Omzet CZAV gestegen Kinderen vieren kerst Lillian Boutté CÖMMENTflflR Raadsfracties willen meer aandacht voor jeugdbeleid YfuUurn Biologen onderzoeken blauwalgen in Oostzee Van asielzoekers-eetcafé tot onafhankelijke ombudsman Concert van Basily's Gypsy Jazz AGENDA DINSDAG 23 DECEMBER 1997 NR 26305 3 ZIERIKZEE - De netto omzet van de CZAV is in het afgelopen boekjaar van ruim 250 miljoen naar 270 miljoen gestegen. Zo blijkt uit het jaarverslag van deze organisatie over 1997. De Coöperatieve Zuidelijke Aan- en Verkoop vereniging - zoals de CZAV voluit heet - blikt in deze vroeg versche nen nota tevreden terug. Na aftrekking van een ledenkor ting en recent een relatiekor ting, voor een totaalbedrag van 2,5 miljoen, resulteert een winst van ruim 3,6 mil joen. Het positieve resultaat is on der meer te danken aan de re sultaten van de Agrimarkt en Agriland. Veel belangstel ling gaat uit naar gemaks voeding en producten voor om en rond huis en tuin. De winst is daarnaast het gevolg van 'een forse volumetoena me van granen, zaaizaden, aardolieproducten en gewas beschermingsmiddelen. Wat dit laatste product betreft was sprake van een stijging van 17 procent. Een explosie ve vraag naar middelen te gen de aardappelziekte phy- tophthora, schurftmiddelen en de aanmelding van nieu we afnemers zijn daar de oor zaak van. De CZAV voor spelt dat op korte termijn middelen verdwijnen of ex treem duur worden in ver band met het toelatingsbe leid. Als voorbeeld noemt de organisatie het aardappel- kiemremmingsmiddél Gro Stop, een product dat 40 tot 50 procent in prijs is geste gen. Vrees bestaat dat er ga ten vallen in het huidige mid delenpakket, die niet door goede alternatieven worden opgevuld. De organisatie signaleert een toegenomen belangstelling bij akkerbouwbedrijven om een extra tak toe te voegen in de vorm van het vleeskui- kenbedrijf. Helaas, zo stelt CZAV in een begeleidend persbericht, zijn van over heidswege belemmeringen bij het bouwen van de stal len. Advertentie and her musicfriends, in de grote kerk brouwershaven 2e kerstdag 26 december zaal open 21.00 uur, aanvang concert 22.00 uur voorverkoop 25,00. aan de zaal 30,00 +voorprogramma: Inspirited zaterdag 27 december tonnenmagazijn, brouwershaven zaal open 20.00 uur, aanvang concert 21.00 uur voorverkoop 25,00. aan de zaal 30,00 voorverkoop beide concerten brouwershaven: 't swarte schaep; 0111 691903 bloemshop krokus; 0111 692113 zierikzee: marktzicht; 0111415195 middelburg: harry nyland; 0118 461295 Het woordje herindeling dient geschrapt uit de voca bulaire van ons gemeentebe stuur. Na een jaar functione ren dient de nieuwe gemeente snel en adequaat tegemoet te komen aan de wensen van.haar inwoners. Geen, te laat of onvoldoende antwoord op brieven of vra gen worden door de gemeen teraad niet meer geaccep teerd. Verdere uitbreiding van het aantal ambtenaren kan geen oplossing zijn. Daar zijn richtlijnen voor, afgestemd op het aantal in woners. Het college zal het dus in een efficiëntere ma nier van inzet van personeel moeten zoeken. V. Voor het overige hebben de meester fracties kritiek op het welzijns- en cultuurbe leid, of eigenlijk meer op het ontbreken daarvan. Met na me jeugdnota en cultuurnota worden met ongeduld tege moet gezien. Afgezien van een aantal partijspecifieke verlangens was het dat wel zo'n beetje wat de politiek aan te merken heeft. En dat valt mee. Geen van de partij en voert echte halszaken op. Dat kan drie dingen beteke nen. Het college heeft zijn werk goed gedaan en de par tijen zijn redelijk tevreden. Het kan ook betekenen dat er onderhuids