Nieuwe VW verdient vertrouwen leden Horeca gul met vertrouwen maar zuinig op haar centen Middenstand vertrouwt op een goed geoliede machine Recreatieondernemers zien nieuwe VVV helemaal zitten DINSDAG 30 DECEMBER 1997 OUDEJAARSBIJLAGE 11 Thomasvaer Een groep van Duitse jonge mensen woonden dodenherdenking te Renesse hij. Dit was voor velen zo hun wensen, blijvend vijandschap maakt nimmer blij. Pieternel Veertien paard- en wagen, op Schouwen- Duivelands dreven. Dit was wij wij nu meermaals zagen, deze traditie mag nooit sneven! Thomasvaer Pupillen van dagcen trum Brugzicht zagen Zierikzee eens uit de lucht. Vliegclub Midden-Zee land vond n plicht, dit waar te maken zonder veel gerucht. Pieternel Taxibedrijf Lemsom van Kerkwerve droeg toen ook z'n steentje bij. Vijf busjes konden 30 pupillen bergedeze hulp stemde allen blij! Thomasvaer Zandplaat was de nieuwe zorg, voorde strandreddingsbrigade. Schouwen-Duiveland stond hiervoor borg, dit kwam de opzet zéér te stade. Pieternel Examentijd is weer verlopen, met ups and downs, t viel wel mee. Ook leerlingen, na vrees en hopen, waren veelal toch tevree. Thomasvaer Restauratie Zuidwelle- brug, was niet leuk voor poorters zeg! Velen moesten daar terug, die brug verkozen boven weg. Pieternel Maar lt einde gaf het fraai gezicht, weer nieuw impuls aan de toeristen. Dit blijft toch altijd van gewicht, in oud-Zierikzeese berichten. Thomasvaer Verlangs strandpavil joen mocht er komen, wel verkleind, zo werd beslist. bewaarheid werden alle dromen, eind seizoen moesten alle sporen uitgewist... Pieternel De Nederlandse Genealogische dag, werd dit jaar te Zierikzee gehouden. Elk was verrukt wat men ter plaatse zag, om watde meesters' in 't verleden bouwden. Thomasvaer Dreischor werd het Bloemendorp, door activiteit kon het gebeuren. Wat prachtig toch zo'n bloemenworp, hierover moet men echt niet zeuren. Pieternel De paardenmarkt trok weer veel volk, al was de plaats nu wat verschoven. Zierikzee, blijf goede tolk, voor: Ik worstel en kom boven! Thomasvaer De landdag van Noord- gouwe, was weer een groot succes. Men moet het maarzo houwe, staat voorde landbouw op de bres! Pieternel Het rondje met het pontje, was ook een goed idee. Want zo een varend rondje, valt in de zomer mee. Thomasvaer Plaatsing van nieuwe borden, voor duinover gang bleek fijn. Waar bleven nu de horden? Badgast mocht tevreden zijn. Pieternel Met Nieuwsbode TV, trof men moderne tijd. Weer ging men opnieuw in zee: Nieuwsbode werd uitgebreid! Thomasvaer De Wieken-fusdie Poortershof, was kijken in de toe- komstspiegel. Wij hopen dat lt niet blijkt een sof, hiervan wordt ieder dan maar kriegel. Pieternel Nieuwe methode mossel- vissen, bracht weer een kersvers element. Met proeven blijft het altijd gissen, maar hier voorziet men wel patent. Qua gebied en aantal kantoren één van de grootste WV's van Nederland De verwachtingen zijn hooggespannen. Uitgewerk te plannen liggen er nog niet, maar de piketpalen daarvoor zijn geslagen. De nieuwe VVV Schouwen- Duiveland moet méér worden dan de som der sa menstellende delen. Zo komt uitsluitend voor pro motie het voor Schouwen-Duiveland ongekende bedrag van ëen ton beschikbaar. Notaris W. Klaas- sen is vrijwel klaar met zijn werk als voorzitter van de fusiecommissie: ,,De nieuwe VVV verdient het vertrouwen van de leden". Alle huidige zes kantoren en de Transferiumbalie blijven voorlopig gehandhaafd. Het hoofdkantoor wordt ge vestigd