Verwarring over Zalm-snip Tien miljoen ministerie voor de Zeeuwse politie HANSE+HANSE vuurwerk Uitbreiding camping Kabbelaarsbank Verontwaardiging over manoeuvre Goedereede 'Boot verkeerde in midlifecrisis' Sleepboot Brandaris van Bouwman gerenoveerd GroenLinks wil mogelijkheid schrappen Ruimte aan Straatweg voor zeer milieuhinderlijk bedrijf Jan de Jonge Tijdens discussie over afvalstoffenheffing Extra financiële injectie Radio Schouwen- Duiveland blikt terug 'e meest aparte cadeau- ideeën gesloten Gratis busvervoer in de nacht van oud op nieuw AGENDA VRIJDAG 19 DECEMBER 1997 NR 26303 3 ZIERIKZEE - Terwijl de gemeenteraad van Schou- wen-Duiveland er nog een besluit over moest nemen heeft de gemeente Goedereede vooruitlopend op wijziging van het bestemmingsplan al een artikel 19-procedure in gang gezet om uitbreiding van cam ping Kabbelaarsbank mogelijk te maken. ,,Die artikel 19-procedure ligt al ter goedkeuring bij ge deputeerde staten. Wij kun nen daar als gemeente al geen bezwaar meer tegen ma ken." vertelde wethouder C. Veerhoek. ,,Wij kunnen nog wel bezwaar maken tegen de benodigde vrijstellingen." Veerhoek zei zeer verrast te zijn door de handelwijze van de gemeente Goedereede en daarin stond hij, zo bleek tij dens de raadsvergadering, niet alleen. ,,Dit verbaast ons zeer." reageerde H. Coomans (WD) op de mede delingen van de wethouder. ,,Ook de manier waarop men in de Raad van Bestuur van het Grevelingenschap met el kaar omgaat. Maar ik be grijp dat het nog niet te laat Het college van B&W van Schouwen-Duiveland is van meet af aan tegen uitbrei ding van de op de Kabbe laarsbank aan de Brouwers- dam gelegen Camping Kab belaarsbank. De camping wil van de huidige 80 groeien naar 200 eenheden en dat is volgens B&W van Schouwen- Duiveland in de eerste plaats helemaal niet nodig en in de tweede plaats in strijd met de Regiovisie Schouwen- West. „Als de camping Kab belaarsbank extra eenheden krijgt om basisinvesteringen te financieren, wordt er bin nen een beperkt gebied met twee maten gemeten," aldus het college. Aan de gemeenteraad werd gisteravond het voorstel voorgelegd om het college te machtigen om namens de ge meente bezwaar aan te teke nen tegen het uitbreidings plan. Alleen de RPF is tegen dit voorstel, zo bleek tijdens de vergadering. De overige fracties scharen zich achter de afwijzing door het college van uitbreiding van de cam ping. ZIERIKZEE - Sleepboot Brandaris van rederij Bouwman uit Zierikzee is weer zo goed als nieuw. Dat zegt eigenaar G. Bouwman. De boot heeft een bijna vier maanden durende opknap beurt bij reparatiewerf Damen Shipyards Hard- inxveld achter de rug. De uit 1980 daterende Brandaris is volledig ge- hermotoriseerd en opnieuw ingericht voor zowel het slepen als duwen. Het vaar tuig is ook verstevigd om in de winter als ijsbreker te kunnen fungeren. Verder is nieuwe apparatuur geïn stalleerd, zoals een stuur dat op en neer bewogen kan worden, zodat er overheen gekeken kan worden als de Brandaris als duwer fun geert. Het bemanningsver- blijf en de kombuis zijn ook vernieuwd. „Alles is nieuw, behalve het casco," vertelt Bouwman. Boven dien heeft de rederij een certificaat van de scheep vaartinspectie gekregen om vijftien mijl buiten de Nederlandse kust te mogen varen. „De boot verkeerde in een midlifecrisis. Hij is vernieuwd om meer moge lijkheden te creëren en om het certificaat te kunnen bemachtigen om op zee te varen," aldus Bouwman. Stormvloedkering De Brandaris was in de ja ren tachtig actief bij de bouw van de