nog proble men sluimeren, maar dat de partijen dat (nog) niet heb ben ontdekt. Tenslotte kan er van alles scheef zitten, zonder dat de raad cjaar openlijk op reageert. Dit om de goede onderlinge verhou dingen niet te schaden. Dat laatste is afkeurenswaardig. In de gemeenteraad dient een werkbare sfeer te heer sen zonder dat die uitmondt in een gezellige vrienden club. In een tijd waarin ideo logische verschillen nauwe lijks meer waarneembaar zijn, is de democratie niet ge diend met lokale politici die elkaar voortdurend ontzien. Van tandenlozebeschou wingen gaat geen louterende werking uit. Suggesties van raadsfracties: ZIERIKZEE - Een eetcafé dat door asielzoekers gedreven wordt bij wijze van activiteit. Een café waar bezoekers voordelig kunnen eten en proe ven van andere culturen. Die suggestie doet GroenLinks in haar algemene beschouwingen op de begroting voor 1998 van de gemeente. Ook an dere fracties dragen ideeën aan. D66 pleit in haar beschou wingen voor een onafhan kelijke ombudsman of om- budscommissie. Immers een externe klachtenbehan deling behoort het sluit stuk te zijn van klachtenre gelingen. Dat kan mogelijk samen met andere Zeeuwse gemeenten. Wij vragen van het college om bij dit over leg een stimulerende rol te spelen in plaats van te wachten op de dingen die wellicht komen." Dezelfde fractie stelt het college ver der voor om in 1998 een ton uit te trekken om een begin te kunnen maken met het armoedebeleid. Het CDA oppert de gedach te om eens te kijken of er mogelijkheden zijn voor sa menwerking tussen mu ziek- en theaterpodium Brogum in Zierikzee en po dium 't Beest in Goes. De RPF gaat een stapje verder en wil het bestaanrecht van Brogum ter discussie stel len. ,,Bij opheffing zou de Stichting Jeugd de ruimte krijgen meer te doen aan begeleiding van jongeren en het geld van Brogum zou bijvoorbeeld voor de Wvg of een ander doel kunnen worden gebruikt." De WD pleit voor een groenbeheersplan en vraagt het college te onder zoeken of het mogelijk is onkruid te bestrijden met een milieuvriendelijke groeistof. Ook pleiten de li beralen voor meer aan dacht voor ontwikkelings samenwerking. Volgens de WD is er op dat vlak in een jaar tijd bijna niets ge beurd. De PvdA ontpopt zich als pleitbezorger voor de Mr. Breetvelt-speeltuin in de Zierikzeese wijk Malta. Het college wil de subsidie voor de speeltuin verlagen van 24.000 naar 10.000 gul den. De sociaal-democraten zien dat absoluut niet zitten en stellen voor dit plan te laten varën. De 14.500 gul den extra kan volgens hen uit de post onvoorzien ge put worden. De fractie SGP/GPV doet een dringend beroep op het college om ten behoeve van het nieuw op te stellen be stemmingsplan buitenge bied een landschapsbe leidsplan op te stellen. „Om richting te geven aan de ontwikkeling van het landschap van Schouwen- Duiveland voor het komen de decennium." BROUWERSHAVEN - In Sjee Bee in Brouwershaven vindt zondag 28 december een concert plaats van Basi ly's Gypsy Jazz. Deze vierkoppige formatie maakt muziek in de stijl van de Gypsy Kings, Rosenberg Trio en Tata Mirando. Het re sultaat is zigeunermuziek, gestoken in een jazzstijl en ritme. Het concert is bedoeld ter af sluiting van het jaar en be gint om 21.00 uur. KNEELE VI Hoeije morhe Kneele, oe ist. In toen dochten die zie t'r an ders uut. Wat is die veran derd. Mè ja, oe vee jaeren is dat a wel nie lee. In Kneele docht, ik mot toch zae dat t'r nog 'n andere Kneele is. Ze liep rood an. Zouë m'n êêót 'n bakje doe Jaop? Ja dat za smaeke nae zo'n rei- ze.Ja Jaop, oe kende jie mien? Ja noe je 't zelf zeit, aode