boven dat van de VW/ANWB in de Meel- straat in Zierikzee. Daar komen ook vier nieuwe arbeidsplaatsen bij. In totaal telt de nieuwe VW 14,4 formatieplaatsen. De organisatie wordt geleid door een directeur die tevens verantwoordelijk is voor promotie en marketing. De VVV telt met receptie, boekingscentrale, promotie en recreatiewerk vier afde lingen. Het beleid van de nieuwe VW wordt bepaald door een vijfkoppig bestuur onder lei ding van de ex-burgemeester van Middenschouwen, W. den Boer. De belangen van de ondernemers worden gewaarborgd door een Ad viesraad van vijftien men senonder leiding van Rabo-directeur G. Beltman. Alle branches zijn in deze Aviesraad vertegenwoor digd. De nieuwe organisatie wordt in de aanloopperiode begeleid door een adviesbu reau. Horeca Nederland, afdeling Schouwen-Duive land heeft alle vertrouwen in de nieuwe VVV. Maar het is niet zo dat de afdeling bij voorbaat voor een bepaald bedrag aan de lat wil staan. Voorzitter J. Hendrikse: „Tijdens onze laatste le denvergadering kwam naar voren dat de onderne mers vinden dat hier lang of kort over kan worden gepi'aat, maar dat de uit eindelijke keuze voor een hogere bijdrage toch bij el ke individuele ondernemer hoort te liggen. Iedereen vindt het goed dat de VW er komt, maar laat ze maar bewijzen dat ze le vensvatbaar is. We hebben wel de afspraak gemaakt, dat degene die nu lid is, dat straks ook zal zijn. Daar zal ik me ook hard voor maken. Maar ik kan niet zeggen dat dè Horeca staat voor een bepaald bedrag." Vertrouwen in de VW is er daarentegen volop onder de leden van Horeca Neder land. Hendrikse: „De nieuwe structuur is goed ontvan gen. Vertrouwen is er heel erg zelfs. Er kwamen reac ties als: 'Hè, hè, eindelijk zijn we af van die vijf ver schillende VW-tjes die el kaar bestrijden. Nu gaan we het eiland eens goed promoten." Over de verwachtingen ten aanzien van de nieuwe or ganisatie kan Hendrikse kort zijn: „Daar hebben we voor een groot deel zelf de hand in. Dat is het mooie van de structuur. Via de Adviesraad komen we zelf met voorstellen." Vanaf overmorgen, 1 janu ari, krijgt toeristisch/recre atief Schouwen-Duiveland de beschikking over één or ganisatie voor promotie, marketing, verhuurbemid deling, informatie en - in aanzet - productontwikke ling. Als zich geen grote proble men meer voordoen, wordt de nieuwe WV in februari bekrachtigd door de algeme ne ledenvergadering. Maar daar is ruim twee jaar pra ten aan vooraf gegaan. Zelfs op het allerlaatste moment was daar nog de gemeente raad die met de hand op de knip eiste dat alle aangeslo ten branches vóór 31 decem ber zouden toezeggen dat ook zij een flinke duit in het zakje zullen doen. Het is dan ook een ver standshuwelijk. Van enige spontaniteit in het samen gaan van de vijf VW's is geen sprake. Er mag slechts één VVV per gemeente zijn en dus was na de gemeente lijke herindeling een fusie verplicht. Wel bestond onder actieve VW-bestuurders de opvatting dat betere samen werking de kwaliteit van het toeristisch product sterk zou bevorderen. De onderlin ge cultuurverschillen tussen de vijf waren enorm. Een mi- nicamping in Ouwerkerk is Een goed geoliede machine die fungeert als gast vrouw van Schouwen-Duiveland en die een ex tra bijdrage waard is. Zo kijkt de Federatie van Ondernemersverenigingen Schouwen-Duive land naar de fusie-VW die overmorgen ont staat. De middenstand was de branche die als eerste haar leden over de streep