Stormvloed kering. Tegenwoordig wordt de sleepboot zowat overal in Nederland ingezet waar gesleept moet woe den, zoals bij baggerwer- ken met molens, zandzei- lers en kraanpontons. De eerste opdracht in zijn nieu we outfit is volgend jaar bij een aannemer in Europoort bij Rotterdam. Daar gaat de Brandaris zinkstukken leggen om de bodem van de loskade te beschermen. ZIERIKZEE - Het gemeentebestuur wil op het nieu we bedrijventerrein aan de Straalweg in Zierikzee de mogelijkheid open laten voor vestiging van 'zwa re' bedrijven die ernstige milieuhinder veroorza ken. Een poging van GroenLinks om die mogelijk te schrappen mislukte gisteravond in de gemeente raad. Volgens het college is er vraag naar dergelijke indus- triegrond. De Straalweg ligt ver genoeg van de bebouwde kom voor dergelijke be drijfsactiviteiten. „Wij heb ben bezwaar tegen de formu lering dat u zware bedrijven wil toelaten. Dus die regel zou eruit moe ten, maar middelzware in dustrie kan wat ons betreft wel," begon H. de Vries van GroenLinks haar poging. „Het gaat niet om petroche mische industrie," ant- Advertentie voor oh's en ah's Gratis vuurpijl bij besteding boven f 10,- St. Jacobstraat Zierikzee woordde wethouder C.Veer- hoek. „Het gaat om heel sim pele bedrijven die makkelijk kunnen." Onderscheid tus sen zwaar en middelzwaar kan volgens Veerhoek niet worden gemaakt. „We laten deze categorie toe of niet. Schipperen kan hier niet. Verder kunnen we voor deze categorie alleen via vrijstel ling toestemming verlenen. Daar kunt u ons te zijner tijd op aanspreken." Als dat zo is, vond mevrouw De Vries, dan kan die hele passage wel uit het bestem mingsplan. „Want nu neem je een onomkeerbaar besluit en maak je jezelf kwets baar." Maar Veerhoek wilde van geen wijken weten: „De zin die hier staat, duidt erop dat je geen chocoladefabriek in een woonwijk moet neerzet ten. Het gaat niet om zware industrie, maar om bedrij ven die beter niet dicht bij woningen kunnen staan. De wet staat niet toe dat we die uitsluiten." Ingreep De Vries hield echter stand, waarop voorzitter J. Assel- bergs ingreep. „Hetgeen waar u nu over discussieert staat niet in het bestem mingsplan, maar in het ad vies daarbij." Vervolgens stelde de raad het bestem mingsplan bedrijventerrein Straalweg ongewijzigd vast. ZIERIKZEE - 'De wijzen komen uit het Oosten, en zeker niet uit Den Haag'. Die verzuchting slaakte wethouder G. J. van der Salm gisteren tijdens een discussie in de gemeenteraad over de hoogte van het tarief afvalstoffenheffing en de door de regering be- loofde lastenverlichting voor alle burgers in de vorm van de 'Zalm-snip'. heen. Strekking van die mo tie was dat de korting op de Onroerend Zaak Belasting zou moeten worden gegeven. PvdA en CDA legden die mo tie echter naast zich neer en volgens de laatste berichten mogen gemeenten nu zelf be slissen in welke vorm ze de Zalm-snip aan hun inwoners uitkeren. „Door al dat geharrewar zijn veel gemeenten steeds weer op het verkeerde been gezet en zagen zij hun besluiten doorkruist door nieuwe standpunten van het kabi net, "aldus Van der Salm. Vooralsnog houdt de ge meente Schouwen-Duive land vast aan korting op de afvalstoffenheffing, want op die manier kan volgens het college worden voorkomen dat bijvoorbeeld buitenlan ders die op Schouwen-Duive land een tweede woning heb ben ook profiteren van een extraatje dat in feite niet voor hen bedoeld is. Daarop merkte RPF-verte- genwoordiger J. Roukema op dat tweede huisbezitters vaak ook reinigingsrechten en afvalstoffenheffing