ik je anders vö steld. Weet je wat ik dienke, dat je Kneele van Saorel mot ao. Ik bin Kneele van Bram. Wilder binne nichten in m'n weune in de zaelfde straete. In jie aode 't verhete 't nommer d'r op te zetten. Ja, ik wist dat nommer nie. In noe eit de post dien brief verkeerd bezurgd zonder datten 't wist. Wat dienk jie ier van Jaop? Ik ao dae a dae- hen over docht. Oe komten an mien adres, in om an mien te schrieven. Ja méns, je kan de post dat nie kwaelijk neme. Uutein- c^elijk is t mien schuld. Tus sen twee aekjes zet jie aol- tied zo'n lekker bakje koffie. Of is dit t'r eere van mien Kneele? Zie blie datten de koffie lekker vond. In zei: ik ouwe van 'n lekker bakje, Ja op. Wat die brief betreft de abuzen binne onder de mén sen. Mè ik zou je aok wè wille ao. Want allene is mè allene. Ik durve 't mee je an Jaop. Kiek, dat wou ik ööre. Van mien kant aok heen bezwaer om mee joe vaerder te haen. Ie hieng lache, in zei: wat kan dat toch raor hae op aerde. Zöö eije niks, in zöö eije 'n wuuf. In al is dien brief ver keerd komme, toch is 't nog hoed komme. Mè Jaop oe mot dat noe mee m'n nichte? Wel méns, dat is makkelijk hoenoeg. Die weet van niks in atte wild'r onze mond ouwe dan is t'r toch heen aene die at dae nae kraoit. Nog 'n bakje? Ja hra- eg. Dan doemen daolijk 'n neutje. Of beije dae vies van?. Nee 66. aoles op z'n tied. Heef m'n noe êêst mè is een kos van joe. Dan krieg jie d'r 'n paer van mien vrom- me. Oe lanhe dat duurd eit weet ik nie. Ménsen lieve wae kom ik a nie in. Atte m'n ouwelui dat nog is wiste. Wat zouë ze blie weze. Ze waere aolebeije uut d'n brand. In toch is Kneele van Saorel dae noch achter komme. In 't eeste vond ze dat vervelend. Mè laeter kon ze d'r om la- chc. In noe docht ze dat ei zöö wè motte weze. Dat zat ze noe aomae te overdienken tot datter volk roepe wier in ze weer in d'r ouwen doen kwam. WULLUM Dinsdag 23 december Zierikzee 'De uitverkoop van de eeuw', one-man-show Seth Gaaikema. Theater Mondra- gon. 20.00 uur. Woensdag 24 december Zierikzee Volkskerstzangdienst. Grote Kerk. 19.30 uur. Serooskerke Kerstzangdienst. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Westenschouwen Rondleiding Meeuwendui nen met gids. Vanaf uitkijk toren A. v. d. Weijdeweg. 13.30 uur. Burgh-Haamstede Wandelingen Meeuwendui- nen, Start A. van der Weijde weg. 13.30 uur. Haamstede Kerstnachtdienst. Hervorm de kerk. 22.00 uur Brouwershaven Kerstzanguur. Sint Nico- laaskerk. 19.00 uur. Nieuwerkerk Kerstzangdienst Samen óp Weg gemeente. Jacobuskerk. 19.30 uur. Oosterland Kerstnachtdienst m.m.v. christelijke gemengde zang vereniging VZOS. Hervorm de kerk. 22.00 uur. Donderdag 25 december Zierikzee Kerst Sing- In. Onder de,' i Beuze. 08.45 uur Kerstviering bij de Christen gemeente Zierikzee in het MFC. 10.00 uur. Familiekerstfeest met kerst- musical jeugdgroep Leger des Heils Poststraat 37. 16.00 uur. Nieuwerkerk Optreden gospelkoor To gether tijdens kerkdienst. Jacobuskerk, Ooststraat. 10.00 uur. Vrijdag 26 december Zierikzee Rondvaart met kerstconcert en wandeling op Neeltje Jans. Vanaf 't Luitje Nieuwe Haven. 13.00 uur. Burgh-Haamstede Wedstrijd spijkerslaan. Big S. 20.00 uur Scharendijke Ritten boemeltreintje. Van af Port Zélande. Van 11.00 tot 17.00 uur ieder uur. Brouwershaven Concert Lillian Boutté and her musicfriends. Grote Kerk. 22.00 uur. Zaterdag 27 december Zierikzee Funkrock Night. Brogum. 22.00 uur. Burgh-Haamstede ATB-oliebollentourtocht vanaf Restaurant Molenberg aan de Hogeweg. Start om 14.30 uur. Brouwershaven Concert Lillian Boutté and her musicfriends. Tonnen magazijn. 