'Die tachtig uur halen we' SCHOOL AARD m Opbrengst van bil j artnacht 0111-402000 Tien jaar regionale geschiedbeoefening ROVZ bezorgd over stijging verkeersdoden Periode 1913-1922 vanaf januari openbaar Locomotief Beveland drie dagen onder stoom Nieuw j aars voorstelling door duo Rijn Trijn DEJONGEENUIJL Volgens eigen informatiebulletin Huwelijksakten op microfilm Muziek, koffie en bijzonder weinig slaap voor DJ's tijdens marathon in Big 'S' GSM-antenne bij De Roterij STREEKNIEUWS Vergadering CZAV uitvaartverzorging 1 DINSDAG 23 DECEMBER 1997 NR 26305 Verzorging van uitvaarten over geheel Schouwen-Duiveland Blindeweg 11 4315 CG Drcischor Indien gewenst opbaring in ons eigen rouw centrum te Zierikzee ZIERIKZEE - Het Regionaal Orgaan Verkeers veiligheid Zeeland (ROVZ) spreekt in haar infor matiebulletin Zeeland Verkeersveilig zijn zor gen uit over de stijgende lijn in het aantal verkeersdoden in de provincie. „Vertoonde 1996 (41 doden) nog een daling van vijf ten opzichte van 1995, dit jaar waren er tot 1 november al 44 doden te betreuren," stelt de ROVZ. Reden vol gens adjunct-secretaris H. Rhebergen om te blijven trekken aan handhaving, gedragsbeïnvloeding en in frastructuur. Volgens de organisatie heeft de gesignaleerde stij gende lijn niets te maken met de afgenomen politie- inzet. Het aantal gecontro leerde auto's is juist geste gen van 400.000 in 1994 tot 700.000 in 1996. Trends in het soort ongeluk zijn moei lijk aanwijsbaar. Wel is het aantal eenzijdige ongeluk ken bijzonder groot en spe len alcohol en snelheid nog steeds een belapgrijke rol, naast factoren als overver moeidheid, slaapstoornis sen, onoplettendheid en schrikreacties. MIDDELBURG - De huwelijksakten van de Burger lijke Stand over de periode 1913 -1922 zijn op 1 janu ari openbaar. Een dag later zijn ze al op microfilm bij het Rijksarchief in Middelburg ter inzage. De namen van alle huwe lijkspartners uit alle Zeeuw se gemeenten over die perio de zijn in één index toegankelijk gemaakt. Ze zijn terug te vinden in studie zaal 2 in het archief aan de Sint Pieterstraat 38. Ge streefd wordt ook naar het digitaliseren van alle huwe lijksakten van de Burgerlij ke Stand van heel Neder- land. Dit moet in 2002 gereed zijn. Via Internet en studie zalen kan. deze informatie voortaan worden opge vraagd. Het Rijksarchief in Middelburg is op zoek naar vrijwilligers die zich willen inzetten de akten in de com puter in te voeren. Het gaat om in totaal 180.000 akten uit de periode 1811 tot 1922. Het Rijksarchief Zeeland in Middelburg sluit de deuren in de winterperiode alleen op officieel erkende feestdagen. Dit betekent dat het archief donderdag 25 en vrijdag 26 december en donderdag 1 ja nuari gesloten is. Ook zater dag 27 december is de instel ling gesloten. Woensdag 24 en 31 december sluiten de studiezalen al om 15.00 uur. Normaal gesproken is het ar chief dinsdag tot en met za terdag van 9.00 tot 17.00 uur geopend. GOES - In de kerstvakantie staat de locomotief van de Stoomtrein Goes - Borsele weer onder stoom. Ge durende drie dagen wordt gereden tussen Goes en Hoedekenskerke. De stoomtrein wordt ingezet vanaf vrijdag 26 december tot en met zondag 28 decem ber. Elke dag worden twee ritten gereden. Het vertrek vanuit Goes Staat om 11.00 en 14.00 uur gepland. Vanuit Hoedekenskerke be staat eveneens de mogelijk heid een retourrit te maken. Vertrokken wordt om 12.30 uur. Rolstoelgebruikers kunnen eveneens in de stoomtrein te recht. De kerstman is aan boord om wat extra sfeer te brengen. In Hoêdekenskerke hebben treinreizigers de mogelijk heid een bezoek te brengen