Kerstkaarten voor Wroclaw Lillian Boutté straalt weer in Brouwse kerk Milieu Overleg stelt regiocoördinator aan Provincie Zeeland wijzigt cultuurnota Borden weg zonder ingrijpen provincie Doelstelling beleidsplan 1998 Arbeidsvoorziening wil 6300 man aan werk helpen Met ingang van 1 januari BIBLIOTHEEK Wroclaw-actievoerder Frans van Dongen: 'Dit is groots' Op Tweede Kerstdag in de Grote kerk Bestuursdwang blijkt niet nodig KERKBERICHTEN Krombeen verlaat Tholen Sprotvisserij teleurstellend Afscheid Wim Stouten DONDERDAG 18 DECEMBER 1997 NR 26302 7 MIDDELBURG - Arbeidsvoorziening Zeeland wil in het komend jaar 6300 mensen aan een baan helpen. Dat zijn er bijna duizend meer dan in 1996 en ook ruimschoots meer dan de taakstel ling voor dit jaar. Dat blijkt uit het beleids plan voor 1998 van het Re gionaal Bestuur Arbeids voorziening Zeeland. Volgens de prognoses stijgt het aantal vacatures in 1998 marginaal tot ruim 17.000 en verwachten de arbeids bureaus - net als dit en vo rig jaar - ongeveer 26.000 inschrijvingen van werk zoekenden. De arbeidsbureaus in de re gio, waartoe ook Goeree- Overflakkee behoort, zul len komend jaar zelf 5^00 mensen in een vacature plaatsen. Het gaat daarbij vooral om werkloze werk zoekenden, waarvan een deel door begeleiding, scho ling, training en werkerva ring geschikt wordt ge maakt voor een-baan op de arbeidsmarkt. De uitzend bureaus Start en Vedior - waarmee sinds dit jaar een samenwerkingsverband bestaat - zullen ook nog eens zevenhonderd plaats ingen voor hun rekening nemen. Samenwerking en scholing zijn voor Arbeidsvoorzie ning Zeeland sleutelwoor den bij het realiseren van de doelstellingen. In het komend jaar moet de inten sieve samenwerking met gemeenten en uitkeringsin stanties in SWI-verband (Samenwerking Werk en Inkomen) zijn beslag krij gen in heel Zeeland. In 1998 zal de nadruk worden ge legd op de sectoren bouw (met als hoofdopdracht de personeelsvoorziening voor de aanleg van de Wes- terscheldetunnel), detail handel, groothandel, hore ca en gezondheidszorg. Arbeidsvoorziening krijgt er in het komend jaar een nieuwe doelgroep bij: de ge deeltelijk arbeidsonge schikten. De arbeidsbu reaus in Zeeland nemen de bemiddeling van deze men sen met een handicap van het GAK over met het doel hen aan de slag te krijgen. MIDDELBURG - Het Provinciaal Milieu Overleg- noord (PMO) heeft een regiocoördipator aangesteld, die op 1 januari 1998 aan het werk gaat. De samen werkende instanties in het PMO hebben hiervoor bijna één ton bij elkaar gelegd. De gemeente Schou- wen-Duiveland draagt 5000 gulden bij. In het PMO-noord (het ge bied boven de Westerschelde) werken de gemeenten, de provincie, het waterschap, rijkswaterstaat, politie, jus titie, algemene inspectie dienst en andere handhaven de instanties samen. Zij zijn belast met handhaving van de milieuwetgeving en mi lieuvergunningen. Eerder dit jaar heeft het PMO een sterkte/zwakte- analyse van de samenwer king uitgevoerd en op basis daarvan is een traject voor verbetering uitgezet. Het doel is om door een nog doel matiger samenwerking de ef fectiviteit van de handha ving van milieuwetten te vergroten. Een van de pun ten ter verbetering is het aanstellen van een coördina tor, die zorgt voor afstem ming tussen de verschillende instanties. Verder dient die coördinator de voortgang te bewaken van projecten en andere activiteiten van de samenwerkende instanties. In een handhavingsprogram- ma zijn projecten opgenomen die de instanties zullen uit voeren. Voor grootschalige veehouderij, tijdelijke op slag van vaste meststoffen, zwerfvuil/asbest en afval van jachthavens zijn project plannen vastgesteld, die vol gend jaar worden uitge voerd. Vrijdag Zierikzee Openbare bibliotheek De Stolpe. 