21.00 uur. Nieuwerkerk Inzameling oud papier. Gebouw Salem. 9.30 tot 11.00 uur. Zondag 28 december Zierikzee Vaardagtocht met wande ling op Neeltje Jans. Vanaf 't Luitje Nieuwe Haven. 10.30 uur. Burgh-Haamstede Eindejaarsvlooienmarkt. Recreatiecentrum Westerschouwen. 10.00 tot 17.00 uur. Brouwershaven Basily's Gypsy Jazz treedt op in Sjee Bee. 21.00 uur. Maandag 29 december Zierikzee Instuif voor jeugd van 6-12 jaar in zwembad Onderdak. Aansluitend maaltijd en vrij zwemmen. Workshop stempelen. Ca deauwinkel Goudswaard, Poststraat. 19.00-22.00 uur. Burgh-Haamstede Wandelingen Meeuwendui nen. Start A. van der Weijde weg. 13.30 uur. Oudejaarsparty. Big S. 21.00 uur. Dinsdag 30 december Zierikzee Mountainbike-parcours in sporthal Onderdak voor jeugd van 6-12 jaar. Aanslui tend maaltijd en vrij zwem-, men. Aanstellen ambulante jeugdwerker bepleit kinderen. Overheidssteun moet, zo schetst de fractie, gericht zijn op het bevorde ren van de eigen verantwoor delijkheid. Verder pleiten SGP en GPV voor het in woonwijken voldoende creë ren van speelvelden en trap veldjes. ,,Op deze manier kan enerzijds het welzijn van de jongeren worden bevor derd en anderzijds voorko men worden dat plantsoenen worden vernield of andere vormen van vandalisme ont staan," Oorzaken achterhalen De fracties vinden dat de jeugdnota veel te lang op zich laat wachten en pleiten voor aanstelling van een ambulant jeugdwer ker. (Foto: Marieke Mandemaker) ZIERIKZEE - Niet pas eind volgend jaar een jeugd nota maar op z'n laatst in het eerst kwartaal van '98. En om te beginnen met ingang van begin 1998 een ambulant jeugdwerker aanstellen. Een kleine greep üit de suggesties van verschillende raadsfracties binnen de Schouwen-Duivelandse gemeenteraad om het jeugdbeleid meer handen en voeten te geven. De PvdA stelt in haar alge mene beschouwingen op de gemeentebegroting 1998 vast dat de beleidsnota Jeugd- en Jongerenwerk veel te lang op zich laat wachten. „Die beleidsnota zal nu pas in juni verschijnen. Om tot zo lang te wachten met het aanstel len van een ambulant jeugd werker vinden wij te lang duren," aldus de fractie. De sociaal-democraten stellen het college voor begin '98 een ambhlant jeugdwerker voor de duur van een half jaar aan het werk te zetten. De PvdA wil daar 25.000 gulden voor uittrekken en dat geld kan volgens hen uit de post on voorzien worden gehaald. D66 zit op dezelfde lijn. De jeugdnota, zo stelt de fractie, moet met voorrang geprodu ceerd en behandeld worden. „Waardoor nog in 1998 kan worden overgegaan tot het aanstellen van een jeugdwer ker." D66 wil daarvoor 50.000 gulden reserveren en dat geld kan wat die fractie betreft uit de 'behoedzaam heidsreserve' gehaald wor den. GroenLinks spreekt haar te leurstelling uit over het uit blijven van een jeugdnota. „Als reden wordt aangege ven aanloopproblemen, maar die lopen wel veel te lang aan als wij deze nota pas eind 1998 kunnen verwach ten." Het CDA spreekt zich in haar beschouwingen niet uit over het tijdstip waarop de jeugdnota in haar visie zou moeten verschijnen en volstaat met de opmerking dat de fractie verwacht dat de jeugdnota met voorrang wordt behandeld. „Gezien de grote noodzaak om de jeugd op een adequate manier te begeleiden." Jeugdwerk is in de optiek van SGP/GPV een primaire verantwoordelijkheid voor de ouders/verzorgers van Belastingen De meningen over hoogte van de belastingtarieven lo pen duidelijk uiteen bij de verschillende fracties. Voor al voor wat betreft de toeris tenbelasting. GroenLinks stelt voor om deze belasting fors te verhogen. „Zeker be zien in het licht van