beta len. En dus toch kunnen mee profiteren van het gebaar van de Nederlandse overheid aan haar burgers. Volgens wethouder G. van de Velde- De Wilde zou die stelling ech ter niet opgaan voor tweede huizen op vakantieparken. De parken worden als geheel als bedrijf beschouwd en val len onder andere regelingen. Desalniettemin zegde wet houder Van der Salm toe de kwestie nog eens te zullen be kijken. „Ik kom daar in ja nuari nog op terug," sloot de wethouder de discussie af. Het tarief afvalstoffen heffing werd tijdens de raadsvergadering vastge steld op 414 gulden per aan sluitingper jaar. Belastingen De meeste gemeentelijke be lastingen gaan komend jaar Wethouder G. J. van der Salm: "Wijzen komen uit het Oosten, maar zeker niet uit Den Haag' In september besliste de re- gering dat alle Nederlanders 100 gulden krijgen in de vorm van lastenverlichting. In eerste instantie zou dat via een verplichte korting op de reinigingsheffing gaan, maar later was weer sprake van een korting op de afval stoffenheffing. Daar kwam weer een motie van D66 over- CDA'er C. Legemaate: „Hoe zit het nou met die Zalm snip?' omhoog met drie procent. CDA, RPF en GroenLinks verzetten zich gisteravond tegen de drie procentsverho ging van de onroerend zaak belasting (OZB). De WD keerde zich tegen de verho ging van de toeristenbelas ting met een stuiver per per soon per overnachting. CDA, RPF en GroenLinks willen voor wat betreft de OZB niet verder gaan dan 2,4 procent, zijnde de inflatie correctie. „Het argument van de wethouder dat we dit jaar niet hebben verhoogd is niet op z'n plaats," vindt CDA-fractieleider C. Lege maate. „Want we hebben bij de herindeling beloofd dat we efficiënter zouden wer ken. Daarom vinden wij het niet nodig boven de inflatie correctie te gaan. Vijftigdui zend gulden bezuinigen op een totaalbegroting van 114 miljoen is ook geen bedrag van belang." „Vijftigduizend op 120 mil joen een druppel op de gloei ende plaat? Dat bedrag struc tureel betekent een investering die we kunnen doen van vier tot vijf ton. Dan praat je ongeveer over de aanschaf van een brand weerauto en dat is niet niks," pareerde wethouder G. J. van der Salm. Gat En de VVD gaf hij te ver staan dat die stuiver minder toeristenbelasting een gat in zijn begroting van 180.000 gulden gaat veroorzaken. „Ik neem aan dat de WD in haar algemene beschouwin- G. den Ouden (VVD): Toe ristenbelasting niet verho gen." gen met voorstellen komt om dat gat te dichten," voegde hij WD-raadslid mevrouw G. den Ouden toe. Na enige discussie of dat nou wel een taak voor de raad is, besloot Den Ouden de hand schoen op te nemen en inder daad met voorstellen te ko men. Met de aantekening dat CDA, RPF en GroenLinks te gen zijn, ging de raad in meerderheid akkoord met een gemiddeld drie procents verhoging van OZB, brand- weerrechten, forensenbelas ting, hondenbelasting, leges, lijkbezorgingsrechten, markt- en standplaatsenver gunning, scheepvaartrechten en (water-)toeristenbelas- ting. MIDDELBURG - De regiopolitie Zeeland krijgt van het ministerie van Binnenlandse Zaken een bedrag van bijna tien miljoen gulden. Dat maakte korps chef A. Smeels donderdag bekend tijdens de oude- jaarsbijeenkomst van de Zeeuwse politie. Zonder extra geld zou het be grotingstekort van de Zeeuwse politie in 2001 opge lopen zijn tot bijna. 