Kokkelvissers voorzien gouden oogst Werkgelegenheid Zeeland stijgt met ruim 2 procent Het is volop zomer bij Van Oeveren Vuurwerk in beslag genomen ZIERIKZEESCHEI NIEUWSBODE I Kritiek op kerstkrant DICHTERS Eurocommissie daagt Nederland voor Hof MEDEDELING BESTEMD VOOR ABONNEES Op voorwaarde dat het niet gaat vriezen INGEZONDEN STUKKEN Compliment stratenmakers Over periode mei 1996-mei 1997 Wegens overbevissing Waddenzee Westerschouwen Kultureel sluit met concert het jaar af RONDLEIDING Nazomer Festivals StichtingVMC gaat op in grote instelling Kerst Sing-In onder Beuze k reisbuio van oeveren DINSDAG 23 DECEMBER 1997 NR 26305 5 MIDDELBURG - De stich ting- VMC is met ingang van 1 januari geen zelfstandige, provinciale welzijnsinstel- ling meer. In het kader van een, door de provincie Zeeland geregelde, reorganisatie gaat zij samen met tien andere welzijnsin- stellingen op in één nieuwe organisatie; de stichting SCOOP, Zeeuws Instituut voor Zorg, Welzijn en Cul tuur. Ook het Emancipatie bureau Zeeland, de stichting Ondersteuning Kinderop vang Zeeland en Scouting Zeeland gaan op in SCOOP. De nieuwe stichting omvat vier sectoren. Zorg, maat schappelijke participatie cultuur en middelen en on dersteuning. Een van haar taken is de ontwikkeling en kwaliteitsverbetering van het welzijnswerk in de pro vincie. De stichting wil de ontwikkelingen op welzijns- gebied in Zeeland actief vol gen en heeft een steunfunctie voor het lokale, uitvoerende werk. In de sector handel en reparatie steeg de werkgelegenheid het meest. Op de foto een winkel in Bruinisse. (Foto: Marieke Mandemaker) GOES - Een 16-jarige jongen uit 's-IIeer Hendrikskinde ren is gisteren in Goes be trapt bij het afsteken van een zogenaamde betonstrijker. Onderzoek aan zijn brom scooter leverde nog vier stuks van dit zware vuur werk op. Het spul bleek illegaal uit België geïmporteerd te zijn. De politie nam alles in beslag en deelde bovendien een be keuring van 300 gulden uit. Advertentie Met ingang van 1 januari 1998 zijn de abonnements tarieven als volgt aangepast: Maand-abonnement: - met automatische betaling 19,50 Kwartaal-abonnement: - met automatische betaling 52,50 - zonder automatische betaling 55,00 Halfjaar-abonnement: - met automatische betaling 99,00 - zonder automatische betaling 104,00 Jaar-abonnement: - met automatische betaling 188,00 - zonder automatische betaling 198,00 Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Tel. 0111-453535 Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfspre kend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. Advertentie De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekdnt niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn.. Gisteren werd ik door een kennis opmerkzaam ge maakt op het bestaan van de 'Kerstkrant'. Deze kennis kon voor mij nog een exem plaar via een bevriende krantenwinkelier bemachti gen. Deze winkelier had de bij hem - ongevraagd in het rek gezette exemplaren -. al ijlings verwijderd...Ik kreeg toen al het gevoel: hier klopt iets niet. Na het lezen van de krant was mijn gevoel beves tigd. Er klopt iets niet. Nu ben ik als VPRO-tientjeslid niet wars van satire op onze samenleving. Ik vind dat een goed instrument binnen onze democratische persvrijheid. Waar ik mij zorgen over maak is als geschriften zoals deze 'krant' anoniem worden gedrukt en verspreid. Er wordt dan geen gebruik meer gemaakt van persvrij heid. De vrijheid van de lezer om de bron te toetsen en te re ageren ontbreekt namelijk. Er onstaat dan een eenzijdig opleggen van meningen en gedachtegoed. En dat is nu juist wat bij mij een huive ring teweeg brengt. Zijn dat niet de kenmerkende aspec ten van die ondemocratische elementen en organisaties, welke wij uit onze samenle ving trachten te weren??? Fundamentalisten, Centrum Democraten, Neo Nazi's etc. zijn onder meer groeperin gen welke gebruik maken van anonimiteit in het