aan het Winkelmuseum 't Wienkeltje van Wullempje, een winkel annex woonhuis waar de sfeer van de jaren dertig nog volop aanwezig is. Naast ouderwets snoepgoed verkoopt Wullempje ook streekproducten. Het win kelmuseum is deze dagen ge opend van 12.00 tot 16.30 uur. Zaterdag 3 januari in Dorpsuns Brninisse BRUINISSE - 'Sneeuwwitje ven de zeven dwergen' is de titel van de voorstelling die het duo Rijn Trijn zaterdag 3 januari presenteert in het Durps- huus in Bruinisse. Het betreft een optreden voor jong en oud, want wie denkt dat sprookjes alleen voor kinderen zijn komt, vol gens Rijn Trijn, bedrogen uit. Zij spelen alle rollen in de uitbundige familievoor stelling zelf. Ook die van de zeven dwergen en Marie, de dienstmeid; een nieuwe ver schijning in het sprookje. Het verhaal blijft, zoals ie dereen dat kent. Wie de rol van de prins zal vervullen blijft geheim tot aan het slot van de voorstelling. En ook of het hem zal lukken de be tovering van de boze stief moeder te doorbreken. Kaarten voor de voorstelling kunnen telefonisch worden besteld via 0111-413905 en, zover nog voorradig, worden gekocht voor aanvang van de voorstelling aan de zaal. 'Sneeuwwitje en de zeven dwergen' begint om 15.00 uur. Een scene uit de theatervoorstelling 'Sneeuwwitje en de ze ven dwergen'. (Foto: Pieter Honhoff) BURGH-HAAMSTEDE - Prijzen zijn er niet te win nen en er-komt geen notaris aan te pas. Toch zijn dis- cjockey's Jaap de Munnik en André van der Maas van plan tachtig uur onafgebroken muziek te draai en in jongerencentrum Big S in Haamstede. Het duo begon zondagmiddag aan deze met veel muziek en koffie en bijzonder weinig slaap gelardeerde uitput tingsslag. Het oude Big S-record staat op 62 uur non-stop muziek en dat record, daar zijn Van der Maas en De Munnik van overtuigd, gaat eraan. ,We maken er gewoon tachtig uur van. Zo simpel is het," stelt Van der Maas. Beide deejays kennen het klappen van de zweep als het om muziek gaat. ,,Ik draai denk al vanaf mijn vijftiende," aldus de nu 28- jarige De Munnik. Muziek is zijn hobby. ,,Ik ben ook dis jockey in De Stulp. Maar daar kan ik in ieder geval geen house draaien en dat kan hier wel." Het tweetal kwam op het idee voor de recordpoging tijdens het bladeren in al bums met krantenknipsels over Big S. Het in die knip sels genoemde record, zo be sloten ze eendrachtig, moest maar eens aan gruzelemen ten. Zondagmiddag om twee uur ging het eerste singletje op de draaitafel. Elke twee uur wisselen de twee elkaar af. Alle platen die gedraaid worden komen op een lijstje te staan. „Want je moet het natuurlijk wel een beetje bij houden," aldus Van der Maas. Gemiddeld draait het duo zo'n 35 nummers per twee uur. Enig rekenwerk leert dat als ze de tachtig uur in derdaad volmaken er zo'n 1400 nummers de revue pas seren. Wat voor muziek? „Dat hangt ervan af," ant woordt De Munnik. „Als deejay moet je inspelen op wat de bezoekers willen ho ren. En terwijl wij hier met die marathon bezig zijn gaan de andere activiteiten ge woon door. Er wordt een film gedraaid, maar zonder ge luid. En er is bijvoorbeeld een kinderdisco. Dan draai en we 'kinder-house'. Archiefwerk Aan muziek geen gebrek in Big S. Op de vraag hoeveel singles, elpees, cd's en mu- ziekcassettes er voorradig zijn blijven de twee het ant woord schuldig. Een blik op de goed gevulde kasten leert dat het er honderden, zoniet duizenden moeten zijn. „De verzameling gaat terug tot 1968. En wat hier staat is niet alles. Boven staan ook nog singletjes," weet Van der Maas. De DJ-marathon is voor hen daarmee ook een soort ont- dekkingtocht door muziek