13 mil joen gulden. Dit vanwege ho ge salariskosten door relatief duurder personeel en de hogere kosten in verband met de uitgestrektheid van de regio. Dat extra geld kan de politie, zo liet Smeels weten, bijzon der goed gebruiken. Onder meer voor een belangrijk speerpunt voor 1998: het ver beteren van de wijkzorg. De Zeeuwse politie gaat het con tact met de bevolking inten siveren. Onder het motto 'Wijkzorg, uw zorg, onze zorg' krijgen één of meer po litiemensen verantwoorde lijkheid voor de politiezorg in een klein gebied. Doel is het zichtbaar en aan spreekbaar aanwezig zijn om service op maat te kunnen le veren aan de bevolking. Om beter in te kunnen spelen op de plaatselijke behoefte wordt elk district verdeeld in een aantal basiseenheden. Op die manier, zo verwacht de politie, worden de lijnen tussen de politie en de lokale overheden korter en komen ook de verantwoordelijkhe den voor de operationele po litiezorg op een lager niveau te liggen. Ook komen er tot 2001 ongeveer 50 politiemen sen op straat bij. Om het personeel alvast aan de nieuwe koers te laten wennen krijgen de 950 Zeeuwse politiemensen dit jaar in plaats van een kerst pakket het Bouw-je-wijk- spel. In dat spel staat het ge zamenlijk bouwen aan een beter leefklimaat centraal. De kaart van Zeeland dient als speelbord, waarop met kaarten en pionnen contact wordt gelegd tussen politie en burgers in de verschillen de wijken. Wie zich het beste aan de regels houdt wint. - Het opbouwen van de wijk zorg maakt onderdeel uit van het toekomstscenario van de politie Zeeland. Dit scenario moet ertoe bijdra gen dat de politie Zeeland haar bedrijfsvoering effi ciënter maakt en zo bij draagt aan een sluitende be groting in 2001. Ook in de politiemonitor - het lande lijk tweejaarlijks onderzoek naar het functioneren van de politie - bleek dat de service verlening van de politie en de contacten met het publiek zouden moeten verbeteren. In Zeeuws-Vlaanderen is reeds goede ervaring opge daan met de verdeling in ba siseenheden. Voor de andere gebieden worden begin janu ari 1998 direct projectleiders geselecteerd om deze veran derde aanpak vorm te geven. De politie moet weer meer de wijk in. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Radio Schouwen-Duiveland blikt za terdag 27 december terug op het jaar 1997. Onder de titel 'Dag '97' pra ten de radiomakers in de stu dio met lokale gasten over de gebeurtenissen in dit jaar en wordt vooruitgeblikt naar 1998. Op het halve uur is er een kort overzicht van de be langrijkste gebeurtenissen die in een bepaalde maand op Schouwen-Duiveland plaats vonden. Cultuur, senioren, kunst, sport, huisvestig en muziek. Het is zomaar een greep uit de onderwerpen die tussen 10.00 en 18.00 de revue zullen passeren. Advertentie De cadeau-shop van Interieur Paauu-e staat vol verrassende meesterwerkjes van uiteenlopende aard. Lumière, koperen sculpturen bijvoorbeeld. Zonneinaire. Tel. 0111-401318. 1 Volop parkeergelegenheid en goed bereikbaar per openbaar vervoer. Advertentie op woensdag 24 december na 15.00 uur en op woensdag 31 december na 13.00 uur zijn onze kantoren in Zierikzee en Burgh-Haamstede Langs deze weg wensen wij u bovendien fijne kerstdagen en het beste voor 1998 namens alle medewerkers van Hanse+Hanse Makelaardij O. G. - Verzekeringen Financiële dienstverlening RENESSE - Traditiegetrouw verzorgen de Stichting Horeca Renesse (SHR) en de ZWN weer gratis bus vervoer van en naar Renesse in de nacht van oud op nieuw. Beide organisaties nemen de helft van de kosten voor hun rekening, waardoor de Schouwen-Duivelandse feestgangers de mogelijk heid hebben veilig en gratis op pad te gaan. Naar Renesse toe vertrekt vanaf de Burgh- se kerk bus 133 om 00.20 