druk ken en verspreiden van hun gedachtegoed. Vaak 'lijken,' hun geschriften, in eerste in stantie, op onschuldige uitin gen van frustraties. Totdat de ware aard van de beden kers ervan in onze samenle ving zichtbaar wordt. Kom op 'redactie' van de 'Kerstkrant', geef mij onge lijk in deze redenatie. Strijd en schrijf met open vizier en durf kritiek op ludieke wijze te pareren. Laat je krant niet anoniem, door verspreiders met de hoed diep over de ogen getrokken, in het gen iep bijzetten in de schappen van eerlijke tijdschrift ver kopers. Maak hun niet onge wild deelnemer van jullie eir gen complot. En vergeet niet, dat ook jul lie - pers - vrijheid eindigt, waar die van de ander be gint. Dat lijkt mij trouwens een betere kerstgedachte, dan welke ik uit de strek king van jullie 'kerstkrant' mocht vernemen. RUDYPRAGER Directeur SKW De Lichtboei Als bezorgcoördinator van Tafeltje Dekje Brouwersha ven/Midden-Schouwen slaat de schrik je om het hart als je hoort dat de Vorenomme in Brouwershaven opnieuw be straat moet worden. De be zorgers van Tafeltje Dekje moeten namelijk op tijd de maaltijden bezorgen om de kwaliteit ervan te garande ren. Met opgebroken straten kan dat wel eens een pro bleem worden.. Maar, heren aannemers, uit voerders en zeker de mensen op de werkplek: voor u niets dan hulde! Zolang u bezig bent op het Vorenomme heb ben wij nog geen enkele hin der ondervonden. Er worden geen delen opengebroken die nog niet aan de orde zijn, er blijven geen stukken node loos open liggen en er ligt nergens rotzooi waar je je be nen over kunt breken. Ver der zijn winkels en gebou wen altijd redelijk tot goed bereikbaar en 's avonds wordt alles netjes aan de kant gezet, zodat niemand er last van heeft. Er wordt ui termate efficiënt gewerkt. In deze tijd waar iedereen overal kritiek op heeft, wil de ik nu toch ook eens een keer een andere zijde belich ten. Daarom stratenmakers van Vooromme: hulde! En bedankt, ook namens de be zorgers. Ga zo door. JANNY SCHILPEROORT Coördinator Tafeltje Dekje Kerstlied 't Is middernacht, uur van Christus' geboorte, Het plechtig uur dat Hij neerkwam op aard, Om alle schuld van Zijn volk te verzoenen Slechts door het kruis dat Hij daartoe aanvaardt. De hoop en hooggespannen verwachting van heel de wereld is vandaag vervuld! Volk, buigt u neer! Verwacht nu uw verlossing. 't Is Kerstfeest, 't is Kerstfeest! Zie, uw Losser kwam. 't Is Kerst, 't is Kerstfeest, uw Losser is het Lam! De Losser heeft alle kluisters verbroken, Hij maakt de aarde weer vrij, Hij alleen. De weg tot God is door Hem weer ontsloten, en door de liefde smeedt Hij Zijn volk aaneen. 't Is voor ons allen dat Hij is geboren, dat Hij op aarde kwam en leed en stierf. Volk, sta nu op! En zing van uw verlossing! 't Is Kerstfeest, 't is Kerstfeest! Zing, uw Losser kwam. 't Is Kerst, 't is Kerstfeest, uw Losser is het Lam! CorVink, Kerkwerve. BRUINISSE/ZIERIKZEE - Afgelopen najaar heeft het RIVO op de Waddenzee 65.000 ton kokkelvlees geïnventariseerd. Dat is aanzienlijk meer dan vorig jaar toen slechts 13.000 ton werd becijferd, en een ca tastrofale vorstperiode grote verwoestingen aan richtte. De feitelijke voedselbehoefte van vogels be draagt 12.000 ton. ,,We verwachten een gouden seizoen, als het niet gaat vriezen. De broedval is dit jaar groter dan ooit ge weest", zegt secretaris J. Holstein gereserveerd opti mistisch. Volgens Holstein zijn er 53.000 ton nul-jarige kokkels berekend, waaronder een gi gantische bank op het Griend. Op de Westerschelde ziet het kokkelbestand er ook veelbelovend uit. In de mechanische kokkelsector komen weer herinneringen aan de gouden jaren 1987 en 1988 boven. Aan de andere kant zijn kokkelvissers ook realistisch genoeg om er re kening mee te houden dat ko ning winter in korte tijd enorme schades kan aanrich ten. De jongste cijfers van het RI VO plaatsen de wijsheden die sommige wetenschap pers ten toon spreiden