land. Van der Maas trekt een oud singletje van AC\DC uit de kast. „Zo, 't stof komt je tege moet," is zijn commentaar. Whole„lotta Rosie blijkt ech ter nog bijzonder goed draai baar. „Maar er zullen vast ZIERIKZEE - Het college van B&W wil een bestem mingsplanwijziging voor be drijventerrein De Roterij in Burgh-Haamstede met het oog op de plaatsing van een GSM Antennedrager van de PTT. De radiotechnische dekking is op Schouwen-Duiveland volstrekt onvoldoende om in de huidige en in de toekom stige behoefte te kunnen voorzien, constateert de ge meente. PTT Telecom werkt aan ver betering van het bestaande net. Hiervoor is het nood zaak een zendmast van 32,5 meter hoogte en een appara- tuurhuisje te plaatsen. Het in aanmerking komende per ceel heeft de bestemming be drijven, wat hooguit moge lijkheid biedt tot het neerzetten van windturbines tot 10 meter - met een vrij stelling tot 20 meter. Stede bouwkundig gezien past de zendmast op het bedrijven terrein, menen B&W. Boven dien heeft de Welstandscom missie esthetisch gezien geen bezwaar. Het voorstel wordt bespro ken in de commissie grond gebiedzaken, ruimtelijke or dening en economische zaken van maandag 12 januari. SEROOSKERKE Kerstzangdienst In de Nederlandse Hervorm de kerk in Serooskerke wordt woensdag 24 decem ber een kerstzangdienst ge houden. Het mannenkoor Sjaloom uit Goes verleent zijn medewerking. Aart Kot bespeelt het orgel. Voorgan ger is ds. H. Riphagen uit Pa- pendrecht. De zangdienst be gint om 20.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE Verkoop oliebollen De Christelijke Gerefor meerde Kerk in Burgh- Haamstede houdt woensdag 31 december een verkoping van oliebollen- en appelbeig nets. Belangstellenden kun nen deze lekkernijen bestel len via telefoon 654307. De bollen en beignets worden na 9.30 uur thuisbezorgd. De op brengst is bestemd voor nieuwe verwarming in de kindercrèche. HAAMSTEDE Nieuwjaarsbijeenkomst De Protestants Christelijke Ouderen Bond (PCOB) Schouwen-Duiveland houdt donderdag 8 januari een Nieuwjaarsbijeenkomst Mn een zaal van de Gereformeer- de kerk in Haardstede. De middag, die om 14.15 uur begint, wordt ingevuld met voordracht, quiz en bingo. Naast leden zijn ook belang stellenden welkom. NIEUWERKERK Oud papier In gebouw Salem aan de Mo lenstraat wordt zaterdag 27 december van 9.30 tot 11.00 uur oud papier ingezameld. De opbrengst is bestemd voor de zending. Gospelkoor Tijdens de kerkdienst van de Samen op Weg-gemeente Duiveland op eerste kerst dag, donderdag 25 december, verzorgt gospelkoor To gether een optreden. Het koor brengt grotendeels nieuw repertoire ten gehore, zoals 'Building', 'For you are Lord' en 'I'm glad I know who Jesus is'. De dienst in de Jacobuskerk aan de Ooststraat begint om 10.00 uur. De opbrengst van de op 10 oktober gehouden Nacht van het Biljart is gisteravond in het Biljartcentrum Zierikzee aan de Meelstraat overhandigd aan Dick Groenewegen (links op de foto) van D'Antilopen, de basketbal vereniging voor gehandicapten. Gerard Oele overhandigde de symbolische cheque van 2060 gulden namens de vier biljartverenigin gen die de nacht hebben georganiseerd. Be doeling was 3000 gulden bijeen te biljarten, maar dat is niet gelukt. „Alleen de belang stelling waardeer ik al'zeer. Alles wat een va lide vereniging kan doen, daar zijn we blij mee. Dan maakt het bedrag niet zo veel uit," aldus Groenewegen. Tussen beiden in zijn op de foto nog gemeentesecretaris Maarten Sas, Folly Horlings en Ron Speijer te onderschei den. (Foto: Marieke Mandemaker) MIDDELBURG - Het is dit jaar tien jaar geleden dat de stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland werd opgericht. De stichting ontstond indertijd om dat de stichting voor Historisch Onderzoek een inte graal onderzoek naar het Zeeuwse verleden afwees. De stichting Historisch On derzoek voerde daarbij aan dat een aantal fundamentele onderzoeken naar de econo mische en sociale geschiede nis van Zeeland ontbrak en ze vond dat de provincie een gebrekkige historische infra structuur had. Via de oprich ting van de stichting Regio nale Geschiedbeoefening Zeeland werd deze situatie met vereende krachten ver beterd. Hoogtepunten van de activi teiten van de stichting in de afgelopen tien jaar waren de presentatie van de Gids voor historisch onderzoek in Zee land en de daaraan gekoppel de historische markt in Ka- pelle in 1991. En de verschijning van het hand boek paleografie 'Werken met Zeeuwse bronnen' kort geleden. Databestand Succesvol was het 'burge- meestersonderzoek' dat in alle regio's van de provincie werd uitgevoerd. Momenteel wordt gewerkt aan een data bestand van demografische gegevens van de Zeeuwse be volking. Via haar Nieuwsbrief ver spreidde de stichting in compacte vorm gegevens uit de Zeeuwse geschiedenis. Er verschenen tot nu toe 43 nummers. HEINKENSZAND - De CZAV houdt haar algemene ledenvergadering vrijdag 16 januari in De Stenge in Hein- kenszand. Vergaderd wordt van 14.00 tot 17.00 uur. Aan de orde ko men onder meer de ledenkor tingen. Het bestuur stelt voor kortingen te verstrek ken van 3 gulden op 1000 kilo meststoffen en veevoeders, 1 gulden op 100 kilo zaaigraan, twintig cent op 100 kilo droogkosten en 1 procent op gewasbeschermingsmidde len. Bovendien komt het voorstel dit jaar geen verkie zingen te houden, in verband met de te vormen structuur coöperatie in 1999. Voor partners die de verga dering niet bijwonen wordt het programma Aardappel- Oogappel gepresenteerd. Het gezamenlijk programma bestaat uit een inleiding en een forumdicussie. Centraal thema is produceren in de ke ten. Aansluitend is er de mo gelijkheid tot het gezamen lijk nuttigen van een maaltijd. Het begin van de marathon. Jaap de Munnik en André van der'Maas zijn nog fris en monter. ook wel slechte tussen zitten. Ik weet gewoon dat er com pleet grijsgedraaide singles tussen zitten," aldus De Munnik. Het moeilijkste, zo beseffen beiden, worden de nachtelij ke uren. „Het is natuurlijk leuker als er publiek is, maar het voordeel als het leeg is in de soos is dat je de muziek kunt draaien waar je zelf van houdt," aldus De Munnik. Van der Maas; „Dan roep je gewoon in die lege zaal 'Zijn er nog verzoeknummers'. Dan hoor je niks terug en dan kun je je gang gaan." Voor koffie, thee, eten en dergelij ke wordt door andere soosle- den gezorgd. En voor de nachtelijke uren is een wisse ling van de wacht elke vier uur afgesproken. „Dan kun je tenminste nog een beetje slapen," stelt Van der Maas. Vroeg op Voor noodgevallen met de apparatuur hebben ze een technicus bereid gevonden om standby te staan. „Maar het moet wel echt fout gaan Voor uitvaartverzorging op geheel Schouwen-Duiveland Telefoon 0111-412877 UlTVAARTLEIDERS: L. M. van der Werf M. de Bruijne Opgenomen in Arensman Uitvaartverzorging willen we die midden in de nacht gaan bellen." Morele steun is toegezegd door ver- schillende Big S-leden. „Er zijn er die heel vroeg op moe ten om naar hun werk te gaan en die hebben beloofd dat ze dan eerst bij ons een bakkie koffie komen halen." De finish van de DJ-mara thon wordt morgenavond om 22.00 uur verwacht. (Foto: Marijke Folkertsma) n

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 7