14.00-17.00 uur. Kerkwerve Christelijke Bibliotheek Tolle Lege. In Chr. Geref. Kerk, Beatrixstraat. 19.00-20.00 uur. Burgh-Haamstede Openbare bibliotheek DeSchutse. 10.00-12.00 en 19.00-21.00 uur. Bruinisse Openbare bibliotheek De Zae- te. 14.00-17.00 en 18.30-20.30 Zaterdag Zierikzee Openbare bibliotheek De Stolpe. 9.30-12.00 uur. Maandag Zierikzee Openb. bibliotheek De Stolpe. 14.00-17.00 en 18.30- 20.00 uur. Burgh-Haamstede Openbare bibliotheek De Schutse. 13.30-16.30 en 19.00-21.00 uur. Dinsdag Burgh-Haamstede Openbare bibliotheek De Schutse. 13.30-16.30 uur. Oosterland Bibliotheek in consistorie Hervormde kerk. 19.00-19.30 uur. Bruinisse Openbare bibliotheek DeZaete. 10.00-12.00 en 18.30-20.30 uur. Strip-o-theek (in De Zaete). 18.30-10.30 uur. Woensdag Zierikzee Openbare bibliotheek De Stolpe. 14.00-17.00 uur. Burgh-Haamstede Openbare bibliotheek De Schutse. 13.30-16.30 uur. Bruinisse Openbare bibliotheek De Zae te. 14.00-17.00 uur. Donderdag Zierikzee Openbare bibliotheek De Stolpe. 9,30-12.00, 14.00-17.00 en 18.30-20.00 uur. Nieuwerkerk Bibliotheek Rehoboth. 18.30- 19.15 uur. ROOSTER BIBLIOBUS Maandag Renesse Mauritsweg 13.15-14.45 uur. Scharendijke Dijkstraat 15.15-16.30 uur. Dinsdag Brouwershaven Schuitkade 12.45-13.45 uur. Ellemeet Deensestraat 14.05-14.35 uur. Zonnemaire I. M. v. d. Bijlstraat 15.15-16.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis 16.15-17.30 uur. Woensdag Sirjansland Lageweg 11.30-12.00 uur. Oosterland Sporthal 12.45-14.00 uur. Ouwerkerk Ring 14.15-15.00 uur. Schuddebeurs Donkereweg 15.30-16.00 uur. Donderdag Noordgouwe Vijverbergstraat 13.00-13.45 uur. Kerkwerve Vloedstraat 14.00-14.45 uur. Noordwelle Ingridstraat 15.20-15.50 uur. Serooskerke Dorpsplein 16.00-16.30 uur. Renesse Oude Moolweg 16.45-17.30 uur. Brouwershaven Markt 18.30-19.30 uur. Vrijdag Nieuwerkerk Burg. v. Eetenstraat 13.00-14.15 uur. Dreischor Nieuwe Schoolstraat 14.30-15.30 uur. Oosterland Markt 16.00-17.00 uur. OUWERKERK - 'Wesalych swiat rozego nardzenia i szczes liwego nowega roku'. Dat stond op alle zestig kerstkaarten die de kinderen van OBS 't Stoofje in Ouwerkerk maakten voor patiënten in het T. Marci- niak-ziekenhuis in de Poolse stad Wroclaw. Het is Pools voor 'Gezegend kerstfeest en een gelukkig nieuwjaar.' De actie - een vervolg op de deze zomer in Ouwerkerk ge houden actie voor Wroclaw, is een initiatief van da. W. Teusink-Meijer. „Als je dit enthousiasme ziet, dan had die actie eigenlijk toch,wel meer op moeten leveren. Dit is groots", verzuchtte Frans van Dongen, drijvende kracht achter de Wroclaw-ac- tie van afgelopen zomer. De eindopbrengst van die actie wordt geschat op 40.000 gul den. „Wij 'vonden het als kerk leuk om iets met de school te doen," doet da. Teusink haar beweegredenen voor de actie uit de doeken. ,,Ik hou van een open kerk en die is eigen lijk gewoon een vervolg op de eerdere actie." Da. Teus ink stapte met haar idee naar 't Stoofje en daar was men onmiddellijk enthousiast. Godsdienstlerares Nelisse bereidde de actie op school voor en al snel gingen de kin deren aan de slag. Hun noes te arbeid leverde zestig fraaie en originele kerst kaarten op. Om het voor hen nog aantrekkelijker te ma ken werd ook een wedstrijd element ingevoerd. De mooi ste vijf kaarten zouden worden beloond. Alle mogelijke technieken werden aangewend bij het maken van de kaarten. Knip- en plakwerk, waterverf, kleurige