in een zeer twijfelachtig daglicht. Enkele Duitse dagbladen meldden vorige week dat NlOZ-bioloog Theunis Piers- ma weer een vogeldrama op de Waddenzee voorspelt. In de kolommen van een Duitse krant betoogt Piersma dat de komende maanden opnieuw duizenden vogels zullen ver hongeren, omdat de 'Neder landse schelpdiervissers de banken hebben leeggeplun derd'. Het afgelopen kokkelseizoen is niet zonder horten en sto ten verlopen. Dat bleek tij dens een terugblik op de ach terliggende periode. Danzij de tijdige start werden in de eerste visweken in septem ber goede visgewichten geno teerd. Volgens Holstein tus sen 20 en 22 procent, tegen 16 procent vorig jaar. Mede doordat de kokkels redelijk goed aan de prijs waren heeft dat de schade die de vorst af gelopen winter heeft veroor zaakt nog enigszins beperkt. Toch neemt dat niet weg dat het 1997 als een slecht jaar in de boeken wordt bijgeschre ven. Door de ondeugdelijke be grenzing van de laagwater- lijn op de kaarten heeft dat voor de meeste schippers op een divers aantal locaties tot inschattingsfouten geleid. De grenslijnen komen in de praktijk dikwijls niet over een met de lijnen zoals die groen gekleurd op de kaar ten staan afgebeeld. Het na lezen van de memorycards van de black boxes heeft er uiteindelijk in geresulteerd dat de PO-Kokkel in totaal 120.000 gulden aan boetes aan zijn leden heeft opge legd. Slippertjes Een schipper 'kreeg' iets minder dan de helft van het genoemde bedrag, terwijl De mechanische kokkelvisserij verwacht komend seizoen volle ruimen. Het RIVO inventariseert 65.000 ton kokkelvlees. (Foto: Jacob de Ronde) daarnaast nog een flink an- misch voordeel van het vis- tal relatief kleine geldboetes sen op de droogvallende pla- zijn uitgedeeld. „Het econo- ten is daarmee volledig weg gehaald", aldus Holstein. ven om slippertjes van dien Het is aan de verantwoorde- aard in de toekomst uit te lijkheid van het bedrijfsle- sluiten. GOES - De werkgelegenheid in de provincie Zeeland is in de periode mei 1996-mei 1997 met 2,24 procent gestegen. Dit blijkt uit de resultaten van de Werkge- legenheidsenquête Provincie Zeeland 1997 van de Regionale Informatiebank Bedrijven en Instellin gen Zeeland (RIBIZ) in Goes. De toename is een kwart pro cent meer dan in de periode 1995-1996 (1,99 procent). Met afstand is in de sectoren han del en reparatie (stijging van 1.235 werknemers) en zake lijke dienstverlening (stij ging van 1.140 werknemers) de grootste groei gereali seerd. Onder de noemer handel en reparatie vallen onder meer groothandel, detailhandel, ambulante handel en repara tie ten behoeve van particu lieren (niet van auto's en mo toren). Tot de zakelijke dienstverle ning behoren bijvoorbeeld verhuur en handel in roerend en onroerend goed, rechts kundige dienstverlening, ad ministratiekantoren, econo mische adviesbureaus, architecten, uitzendbureaus en beveiligingsbedrijven. In Zeeland zijn in 1997 in to taal 158.410 personen werk zaam. De laatste tien jaar is de werkgelegenheid met 22,5 procent toegenomen. In 1988 waren 129.300 werknemers actief in Zeeland. De meeste personen zijn op peildatum 1 mei 1997 werkzaam in de sec tor handel en reparatie (29.575), gevolgd door indus trie (26.725), gezondheids- en welzijnszorg (18.835) en land bouw en visserij (13.180). Bij de openbare nutsbedrijven werken de minste personen (1505). De werkgelegenheid in de in dustrie staat nog steeds on der druk. De omvang van het totale personeelsbestand is verder afgenomen met 605 personen. Ook in de periode 1995-1996 was sprake van een aanzienlijke teruggang (695 personen). De situatie in de sector onderwijs heeft zich hersteld van de scherpe werkgelegenheidsdaling in de periode 1995-1996 (270 per sonen). Het aantal werkzame mannen is gestegen met 0,9 procent (865) tot 97.285, de vrouwelijke werkgelegen heid vertoont een toename van 4,4 procent (2.600) tot 61.125. Bij vestigingen in