'Het vrije ritme en de mystieke sfeer' 'De Steeg' kreeg een bourgondische uitstraling |F/AlBiLRT -Tfaamstede bv Trinity Muziek Monumentaal tijdens vaartocht CANDY GIRLS! LEVI'S JEANS of LEE JEANS deurloo Zierikzeese Sint Willibrorduskoor gespecialiseerd in Gregoriaans gezang Bar-dancing voor mensen van 2 T jaar en ouder Op de Oosterschelde De RVS adviseurs wensen u prettige kerstdagen en een voorspoedig WOENSDAG 24 DECEMBER 1997 ZIERIKZEE - Regelmatig neemt hij het naamkoor- boek 'Graduale Romanum' ter hand, om als ant woord op een vraag een stukje Gregoriaans te zin gen. ,,In dit koorboek staan alle belangrijke Gregoriaanse gezangen. Het gezongen woord, opge tekend op een notenbalk van vier lijnen." Gregori aans gezang kan zich sinds enkele jaren verheugen in een groeiende populariteit van het grote publiek. De dirigent van het Sint Willibrorduskoor in Zierik- zee, Theo Faber, werd als kind reeds geboeid door deze zangvorm, die is terug te leiden tot in oud-tes- tamentische tijden. Het bleek een liefde die nooit meer over ging. ,,Een uit de hand gelopen hobby," aldus de dirigent, die inmiddels 25 jaar leiding geeft aan het Sint Willibrorduskoor. Een groep van tien mannen uit dit koor is onder zijn leiding gespecialiseerd in Gregori aans gezang. ,,Het zijn tien goede zangers. Ik vind ze be ter Gregoriaans zingen dan de Spaanse monniken op de cd 'Canto Gregoriano', waar van zoveel exemplaren zijn verkocht. Daaraan hoor ik nogal wat, dat niet klopt." Klooster Theo Faber werd geboren in een kinderrijk, gerefor meerd gezin in het Friese Witmarsum. Geen milieu waar het officiële gezang van de Rooms-Katholieke Kerk met de paplepel werd ingego ten. Toch was dat het geval, omdat het huis van de fami lie Faber tegenover een Rooms-Katholiek klooster stond. „Het was een instel ling waar broeders werden opgeleid voor het ambt. Ze hielden regelmatig proces sies, waarbij ze zingend en met palmtakken in de hand over straat liepen. Voorop ging het koor en de stoet werd gesloten door het volk." Tijdens die processies, die al tijd eindigden in de klooster tuin, hoorde Theo Faber voor het eerst Gregoriaans ge zang. „Het maakte diepe in druk op me, vanwege de bij zondere sfeer die er vanuit ging. Ik kwam uit een muzi kaal gezin, maar bij ons werd heel andere muziek ge maakt. Mijn vader had een- accordeon en hij kocht een harmonium, waarop ik moest spelen. Dat heb ik ja ren gedaan, ik had les in Fra- neker." De jonge Faber liep regelmatig de kapel van het klooster binnen om te luiste ren naar het Gregoriaans ge zang, dat de broeders ten ge hore brachten tijdens het opdragen van de Heilige Mis. Dirigent Als jonge houtbewerker en instrumentenmaker verhuis de hij met zijn echtgenote naar Zierikzee, omdat daar een organist werd gevraagd door de Gereformeerde Kerk in de Sint Domusstraat. „Het was een prachtig in strument, dat voor veel geld was aangeschaft na de wa tersnoodramp." Als organist kreeg Faber ook de leiding van het Gereformerd Kerk koor. Via een gezamelijke zangdienst met verschillen de koren kwam hij, enkele jaren later, in contact met het Sint Willibrorduskoor. „Dat koor had toen geen diri gent. Daarom vroegen ze me of ik ook dat koor wilde lei den." Zo kwam Theo Faber in 1972 ;n Zierikzee opnieuw in aanraking met Gregori aans gezang. „Het Sint Willi brorduskoor had een rijke traditie op dat gebied. Het had in de jaren zestig een heel goede dirigent. Daarna was het een beetje verzand." Theo Faber pakte het Grego riaans vol enthousiasme weer op. Via zijn