tekeningen, alles was er. Gabriël (12 jaar) pro duceerde een fraaie musice rende engel. De 10-jarige Doortje Kuyper zocht het in een andere hoek. Zij tekende een natuurgetrouwe Kerst man, compleet met zak vol cadeautjes. De 7-jarige René ging nog een stapje verder. Hij beeldde de kerstman af, zittend achter een door ren dieren getrokken slee. „Moeilijk hoor, om hier een keus uit te moeten maken," was het commentaar van burgemeester J. Asselbergs, die in zijn hoedanigheid als voorzitter van de Stichting Aktie Wroclaw gevraagd was om het werk van de kin deren te jureren, samen met 'juf' Nelisse en schoolhoofd 'meester' Snijders. Assel bergs toonde zich zeer inge nomen met het initiatief van da. Teusink. „De actie in de zomer was een mooi begin en dit is een prachtig einde,1al dus Asselbergs. „Ik vind het hartverwarmend dat vrijwel alle scholieren meegedaan hebben aan deze kaartenac tie. Kerstfeest is het feest van de vrede en wat is dan mooier dan een actie op zo'n manier af te sluiten." Watersnood Wat Asselbergs zo aan spreekt in de Wroclaw-acties De basisschoolleerlingen bekijken - en bewonderen - eikaars werk. is het feit dat er tal van over eenkomsten zijn tussen Ou werkerk en Wroclaw. Ou werkerk werd in 1953 geteisterd door het water, Wroclaw in de zomer van 1996. Zweden schonk Schou- wen-Duiveland na de waters noodramp een ziekenhuis in Zierikzee. Schouwen-Duive- land stuurt geld en Ouwer kerk kerstkaarten naar een Pools ziekenhuis. Achteraf gezien is Asselbergs wel een beetje teleurgesteld in het re sultaat van de geld-inzame- lingsactie. „Ik had gehoopt dat het iets meer op zou leveren," aldus de burgemeester. Schouwen- Duiveland heeft voor wat be treft de geldinzamelingsac tie aangehaakt bij de aktie van de gemeente Breda die al jaren vriendschapsbanden onderhoudt met het voorma lige Breslau. In totaal gaat er januari 1998 zo'n 2,5 ton naar de Poolse stad. Asselbergs reikte tijdens de bijeenkomst in de kerk van (Foto: Marijke Folkertsma) Ouwerkerk, tijdens welke de ouders het werk van hun spruiten konden bewonde ren, vijf prijzen uit voor de mooiste tekeningen. Deze gingen naar Annelies Bolijn (4 jaar), Frederike Bil (7 jaar), Mandy van der Maas (7 jaar), Tjerk Merema (10 jaar) en Sanne de Hamer (11 jaar). BROUWERSHAVEN - Eerder dit jaar zong ze al een keer de sterren van de hemel in smalstad Brouwers haven. Met kerst komt ze terug. Lillian Boutté and her musicfriends verzorgen tweede kerstdag een gospel-kerstconcert in de Grote kerk in Brouwers haven. Een extra concert staat een dag later in het Tonnenmagazijn in Brouw gepland. Op het Heineken Jazz Festi val in juli bleek Boutté het verrassende sluitstuk te zijn van het optreden van Phil Masson's New Orleans all stars, aangevuld met zange res Pauline Pierce. Ze impo neerde het publiek in de drukbezette kerk meteen met haar vocale krachten. De in New Orleans geboren zangeres, is een befaamde gospelzangeres. Haar reper toire blijft boeiend doordat zij zich uitgebreid van jazz, rythm blues, swing en blues weet te bedienen. Haar capaciteiten hebben haar zelfs in haar geboorte stad, jazzstad bij uitstek, er kenning opgeleverd. In 1986 ontving zij de officiële titel Musical Ambassador; een ti tel die binnen New Orleans- kringen tot dusverre alleen aan Louis Armstrong was voorbehouden. In Europa slaat de zangeres minstens zo goed aan. Al ze ker zestien jaar lang trekt Boutté over de hele wereld. Ook op het witte doek doet zij het goed. Zo is zij te zien in Piano Players Rarely play Together - een documentaire van Stevenso