kreeg om eens extra in de porte monnee te tasten. FOS-voorzitter D. Meul- blok: „Detailhandel en het midden- en kleinbedrijf hebben een onderlinge re geling getroffen. Wij gaan ongeveer 30.000 gulden meer betalen. In dit voor stel hebben we ons kunnen vinden." Meulblok kan door de bocht met de nieuwe orga nisatie: „Gelet op'de rol die de FOS is toebedeeld in ad viesraad en bestuur, heb ben we het volkomen ver trouwen in de VW. Er is draagvlak om in samen werking te komen tot een goed geoliede machine die zorgt dat haar leden zich kunnen vinden in haar doelstellingen. Die machi ne komt verder met een goed beleidsplan en ook met een goed management team." En wat verwachten de win keliers en kleine bedrijven van de VW? „Een profes sionele organisatie met een professioneel kader, die op termijn aan productont wikkeling gaat doen," al dus de FOS-voorman. Hij verwacht verder dat'de WV een aantal geldstro men naar zich toe gaat trekken. „We vinden dat de organisatie dan een geslo ten begroting moet krij gen." Een gesloten begro ting? Meulblok: „Ja, dat er be drijfsmatig wordt gewerkt zodat we niet elk jaar met een contributieverhoging te maken krijgen." Notaris mr. W. Klaassen: Inspraak ondernemers is geen lege huls geworden. Uitgekristalliseerde plan nen zijn er, dat was ook niet de opdracht aan de fusiecom missie, maar er ligt al wel een beleidsplan. Het belang rijkste onderdeel hierin is uitbreiding van de taken op het gebied van promotie en marketing; werk dat tot voor kort door de stichting Streek-WV en promotie werd gedaan. Verder dient de verhuurcen- trale groter en commerciëler te worden opgezet. Momen teel verhuurt slechts tien procent van de,logiesvers- trekkers via de VVV. De VW Schouwen-Duive land wil meer gaan werken met arrangementen, waar mogelijk gekoppeld aan toe ristische routes. Verder wordt er geïnvesteerd in ander en beter promotie materiaal. Ook wil de WV zelf markt onderzoek gaan doen. Een nieuwe huisstijl en een regel matige nieuwsbrief aan de leden completeren het ge heel. Elke zichzelf respecterende onderneming maakt van zichzelf een sterkte/zwakte analyse. Daar heeft Klaas sen zich ook aan gezet: „Sterk is dat de inspraak van de ondernemers geen le ge huls is geworden. Alle kennis en inzicht die daar aanwezig is, komt op zo kort mogelijk manier tot uiting in het beleid." In dat sterkste punt blijkt meteen ook de zwakte te lig gen: „Het blijft een vereni ging en dat is per defenitie een log apparaat. Uit de le denvergadering komt slechts de grootste gemeen schappelijke deler." Voordeel van een vereniging mèt adviesraad is echter dat de plannen met hun financië le onderbouwing er al liggen voordat ze in de ledenraad worden besproken. Klaassen heeft met zijn fu siecommissie de kaderlijnen De nieuwe VVV telt bij aanvang 800 leden, bedoeling is dat de club snel groter wordt. Tekst: Ton van den Nouweland Foto's: Marijke Folkertsma tenslotte heel wat ander? dan een hotel in Renesse. „Het waren aparte wereld jes," zegt Klaassen. De een was wat zakelijker en com merciëler dan de ander. Soms bestond de hele VVV uit één man die al zo'n jaar of twaalf voorzitter is en in zijn eentje de kar trekt. Dat hoort en kan natuurlijk niet." Zeeuwse recreatieonderne mers - en die van Schouwen- Duiveland vormen daar be- slist geen uitzondering op - zijn nooit zo dol geweest op de VVV. Vertrouwend op de lokroep van zon, zee en strand luidt het motto: „Ze komen toch wel. Dat