opleiding Koordirectie, bij de Zangers- bond in Den Haag, wist hij inmiddels veel over de ver schillende aspecten van deze katholieke kerkmuziek. Zelfde toonsoorten „Het Gregoriaans is de basis van alle kerkzang. Ook de psalmen zijn er uit voortge komen. Dat is nog goed merkbaar omdat ze dezelfde toonsoorten hebben." Het Gregoriaans kwam voort uit de Joods synagogale gezan gen, die in oud-testamenti- sche tijden werden gezongen. Het reciteren van een tekst .op één enkele toon met be paalde cadensen bij de inter puncties, werd overgenomen door de Christenen in die tijd. Deze vroeg-Christelijke kerkmuziek verspreidde zich over de hele wereld, waarbij de melodieën soms grote wijzigingen ondergin gen. Paus Gregorius de Grote bracht in de zevende eeuw weer eenheid in deze ver scheidenheid van liturgische gebruiken. In de middeleeuwen werd aangenomen dat het de Heili ge Geest zelf was, die de ker kelijke melodieën recht streeks aan Gregorius ingaf. De paus wordt dan ook afge De Gregoriaanse groep van het Sint Willibrorduskoor. Links vooraan dirigent Theo Faber. beeld met op zijn schouder een duif, het symbool van de Heilige Geest. De Gregori aanse gezangen, die hij opte kende zijn niet geschreven in één doorlopende maatsoort, maar steeds wisselende. Hierdoor hebben ze iets lichts en zwevends, terwijl ook de mystieke, bovenaard se sfeer die ervan uitgaat te kenend is. Gregoriaans ge zang omvat geen verstaanbare woorden, maar vooral klanken. Sanctus Het wordt meestal a capella gezongen. In het naam- woordboek 'Graduale Roma num' staan vaste Gregori aanse gezangen, zoals het Kyrië, Sanctus, Gloria en Agnus Dei, die iedere zondag tijdens het opdragen van de Heilige Mis terugkeren én speciale gezangen, die zijn gekoppeld aan de wisselende periodes van het Rooms-Ka tholieke kerkelijk jaar. Iede re week oefent Theo Faber deze gezangen met de groep Gregoriaanse zangers van het Sint Willibrorduskoor. „Niet iedereen kan Gregori aans leren zingen. Je moet •niet alleen een goede stem hebben, maar ook feeling, in tuïtie voor deze manier van zingen. Het is vooral ook een kwestie van heel goed luiste ren en veel oefening. Het is niet gemakkelijk." Toch heeft het Sint Willibrordus koor de afgelopen jaren een naam opgebouwd op het ge bied van Gregoriaans ge zang. Het koor krijgt steeds vaker uitnodigingen voor op tredens in Zeeland en op Goe- ree-Overflakkee. Zaterdag 10 januari is het koor te be luisteren tijdens een Tri- plum-concert in de Jacobus- kerk in Renesse. Nachtmis Vanavond klinkt het Grego bij al uw aankopen zonder korting vanaf 350,- op onze jeansafdeling Mol 5, Zierikzee riaans gezang in de Sint Wil- librorduskerk aan de Hoge Molenstraat in Zierikzee, tij dens de nachtmis die om 23.00 uur begint. Ook op Eer ste Kerstdag zijn de Gregori aanse zangers te horen tij dens het hoogfeest van Kerstmis, dat om 10.00 uur begint. „We openen tijdens de nacht mis met 'Dominus Dixed ad me'. Op Eerste kerstdag zin gen we onder meer 'Puer Na- tus est Nobis'. We zijn er al vele weken voor aan het oe fenen. Het is heel boeiend om met Gregoriaans gezang be zig te zijn, vanwege het vrije ritme en de mystieke sfeer." (Foto: Marieke Mandemaker) DROPPEN FOLDERS RENESSE - Boven het centrum van Renesse worden zaterdag 27 de cember vanaf 14.00 uur duizenden folders ge dropt vanuit een heli kopter. De folders zijn voorzien van een nummer. In de etalages van de winkels in Renesse liggen ca deaus waarop eveneens een nummer staat. Men sen die een folder vinden met een nummer dat cor