Zeeland met honderd of meer werkza me personen is de werkgele genheid licht afgenomen met 200 tot 41.155 werknemers. Op 1 mei 1997 waren tevens 5.530 personen op uitzendba- sis actief: Dit betreft 3.670" mannen en 1.860 vrouwen. Ruim 78 procent werkt 15 uur of meer per week (full-ti me). Eén op de drie uitzend krachten is actiefin de indus triële sector en veelal van het mannelijke geslacht. In de periode mei 1996-1997 is het totaal aantal werkzame uit zendkrachten toegenomen met 1.050, een stijging van 23,4 procent. Opvallend ge noeg kent de sector industrie een toename van 380 uitzend krachten. Dit staat haaks op de daling van het aantal per sonen in vaste loondienst. Voorspelling Ook dit jaar hebben de in Zeeland gevestigde bedrij ven -en instellingen een voor spelling gedaan voor wat de werkgelegenheidsontwikke ling in het komende peiljaar betreft. Zij verwachten een stijging van ongeveer 0,5 procent. Gelet op de ontwik keling in de afgelopen twee jaren een voorzichtige in schatting, aldus de samen stellers van het onderzoek. BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie in Brussel daagt Nederland voor het Europese Hof van Justitie wegens overbevissing van de Wad denzee. Dat heeft de Commissie vrijdag bekend gemaakt. Volgens de Europese Com missie beschermt de Neder landse regering de Wadden zee niet op behoorlijke wijze, terwijl het gebied te boek staat als een van Eu ropa's meest belangrijke natuurreservaten. Brussel heeft met name kri tiek op de ernstige overbe vissing van schaal- en schelpdieren, waardoor een aantal vogelsoorten zonder voedsel komt te zitten. De Waddenvereniging re ageert verheugd. Zij vindt ook dat Nederland overbe vissing beter moet aanpak ken. „Wij willen dat er de komende tien jaar niet meer op kokkels wordt ge vist. Met dit soort drasti sche maatregelen bescherm je de Waddenvereniging pas echt," zegt P. de Cock van de Waddenvereniging. Bestuderen Minister Van Aartsen wil de vrijdag in Brussel nog 'niet reageren op het besluit van de Europese Commis sie. Hij wil de zaak eerst nauwkeurig bestuderen. BURGH - De Stichting Westerschouwen Kultureel houdt zaterdag 3 januari haar traditionele nieuw jaarsconcert voor donateurs en belangstellenden. Zij kunnen die middag genie ten van koperkwintet Tim bres Divers uit Hendrik Ido Ambacht. Het concert wordt gegeven in de Hervormde kerk in Burgh en begint om 16.00 uur. Onder meer Le pe tit nègre van C. Debussy, La Comparsita van M. Rodri- ques en Pops for four van Ch. Hazell staan op het program- ma. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar in de voorver koop bij de Bewaerschole aan de Weststraat in Haam stede. De Bewaerschole is ge opend dinsdag tot en met za terdag van 13.30 tot 16.30 uur. Op donderdag 25, vrij dag 26 december en op don derdag 1 januari is de Bewa erschole gesloten. De overgebleven kaarten wor den aan de zaal verkocht. OOSTKAPELLE - Belang stellenden kunnen zaterdag 3 en zondag 18 januari deelne men aan de rondleiding 'Met de boswachter op pad' in het gebied rondom kasteel West- hove in Oostkapelle. De ex cursie begint om 14.00 uur. Voor nadere inlichtingen of aanmelding: telefoon 0118- 582620. MIDDELBURG - De provin cie geeft een bijdrage van 2800 gulden aan de Stichting Zeeland Nazomer Festivals. Het bedrag is bedoeld voor de gemaakte kosten voor het drukken van speciale kaar ten voor de Zeeland Nazomer Festivals en het aanschaffen van een extra printer. ZIERIKZEE - Op Eerste Kerstdag wordt onder De Beuze in het centrum van Zierikzee een Kerst Sing-In gehouden. Het evenement begint om 08.45 uur. Op de bui tenlocatie brengen leden van de Hervormde Ge meente kerstliederen ten gehore. Ze worden bege leid door een blazersen semble. Er wordt onge veer een half uur gezongen. Haal voor de feestdagen uw reisgidsen in huis L Dam 3 - Zierikzee - Telefoon 0111 -451000 a

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5