bij stellen. Het college kon het kindje voorhands blijven koesteren en pronkte er vooral mee tij dens de kernbezoeken. Op sommige dorpen viel dat en thousiasme in een voedings- rijpe bodem. Zo kwamen er, nadat B&W waren langs ge weest, initiatieven op gang in Bruinisse, Nieuwerkerk, Scharendijke en Burgh- Haamstede. In de drie laatst genoemde zijn ze inmiddels ook geïnstalleerd, in Brui nisse duurt de voorbereiding wat langer. Overigens heeft Luuk Ottens, een van de ini tiatiefnemers aldaar nu goe de hoop, dat er in januari stekken gestoken kunnen worden. in Scharendijke schaart zich achter de bestuurstafel van de dorpsraad. Er zijn mensen in het dorp, die het groenonderhoud beter kunnen regelen dan de gemeente. nicatie tussen dorpsraden en de gemeente. Gemeentebe stuurders zouden zich wat vaker kunnen laten zien tij dens dorpsraadvergaderin gen. Het college van B&W haastte zich te zeggen wel de gelijk rekening gehouden te hebben met de adviezen, die het afgelopen jaar door de dorpsraden werden gegeven. De besturen van de dorpsra den zouden op hun beurt-ook best wat brutaler mogen zijn, werd geconstateerd in de evaluatie: gebruik maken van het inspreekrecht tij dens commissievergaderin gen bijvoorbeeld. Ook de communicatie naar de bewo ners toe verdiende verbete ring: veertig procent van hen had immers geen idee wat nou eigenlijk de bevoegdhe den waren van een dorps raad. En....met de ambtelij ke ondersteuning moest natuurlijk vooral ook wor den doorgegaan. Had wet houder Van de Velde al niet eerder het woord 'onontbeer lijk' gebruikt? Goede communicatie met de burgers werd een belangrijk punt in het collegeprogram ma van het nieuwe gemeen tebestuur. Geen wonder dat B&W zich gretig vastbeten in het item Dorpsraden. De nieuwe raad toonde zich wat kritischer in een van de eer ste vergaderingen. „De te neur is positief, maar geen dorpsraden tot elke prijs," luidde de conclusie. Sommi ge gemeenteraadsleden von den het prijskaartje van 60.000 gulden voor de vier bestaande dorpsraden al flink hoog. Wat moest dat worden als ze er straks in al le achttien kernen zouden zijn? en verplichtingen, hoewel het bestuur het belang daar van inmiddels wel gaat ver wegen. Het bestuur van de Dorpsge meenschap Serooskerke is net nieuw leven ingeblazen. Ook deze groep richt zich voornamelijk op het organi seren van activiteiten en am bieert geen dorpsraadssta- tus. Dat geldt ook voor het be stuur van de Stichting Ont wikkeling Ouwerkerk, hoewel sommige dorpsbewo ners dat maar een laffe op stelling vinden, zo blijkt on der meer uit een artikel van oud-PvdA-raadslid Stoffel Hillebrand in dorpskrant 't Aollegaertje. De Stichting Ouwerkerk be heert wel het dorpshuis en vormt het aanspreekpunt voor het gemeentebestuur waar het de specifieke dorpsbelangen betreft, maar een officiële dorpsraadstruc tuur is er niet. Ambities in die richting heeft ook de Stichting Sir- jansland Vooruit niet en in Oosterland was halverwege dit jaar wel sprake over een initiatief, maar veel gestalte heeft de Stichting Dorpsbe langen daar nog niet aan ge geven. Inmiddels is er dit najaar weer geëvualeerd op basis van het functioneren van de vier dorpsraden in de voor malige gemeente Brouwers haven. Die evaluatie moet de bouwstenen bieden voor een 'beleidsnota dorpsraden. „Evalueren over ons, maar zonder ons,stelden de be trokkenen wat cynisch vast. Wethouder Berrevoets er kende dat het beter had ge kund. Met de communicatie tussen gemeente en dorpsra den is het nog steeds niet al te best gesteld. Toch wordt in het nieuwe beleid die 'on ontbeerlijke' ambtelijke on dersteuning geschrapt. Ellen Goossens-Smit heeft zich er een jaar lang inten sief voor ingezet, maar voor taan moeten de dorpsraden zelf maar zien hoe hun nótü- len en convocaties gemaakt en verspreid worden. Voor het reguliere contact met de gemeente wordt een belang rijke taak toegedicht aan ambtelijk coördinator Aart Walraven. Hij moet als 'draaideur' gaan functione ren tussen dorpsraden en ge meente. Kiezen De dorpsraden mogen zelf kiezen hoeveel rechten en verplichtingen ze aan willen gaan. Daar zijn drie varian ten voor:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 12