respondeert met het arti kel in de winkel, krijgen dit cadeau. VERKOOP VAN OLIEBOLLEN BURGH-HAAMSTEDE - De Christelijke Gereformeerde Kerk in Burgh-Haamstede houdt woensdag 31 december een verkoping van oliebol len- en appelbeignets. Belangstellenden kunnen de ze lekkernijen bestellen via telefoonnummer 654307. De bollen en beignets worden op Oudejaarsdag na 9.30 uur thuisbezorgd. De opbrengst is bestemd voor nieuwe ver warming in de kindercrèche. KERST SING-IN ONDER BEUZE ZIERIKZEE - Op Eerste Kerstdag wordt onder De Beuze in het centrum van Zierikzee een Kerst Sing-In gehouden. Het evenement begint om 08.45 uur. Op de buitenlokatie brengen leden van de Hervormd Gemeente kerstliederen ten gehore. Ze worden begeleid door een blazersensemble. Er wordt ongeveer een half uur gezon gen. Advertentie 2e kerstdag geopend! (van 10.00-17.00 uur) VOOR EIKEN EN ROMANTISCH WONEN MEUBELEN/SLAAPkAMERSV/ONINGTHXTlEL Stationsweg 32b, 3255 BL Oude Tonge tel. 0187-641927 ZIERIKZEE - Je moet minimaal 21 jaar zijn en net jes gekleed om binnen te mogen in bar-dancing 'De Steeg', die afgelopen vrijdag werd heropend. Eige naar Jo Meerdink wil de zaak een bourgondische uitstraling geven én het goede imago, dat ze had toen hij er negen jaar geleden uitstapte. ,,De Steeg is een kindje van me. En dat kindje was een beetje ziek. Dat is nu voorbij." Meerdink is van dat laatste overtuigd, omdat het 'ge zicht' van een zaak naar zijn mening wordt bepaald door de eigenaar. „De manier waarop hij de boel in de ga ten houdt is het belangrijk ste van het hele gebeuren. En men kent Jo Meerdink; weet wat hij kan en waarvoor hij staat. Mijn ja is ja en mijn nee is nee. Ik ga zelf bij de deur staan." De horecaman werkte de af gelopen negen jaar in de kok kelvisserij. Toen de moge lijkheid zich voordeed om zijn vroegere horecabedrijf weer te kopen, greep hij die aan. „Het intrigeerde me dat de zaak de afgelopen jaren zo onderuit ging. In negen jaar tijd veranderde ze drie keer van eigenaar, terwijl de ge meente de zaak zelfs een tijd je sloot omdat er drugs ge bruikt zouden worden." Dat is volgens Meerdink alle maal verleden tijd. Hij pakte de nieuwe start van zijn loop baan in de horeca grondig aan. De afgelopen drie maan den onderging het ruim hon derd jaar oude pand in de Beddeweeg een grondige op knapbeurt. Kozijnen, deu ren, plafond, wanden en vloer werden vernieuwd. „Het was uitgeleefd en ver sleten. Daarom heb ik het ge lijk maar goed aangepakt." Oesters Meerdink ontwierp persoon lijk het nieuwe interieur, waarin Gotisch, blank eiken in combinatie met staatsie- blauw de sfeer bepaalt. De ruimte omvat twee zitgroe pen, een dansvloer en twee bars, waar behalve drank ook luxe gerechten als gegra tineerde oesters, kikkerbil letjes en kreeftensoep wor den geserveerd. „Dat is onderdeel van de bourgondi sche uitstraling van De Steeg." Meerdink richt zich op deze manier op zijn publiek van vroeger. „Dat nu nergens meer terecht kan. £e belden me regelmatig op om te vra gen wanneer De Steeg weer open ging." In de bar-dan cing worden dance-classics uit de jaren zeventig en tach tig gedraaid, nummers uit de top-veertig, jazz en Neder landstalige nummers. „Geen house, disco of extra-vagante muziek. Voor de jongeren zijn genoeg van deze gelegen heden in Renesse." Huisband Jo Meerdink heeft ook plan nen voor een 'huisband', die wekelijks op zondag vanaf 16.00 uur 'live' muziek ver zorgt in De Steeg. „Ik ben daar over aan het onderhan delen." Hij gaat de bar- dancing runnen met zijn echtgenote Henriëtte