Zoetwaterbekken Westhoek -Ifaamstede bv W Het gaat weer goed met de Nederlandse ooievaar COMBI TRON Het is volop zomer bij Van Oeveren ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODES Miele 3 Geklede kostuums v.a. 498,- deurloo I College tijdelijk bestuur van beheersstichting Mondragon Vrouw steelt van werkgever Verkeersdode ongeval Axel Bekneld, maar niet gewond mnsnm demonstratie OP ZATERDAG 20 DECEMBER mm KEUKENSTUDIO Vuurwerkcontrole brengt veel overtreders in beeld k reisburo vein oeveren r "DIE HOORT EIGENLIJK AL LANG IN AFRIKA TE ZITTEN" r dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE QMEUWSBODE VRIJDAG 19 DECEMBER 1 997 1 53e JAARGANG NR 26303 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 797-1889 A |r mannen n Mol 7 Onderzoek naar haalbaarheid door provincie en Waterschap RENESSE - De provincie heeft plannen om tussen Burgh-Haamstede en Renesse een groot zoetwater bekken aan te leggen. De plas moet de landbouw van water gaan voorzien en krijgt tevens een recre atieve funtie. Als alles volgens plan verloopt kan er op zijn vroegst in 2001 met de graafwerkzaamheden worden begonnen. Het zoetwaterbekken moet ongeveer honderd hectare groot worden, maar ook een kleinere variant, die uitgaat van 50 hectare, wordt onder zocht. De provincie heeft de kosten voor aanleg en ver werving van de grond ge raamd op zo'n 8,3 miljoen gulden: 4,6 miljoen voor het bekken van vijftig hectare. Een deel van dat geld kan wellicht van het rijk komen. Dit is mogelijk omdat het bekken wordt ingericht als een bos. Het zoete water voor het bek ken wordt onttrokken aan het grondwater. Hoewel er nu zeker zo'n veertig schut ten in Schouwen-West zijn geplaatst, stroomt bij over vloedige regenval nog veel zoet water de zee in, terwijl in droge tijden de landbouw om dit water zit te springen. Het bekken moet dit water verzamelen en zodoende zor gen dat ook in tijden van droogte genoeg zoet water voorradig is. De landbouw zou dan uitgebreid kunnen worden. Wandelroutes Ook de recreatie zou kunnen profiteren van het bekken. Er kunnen wandelroutes ko men en het zou geschikt vis water kunnen zijn. Het is niet de bedoeling dat het ook als zwemwater in gebruik zal komen. Het lijvige rapport over het zoetwaterbekken is inmid dels in handen gegeven van de landinrichtingscommissie Schouwen-Oost. Die zal er in de komende jaren nog uitge breid over spreken. De landbouw op Schouwen- Duiveland vraagt in ieder ge val al jaren om een zoetwa terbekken, maar is beducht voor de kosten. In het verle den zijn er bijvoorbeeld plannen geweest om Schou- wen-Duiveland via een pijp leiding van zoetwater te voorzien. Dit stuitte vanwe ge de hoge lasten op veel pro test van de boeren. Dit keer lijkt het draagvlak groter. ,,Als er een zoetwa terbekken van deze omvang zou komen, zou ik dat toejui chen," aldus P. Vis van de kring Zeeland Noord van de ZMO. „Meer zoet water is goed voor de teelt van een aantal gewassen. Bloemkool en spruiten bijvoorbeeld. Die worden nu slechts inci denteel geteeld. Het gebruik van meststoffen is ook beter in de hand te houden, als je weet hoeveel water je kunt toedienen." P. de Koeyer van Agrarisch Schouwen-Duiveland blijft echter sceptisch. „Tot nu toe is er geboerd zonder en over de kosten en de distributie mogelijkheden is nog te wei nig bekend." Rendement Of het zoetwaterbekken er werkelijk komt, hangt vol gens L. Kaland van de dienst Ruimte, Milieu en Water van de provincie Zeeland af van het kostenplaatje. „Het moet wel rendement opleveren. Er moeten voldoende afnemers zijn en iemand moet bereid De komst van een zoetwaterpijpleiding was tien jaar ge Leden" vanwege de hoge lasten, niet gewenst. Wellicht maakt een zoet waterhekken meer kans. (Archieffoto). zijn de exploitatiekosten op zich te nemen. Want dat is geen taak voor de provin cie." Voor de afnemers zal de prijs echter doorslaggevend zijn. Volgens de provincie komt die voor de boeren uit ergens tussen de 70 cent en een gul den per kubieke meter. „Dat is hoog," aldus De Koeyer. „Als je het water werkelijk nodig hebt, is het niet snel te duur, maar als er bijvoor beeld een hoog vast tarief komt, kan hét al snel teveel zijn. Een andere voorwaarde voor de aanleg is dat uit metingen blijkt dat er inderdaad vol doende water in het bekken kan stromen. Het water schap Zeeuwse Eilanden heeft momenteel één meet punt, in Burgh-Haamstede. In februari komen er drie meetpunten, in en rond Re- nesse, bijL. Veening van het Waterschap Zeeuwse Eilan den stelt dat pas na twee jaar resultaten van de metingen kunnen worden verwacht. 