nu, is onjuist gebleken. Gedwongen door teruglo pende bezoekersaantallen en dito omzetten, kiezen de meeste ondernemers eieren voor hun geld. Het moet er gelikt uitzien, schoon en rus tig zijn. Een eigen promotie beleid is vanwege de hoge kosten alleen nog voor de grote bungalowparken weg gelegd. „Wie nu een camping exploi teert zoals dat vijftig jaar ge leden gebeurde, die merkt vanzelf dat de toerist door rijdt," vindt Klaassen. De 'VVV Schouwen-Duiveland telt bij haar start achthon derd leden. Bedoeling is dat die club gaat groeien. Ver trouwen in de VW isdaarbij het kernwoord.. De nieuwe organisatie werkt met een totaalbudget van getrokken voor een profes sionele, commercieel wer kende organisatie. Die commissie bestaat uit D. Mooijaart (Schouwse Kust), J. van Hoorn (Brou wershaven), C. Linnenbank (Zierikzee), B. Verkaik (Bruinisse), J. van Baarle (Scharendijke) en mevrouw M. van Holthe tot Echten- Boomsma (Streek VW). Als we H. van Oost, voorzitter van de Vereni ging; van Camping en Bungalowbedrijven (VCB) mogen geloven - en wie doet dat niet? - zien zijn leden de nieuwe VVV helemaal zitten. Ook met de niet geringe contributieverhoging in on dernemersland komt het wel goed. Van Oost: „We hebben het in stemming gebracht. Het is fors meer, maar we wil len ook fors meer zien en dus dragen we die last. De ondernemers onderschrij ven het belang van de zaak. Een enkéling twijfelt of ziet er zelfs niets meer in. Maar dat is de verantwoor delijkheid van ieder lid. Twee grote banken benoe men hun mensen in bestuur en adviesraad. Dat is een duidelijk signaal naar de ondernemers. Zo van: Dit gaat goed. Dit moet zo zijn. Een ondernemer die nu 'nee' zegt moet goed oplet ten en zich afvragen waar ie staat." De vertrouwensvraag is voor Van Oost geen enkel punt: „Vroeger waren het vrijwilligers, die vaak van buiten de branches kwa men. Deze VW, dat zijn we zelf. Het is bij wijze van spreken de voordeur van. ons eigen bedrijf." De ondernemers verwach ten veel van 'hun' nieuwe organisatie: „Op korte ter mijn willen we een enthou siaste start zien. Vervol gens moet er een goed plan voor '98/'99 op tafel komen en dat is voor ons cruciaal. Daarna zal moeten blijken of de nieuwe structuur qua •bemanning werkt. We ho pen - en dat lijkt me ook reeël - dat bepaalde delen van de WV omzetverho- gend werken. Zo willen we dat de verhuur gaat stijgen en dat de markt heel con creet en professioneel wordt bewerkt." 1.600.000 gulden. Jaarlijks is drie ton meer nodig dan de vijf oude WV's gezamenlijk tot hun beschikking hadden. In het extra budget wordt voor 120.000 gulden voorzien door de gemeente, voor 100.000 gulden door de leden en voor 80.000 gulden uit ef ficiënter werken van de ei gen organisatie. De ton van de leden komt voor 60.000 gulden van de Vereniging van Camping- en Bungalow- bedrijven, voor 30.000 uit de Federatie Ondernemersver enigingen Schouwen-Duive land en voor tien mille uit de horeca. De extra gemeente- subside wordt gedurende ko mende jaren stapsgewijs af gebouwd. Het is aan het bestuur en de adviesraad om daar invul ling aan te geven. Klaassen en de zijnen verwachten dat ondernemers, gemeente en VW meer dan voorheen aan elkaar verbonden zijn. Als dan ook het vertrouwen van de ondernemers in hun VW groeit, kan wellicht worden bewezen dat een verstands huwelijk niet per definitie een slecht huwelijk hoeft te zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 11