Meer- dink-Oosterhoff en ongeveer vijf oproepkrachten. De Steeg is, met uitzondering van dinsdag, dagelijks geo pend van 20.00 tot 02.00 uur en in het weekeinde tot 03.00 uur. Het bedrijf werd afgelopen vrijdag geopend met een be sloten receptie voor enkele honderden genodigden. Tij dens de verbouwing werd in de voorgevel een steen ge metseld waarop 'steeg' staat. „Die heb ik in 1981 gekregen van een groep studenten die toen veel in De Steeg kwam. Ze hadden hem voor mij uit gehakt in een straat in Am sterdam, die zo heet. Vroeger zat hij achter de bar. Nu in de gevel, want ik ben van plan om lang in De Steeg te blij- ZIERIKZEE - Een vaartocht met wereldmuziek op de Oosterschelde. Dat moet de uitsmijter worden van het festival Muziek» Monumentaal, dat 11,12 en 13 september 1998 wordt gehouden. Muziek Monumentaal maakt deel uit van de Zeeland Cul- tuurmaand, die voortaan on der de titel Nazomer Festi vals verdergaat. Met de boottocht sluit Muziek Mo numentaal praktisch aan bij het thema van de festival reeks 'Zee-Land'. Het we- reldmuziek-festival in Zie rikzee begint vrijdag l\ september met buitenoptre dens op diverse plaatsen. Ook op zaterdag, de eigenlij ke Monumentendag, zijn de open-lucht optredens gratis toegankelijk. In samenwerking met de be heerders van Brogum, Mon- dragon, het Stadhuis aan de Meelstraat en in de Nieuwe Kerk, worden in deze loka- ties ook enkele binnenoptre- dens gehouden, waarbij en tree wordt geheven. Als extra attractie zal getracht worden om op zaterdagmid dag een pontje heen en weer te laten varen naar Tholen. De basis van het programma van Muziek Monumentaal ligt in de wereldmuziek. De programmering is in overleg met Brogum, de organisatie van de Monumentendag, Ars Musica en Theater Mondra- gon samengesteld. Een van de optredende bands is Ando Dom. Deze groep speelt swingende zigeuner- muziek uit Hongarije. Magi- ca brengt muziek en dans uit Mozambique op het podium. Daarnaast worden ook het Groot Cubaans Draaiorgel en Moguls verwacht. Deze laatste band speelt een com binatie van Indiase raga en westerse jazz. KERSTZANGDIENST NIEUWERKERK - De Sa men op Weg gemeente Duive- land houdt woensdag 24 de cember een kerstzangdienst in de Jacobuskerk aan de Ooststraat inNieuwerkerk. Oosterlands Fanfare ver leent muzikale medewer king. Behalve het begeleiden van een gedeelte van de sa menzang, verzorgen de muzi kanten ook enkele instru mentale intermezzo's. Ds. J. Knoop is de voorganger. Aanvang 19.30 uur. Op eerste kerstdag, donderdag 25 de cember, wordt in de Jacobus kerk een kerkdienst gehou den. Het gospelkoor Together werkt hier aan mee. Twee trompettisten be geleiden samen met het orgel de samenzang. In deze dienst, die om 10.00 uur be gint, gaat ds. Knoop weer voor. Advertentie KEUKENSTUDIO GOlDKOPtB IN BtTtR KAN NltTl H Met het nieuwe interieur, uitgevoerd in eiken en donkerblauw, benadrukt Jo Meerdink het bourgondische karakter van de nieuwe bar-dancing De Steeg. (Foto: Marijke Folkertsma) KEUKENS TEGELS BADMEUBELEN SCHOONMAAKMIDDELEN WITGOED SAUNA'S LOSSE INBOUWAPPARATUUR FINANCIERING Op*hingtfqd*K ma. t/m vr. vfn 09.00- 17M uur. Zo. von 09.00-17.00 uur. Roten/ 15 Burgh-Hoomstede Tel. 0111-655455 Fax 0111-655456 Advertentie IMansScBDs Café Renesse Zaterdag 29 november Free lollypops with Invitation and a free drink for the OUD EN NIEUW PARTY! Advertentie Alfred Meerdink Kees de Feiter Rik Kuiper tel.:(0111)67 2813 tel.: (0111) 65 32 09 tel.: (0113) 22 97 00

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1