uur. Deze bus komt 00.35 uur in Renesse aan. In Bruinisse vertrekt de eerste bus - num mer 133 - om 00.30 uur. Via Oosterland (00.36), Nieuwer- kerk (00.41), Zierikzee (00.51), Serooskerke (01.02) en Noordwelle (01.05) arri veert deze bus om 01.09 uur in het uitgaanscentrum van Renesse.Om 00.45 uur ver trekt bus 134 uit Zierikzee. Deze bus rijdt naar Renesse via Schuddebeurs (00.50), Noordgouwe (00.52), Zonne- maire (00.56), Brouwersha ven (01.01), Looperskapelle (01.07), Scharendijke (01.10) en Ellemeet (01.14). Ditzelfde parcours wordt om 01.30 uur nog een keer afgelegd. De aankomsttijd in Renesse is dan 2.05 uur. Een kortere weg voor Zierikzeeënaren is er om 01.30 uur. Bus 133 rijdt dan vanaf het ZWN-station via Serooskerke (01.41) en Noordwelle (01.44) recht streeks naar Renesse. Naar alle genoemde plaatsen wordt later in de nacht terug gereden. Bus 133 naar Burgh vertrekt om 4.00 uur uit Re nesse. De 133 naar Bruinisse vertrekt om 4.00 en om 5.00 uur. Bus 134, die via de klei ne kernen terugrijdt naar Zierikzee, vertrekt eveneens om 4.00 en om 5.00 uur. Vrijdag 19 december Zierikzee Open Reiki-avond aan de Sint Joostmeet 11.19.30 uur. Burgh-Haamstede Kerstfeest van de NBvP afdeling Noordwelle en om streken in het verenigingsge bouw van de gereformeerde kerk in Haamstede. 17.00 uur. Renesse Dorpskerstfeest zondags school Mirjam. Hervormde Jacobuskerk. 18.50 uur. Zaterdag 20 december Zierikzee Kerststukjes maken bij De Lichtboei in het MFC, van 9.30 tot 11.30 uur. Algemene ledenvergadering en kerstviering ANIB afde ling Schouwen-Duiveland. MFC. 10.30 uur. Kinderkerstzangdienst met Jedaja en Bid en Zing. Grote Kerk. 19.30 uur. Prijsklaverjassen. Kantine sportpark Den Hogen Blok. 19.30 uur. 'Kerstconcert bij kaarslicht' Ars Musica. Lutherse kerk. 20.00 uur. Westerschouwen Kerstbomenverkoop Boswachterij aan de Kraaijensteinweg 140. 9.30 tot 16.00 uur. Burgh-Haamstede Karaoke. Big S. 20.00 uur. Renesse Buitenkerstmarkt. Cen trum. 11.00 tot 17.00 uur. Brouwershaven Kinderdisco jeugdsoos The Trump. Scoutinggebouw, Spuiweg. 19.00-22.00 uur. Dreischor Workshop kerststuk en kerstkrans maken. Molen weg 15. 9.30-15.30 uur. Nieuwerkerk Kerstbijeenkomst voor menr sen met verstandelijke of li chamelijke handicap. Salem. 14.30 uur. Bruinisse Vogelruilbeurs in het clubge bouw van ODW De Nachte gaal aan de Molenweg in Bruinisse. 10.00-12.00 uur. Zondag 21 december Zierikzee 'The Christmas Tradition', kerstconcert met Berdien Stenberg. Theater Mondra- gon. 15.00 uur. Burgh-Haamstede Diskjockeymarathon. BigS. 14.00 uur. Maandag 22 december Zierikzee Kerstmarkt Brugzicht en le vende kerststal. Kinderboer derij De Punt. 10.00-15.00 uur. Baywatch-ochtend voor jeugd van 6-12 jaar in zwem bad Onderdak. Van 11.00 tot 12.30 uur. Aansluitend maal tijd en vrij zwemmen. Kinderkerstfeest. Gebouw Leger des Heils, Poststraat. 14.00 uur. Renesse Aanbieding dorpspomp van Stichting Renesse aan J. As- selbergs. Korte Reke. 15.30 uur. Dinsdag 23 december Zierikzee Kerstmarkt Brugzicht en le vende kerststal. Kinderboer derij De Punt. 10.00-15.00 uur. Speeltuin in sporthal Onder dak voor jeugd van 6-12 jaar. Van 11.00 tot 12.30 uur. Aan sluitend maaltijd en vrij zwemmen. 'De uitverkoop van de eeuw', one-man-show Seth Gaaikema. Theater Mondra- gon. 20.00 uur. Westenschouwcn Wandelingen boswachterij. Start excursieschuur Kraaij ensteinweg 140. 10.00 uur. Woensdag 24 december Zierikzee Volkskerstzangdienst. Grote Kerk. 19.30 uur. Zierikzee Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3