'We hadden publicaties voor moeten zijn' ZIERIKZEE - Totdat een nieuw bestuur be noemd is fungeert het college van burgemeester en wethouders van Schouwen-Duiveland als tijdelijk bestuur van de beheersstichting Mon dragon. Dat maakte wethouder P. Berrevoets- Ringelberg gisteren tijdens de gemeenteraads vergadering bekend. Het bestuur van de beheers stichting is vanwege onder linge onenigheid over de te volgen koers kort geleden afgetreden „Het ware beter geweest als wij u als raad eerder hadden ingelicht. Nu heeft u het eerst in de Zierikzeesche Nieuwsbode moeten lezen en dat hadden wij voor moeten zijn," ex cuseerde wethouder Berre- voets zich. De raad nam genoegen met die verklaring van Berre- voets, maar van de zijde van VVD-woordvoerder J. Geleijnse kwam nog wel een waarschuwende vin ger. „Ik wil er toch op aan dringen dat u in het vervolg periodiek verslag doet van de ontwikkelingen. Want ons bekruipt toch het ge voel dat het ook in financië le zin niet goed gaat met Mondragon. En we zitten niet te wachten op een Jan- newekken II," aldus de li beraal. „Dat kan ik u toezeggen," reageerde wethouder Ber- revoets. En haastig er ach teraan: „Ik bedoel natuur lijk dat periodiek verslag, en niet een Jannewekken II." De wethouder meldde verder dat momenteel ge werkt wordt aan het op een rijtje zetten van de gege vens betreffende de exploi tatie van het Mondragon- complex. GOES - Een 20-jarige vrouw uit Goes heeft haar werkge ver de afgelopen twee jaar voor ruim 5000 gulden bena deeld. Zij was werkzaam bij een grootwinkelbedrijf in haar woonplaats. Zij nam daar in de jaren 1996 en 1997 voor cir ca 5700 gulden aan levens middelen en sigaretten mee. Gisteren legde zij een beken tenis af over haar steelprak- tijken, wat haar op staande voet ontslag kwam te staan. De vrouw zal zich moeten verantwoorden voor de rechtbank in Middelburg. AXEL (ANP) - Bij een ver keersongeval op een krui sing bij Axel is donderdag de 66-jarige automobilist W. de Bruijn uit Clinge om het le ven gekomen. Het slachtoffer kwam met zijn auto uit de richting Terneuzen en sloeg op de kruising Tractaatweg/afslag Axel linksaf. Daarbij verzuimde hij een te genligger voorrang te verle nen. Het gevolg was een aan rijding waarbij de wagen van De Bruijn ook nog eens werd aangereden door een andere automobilist. Het slachtoffer is ter plaatse aan zijn verwondingen overle den. Projectvogel strijkt neer in Haamstede BURGH-HAAMSTEDE - Het gaat goed met de ooie vaars in Nederland. Stonden de 'Nederlandse' ei bers zo'n twintig jaar geleden nog op uitsterven, nu staan er bij de elf ooievaarsstations ruim duizend exemplaren geregistreerd. Eén daarvan heeft Haamstede uitgekozen als (tijdelijke) verblijf plaats. „Die hoort eigenlijk allang in Afrika te zitten," vertelt T. Sluijter van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Dui veland. Aangezien het om een geringd exemplaar gaat, weet Sluijter vrijwel zeker dat het om een in en van de ooievaarstations gefokte dieren gaat. „Projectvogels noemen we dat. Het feit dat hij hier is, geeft aan dat hij aan 't verplaatsen is. Door het herstel van de natuurge bieden komt er voor ooie vaars weer meer voedsel be schikbaar. Het gaat ook weer wat beter met de amfi- biën en iedereen weet dat ooievaars kikkers eten. Maar als de vorst terugkeert, gaat het niet goed met hem. Uiterste redmiddel zou dan bijvoeren zijn," aldus Sluij ter. Heel vroeger, weet Sluijter, broedden er nog wel eens ei bers in Zeeland. „Nu nemen we ze regelmatig waar. Je ziet er tientallen in alle sei zoenen." En dat kan kloppen want van de duizend project vogels vliegen er jaarlijks zo'n vijfhonderd uit, zo zegt een woordvoerder van bui tenstation Het Doove Gat in Haastrecht. Het station be gon in 1982 met twee paren en tien jonge ooievaars. In de vijftien broedseizoenen zijn 236 jongen grootge bracht, geringd en weggevlo gen, blijkt uit het jaarver slag van Het Doove Gat. Veel van de jonge uivers keren niet terug op het oude nest. Ze nestelen zich op andere stations of blijven in het bui tenland. Sommige veronge lukken