de hoge extra kosten die deze tak van industrie met zich mee brengt. Uiteindelijk moeten tekor ten door extra kosten die het toerisme met zich meebren gen worden opgebracht door de burgers van Schouwen- Duiveland." GroenLinks stelt voor de toeristenbelas ting in drie stappen te verho gen naar 1,75 gulden per per soon per overnachting. Ter vergelijking zijn de tarieven van Zandvoort (1,50), Val kenburg (2,50) en Texel (1,25) bijgevoegd. Het college gaat vooralsnog uit van een tarief van 1.05 gulden. In de visie van de VVD is dat teveel van het goede. De libe ralen willen de verhoging be perken tot één van 96 cent naar een gulden per nacht per persoon. Daarmee slaat de VVD een gat van 180.000 gulden in de begroting. D66 - voorstander van een verho ging naar 1.05 gulden - con stateert dat ook en zegt be nieuwd te zijn op welke wijze de WD dat gat wil stoppen. In haar algemene beschouwingen gaat de WD niet op die vraag in. YERSEKE - Biologen van het Nederlands Instituut voor Oecologisch Onderzoek in Yerseke starten de ze maand een onderzoek naar blauwalgen in de Oostzee. Dit zijn notoire plaaggeesten in het zoete water, die in warme zomers meren en recreatiepias sen onbruikbaar kunnen maken voor zwemmers. waardoor het mogelijk wordt om algenplagen te voorspellen en te voorko men. In zout water komen blauw algen maar mondjesmaat voor. Dat ze in de Oostzee wel zorgwekkende concen traties kunnen bereiken komt volgens het NIOO waarschijnlijk omdat het water minder zout is als in andere zeeën. De blauwalgen bezitten kleine gasblaasjes, waardoor ze drijflagen kun nen vormen. Stinkende en rottende aangespoelde drij flagen veroorzaken grote overlast langs de Oostzee kust. De algen produceren daarnaast gifstoffen die in werken op het zenuwstelsel en de lever van mensen en dieren. Eenenzestig kinderen meldden zich gisteren bij het gebouw van het Leger des Heils in Zie rikzee om gezamenlijk kinderkerstfeest te vieren. Na het zingen van kerstliederen - waarbij de kinderen zichzelf begeleidden op allerlei instrumenten - was bet tijd voor het kerstverhaal. Onder het voorlezen speelden de kinderen het vertelde verhaal na. „Kinde ren raken daardoor erg betrokken. Ze luiste ren goed en concentreren zich daardoor echt op wat wordt verteld," vertelt kapitein G. Bot. Na een beker chocomel werd een nog grotere aanspraak op de creatieve vermogens van de kinderen gedaan. Een piepschuimen bal werd met glittertjes en sterretjes omge vormd in een heuse kerstbal. Voor de snelle werkers onder hen bestond ook nog de moge lijkheid een kerstster te fabriceren. Het kin derkerstfeest van het Leger des Heils slaat aan. constateert Bot. „Vorig jaar waren er 54 kinderen en dat vonden we al veel." Onder meer de bijbelclub - bedoeld voor buitenker kelijke kinderen - heeft naar haar mening het contact met de jeugd versterkt. (Foto: Marieke Mandemaker) De algenbloeien in de Oost zee ontstaan op onvoorspel bare tijden en plaatsen, en het is niet duidelijk wat nu precies de oorzaken ervan zijn. De onderzoekers gaan daarom in kaart brengen on der welke omstandigheden bloeien optreden, en uit wel ke algensoorten de bloeien bestaan. Ook gaan ze de uit werking van de door de algen geproduceerde gifstoffen op verschillende diersoorten be studeren. De Oostzee is de enige zee ter wereld waar bloeien van giftige blauwal gen voorkomen. Het is nog onduidelijk welke risico's ze opleveren voor mens en dier. Het onderzoek moet uitein delijk meer inzicht opleve ren in de oorzaken van bloei en van blauwalgen. i 1 S

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3