Pallifi - en in de speelfilm Angel Heart van Allen Parker. Voor deze laatste film verzorgde zij sa men met Brownie McGee de soundtrack. Acteertalent Van haar acteertalent is ook gebruik gemaakt buiten het medium film om. Door Ver nel Bagneris werd zij inge schakeld een rol te vervullen in de zwarte Vaudevillemu sical One Mo Time. Met deze show was Boutté gedurende vier jaar zoet. Behalve in New Orleans was de show te zien in Zweden en Brazilië. Op muzikaal vlak trad ze op met vele grootheden, waar mee ze ook op plaat is gezet. Jay McShane, Milt Hinton, Gus Johnson, Sammy Price, Lee Dorsey en Humphrey Lyttleton zijn enkele van de namen. Veel bekendheid verwierf zij ook met haar The Boutté L'Etienne Jazz Ensemble. Thomas L'Etienne, klarinet- speler en tenorsaxofonist, werd geboren in Hamburg en is van Duits, Frans en Russi sche origine. Al op zijn zes tiende wist hij met de forma tie Papa Tom's Lamantation Jazzband een reputatie op te bouwen binnen Europa op traditioneel New Orleans- stijlgebied. De combinatie van deze twee grootheden bracht muzikanten van twee continenten bij elkaar. Al sinds een aantal jaren weten ze het publiek in vele landen te bekoren. Klapper Naast de muzikale talenten draagt ook de omgeving aan de sfeer van het concert bij. Wat dat betreft staat het pu bliek in Brouwershaven een flinke klapper te wachten. Het gospeloptreden op twee de kerstdag, vrijdag 26 de cember, begint om 22.00 uur. De zaal gaat een uur eerder open. In het Tonnenmagazijn in Brouwershaven zijn Boutté and her musicfriends zater dag 27 december nog een keer te horen. Dit concert begint om 21.00 uur en ook hier gaat de zaal een uur voor aanvang open. Het voorprogramma bij dit tweede concert wordt ver zorgd door Inspirated. Kaarten Kaarten zijn aan de zaal en in de voorverkoop verkrijg baar. In Brouwershaven kunnen belangstellenden voor kaarten terecht bij 't Swarte Schaep en Bloems- hop Krokus. In. Zierikzee vindt de voorverkoop in Marktzicht plaats. Tijdens het Heineken Jazz Festival bleek Lillian Boutté het publiek aardig op haar hand te kunnen krijgen. Nu zal ze voor de tweede keer dit jaar Brouwershaven aandoen. MIDDELBURG - De provincie Zeeland heeft enkele begrotingswijzigingen aangebracht in de cultuurno ta 'Boven het Maaiveld'. In de cultuurnota staan on der andere de subsidieüitga- ven vermeld die de provincie de komende drie jaar wil doen. Het aparte budget van 70.000 gulden voor de stimulering van co-producties is hierin komen te vervallen. 25.000 gulden van dit bedrag wordt gebruikt voor het verhogen van de basissubsidie aan de Stichting Nieuwe Muziek Zeeland. Het budget 'ver nieuwend theateraanbod' wordt verhoogd met 35.000 gulden en voor incidentele subsidies voor semi-profes- sionele theaterproducties wordt 10.000 gulden meer uitgetrokken. In de nota was al vastgesteld dat Brogum in Zierikzee jaarlijks kan rekenen op een bijdrage van 20.000 gulden. Het .festival Zonnemaire Buitengewoon kan tot en met het jaar 2000 jaarlijks 15.000 gulden tegemoet zien. ZIERIKZEE - Bestuursdwang blijkt niet nodig te zijn om de rijksweg A58 vrij te krijgen van onder meer reclameborden. Bij een provinciale controle is gebleken dat de eigenaren van de borden en die van de grond waarop de borden wa ren gesignaleerd zelf tot ac tie zijn overgegaan. Alle bor den langs de betreffende weg zijn verwijderd, laat de pro vincie weten. Het bleek genoeg de eigena ren schriftelijk op de maatre gel te attenderen. Honderdentien bestuurlijke waarschuwingen zijn in juli de deur uitgegaan. Per okto ber werd twaalf eigenaren - die op dat moment nog bor den hadden staan - bestuurs dwang aangezegd. Dit hield in dat de provincie de borden of restanten daarvan zou la ten weghalen en de kosten daarvan alsnog óp de eigena ren zou verhalen. De bestuursdwang werd 15 december van kracht. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Ossen- drecht-Hoogerheide c.a. (Prot. kerkgemeenschap): mw. drs. H. S. Cohen Stuart- Fens, kandidaat te Doetin- chem. Bedankt voor Leerdam: G. J. Gardenier te Wemeldinge en Kattendijke; voor Moerka- pelle G. S. A. de Knegt te Barneveld; voor Putten: L. Wüllschleger te Middelburg (buitengewone wijkgemeen- te GB); voor Numansdorp (buitengewone wijkgemeen- te): C. M. Buijs te Kesteren. Gereformeerde Kerken Beroepen te Aalten (beiden parttime) drs. W. A. Andela en mevr. drs. M. A. Andela- Hofstede. te Renkum en Heelsum (beiden parttime). Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepbaarstelling: drs. J. J. Meijer te Zwolle, tel: 038- 4221917 (alleen 's avonds be reikbaar). Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Heerde: C. Wes terink te Baarn. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Berkenwoude G. J. van Aalst te Ridder kerk; te Leerdam P. Mulder te Capelle aan den IJssel- Middelwatering; te Middel burg-Zuid: A. B. van der Hei den te Utrecht; te Melis- kerke: W. Visscher te Amers foort. Bedankt voor Dordrecht: G. J. van Aalst te Ridderkerk; voor Haarlem: A. B. van der Heiden te Utrecht; voor Urk: C. A. van Dieren te Stolwijk. THOLEN - Na ruim twee jaar als politie-inspecteur op Tho len te hebben gewerkt keert Sjaak Krombeen vanaf begin januari terug bij de afdeling beleidsontwikkeling en kwaliteitszorg op het regio bureau in Middelburg. Zijn contract gold aanvanke lijk voor een jaar, maar werd tussentijds met een jaar ver lengd. In zijn Thoolse tijd zette Krombeen verschillen de projecten op; zoals telefo nische aangifte, een onder zoek naar klantvriende lijkheid ,van de politie door middel van enquêtes onder Tholenaren en de mobiele planton. Voorlopig worden operationele zaken waarge nomen door brigadiers van Tholen. Inspecteur J. Saam- an uit Reimerswaal neemt het overleg met bestuur en justitie voor zijn rekening. BRUINISSE - De ankerkuil- vissers TH 27, TH 40 en BRU 45 hebben nog steeds geen noemenswaardige hoeveel heden sprot aan boord weten te halen. Op de Oosterschelde blijkt het haringachtige visje zelfs uitgestorven, „onbegrijpe lijk", zegt Scheldevisser J. Bout van de TH 40. Voor het derde achtereenvolgende jaar lijkt het sprotseizoen op een teleurstelling uit te lo pen. Deels samen met de col lega's S. Kwist (TH 27) en I. Deurloo (BRU 45) heeft Bout de Ooster - en Westerschelde afgestroopt, maar tot begin deze week zonder resultaat. Ook de Westerschelde biedt de Zeeuwse sprotvissers geen lonende opbrensten. OOSTERLAND - Sportver eniging Duiveland nam tij dens de jaarlijkse gymnas- tiekuitvoering afscheid van Wim Stouten als leider en ju rylid van de vereniging. Stouten maakte zich bijna vierendertig jaar lang ver dienstelijk op turngebied, eerst als assistent en later als leider van de jongens- en he- rengroepen. Heel Oosterland werd van zijn afscheid op de hoogte gebracht doordat be trokkenen in de nachtelijke uren een spandoek aan de ge vel van zijn woning hebben gespannen. De gymnastiek- uitvoering stond verder ge heel in het teken van Film en Musical. Naast oefeningen kon het publiek genieten van onder meer het komische nummer Annie, 101 Dalma- tiërs, de Jungle Groove en Grease.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 7