op hun vlucht naar warmere oorden door elek- trocutie of in het verkeer. Het beleid van de buitensta tions voor de komende jaren is de vrijvliegende ooievaars niet meer te voederen. De be heerders verwachten dat de dieren zo minder afhankelijk worden en hun trekgedrag' gaan volgen. In het afgelo pen halfjaar zijn met die me thode goede resultaten ge boekt. ZIERIKZEE - Bij een aanrij ding donderdagmorgen in Zierikzee raakte een 32-jari- ge inwoonster van Zierikzee bekneld in haar voertuig. Het ongeluk gebeurde op de kruising Laan van Saint Hi- laire en de Haringvliet- straat. Een 22-jarige inwoner van De Hoet reed met zijn vrachtwagen over de Laan van Saint Hilaire in de rich ting van het centrum van Zie rikzee. De Zierikzeese wilde vanaf de Haringvlietstraat linksaf de Laan van Saint Hilaire oprijden, maar kreeg geen voorrang van de vracht wagenchauffeur. Bij de bot sing die volgde raakte de vrouw uit Zierikzee bekneld in haar auto. Zij moest door de brandweer uit haar benar de positie worden bevrijd en werd vervolgens per ambu lance overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis Zieken huis in Zierikzee. Daar werd geconstateerd dat zij geen letsel had opgelopen. rnjE De unieke, door Miele zelf ontwikkelde combimagnetron biedt u de voordelen van een volwaardige oven en een volwaardige magnetron - met een vermogen van 1200 Watt - in één compact apparaat. Met deze compromisloze Miele-combimagnetron is bakken, braden en grilleren op de traditionele manier óf in een mum van tijd gerechten en drankjes verwarmen met de magnefrontechniek geen enkel probleem meer. Reden genoeg dus om eens uitgebreid kennis te nemen van de vele culinaire mogelijkheden die de Miele-combimagnetron u kan bieden. Bezoek daarom onze demonstratie. er is geen betere GOEDKOPER EN BETER KAN NIET! Openingstijden: ma. t/m za. van 09.00 - 17.00 wr. Koterij 15 Burgh-Haamstede Tel. 0111-655455 Fax 0111-655456 Niets zo moeilijk of door onderzoek kan het tot klaarheid worden gebracht. Jerentius Rustig HET WEER Vannacht opklaringen, kans op enkele mistbanken en een min. temperatuur van omstreeks 4 graden. Overdag hier en daar zon en een enkele bui. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Vannacht weinig wind, overdag meest veranderlijk, zwak tot matig, rond kracht 3. 2 SUPERMARKT Vijftig jaar zelfbediening heeft ervoor gezorgd dat prijzen levensmiddelen dalen. 3 ZALM-SNIP Lastenverlichting voor burgers in de vorm van 'Zalm-snip' veroorzaakt verwarring in gemeenteraad. 5 ZIERIKZEE-NOORD Volgend jaar wordt begonnen met eerste fase nieuwe woonwijk Zierikzee-Noord. 9 ZAALVOETBAL Rinus Kooman organiseert zaalvoetbaltoernooien in Sport- en Recreatiecentrum Westerschouwen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's RILLAND - Bij een vuurwerkcontrole gisteren op parkeerterrein het Scheld aan de Rijksweg 58 bij Rilland zijn 85 processen-verbaal uitgeschreven. Geen enkele daarvan had betrekking op illegaal vuurwerk. Twee processen-verbaal had den betrekking op het over treden van de Wet Wapens Munitie. Één van de automo bilisten bleek in het bezit van een honkbalknuppel te zijn, een andere had een mes onder direct handbereik. Cir ca tien procent van de passe rende bestuurders bleek op de één of andere manier in overtreding te zijn. De controle was bedoeld als controle op illegaal vuur werk uit België en op inbe slagname. Negenenveertig processen- verbaal hadden te maken met het overschrijden van de snelheid bij de wegversmal ling die in verband met de coiXrole was opgezet. De overige bekeuringen hielden verband met het rijden zon der of met een verlopen rijbe wijs of het niet kunnen tonen van een rijbewijs. Daarnaast bleken vrachtwagens over- beladen, werd met rode die selolie en gladde banden ge reden en werd een verlopen APK aangetroffen. Advertentie Haal voor de feestdagen uw reisgidsen in huis Dam 3 - Zierikzee - Telefoon 0111 -451000 (T. Sluijter over ooievaar Haamstede) Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving a 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53.50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! i Dhr./mevr. Naam Adres Postcode Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank»/gironummer vermelden: ..Plaats: ..Geb.datum: Zend de bón in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1